Kritiek in Kamer op vermindering van enkele woningbouwcontingenten drop Krabbendijke's „Nieuwlande": bij opening al opdracht uitbreiding Minister Bogaers stopt bungalowbouw in V aals heerlijk pittige Produktiecijfers derde kwartaal een record m m m de beste keus Burgemeestersvrouw haalde doek voor muurversiering vandaan Vrouwenmoord in Boston Grote oliebrand in Venezuela BRIEFWISSELING TUSSEN VAN SCHAGEN EN V1RULY PENSIONTEHUIS BEJAARDEN VOOR DE STREEK MONTEUR VRIJGESPROKEN VAN POGING GEZIN TE VERGASSEN Eindhoven noemt laan naar president Kennedy SCHIEDAM WIL EEN GEPENSIONEERDE AGENT LATEN WAKEN TEGEN STRAATVERVUILING VOORSCHOTVERLENING AAN NA7ÏSIATHT0FFFRS „Stukje antagonisme" Domburg-Westkapelle Meer woningen voor noordelijke provincies en Zeeland Produktiecijfers Risicoclausule Meer en minder.... Schermutselingen in N.-Borneo Over en weer Felicitaties Spartak op volle oorlogssterkte BUNGALOWPARK, ALLEEN VOOR DUITSERS Rijksgoedkeuring was al verleend Afbraak Vijfde nummer Zeeuws Tijdschrift Geen zorg voor tempo versterking dijken Zuid-Holland Drie slachtoffers uit de mijn bij Lengede geborgen WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van de Tweede Kamer is gisteren kritiek geleverd op de verlaging van het contingent te bouwen woningen van de noorde lijke provincies en Zeeland. Het be vreemde een aantal afgevaardig den, dat juist de provincies met probleemgebieden, die bovendien veel krotwoningen op te ruimen hebben, in 1964 minder woningen kunnen bouwen dan in 1963. In deze geest spraken de heren v. d. Peyl (c.h.), Van Heivoort (k.v.p.), Hommer (p.v.d.a.) en andere afgevaardigden. De socialistische afgevaardigde, die veel in het werk van minister Bogaers waar deerde, maar als lid van de oppositie vooral de nadruk legde op de onderdelen van het beleid van de minister, waarmee de Partij van de Arbeid zich moeilijk kan verenigen, vestigde er de aandacht op, dat in de noordelijke provincies en in Zeeland de arbeidsmarkt niet zo gespan nen is als in het westen van het land. Het zou volgens hem dus voor de hand gelegen hebben om aan die provincies meer woningen toe te wijzen dan aan de westelijke provincies, waar men toch al met een tekort aan arbeidskrachten te kampen heeft. Het zijn bovendien pre cies de grensprovincies, die een geringere toewijzing hebben gekregen. Daar gaat thans al bouwcapaciteit over de gren zen. Als het contingent verminderd wordt moet gevreesd worden, dat dit in ver sterkte mate het geval zal zijn. zijn cijfermatig echter zodanig herzien, aldus de minister, dat geen enkele pro vincie meer dan tien procent is achter uitgegaan ten opzichte van 1963. De bewindsman verklaarde zich be reid in deze ongesubsidieerde sector een aantal woningen extra ter be schikking te stellen, zodra de om standigheden dit toelaten. Dat wil zeggen, dat van de eerste 5000 wo ningen, die in 1964 boven de vastge stelde 90.000 woningen gebouwd wor den, eerst een deel zal worden be stemd voor de extra toewijzing. Het volgend jaar zullen de provincies een extra contingent kunnen verdienen, kondigde de minister aan, door de aan wezige bouwcapaciteit zo nuttig moge lijk aan te wenden. In antwoord op desbetreffende vragen en opmerkingen deelde drs. Bogaers on der meer mee, aat het produktiecijfer in het derde kwartaal 1963 hoger is ge weest dan in enig daaraan voorafgaand kwartaal. Hierdoor is een flink stuk in gelopen van de achterstand, die in het eerste kwartaal van 1963 is ontstaan. Hii meende, dat in het bouwbedrijf een men taliteitsverandering te constateren valt. Uit alles blijkt, dat de cijfers in 1963 gunstiger zullen zijn dan in de gunstig ste jaren 1958 en 1959. De stichting vorstverlet, die naar mid delen zoekt om bij zogenaamd „onwerk baar" weer de bouw toch doorgang te doen vinden en daarvoor aan bouwbe drijven methoden aan de hand doet, heeft om verhoging van subsidie ge vraagd. Hef verheugde inr. Bogaers dat hij op korte termijn 3.500.000,be schikbaar heeft kunnen stellen. Een daartoe strekkende begrotingswijzi