Nachtclubeigenaar uit Dallas nam wraak Tijd ens vervoer naar gevangenis Bewijzen tegen Oswald stapelden zich op Duizenden Amerikanen brachten John F. Kennedy laatste groet ZEELAND HERDACHT PRESIDENT KENNEDY Wapen kwam van postorderbedrijf Verslagen via radio en t.v. uit Amerika Politie in Dallas nam oarafineproef Speciale dienst voor Amerikanen in Terneuzen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Meer nieuws uit V.S. op pagina 7 1' PRINSES BEATRIX PRINS BERNHARD EN MR. LUNS NAAR V.S. Van streek Nier doorboord Geschokt Postbusnummer STOFFELIJK OVERSCHOT PRESIDENT NAAR ROTONDE VAN KAPITOOL Vandaag begrafenis in Arlington Ruiterloos paard Ontspoorde Het lijden Zekerheid 206e jaargang - no. 211 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F', van de Velde F B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 et. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 61, tel 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911. zierikzee: -ed. tel 2425 adm. tel 2094 c Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p. adv. ƒ4,60. Ingez. med. 3 i tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50) .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 25 nov. 1963 OSWALD VERMOORD DOOR EEN VEREERDER VAN KENNEDY LEE De begrafenis van president Kennedy vandaag in Arlington zal door vorsten, vorstinnen, prinsen, prinsessen, staats hoofden en ministers uit alle delen van de wereld worden bijgewoond. Nederland zal worden vertegenwoordigd door prinses Beatrix, Prins Bernhard en de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die gisteren van Schiphol vertrok ken. President de Gaulle van Frankrijk arri veerde gisteravond reeds in Washington. West-Duitsland zal vertegenwoordigd worden door president Lübke, bondskan selier Erhard, minister Schroder en Westberlijns burgemeester Willy Brandt. De 24-jarige Lee Harvey Oswald, de man die officieel beschuldigd werd van de moord op pre sident Kennedy is gistermorgen om 11.00 uur plaatselijke tijd (18.10 uur Nederlandse tijd) zelf neergeschoten toen hij uit het hoofdbureau van politie in Dallas werd geleid om te worden overgebracht naar de districtsgevangenis. Bijna twee uur later overleed hij in hetzelfde zieken huis, waar president Kennedy 48 uur tevoren aan zijn verwondingen was bezweken. De aan slag on Oswald werd gepleegd door de 50-jarige Jack Ruby, die eigenaar is van een nachtclub in Dallas. Ruby kwam tot zijn daad wegens het diepe medegevoel dat hij naar zijn zeggen heeft met mevrouw Jacqueline Kennedy. Hij wilde haar de beproeving van een proces tegen de moordenaar van haar echtgenoot besparen. Miljoenen mensen hebben de aanslag voor hun ogen zien plegen via de Amerikaanse televisie. Alle grote televisiestations hadden nl. camera's bij het hoofdbureau van politie in Dallas op laten stellen om de overbrenging van Oswald naar de districtsgevangenis uit te zenden. Toen Oswald onder zware bewaking naar buiten werd gebracht rende Jack Ruby, die even tevoren met een auto was aangekomen, uit het publiek naar voren, sprong over het hek, dat de aanwezige journalis ten van Oswald en zijn bewakers scheidde en schoot met een revolver Oswald neer. vankelijk met ongeloot ontvangen. Toen echter duidelijk werd, dat Os wald stervende was, werd onmiddel lijk Jack Miller, assistent van mi nister van justitie Robert Kennedy, naar Dallas gezonden Een ontzaglijk tumult ontstond. Politiemannen wierpen zich op de aanslagpleger, terwijl Oswald on middellijk het politiebureau werd binnengebracht, waar hem eerste hulp werd verleend in afwachting van de komst van een in allerijl ontboden ziekenauto. Bijna twee uur later