DE GIEREN KOMEN Reeds de oude Egyptenaren droegen de HANDSCHOEN Paraplu vermoedelijk van Chinese kom af Gorsselse boeren klagen over schadelijke boomplanting Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees; met Liebig! SA/VW1Y wil naar Durban (XVII) In de middeleeuwen een uitdaging MET NOTEN EN GOUD GEVULD Kerkelijke ondersckeiding Tekenen van keizerlijke gunst Engeland krijgt geen ombudsman ENGELS EREDOCTORAAT VOOR MEJ. KLOMPÉ Symbool van macht en \racht TWEEDUIZEND JAAR OUD MAAR VERLOREN PROCES Op een halve meter Waardevermindering Een nieuw proces In cassatie Een proces ANNEKE GRÖNLOH NAAR EURO-SONGFESTIVAL Begroting P.T.T. goedgekeurd Indonesiërs schoten Brits vliegtuig neer DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 De Italiaan was woedend toen hij bij de wagen terug kwam en ontdekte wat Sammy had gedaan. Hij stormde rechtstreeks het struikgewas in en tegen de tijd, dat het tot hem doordrong, dat hij moest proberen de jongen te vinden door zijn spoor te volgen, maakten de vele sporen, die hij er zelf doorheen gevlochten had hem dat onmogelijk. Hij zweette en was moe. Nadat hij een uur lang tevergeefs naar Sammy had ge zocht, besloot hij terug te gaan naar de Land Rover en uit te rusten. Hij veegde zijn voorhoofd af en hijgde onder een hemel, die uit gepolijst metaal scheen te be staan. De hitte was tastbaar, was een alles doordrin gende, bijna geurende realiteit overal rondom hem heen. Wacht maar tot die kleine duvel de hitte ging voelen: dat zou hem wel tot nadenken brengen en dan zou hij wel gauw terug komen naar de Land Rover. Predappio ging even zitten, want hij beefde van de inspanning, de diarree en zijn woede over Sammy. Hoe kon hij zoiets doen tegenover zijn vriend, zijn redder? Ergens, niet zo ver weg, riep een vogel met een door- dringend metalig geluid en het gezoem van de insekten vermengde zich met de hitte en het kloppen van zijn polsen. Een bruine hagedis schoot tegen een boomstam op toen Predappio zwaar overeind krabbelde; zijn voe ten waren stuk en voelden akelig aan. Predappio luis terde; de vogel had zijn spektakel gestaakt, maar be gon weer zodra hij had ontdekt in welke richting de man begon te lopen. Hij ging door het gras en huiverde even: toen hij daarstraks had rondgerend zonder op te letten waar hij liep, had hij zijn benen opengehaald aan doorns. Het ging nu pas pijn doen en was erg hin derlijk mét het ongemak van zijn zere voeten. Hij had dorst en dacht met aangename verwachting aan het water in de Land Rover. Hij sjokte verder. De zon stond bijna recht boven zijn hoofd en het zweet begon hem weer te kwellen. Het droop kriebelend door zijn wenk brauwen in zijn ogen en trok wolken vliegen aau, die op zijn gezicht gingen zitten, zodat hij ze voortdurend weg moest jagen, waarbij hij tegelijkertijd het zweet afveegde. Maar ogenblikkelijk waren zweet en vliegen er weer, zodat zijn handen voortdurend om zijn hoofd sloegen. Sammy!", riep hij nog eens, hees en zonder hoop. Niets, zelfs geen echo. Nou, laat die klein aap naar de maan lopen, laat hem in zijn eigen sop gaarkoken, dacht Predappio. Nu naar de Land Rover. Hij kon niet ver meer zijn. Hij liep een minuut of tien door en bleef toen verward staan. Volgens zijn berekening moest hij nu de weg kunnen zien. Het was vreemd, werkelijk vreemd. Hij keek om zich heen, dacht dat hij de vorm van een boom herkende en liep er weifelend naar toe. Maar hij be sefte al gauw dat de wens de vader der gedachte was: hij had veel te druk en wraakgierig naar Sammy lopen zoeken om enige aandacht aan de vorm van bomen te besteden. Hij probeerde na te gaan hoe hij was gelopen, maar