Onoplettende automobilisten reden vlak voor verkeer voorrangsweg op „Plaats voor katholiek onderwijs in zielzorg" HH Financiële berichten Maxim Hamel: bezwaar tegen abonnementen m Wachtmeester redde verdachte nog uit de gevangenis BEZORGDHEID OVER BEPERKING VAN OVERHEIDSINVESTERINGEN Clichés voor valse pondbiljetten uit Toplitzmeer gevist 9 I Centrum in Vlissingen NIET ROEKELOOS DANK ZIJ WACHTMEESTER UIT DE LUCHT... NAUWERE SAMENWERKING PRIESTERS EN LEKEN IS NOODZAKELIJK H0LLAMDIA Hervormde synode aanvaardt rapport kerk-humanisme Voorstellen mutatierapport na discussie in hervormde synode teruggenomen - #1 -•/ 4M ■9HM Graag naar buitenland JUSTITIE ZOEKT VERRADER VAN FAMILIE FRANK POLITIERECHTER MIDDELBURG Mgr. De Vet in bisschoppelijke brief: Raadsleden in Terneuzen Wethouder tot raad „blijven vechten" LAARSJES VAN Schoenenhuis D. ROELSE Schoenmagazijn FIRMA P. ROOVERS Integratie KERKNIEUWS Pierre Blanchar overleden Wat zal ik ^agen. geven Even rondkijken bij De Klerk en Uw St. Nicolaascadeau is gevonden. DE KLERKeZN OUDE MARKT VLISSINGEN KONINKLIJKE TWINTIG PCT. AGIO-BONUS Ook bij B.O.A.C. heerst onenigheid Ngombezï verwacht hoger dividend Thomsen's doet omwisselingsbod gestand Algemeen Handelsblad N.V. m 1 m 'é- - MSI: Gemoedelijk Centrum Prinses Beatrix ontving eerste herdenkingspostzegels V ijverbergprijs voor Harry Mulisch x. v x w i. si. ju hi Zi rj w £5 U /V i Een onoplettend en onvoorzichtig moment heeft voor twee automobi listen, voor 'n bromfietser en voor een motorrijder in Vlissingen en in Vrouwenpolder bijzonder onaange name gevolgen gehad. In beide ge vallen reden de automobilisten een voorrangsstraat of -weg op, terwijl op hetzelfde moment daarover ver keer naderde. Eveneens in beide gevallen ontstond een botsing, waarbij de weggebruikers, die geen voorrang kregen, min of meer ernstig gewond werden. De onvoorzichtige automobilisten moes ten zich gisteren verantwoorden voor de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda. In het ene geval was de Gilze-Rijense automobilist J. de G, ko mende vanuit Veere, de op de Veerse Gatdam aansluitende voorrangsweg op gereden. Eerst was hij gestopt en toen hij meende, dat er niets naderde, was hij de weg opgereden. Precies op het moment, dat de motorrijder D. naderde. „Ik begrijp er niets van, maar ik heb hem niet gezien", verzekerde De G. tot de politierechter. Mr. A. W. Rosingh, de officier van justitie, die de verdachte hoogst roekeloos, on voorzichtig en onachtzaam rijden ten laste gelegd had, eiste een boete van f 400, alsmede een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid van vier maanden met een proef tijd van twee jaar. Mr. Sieperda achtte in dit geval geen sprake van roekeloos rijden, wel van onvoor zichtig en onachtzaam rijden. De po litierechter bepaalde de boete op f 250 en legde de gevraagde ontzegging conform op. In Vlissingen reed de vertegenwoordi ger F. H. uit Vlissingen de voorrangs kruising Bonedijkestraat-Sottegemstraat op, terwijl juist op dat moment over de voorrangstraat de bromfietser De K. naderde. Evenals in het vorige geval kwam het tot een botsing. Ook hier had de automobilist het andere verkeer niet opgemerkt. Mr. Rosingh eiste een geldboete van f 200, alsmede 4 maanden onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe- voegheid met een proeftijd van 2 jaar. Mr. Sieperda achtte ook in dit geval geen roekeloos rijden bewezen, wel onvoorzichtig rijden. De politie rechter volstond met een boete van f 150. Aan het ingrijpen van de IJzendijkse