overleed Oswald in het Parkland ziekenhuis ondanks een spoedoperatie, bloedtransfusies en hartmassage. De ware naam van Jack Ruby is vol gens de politie, Rubinstein. De man, die ongehuwd is, was voor de politie geen onbekende. Hij is al verscheidene malen gearresteerd wegens overtreding van de plaatselijke verordeningen voor dansgelegenheden en ook wegens on wettig wapenbezit. Een zuster van hem heeft gisteren voor de televisie gezegd, dat Ruby wijlen president Kennedy „volstrekt vereerde". Sinds de moord op Kennedy was hij geheel en al van streek geweest Hij had het gehele weekeinde „op Iets zitten broeden", al dus de zuster van Ruby. Toen Oswald door de kogel uit de revolver van Ruby getroffen werd en naar zijn maag greep, ging er onder de menigte, die bij het hoofd bureau van politie stond, hier en daar gejuich op. „Iemand heeft Os wald te grazen genomen, hoera", zo schreeuwde een van de omstanders. „Ik deed het niet, omdat ik een held wilde zijn ik deed het voor Jac queline Kennedy", zo zei Ruby tater tegen de politie. Lee Harvey Oswald wordt hier op een draagbaar vervoeta. nadat hij bij tiet hoofdbureau van politie in Dallas was neergeschoten door Jack Ruby. Oswald overleed korte tijd later in het Parkland Memorial Hospital. Het Parklandziekenhuis bleek zondag al in volledige „staat van paraatheid" te zijn, toen Oswald daar werd binnen gebracht. Volgens Steven Ladregan, lid van het administratief personeel van het ziekenhuis, was tevoren al rekening gehouden met de mogelijkheid van een aanslag op het leven van Lee Oswald. Rubinstein, alias Ruby, is officieel in staat van beschuldiging gesteld. De door Ruby afgevuurde kogel bleek de alvleesklier en een nier van Oswald te hebben doorboord, zo is van de zijde van het Parklandzie kenhuis meegedeeld. Het bericht van de moordaanslag op Oswald werd in Washington aan- Kapitein Will Fritz, die de leiding heeft van het politionele onderzoek naar de moord op Kennedy, heeft meegedeeld, dat de politie naar verder bewijsmate riaal zal blijven zoeken, maar dat „de zaak van de moord op president Kenne dy nu gesloten is" Hij sprak opnieuw als zijn overtuiging uit, dat zoveel be wijsmateriaal tegen Lee Oswald was verzameld, dat deze zeker op de elek trische stoel zou zijn terechtgekomen als hij niet was doodgeschoten. Kapitein Fritz verklaarde zich ge schokt door de aanslag, die Oswald aan het aardse gerecht deed ontsnappen. Dit was voor hem een „pijnlijke en bittere slag". Politiefunctionarissen in Dallas verklaarden gisteren, dat zij be langrijke bewijsstukken in handen hadden gekregen in de zaak tegen Oswald. Het ging om foto's en een brief, die sterk deden vermoeden dat Oswald in het bezit was van een geweer van dezelfde soort als waarmee de Amerikaanse presi dent werd vermoord. Op de foto's is Oswald te zien met een dergelijk geweer. Ook een pistool van het type waarmee de politieman Tip- pitt werd vermoord kort na de aanslag op Kennedy, draagt Oswald op de foto's. Toen Oswald vanuit zijn cel naar bene den werd gebracht waar de foto's zou den worden getoond maakte hij de in druk vol zelfvertrouwen te zijn. Glim lachend en luidruchtig klagen over zijn behandeling in de gevangenis werd hij naar beneden geleid. Toen hij weer naar zijn cel werd teruggebracht was zijn ge zicht getekend door angst. Politieman Jess Curry verklaarde za terdagavond verder nog dat de fede rale recherche, de F.B.I. in het bezit was gekomen van een formulier waarmee het moordwapen was be steld. Het handschrift, dat op het for mulier voorkomt is volgens de F.B.I. van Oswald. Het wapen werd besteld bij een postor derbedrijf in Chicago en kostte 12,78 dollar. Het