Harderwijks oude dubbelkerk dient als opslagplaats Leger beproeft uitrustingstukken TWINTIG JAAR GELEDEN HET DRAMA VAN KATYN De Brandy van de Burgemeester Entstof uit planten, pollen en uit de stofzuigerinhoud Door Russen begaan? Gratis Prodent tandenborstel bij 2 familietuben PRODENT TANDPASTA die u toch nodig hebt Burgemeester van Egmond-Binnen in ongelijk gesteld Bakfiets en bord Protest NEDERLANDS-PORTUGESE OVEREENKOMST Rusland koopt in Indonesië rubber Afslachting van 10.000 Polen "Un grand vieux supérieur!" WAARHEID GENEGEERD Militairen in de toekomst te velde in het bad Nieuwe artikelen Ook Belgen Veldkeuken Veldflessenveldkeuken, was- en badinstallatie DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 PROVINCIAL^ Z B B V W S B C O V R A N T 15 De president van de rechtbank te Alk maar, mr. J. N. Alblas, heeft gistermor gen, uitspraak doende in een kort ge ding, de burgemeester van Egmond-Bin nen, de heer A. Bakker, in het ongelijk gesteld. Inzet van het kort geding tussen het Duitse echtpaar W. F. S.-H. contra de burgemeester van Egmond-Binnen was de huisvesting van het Duitse echtpaar. Dit echtpaar, waai-van de man 78 en de vrouw 74 jaar is, had zijn huishouden in West-Berlijn opgebroken. Het kwam in september 1962 naar Nederland om zich hier bij zijn enige dochter, die in Egmond aan Zee woont, te voegen. Het echtpaar nam zijn intrek in een pen de minister van justitie een verblijfs vergunning op voorwaarde, dat binnen een redelijke termijn op een behoorlijke wijze in zijn huisvesting werd voorzien. Het echtpaar naar zijn intrek in een pen sion in Egmond aan den Hoef. waarvan de eigenaar zich bereid verklaarde de man en vrouw blijvend te verzorgen. De burgemeester van Egmond-Binnen meende echter dat niet aan" de voorwaar de van de minister werd voldaan. Hij wei gerde het echtpaar een verblijfsvergun ning te verstrekken. In het door het echtpaar aangespannen kort geding ver klaarde hij, dat voor een verblijf in een pension nooit een vergunning wordt ge geven, omdat het niet als blijvend kan worden aangemerkt. De termijn waarbinnen het echtpaar op geoorloofde wijze gehuisvest diende te worden, had de burgemeester op 30 ok tober gesteld. In zijn vonnis zei de pre sident, dat dit in strijd was met de be doeling van de minister, die de procu reur-generaal had aangewezen om deze termijn te bepalen. De president noemde de door de burge meester aangevoerde argumenten niet deugdelijk. Hij gelastte hem zijn maat regelen op te schorten totdat geen enkel rechtsmiddel meer openstaat tegen de beslissing, dat het echtpaar niet op ge oorloofde wijze in zijn huisvesting voor ziet. 0 De Tsjechische politie heeft acht studen ten uit Mali gearresteerd nadat zij een eind gemaakt had aan een gevecht in een bar in Praag. De negers kregen een pak slaag van Tsjechische studenten nadat een van hei; een Tsjechisch meisje ten dans gevraagd had. De negers werden de volgende dag vrij gelaten. (Van een onzer redacteuren) jVTiet alleen in rooms-katholieke kringen, maar ook bij anderen is bezwaar gemaakt tegen het verhuren van het fraaie dubbel- kerkje aan het Kloosterplein aan een handelaar in meubilair. De huurder heeft de kerk met zijn fraaie kruisgewelven en kleurige gebrandschilderde ramen omgedoopt in het Verkooplokaal d'olde karke". De kerk is inmiddels volgestouwd met allerlei meubilair, bekleding, vloerbedekking, schilderijen en gebruiksvoorwerpen. „Vrij entree" vermeldt het bord aan de ingang van de kerk en wie zich binnen waagt, schrikt onwillekeurig van de rommelige aanblik die in geen enkel opzicht herinnert aan de sfeer, die een kerk eigen behoort te zijn. Hoewel het uiterlijk van 't eeuwen oude kerkje vrijwel ongeschonden is gebleven, illustreren de aanwezigheid van een bakfiets en een ontsierend bord tegen de gevel, dat in de kerk 'n verkooplokaal is