wachtmeester Martijn heeft de IJzen- dijkse landbouwer Ch. D. het te danken, dat hem gisteren geen gevangenisstraf werd opgelegd. D. moest zich verant woorden omdat hij op 1 september j.l. tussen IJzendijke en Schoondijke onder invloed van sterke drank zijn auto be stuurde. De bloedproef wees een pro millage van 2.30 aan. De officier van jus titie sprak al van een strenge straf, toen de politierechter uit de woorden van de verbalisant vernam, dat dank zij het ingrijpen van wachtmeester Martijn verdachte D. na 1 september zijn leven gebeterd heeft. De zaak werd nu aan gehouden tot half januari van het vol gend jaar, zodat het Zeeuws Consul tatiebureau voor alcoholisme een rap port over D. kan opmaken. Voorts moest zich verantwoorden het echtpaar W. L. uit Westkapelle, dat de neven L. de W. en J. L. de W., even eens uit Westkapelle, geslagen zou heb ben. L. ging er namelijk van uit, dat beide jeugdige knapen zijn zoon met een aardkluit in het gezicht hadden ge gooid, hetgeen bijna zeer ernstige ge volgen voor het gezichtsvermogen van de knaap gehad zou hebben. Toen de va der van L. de W. vernam, dat beide jongens er niets, mee te maken hadden, gaf hij de raad om dat aan L. te ver tellen. Beide jongens gingen naar L. toe, werden binnengelaten maar toen zo vertelde L. de W. zij verzeker den niet gegooid te hebben, kregen zij klappen van de heer en me vrouw L. „We hebben geen klap gegeven", ver zekerde I>. „Mijn zoon had makkelijk blind kunnen zijn. Die aardkluit komt toch zo maar niet uit de lucht vallen". De politierechter wees L. er op, dat de politie heeft gezien, dat wangen en oren van beide knapen opvallend rood waren. „Ik had zelf beter naar de politie kun nen gaan, in plaats van de jongens", veronderstelde L., waarmee mr. Sieper da het volkomen eens was. Mr. Ro singh eiste tegen Ns beide echtelieden een boete van f 25, die mr. Sieperda reduceerde tot f 10. De Vlissinger Van G., die onder invloed van sterke drank op zijn fiets gereden had en toen een botsing veroorzaakt had met een 16-jarig meisje, werd conform de eis veroordeeld tot een ooete van f 50. N. de B. uit Middelburg, die een minderjarig meisje zij was haar on der toezichtstelling ontvlucht verbor gen had gehouden, werd tot een boete van f 60 veroordeeld. De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, heeft zich donderdag in een spe ciaal schrijven over het (rooms-) ka tholiek onderwijs gericht tot de onder wijzers, onderwijzeressen en kleuterleid sters in zijn bisdom. Mgr. De Vet wijst in dit geschrift op de wezenlijke plaats, die hij ziet voor het katholiek onderwijs in de gezamenlijke zielzorg met een sterk apostolisch missionair karakter, dat gericht is op een werkelijke ver nieuwing van geloof en het brengen van geloofswaarden in de werkelijke leef verbanden van vandaag. De bisschop wijst erop, dat men in het bisdom, waaronder Zeeland valt, streeft naar een gezamenlijk en missionair pas toraal. „Wij willen", zo schrijft hij, „na melijk op basis van concrete plannen komen tot een zo nauw mogelijke sa menwerking in de zielzorg en in het apostolaat, tussen de priesters onderling en tussen de leken en de priesters". In dit verband wijst hij ook op het apos tolisch missionair karakter van die ziel zorg. Opdat de jongeren zicht moeten krij gen op de religieuze en missionaire situatie waarin men met de R.