IN DE LIBISCHE W Nieuw Koninkrijk zaterdagnummer Aap onder de mensen pen gorilla die opgroeit tussen menselijke wezens leert mis schien een paar opmerkelijke kunstjes, maar in feite raakt hij geen zier verder ontwikkeld dan wanneer hij zou zijn grootge bracht door zijn eigen gorilla-moe der. Dit is de conclusie, die moet worden getrokken aan het slot van een fascinerend experiment in de dierentuin van Bazel. Twee baby gorilla's, Goma en Jambo, waren erbij betrokken. Goma, het vrouw tje, kwam in een gezin van mensen terecht. Jambo, het mannetje, bleef bij de moeder en groeide op in de vrije natuur voorzover die uiteraard in een dierentuin bena derd kan worden. Beider omgeving was dus totaal verschillend. Maar hun ontwikke ling bleef nagenoeg dezelfde. Het experiment kwam min of meer toevalligerwijs tot stand. Goma was de eerste gorilla, die ooit in Europa in een dierentuin het leven zag. In zijn boek, „Goma, de baby-gorilla", vertelt dr. Ernst Lang, directeur van de Baze- ler dierentuin, hoe hij het diertje, nog geen 36 uur oud, mee naar huis nam. Goma bleek 't met haar moeder, Achil la, niet getroffen te hebben. Zij gaf de boreling niet te drinken, zodat het jong in ernstig gevaar kwam. Er was geen tijd te verliezen. Dr. Lang belde zijn vrouw. Eer de kleine Goma wist wat er gebeurde, lag ze met een luier om bij' de dierentuindirecteur in de wieg. In zijn huis kreeg ze een leventje als een mensenkind. Op regelmatige uren kwam haar „stiefmoeder" met de fles, later met babyvoedsel. Toen ze wat ouder werd, moest ze spelen in de box. Nog weer wat later want gorilla's worden maar half zo oud als een mens en leven daarom ook eens zo snel mocht ze mee, naar restaurants en op vakantie, heel Zwitserland door. Ze pas te zich zo perfect aan, dat zoals dr. Lang nu nog zegt „ze zelfs vandaag- de-dag nog gelooft dat mijn vrouw en ik haar ouders zijn". Op zichzelf was dit natuurlijk al wel een grappige situatie. Van weten schappelijke betekenis werd zij pas, toen Achilla het leven schonk aan een twee de jong, een mannetje dat Jambo ge noemd werd. Ditmaal verstootte de moeder-gorilla het jong niet. Dr. Lang was er uiteraard blij mee, maar tege lijkertijd kwam hij in de ban van de in trigerende vraag: zou Jambo nu an ders worden dan Goma? Dr. Lang heeft, nu Jambo anderhalf jaar oud is, het antwoord op zijn vraag. Goma is uit zijn gezin teruggegaan naar de apengalerij in de dierentuin. En zo te zien is er niet veel verschil in het gedrag van Jambo en van zijn welopge voede zusje. Dr. Lang heeft van beide jonge gorilla's een dagboek bijgehouden over hun eer ste twee maanden. Hij is tot de slot som gekomen, dat hun ontwikkeling nagenoeg van gelijke aard is geweest. Er is veel overeenkomst tussen de eer ste levensmaanden van een gorilla en die van een mensen. Dr. Lang zegt: „Het verschil is echt nooit zo groot. In het begin is ongeveer dezelfde hersen- ontwikkeling waar te nemen. Maar er komt na een maand of wat een duidelijke splitsing. Apen gaan dan nun eigen weg. Zij ontwikkelen zich ui teraard zonder het spraakvermogen te krijgen bijvoorbeeld, maar daar staat tegenover dat zij een aantal andere kwaliteiten verwerven die een mensen kind nooit heeft". Goma zowel als Jambo waren bij hun geboorte net zo hulpeloos als men selijke zuigelingen. Maar twaalf weken oud konden zij beiden rechtop zitten; Goma hield zich vast aan de zijkant van de wieg in het huis van dr. Lang, Jam bo klemde zich aan een stang in de kooi van Achilla. Nog een week verder wa ren beide baby's aan 't kruipen Go ma over het