Eerst overleg met de betrokken fabrikanten Sociale uitkeringen met 12 pet. omhoog RESTAURATIE GOESE „SCHUTTERSHOF" MINISTER ANDRIESSEN: Als ontwikkeling zich voortzet desnoods verdere maatregelen VAKCENTRALES VERONTRUST Voor kinderen „V.S. KOMEN VERPLICHTINGEN VOOR DE VREDE NA Muziek Aanslag tegen de Gaulle beraamd? Hoog Amerikaans officier ontvoerd in Venezuela Kennedy door twee kogels uit zelfde geweer getroffen Russische reactie op suggestie voor topconferentie WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Leeszaal op drift „Prijsstop!" Procedure - - 1 ■ft!f.y Zelfbeheersing Voorstel minister Veldkamp: Datum van ingang: 1 januari a.s. Premie inkomensgrens Campagne voor Robert Kennedy als president Franse treinen reden niet PkCgering-Johnson zet de lijn van Kennedy voort Vandaag toespraak via de radio en televisie Burgerrechten en belastingverlaging hoogste voorrang Toespraak STICHTING VOOR DE EXPLOITATIE Gemeente heeft nu een plan op tafel Aantrekkelijk Ook. Fransen zoeken olie en gas op Ameland TWEE DODEN BI] BOTSING 206e jaargang no. 280 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Wal straat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TemeuzenArsenaalstraat 2, tel. zyllZierikzeered. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 28 nov. 1963 Pagina 2 MINISTER KONDIGT PRIJSMAATREGELEN AAN (Van onze parlementaire redacteur) Minister Andriessen van economische zaken zal deze week een prijsmaatregel treffen voor een belangrijk artikel en in de loop van de volgende week zullen nog enkele prijsmaatregelen worden getroffen. De minister heeft dit gisteren medegedeeld in de Eerste Kamer aan het eind van de algemene politieke beschouwingen. Over de aard van de maatregelen wilde de minister zich niet uit laten, evenmin over de produkten waarop zij betrekking zullen hebben. Hij moet namelijk nog overleg plegen met de betrokken fabrikanten over de te nemen maatregel. Zou de ontwikkeling voortgaan, dan zal de minister niet schromen verdergaande maat regelen te nemen. De gehele economische controledienst, bestaande uit 200 man. is door de minister ingezet aan het prijzenfront en zo nodig zal hij, dank zij een aanbod van zijn ambtgenoot van landbouw en visserij, ook ge bruik maken van de algemene inspectie dienst van diens ministerie, zo deelde prof. Andriessen verder mede. „Ik onderschat deze zaak bepaald niet", zei de bewindsman, die er op wees, dat hij zelf had gevraagd alle prijsstijgingen te melden. Hij kon er dan ook akkoord mee gaan, dat er in de kranten lijsten met artikelen verschijnen, waarin prijs, stijgingen worden gemeld. De minister had echter wel het gevoel, dat men veel dingen op één hoop gooit, waardoor veel onrust wordt verwekt, die niet nodig is. „Alles wat ik te horen krijg wordt on middellijk onderzocht". De verklaring van de minister van eco nomische zaken een ongebruikelijke procedure omdat bij algemene politieke beschouwingen alleen de minister-presi dent namens de regering het woord voert was een gevolg van een serie felle interrupties tussen minister An driessen en de socialistische fractievoor- Ambtenaren van het Amerikaanse fede. rale politieapparaat, het F.B.I., hebben medegedeeld dat zij door onbekenden wa ren gewaarschuwd, dat tijdens de be grafenis van president Kennedy aansla gen zouden worden ondernomen tegen president de Gaulle en de burgemeester van Dallas, Earle Cabell. Deze laatste werd gedurende de begra fenisplechtigheid en zijn terugreis naar Dallas door bewakers vergezeld. Vier met machinepistolen gewapende Castrogezinde terroristen hebben giste ren een Amerikaanse kolonel voor zijn huis in Caracas (Venezuela) ontvoerd. De terroristen overmeesterden een sol daat van het Venezolaanse leger die als chauffeur voor de kolonel dienst deed en ontvoerden vervolgens de 45-jarige Amerikaanse officier James K. Chenaut, plaatsvervangend hoofd van de Ameri kaanse militaire missie in Venezuela. De Amerikaanse ambassade ontving een telefoontje, waarin werd gezegd, dat „kolonel Chenault geen lichamelijk letsel zal worden toegebracht. Wij willen hem alleen maar voor propagandadoelein den". zitter, ir. Vos. Met de vuist op tafel slaande had de heer Vos, aan de hand va.n een recent dagbladbericht, de rege ring bij de replieken gevraagd een prijs stop af te kondigen voor artikelen, die in prijs waren verhoogd, maar die vol gens hem niets te maken hadden met de import van grondstoffen of met de land. bouw. vA-'v-..