ging heeft hij aanhangig gemaakt. Alleen al uit 's rijks kas zal de stich ting dan zeven miljoen gulden ont vangen. Dat draagt tot de opvoering van de bouwcapaciteit bij. Er zullen voorts in oktober, november en december 1963 tevens projecten met 6000 woningen in uitvoering worden ge nomen met toepassing van arbeidsbespa rende methoden. In 1963 kwamen reeds 3200 volgens deze methode gebouwde woningen gereed. Volgend jaar zullen het er veel meer zijn. In 1964 verwachtte de minister ook een aanzienlijke toene ming van het aantal voltooide systeem- bouwwoningen. De meeste kamerleden, die over de be groting het woord voerden, vroegen om wederinvoering van de zogenaamde ri sicoclausule in de bouwcontracten. Zulks met het oog op de stijgende loon- en materiaalkosten. De minister deelde mee dat er interdepartementaal overleg over gevoerd is. In 1960 is de risicoclausule afgeschaft. De Tweede Kamer keurde de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid zonder hoofdelijke stem ming goed. (Advertentie) 6i);W;G0:6fli60;6t):60iG0:6ö;6ö:6ö;Gö:6 jgg «I iëÉ <rct5 AL? Wo oco *Ko f<in. oro Wo ga ,\tO #5 W! 4g3 Wn jvya oi'rs £"3 vers vio AAO vr'ii tip Vo vers tekening DOEVE Mocht de mist zich eens 's avonds verdichten. Leer voor het verstand dan te zwichten. Zoek veel liever snel Naar een plaats in 't hotel Dan één onder "Gemengde Berichten" Alexander Pol» era? <rw 8» sak sw cw Bias» 'tv^ P-V <ss? I# 5# GUfe ON? ew Sf®? 5^ I# - v- aaa on? on? ot? B ent* ON? glfc on? on? on? Wo cw ON? 5» 2VJe. on? éftv W/J on? ON? OAo on? CW 2Ö& sw Q2tr on? S£& gwr ctn? rct* -k-j-. -j -- k -j. j ,0 o, 'o '3 't' 'j i c '3 i o o 'c o o is Zfc zts Ztf? v In zijn antwoord betoogde minister Bo gaers, dat als aan sommige provincies meer woningen worden toegewezen, an dere provincies noodgedwongen minder woningen zullen ontvangen. Enkele pro vincies krijgen meer woningen, omdat de cijfers van de volkstelling hebben aan getoond, dat hun in het vêrleuen te kort gedaan is. De uit de gegevens van de volkstelling resulterende contingenten (Advertentie) HOE GRONDIG Krabbendijke op het ogenblik het probleem van de bejaardenhuisvesting aanpakt kwam dinsdagmiddag naar voren, toen, nog voordat met een officieel gebaar, het wegschuiven van een gordijn voor een moderne, zinne beeldige wandversiering, het pen siontehuis „Nieuwlande" voor 45 bejaarden in gebruik werd gesteld, kon de voorzitter van de stichting, burgemeester L. Cnossen de archi tect al opdracht geven voor een nieuwe uitbreiding. De capaciteit zal dan met twintig bedden zijn vergroot. En hoe dat gebeurt, dat kon gistermiddag een groot gezel schap met eigen ogen bekijken: Krabbendijke heeft een modern, geriefelijk en bijzonder smaakvol ingericht tehuis, waar de bewoners zich ook werkelijk thuis voelen.. Toen de officiële genodigden voor de opening zich langs de muren in de vierkante hal van huize „Nieuwlan de" hadden verzameld zaten de be jaarden „loge", achter de balustrade op de eerste verdieping in het trap penhuis. Ze hadden er een goed over zicht van alles wat zich beneden en met het oog op „hun" huisvesting afspeelde. Ze zagen de echtgenote van de burge meester, mevrouw A. Cnossen-de Vries, toen zij een wit gordijn liet wegvallen voor een metaalplastiek. Een spel van lijnen, waarin de kunstenaar, de heer Ph. Kouwen uit Dordrecht het leven van het ontstaan tot de neergang had Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisterochtend de 31-jarige Amsterdamse I monteur F. K. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging zijn echtgenote en zijn twee dochtertjes (3 en 5 jaar) te vergassen door de gasslang in zijn woning aan de Da Costakade door te snijden. De rechtbank had de man we gens poging tot doodslag tot drie jaarj met aftrek veroordeeld. De procureur- generaal had bevestiging van dit von nis gevraagd. Wel werd K. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie weken met af trek wegens de diefstal van kaarsen en kerstversierselen. Het hof gaf bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling van de monteur. In de nacht van 9 op 10 november 196" sneed de man de gasslang in de keuken door zodat het huis zich met gas vulde. K. heeft steeds volgehouden dat hij niet de bedoeling had zijn gezin te vergas sen, maar dat hij zelfmoord wilde ple gen. Op het laatste moment had hij zich echter bedacht. Zijn echtgenote en een buurvrouw verklaarden echter dat zij K. op de gang hadden zien liggen in een deken, terwij! het gas uit de slang stroomde. De raadsman van K.. mr. J. Weisz had vrijspraak gevraagd van de poging tot doodslag, omdat het zijns in ziens een ondeugdelijke poging had be troffen. Dezer dagen zijn aan de grens tussen Noord-Borneo en Indonesië 45 Britse mi litairen gedood en 3 gevangen genomen toen zij in een door opstandelingen ge legde hinderlaag liepen, aldus is door Antara gemeld. De Britse eenheid was op patrouille. Op verscheidene andere plaatsen zouden schermutselingen hebben plaatsgehad. Enkele grensposten zijn in handen van de guerrillastrijders. Mevrouw A. Cnossen-de Vries, echt genote van de burgemeester van Krabbendijke, trekt een gordijn op zij, waardoor een metalen wandver siering zichtbaar wordt het pen- siontèhuis Nieuwlande" in Krab bendijke was hiermee officieel ge opend. (Foto P.Z.C.) gesymboliseerd. Het was een geschenk aan de Stichting Bejaardenzorg, de bouwster en exploitante van het nieuwe tehuis, van het gemeentebestuur en de gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. De bejaarden en al len, die zich deze middag rond hen ver zameld hadden, hoorden ook de woor den van de burgemeestersvrouw daar bij: „Het is een zegen voor een volk, dat zo zijn bejaarde mensen wil eren. De tijd is niet ver meer, dat iedereen voor zijn levensavond in een pensiontehuis zal kunnen gaan". De initiatiefnemers en de bouwers van het complex aan de Krabbendijkse Oos- terscheldestraat hadden het verdiend, dat hun van verschillende kanten lof werd toegezwaaid. Op hun beurt bedank ten ze telkens weer voor de goede, vlot te en prettige samenwerking. Zo gingen de waarderende woorden over en weer, zo kwam er duidelijk tot uiting wat er allemaal moet gebeuren eer een pension tehuis van in totaal 840.000 ten slotte in gebruik genomen kan worden. Burgemeester Cnossen noemde het mo ment van gisteren de bekroning van een voltooide bouw, een blijde dag voor de gemeente en de gehele streek. Want „Nieuwlande" wil een pensiontehuis voor bejaarden in de gehele staart van oostelijk Zuid-Beveland zijn, een ge bouw met een brede sociale functie. In het kort zette de voorzitter van het stichtingsbestuur de historie van de bouw uiteen. ,,A1 lang voelde men in oostelijk Zuid- Beveland de behoefte aan een huisves ting voor bejaarden. Steeds bleef het bij een poging. Totdat in 1959 dokter G. J. Noome in een vergadering van het „Groene Kruis" openlijk aan de bel be gon te trekken. Dat is de stoot geweest. In het voorjaar van 1960 begon een commissie de mogelijkheden te onder zoeken. Een jaar later had de stcihting een officiële goedkeuring. En toen be gon zij op spoed aan te dringen. Wan neer de plannen tijdig gereed zouden zijn, kon de rijksgoedkeuring nog in het vierde kwartaal van 1961 voor de bouw worden tegemoet gezien. Zo gebeurde. Korteweg's Bouwmaatschappij N.V. te Breda kon in april 1962 de tekeningen van het architectenbureau Gouwetor en Mulder te Rotterdam in het terrein aan de Oosterscheldestraat uitzetten. En nu konden daar gistermiddag allen, die op een of andere manier bij huize „Nieuwlande" betrokken zijn geweest zien wat er van deze opzet is geworden, hoe in Krabbendijke een uitstekend ge bouw voor 45 bejaarden is gereedgeko men. Naast de werkelijke bouwers bracht burgemeester Cnossen in het bij zonder dank aan de administrateur, ge meentesecretaris G. van Velzen en de directrice, mej. Bimmel. Het was een prettige, opgewekte bijeenkomst, deze opening van „Nieuwlande". 