in Italië vervaardigde ge grendelde geweer van het kaliber 6,5 was voorzien van een viermaal vergrotend telescoop-vizier, afkomstig uit Japan. De foto's werden gevonden in Oswalds woning in Irving. Hij is erop te zien met pistool op zijn heup en het geweer in zijn hand. Op de achtergrond waren twee tijdschriften te zien waarvan het eerste de titel droeg „Wees militant", het twee de heet „De arbeider". De politie deelde verder mee dat het moordwapen, dat werd gevonden op de stoffige zesde verdieping van het school boeken-depot van Texas op ongeveer 90 meter van de plaats waar Kennedy de dood vond, moest worden gestuurd naar een postnummer in Dallas. Een priester knielt bij de met een vlag overdekte baar met het stoffe lijk overschot van president Kenne dy in de oostvleugel van het Witte Huis in Washington. Inmiddels is de kist overgebracht naar de roton de van het Kapitool. (Van een onzer verslaggevers) De parafineproef, die volgens de politie in Dallas heeft aangetoond, dat Oswald een geweer heeft gebruikt, als waarmee president Kennedy werd vermoord, wordt ook in Nederland wel toegepast, aldus vernemen wij van de gerechtelijk deskundige prof. dr. W. Froentjes. De proef bestaat hieruit, dat op de hand van de schutter een laagje parafine wordt aangebracht, dat later als een tweede huidje van de huid wordt afge nomen. Met verschillende reagentia wordt dan nagegaan, of zich in de para fine kruitresten bevinden. De proef wordt vaak voor de rechter aangevoch ten en het laatste woord is er nog niet over gesproken. Men neemt de proef ge woonlijk wanneer er sprake is van moord of zelfmoord. In het laatste geval moeten op de hand van de overledene kruitresten te vinden zijn. In het geval Oswald heeft men echter niet alleen op de hand kruitresten ge vonden, die uiteraard ook afkomstig konden zijn van het pistoolschot, waar mee hij een politieman doodde, maar ook op diens kin. „Dit lijkt mij", aldus prof. Froentjes, „wel overtuigend, althans voor het feit, dat hij een geweer heeft gehanteerd, want alleen na het hanteren van een geweer kan men kruitresten op de kin aantreffen. Bij elk wapen komt namelijk tijdens het afvuren niet alleen via de loop kruitdamp naar buiten doch ook aan de achterzijde". De proef is een positieve aanwijzing, dat iemand een wapen heeft gehanteerd, doch niet selec tief ten aanzien van een bepaald wapen. De politie te Dallas heeft dan ook ver klaard, dat de proef heeft aangetoond, dat Oswald „heeft geschoten met een soortgelijk wapen, als waarmee presi dent Kennedy werd vermoord". Het stoffelijk overschot van president Kennedy is gistermid dag plaatselijke tijd overge bracht van het Witte Huis naar de rontonde van het Kapitool, waar het zal rusten om velen in de gelegenheid te stellen een laatste eerbewijs te brengen al vorens de teraardebestelling zal plaatsvinden. Het stoffelijk overschot van de ver moorde president werd op een door zes paarden getrokken affuit naar de heuvel van het Kapitoo' gereden langs dezelfde weg die hij nauwe lijks drie jaar geleden volgde om als president van de Verenigde Staten van Amerika te worden ingehuldigd. In tegenstelling tot die vreugdevolle winterse dag stonden thans de men sen in somber stilzwijgen langs de drie kilometer lange route, terwijl de stoet zich onder het mistroostig geluid van omfloerste trommen lang zaam onder een stralend blauwe he mel voortbewoog. Het begin van de stoet vormde een detachement van de gemeentepolitie van Washington en de commandant van het militaire district Washington- Daarachter kwamen de trommelslagers van ma rine, luchtmacht en leger. Als spe ciaal eerbetoon aan de president, die in