-V- ./''v y - t. f - y Dit is de Belgische prinses Liliane. de echtgenote van koning Leopold- die vandaag haar .',7ste verjaardag viert. Minister Andriessen zette uiteen, dat hij als de economische controledienst een ongemotiveerde prijsstijging heeft ontdekt, niet onmiddellijk een prijs stop kan afkondigen. Daar gaat eni ge tijd mee heen in het belang van de rechtszekerheid. De minister wees er op, dat hij niet te gen een bepaald merk kan optreden, maar alleen tegen een bepaald artikel. Verder moet hij een accountantsrapport ontvangen en ook moet hij met de be trokkenen gaan praten, dit ingevolge de prijzenwet. De minister verklaarde ver der, dat hij bij externe kostenstijgingen (hogere grondstoffenprijzen) prijsverho ging moet toestaan. De minister achtte een zekere zelf beheersing1 nodig. Dit betekent niet, dat men met prijsstijgingen genoegen moet nemen, maar men moet niet on genuanceerd zeggen, dat alles in be weging is. Voorts drong de minister er op aan, dat de consument zelfbewust zal moeten doen. Hij zal een straatje om moeten lo pen als hij ziet, dat een leverancier zijn prijzen heeft verhoogd. De consument moet dan eens bij een andere leverancier gaan kijken. Dit was het machtsmiddel van de consument. De minister zei ver der niet te zijn tegen prijsbewakingsco- mités, waarover de vakbeweging thans praat. Hij zegde toe alles te zullen doen om de prijsstabilisatie te verzekeren, Omgekeerd verwachtte hij, dat het pu bliek zich niet zal indekken tegen prijs stijgingen. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N. V. zijn van oordeel, dat de prijsont wikkeling van de laatste weken het loonakkoord in de Stichting \un den Arbeid ernstig in gevaar brengt. Zij menen, dat deze verho gingen in een toenemend aantal niet in verband staan met een stij ging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt of met andere ex terne factoren. De vakcentrales hebben dit meegedeeld in een gezamenlijke verklaring. Zij spreken daarin uit dat zij ernstig veront rust zijn door het grote aantal prijsstij gingen en het tot nu toe achterwege blij ven van krachtige regeringsmaatregelen daartegen. De drie vakcentrales hebben besloten hun plaatselijke organen te verzoeken 1 nen zo spoedig mogelijk op de hoogte te brengen van geconstateerde prijsverho- gingèn. De vakcentrales hopen op deze i wijze in nauwe samenwerking met het Consumenten-contactorgaan een scher. per inzicht in de prijsontwikkeling te i verkrijgen. Ook dringen de vakcentrales er bij de desbetreffende instanties op aan zo snel mogelijk tussentijdse prijsindexcijfers te publiceren. Het vasthouden van voorraden door fabrikanten en handelaars veroor zaakt in een aantal sectoren een kunst matige schaarste die prijsverhogingen stimuleert. Ongemotiveerde prijsstijgin gen kunnen bestreden worden door het beperken van aankopen van desbetref fende artikelen. De vakcentrales raden het publiek aan zich bij het kiezen van artikelen en leveranties vooral te laten leiden door de hoogte van de prijzen. Bij de regering dringen de vakcentrales er met klem op aan niet te aarzelen met het nemen van corrigerende maatrege len, onder meer door het afkondigen van een prijsstop in die bedrijfstakken, waar ongemotiveerde prijsverhogingen voorkomen. Zij menen, dat het beleid van de regering gericht moet worden op het bevorderen van de concurrentie, een krachtig optreden tegen kartels en een verbod voor collectieve en individuele i prijsbindingen. Het N.V.V., de K.A.B., en het C.N.V. stellen met nadruk dat door een prijs ontwikkeling, die de loonsverhogingen in bslangrijke mate teniet zou doen het