9 In Havanna is een Canadese piloot, Ro nald Lippert veroordeeld tot 30 jaar gevan genisstraf omdat hij springstof in zijn bezit had. Een Cubaanse, die deze springstof zou ontvangen, Maria Volta, werd tot 9 jaar ver oordeeld. De piloot William Milne, die op 24 november vorig jaar te zamen met Lippert op Cuba landde, werd vrijgesproken. Lip pert heeft toegegeven voor de Amerikaanse geheime dienst gewerkt te hebben. Een gebeurtenis, die later in de geriefe lijke conversatiezaal nog gepaard ging met verschillende felicitaties en ge schenken. In de eerste plaats van de provinciale directie van de volkshuisves ting en bouwnijverheid. De plaatsver vangend hoofdingenieur-directeur, de heer G. Verschoor trok een vergelij king tussen de naam en de bedoeling van het tehuis: een oord van rust en be zinning. De heer J. Adam, sprekend namens de burgerlijke instelling voor maatschappe lijke zorg had met name bewondering voor de doortastendheid van burgemees ter Cnossen in dit project. Burgemees ter J. D. de Kam van Waarde was blij, dat er nu in de streek een tehuis voor bejaarden is verrezen. Ds. B. Fidder. de plaatselijke gerefor meerde predikant sprak de hoop uit dat de afsluiting van het „Werkstuk het startpunt voor een nieuwe op dracht mag zijn". Hij zegde de behe rende Stichting Bejaardenzorg Krab bendijke namens de kerk alle mede werking toe en verwachtte dat deze geestelijke steun op oecumenische ba sis van de grond mag komen. En dan waren er nog felicitaties van het „Groene Kruis" bij monde van de heer H. Don en van dé vereniging Be jaardentehuizen in Nederland via de heer A. Ladrak uit Zwijndrecht, de di recteur van pensiontehuis „De Lin- donk", vanwaar de directrice van het Krabbendijkse tehuis afkomstig is. Na mens de onderaannemers Colijn en Tamse sprak de heer H. J. Colijn uit Kloetinge een gelukwens uit onder aan bieding van een geschenk. Dankbaar beantwoordde burgemeester Cnossen al le sprekers, waarna het gezelschap nog een rondgang door huize „Nieuwlande maakte. De Bulgaarse kampioensclub Spartak Plovdiv, die vanavond voor de tweede maal tegen P.S.V. Eindhoven zal uitkomen in een wedstrijd voor de tweede ronde van de Europese beker voor landskampioenen, is op zijn sterkst samengesteld. De beide Bulgaarse internationals Dimov en Lazarov, die bij de eerste wed strijd in Plovdiv (1—0 voor P.S. V.) door blessures niet mee kon den spelen, zijn weer hersteld en zullen naar men aanneemt voor de bezetting van het middenveld zorgen. Op de foto een supporter, die po seert met de vlag vóór het elftal in een 4-2-4 opstelling, zoals het waarschijnlijk in de wedstrijd zal uitkomen. Voor: Diev, Stornov, Diskov en Douchev; midden: Dimov en La- zorov; achter: Ivanov, Manolov, Botev en Momim; doel: Stankov De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft gisteren een bouwstop gelegd op het in aan bouw zijnde Duitse bungalowpark in de Limburgse gemeente Vaals en tegelijkertijd gelast de afbraak van een oud redemptoristenkloos ter te staken. Tevens is de toela ting van Duitsers tot het park, waarin zij woningen hebben ge kocht, voorlopig opgeschort. Wat is dan in Vaals aan de hand? Hier bouwt een Duitse firma met tachtig procent Nederlandse werknemers, Ne derlandse materialen en Nederlandse goedkeuringen een hele wijk vol bunga lows, die uitsluitend bestemd zijn voor Duitsers. Deze bouw is overigens nog maar het begin van een veel groter opgezette ac tiviteit, namelijk de bouw van een enorm winkelcentrum, het „Europakaufhaus". Dit moet komen te liggen langs de route Kerkstraat-Maastrichterlaan, vlak bij een van de drukste grensovergangen van ons land. Het „kaufhaus" zal onder Duits eti ket werken. Met het te bouwen en ten dele reeds voltooide bungalow park is de Duitse firma Esser uit Aken echter iets voorzichtiger. De woningbouwvereniging „Eigen Grund" uit Aken veranderde voor het project in Nederland zijn naam in het ietwat anders klinkende „Ideaal Wo nen". Voor een groot deel van het bungalow park blijkt al rijksgoedkeuring te zijn verleend overigens, naar wij verne men, niet zeer bewust. De hele affaire zou volkshuisvesting zijn ontgaan. Voor