tHoogeHuys LANCÖME GEBOREN IN TEXAS Johnson beëdigd DE WERELD ROUWT OM KENNEDY'S DOOD Tien artsen trachtten president te redden de soort iOSRAM uw auto hoort Bekend als een vooruitziend man Vier Amerikaanse presidenten werden vermoord Pracht handen BP steeds stap MAGIE EAU DE COLOGNE 90 LANCÖME Enige nederlaag In de stad Dallas, iets meer dan een uur nadat het over lijden van de Ame rikaanse president officieel bekendge maakt was, heeft Lyndon B. John son, de vice-presi dent, de ambtseed afgelegd. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Negerprohleem Ver. Naties Tube1-60'95ct Hamea-GeSei In Londen In de West De N.A.V.O. Vlag halfstok In Moskou Sportlieden President Tito West-Berlijn De Gaulle In Bonn Oost-Duitsland In Brussel n r r voor I ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dat kan alléén bij EAU OE COLOGNE 90» LANCÖME PARIS nouvelle création un honneur aux dames 5.75 tot 39 50 '-V L ADIEM ADAM M A'I I/aji AAD ademhaling kon niet meer voldoende opgewekt worden. Er werd zuurstof toegediend, een verdovingsmachine werd gereedgemaakt en door de keel- snede werd een luchtpijp ingevoerd. Terwijl de bloedtransfusies en de saline-infuus doorgingen trachtte men de levensgeesten aan te wakke ren. De neurochirurg dr. Clark zei: ,,Ik werd geroepen omdat de president een her-1 senwonde had. Met behulp van tracheo tomie (luchtpijpsnede) en kunstmatige ademhaling trachtte men het gevaar I van lucht in de borstkas te onderdruk-1 ken. „Wij plaatsten luchtbuizen in de j borst. Kort nadat ik ter plaatse geko men was staakte de hartbeweging". Dr. Perry zei dat hij toen hartmassage ge probeerd had hartmassage bij ge sloten, dus niet geopende, borstkas maar zonder resultaat. Even werd een polsslag waargenomen. Een ziekenauto met neergelaten gordij nen, waarin zich het stoffelijk overschot van president Kennedy bevond, reed te 21.05 uur van het ziekenhuis te Dallas weg. Mevrouw Kennedy bevond zich in de auto, die door twee motorrijders werd vergezeld. Triest is, dat de beide kinde ren van Kennedy volgende week jarig zijn. De een wordt vijf, de ander drie. Het Witte Huis deelde gisteravond mee dat het stoffelijk overschot van presi dent Kennedy na aankomst in Washing ton zou worden overgebracht naar het marineziekenhuis „Bethesda". Johnson moest, als de door de grondwet aangewezen ver vanger, een aantal verant woordelijkheden onmiddellijk overnemen. De geheime dienst heeft de witte telefoon, die in een hotel te Dallas klaarstond voor Kennedy's gebruik en niet mocht worden gefotografeerd, laten ver plaatsen. Nu is Johnson de man die in geval van nood het bevel moet geven tot het gebruik van Amerika's ver- geldingswapenen. De beëdi ging geschiedde in Kennedy's vliegtuig. Advertentie PARIS FRANCE LYNDON B. JOHNSON: 36STE PRESIDENT VAN DE V.S Tyndon B. Johnson is op 27 augustus 1908 geboren in Texas de staat waar degene, in wiens functie hij nu treedt, zo gruwelijk is vermoord in de buurt van Johnson City, een stad die door zijn grootvader werd gesticht. Toen Lyndon Johnson op de lagere school was, werkte hij in zijn vrije tijd op een boerderij. Om een deel van zijn studie aan de kweekschool van zuidwest-Texas te bekostigen, verrichtte hij 's avonds onderhouds werk. In 1930 deed hij met goed ge volg eindexamen. Daarna was hij twee jaar onderwijzer aan een school in Houston, Texas, maar gedreven door zijn grote belangstelling voor de politiek, aanvaardde hij de benoe ming tot secretaris van het lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Richard M. Kleberg. Hij be kleedde deze functie drie jaar en stu deerde ondertussen aan de juridische faculteit van de Georgetown univer siteit in Washington. In 1935 werd hij door president Franklin D. Roosevelt benoemd tot hoofd van het bureau voor jeugdza ken van de staat Texas. In 1937 stelde Johnson zich kandi daat voor de verkiezingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den en hij versloeg de negen andere kandidaten uit zijn district. Vier jaar later dong hij bij tussentijdse verkie zingen naar een vacante zetel in de senaat. Hij