Sinterklaaspuzzel met elf prjjzen HOE KLAAS VAAK ZWARTE PIET REDDE jw Dl RJ EEN WAARDEBON VAN 25,- VIJF WAARDEBONNEN VAN f 10- VIJF WAARDEBONNEN VAN f 5,- ei Sn In Je s r |g PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hier ziet U vijfendertig sinterklazen die niets dan wartaal staan te dazen... Aan U de taak, ze op een rij te leggen, zodat ze samen een oud lied gaan zeggen f OGTKO... JEISO... WIN HE.... Ja, het is waar, het is wartaal, wat op de 35 sinterklaasjes afzonderlijk te le zen valt. Wie evenwel het voorschrift, hierboven gege ven, volgt en de 35 sinterklazen uitknipt en goed op één rij legt, die zal ontdekken, dat op deze 35 mannetjes één tekst staat in drie regels onder elkaar! De sinterklaas die de rij opent, is herkenbaar aan de extra duidelijke D. De tekst van het oude liedje begint dus met de letters DA. U moet dus beginnen met ach ter dit DA enkele goed-passende letters te zoeken in de bovenste twee vakjes van een der andere sinterklazen... Let wel: de witte vakjes geven de open ruimten tussen de woorden aan! Begrijpt U dus vooral goed: in het begin moet U alleen letten op de bovenste twee vakjes van elke sinterklaas! Wij herhalen wat hierboven ook al staat; de oplossing staat over alle 35 sinterklazen heen, in drie regels onder elkaar! Vooral in het begin is het zoeken, proberen, schuiven... De eerste loodjes wegen in dit geval het zwaarst! Het is alleen een kwestie van doorzettingsvermogen om tot het goede resultaat te komen e~> daarom kan iedereen, van zes tot zes-en-negentig jaar deze puzzel oplossen. Het gedichtje dat als oplossing qevonden wordt, is een oud rijmpje gevonden op een 18de-eeuwse oortjes- of kin derprent, voor deze gelegenheid in moderne spelling overgezet. hUï i it: i^riwu yv WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 IT EEN KLAZENRAADSEL 5 Oplossingen van onze sinterklaaspuzzel kunnen gezonden worden naar: Kantoor P.Z.C., Nieuwe Boogerdstraat 24, Zierikzee. Op de enveloppe s.v.p. Sinterklaaspuzzel'vermelden. Voor de goede oplossingen stellen wij als prijzen beschikbaar: te besteden bij onze adverteerders. Inzendingen moeten voor 3 december a.s. in ons bezit zijn. NATUURLIJK hebben sinterklaas en zijn zwarte Pieten het in deze tijd verschrikkelijk druk. Alle kinderen die hun schoen hebben gezet, moeten bezocht worden en dat is heel veel werk. Dat is ook de reden, dat sinter klaas een heleboel zwarte Pieten heeft, want natuurlijk kan de goede kindervriend niet alleen al die presentjes rondbrengen. Wanneer sinterklaas 's nachts gaat rijden, dan gaat hij samen met de baas van de zwarte Pieten en dan doen ze samen een heleboel huizen aan. De andere huizen wor den bezocht door andere zwarte Pieten en zo neemt elke helper een paar straten voor zijn rekening. Op de avond waarvan ik je nu ga vertellen, deelde sinterklaas weer de zakken uit aan zijn zwarte knechten. „Piet nummer èén". riep de sint Een flinke, stevige knaap kwam naar voren. „Ja sint, hier ben ik", zei hij netjes „Goed Piet, neem jij deze zak en hier is een lijstje met de kindertjes die vannacht iets in hun schoen krijgen." Sinterklaas gaf de zak en het briefje aan de Piet en die nam de zak op zijn schouder en stak het oriefje in zijn broekzak Daar ging hij door de dondere straten op weg naar de kindertjes, die hij moest verrassen Zo ging het met alle Pie ten. De laatste Piet die overbleef, was de kleinste en de jongste Hij werkte dit jaar voor het eerst voor sinterklaas. Vol goede moed stapte hij naar voren. „Ja sint, hier ben ik", meldde hij zich. „Pietje", zei hij, „hier is jouw zak en het lijstje met de namen. Het is de eerste keer dat je op stap gaat, vergeet niet wat je in Spanje op de zwarte-pietenschool hebt geleerd. Val niet van het dak en kijk goed uit, dat je niet de verkeerde cadeautjes in de verkeerde