akkoord in de Stichting van den Arbeid j in ernstige mate wordt ondergraven. Minister Veldkamp heeft in een ontwerp van wet voorgesteld de uit keringen van de A.O.W., de A.W.W., de invaliditeitsrente en de kinder bijslag per 1 januari met 12 procent te verhogen. Hiervan is tien pro cent het gevolg van het in de Stichting van den Arbeid bereikte loon akkoord en twee procent van de geschatte loonsverhoging sedert de laatste herziening van de uitkeringsbedragen tot 1 januari. De regering acht het thans nodig de uit keringen, die anders steeds de lonen met vertraging volgen, te verhogen vooruit lopend op de in 1964 te verwachten loon ontwikkeling. De minister had bij de behandeling van de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer reeds meegedeeld, dat het de bedoeling was de welvaartsvaste sociale verzekeringsuitkeringen per 1 januari te verhogen. Voorts is in het wetsontwerp voorge steld de premie-inkomensgrens per 1 april 1964 te verhogen van 9800 tot 10.900. Over het inkomen boven de. ze grens is krachtens de Algemene Ouderdomswet, de Algemene Wedu wen- en Wezenwet, de Algemene Kin derbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden geen premie meer verschuldigd. Met de verhoging van de uitkeringen zal een bedrag gemoeid zijn van ongeveer 4C0 miljoen per jaar. Deze kosten zul len grotendeels kunnen worden gedekt door de verhoogde premie-inkomsten als gevolg van de loonstijging en door de verhoging van de premie-inkomensgrens. Naar het zich laat aanzien zal niettemin nog enige premieverhoging nodig zijn, welke dan om administratief-technische Een gepensioneerde kapitein van het Amerikaanse leger, Meade C. Harris, heeft een campagne aangekondigd met het doel de minister van justitie Robert Kennedy kandidaat te stellen voor het presidentschap. Het zou volgens hem „een passend eerbewijs voor de overle den president" zijn, als „zijn vertrouwe ling en de architect van zijn politieke loopbaan" kandidaat gesteld werd voor de opvolging. (Zte slot pag. 3 kot. 4) In zijn junctie van inspecteur-gene- raal van de Koninklijke Landmacht heeft Z.K.H. Prins Bernhard woens dagochtend hij de brug in Hedel een demonstratie bijgewoond met nieuw grniematerieel. Foto: De prins slaat activiteiten met een moderne pontonplaatbrug gade. (Voor verslag zie pagina 3) Een algemene spoorwegstaking heeft gisteren in Frankrijk de treinenloop op de meeste lijnen tot stilstand gebracht. De Franse regering weigert echter rond weg de eisen der stakers om een loons verhoging van 12 procent in overweging te nemen. In officiële kringen verklaarde men dat de regering zou blijven vasthouden aan haar voornemen de salarissen van het overheidspersoneel elke drie maanden met een procent of elk jaar met vier procent te verhogen en zich niet aan de staking zou storen. De meeste treinen van de genationali seerde spoorwegen reden niet, maar volgens functionarissen is de staking, die door alle vakbonden wordt onder schreven, minder effectief dan op 23 ok tober toen praktisch alle 300.000 spoor wegemployés het werk neerlegden. Had Oswald metgezel Ballistische deskundigen hebben vastgesteld, dat de twee kogels waardoor president Kennedy is ge troffen en de kogel die gouverneur Connally van Texas verwondde, zijn afgevuurd met hetzelfde ge weer. De laatste dagen was er twijfel gerezen of Lee Harvey Os wald wel de enige schutter was ge weest. Bovendien heeft een officier van de Amerikaanse politie gisteren met een proef aangetoond, dat het mogelijk is met een geweer van het type dat Oswald gebruikte, binnen vijf seconden drie schoten te lossen. Wapendeskundigen hadden twijfel geuit over deze mogelijk heid. Het Franse dagblad „Paris Presse" be. richtte gisteren uit Dallas, dat de Ame rikaanse federale recherche er nu van overtuigd is, dat zich in het vertrek van waaruit president Kennedy werd bescho ten minstens twee mensen hebben be vonden. De ene was Lee Oswald en het F.B.I. hoopt de andere man spoedig te kunnen identificeren, zo schrijft „Paris Presse"-correspondent Jean-Pierre