Ombouw van laagspanningsnet in Middelburg werd dinsdag een feit LIJN Begin bouw woningen (767) in dubbelstad Wolphaartsdijk sluit veerdam voor verkeer G.S. willen documentaire film over Zeeland laten maken de BILT AEG lq 4 jaar werden 140.000 lampen omgeruild ALMANAK Nog geen definitief plan verdeling Waddengebied EXAMENS DE NIEUWE Burgemeesters heien in Middelburg (391) en Vlissingen (376) JEUGD GENOOT VAN DOUSADJ LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING Begroting Terneuzen vriidag in de raad Minister Biesheuvel over brochure gemeente Yerseke Weer volkskerstzang in de Goese veiling Totaalkosten geraamd op ca f mooo VERWACHT. KOSTEN ONGEVEER 900.000 140.000 LAMPEN 5300 STOFZUIGERS L Zeeuwse Hekel STOKVIS r~ TV 9645 UHF f. 1145.—* A.S. DONDERDAG WEER GESTEGEN INKOOPSTATION In City Middelburg Blue Jeans" succes van de avond Weg rond Terneuzens sluis in aanbouw wordt voorrangsweg Nieuwe deskundige in ruilverkaveling Stoppeldijk Verkoop bouwland in Souburg Premiekeuringen in drie Zeeuwse gemeenten Voornemen nu officieel Startgebouw voor zeilwedstrijden MET DAARNAAST JOURNAALFILMS Benoeming ambtsdragers ïournaalfilms Koolhaas-Hoving 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 DE „OMBOUWBUS" van Middel burgs gemeentebedrijven, ruim vier jaar lang een bekende ver schijning in straten en op pleinen, kan opgedoekt worden. Want gis teren is de „bemanning" van deze bus gereedgekomen met de om bouw van het Middelburgse elek- triciteits-laagspanningsnet van 127-220 Volt naar 220-380 Volt, 220 Volt voor het huishoudelijk gebruik, 380 Volt voor motoren en dergelijke. Daarmee is een eind ge komen aan een drukke periode voor de ambtenaren van gemeente bedrijven en voor de Middelburgse installateurs, die er gezamenlijk voor zorgden, dat duizenden elek trische apparaten van de inwoners vernieuwd of omgebouwd en voor de nieuwe spanning geschikt ge maakt werden. Vanaf mei 1959 heeft deze systematische spanningswijziging hun bijzondere aan dacht gehad. Tijdens de laatste om- bouwdag ging het om de kabels in de Bachtensteene, de Blindenhoek, de La tijnse Schoolstraat, de Groenmarkt, en een gedeelte van de Nieuwe Burg en de Nieuwe Kerkstraat. De laatste „om- Advertentie) PERFECT L f 30.- bouwklant" was het echtpaar W. Her- togs in de Nieuwe Kerkgang nummer 21, dat als herinnering aan deze om bouw een handsteelstofzuiger in ont vangst mocht nemen. Er is heel wat werk verzet: in totaal moesten er 213 laagspanningskabels om geschakeld worden, waarop ongeveer 8200 aansluitingen uitkwamen. In die vier jaar kwamen duizenden huismoe ders en -vaders met mandjes, dozen en tassen aandragen, waarin zich bijna 140.000 gloeilampen bevonden, die ze in de bus wilden omruilen voor nieuwe lampen, zo ongeveer zeventien lampen per verbruiker. De ombouwpioeg moest met alles re kening houden, want men kwam met de busverzameling van 233 verschil lende soorten lampen en lampjes nog niet uit. De monteurs moesten een lamhoudertje-zo en een lamphou- dertje-zus ruilen, lampen met een grote huls, met een kleine huls, met een volle, ronde of ovale glaskop, er werden zelfs lampen aangeboden, die al jaren „uitgestorven" zijn, er moest gezorgd worden voor diaprojectie lampen, voor fotolampen enz. „Er zijn geloof ik wel 400 soorten lampen ingeruild", meende een der monteurs van de ombouwpioeg. Met die lampen was men er overigens nog lang niet. Er werden verder nóg cir ca 5300 stofzuigers ingeruild of omge bouwd, terwijl 1740 wasmachines ge schikt gemaakt werden voor de nieuwe spanning. Dan ging het ook nog om dui zenden koffiemolens, haardrogers, ver der om allerlei elektrische machines voor bakkers, kappers, schoenmakers, slagers, drukkerijbedrijven enz Gemeentebedrijven had dit gehele om- bouwkarwei begroot op rond 1 mil joen, maar het ziet er naar uit, dat men dit geschatte bedrag niet hele maal nodig heeft. De directie denkt namelijk niet rond 850.000 tot 900.000 toe te komen. Een periodiek voor automobilis me heeft een vinnig commentaar tje geschreven naar aanleiding van het optreden van een rijks politieman, die op de Bevelan- den tijdens de onlangs gehouden K.N.A.C.