schoentjes doet Pietje, ik reken op je!" Kleine Pietje's borst zwol van trots, „ik zal mijn best doen, sin terklaas Het zal allemaal wel in orde komen, ik beloof nel U!" zei hij Ook hij nam de zak op zijn rug en stak het briefje in zijn broekzak Vlug trippelde hij de deur uit en zr snel als zijn kleine beentjes hem konden dragen, holde hij door de straten op weg naar de buurt waar hij de cadeautjes moes» bezorgen. Het was al nacht en er was niemand meer op straat ce zien. Doodstil was het en adn de hemel glansde de maan en pinkelden de sterretjes. Pietje vond het een mooie avono Hij had het slech ter kunnen treffen, bedacht hij. Pieten die al veel jaren voor sin terklaas werkten hadden hem wel eens verteld, dat het in Neder land dikwijls heel naar weer kon zijn. Het kon er verschrikkelijk regenen en waaien :n dan was het echt niet zo leuk om de hele nacht over de daken te klimmen. Klein zwart Pietje was vol goede moed en besloot deze eerste keer eens te laten zien, dat er uit hem wel een heel goede zwarte Piet zou groeien. Eindelijk kwam hij bij de straat waar hij moest beginnen Pre cies zoals het hem op de zwarte-pietenschool in Spanje was geleerd, zocht hij vlug een stevige regenpijp en handig als een volleerd acrobaat in een circus, klauterde hij met de zak op zijn rug naar boven, donder veel moeite kwam hij op het dak. Nou, sinterklaas had het hem wel erg gemakkelijk gemaakt. De hui zen die hij moest bezoeken, lagen allemaal tegen elkaar aan, hij kon zo doorlopen en... deze huizen hadden mooie platte da ken, waar de schoorstenen keurig op een rijtje stonden. Uit zijn broekzak haalde hij het lijstje met de namen en daar ging hij. Eerste schoorsteen! Hier woonde Marietje. Die kreeg een heer lijke reep chocolade met rozijnen in haar schoen. Snel diepte hij een reep op uit de zak en liet die door de schoorsteen glijden. Ja hoor, keurig, precies in haar schoentje. Bij de volgende schoorsteen woonden Kareltje, Robje en Ansje, twee broertjes en een zusje. Alle drie kregen ze een worstje van marsepein Ook die cadeautjes kwamen Keurig in de schoentjes. Zo ging klein zwart Pietje alle schoorstenen af en natuurlijk was hij zó aan het eind van de straat. Nu weer langs een stevige regenpijp naar beneden om vlug de volgende straat te kunnen bedienen. De da ken van de volgende straat waren wel moeilijker, want die waren schuin. Maar ook hier lagen de huizen tegen elkaar aan, dus kon hij snel doorwerken. Toen hij vijf schoorstenen had gehad en nummer zes aan de beurt was, gebeurde er iets waar zwarte Pietje niet op gerekend had. Die zesde schoorsteen was heel hoog. De mensen die hier woon den, hadden er een extra lange pijp op aten zetten en dat was niet zo makkelijk, zeker niet wanneer je zo klein was als zwart Pietje. Met het cadeautje in zijn hand draaide Pietje om de grote schoorsteen heen Ach, er zat niets anders op dan er in te klim men en dan het presentje er door te laten zakken. Zo gezegd zo gedaan. Als een aapje zo vlot klom hij in de schoorsteen, keek er even door en liet net geschenk naar bene den zakken. Zo, dat was gebeurd. Snel en vlot liet zwart Pietje zich langs de schoorsteen naar beneden glijden, maar... wat was dat? Halverwege de hoge schoorsteen kon hij met verder. Hij zat er gens aan vast! Voorzichtig keek hij om zich heen. Aha, hij zat met zijn broekje vast aan een televisieantenne. Die nare dingen ook op de daken. Daar moest je nu echt rekening mee nouden. En dat had Pietje niet gedaan Zijn handen kon hij met ge bruiken, want die had hij nodig om zich om de schoorsteen vast te klemmen Hoe moest hij nu ios komen? Voorzichtig probeerde hij weer omhoog e klauteren, maar zijn broekje zat blijkbaar stevig vastgehaakt, want ook dat hielp niet. Dan maar weer zakken! Weer bleef hij steken Nu kreeg klein zwart Pietje het toch