karpet van de huiskamer, Jambo over de vloer van de kooi. Me vrouw Lang liet Goma haar gang gaan; Achilla leerde Jambo kruipen, door het jong van zich weg te duwen en dan zelf wat verderop te gaan zitten. Goma was bepaald vrolijk waar het er op aankwam dingen vast te houden. Toen ze twee maanden oud was pro beerde ze al de vingers van haar „stief vader" te pakken; haar flesje hield ze zelf vast. Jambo kwam eerst drie we ken later zo ver. Beide aapjes kregen omstreeks dezelfde tijd tanden in hun vijftiende week en begonnen toen vast voedsel tot zich te nemen. Een jaar oud kon Goma uit een kopje drin ken: Jambo had dat op anderhalf jarige leeftijd nog niet helemaal onder de knie. Toen Goma ouder werd leerde ze als vanzelf een aantal zaken hanteren, die Jambo tot dusverre nog niet de baas is geworden. Maar veel gelegenheid tot ex perimenteren heeft hg dan ook bij moe der Achilla niet gehad. Goma is er dol op het licht aan en uit te draaien, deu ren te openen en te sluiten en met de kraan in de keuken te spelen. „Als Jam bo de kans had gekregen, zou hij pre cies zo doen", zegt dr. Lang vergoelij kend. Er is nog iets, waarin Jambo zijn zus je niet navolgt. Goma heeft er een hand je van mensen te imiteren. Ze paradeert heel trots met een dameshoed, al valt die ook over haar ogen. En ze mag ook graag rondscharrelen in damesschoenen. „U moet begrijpen: zij is een meisje en dat is Jambo nu eenmaal niet", zegt dr. Lang. Toen Goma twee en 'n half jaar oud was vond de familie Lang, dat zij terug moest naar haar eigen milieu. Dat moest voorzichtig gbeuren, want Goma was erg gesteld geraakt op dr. Lang en zijn vrouw, die zij beschouwde als zorgzame en hartelijke hoewel onbe haarde mede-gorilla's. Om de overgang geleidelijk te doen verlopen kwam er eerst een vriendje van Goma bij de familie Lang in huis. Het heette Pepe en was afkomstig uit West-Afrika waar het net als Goma was grootgebracht in een menselijk ge zin. Pepe was een mannetje; dat moet er wel even bij. Toen de verhuizing voor de deur stond, werd een kooi in de dierentuin klaar gemaakt voor Goma en Pepe. Aanvan kelijk zaten ze er maar een uur of wat in en dan kwamen dr. Lang en zijn vrouw of een dierenverzorger vaak nog met de aapjes spelen, 's Avonds ging Goma weer mee naar huis. Ze sliep dan weer in haar vertrouwde bedje. Na een maand of vijf was Goma hele maal gewend aan het leven in de grote kooi. Nu weet ze niet beter meer, of dit is haar huis. Af en toe maakt ze een uitstapje in de dierentuin en soms komt ze nog wel eens op bezoek in het huis van de familie Lang. Naast Pepe heeft ze nog twee vriendinnen in de kooi; Kathi, een gorilla die afkomstig is van een Zwitserse familie in Brazza ville en Elsie, een grote orang-oetan, wier specialiteit voetballen is. De vier apen kunnen uitstekend met elkaar overweg en vermaken zichzelf en het publiek volop. Goma is zeer gesteld op haar driewielig fietsje. Zij en Kathi spelen bovendien tamboerijn. Pepe is in muzikaal opzicht minder progressief. Hij bepaalt zich tot de grote trom. De komst van Goma in het apenhuis heeft echter een probleem met zich mee gebracht. In de naburige kooi huist, slechts van zijn zusje gescheiden door een paar tralies, Jambo met zijn moe der Achilla. Achilla noch Jambo heb ben tot dusver enig teken van toenade ring tot dochter, respectievelijk zus ge toond. De zaak is, zegt dr. Lang, dat terwijl Achilla al als vanzelfsprekend geen in teresse heeft voor het dochtertje dat bfl vreemden is opgegroeid, zij bovendien nog een overdreven moederliefde koes tert ten opzichte van haar zoon. 