Vlissingse politie haalt 19-jarige Anton Kersjes: Zeeland Nieuwzeelands jacht meisjes van is geen proefkonijn ALMANAK Dirigent Kunstmaand Orkest Het Amsterdamse Kunstmaandorkest Zeeuwse van BUITENLANDSE STUDENTEN BEZOCHTEN ZEELAND Amusement was springplank EXAMENS ¥ANIF HEDEN 10% KORTING, 20% KORTING. STEUTEL Zn, Dochter van krantenmagnaat uit Engeland op aile OVERJASSEN, REGENJASSEN en IACKS Op alle JONGENSJASSEN en KLEUTERJASJES RFÖPTIË1 BRITSE AVONTURIERS IN CEL KUNST Vertrek BUIT VAN STROOPTOCHT Opmerkelijk Interpol „Humanitas'krijgt afdeling Kanaalzone Akoestiek Amusement Geen modern Engels toneel in Vlissingen met Oscar Wilde KLEDINGMAGAZIJN KLOKSTRAAT - GOES K.N.M.B. doet niet mee aan de bankzegelactie Start in Vlissingen Bromfiets onder auto berijder springt eraf •<Sr5TH.iot.60ESTI De speciaalzaak voor uw bril. (Advertentie) DE VERPIETERDE „Het is bijzonder boeiend te zien hoe een provincie die in de middel eeuwen haar glorie beleefde en daarna in verval raakte thans weer opbloeit, maar het zal voor deze kleine en vaak gesloten gemeen schappen, waarschijnlijk wel in grijpende sociale gevolgen hebben, dat zij in zo'n snel tempo, door het toerisme wordt opengebroken". Het bijzondere van deze opmerking is, dat zij werd gemaakt door een elegante vrouwelijke hoogleraar uit India, prof. dr. K. H. Cama, die thans docente is aan het Institute of Social Studies in Den Haag. Zij bracht vrijdag met 33 stu denten van dit instituut een bezoek aan Zeeland. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Eoonomisch Technologisch Instituut voor Zeeland en ook docent aan het In stitute of Social Studies, kon in de ont vangzaal van de Provinciale Planolo gische Dienst in Middelburg vertegen woordigers van 19 nationaliteiten wel kom heten. Na zijn lezing, waar wij nog nader op Zes van de 3d studenten van het Institute of Social Studies, die vrij dag een bezoek brachten aan Zee land, hier bijeen in het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst in Middelburg voor een lezing over de ontwikkelingsplannen van de provincie. (Foto P.Z.C.) terug komen, vertrok het intellectuele gezelschap per bus naar Veere voor de lunch. Hierna bracht het nog een be zoek aan de dam bij Vrouwenpolder, de vissershaven van Colijnsplaat en het werkterrein van de Oosterscheldebrug. Gisteren belde een kennis. „Boete gehad hè? Moet je niet betalen. Je moet die drie dagen gaan zitten. Verdien je vijf gul den per dag en na afloop heb je een loei van een verhaal. Gewoon op water en brood. Zit brood in man, Wat zeg je? Kun je je zo moeilijk vrijmakenMaar wist je dan niet dat dit tegenwoordig te regelen is? In prettig overleg met de gestrafte hoor. Je trekt er gewoon drie vrije zaterdagen voor uit." Er schijnt iets van waar te zijn. In bepaalde gevallen, in bepaalde gevangenissen.. We horen zo'n directeur al, het hoofd bereidwillig wat schuin: „Hoe had U 't gehad willen heb ben meneer? Juist, de vrije zater dagen maar. Natuurlijk, uitslui tend bij regenachtig weer. Wij houden met alle tvensen rekening. Het eitje zacht 's morgens? V zegt het maar hoor." Toch doen we 't niet. Want hoe moet dat dan met de vrije zaterdagen van de bewaar ders Dat zijn ook mensen. Gewone mensen, die verdriet kennen, hun kleine vreugden hebben Zo heb ben wij eens een bewaarder ge kend, die een bovenhuis bewoon de en daarin met enkele beneden buren de opgang deelde. Een plichtsgetrouw man, in zijn werk uren zo punctueel, dat hij buiten de gevangenismuren ioei enige compensatie moest zoeken en dan ook prompt tot slordigheid en na latigheid verviel. Zo maakte hij er zijn gewoonte van na afloop van zijn nachtdienst de benedenburen uit bed te bellen