wel benauwd. Hoe moest hij nu verder? Even dacht hij na, nog steeds geklemd tegen de schoorsteen. Als hij zich nu eens stevig met zijn benen en één hand om de schoorsteen vastklemde, dan had hij de andere hand vrij om te proberen zijn broekje van die nare antenne los te maken. Zo gezegd, zo gedaan. Daar hing Pietje en met zijn vrije hand trok en rukte hij aan zijn broekje. Het wilde niet lukken. Nog eens een flinke ruk! Oh... daar gleden zijn benen van de schoorsteen! Pietje schrok ontzettend en verwachtte niet anders dan dat zijn broekje zou scheuren en hij met een plof op het dak zou vallen. Maar er gebeurde niets! Pietje bleef hangen aan zijn broekje. Want de broekjes van de zwarte Pieten zijn van een heel erg stevige stof gemaakt. Daar hing zwart Pietje hoog boven het dak en zover van de schoorsteen, dat hij die niet meer kon pakken. Nu kreeg het kleine zwartje het toch werkelijk benauwd Hoe lang zou hij hier wel moeten hangen? Als het licht werd zouden de mensen hem zien en ze zouden hem uitlachen De tranen sprongen hem in de ogen. Dat zijn eerste werknacht voor sin terklaas nu zo moest eindigen! Er ging een uur voorbij en nog steeds hing klein Pietje er Hij durfde niet om hulp roepen, want dan zouden de mensen hem horen. Hoe hij ook nadacht, hij kon geen oplossing vinder om zich van die nare televisieantenne te bevrijden. Maar wat hoorde hij daar? Voetstappen op het dak! Maar wie kon dat zijn? Sinterklaas had geen andere zwarte Piet naar deze straat gestuurd! Die moesten in andere straten werken. Voorzich tig riep Pietje: „Psssttt! Wie is daar?" De voetstappen kwamen dichterbij en wat Pietje toen zag zal hij zijn leven lang nooit vergeten. Daar klauterde een klein mannetje met een lange baard en een puntmuts op zijn hoofd over het dak. Dat mannetje had op zijn rug ook een zak! Maar het was geen zwarte Piet. Toen het mannetje bij de schoorsteen was gekomen, begon hij te lachen. „Zo Pietje, hang je aan een antenne?" zei hij vrolijk. „Ja jongen, dat zijn nare dingen, daar kan ik over meepraten. Maar je wilt er natuurlijk wel graag af hé?", babbelde hij lus tig door. De kleine man met de puntmuts en de lange baard zette zijn zak in de dakgoot en klauterde vlot in de schoorsteen „Zo, nu zullen we eerst eens even proberen je broekje los te maken", mompelde hij verder. Pietje stond verstomd over de lenigheid en de kracht van dit kleine mannetje. Zonder moeite klemde die zich alleen met zijn benen om de schoorsteen en met beide handen vrij peuterde hij het broekje van zwart Pietje los van de antenne „Houd je goed aan mij vast!waarschuwde het mannetje Nu, dat had Pietje al gedaan. Toen de kleine man zijn broekje losmaakte, had Pietje met twee handen zich aan zijn been vastgegrepen Nauwe lijks was Pietje 1 o of samen zakten ze naai beneden. „Dank U wel, meneer!" zei Pietje. „Zeg maar gewoon Klaas Vaak tegen me", grinnikte het mannetje, „zo noemen ze me al lemaal!" „Oh, bent U Klaas Vaak?" riep het verwonderd uit. „U bent dus de kabouter, die de kinderen zand in de oogjes komt strooien, zodat ze lekker kunnen slapen. „Precies Pietje", prees de dwerg. „Moet je nog veel wegbren gen?" informeerde hij toen. Nou, Pietje was wel erg laat door dit oponthoud aan de televisieantenne en hij moest nog heel wat schoorstenen oezoeken. Maar, Klaas Vaak, die zijn werk al klaar had, beloofde klein zwart Pietje te helpen. Samen met de dwerg bracht Pietje de laatste presentjes rond en toen was alles heel gauw klaar Alle kinderen kregen die nacht toch nog op tijd hun cadeautjes en klein zwart Pietje bedankte Klaas Vaak hartelijk voor zijn red ding en hulp. Vrolijk en opgewekt ging het kleine Pietje terug naar sinterklaas. Blij, dat zijn groot avontuur zo goed was afge lopen! daar hing zwart Pietje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 25