verloor met slechts 1311 stemmen en dit is zijn enige politieke nederlaag gebleven. In 1948 nam hij revanche en won met grote meerder heid een zetel in de senaat. Enkele dagen na de aanval op Pearl Harbour, in december 1941, werd hij benoemd tot officier bij de Ameri kaanse marine. Hij diende acht maanden in de Stille Oceaan, toen president Roosevelt een besluit uit vaardigde waarbij leden van het con gres van verdere dienst bij de strijd krachten werden ontslagen. Gedurende de vele jaren waarin Lyn don Johnson zitting had in het Ame rikaanse congres heeft hij ruime er varing op wetgevend gebied opge daan. Van 1953 tot begin 1961 was Advertentie Slot van pagina 1 Tien artsen, kort na elkaar binnenge rend in de kamer waar Kennedy lag, nadat in het ziekenhuis groot alarm was gemaakt, hadden getracht de presi dent te redden. Er werd een keelsnede verricht om de ademhaling te verlich ten, er werden bloedtransfusies toege past, er werd een saline-oplossing intra veneus toegediend. Andere artsen tracht ten de ademhaling te ondersteunen. De president was toen reeds in een staat van schijndood. Pater Huber, van de pa rochie van de H. Drieëenheid te Dallas, de eerste katholieke, geestelijke die ter plaatse was verschenen, diende de pre sident het H. Oliesel toe. De president was toen nog in leven, doch op de rand van de dood. Het was acht uur in de avond (onze tijd) toen Kennedy stierf. Een van de artsen, dr. Perry, ver klaarde later dat de president, toen hij hem zag, al stervende was. De Advertentie Advertentie hij leider van de democratische frac tie in de senaat. Hij gaf toen blijk op meesterlijke wijze tegenstrijdige gezichtspunten met elkaar in over eenstemming of tot een compromis te kunnen brengen. Johnsan staat bekend als een man met een vooruitziende blik. Aan het begin van het ruimtevaarttijdperk in 1957 stelde hij een onderzoek in naar de ontwikkeling van satellieten en intercontinentale ballistische projec tielen. Dit onderzoek gaf de stoot tot het huidige nationale programma voor ruimte-onderzoek en ruimte vaart. Vice-president Johnson heeft steeds militaire programma's ter bestrijding van communistische agressie zijn volle steun gegeven en alle interna tionale overeenkomsten en bondge nootschappen, die dit als voornaam ste doel hebben, krachtig gesteund. Wijlen president Kennedy heeft dankbaar gebruik gemaakt van de juridische ervaring van zijn vice- president Johnson om goede contac ten tussen de regering en het con gres te onderhouden. Naar gelang de situatie dit vereiste verzocht hij Johnson ook te fungeren als zijn di plomatieke of persoonlijke vertegen woordiger. Zijn eerste buitenlandse reis als zo danig maakte hij in april 1961 naar Europa en Afrika. Johnson was het met Kennedy eens dat bij het nastreven van gelijke kan sen voor allen met besprekingen en vergaderingen op plaatselijk niveau het meest te bereiken valt. Hij heeft telefoongesprekken gevoerd met werkgevers in 25 van de grote steden met of zonder defensieopdrachten waarbij hij er op aandrong de werkgelegenheden voor kleurlingen te vergroten. Ter gelegenheid van de uitreiking onlangs van de Human Rights Award in New York City herinnerde Johnson er aan dat hij eens in het nieuws ge komen was door de hand te schudden van een mede-zuiderling, Carl T. Rowan, een neger, die benoemd was tot Amerikaans ambassadeur in Fin land. Hij zei: „Dat ik in het zuiden uit blanke ouders en hij uit neger- ouders geboren werd staat als nieuws op gelijke hoogte. Als ik door naast hem te staan, zijn hand te drukken en hem succes te wensen nieuws maak, dan is dat nieuws waar ik trots op ben". Johnson is lid van de „Christian Church", een protestants genoot schap. In de geschiedenis van de Ver enigde Staten van Noord-Ame rika is John Fitzgerald Kenne dy de vierde president van de 35, die de unie hebben geleid, die tengevolge van een moord aanslag om het leven is geko men. Voor hem stierven als ge volg van geweld Abraham Lin coln (1809-1865), James Gar field (1831-1881) en Wüliam McKinley (1843-1901), alle drie door vuurwapens. Abraham