gevestigd. Slechts een smal pad voorkomt, dat men struikelt over de hoog opgetaste meu bels, bedden en allerlei andere koop waar, die onwillekeurig herinneren aan de tempel, waarin de tollenaren hun handelswaar aanprezen. In de voormalige sacristie is de rommelige indruk belangrijk groter. Een slordig bureau, wat oude stoelen en tafels, hebben de eeuwenoude sfeer radicaal de nek omgedraaid. Het is triest, dat de pastoor van Har derwijk geen andere bestemming voor dit kerkje heeft kunnen vinden. Een museum of 'n andere meer aange paste oplossing zou nog enigszins in de lijn der verwachtingen hebben ge legen. Maar deze commerciële be stemming met zijn ontsierende inboe dels heeft deze eerbiedwaardige kerk zo ontstellend ontsierd, dat een groot deel van de Harderwijkse bevolking terecht protest heeft aangetekend. Of dit protest tot het gewenste resul taat zal leiden, valt te bezien. De koopman zou de kerk voor ten minste tien jaar hebben af gehuurd. Wat na die tien jaar van het aantrekkelijke kerkge bouw is overgebleven, kan men slechts gissen. Het fraaie kerkje in Harder- derwijk, nu gebruikt als ver kooplokaal. In het Portugese ministerie van buiten landse zaken in Lissabon hebben de Portugese minister van buitenlandse za ken, dr. Alberto Franco Nogueira, en de Nederlandse ambassadeur in Portu gal. dr. R. Flaes, maandag een over eenkomst gesloten die het Portugese arbeidskrachten toestaat naar Neder land te gaan. Krachtens de overeenkomst, kan de Por tugese emigratieraad verzoeken om Portugese mankracht uit Nederland, overwegen en inwilligen. Blijkens een bericht van „Tass" heeft de Sowjet-L'nie een overeenkomst gete kend voor de aankoop van rubber in (Advertentie) VRAAG UW SLIJTER Jules Le Maire Fils Amsterdam/Jarnac. opend, per saldo kwamen daar vele schurken aan de galg, maar over Katyn werd er gezwegen. En ligt het nu wel op het culturele niveau van de twintigste eeuw om zulk een question brülante in de doofpot te doen? Dan blijken we toch werkelijk bedreigd te worden door het grote gevaar der apathie. De PoOlse generaal W. Anders, schrijft in zijn boek „Army in Exile": „Voor mij. die een heel jaar lang, zonder enig resultaat, de Sow- jetautoriteiten heb verzocht om in lichtingen over een paar duizend onzer krijgsgevangenen, voorname lijk officieren uit de kampen van Kozielsk, Starobielsk en Ostasch- kow, is het duidelijk geworden, dat de Duitsers ditmaal de waarheid hebben gezegd." Uit bq de vermoorden gevonden no tities, kranten, winterkleding en verklaringen van getuigen, bleek, dat de executies plaats hebben ge had in de loop van de maanden maart en april 1940. De Russen ble ven 't antwoord niet schuldig. Toen zij in september 1943, dit grondge bied weer konden betreden, hebben zij er een commissie heengezonden bestaande uit Sowjetburgers. Het communiqué van deze commissie meldde het tegendeel. Namelijk, dat deze moord door de Duitsers was be gaan in de zomer van 1941. Een ieder zal zich onwillekeurig de vraag stellen: wanneer de Russen werkelijk onschuldig zijn, waarom heben ze dan nooit een neutrale commissie toestemming verleend om onderzoekingen ter plaatse te ver richten? Dat zij dit niet deden, dat deze moord plaats had in 1940 (dus toen de Russen baas waren in deze omgeving), dat de Poolse officieren in Russische gevangenschap waren en de Poolse autoriteiten nooit een antwoord kregen op vragen naar het lot van de 10.000 in Rusland vermiste officieren, dat de zaak Ka tyn, aangezien de Russen er bij wa ren tijdens de processen te Neuren berg werd genegeerd (want: „Nemo iudex in causa sua") is wel een dui delijk bewijs, dat de Russen deze verschrikkelijke moord hebben be gaan. Katyn is een grief in het hart van het Poolse volk. Ongeveer 4500 Poolse officieren zijn aan deze ver schrikkelijke afslachting ten offer gevallen. Ten gevolge van het zeer