't Is net als bij veel mensen; de lieve jongen mag onder geen voorwaarde spelen met de kinderen van de buren. Bezoekers van de dierentuin in Bazel kunnen derhalve bij de apen dezelfde eeuwenoude tragiek aanschouwen, die niet zelden ook bij mensen valt waar te nemen. In de ene kooi rennen drie klei ne gorilla's en een orang-oetan opgeto gen rond in het vuur van hun spel in de andere zit Jambo bij de tralies. In zijn ogen ligt een wereld van verlan gen en van eenzaamheid. Maar een paar meter van hem van daan zit moeder Achilla majestu eus in een oude autoband. Zij fronst haar wenkbrauwen bij het zien van haar zoons zin om mee te doen met de nozems van ernaast. Achilla's uitdruk king is even duidelijk als welke mense lijke woorden ook: haar zoon zal de kans niet krijgen op te trekken met zo'n stelletje plebejers. „Als ik nee zeg, is 't nee", schijnt Achilla te zeggen tot Jambo, die verlangend naar de spelende gorilla's in de kooi er naast kijkt. Zaterdag 23 nov. 1963 IRONING IDRIS I VAN LIBIË wreef zich vergenoegd in zijn handen: zojuist had hij bericht gekregen dat de aanleg van de nieuwe oliepijpleiding goed vorderde. Deze leiding was bestemd om de aanzienlijke olie voorraden, die sinds voorjaar 1958 in zijn land waren ontdekt, naar de kust te vervoe ren. De voltooide leiding kan per jaar 20 mil joen ton ruwe olie over een afstand van meer dan 300 kilometer uit het binnenland aanvoe ren. Die hoeveelheid is acht miljoen ton meer dan de capaciteit van de door de Fransen aangelegde Sahara-pijpleiding. Bovendien wordt deze olie betrekkelijk dicht bij Beng hazi gevonden, waardoor de betekenis van deze kleine stad snel stijgt. WELLICH'l doet dit de kansen van Benghazi toe nemen, om eens definitief residentie te worden. Want koning Idris heeft daarvoor vanouds al een zekere voorkeur gehad waarschijnlijk omdat zij „Li- byseher" is dan het meer kosmopolitische Tripoli, de oorspronkelijke basis van ver-wstersing" in dit merkwaardige land Wat hier Westers was werd meegebracht door de Italiaanse kolonisten, die in Tripoli het dichtst bij hun moederland zaten Nog steeds zijn er 30 a 40.000 Italianen, die een rol spelen in handel en industrie, maar hun invloed is na de capitulatie van het moederland dat de vroegere kolonie verloor geleidelijk achteruit gegaan. Toch bleef Tripoli belangrijk genoeg om samen met Benghazi, tot hoofdstad te worden verklaard. Hier mee werden bovendien voorlopig geit en kool ge spaard want de nieuwe staat is uit enkele onderde ler opgebouwd en het is zaak die niet onderling ja loers te maken Overigens is Libië niet in één klap koninkrijk geworden Daarvoor is een aanloop van vier jaar nodig geweest IN de laatste wereldoorlog werd er in Libië heftig gestreden tussen Britten enerzijds en Duitsers en Italianen aan de andere kant. In de legerberichten uit die tijd duikt steeds de naam „Cyrenaica" op een voor een groot deel uit woestijn bestaand ge bied, ten zuiden van Benghazi. Het was er „moor dend heet in de zomer", lazen we herhaaldelijk. Cy renaica en het aangrenzend kustgebied Tripolitanië kwamen na de oorlog voorlopig onder Engels mili tair bestuur Het daar achter gelegen Fezzan kwam onder de Fransen Beide landen dachten er over hun mandaat over te dragen aan de Verenigde Naties maar zo ver kwam het niet. Want in het was een beweging gegroeid, die zelf graa in handen wilde nemen. i Sinds jaren bekleedde Emir Mohammed Idris I nussi al de functie van geestelijk en wereldlj der van de Senussi stam en in 1949 besloten ten hem te reknnen als emir van