de tweede wereldoorlog marine officier was, marcheerde een com pagnie matrozen mee, gevolgd door de Amerikaanse chefs van staven en de bevelhebber van de kustbescher- ming. Daarachter reed de affuit met het stoffelijk overschot, voorafgegaan door een vaandehvacht en, naar eeuwenoude militaire traditie, ge volgd door een ruiterloos paard met rijlaarzen ondersteboven in de stijg beugels. Achter een matroos van de Amerikaanse marine, die het per soonlijk vaandei van de president droeg, kwam mevrouw Kennedy met haar twee kinderen, Caroline, die woensdag zes jaar wordt en John, die vandaag drie wordt. Mevrouw Kennedy en haar kinderen reden met president Johnson in de zelfde volgauto. In de stoet bevon den zich voorts o.m. naaste familie leden, regeringsautoriteiten en per soonlijke vrienden van de familie Kennedy. Terwijl men op weg was naar de rotonde klonken saluutschoten over de stad. Op de top van de heuvel aangekomen werd de kist van de affuit getild en op de katafalk ge plaatst waar bijna een eeuw geleden het stoffelijk overschot van de even eens vermoorde president Lincoln had gerust, in het midden van de vijf endertig meter hoge rotonde en in de nabijheid van standbeelden van vroe gere presidenten van de Verenigde Staten. De democratische leider van de Se naat, Mansfield, en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Mc Cormaek, hielden korte toespraken. President Johnson legde een krans OOK IN ZEELAND is gisteren president Kennedy herdacht. In vrijwel alle kerken is voor hem en zijn gezin gebeden, terwijl in Ter neuzen een speciale herdenkings dienst werd gehouden. Deze dienst was bestemd voor de leden van de Amerikaanse kolonie aldaar zo als men weet woont hier een aantal werknemers van de Dow Chemical maar werd bovendien bijge woond door een groot aantal inwo ners van Terneuzen en omstreken. In gebouw „Pro Rege" te Terneu zen had ds. W. C. van Hattum ge reformeerd predikant aldaar, de leiding van deze dienst in de Engel se taal, de eerste voor de Ameri kaanse gezinnen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Door het overlijden van president Kennedy kreeg de ze kerkdienst een bijzonder aspect. De Amerikaanse gezinnen bleken deze dienst, zo bleek uit hun reac ties, bijzonder op prijs te stellen. Onder de ruim zeventig aanwezigen bevonden zich burgemeester en me vrouw Van Dijke uit Axel, alsmede verscheidene middelbare scholieren. In zijn predikatie ging ds. Van Hat tum uit van de verzen 3, 4 en 5 uit 2 Cor. I. De predikant wees er op, dat de mensheid deel heeft in het lijden van Christus. „God troost in het lijden van Christus, dat over vloedig over ons komt", aldus ds. Van Hattum. Hij zei, dat God de we reld anders ziet dan de mensheid. Hij ziet haar als de „family of man". Zodoende heeft ieder deel in het lijden. Met de dood van president Kennedy, aldus ds. Van Hattum, is een eind gekomen aan het leven van een jong en veelbelovend president, die door vrijwel de gehele wereld werd ge respecteerd. Ds. Van Hattum memo reerde daarbij wijlen president Ken nedy's vastberaden houding tijdens de Cubacrisis. Voorts citeerde hij de uitspraak van president de Gaulle, die John Kennedy een „groot sol daat" noemde. „De plotselinge dood van Kennedy heeft in de wereld grote versla genheid teweeggebracht", zo zei de gereformeerde predikant. „On ze deelneming gaat uit naar me vrouw Kennedy en haar beide kinderen, naar de familie Kenne dy en het gehele Amerikaanse volk". Hij sprak tevens de wens uit, dat God president Johnson de nodige kracht zal schenken bij de zware verantwoordelijkheid, die hem plotseling op de schouders is gelegd. Aan het slot van zijn predikatie