-herfstrit een in de sloot geraakte deelnemer bekeurde. Na enig heen en weer gepraat, zo valt uit het stukje te lezen, blijkt de politieman de herfstrit niet als verzachtende omstandigheid te ac cepteren hij trekt z'n boekje en waagt zich dan aan de volgen de dialoog. „Uw beroep graag." Psycholoog „Pardon meneer, ik vraag naar uw beroep, niet naar uw woon plaats." Waarmee dan duidelijk is aange toond, dat de verbalisant als eru diet z'n beperkingen kent. Té duidelijk naar onze smaak. De tijd van veldwachter Flipse ligt te ver achter ons om niet in het mis verstand te geloven. De dialoog zal ongetwijfeld juist zijn weerge geven de verbalisant heeft het natuurlijk niet goed verstaan. Nee, het Flipse-tijdperk is voor goed afgesloten. Onlangs nog stonden twee rijks politiemensen onder Nieuw- en Sint-Joosland het verkeer op de vereiste licenties té controleren, toen een heer op een scooter na- d&rdB „Graag eventjes de papipren me ïlB6T.,f Enfin, die man toont eerst een vis- akte en als de politiemensen hem er voorzichtig op wijzen, dat deze in geen enkele relatie tot zijn vervoermiddel staat, komt hij met een oefenvergunning op de prop pen, een oefenvergunning voor een nauwkeurig omschreven hoek je van de gemeente Utrecht. ,,'t Spijt me meneer..." „Ach", soebat de man, ,,'k ben alleen wat van m'n wijkje afge dwaald, kunt U het voor dit ene keertje niet eens door de vingers zien?" „Ach meneer, dat zou ik best willen hoor. Best. Maar die kerel naast me heeft er zo'n hekel aan." Duizenden stofzuigerskoffiemo lens, haardrogers en andere elektri sche apparaten moesten omgeruild of vernieuwd worden tijdens de om schakeling van het èlektriciteits- laagspanningsnet in Middelburg. In de werkplaats van gemeentebedrij ven een „stapel" oude apparaten en gloeilampen, die „afgeschreven" moesten worden. Foto P.Z.C.) (Van onze Haagse redactie) De minister van landbouw en visserij, de heer Biesheuvel, deelt mede dat er nog geen definitief plan is opgesteld met betrekking tot een verdeling van het Waddengebied in verband met een eventuele overplaatsing van Zeeuwse mosselkwekers naar het Waddengebied, aldus blijkt uit de memorie van ant woord op de begroting van landbouw en visserij 1964. De mogelijkheid om eventueel voor een aantal Zeeuwse kwekers voorzieningen te treffen in het Waddengebied wanneer de Zeeuwse cultures in verband met het vorderen van de Deltawerken moeten worden gestaakt zal steeds moeten wor den bezien tegen de achtergrond van de. sociaal-economische situatie in dit ge bied. Bij de studie van dit probleem dient eveneens te worden nagegaan of er mogelijkheden aanwezig zijn om eventueel een aantal Waddenzeevissers te steunen bij de omschakeling van hun bedrijf. De heer J. Almekinders uit Kapelle, leer ling van de school voor scheepswerk- tuigkundigen te Middelburg, behaalde in Den Haag het voorlopig diploma scheepswerktuigkunde. De heer L. J. Corstanje te Vlissingen slaagde, met vrijstelling voor het mon deling gedeelte, voor het door de P.B. N.A. afgenomen hoger technisch basis- examen elektrotechniek. (Advertentie) presenteert ül HH "—"N V ERRES TV: voor -wie een toestel méér betekent dan