hij kon zich onmogelijk alle veranderingen van richting herinneren, die hij had gemaakt bij zijn amateuristische pogingen om het struikgewas af te zoeken naar de jon gen. De vliegen kwelden hem onophoudelijk en verhin derden hem om geconcentreerd te denken. Zijn mond was kurkdroog, maar toch stak hij een pijp op en blies rookwolken rond zijn hoofd. De meeste vliegen werden hierdoor weggejaagd en tijdens deze onderbreking kwam hij tot de slotsom, dat het het beste was om in steeds wijder wordende kringen te lopen. De weg kon niet zover af zijn, dat hij er op een gegeven moment niet op zou stuiten als hij deze methode volgde net zogoed als de steeds groter wordende kringen van een Alleen bij de kapotte Land Rover voelt Predap pio zich uiterst verlaten. in een vijver gegooide steen vroeger of later de oevers bereiken. De gedachte aan water deed hem haastig verder gaan. Zijn tabakszak was leeg, maar hij had een nieuw lucht dicht afgesloten blikje in zijn zak. Hij maakte het blikje open, vulde de tabakszak, stopte zijn pijp opnieuw, stak hem aan en liep verder terwijl hij het blikje weggooide. Drie kwartier later staarde hij naar het glimmende blikje, dat in het gras lag op de plek waar hij het had neergeworpen. Predappio voelde een steek van angst in zijn toch al misselijke maag. Hij keek opnieuw naar de hemel. De zon scheen nu over zijn rechter schouder en verder boven zich zag hij, als stippen afstekend tegen het blauw, de rond cirkelende vormen van vogels. Gieren, dacht hij. Vanaf die hoogte konden ze de Land Rover zien; misschien konden ze zelfs Sammy zien. Hij tandenknartste. Als hij dat kleine kreng te pakken kreeg, dan zouden er geen verhaaltjes helpen over Mahmoed en de grote, lange zweep. Predappio stopte en keek weer naar de lucht, en het drong tot hem door wat de aanwezigheid van de gieren betekende. Hij schudde zijn hoofd als een bokser, die een harde slag te incasseren had en staarde in wezen loze angst naar de grond, naar de bomen, overal heen, maar niet meer naar de lucht. De gieren wachtten op hem. Hij had eens met een blanke jager gesproken, die hem had geboeid met verhalen over het opsporen van ge wonde en gevaarlijke dieren in dik kreupelhout. „Je kunt vaak wel zo ongeveer bepalen waar ze zijn door naar de vogels te kijken", had de jager gezegd. „De gieren. Ze zijn heel nuttig als je toevallig laat op de dag een dier hebt gewond en je de volgende morgen de achtervolging moet inzetten. De gieren zullen je wel vertellen waar hij zo ongeveer zit. Ze weten het. Het zelfde geldt voor een mens, die in de wildernis de weg kwijt raakt. Daar boven wachten ze al op hem, nog voordat hij weet dat hij verdwaald is. Dat is een feit". (wordt vervolgd) Advertentie (Van een medewerker) |n het graf van de Egyptische koning uit de oudheid Toet Ank Amon is kortgeleden een aantal handschoenen gevonden, die men gevoegelijk de oudste ons bekende exemplaren van dit kledingstuk mag noemen. Zij hebben een „heel moderne" vorm, zijn gemaakt uit bonte linnen weefsels, doch hebben in- plaats van de moderne druk knoop als sluiting smalle band jes, die de handschoen rond de pols vasthouden. Deze hand schoenen bevinden zich thans in het museum te Cairo en zijn de eerste uit liet bezit van een Fa rao, die tot nu toe werden ont dekt. Reeds in de oudheid werden hand schoenen gedragen. Homerus laat in de Odyssee de slaven van de oude Laertes met handschoenen aan in de tuin werken. De oude Egyptenaren brachten lange handschoenen aan hun koning als schatting en de Per zen waren reeds in staat vingerhand schoenen uit kostbaar bont te ver vaardigen. Zogenaamde „vingerlin- gen" trokken