Re- nard. Het F.B.I. baseert zijn mening op een 8 mm-kleurenfilmpje, dat door een Amerikaanse matroos is gemaakt. „Op het moment van de moordaanslag maak te de jonge zeeman filmopnamen van de motorrijders die de presidentiële auto escorteerden. Maar tijdens het bewegen van de camera filmde hij, zonder dat het zijn bedoeling was. een gedeelte van de gevel van het gebouw waarin Oswald zich verborgen hield. Bij een raam op de zesde verdieping kan men duidelijk niet een maar twee gestalten zien met hun ellebogen op de vensterbank". Aldus de verslaggever. De Russische „Prawda" heeft gisteren zeer veel aandacht besteed aan een door de Amerikaanse senator Fulbright tij dens Mikojans verblijf in Washington gedane uitspraak. Fulbright stelde na- nielijk een spoedige topconferentie voor tussen Johnson en Kroesjtsjew. De wijze waarop het Russische partijblad Ful- brights uitspraak gepubliceerd heeft komt in feite neer op krachtige onder steuning van de gedane suggestie. De „Prawda" heeft geen enkel commen taar gepubliceerd op de uitlatingen van Fulbright, doch het feit dat Fulbright „een invloedrijk lid van het Amerikaan se Congres" genoemd werd, en men hem toeschreef dat hij „had opgeroepen tot verdergaande normalisatie van de Rus- sisch-Amerikaanse betrekkingen", sprak voor zich. In het bericht uit Washington schreef het blad voorts dat men in Ame rikaanse regeringskringen „groot be lang hecht" aan een 'ontmoeting van Johnson met toonaangevende regerings leiders. Uit een ingezonden stuk, deze week opgenomen in onze krant, bleek dat sommige mensen er zich aan hebben geërgerd, dat o.a. in Middelburg de in tocht van sinterklaas is doorgegaan. Naar hun mening had na de moord op Kennedy een dergelijk evenement afgelast behoren te worden. Wij zijn het niet eens met de voor standers van deze opvatting. Ze ker, het schokkende nieuws over de dood van Kennedy behoorde onvermij delijk invloed te hebben op het open bare leven. Vanzelfsprekend moesten de radio- en t.v.-programma's worden aan gepast en natuurlijk was haast ieder een, die zich bij dit afschuwelijke drama betrokken voelde (en wie was dat niet?) er van overtuigd, dat feestelijk heden vermeden moesten worden. Trou wens, wie had de afgelopen dagen nei ging uitbundig te zijn? Behoudens een enkele uitzondering o.a. Rotterdamse studenten is de zedelijke gedragslijn, dat men zich had te onthouden van luidruchtigheden, in Nederland correct opgevolgd. Gelukkig. Maar we geloven dat een intocht van sinterklaas zich grotendeels aan deze gedragsnorm ont trekt. Waarom? Omdat het om een kinder feest gaat: deze intocht is bestemd voor de allerkleinsten. De legendarische man is voor hen een onomstreden reali teit, waaraan niet kan worden getornd. Zijn komst is in gezinnen met kleine kinderen uitvoerig besproken en voor bereid als een gebeurtenis van de hoog ste orde. In deze wereld van de klein sten nu is er geen plaats voor de brute moord van vorige week vrijdag. Daar over hoorden wij gisteren een absurd en tegelijkertijd vol strekt aanvaardbaar verhaal, dat we hier weergeven omdat er zo duidelijk uit blijkt in welk een andere wereld kinderen (vergeleken bij volwas senen) leven. In een klasje met klein tjes vroeg de juffrouw - doelend op de komst van de sint: „Waarom gaan we deze week feestvieren?" Het antwoord van enkele kinderen: „Omdat Kennedy dood is Een repliek, die scherp ont hult op welk een voor volwassenen vreemde manier sommige kinderen aller lei gehoorde gesprekken verwerken. Aan één kant mag men er blij om zijn, dat in dit kleine wereldje sinterklaas nog wel een realiteit is en een moord in Dallas niet. Dit kleine (ware) verhaal wijst tevens op de kern van de zaak: wij moeten hier de normen van de kleinen toe passen en niet die van de volwassenen. De laatsten waren er na de treurige berichten van vrijdag zonder meer van overtuigd, dat feestelijkheden moesten worden afgelast. Natuurlijk, zij wilden niets anders, omdat ze zich óók betrok ken voelden bij dit verlies. Maar moest men nu van de kleinsten