kon ie z'n voordeursleutel weer niet vinden. Hij maakte zich onmogelijk en moest naar een ander bovenhuis omzien. De buurt vierde zijn ver trek met een klein feestje, gefi nancierd door het parterre en één- hoog. Ach, en dan praat men zoiets nog eens door. Dialoog: „En die mensen, die er onder wonen, hoe zouden die er onder zijn?" ,fNou, misschien weten ze nog niet wat hen boven het hoofd hangt". Mij niet meer mee krijgen naar kouwe kikkerland, zei Piet. De Sint woedend. In de stormachtige nacht van zondag op maandag was de „Amalia", een omgebouwd, ongeveer vijftien meter lang vissersvaartuig, de Vlissingse haven binnengelopen. Later vertelde de 35-jarige kapitein Martin Brent uit Nieuw-Zeeland aan de politie, dat het gezelschap in totaal drie man nen en twee meisjes al een woelige tocht achter de rug had: van Dover via Boulogne, Calais en Ostende naar Vlissingen. Met zijn twee „deck hands" de Londenaren James Ste ward en James Donarchie, beiden 23 jaar had hij het wat haveloze schip van havenplaats naar haven plaats gevoerd. Aanvankelijk probeerde dit interna tionale gezelschap een ligplaats te vinden in de Vlissingse jachthaven, maar het opmerkelijke vijftal werd daar niet toegelaten en zocht toen een plaats aan de kade bij de sloperij Nimeta N.V. Vanzelfsprekend trok dit groepje daar in de binnenhaven wel de aandacht, ook van de konink lijke marechaussee en de Vlissingse politie. En donderdagavond kwam aan het zwervende leven en de vrij heid van de twee meisjes en de drie mannen voorlopig een einde: zij wer den aangehouden door de Vlissingse politie. Dank zij de bemiddeling van de En gelse politieautoriteiten was het al spoedig duidelijk: Nicola Hearn en Hazel Mawson hadden niet de toe stemming van hun ouders om zwer vend door de wereld te trekken aan de zijde van de drie mannen. Overi- Advertentie) gens was de avontuurlijke tocht van de beide meisjes in Engeland al wijd en zijd bekend. Het miljoenenblad de „Daily Express" had het namelijk al wereldkundig gemaakt. Ongetwijfeld onderwerp voor een „lekkere story", want. Nicola Hearn is helemaal niet een meisje, dat men zoekt in dit mi lieu: zij is de dochter van een kran tenmagnaat. Aan boord van de „Amalia" vond de Vlissingse politie dan ook een knipsel uit een Engelse krant, waarin het wel en wee van de avontuurlijke Nicola en haar even avontuurlijke vriendin Hazel beschre ven werd. Dit is het Nieuwzeelandse jacht „Amalia", dat zondagnacht de Vlis singse binnenhaven binnenliep met drie mannen en twee minderjarige meisjes. Alle opvarenden waren gedwongen te verhuizen: de Vlis singse politie arresteerde het vijf tal. Reden onder meer: verdenking van diefstal. Foto P.Z.C.) Maar de politie vond meer dan dit knipsel. In het ruim ontdekte men ook ongeveer zestig moeren en bou ten, stalen platen van een onder zeeër, die gesloopt wordt, een stalen ladder en ook nog een houten ladder. De meeste artikelen bleken afkom stig van Nimeta N.V. Het was nog niet alles, want in dat ruim vond de politie ook: 2 radio's, 4 bandrecor ders, 2 fototoestellen, een draagbare t.v., 3 sextanten en een typemachine. Inmiddels zijn alle gegevens over die voorwerpen merk, type, nummers enzovoort opgegeven aan Interpol. Want vermoed wordt, dat de beman ning deze artikelen uit de havenplaat sen die werden aangelopen, heeft „meegenomen". Troosteloos ligt het schip nu aan de modderige kade van de binnenhaven. Druipend van regen hangt de Nieuw zeelandse vlag aan een verveloze stok. In de uitgeleefde kajuit heerst wanorde en staat alles door elkaar. Eén opmerkelijk detail: een kleine pop, stuk speelgoed van een kind. Op enkele plaatsen is er in wanden en vloeren gebroken: tevergeefs heeft de politie gezocht naar verdovende mid delen. Aanvankelijk ging namelijk het gerucht, dat narcotica aan boord zou zijn. Comfortabeler zullen de twee meis jes vandaag zaterdag naar Oxsted terugkeren: onder geleide worden zij teruggebracht naar hun ouders. De drie mannen blijven alleen achter. In de loop van volgende week, als alle gegevens van Interpol bin nen zijn, zullen zij voor de officier van justitie in Middelburg worden geleid. Af en toe rinkelt op het Vlis singse politiebureau de telefoon, na een oproep uit Engeland: een repor ter van een Brits miljoenenblad, die veel wil weten over de avonturen van twee meisjes en drie mannen. Advertentie Dat ik daar niet aan gedacht heb, verweet de Sint zichzelf. Onmiddellijk begon hij te telefoneren. En... Piet kwam meteen met vliegtuig over. Hij verklaarde lachend aan de jour nalisten: Ik nu gelukkigste man van de wereld zijn met warme wollen weelde van LEIDEN Ja, maar om de weldaad van zo'n rijke pracht- deken te genieten, behoef je niet persé Zwarte Piet te zijn. Idee, zo'n echte 100 zuiver scheerwollen Van Wijk deken als ge schenk: Voor u. In rijke kleuren en heerlijk royaal. Let op het etiket: VAN WIJK. VAN WIJK dekens voor de detailhandel verkrijgbaar bij: Textielgroothandel FA. G. STEUTEL ZOON Vlissingsestraat 35 Middelburg Telefoon 01180-4573 In de „Prins van Oranje" te Goes is de zer dagen een gewestelijke vergadering van de besturen van de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk werk „Humanitas" gehouden. Deze vergade ring stond onder voorzitterschap van de heer J. Stenvert uit Terneuzen. Voor naamste punt van bespreking was het werkplan 1964. Mede naar aanleiding hiervan werd uitvoerig ingegaan op de positie van „Humanitas" in Zeeland. Geconstateerd werd, dat met name in de grote centra Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen een plaats is voor maatschappelijk werk op niet kerkelijke grondslag. De bestaande plaatselijke ac tiviteiten op Walcheren en in Goes zul len worden uitgebreid terwijl een afde ling in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaal zone in voorbereiding is. Het gewestelijk bestuur werd uitgebreid met de heer C. van de Hulle uit Zierik- zee. „Een provincie als Zeeland is geen proefkonijn. Als ik een concert geef, kunnen de men sen een volwaardig concert verwachten. Dit in tegenstel ling tot vele cabaret- en va riétégezelschappen, die hun programma eerst in de pro vincie uit gaan proberen". Deze woorden komen uit de mond van Anton Kersjes (40 jaar) dirigent van het Kunst maandorkest, dat gisteren twee concerten in Middelburg gaf. Eén voor de jeugd en 's avonds een concert met on der andere de negende sym fonie van Schubert. „Op die symfonie heb ik twee jaar ge studeerd, voordat ik mezelf rijp genoeg achtte om hem te brengen. De symfonie is een paar weken geleden in Am sterdam. in première ge bracht en nu brengen we het in Zeeland. U ziet dat U geen tweederangs uitvoeringen krijgt. Ik ben het namelijk helemaal niet eens met de mensen, die bewe ren, dat men in de provincie van lichtere muziek houdt en dat je ze daarom moet opleiden. Ik heb vaak gemerkt, als ik na een concert bijvoorbeeld, met een paar mensen sprak, dat ze heel goed op de hoogte waren met wat ér op muziekgebied te koop is. Waarom zou ik dan andere con certen hier brengen. De mensen hebben hier toch ook grammo foonplaten. Zij kunnen toch ook beslagen ten ijs komen. Het enige waar ik vooral in Zee land rekening mee moet houden zijn de zalen. In Vlissingen en Middelburg zijn behoorlijke za len, maar als ik in Zierikzee, Goes of Terneuzen kom, schrik ik soms van de akoestiek. Dat is verve lend voor sommige