overhaast gesloten Ribbentrob-Molo- tovpact, zijn deze officieren in sep tember 1939 in handen van de Sow- jets gevallen. Neurenberg negeerde deze mis daad. De jaren gingen voorbij en zij raakte in het vergeetboek, tot dat in 1950 de voormalige Ameri kaanse ambassadeur te Warschau, Bliss Lane het waagde om Katyn weer aan de orde te stellen. Hij po neerde de stelling, dat de Duitsers onschuldig zijn aan deze afslachting en... daarbij bleef het. Moet deze stilte ongerept blijven? Een nieuw licht op het drama van Katyn wierpen de verklaringen van de gevluchte Sowjetoffieier B. Ols- zansky, gepubliceerd in de Russi sche emigrantenbladen, zoals de „Czassovvoj" in België, de „Socialis- ticzesky Westnik" in de Verenigde Staten en „Bjuletin ligi borjby za narodnuju swobodu" in West-Duits- land. Olszansky was bevriend met prof. Burdenko, die de voorzitter was van de Sowjetcommissie, belast met het onderzoek van de graven in het bos van Katyn. Samen met de andere leden van de commissie tekende ht| het communiqué, waarin werd ge zegd, dat deze moord door de Duit sers was begaan in de zomer van 1941. Kort voor zijn dood zou prof. Bur denko echter aan Olszansky, die hem vroeg naar zijn werkelijke me ning over Katyn, het volgende heb ben verklaard: „Er zijn al meer Katyns geweest en er zouden er nog meer aan het licht komen dan wij vermoeden, indien we hier en daar in ons moederland Rusland gingen graven. Wij konden niet anders doen dan de Duitse be kendmaking volledig tegenspreken. Zoals je weet, ben ik op persoonlijk bevel van Stalin naar de massagra ven gaan kijken en heb een onder zoek ingesteld. De graven waren vier jaar oud. De moord had plaats in 1940 en is begaan door onze N.K.V.D.-mannen". BILLY STRENK Volgende maand zullen ruim 500 Nederlandse soldaten bij oefe ningen te velde drinken uit een polyaethyleen veldfles. Als ze op dat moment koude handen hebben, kunnen ze zich troosten met de gedachte dat in 1964 iedere militair een paar over handschoenen verstrekt zal krijgen. Hebben ze behoefte aan een bad, dan zit er wellicht iets opwekkends in de gedachte dat de intendance hen mo gelijk in de toekomst zal aanbieden te velde gebruik te maken van de se- mi-mobiele „Isny" badinstallatie, waarin 12 man tegelijk warm kunnen douchen. Terwijl ze dat bad nemen laten ze misschien en passant even hun door het uitoefenen van het krijgsbedrijf vuil geworden kleding wassen en drogen in de mobiele „tap per" wasinstallatie, waarna ze bij een splinternieuwe mobiele veldkeu ken van Duitse makelij de warme hap halen. Of het leger al deze artikelen inder daad zal aanschaffen is nog niet ze ker. Wel is het een feit, dat de inten dance in haar streven om door een voortdurende verbetering van de uit rusting de soldaat het uitvoeren van zijn taak te vergemakkelijken de markt verkent en nieuwe ar tikelen beproeft of laat ontwikkelen. Zo neemt men proeven met een nieuw soort gevechtskleding zo is er een gevechtslaars in ontwikkeling met een aangevuleaniceerd rubber onder werk die beter waterdicht, lichter, soepeler en eenvoudiger van con structie is dan de huidige en zo ont wikkelde men een „three-compart- ment-overhandschoen" die iedere mi litair volgend jaar krijgt en die bij voorbeeld speciale handschoenen voor chauffeurs overbodig maakt. Zo begon men twee jaar geleden ook met de ontwikkeling van een polyae thyleen veldfles die lager in gewicht, minder kwetsbaar en goedkoper is dan de aluminium veldfles. Voor die plastic veldfles hebben de Belgen ook belangstelling. Daardoor komt 'net dat men vorige maand ruim 1000 proefexemplaren heeft laten maken die gelijkelijk verdeeld over het Belgische en Nederlandse leger een troepenbeproeving van zes maan den zullen ondergaan. overigens 12.000 mark kost en waar van er 70 nodig zouden zijn aan te schaffen. De mobiele wasinstallatie (die 53.000 mark kost) kan met vier man in 15 minuten in bedrijfspositie worden gebracht en door twee man in bedrijf worden gehouden. Er wordt thans beproefd in hoeverre het mo gelijk is om in deze installatie ook kleding te reinigen die met zgn. a.b.c.