kijkglaasje-kastje- knopje. ERRES TV kijken: voor wie televisie zien méér is dan poppetje- gezien-kastje-uit. Kortom: de nieuwe lijn in ERRES televisie 1964 spreekt U als meer eisende kijker aan. De nieuwe lijn in vormgeving: fraai-funktioneel en modern elegant. De nieuwe lijn in technisch denken - in verschillende ERRES TV-toestellen zijn nieuwe vondsten verwerkt, zoals: beeldvergrotet en afstandsbediening, ingebouwde transistorradio, foto-elektrisch oog en automatisch afstemgeheugen. Kies ERRES-visie op de toekomst ^WWWWWWWWVWWWWWtfWWVWI/WWWWWWWWW is dit verlies teruggebracht tot iets meer dan 3 procent. De ombouw heeft aan merkelijk minder verliezen tot stand gebracht. Ook in de afgelopen periode is de stroomvraag in Middelburg weer be langrijk gestegen, hoewel die zich be perkt heeft tot bepaalde wijken en zelfs straten. Het is namelijk gebleken, dat na de ombouw een vrij groot aantal ver bruikers zoveel huishoudelijke apparaten heeft aangeschaft, dat in incidentele ge vallen de kabelbelasting ook weer na de ombouw belangrijk gestegen is. Gemeentebedrijven veronderstelt nu met grote zekerheid, dat vele gezin nen gewacht hebben op het moment, dat de spanning omgezet is om zo doende geen kosten te moeten maken en lasten te ondervinden voor deze dure Apparaten Over het algemeen zijn de „ombouwers" tevreden over de medewerking van het publiek. Weliswaar was de periode, waarin de „ombouwpioeg" de huizen „te lijf" ging en waarmee dan het gemis aan de huishoudelijke elektrische ap paraten gepaard ging, wei eens lastig te noemen maar, zo verzekerde ons direc teur ir. O. S. Hoogewerff van gemeen tebedrijven, „het publiek liep nooit mor rend te hoop"..... Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg en loco-burgemees ter W. Poppe van Vlissingen zul len op donderdag 28 november een officieel begin maken met de bouw van 391 woningen in de uitbreidingsplannen van eerst genoemde gemeente en van 376 woningen in die van laatstge noemde. Zij zullen daartoe bei den een eerste paal heien, burge meester Drijber om 10 nur 's ochtends in het plan „Middel burg-Zuid" en loco-burgemees ter Poppe om 11.30 uur in het plan „Pauwenbnrg". Deze woningbouw, opgezet in samen werking met beide gemeenten, ge schiedt in opdracht van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen (E.M. S.) N.V. Zij valt binnen het kader van de speciale regeling getroffen tussen het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid en de E.M.S., waarbij de minister extra vo lume voor arbeidsbesparende bouw plannen in de vrije sector ter be schikking heeft gesteld. In beide gemeenten worden de werk zaamheden als één project door een en dezelfde aannemersfirma, t.w, «ze spanningswijziging was nood zakelijk, omdat het niet de enorm ge stegen behoefte in tien jaar is Middelburg meer dan verdubbeld niet meer aankon. Dank zij de om bouw kan men bijna tweemaal zo veel stroomenergie door de kabels transporteren. Tevoren was ook reeds het inkoopsta tion aan de Poelendaelesingel om soort gelijke redenen omgebouwd van 3000 naar 10.000 Volt, waardoor men door de hoogspanningskabels (waarop het laag spanningsnet afgetakt wordt) meer dan drie keer zoveel energie kon transpor teren. De thans toegepaste spannings wijziging was de goedkoopste manier, waarop de ombouw verwezenlijkt kon worden. Men had namelijk ook zowel voor het hoog- als laagspanningsnet sterkere kabels (dus voor een hogere spanning) kunnen leggen, maar dat zou aanmerkelijk duurder zijn geworden dan de huidige methode. Gemeentebedrijven ging er namelijk van uit, dat door deze efficiëntere stroom- verkoopmethode de kosten geleidelijk weer teniet gedaan zouden