het „kaufhaus" (kosten 40 miljoen, grond reeds eigendom van de firma Es ser, architecten Masset in Vaals en Gonscharoff in Rotterdam, dertig zaken onder één dak, verkoop van pijpjes drop tot bontmantels en te verhuren aan Duitse ondernemers) is nog geen rijks goedkeuring verstrekt. Op de plaats waar nu het „kaufhaus" moet gaan verrijzen, stond eerst een klooster van de paters Redemptoristen. Zonder rjjksgoedkeuring is de Duitse fir ma na aankoop van het terrein begon nen met het afbreken van dit klooster. De paters Redemptoristen verhuisden naar Hamburg, om daar een nieuwe Sarochie te stichten. Enkele belangrijke istorische voorwerpen verdwenen over de grens, waarbij monumentenzorg het nakijken had. De politie van Lawrence in de Ameri kaanse staat Massachusetts, heeft maan dag gezegd „enig houvast" te hebben in de zaak van de 23-jarige zondags schoolonderwijzeres Joanne M. Graff, die zondag dood werd aangetroffen in een eenkamerappartement. Haar dood is de tiende niet opgeloste wurgmoord In Bos ton en omgeving in de afgelopen zeven tien maanden. Het lijk van Joanne M. Graff, geboren in Chicago, werd zondag gevonden. Ze was op een van voren opengereten bloeze na ongekleed en had twee nylonkousen om haar nek. Arrestaties zijn niet verricht, maar de politie zegt „enige aanwijzing" te heb ben. Officier van justitie John P. S. Burke, zei na onderzoek van de kamer dat de moord leek op de tien voorgaan de. Het college van burgemeester en wet houders van Eindhoven heeft besloten, de geprojecteerde verkeersweg vanuit het centrum richting Son, de zogenaam de oostelijke uitvalsweg, de naam te ge ven „President John F. Kennedylaan" De gemeente Schiedam wil een gepen sioneerde agent aanstellen om toezicht te houden op de burgers die naar de praktijk leert niet erg gevoelig zijn voor het streven van het plaatselijke comité „opgeruimd staat netjes". De afdeling juridische zaken van de gemeente on derzoekt hoever de bevoegdheid van de ze gepensioneerde agent kan gaan en of de algemene politieverordening ge wijzigd moet worden om hem een offi ciële status te verlenen. Wethouder P. van Bokhove wil de toe nemende straatvervuiling kordaat aan pakken. Tijdens de begrotingsbehande ling in de gemeenteraad maandagavond, waarin hij het plan naar voren bracht, zei hij, dat de comités „opgeruimd staat netjes" overal in het land goed werk hebben gedaan maar dat de be volking wel weet dat de straten toch overal steeds vuiler worden. Zijns in ziens kunnen de comités hun activitei ten dan ook beter staken. Het standpunt van de Schiedamse wet houder is, dat nu alleen nog maar soe laas te verwachten is van een verscher ping van de politieverordening en van het politietoezicht. Door de onderbezet ting van de politie stuit ook dit echter op moeilijkheden en daarom stelde hij voor een gepensioneerde agent met het toezicht te belasten. Deze zou door de gemeente betaald moeten worden, maar naar zijn mening wegen deze kosten op tegen het bedrag van 81.000 gulden dat nu jaarlijks uitgetrokken wordt voor het plaatselijke actiecomité „opgeruimd staat netjes". Naar het ministerie van financiën mee deelt, zijn met betrekking tot de uit kering aan nazi-vervolgden dinsdag de eerste betalingsbewijzen verzonden aan een deel van die belanghebbenden, wier geboortedatum vóór 1 augustus 1902 ligt. Aldus is een begin gemaakt met de verstrekking van renteloze voor schotten op de uiteindelijk toe te ken nen uitkeringen. Er zal naar worden gestreefd om bin nen de tijd van een jaar aan alle aan vragers een voorschot te verlenen. De uitkering van het na betaling van het voorschot nog resterende bedrag zal zo spoedig mogelijk daarna geschieden. Het valt thans nog niet te voorspellen hoe veel tijd daarmee gemoeid zal zijn, aan gezien nog onvoldoende inzicht bestaat in het aantal gevallen waarin de verifi catie op ernstige moeilijkheden zal stui ten. In de binnenkort te verwachten me morie van antwoord op het voorlopig verslag inzake hoofdstuk 9 b van de ontwerp-rijksbegroting voor 1964 