-K. Kerk en met de kerk in het bisdom is beland, moeten zij hierin worden op gevoed. Dit maakt het onder andere noodzakelijk, dat vertegenwoordigers van de katholieke scholen worden opgenomen in het beraad over deze gezamenlijke pastoraal in een be paald dekenaat of gebied van het bisdom Breda. Overigens schroomt hij niet te verkla ren, dat het nog enige tijd kan duren In de gemeenteraad van Terneuzen hebben donderdagavond enkele le den hun bezorgheid uitgesproken over de door de regering getrof fen maatregelen tot vertraging van de overheidsinvesteringen. Aanleiding hiertoe waren de be- Advertentie) "Ho zeg, je ziet toch op een kilometer afstand dat het van die heerlijk warme Hollandia- laarsjes zijn!" J zwaren die Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben geuit tegen het aangaan door de gemeente Terneu zen van een vlottende schuld tot een bedrag van 6.830.000,Die bezwaren zijn namelijk ontstaan naar aanleiding van de per 1 no vember jl. in werking getreden wet kapitaaluitgaven publiekrech telijke lichamen en de reeds ge noemde investeringsbeperking. „Heeft dit ook consequenties ten aanzien van andere werken, zoals een temporise ring van met name de infra-structurele werken?" wilde het K.V.P.-raadslid J. C. Bleijenberg weten. „Voor zover daarvoor de medewerking van de landelijke over heid nodig is wel", dacht de wethouder van financiën, de heer H. A. M. A. de Meijer. Hij sprak de hoop uit dat de be trokken ministeries de bedoelde werken geval voor geval zullen bekijken en dat in elk geval de gemeente Terneuzen zal blijven vechten om de noodzakelijke wer ken erdoor te krijgen. Zijn collega wet houder M. de Vos zei begrepen te heb ben dat het juist de bedoeling van Den Haag is, om vertragingen te doen ont staan. „Inderdaad", aldus burgemeester H. Rijpstra. Het gaat er alleen maar om waar, en in hoever. Hij zei overigens nauwelijks te. kunnen geloven dat de woningbouw door deze maatregelen zal worden getroffen. Maar wel vergroot een en ander de moeilijkheden die nor maal al moeten worden overwonnen. De heer L. Hol (p.v.d.a.) sprak van een po litiek die indruist tegen de kernaanwij zingen. HOLLAND IA-SCHOENEN zijn verkrijgbaar bij: Scheldestr. 44 - Vlissingen - Tel. 8714 HOLLANDIA-SCHOENEN zijn verkrijgbaar bij: Lange Delft 48 - Middelburg Op de bodem van het Toplitzmeer heb ben duikers gisteren 35 clichés gevonden voor valse Engelse bankbiljetten. Eerder waren grote hoeveelheden vals bank papier gevonden, zodat thans wel vast staat dat de Nazi's zich hier ontdaan hebben van hetgeen hun drukkerij voor valse pondsbiljetten in het concentratie kamp Buchenwald bevat heeft. Ook zijn enkele experimentele versies van Duits oorlogsmateriaal gevonden. Meer heeft het speurwerk in het Top litzmeer echter nog niet opgeleverd. voordat deze plannen werkelijk gestalte krijgen. Om tot een werkelijk zielzorg plan in streek en parochie te komen, kan het onderwijzend personeel van de r.-k. scholen hierbij voor de eigen sector be hulpzaam zijn. Juist om van de katholieke school een geïntegreerd instituut te maken in het geheel van de parochie, is voortdurend beraad noodzakelijk, aldus mgr. De Vet. Het gaat er hierbij om met het oog op de eigen zelfstandigheid van het katholiek onderwijs wegen te vinden, die naar een optimale situatie en inte gratie leiden. De bisschop van Breda schrijft, dat hij het liefst ziet regelmatige samenspre- kingen, mede met het oog op het gods dienstonderwijs, tussen het gehele pries terteam van de parochie en het onder- wijsteam van een bepaalde school. In zijn brief schrijft de bisschop, dat de „katholieke school" niet slechts een statische situatie is (het bewaren van wat verworven werd), maar dat zij