Lincoln, die juist voor zijn eerste ambtstermijn begon de af scheiding van de zuidelijke staten in 1861 had meegemaakt, werd in 1864 voor een tweede termijn gekozen. Vooral in het zuiden had hij vele te genstanders jegens zijn anti-slavernij politiek. Op 14 april 1865 werd hij in een theater te Washington neerge schoten door de toneelspeler John Wilkes Booth. Hij stierf de volgende dag. Op 2 juli 1881 eveneens in Washing ton vuurde een geestelijk gestoor de, Charles J. Guiteau enige schoten af op president James Abram Gar field, terwijl deze het Baltimore en Potomac station binnenging. Gar field stierf op 19 september van dat jaar. De moordenaar werd een jaar later opgehangen. President William McKinley's dood werd op 6 september 1901 veroorzaakt, toen een anarchistische terrorist, Leon Czolgosz, enige pistoolschoten op hem afvuurde te Buffalo, waar de president een bezoek bracht aan de Pan-Amerikaanse tentoonstelling. McKinley stierf op 14 september 1901. President Kennedy (links) me vrouw Kennedy en gouverneur Connally verlaten hier het vlieg veld bij Dallas voor hun rondrit door de stad. Korte tijd nadat deze opname werd gemaakt, klon ken schoten in Dallas. De presi dent en de gouverneur zakten in de auto ineen. Kennedy was do delijk getroffen, Connally zwaar gewond. Mevrouw Kennedy bleef ongedeerd. Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de rij-omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voe ding', dat is töp-kracht bij het zuinigste verbruik! Overtuig U zélf; kies uit: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, I BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per brief kaart) aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. De afschuwelijke moord op pre sident John F, Kennedy heeft over de gehele wereld diepe ver slagenheid gewekt. In alle hoofdsteden werden door staats hoofden en ministers verklarin gen afgelegd, waarin zij hun deelneming betuigden met de familie Kennedy en de nage dachtenis van wijlen president Kennedy eerden. Daarnaast we zen zij op het grote verlies, dat het Amerikaanse volk en de ge- hede mensheid lijdt. Overal han gen vlaggen halfstok. H.M. de Koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix zonden telegrammen van rouwbeklag. De Nederlandse mi- nister-president Marijnen verklaarde diep geschokt te zijn en hij zei ver vuld te zijn van diepe verontwaardi ging over deze misdaad. Ook minister Luns was diepgeschokt. Radio- en televisieprogramma's in Nederland en andere landen werden gewijzigd in verband met Kennedy's overlijden en herdenkingsprogram ma's werden ingelast. In de avondzitting van de Tweede Kamer werd de dood van Kennedy een ramp voor de vrije wereld ge noemd. Aan het internationale politie ke leven, zo werd gezegd, is een ern stige slag toegebracht. De Amerikaanse ambasadeur in Den Haag, de heer John S„ Rice wees er op, dat president Kennedy's hoge idealen van vrijheid en het welzijn van alle mensen hem een plaats ga ven in aller harten over de gehele wereld. De volkeren van de wereld rouwen over het verlies van deze grote fi guur. Oud-bondskanselier Adenauer zond een telegram van rouwbeklag, waar in hij Kennedy een martelaar voor de vrijheid en de vrede noemde. De secretris-generaal van de Vere nigde Naties, de heer Thant en de heer Rodriguez hielden vrijdagmid dag in een "vergadering van de Ver enigde Naties korte toespraken ter herdenking van president Kennedy. Er werd een minuut stilte in acht genomen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties onderbreekt van daag zaterdag zijn werkzaam heden voor een herdenkingsbijeen komst waar de secretaris-generaal Oe Thant en de Venezolaanse voor- Advertentie) en nimmer ruw of schraal zitter van de algemene vergadering, Rodriguez, een lijkrede zullen uit spreken. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, was zijn ont roering nauwelijks meester toen hem het nieuws werd medegedeeld. „Het is verschrikkelijk, ik ben totaal over stuur", zei hij. De Britse premier Sir Alec Douglas Home, die diep verslagen was, on derbrak een reis en keerde naar Lon den terug. In Navo-kringen te Parijs wees men op de grote betekenis van president Kennedy voor de Navo. De secreta ris-generaal, de heer D. U. Stikker noemde zijn dood een groot verlies. Minister-president E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen verklaarde dat het Antilliaanse volk diep ge schokt was. In Suriname heerste ai- gemene verslagenheid. Radio Moskou bracht in kort het nieuws van Kennedy en liet daarna treurmuziek (orgel) volgen. Moskovieten toonden zich op straat algemeen geschokt toen zij het nieuws vernamen. Premier Kroesj- tsjew bevond zich aan de Zwarte Zee en naar verluidt zou hij zich direct op weg heben begeven naar Moskou. De Nederlandse regering heeft beslo ten dat heden zaterdag in ver band met het overlijden van de Ame-i rikaanse president van alle bestuur lijke gebouwen in Den Haag halfstok zal worden gevlagd. Dit zijn alle de partementen en andere rijksgebou wen alsmede die van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Den Haag. Paus Paulus VI was zeer verslagen bij het vernemen van Kennedy's overlijden. Hij trok zich onmiddellijk in zijn kapel terug om te bidden. President Tito van Zuid-Slavië heeft telefonisch zijn deelneming met het overlijden van president Kennedy be tuigd aan de Amerikaanse zaakge lastigde in Belgrado. President de Gaulle van Frankrijk zeide: „Hij stierf als een soldaat in het vuur, voor zijn plicht en in dienst van zijn land". Uit naam van het Franse volk bracht hij een eresaluut aan dit grote voor beeld en aan deze grootse herinne ring. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, zei: „Ik heb het gevoel alsof een licht is uitgegaan, uitgegaan voor alle mensen die op vrede en vrijheid hoopten en op een beter le ven." „Berlijners en Duitsers in bei de delen van ons gespleten land zul len hier diep bedroefd over zijn." „Ik heb zelf een vriend verloren met wie ik verbonden was door banden van vertrouwen en vriendschap." „Hij is de beste vriend die Berlijn ooit gehad heeft." Tijdens de „30 uur topsportparade" te Rotterdam heeft het bericht van de dood van president Kennedy een enorme indruk gemaakt. Bijzonder tragisch was het, dat de jobstijding bekend werd tijdens de wedstrijd vari het Nederlandse basketbalteam te gen een Amerikaanse legerploeg. Vooral de drie negerspelers kondén hun tranen bijna niet bedwingen. Charles Logan, een negeratleet van bijna twee meter lengte, was zichzelf niet meer meester, toen hij snikkend zei: „Dat ze juist onze man gedood hebben. Hij streed voor onze vrijheid en het blijkt, dat de Verenigde Sta ten nog niet rijp zijn voor integratie van de rassen. Wij zullen hem node missen". Tom Labatt, de coach van de Amerikanen, kon alleen maar uit brengen: „Abraham Lincoln was ook een voorvechter van de negers. Ook hij stierf door de hand van een laf aard". De Duitse bondskanselier Erhard vernam het nieuws terwijl hij zich in de trein bevond van Parijs naar Bonn. Intussen had de vice-kanselier Mende reeds verklaard, dat het Duitse volk diepgeschokt was. Hij zeide „Allen zijn diep bedroefd in dit uur". President Kennedy in zijn auto ongeveer één minuut voordat het dodelijke schot klonk. Naast de president mevrouw Kennedy en voor hen gouverneur Connally van Texas en zijn vrouw. De leider van de Oostduitse commu nistische partij, Walter Ulbrieht, heeft vrijdag in een telegram aan Lyndon Johnson zijn droefenis over de dood van president Kennedy ge uit. Hij verklaarde dat zijn veront waardiging over de terreurdaad even groot was als zijn droefenis. Advertentie) Koning Boudewijn van België zond een telegram, waarin hij zeide, dat het Belgische volk met diepe ontroe ring de tragische dood van president Kennedy heeft vernomen. Primeurs voor Nederland De eerste multigrade motor-olie' was: BP Visco-Static (sept. '54). De eerste verwarmingsolie niet anti-roest: BP Super Haardbrandolie sinds dec. '60. Alleen BP biedt 5 soorten benzine met Super Mix: sinds april '62. In april '63 kwam BP Longlife, de enige motor-olie met dubbele levensduur. (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3