Cyrenaica. De vorst kwam nu met het plan om de drie delflffijM het land die niet eerder een centraal bestuur had- In onze eeuw zijn al heel wat tronen Verdwenen. Hel is dus wel opmerkelijk als er toch nog eens een nieuwe bij komt. Dit neemt niet weg dat de stichting vcHhet koninkrijk Libië in 1949 met weinig ophef gepaard ging. In weerwil van zijn strategisch belangrijke plaats heeft dit land pas de laatste tijd de aandacht getrokken door de ontdekking van belangrijke bodemrijkdommen. Toch moet men nog dikwijls met primitieve hulpmiddelen belangrijke projecten tot stand brengen. Een van de foto's geeft hiervan een indruk: wegen, die in Libië nog steeds schaars zijn, worden voor een deel aangelegd met behulp van rieten mandjes. Intussen kregen echter de talloze kamelen een beter leven door goede veeartsenijkundige voorlichting (foto boven). De grillige heuvel op de ach tergrond ontstond door bodem-erosie. van de twee plaatsen neerstrijkt betekent nog extra van verhuurd wordt. Voor bui- I is het dan al moeilijk een onderdak te zij hun werk in een van de twee steden de zakelijk aangelegde Libiërs doen er bovenop. 3 bij de Shell werkt, vertelde daarvan een aaltje. Zelf had hij het geluk gehad tijdig ^ftUfSvan zijn maatschappij te krijgen, maar een zakenrelatie van hem was minder fortuinlijk. Deze kreeg contact met een huiseigenaar, die hem zijn woning wel voor een eigenlijk erge hoge prijs wilde verhuren. De man had weinig keus en ten slotte» stemde hij toe. Toen de huis eigenaar hem vroeg of hij schriftelijk wilde bevestigen dat hij met de zaak (en de prijs) akkoord ging deed hij dit. Maar een paar dagen later kreeg hij bericht dat hij het huls toch niet kon huren. Toe vallig vertelde een bevriende Amerikanen hem nog diezelfde dag, dat zijn maatschappij het gekregen had. Hoe was dit in zijn werk ge gaan? Wel de Libiër had de Amerikanen de brief getoond, die de eerste gegadigde hem schreef en waarin vermeld stond, dat deze de gevraagde prijs wilde betalen. „Maar als U 100 dollar per maand meer betaalt gaat natuurlijk voor!" voegde hij er aan toe. Het contract werd daarop af gesloten den te verenigen tot de staat Libië. Nog hetzelfde jaar stelde hij een grondwet op en vormde hij een voorlopige regering. Op 21 november keurde de as- semblée van de Verenigde Naties de stichting van een soevereine staat Libië goed. Zij zou op 2 januari 1952 haar onafhankelijkheid krijgen. Een grondwet gevende vergadering koos nu voor de constitutionele monarchie en wees de emir aan als koning Idris I. De nieuwe vorst proclameerde ruim een jaar later in Benghazi zijn koninkrijk. Sindsdien trekt koning Idris 1 beurtelings een tijd naar een van zijn residenties in zijn twee hoofdste den. Dit brengt wel bepaalde consequenties mee want er is al een tekort aan woonruimte en als het LIBIË is groter dan drie keer Frankrijk, er zijn nog weinig goede wegen en dit maakt dat veel mensen, die een ambulant beroep hebben, de enorme afstanden per vliegtuig overbruggen. Dit laatste heeft ook weer bepaalde voordelen. Want het reizen per auto of bus langs de vaak stoffige en slechte wegen is dikwijls niet zo'n pretje en daar komt nog bij, dat er dan veel tijd verloren kan gaan door con trolemaatregelen. Eigenaardig genoeg wordt nog streng de hand gehouden aan de provinciegrenzen ei. die hebben allemaal langs de wegen passen- en douanecontrole. Dikwijls kost deze heel wat meer tijd dan gevraagd wordt van reizigers, die even over de Nederlands-Belgische grens wippen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11