-strijdmiddelen is besmet. Wie in het westen er van hoorde, ge loofde er niet al te veel van. In die tijd waren we afgestompt, vervuld van eigen leed en nood. We waren er aan toe, graag en grif te geloven, dat de Duitsers (zoals de Russen overigens vandaag nog beweren) die misdaad zelf hadden begaan en dat het rapport van de medici uit tal van landen, die er door de Duitsers heen werden gebracht, corrupt moest heten. Waarom niet? Wij waren murw. Maar dat mogen we niet blijven! Per saldo kwam de dag van de wa penstilstand, per saldo werd te Neurenberg 'n hooggerechtshof ge- De uitrustingsstukken van een gro ter formaat waar de intendance met belangstelling naar kijkt zijn bijvoor beeld een mobiele veldkeuken, een was- en een badinstallatie en een verwarmingsinstallatie voor tenten. Aan de bevelhebber van de landstrijd krachten is in overweging gegeven een prototype van de keuken die Deze vier foto's zijn enkele dagen geleden genomen door een came ra, welke in een grote „Titan II" raket was gemonteerd en welke in werking trad, op het moment dat de eerste trap uitgebrand was en de tweede trap zich ontstak. We zien, hoe de eerste trap uit brandt (links boven), waarop de tweede trap ontsteekt (l. onder), de huls van de eerste trap wordt door de geweldige druk van de tweedetrapsvlam gedeeltelijk ver nield (r. boven) en valt een se conde later, wentelend door de ruimte naar de diepte van de At lantische Oceaan (r. onder) op al le vier de fotos is de aarde met de wolkendekdeken duidelijk zichtbaar. (Van een speciale correspondente Wat zoudt U zeggen, wanneer op een mor gen iemand bij U aan belde en vroeg: „Zoudt U mij uw stof willen verkopen?" Mogelijk zoudt U proberen infor maties in te winnen naar de eventuele ont snapping van een ver pleegde uit een psy chiatrische inrichting in de omgeving. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, er zijn werkelijk enkele gelukkige Londense huisvrouwen, die zaken kunnen doen met de in houd van hun stofzui ger. De mysterieuze koper is Benèards, het grootste en modernste centrum ter wereld voor onderzoek en be strijding van allergiën. Huishoudelijk stof is slechts een van de hon derden produkten, waaruit hier de vaccins worden samengesteld, die over de gehele we reld worden verzonden. Bencards kan véél ge bruiken: van planten en pollen via schelvis en oesters, nikkel en goud, tomaten en ha ringen, varkenskotelet en geitehaar tot specia le soorten onkruid. STERIEL Natuurlijk moet dit zo uiteenlopende ruwe materiaal in een voor entstoffen geschikte vorm worden gebracht. Vóór alles moet het ab soluut steriel worden gemaakt: zelfs het huishoudstof, hoe on mogelijk dat ook moge lijken. Hiertoe wordt eerst een stofconcen- traat gemaakt, waar uit men vervolgens de bacterieën uitfiltreert. Daarbij gebruikt men filters van bijzondere constructie en centrifu ges. Een veel moeilijker probleem vormt het steriel houden van de eenmaal steriele pro dukten. Om dit te waarborgen, moet de farmaceut, die de ent stof vervaardigt de ze moet voor elke pa tiënt individueel wor den bereid onder worpen worden aan de strengste isolerings voorschriften. Dit werk wordt gewoonlijk door vrouwelijke farmaceu ten verricht en met handschoenen aan en een masker voor zit deze ongenaakbare jon ge vrouw als een godin in haar heiligdom, een soort glazen vesting. De enige verbinding met de buitenwereld is een kleine opening in de wand, die slechts geopend wordt, wan neer een batterij nieu we flesjes wordt aan gevoerd. Telkens als dit geschiedt wordt de gehele cabine met een bacterieëndodende op lossing bespoten. BANAAN