muziekwerken. Een symfonie van Borodin bij voorbeeld is dan bijzonder moei lijk uit te voeren. Je kan het dan zachter gaan spelen, maar dan verknoei je het kunstwerk. Vroeger schrapte ik het stuk dan van het programma, maar tegen woordig speel ik het toch, net zoals ik het in een grote concert zaal zou spelen. Als het publiek het op een gegeven moment te hard vindt, aan stoppen ze hun vingers maar in de oren". Anton Kersjes heeft zijn oplei ding gehad aan een muziekschool is Arnhem. „Er was daar nu een maal geen conservatorium" zegt hij. „Daarna werd ik violist bij het Arnhems Orkest. Dat ben ik gebleven tot de oorlog. In de oor log moest ik onderduiken en dat heeft me wel gescheeld in mijn werk. Ik kon niets doen en moest na de oorlog de verloren tijd weer gaan Inhalen. Dat ging niet zo makkelijk, want ik was totaal be rooid. Ik ben toen in het amuse mentsvak gekomen. Organist, violist bij het Tuschinskyor- kest, later kapelmeester bij hetzelfde orkest. Dat heeft zo een paar jaar geduurd en op een keer begeleidde ik een jongleur. Da's nogal lastig. Elke keer, dat er zo'n balle tje in zijn handen kwam speel de het orkest een noot. Nu was er bij die voorstelling iemand van het ballet. Die kwam na de voorstelling naar me toe en zei: „Ik heb gezien hoe je die jongleur be geleidde. Ik geloof wel, dat je in staat bent om bij iedere sprong die zo'n griet op het toneel maakt, die sprong te be geleiden". Dat heb ik toen ge daan en van het een kwam het ander. Zo ben ik in de loop der jaren bij het Kunst maandorkest gekomen. Ik heb ook met dit orkest veel ballet begeleid. Vooral in het buiten land. Ik kan wel zeggen, dat ik door heel Europa gezwor ven heb. Ik heb ook bij an dere orkesten als gastdirigent gewerkt. Het operaorkest van Monte Carlo, het Nationaal Or kest van Madrid, de Opera van Brussel, de Philharmoni- ca Hongarica te Wenen, en nog veel meer. Naast de vele balletuitvoeringen en operabegeleidingen vindt het Kunstmaandorkest toch nog tijd om geregeld naar de provincie te gaan. Op het programma staan dan meestal geen moderne wer ken. „En dat is logisch", zegt An ton Kersjes. „Ik heb dan haast altijd een solist. Neem nu van avond eens. Aaf.je Heynis zingt de „Kindertotenlieder" van Mahler. Daar kan je geen modern stuk voor zetten. Dan knap je zo iemand af. Dus wat doe ik. Ik neem een nog onbekende symfonie Van Haydn. Heel fragiel, maar erg fijn. Na Aafje Heynis krijg je de negende van Schubert. Dat is een lap van vijftig minuten. Dan kan je daar na de mensen geen modern werk aandoen, want dan liggen ze op apegapen. Dat heb ik dus meestal. Alleen tijdens de Kunstmaand in Am sterdam spelen we veel eigentijdse werken. Wat Anton Kersjes wel is op gevallen, dat men in Zeeland geen eigen orkest heeft. „Ik geloof dat zo'n orkest wel een bestaansreden heeft", zegt hij, „want ik heb elke keer uitver kochte zalen. En allemaal men sen, die van muziek houden. Dan voel ik achter mijn rug. de intense belangstelling. Het enige, waardoor ik twijfel, of hier ooit een eigen orkest komt is het feit, dat er zo'n schreeuwende behoefte is aan orkestmusici. Wij zitten ook nog steeds met open plaat sen". MIDDELBURG CONCERT- EN GEHOORZAAL Nog onbekend met het schokkende nieuws over de gewelddadige dood van president Kennedy, dat omstreeks acht uur over de wereld werd verspreid, was een bijzonder talrijk publiek vrijdag avond naar de Concert- en Gehoor/,. 