de Grieken en Romei nen tijdens de maaltijd aan. Of de handschoen ook bij de oude volken in onze streken in gebruil was, weten we niet precies. Het i- echter niet uitgesloten, dat zij tijden: de jacht in de ruwe wintertijd dikke lederen wanten droegen. Van de Scandinaviërs en de Germanen in de periode der volksverhuizingen van de Franken en andere volken weten we zeker, dat zij handschoenen gebruik ten. Reeds in de zesde eeuw behoorden handschoenen tot de tekenen van waardigheid der bisschoppen. Zij waren wit en op de rug van de hand was een kruis in goud- en edelsteen borduursel aangebracht. Was de handschoen aanvankelijk slechts een beschermende bekleding, al gauw werd hij gebruikt als versiersel. Hoe onontbeerlijk de handschoen voor de ridder was in de strijd, be wijzen de vaak zeer kunstzinnig uit gevoerde metalen handschoenen be horende tot oude wapenrustingen. Een belangrijke symbolische beteke nis had de handschoen in de Middel eeuwen. De ridder wierp de vijand, die hij een tweegevecht aanzegde de handschoen voor de voeten. Werd de ze door de ander opgeraapt, dan be tekende dit dat hij de uitdaging aan nam. Evenals in de oudheid werden ook in de middeleeuwen handschoe nen voor het voldoen van een schat ting of als symbolische schenking gebruikt. Natuurlijk had de handschoen des keizers of konings een bij zondere waarde en was hij het teken van macht. Wanneer de keizer steden het markt- of muntrecht of andere rechten ver leende, liet hij deze een handschoen toekomen. Daarom voeren ook ver schillende steden een handschoen in hun wapen. Voor niets werden na tuurlijk dergelijke gunsten niet ver leend zij moesten veeleer met rij ke geschenken aan geld en kostbare waren gekocht worden. Hiertoe be hoorden vrijwel altijd handschoenen en peper. Goethe bericht over het zogenaamde Pepergerecht in Frankfurt, een oeroud gebruik, waarbij de afgevaar digden van Worms, Neurenberg en Bamberg door de overhandiging van geschenken van de schout, vertegen woordiger van de keizer, tolvrijheid kochten. Kenmerkend voor de belangrijkheid van het kledingstuk is ook een heel oud recht in Duitsland, waarbij het een reiziger was toegestaan onder weg zoveel noten te plukken als een handschoen bevatten kon. Hij maak te zich daarbij niet schuldig aan houtstroperij en behoefde ook niet voor de noten te betalen. In Engeland placht men vroeger smeekschriften vergezeld te doen gaan van versierde handschoenen. Daar deze niet zelden gevuld waren met goud, werd het rechters bij de wet verboden op hun rechterstoel handschoenen te dragen. Ook pries ters, die een kind doopten, werd vaak een paar handschoenen ten geschen ke gegeven waarmee men vermoede lijk de geestelijke verwantschap wil de aanduiden, die de kerk aan do per, dopeling en peet toedacht. En ten slotte kent men nog heden ten dage het „trouwen met de handschoen" waarbij ook, zij het alleen nog in de benaming, de handschoen een symbool is voor een verbintenis. De Britse minister van binnenlandse zaken Henry Brooke is tegen het aan stellen van een „ombudsman", een func tionaris die evenals in de Scandinavische landen onder meer tot taak zou hebben klachten tegen de politie te behandelen. Volgens de minister zou het moreel van de politie te lijden hebben, als een agent behalve door zijn eigen chefs nog door een andere instantie ter verantwoording zou kunnen worden geroepen voor zijn optreden. De universiteit van Leeds heeft een ere doctoraat in de rechtswetenschappen toe gekend aan mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, de vroegere minister van maat schappelijk werk, thans lid van de Twee de Kamer voor de K.V.P. Het eredocto raat zal op 14 mei aan mejuffrouw Klompé worden uitgereikt. Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbel tablet. LIEBIG PRODUCTEN héérlijk voor de fijne keuken (Van een medewerker) 7oals een oude legende weet te vertellen, moet het rond tweeduizend jaar geleden Li- Yung, een Chinese timmerman geweest zijn, die de eerste para plu in elkaar knutselde. Ten be hoeve van zijn vrouw begon hij een groot dak te bouwen, dat haar tegen de regen moest be schermen. Maar verdrietig klaagde zij, dat zo'n dak alleen maar zin had, als zij het buiten overal, bij regen en bij zon, mee Gemeente plantte bomen op halve meter van scheidslijn He Amerikaanse eiken, die de gemeente Gorssel langs de openbare weg op nauwelijks een halve meter van de scheidslijn van mijn erf plantte, een kleine dertig jaar geleden, zijn nu flin ke bomen geworden. Het staat wel mooi langs die weg, althans de vreemdeling geniet er mis schien van, maar wij hebben er in al die jaren schade door gele den. De bomen staan tekort bij onze gronden. Ze trekken water weg en kunstmest. De strook grond langs de afscheiding, waar de bomen staan, geeft een duidelijk waarneembare lagere opbrengst dan de rest van de grond". Dit vertelde boer Brinks, wonende aan de Elfuursweg in de gemeente Gorssel. Is de gemeente buiten haar boekje gegaan, heeft het zin schadevergoe ding te eisen? Het zijn vragen die al jaren aan de orde zijn, waar al pro cessen over zijn gevoerd en die nog steeds in de belangstelling blijken te staan. Het was in de jaren omstreeks 1934/ '35, dat de gemeente Gorssel in het bezit kwam van een aantal jonge boompjes, Amerikaanse eiken. Zij werden geplant langs de Elfuursweg, de Dommerholtsweg en de Huzaren- laan. De boompjes kwamen te staan op een halve meter van de aangrenzen de landerijen. Dit was op geringere afstand dan het Burgerlijk Wetboek voorschrijft. Deze wet bepaalt name lijk, dat geen bomen mogen worden geplant binnen twee meter van de scheidslijn van aangrenzende erven. De betrokkenen hadden hierop al eens geattendeerd, maar de boompjes bleven staan. Toen in 1952 op een bijeenkomst voor de afdeling van de Geldersehe Mij. van Landbouw, waar de burgemees ter een lezing hield, de vraag werd aangesneden of de gemeente meer rechten had bij het planten van bo men dan een particulier, kwam de zaak aan het rollen. Het boekhoudbureau van de Gelder sehe Mij. nam de kwestie ter hand. Het bleek, dat in totaal 34 boeren, al- thans eigenaren van gronden, bij deze bomenplanterij betrokken waren. Vier mensen in het bijzonder voelden zich gedupeerd. Boer Brinks bleek zelfs aan drie kanten (Elfuursweg, Dommerholtsweg en Huzarenlaan met totaal een lengte van 943 meter, ingesloten te zijn met de op een halve meter van de scheidslijn geplante bo men. Ook de boeren Klein Nulend, Makking en Pasman hadden belang rijke stukken; de anderen minder of maar enkele tientallen meters. bomen te laten verdwijnen, geen eis tot schadevergoeding dus. Het hof stelde de boeren echter in het onge lijk waar het het kardinale punt be trof: verwijdering van de bomen. Wel benoemde het hof een taxatie- commissie. De deskundigen die daar in zitting hadden rekenden uit, dat er schade was ontstaan door het planten van de bomen op zo'n geringe afstand van de erfscheiding. Deze schade ont stond o.a. doordat de wortels verder in de grond doordrongen en de bla derkroon zich verder boven het land uitstrekte. Boer Brinks wees er ons op, dat in zijn weiland de wortels tot meer dan 10 meter van de scheiding zijn door gedrongen. De haarwortels, die het voedsel opnemen, komen nog wel verder. „Toen ik op deze