Observeert men de far- maceute bij haar werk, dan kan men een ogen blik vergeten, dat men in een der modernste laboratoria ter wereld is. Zij zou best bezig kunnen zijn met de be reiding van een ge heimzinnige liefdes drank. Men neme een banaan, opgelost mui- zenhaar, wat mosterd en een margriet en een of twee gedroogde wes pen. Simsalabim de entstof is klaar! Nu ja, zo snel gaat het ook weer niet alle stoffen moeten uit hun flesjes worden gehaald met een pipet, die slechts eenmaal mag worden gebruikt en voor het volgend ge bruik moet worden ge steriliseerd. En zelfs de eenmaal samengestelde entstof moet nog een lange weg afleggen, voor hij het laborato rium verlaat. De behandeling van al lergieën met desensibi- liserende entstoffen was enigszins omstre den. Aanvankelijk was zij niet zo succesvol als men gehoopt had. Thans echter bereikt men met de entstoffen uitstekende resultaten. Een onderzoek van een groot aantal personen, die altijd aan hooi koorts leden, toonde aan, dat 82% van hen na de behandeling van deze onaangename ziekte geen last meer had. Soortgelijke resul taten werden bij ast ma en migraine ge boekt. REACTIES Intussen heeft de te genwoordige behande ling ook een nadeel: er zijn talloze injecties no dig voor het lichaam immuun is. Thans is men in het laborato rium van Bencards echter ook bezig me thoden te ontwikkelen waarbij op den duur nog slechts een of twee injecties nodig zullen zijn. Men werkt name lijk aan een entstof, die de vorm heeft van een emulsie, welke slechts langzaam door het lichaam wordt opgeno men. De eerste resul taten waren zeer uit eenlopend. Een aantal patiënten vertoonde zeer heftige reacties. Maar sindsdien heeft men weer aanzienlijke vooruitgangen gemaakt en een gerechtvaardig de hoop bestaat, dat de nieuwe methode al spoedig de huidige kan vervangen. Met slechts enkele in jecties van hooikoorts bevrijd te kunnen wor den is een aantrekkelij ke gedachte voor de ve len, die aan deze, elk jaar terugkerende kwaal lijden. A dvertentie) De oorlog liep weliswaar reeds ja ren geleden ten einde, maar wat hij inhield aan ten hemel schreiend kwaad op ondenkbare schaal, is geestelijk nog lang niet verwerkt. Dit is o.a. ook met het drama van Katyn het geval. Herinnert U zich het nog Met schrik worden we ons bewust, dat oude verhaal al haast te zijn vergeten. Katyn was in 1943 een stunt van de Duitsers. Op 12 april 1943, bracht de Duitse radio een of ficieel communiqué over de ontdek king van massagraven van circa 10.000 Poolse officieren in het bos van Katyn. In een opengemaakt graf van ca. 28 x 16 m, lagen lijken in twaalf lagen opgestapeld, met de gezichten naar beneden en op de rug gebonden handen. De dood werd in alle gevallen veroorzaakt door scho ten in de nek. Indonesië gedurende 1964. Hierover meldt de „Financial Times" nader dat, hoewel het bericht niet geheel onver wacht kwam en slechts een lichte da ling van de rubberprijs in Malakka heeft teweeggebracht, het waarschijnlijk de nerveuze ondertoon van de rubbermarkt zal accentueren. 1 Waar vroeger de kerkbanken assortiment van bankstellen en 1 5 stonden, vertoont zich nu een stoelen. *<WVWMWWMWWWWIWWWVWWMWWftWWtfWWWWMVWWWWWWWWWWVWWWWWWVWWWWWWWVWVVVWVWW De uitwerking van de overeenkomst op lange termijn zal echter afhangen van de hoeveelheid rubber die Rusland zal aankopen. In feite heeft Indonesië reeds rubber naar Rusland in de afgelopen vijf jaar verscheept in ruil voor kredieten en hulp. In Singapore heeft men niet de indruk, dat Rusland hiermee een eind heeft gemaakt aan de rubberaankopen in Maleisië. De aankopen in Indonesië zouden er slechts op duiden, dat hei aankoopprogram in Maleisië voor dit jaar is afgewerkt. Ook is het mogelijk dat Rusland, door de graanaankopen in het buitenland, krap zit in de deviezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15