1 getrokken om daar de verrichtingen van het Amsterdamse Kunstmaandorkest onder leiding van zijn dirigent Anton Kersjes te beluisteren. Het concert, opende met een opgewekte symfonie van Joseph Haydn, de 63t waarin Kersjes al direct zijn bijzondere kwaliteiten als orkestleider demon streerde, door het orkest tot een bril jante vertolking aan te sporen. Voor een indrukwekkend hoogtep zorgde de soliste van deze avond, de c zangeres Aafje Heynis, maar in n mindere mate het bijzonder geïnspiren. spelende orkest in de Kindertotenlied van Gustav Mahler op teksten van dichter Friedrich Rückert. In deze vij liederen stort de dichter zijn verdri. uit over de dood van zijn beide kinderen, die kort achter elkaar stierven aan rood vonk. Mahler heeft deze teksten met een on' roerende en vaak ook schreinende m ziek prachtig aangevuld, waarin voor a de hoorn een grote rol speelt. Aafje Heynis zong de vijf liederen b zonder indringend en vaak diep ontro rend. Beter nog, dan het langdurige ovatione applaus gaf de stilte, die er aan voor.; ging na het verklinken van het laatst e akkoord weer, welke diepe indruk de zangeres, maar ook het orkest, met de/' uitvoering op het publiek had gemaak In de ovaties liet de soliste, aan wie in middels ook èen prachtig boeket an je was aangeboden, dirigent en orkest niet te vergeten de solohoornist harl lijk delen. De prestatie van het orkest na de pauze was al even bewonderenswaardig. Het werd een grootse en geladen uitvoering van de negende symfonie van Franz Schubert, waarmede Kersjes en het or kest het publiek ruim 50 minuten zonder enige inzinking wisten te boeien en waarin naast gedisciplineerd samenspel menig briljant stuk solospel van de hout- en koperblazers viel te beluisi ren. Ook hierna ovaties, waarbij Kers jes verschillende malen werd terugge roepen en ook hem, namens Z.V.U. en Algemene Kunstkring, onder wier au.-' piciën dit concert plaatsvond, welvi diende bloemen werden aangeboden. ad interim. De stelling, dat de toneelstukken van Oscar Wilde zo langzamerhand uit de tijd beginnen te raken is gisteravond in „Britannia" te Vlissingen met succes bestreden door de leden van „The Royv.l Academy of Dramatic Art" uit Londe Het zijn allen leerlingen en zij geven in Nederland een serie voorstellingen vo or de middelbare scholen. In Vlissingen onder auspiciën van de Z.V.U. Osei: Wildes stukken ademen een geest v;h i eindeloze verveling en decadentie, ma.< daarnaast uiten zij scherpe kritiek op de Engelse aristocratie. Het bijzondere daarbij is, dat deze kritiek wórdt uit gesproken door de leden van die aristo cratie zelf. Deze stukken die uitmunten door sublieme dialogen, maar die ariu zijn aan beweging vragen een ritstr- kende rolkennis en voorts een gf kk lijke manier van spelen. Deze be toren waren gisteravond aanwezig bij „The importance of being Earnest". Hf verhaal is snel verteld. Twee vriend -1 worden verliefd op eikaars nicht. Om bepaalde redenen hebben zij allebei hun naam verwisseld voor die van Earnest Dit veroorzaakt natuurlijk de nodige complicaties. Het verhaal is echter on belangrijk. Men geniet van de speels teksten, de spitse dialogen en die kwi- men goed tot uiting. In het bijzonder was dat het geval bij de ene hoofdro speler David Ryall als Agly. Hij was ideale aristocratische jongeman in de Oscar Wilde-sfeer. Verder waren twee verrukkelijke rollen van de gelief den, heel charmant gespeeld door Helen Weir en Angela Pleasance. De andere rollen van oudere personen kwamen niet zo goed uit de verf. Nu is dat niet ver wonderlijk, want geen grime, geen enke' stram gebaar kan de jeugd verbloemen, die daar achter schuilt. Ondanks dat i - het een avond vol Engels toneelgeno" geworden. Wie in staat is geweest ook voor de t.v. gegeven opvoering van „Lady Windermere's Fan", ook van Os car Wilde, te zien zal, als hij gaat ver- gelijken, merken, dat alleen de Engels man in staat is dit soort stukken op de juiste manier te