eisen, dat zij onvoorwaardelijk dienden mee te doen met de toch al zo weinig fraaie wereld van de volwassenen? Och natuurlijk, men kan deze vraag oevestigend be antwoorden en er nog een acceptabele verdediging voor schrijven ook. Maar dan benadert men deze kwestie recht lijnig. Wij zouden deze rechte lijn in dit geval maar liever laten schieten: al die kleuters en dreumesen, die zaterdag op sinterklaas stonden te wachten, zullen in hun later leven nog zo vaak en zo hard tegen die rechte lijn opbotsen. Wat ons betreft: geen blaam voor die genen, die zaterdag de kleinen niet hebben teleurgesteld. Wij weten, dat de organisatoren in de bewuste plaatsen wel degeiiik het afgelasten hebben overwogen. Zij besloten uitein delijk er niet toe over'te gaan, wetende dat hun besluit hier en daar kritiek zou ontmoeten. Wij van onze kant zullen ons daarvan onthouden. President Johnson heeft gisteren in een redevoering tot de beide huizen van het Amerikaanse Congres verklaard, dat de Ver enigde Staten onder zijn rege ring de verplichtingen welke zij zijn aangegaan voor de vrede, zullen nakomen „van Zuid-Viet- nam tot West-Berlijn". „Wij zullen onvermoeid zijn bij het stre ven naar vrede, vindingrijk bij het zoeken naar gebieden van overeen stemming, zelfs met hen met wie wij van mening verschillen, en edelmoe dig en loyaal jegens hen die zich bij ons streven aansluiten", zei de pre sident in zijn eerste grote redevoe ring. De president was in zijn vooraf op schrift gestelde redevoering royaal met zijn lof voor zijn voorganger en beloofde diens beleid voor te zet ten. Johnson gaf de hoogste voor rang aan de afhandeling "van twee door Kennedy ingediende wetsont werpen: het ene de burgerrechten betreffende en het andere strekken de tot belastingverlaging. Johnson riep in herinnering dat Ken nedy in 1961 in zijn inaugurele rede voering tot het Amerikaanse volk had gezegd: „Laten wij beginnen". „Ik zou thans mijn landgenoten wil len toevoegen: laten wij voortgaan", aldus Johnson en hij hield het con gres voor: „onze meest dringende taken liggen hier op deze heuvel". Het was op dit punt dat Johnson het congres met klem verzocht zich allereerst met de wet op de burger rechten bezig te houden onder zijn bewind. Vervolgens bepleitte John son snelle afdoening van de wet voor belastingverlaging en de onderwijs wet. Hij brak een lans voor een „nieuwe geest van aanpak" in het congres. De president besloot: „Het tijdstip is aangebroken waarop de Amerikanen van elk ras, geloof of politieke over tuiging elkander moeten begrijpen en eerbiedigen. Laat ons een einde ma ken aan het leren en prediken van haat, kwaad en geweld". De president zal vandaag (donderdag) het Amerikaanse volk via radio en t.v. toespreken. Het is ons opgevallen de afgelopen dagen, dat men bij de t.v. er merk waardige opvattingen op na houdt ten aanzien van „ernstige muziek". De man. die voor de keuze van deze muziek verantwoordeliik was. ging er blijkbaar van uit dat „klassiek" en „ernstig" sy noniem zijn. Een vreemd misverstand. Het leidde er toe. dat op sommige mo menten. waaron men inderdaad ernstige klanken verwachtte, opgewekte Itali aanse achtiende eeuwse composities weerklonken, werken waarin de vreugde tintelde als wijn in het glas. Blijkbaar ziin sommige mensen zo immuun voor klassieke muziek, dat zij allerlei (toch werkelijk niet subtiele) nuances niet kunnen onderscheiden. ..Het klinkt klas siek" zal de man gedacht hebben, die de olaat opzette. Och ia. al te kinderachtig moet men nou ook weer niet wezen. Het was toch geen Johnny Hoes? Nou dan OP PAPIER heeft Goes thans een grootscheepse restauratie van het meer dan tachtig jaar oude „Schuttershof" klaar. Een plan, dat aan dit antieke ge meentelijke zalencomplex de al lure en de accommodatie moet geven, die het publiek van van daag verwacht. Het Goese „Schuttershof" is in de jaren na de oorlog steeds verder in verval geraakt. Het kan op het ogenblik echt niet meer „mee". Oplappen helpt niet meer. Al leen met een rigoureuze aanpak is wat te bereiken. Het