gronden nog bieten en knollen verbouwde was de op brengst in de strook langs de afschei ding beduidend lager. Mijn negen bunder had maar een waarde voor acht, meende hij. Nu heb ik er overal weiland van gemaakt. Maar de waar de van het gras is op de bewuste strook ook zichtbaar minder. De bo men gebruiken de meststoffen", al dus de boer. De taxatiecommissie heeft de schade berekend op 5 per jaar voor een strook van 100 meter lengte en 1 me ter breedte. Dat is dus niet veel. Het gerechtshof erkende, dat er schade geleden is, maar het meende dat daarmee de vordering om de bo men te rooien nog niet gemotiveerd was. Het hof was van oordeel, dat een gemeente niet aan burenrecht is gebonden, zoals een particulier. Wanneer de gemeente zegt in het be lang van de aankleding van de weg bomen te gaan planten, mag de ge meente dat doen. Een belangrijke uitspraak in dit pro ces was bovendien, dat een gemeente weg als erf moet worden beschouwd. De boeren hadden daarmee het pro ces verloren. Zij moesten ook de kos ten van de tegenpartij betalen. Het landbouwschap Is hun hierin bijge sprongen. Intussen is de vraag opgeworpen of men niet verder moet gaan procede ren omdat het hof erkend heeft dat er schade was. Zo'n proces voor scha devergoeding achtte men zelfs in het belang van de gehele landbouw. Men is nu in het stadium gekomen waarin men zich de vraag stelt of men moet doorgaan met procederen. Er bestaat op dit punt enige aarze ling omdat men bang is, dat men op nieuw voor hoge kosten komt te staan. Eerst wil men zekerheid heb ben of organisaties in andere provin cies, die dezelfde problemen hebben, geldelijke steun willen verlenen voor de procesvoering. Heeft het proces kans van slagen? Deskundigen van het landbouw schap menen, dat er een redelijke kans op succes bestaat. Maar weegt de winst die de boeren dan zouden krijgen op tegen de kosten van het proces Of een uitspraak betekenis heeft voor andere dergelijke gevallen hangt weer van feitelijke omstandigheden af. Gezien het beperkte belang van de landbouw bij een nieuw proces is bij officiële instanties dan ook een aar zeling te bespeuren. Men besloot toen in cassatie te gaan bij de Hoge Raad, temeer omdat toch gebleken was uit de uitspraak van het hof, dat er schade was. Voor dit proces besloot het Land bouwschap gelden te verschaffen, zo als meer gebeurt voor landbouwproef- processeri. De zaak kwam dus voor de Hoge Raad. Dit college besliste, dat de be palingen van het burenrecht buiten toepassing moeten blijven, als die toepassing onverenigbaar is met het openbaar belang. Met andere woor den: de gemeente doet in het open baar belang bomen planten. Zij is zelf gerechtigd te beoordelen welke voor zieningen in het openbaar belang ge troffen mogen worden. Het openbaar belang kan meebrengen, dat de ge meente de bepalingen van het bu renrecht naast zich neer mag leggen. Men vond het de moeite waard hier over een proces te beginnen, temeer omdat een uitspraak voor tal van dergelijke gevallen in het gehele land van belang kon zijn. De zaak kwam voor het gerechtshof in Arnhem. Men diende een vordering in om de (Advertentie) (Van onze r.t.v.-redactie) De N.T.S. heeft besloten Anneke Grön- loh af te vaardigen naar het Eurovisie Songfestival 1964. Het wordt op 31 maart gehouden in Kopenhagen. Het is het negende. Op het vorige, te Londen, werd Nederland vertegenwoordigd door Annie Palmen, die „De speeldoos" zong. De N.T.S. heeft de bij de Buma aange sloten tekstdichters en componisten uit genodigd ten behoeve van Anneke voor 31 december een liedje van maximaal drie minuten in te zenden. Een niet bij name genoemde jury zal drie van de inzendingen uitkiezen. Op 24 februari 1964 maken elf provinciale jury's tijdens een t.v.