worden. Én dat is juist gebleken te zijn: had ge meentebedrijven in 1955 nog een ver- koopverlies van bijna 9 procent, in 1962 Duizenden Middelburgse huisvrou wen liepen er in de afgelopen vier jaar mee: een mandje met „om- bouwlampen". In totaal werden er bijna U/O.OOO lampen bij de bus om geruild tFotn P.Z.C.i Het was een compleet teenerfeest, dat dinsdagavond nogal lawaaierig is geëin digd in het Middelburgse Citytheater. Toch hebben de talrijke jongelui in de zaal met volle teugen genoten van het optreden van Zeeuwse leeftijdgenoten met en zonder talent, die naar Middel burg waren gekomen om er een amuse mentsavond ten bate van de actie Dousadj luister bij te zetten En al hadden de jeugdige organisatoren van deze liefdadigheidsvoorstelling een ander bedrag voorgesteld, dan uiteinde lijk na het opmaken van de balans in de kas van het plaatselijke actiecomité kon worden gedeponeerd, men heeft in ieder geval dank zij hdt prijzenswaardi ge initiatief van enkele Middelburgse scholieren weer een steentje bijgedra gen. Een prijsje voor hei meesi geruchtma kende optreden zou kunnen worden toe- ekend aan de rockband „Johny et ses lue Jeans", die de zaal stormenderhand veroverde met de gitaren in de aanslag. Gesteund door enkele kolossale geluids versterkers brachten zij een aantal twistnummers, die enige jeugdige toe schouwers bracht tot het geven van een pittige twistdemonstratie op het podium. Maar er viel deze avond nog veel meer te beleven. Suus en Emma, het bekende Souburgse duo was er te ho ren, de moeder van de beide meisjes kwam met een Nieuwlands koortje de avond opluisteren en Anneke Leehmeyer was uit Goes gekomen om wat „top"-nummertjes te zingen. Andere artiesten, die hun plaats achter de microfoon innamen waren de zanger rffcfWVWWVWVWWWWWWWVWWWWWWVWWWWW De gemeenteraad van Terneuzen komt vrjjdag 29 november a.s. om half acht bijeen voor de behandeling van de be grotingen voor het jaar 1964. Eerst zal evenwel het voorstel aan de orde worden gesteld de aanleg van be stratings- en rioleringswerken in het uitbreidingsplan „Zuid II" onderhands aan te besteden aan de firma gebrs. De Bokx te Terneuzen voor de som van 355.720. „Nu de benodigde gronden zijn aangekocht, dient met spoed een aanvang te worden gemaakt met het bouwrijp maken daarvan", aldus b. en w. van Terneuzen in een toelichting aan de raad. Piet Geelhoed, die te horen was in een serie cabaretliedjes, voorts het „pas ont dekte" Middelburgse duo Ans en Isa en het Souburgse Ambonezenkoor de „Beth-cheremsingers", dat uitmuntte in negro-spirituals. Lodewijk Bouwens leid de een gezellige quiz. De algehele leiding berustte bij Johan de Nooijer. In zijn openingswoord mocht de voorzitter van het Middelburgse actiecomité, de heer A. Schuitema, burgemeester mr. J. Drijber welkom heten. De burgemeester prees de activiteiten van het actiecomité en dankte de jeugd, die met hun komst naar het Citytheater blijk gaven van hun interesse voor het getroffen Per zische dorp. Van Vliet en Van Duist te Rotter dam, uitgevoerd in het arbeidsbe sparende „Pronto"-systeem (stapel bouw van geperste betonblokken). De woningen zijn ontworpen door archi tect David Zuiderhoek B.N.A. te Baarn. In het uitbreidingsplan „Mid delburg-Zuid" gaat het om 284 een gezinshuizen, waarvan er 247 voor verhuur zijn bestemd. Er horen 119 deels aangebouwde, deels vrijstaande garages bij. In het eveneens Mid delburgse plan „Griffioen" komen 107 koopwoningen met 70 garages. In Vlissingen betreft de bouw zoals ge zegd het uitbreidingsplan „Pauwen burg", waar 228 eengezinshuizen be stemd voor verkoop zullen verrijzen Daarnaast komen 128 etagewoningen in 4 