gebouw met zijn voorplein en an tieke tuin biedt mogelijkheden ge noeg. Voor uitbreiding zowel als voor vernieuwingen. Maar met minder dan een bedrag van ongeveer 800.000 valt hier weinig waardevols te doen. Die niet geringe som zal de toekom stige verbouwing zeker vergen. De grote vraag van dit moment is voor Goes: hoe krijgen we dat geld bij elkaar? Het college van b. en w. en de raads commissie voor publieke werken spe len met de gedachte een exploiteren de stichting in het leven te roepen. Daarin zouden het bedrijfsleven, het particulier initiatief en de gemeente dan moeten participeren. En om het plan te realiseren zouden er subsi dies moet komen uit de kassen van rijk, gemeente en provincie. Concre te formules voor de financiering zijn er nog niet. De grote vraag: is de overheid bereid bij te springen? En daarnaast is ook een nauw overleg met alle Goese zaalexploitanten van primair belang. „Want we moeten het particulier bedrijf op dit terrein in ere houden", zegt burgemeester mr. F. G. A. Huber. „Maar met alle respect voor wat er in Goes in deze sector wordt gedaan moeten we te gelijk vaststellen, dat we hier te ma ken hebben met een uitstervend ge slacht..." Alleen door samenwerking kan vol gens de Goese burgemeester het ..Schuttershof" worden opgetild uit de onooglijke, vervallen staat van thans. Om te beginnen moet daarom een antwoord komen op de vraag of Goes een goed geoutilleerd zalencom plex erbij gebruiken kan. Voor het college van b. en w. is het antwoord snel gegeven: natuurlijk! „Goes gaat prat op een centrale ligging. Er zijn een paar flinke zalen, maar het komt herhaaldelijk voor, dat er in de sei- zoenrooster van die gelegenheden geen gaatje meer over is. Goes heeft een functie bij het organiseren van gebeurtenissen op provinciaal niveau. Op het ogenblik kan zij die vaak niet behoorlijk vervullen. En dat is dan te wijten aan een gebrek aan zaalruim te". Zo komen d. en w. tot de rede nering dat de „overheid" zal moeten bijspringen, zoals al op veel plaatsen in het land is gebeurd. Het plan, dat nu op tafel ligt en eer tijds in de raad zal worden gebracht, ziet er aantrekkelijk uit. Het belang rijkste aspect is dat de huidige zalen los van elkaar zullen kunnen worden geëxploiteerd. De schouwburgzaal krijgt een grondige opknapbeurt. Vloeren dienen te worden vernieuwd en de hoge kolenkaehels zullen plaats maken voor centrale verwarming. Het vierkante pleintje, dat op de Kreukelmarkt toegang geeft naar de twee deuren met de antieke boogra men ertussen, zal volgens het plan van b. en w. worden volgebouwd mei een moderne entree. Een goed ingerichte vestiaire en gar derobe is daar om te beginnen hard nodig. Het plan heeft erin voorzien Rondom de ingang naar de schouw- (Zie slot pag. 2 kol. 4) (Van een onzer redacteuren) Waarschijnlijk zullen nog twee buiten landse oliemaatschappijen seismische onderzoekingen doen op Ameland: de Amerikaanse Gulf Oil en de Franse S.N.P.A. (Societe Nationale des Petroles 'dAquitaine) welke laatste maatschappij o.a. de Franse aardgasbel te Lacq in Zuid-Frankrijk en de olievelden in de Sahara exploiteert. Dat zou betekenen, dat straks drie maatschappijen (Caltex. N.A.M. en Mo bil Oil) op Ameland boren en dat drie andere vooronderzoekingen doen (B.P., Gulf en S.N.P.A.). Intussen heeft de Steenkolen Handelsvereniging in Rot terdam (de P.A.M.) van de minister van economische zaken toestemming gekregen om seismische onderzoekingen te doen in de Noordzee benoorden de Waddeneilanden. Die onderzoekingen kunnen zich tot ver in de Noordzee (zelfs tot de Doggersbank) uitstrekken. Gistermorgen is op de rijksweg van Coe- vorden naar Zwolle een volkswagenbus je met acht arbeiders frontaal tegen een vrachtauto gebotst. Twee inzittenden van het busje, de heren G. Benjamins uit Slagharen en F. Klok uit Schuinesloot, kwamen hierbij om het leven. De overige zes werden gewond overge bracht naar het ziekenhuis in Harden- berg. De vrachtautochaffeur bleef onge deerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1