-uitzending de uiteindelijke keu- (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag zonder hoofdelijke stemming de begrotingen van de P.T.T. en van het staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden voor 1964 goedgekeurd, nadat daaraan een discus sie over de begroting van de P.T.T. was voorafgegaan, waaraan de heren Ver- mooten (p.v.d.a.), Visser (v.v.d.), Aan- tjes (a.r.), Assmann (k.v.p.) en Tolman (c.h.) deelnamen. De minister van verkeer en waterstaat mr. Van Aartsen bekende in zijn ant woord, dat de lange wachtlijst van onge veer 100.000 mensen, die op een tele foonaansluiting wachten, de regering en de P.T.T. veel zorgen baart. Het inlopen van de achterstand is een kwestie van financiën, maar tevens een kwestie van de physieke beperktheid van de P.T.T. door het tekort aan voldoende mensen. De minister heeft aan de directie van de P.T.T. een rapport gevraagd, waarin zij uiteenzet welke mogelijkheden zij tot het inlopen van de achterstand in de ko mende jaren ziet. Er zal dan kunnen worden vastgesteld hoeveel geld elk jaar nodig is en wat materieel kan worden afgewerkt. Dat geldt ook voor de ge bouwensector. Op een vraag naar de eventuele ophef fing van de draadomroep antwoordde mr. Van Aartsen, dat hij eerst meer wil weten over de draadtelevisie alvorens een beslissing te nemen over de liquida tie van de draadomroep. Volgens het Indonesische persbureau Antara is boven het dorp Sanggau een Brits vliegtuig neergeschoten, dat het Indonesische luchtruim schond. Sanggau ligt in Borneo, 80 km van de zuidelijke grens van Serawak. Antara meldde niet hoe het vliegtuig is neer gehaald en wat voor type het was. De Indonesische commandant in West- Borneo, kolonel Riakoedoe, verklaarde toen Antara zich met hem over het in cident in verbinding stelde, dat zijn troepen opdracht hebben elk buitenlands vliegtuig dat boven Indonesisch gebied komt, neer te schieten, maar dat hij nog geen officieel rapport over het incident had ontvangen. 0 De Japanse maatschappij „Sjibaoera Elec tric" heeft een radartoestel vervaardigd vol gens een nieuw systeem met kleuren. Mo gelijk betekent dit een revolutionaire ont wikkeling op het gebied van de controle van lucht- en scheepsverkeer en dat van de meteorologie, daar de objecten aan de kleur waarin ze op het scherm verschijnen te her kennen en veel gemakkelijker te volgen zijn. WWWWWWWWVWWiAn/WVWVWWWMWWWWWWWWA De bekende zanger Paul Anka is dinsdagochtend met zijn echtgenote uit Parijs op Schiphol aangekomen (foto). Via Rotterdam reist het echtpaar met de (Nieuw Amster dam" naar de Verenigde Staten voor een vakantieverblijf aldaar. kon dragen. Opnieuw ging Li- Yung aan het werk om de wens van zijn vrouw te vervullen en haar dat dak te verschaffen, waaruit in de loop der tijden pa raplu en parasol voortkwamen. Intussen kan aan dit verhaal niet veel meer dan legendarische waarde worden toegeschreven, want ook bij de Babyloniërs nog eerder dus kende men blijkbaar een soort regen- of zonnescherm: Hammoerabi zou bij voorbeeld de schone koningin Semi- ramis genaderd zijn onder een scherm, gevlochten uit bloemen en bloesemtakken. In het oude China was de paraplu het symbool van macht en kracht. El ders echter beschermde hij ook allen, die over macht beschikten. Zo vinden wij op een reliëf de Egyptische ko ning Echnaton terug, die een scherm laat glijden over het hoofd van zijn gade Nefertete. Ook bij de Grieken speelt het regen scherm reeds een belangrijke rol. Zo ontdekte Socrates op een wandeling met een vriend en