bouwlagen, verdeeld in 48 vier- kamer-, 48 driekamer- en 32 tweeka merflats, alle bestemd voor verhuur. Voorts nog een 20-tal galerijwonin gen, gesitueerd boven een complex var. ca. 16 winkels. Bii het gehele plan behoren 109 aangebouwde zowel als vrijstaande garages. Men rekent erop dat de eerste woningen binnen ongeveer een jaar bunnen worden betrokken. Het gehele pro ject kan in 1965 zijn voltooid. De minister van verkeer en waterstaat heeft de tijdelijke weg rond de in aan bouw zijnde binnenvaartsluis te Terneu zen en de tijdelijke weg rond de in aan bouw zijnde zeevaartsluis in deze .ge meente aangewezen als voorrangsweg. De centrale cultuurtechnische commissie te Utrecht heeft de heer J. Kuijper, as sistent van de rijksiandbouwconsulent te Axel ontslag verleend als deskundige bij de plaatselijke commissie voor de ruil verkaveling Stoppeldijk. Tot diens op volger is benoemd de heer A. de Regt, adjunct-voorlichtingsdeskundige bij de rijksiandbouwconsulent. Notaris mr. P. W. Meylink te Middel burg heeft dinsdagmiddag in café „De Vriendschap" te Souburg publiek ver kocht een perceel bouwland aan de Zaai- hoekweg, groot 3.70.80 ha. Ongeveer 40 are van deze grond blijft tot 1 november 1969 verpacht, de 'rest was vrij van pacht te aanvaarden. Koper werd de heer T. M. de Dreu te Souburg voor 35.900- De heer De Dreu was tevens de hoogste inschrijver met een bedrag van 35.100. (Van onze Haagse redactie) De minister van landbouw en visserij heeft, zo deelde hij in de memorie van antwoord op de begroting van het de partement mede, kennis genomen van de brochure „Een bedreigde gemeen schap" uitgegeven door het gemeente bestuur van Yerseke in samenwerking met het Zeeuwse E.T.I. In deze brochure wordt aangedrongen ongeacht de individuele schadever goedingen op een collectief compen satieprogram dat op snelle en doortas tende wijze met steun van de rijksover heid zou moeten worden uitgevoerd. Minister Biesheuvel zegt hierover dat hij meent dat deze materie niet tot zijn terrein behoort maar dat hij indien daartoe aanleiding bestaat zeker bereid is om in overleg te treden met zijn ambtgenoten tot wier competentie deze aangelegenheid behoort. De Goese veilinghal zal op zater dagavond voor kerst 21 decem ber aanstaande opnieuw wor den ingericht voor een massale volkskerstzang. Het organiserend comité heeft tegen die datum weer een anderhalf uur durend programma van woord en zang opgezet, dat een imposante getui genis zal worden van de vreugde over het feest van de geboorte van Christus. Drie koren en een muziekkorps zullen de volkszang in het grote veilinggebouw aan de Fruitlaan ondersteunen. Twee predikanten, een vlootaalmoeze- nier en de burgemeester van Goes zullen het gesproken woord ver zorgen. De samenzang staat ditmaal on der leiding van de heer J. Tam- minga. Een gemengd koor, sa mengesteld uit leden van verschil lende koren uit Goes en omgeving zal een belangrijk aandeel hebben in het programma. Het zal met het knapenkoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool en het man nenkoor van de r.-k. parochie on der leiding staan van de heer E. Heyblok. De instrumentale bijdra ge komt ditmaal van de Kloeting- se fanfare „Excelsior", onder lei ding van de heer U. den Toonder. Vlootaalmoezenier W. Toering zal op deze volkskerstzangavond de opening verzorgen. Burgemeester mr. F. G. A. Huber leest het kerstevangelie voor. De toespraak komt ditmaal van ds. J. Karelse, de vrije evangelische predikant en de sluiting van de avond is in handen van de hervormde predi kant, ds. C. Metselaar. Vorig jaar trok deze volkskerst zang ongeveer vierduizend bezoe kers. Het comité hoopt ditmaal