benaderen. Advertentie Te Arnhem slaagde voor het toelatings onderzoek voor de controleurscursus de commies W. A. Maas, thans werkzaam bij de inspectie der belastingen te Ter neuzen. In Den Haag slaagde voor het examen financiën eerste deel de heer M. Bosma te Arnemuiden. De heer Bosma is com mies op de secretarie van de gemeente Arnemuiden. Advertentie VERLATEN LIGT in de Vlis singse binnenhaven het trooste loze en verveloze Nieuwzeeland se jacht „Amalia": alle opva renden zijn gedwongen verhuisd naar de cellen van het politie bureau in Vlissingen. Bij die op varenden zijn ook twee minder jarige Engelse meisjes, Nicola Hearn en Hazel Mawson, beiden 19 jaar en beiden afkomstig uit Oxsted in Zuid-Engeland. Zij waren 't, die de aanleiding wer den van de arrestatie van de vijf opvarenden. De politie vroeg zich namelijk af of deze minder jarige Engelse meisjes wel toe stemming hadden van hun ouders om in gezelschap van drie volwassen mannen in het buitenland te vertoeven. Het bleek niet het geval! Bovendien ontdekte de politie aan boord een fikse hoeveelheid artikelen, die afkomstig waren van de slo perij Nimeta N.V. aan de Vlis singse binnenhaven ledereen was diep teleurgesteld. Wat hebben we nou aan Sint zonder Piet, zei er één. NU staan we zelf in de kou. Schande! riep een woordvoerder, maar ik weet er wel iets op. En hij noemde een heel beroemde naam. De grootste van de vier Nederlandse niiddenstandseëntrales, de Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond heeft zich nadrukkelijk gedistantieerd van de Bankzegelactie. Dit - is een spaarzegel- systeem voor het midden- en kleinbe drijf van de N.V. Bankzegel, waarin momenteel participeren de Chr. Midden standsbond en de Ned. Kath. Midden standsbond. De Kon. Ned. Midden standsbond is van mening, dat de taak van de middenstandsorganisaties en vakverenigingen ligt op het sociaal of sociaal-economisch terrein en niet in liet commerciële vlak. Op de Kanaalstraat in Souburg is don derdagavond omstreeks zes uur de bromfiets van W. F. uit Souburg vrijwel geheel vernield, toen dit vervoermiddel onder een tegemoetkomende vrachtauto terechtkwam. De bromfietser was er dig afgesprongen en mankeerde nié Het ongeval ontstond, toen de vrac. auto, bestuurd door A. H, uit Domburg, een stilstaande personenauto passeerde op het moment dat uit tegenovergeste: de richting de bromfietser kwam aange reden, De vrachtauto kreeg geen scha de. Vrijdag 29 november begint in Vlissin gen, als eerste gemeente in Nederland dit spaarzegélsysteem van de N.V. Bankzegel met 23 middenstandszaken. Onder hen zijn behalve leden van de christelijke en de katholieke midden standsbond óók leden var de Kon. Ned. Middenstandsbond. „Er zijn zelfs vrij veel Vlissingse leden van de Kon. Ned. Middenstandsbond toegetreden", aldus de heer A. Borstlap, directeur van de Stichting Bankzegel in Den Haag. De heer Borstlap wees erop, dat de midden standers zelfstandig een beslissing kun nen nemen over deelneming aan de bankzegelactie. Zakelijk aspect van de Bankzegelactie is bet zich teweer stellen van de midden- en kleinbedrijven tegen de toenemende expansie vooral buiten de grote ste den van de grootwinkelbedrijven, de warenhuizen en de coöperaties. TOENEMENDE ZUIDWESTELIJK1 WIND Merendeels zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of motregen. Maximumtem peraturen van 10 tot 12 graden. Tot vrij krachtige en aan de kust tot krach tig 'of hard toenemende zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 24 november Zon op 08.13 onder 16.39 Maan op 14.14 onder 25 november Zon op 08.15 onder 16.3* Maan op 14.37 onder 00.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2