leerling een para plu en bracht hem als kleine attentie voor zijn Xantippe mee om daarmee een van haar spreekwoordelijke boze buien te bezweren. Aristofanes spotte in een van zijn werken over een burger, dat diens oren zo groot en uitstaand waren als een zonnescherm en ook weer samen klapten. Daardoor weten we met ze kerheid, dat de paraplu reeds in die dagen opvouwbaar was. Van het eerste beschuttende trans portabele regendak tot die dagen had de paraplu reeds ettelijke wijzigingen ondergaan. Zo moet Roxane, de beeld schone gemalin van Alexander de Grote zich tegen de verzengende zon nestralen beschermd hebben met een scherm uit fijne, kostbare stoffen. In haar tijd had de paraplu de vorm van een sierlijke kleine kegel. Een van deze kostbare parapluutjes heeft ook de intelligente Cleopatra ge bruikt. Zij was het ook, die de para plu of parasol een betere vorm gaf, hem wat hoger en breder maakte en de buitenrand voorzag van een ge schubde volant. In de achtste eeuw wekte de kerk het regen- of zonnescherm tot nieuw le ven: als teken van diens waardigheid werd het voor de paus uitgedragen. Hoog stonden koningen en keizers in de gunst van de paus genoteerd, wan neer zij van hem als huldeblijk een paraplu ten geschenke kregen. Doch pas aan het Franse hof zou het regenscherm zijn grote tijd beleven. Zo placht de schone Diane de Poitiers de geliefde van de koning, bij regen en zonneschijn onder de bescherming van paraplu, respectievelijk parasol, in het park van Versailles te wande len. En in 1607 werd de Dauphin, de latere Lodewijk XIII, bij een officiële ontvangst in het park tegen het felle zonlicht beschermd door een enorme parasol. En dan begint ook eigenlijk de ge schiedenis van de paraplu. De zware buizen werden vervangen door lich tere baleinen, het dak werd vriende lijker en sierlijker gevormd. Wat bleef was het zware overtrek van wasdoek en daarmee dus een aanzien lijk gewicht. Mettertijd wende het „gewone volk" er aan, de dames en heren van de „Grote Wereld" te zien wandelen met een zonne-of regen scherm. In de schaduw van de grote Zonneko ning raakte het regenscherm weer in het vergeetboek. Maar plotseling dook het ook weer op en werd nu po pulair. De Franse paraplumaker Ma- rits kwam op de gedachte, het in het midden omkiapbaar te maken en van lichtere stoffen te voorzien. En nu werd het al spoedig in de bagage van alle reizende gezeten burgers en „ho ge" heren en dames gevonden. En het duurde ook niet lang, of het werd bij elke gelegenheid op straat gedragen. In Engeland intussen had men meer moeite te wennen aan dit nieuwe ge bruiksvoorwerp en het zou daar nog lang duren voor men afstand deed van het onhandige, loodzware was doeken monster, dat de Fransen al lang vervangen hadden door iets veel luchtigers. Pas toen de satiricus Daniel Defoe zijn Robinson Crusoe had geschreven en daarin zijn held een onder moeilij ke omstandigheden in elkaar geknut seld en met dierenvellen bespannen regendak laten torsen, begon het ge bruik van paraplu's in te burgeren en dit gebruik is men, nu juist in Enge land, tot op de huidige dag trouw gebleven. In Duitsland kwam de ontwikkeling weer wat eerder en zo adverteerde bijvoorbeeld in 1753 een aanzienlijke dame. dat zij „haar groene, met kant bezette parasol had verloren en de vinder royaal zou belonen". De belangrijkste ontwikkeling sinds die dagen is echter geweest, dat men de paraplu steeds lichter ging ma ken, steeds sierlijker ook tot wat hij op de dag van heden voor de vrouw is: een elegant, silhouet en charme onderstrepend accessoire van de gel dende mode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13