op een nog grotere belangstelling. Begin december worden in drie Zeeuwse plaatsen de premiekeuringen van 1 %- jarige hengsten en merries gehouden. Dat gebeurt in IJzendijke op dinsdag 3 december, een keuring die wordt ge organiseerd door de vereniging van paardenfokkers in West-Zeeuwsch- Vlaanderen „Rust Röest". Op 4 decem ber is er op initiatief van de vereniging van Zeeuwse fokkers en de bond van paardenfokkers „Door Eendracht Strek" te Hulst een keuring te Axel. De samen werkende bonden van paardenfokkers boven de Westerschelde houden de keu ring op 5 december te Goes. In IJzen dijke komen 50 dieren in de ring, even als in Axel, in Goes zijn 70 hengsten en merries ingeschreven. BINNENKORT zal de veerdam van Wolphaartsdijk ook „officieel" niet langer een openbare weg zijn. Het laatste overblijfsel van de pontver binding tussen Zuid- en Noord-Beve land daar zal dan op papier de re- cratiebestemming krijgen, die het in feite al geruime tijd bezit. Op het ogenblik kunnen de belanghebbenden bezwaarschriften bij b. en w. van Wolphaartsdijk indienen tegen het gemeentelijke voornemen om de 139 meter lange dam aan het openbare verkeer te onttrekken. Er staat al een „aanwijzingsbord", waarmee het automobilisten wordt verboden hun voertuigen op de dam te parkeren. Maar zolang het gedeelte nog voor komt in de wegenlegger is het alle maal nog niet officieel bekrachtigd. De veerdam heeft een recreatieve functie. Hij past precies in het com plex van twee jachthavens, de weste lijke van de Royal Yacht Club uit Antwerpen en de oostelijke van de ge meente. De laagwatersteiger, waar over vroeger de auto's en de passa giers de veerboot opgingen, wordt nu gebruikt om de per autotrailer aan gevoerde jachten „te water te laten". Bij zeilwedstrijden op het Veerse Meer zijn het soms lange rijen water sportliefhebbers, die hiervan dank baar gebruik maken. Het „pont-ver leden" van Wolphaartsdijk heeft hier voor een unieke gelegenheid gezorgd. Sinds een jaar is het allemaal in be heer en onderhoud bij de gemeente. De provincie droeg het stuk van de weg Wolphaartsdijkseveer-rijksweg door Zuid-Beveland over, inclusief de opstallen, het wachtlokaaltje en het gebouwtje waarin de pontkaartjes werden verkocht. De afspraak daar toe was al gemaakt, toen het Veerse Meer ontstond en de aanleg van jachthavens alleen nog maar op pa pier bestond. Daarvoor was een be sluit van provinciale staten nodig (21 december 1962) en een goedkeuring via een K.B. (13 maart van dit jaar). De procedure ingevolge de wegenwet wil nu, dat belanghebbenden een maand lang de tijd moeten hebben om tegen deze verandering van be stemming bezwaren in te dienen. Daarna kan het dan allemaal offici eel ingaan. Wolphaartsdijk is namelijk nogal ge brand op het bezit van deze veerdam. Het is weliswaar een scheiding tus sen de beide jachthavens, maar door de strekdam in het gehele complex te betrekken, kan de grens verder vervagen, zoals in het gebruik van de beide havens (150 ligplaatsen) al vaak blijkt. Over en weer worden schepen van de bij de verschillende organen aangesloten jachteigenaars afgemeerd. Behalve als helling voor over land aangevoerde jachten naar het Veerse Meer kan de aan het verkeer te ont trekken veerdam ook dienst doen bij dé organisatie van zeilwedstrijden. Ook dat is in het verleden al meer malen gebeurd. Gewapend met deel nemerslijsten en stopwatches zat de jury op de dam gereed. Thans wordt de mogelijkheid geopend om op het eind van de dam in de toekomst een startgebouwtje te plaatsen. Men ziet het: de op het oog slechts admini stratieve verandering houdt voor Wolphaartsdijk toch nog wel een en ander in Tot ouderling