zullen naar aanleiding van een desbetreffen de vraag nadere bijzonderheden over de stand van zaken bij de uitkering aan na zi-slachtoffers worden gegeven. Vijfentwintig kilometer van de stad Barcelona in het oosten van Venezuela, zijn een gas- en zes olieleidingen in brand gestoken door leden van de extre mistische „nationale bevrijdingsstrijd krachten". De in brand gestoken lei dingen zijn eigendom van Amerikaanse ondernemingen. Een vertegenwoordiger van een dezer maatschappijen heeft gezegd, dat deze sabotage nagenoeg de gehele produktie in het oosten van Venezuela heeft ver lamd. Alle brandweerploegen in het ge bied pogen de reusachtige brand te blussen „Domburg en Westkapelle als de cor". Onder deze titel publiceert het Zeeuws Tijdschrift (13e jaar gang nr. 5, 1963) een briefwisse ling tussen de Domburgse letter kundige mr. J. C. van Schagen en de auteur en oud-vlieger A. Viruly, die een deel van zijn jeugd in West kapelle heeft doorgebracht De brieven dateren van september en oktober jl. en bevatten een leerzaam stukje antagonisme Domburg-Westka- pelle, zoals Viruly de veronderstelling uitte tegenover de redactie van het Zeeuws Tijdschrift. Op speelse, soms plagende toon halen beide auteurs jeugd herinneringen op waarbij de tegenstel ling Domburg-Westkapelle, zoals de knapen Van Schagen en Viruly die za gen, een boeiend element vormt van de briefwisseling. Schrijft Van Schagen in zijn brief aan Viruly: „In bezit van je brief van den 4en: ja, het is misschien wel goed, eens te praten Zie dat met niet minder suikerbieten en straatklinkers!" Inder daad een leerzaam stukje antagonisme Domburg-Westkapelle Ir. G. P. M. Dikötter, directeur van de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" schreef over de vraagstuk ken van watervoorziening in Zeeland, welk onderwerp hij onlangs aan de orde heeft gesteld op een vergadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Ir. Dikötter be pleit een nauwere samenwerking van de waterleidingbedrijven, waarbij hij sa menvoeging van de bestaande bedrijven tot drie bedrijven (Zeeland-Noord, Zee land-Midden en Zeeland-Zuid) noodza kelijk acht. De adjunct-directeur van net E.T.I., dr. C. de Galan bespreekt in dit nummer een studie van dr. A. W v. d. Ban over „Boer en landbouwvoorlichting op Noord-Beveland" voorts maakt mr J. C. van Schagen uit Domburg enkele kanttekeningen bij het artikel „Regio- naar Cultuurbestek' van drs. M. C. Ver burg in het vorige nummer van het Zeeuws Tijdschrift, en zet mr L. A. van Splunder, gemeentesecretaris van Kou- dekerke uiteen, wat onder een „ombuds man" wordt verstaan. Het Zeeuws Pren tenboek van L. W. de Bree toont deze keer een serie foto's uit 1913, ter gele genheid van de viering van 100 jaar koninkrijk. De Zeeuwse Kroniek van M. P. de Bruin handelt over de strategische ,,an rjp Scheldemonding. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zjjn van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat voor ongerustheid over het tem po van de versterking van de dijken in Zuid-Holland. Zij delen dit mede naar aanleiding van vragen en opmerkingen in het verslag van de commissie van rapporteurs van de staten. G. S. merken op, dat de be handeling van de ter vaststelling aan de minister van verkeer en waterstaat ingezonden plannen ten departemente nogal wat tijd vergt, in enkele gevallen hebben zij bij de bewindsman op bespoe diging van de behandeling aangedron gen. Zij menen echter, dat de belangen van de hoogwaterkeringen nog altijd evenveel aandacht van de regering en de waterschappen hebben. Een bergingsploeg heeft gisteren in de ijzerertsmijn „Mathilde" bij Lengede in de Westduitse staat Neder-Saksen de stoffelijke resten gevonden van drie van de 29 mijnwerkers die om het leven kwa men toen op 24 oktober het water uit een nabijgelegen reservoir de mijn in stroomde. De drie slachtoffers werden op <U meter diepte aangetroffen. Men neemt aan dat de mannen daar door het water zijn verrast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9