vooral een dynamisch gegeven is: „we kunnen ons hoe langer hoe min der de luxe permitteren van ons vei lig te voelen bij het verworvene; we moeten integendeel ons inspannen om én volwaardig „school" én volwaar dig „katholieke school" te zijn". Kenmerkend voor de maatschappelijke functie van de katholieke school is haar subsidiariteit: zij vervangt anderen, aan wie feitelijk het opvoedingsrecht toe komt en deze laatsten zijn de opdracht gevers: de ouders, de staat en de kerk. Mgr. De Vet wijst hierbij in het bijzon der op de accentuering van de staatsburgerlijke verantwoordelijkheid: „Wat men soms vreest bij onze strijd om het behoud van de eigen katholieke school, is, dat wij dit staatsburgerlijk aspect verwaarlozen, bagatelliseren of ondergeschikt maken aan belangen van de kerk". Het onderwijzend personeel heeft de taak de jeugd het gevoel te ge ven voor de democratische levenshou ding, zo schrijft hij. Wat de kerk betreft, wijst mrg. De Vet erop, dat de kinderen van de katholieke school moeten gaan le ven in een kerk, waarin het missio naire een opvallend grote plaats gaat innemen. En waarin een meer per soonlijke geloofsovertuiging en een eigen zelfstandige gewetensbeslis sing zwaarder zal gaan wegen en meer noodzakelijk zal worden dan een christen-zijn, dat bijna uitsluitend tegen de gemeenschap aanleunt en tot een sociaal patroon behoort. Als mogelijkheden om de taak van het katholieke onderwijs in de hedendaagse kerk en maatschappij te verwezenlijken noemt mgr. De Vet het geven van gods dienstonderricht, een geest van christen dom tussen het onderwijzend personeel onderling, een grotere beschikbaarheid van de onderwijzer, een christelijke vormgeving aan het beroep, alsmede voortdurende verdieping van kennis en inzicht. Tevens is noodzakelijk, dat het onderwijzend personeel de ontwikkeling van de maatschappij zelf volgt. De bis schop vraagt zich in dit verband af of de school wel al wel voldoende is inge speeld op de aansluiting op de veran derde maatschappij. Hij is in ieder ge val van mening, „dat hier een thema ligt van voortdurende kritische studie en bezinning". Verder wijst hij op de positie van de ouders ten opzichte van de school en over de aandacht, die de school moet wijden aan de roeping tot priester en religieuze. De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft donderdag in Driebergen het interim-rapport over de verhouding van kerk en humanisme aanvaard met 28 tegen 16 stemmen. In de zitting van woensdag heeft de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zich beziggehouden met het mutatierapport. Door sommi gen werd in het voorstel een te grote dwang gezien, doch ook werd de mening gehoord, dat het goed is, als een zekere beperking van vrijheid werd opgelegd. Een verplichte wisseling achtte men heilzaam. Meer mutatie in de grote ste den kwam velen als zeer gewenst voor. Ook dat de predikanten voor buitenge wone en bijzondere werkzaamheden on der deze discipline zouden moeten ko men. Mutatiedwang werd evenwel door de meeste sprekers met stelligheid ver worpen daar dit een heilloze onrust zou stichten. Nadat de commissie zich had beraden over de gemaakte opmerkin gen stelde zij voor, gezien de discussie in de synode de voorstellen terug te nemen. De bekende Franse acteur Pierre Blan char is gistermiddag op 71-jarige leef tijd overleden in een Parijs ziekenhuis, waar hij onlangs wegens een hersentu mor is geopereerd. Zijn reeds verontrustende gezondheids toestand werd door een plotseling op tredende longaandoening verergerd. Blanchar was toneel- en filmspeler. Hij was het meest bekend in de jaren der tig. Tot de rollen die hij speelde be hoorden die van Raskolnikoff in „Schuld en boete" en Chopin in „La valse d' Adieu". Hij is in een zestigtal films opgetreden waaronder het bekende „Bal boekje" (1937). f Advertentie) Bijzonder praetisch bureau, uitgevoerd In Afro-teak op me» lalen pootjes. 