ci- terde ds. Van Hattum de versregel: „In deze zekerheid en veiligheid gaat de kerk door de wereld, want zij weet, aan hen, die overwinnen geeft zij de zegekroon. Zij zullen met Hem heersen en dan niet voor een periode van vier jaar voor eeuwig in Zijn troon". „Daar om", aldus de predikant, „zegt de kerk ook vandaag, zélfs vandaag, gezegend zij de God en Vader van onze Here Jezus Christus, de Vader der barmhartigheid en de God van alle vertroosting". De indrukwekkende dienst was be gonnen met het gezang „Stand up, stand up for Jesus", waarna men gemeenschappelijk de geloofsbelij denis sprak. De schriftlezing was uit psalm 23 en werd verricht door een lid van de gereformeerde kerk, die de Canadese nationaliteit heeft. Tijdens de dienst zong men nog onder meer het Ame rikaanse „Rock of ages", „Save in the arms of Jesus" en het „Abide with me". De indrukwekkende herdenkings dienst werd besloten met twee ver zen van „My country, it is of thee, sweet land of liberty, of thee I sing". Na afloop van de dienst waren de Amerikaanse gezinnen uit Terneuzen en Axel nog enige tijd de gast in de gereformeerde pastorie. aan de voet van de baar. De presi dent van het Amerikaanse hoogge rechtshof, Warren, bracht de ver moorde president hulde als strijder voor het recht en apostel van de vrede. Hjj zei dat de natie misschien nooit te weten zal komen wat een ontspoorde rampzalige tot deze moord heeft gedreven. Het is bekend dat dergelijke daden bewust worden be vorderd door de kracht van kwaad willigheid en haat die zich tegen woordig in het Amerikaanse leven invreten, aldus rechter Warren. Met haar dochtertje aan de hand ging toen mevrouw Jacqueline Ken nedy naar de kist, knielde en kuste de vlag. Terwijl haar moeder een moment met gebogen hoofd bij het stoffelijk overschot verwijlde, be roerde Caroline, die een zwarte strik in het haar droeg, de vlag en wachtte geduldigd tot zij naar hun plaatsen terugkeerden. De kleine John bleef bij dit korte maar ontroerende moment, vermoedelijk met het oog op zijn (Zie slot pag. 7 kol. 1) Vandaag, de nationale rouwdag in de Verenigde Staten, zullen ook de beide Nederlandse radio zenders een aan de omstandighe den aangepast programma ver zorgen. Kort na de moordaanslag op president Kennedy zijn de re porters Herman Felderhof en Frans de Zwaan naar Washing ton vertrokken voor de verzor ging van een rechtstreekse uit zending van de begrafenisplech tigheden. De reportage zal als gezamenlijk programma van de Nederlandse Radio Unie over beide zenders worden uitgezonden. Tussen 17.30 uur Nederlandse tijd en 18.00 uur hoopt men de verbinding tot stand te kunnen brengen en dan van 18.00 tot 19.00 uur de plech tige requiemmis uit de St.-Mat- teuskathedraal uit te zenden. Van 20.00 uur tot 21.00 uur wordt een reportage gegeven van de plechtigheden op de nationale begraafplaats Arlington. Vandaag neemt de N.T.S. van 17.35 tot 18.10 uur een recht streekse uitzending uit Amerika via de satelliet Telstar over. De ze uitzending zal vermoedelijk de eerste beelden van de begrafe nisplechtigheden bevatten. Gistermiddag zijn de heren A. Kleywegt en M. van Buuren om vijf uur van Schiphol naar New York vertrokken, teneinde daar via de televisie alle begrafenis plechtigheden te kunnen gade slaan. Na afloop daarvan keren zij onmiddellijk terug met een door de Amerikaanse televisie te vervaardigen opname van de uit zending van de begrafenis. Deze opname zal de N.T.S. morgen op een nog nader bekend te maken tijdstip, waarschijnlijk 's och tends. uitzenden. Genoemde ver slaggevers zullen de uitzending van commentaar voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1