van de hervormde ge meente van Middelburg (wijk VI, Koor kerkgemeenschap) zijn benoemd de he ren A. J. Versprille en O. E. Alberti te Middelburg. t Advertentie) Ged. Staten van Zeeland hebben de Staten voorgesteld om in beginsel een bijdrage ter beschikking te stellen voor de vervaardiging van een filmische documentaire over Zeeland. De kosten van deze docu mentaire, die in kleuren wordt ver vaardigd en ongeveer 20 minuten zal duren wordt uitgaande van het huidige loon- en prijspeil geraamd op f 80.000 tot 120.000. Voor de vervaardiging van enkele journaalfilms, die naast de docu mentaire gedurende drie jaar de aandacht zouden moeten vestigen op actuele gebeurtenissen in Zee land, wordt circa f 50.000 gere kend. In hun voorstel wijzen G.S. er op, dat de N.V. Filmfabriek Polygoon het college een voorstel heeft gedaan een filmische documentatie over de bouw van de Oos- terscheldebrug te vervaardigen. Na na der beraad over dit voorstel meent het college, dat niet alleen volstaan kan worden met een reportage over de brug alleen, omdat daarin slechts een bepaald facet van Zeelands ontwikkeling be klemtoond wordt. Als men, zo betogen G.S., naast de betekenis van de Ooster- scheldebrug voor de ontsluiting van Zee land wil tonen welke mogelijkheden er bestaan voor industrialisatie en recrea tie, dan dient een meer algemene docu mentaire te worden gemaakt. Uit een oogpunt van publiciteit verdient het volgens G.S. sterk aanbeveling om naast de algemene documentaire gedu rende 3 jaar .journaalfilms te laten ver vaardigen, waardoor op bepaalde tijden in ruimer kring aandacht kan worden gevestigd op belangrijke actuele gebeur tenissen in Zeeland. Deze iournaalfilnis kunnen onder meer gebruikt worden voor de televisie en in de bioscopen. Bo vendien zal het mogelijk zijn uit deze journaalfilnis jaaroverzichten samen te stellen, waardoor een beeld wordt ver kregen van de verschillende ontwikke lingsstadia in het gewest. Bij de berekening van de kosten voor de journaalfilms 50.000) is ervan uitgegaan, dat jaarlijks gedurende 5 dagen opnamen zullen worden ge maakt en dat uit deze opnamen een jaaroverzicht wordt gemaakt. De kosten van deze journaalfilms kun nen worden bestreden uit het jaarlijks voor voorlichting op de begroting uit getrokken bedrag. Het juiste bedrag voor de algemene do cumentaire is afhankelijk va.i vormge ving, lengte, aantal binnenopnamen en speciaal te componeren muziek. Het ligt in het voornemen van het college liet scenario te laten schrij ven door Anton Koolhaas, terwijl Hattum Hoving, die dit jaar met zijn film „Zeilen" op het filmfestival te Cannes een eervolle vermelding ver wierf, als cineast aangezocht is. Voor wat de financiering van de docu mentaire betreft, gaan de gedachten van G.S. uit naar een nauwe samenwerking met het bedrijfsleven en met het minis terie van o„ k. en w Teneinde de voorbereiding van de fil mische documentaire op korte ter mijn ter hand te kunnen nemen is het van groot belang, dat althans met betrekking tot een belangrijk gedeelte van de bijdragen zekerheid bestaat. Ook voor het bedrijfsleven is het van belang te weten, dat de provincie be reid is aan de totstandkoming van de documentaire mee te werken, aldus betogen Ged. Staten, die grote bete kenis hechten aan het op de film vastleggen van de ontwikkeling, die Zeeland thans doormaakt. AUTOMATIC TOASTER f 69.50 RUSTIG WEER Opklaringen en droog weer. Aanvanke lijk zwakke wind, later zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in middagtemperaturen. ZON EN MAAN 28 november Zon op 08.20 onder 16.35 Maan op 15.41 onder 04.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2