3 Flinke laden en royale boekenruimte 149.- Uit voorraad leverbaar De raad van commissarissen en de direc tie der N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij delen mede, dat op 28 januari 1964 een algemene ver gadering van aandeelhouders zal worden gehouden, waarin zal worden voorgesteld ten laste van de agioreserve op elk der op 31 december 1963 uitstaande 81.223.348 aandelen 20 uit te keren in aandelen der vennootschap, voor het eerst rechtgevende op het in 1964 nog betaalbaar te stellen dividend over het jaar 1963. De raad van commissarissen en de directie verwachten voor dit divi dend hetzelfde bedrag per aandeel te zullen voorstellen als voor het slotdivi- dend over het jaar 1962. In het jaarverslag der vennootschap over 1960 werd het standpunt ingeno men, dat het aandelenkapitaal der ven nootschap de groei van de Koninklijke- Shellgroep dient te weerspiegelen. In de thans voorgestelde uitkering worden de aanhoudende groei en kracht van de Ko- ninklijke-Shellgroep, waarin de vennoot schap een belang van 60 heeft, tot uitdrukking gebracht, aldus de medede ling. De Britse regering heeft gisteren in een witboek bekendgemaakt dat zij een be slissing heeft genomen tegen de fusie van de B.O.A.C. met de British European Airways. In het witboek wordt medegedeeld dat de regering zorgvuldig heeft bestudeerd of een fusie in het belang zou zijn van de Britse luchtvaart op het ogenblik en dat zij de gevolgtrekking heeft gemaakt dat dit niet het geval is. De regering is wel van oordeel dat de twee maatschappijen nauwer dienen samen te werken dan zij voorheen hebben gedaan. Met het doel een grotere samenwerking tussen de B.O.A.C. en de B.E.A. gemakkelijker te maken, zal de minister van luchtvaart de president-commissaris van elk der maatschappijen benoemen tot tijdelijk lid van de raad van commissarissen der an dere onderneming. Verder stelt de rege ring voor de directie van de B.O.A.C. te versterken. Sir Matthew Slattery heeft ontslag ge nomen als president-directeur van de Donderdagochtend kon men op „De Schelde" in Vlissingen zien, hoe een bok de kraanarm van een JfO-tons kraan aftilde. De kraan moest op de grond gericht ivorden, een werk dat van tijd tot tijd moet gebeuren. Nadat de arm er af was gelicht en was gericht, tilde de bok de reuzen arm weer op de kraan. Vele Vlissin- gers konden vanaf de grond dit „karwei op hoog niveau" bewonde ren. (Foto P.Z.C.) British Overseas Airways Corporation (B.O.A.C.), zo wordt van gezaghebben de zijde vernomen. Ook is afgetreden de directeur Sir Basil Smallpiece. Naar verluidt zijn zij het niet eens met de voorstellen over de toekomst van de B.O.A.C. Over de financiële toestand van de luchtvaartmaatschappij is in mei aan de minister rapport uitgebracht door een Londense accountant. Door de reeds geruime tijd geldende ho ge sicalprijs werd de directie van de N.V. Cultuur Maatschappij „Ngombezi'" In staat gesteld zodanig gunstige verko pen en voorverkopen tot stand te bren gen. dat onverwachte omstandigheden voorbehouden het over het boekjaar 1963 uit te keren dividend hoger zal kunnen zijn dan dat over 1962, toen 13 procent (10 pet in aandelen plus 3 pet in contanten) werd uitgekeerd. Rekening houdende met de wenselijk' heid de reserves te versterken, achten commissarissn en bestuur thans de uit kering van een interim-dividend van ze ven procent over het boekjaar 1963 ge rechtvaardigd. Een nadere aankondiging daarover zal binnenkort plaatsvinden. De overgrote meerderheid van houders van aandelen (resp. niet-royeerbare cer tificaten van aandelen) en winstbewij zen N.V. Thomsen's Havenbedrijf in Rotterdam heeft gebruik gemaakt van het aanbod tot verwisseling van hun stukken in aandelen „a" (resp. niet- royeerbare certificaten van aandelen „a") en aandelen „b" in Thomsen's Verenigde Bedrijven N.V. Het aanbod wordt dan ook gestand gedaan. De ge legenheid tot verwisseling blijft tot na der order opengesteld. De directie van het Algemeen Handels blad N.V- deelt mede, dat in het afgelo pen jaar enkele factoren de exploitatie resultaten in ongunstige zin hebben be- invloed. Deze waren in hoofdzaak de sterke stij ging van de personeels- en overige kos ten, terwijl voorts moet worden genoemd het wegvallen van een belangrijke order, waarvoor hét boekdrukgedeelte werd verzorgd, maar die verloren ging omdat de opdrachtgeefster overging naar ko perdiepdruk. Overigens is de totale om zet vrijwel gelijk gebleven aan die van het vorige jaar. Voor 1964 zal uiteraard met een verdere belangrijke stijging van de loonkosten rekening moeten worden gehouden. In hoeverre hiervoor volledige compensatie zal Runnen worden verkregen, valt thans nog niet te overzien. -• A f" üte ,r --S - o ->s x - yMê A „Het nadeel van de provincie is, dat je hier voortdurend aan dat hopeloze abonnemen tensysteem vastzit. Daardoor krijg je nooit publiek, dat uit vrije wil naar een bepaald stuk of naar een acteur komt kijken. De mensen zeggen, laat ik maar gaan want ik heb voor betaald". Dit zegt Maxim Hamel nee, geen zoon van Marie Ha mel die gisteravond mee speelde in „Twee in één klap" van Philip Levene in Britan nia te Vlissingen. Dat Maxim Hamel geen hekel heeft aan de provincie wil hij duidelijk stellen. „Ik weet heus wel, dat het noodzakelijk is, dat de mensen in verenigingsver band komen kijken", zegt hij. „Wij hebben haast altijd volle zalen en dat speelt prettig. Maar ja, als het eens een ernstig stuk is, heb je er min der liefhebbers onder. Als je vrij toneel wilt hebben, zou je in kleine plaatsen luchtige blijspelletjes moeten spelen om mensen te trekken". Maxim Hamel, 35 jaar, is in 1950 begonnen bij de Nederlandse Co- medie. „Daar heb ik zes jaar ge werkt", zegt hij, „en toen ben ik naar Duitsland gegaan. Twee jaar ben ik in München geweest, bij de film. Ik heb daar verschei dene kleine rolletjes gehad. De film „Rosen für Bettina", waarin ik gespeeld heb, is nog in Neder land geweest". Maxim Hamei heeft ook in Ne derlandse films gespeeld (we noe men: „Rififi in Amsterdam", „Jenny" en „Makkers, staakt uw wild geraas"), zodat hij wel in staat is de Nederlandse film te vergelijken met de buitenlandse, in dit geval de Duitse. „Het gaat hier veel gemoedelij ker, veel prettiger", vindt hij. „Niet zo hard en zakelijk als in Duitsland. Het enige, wat de Ne derlandse film mist is een goed scenario. Daardoor lijkt de Ne derlandse film zoveel op toneel, terwijl dat helemaal niet hoeft, want we hebben uitstekende Ne derlandse speelfilmers, zoals John Korporaal en Fons Raede- makers". Dit wat de filmerij betreft. Na Duitsland is Maxim Hamel ge gaan naar Theater. Daar is hij ook twee jaar gebleven en daarna speelde hij bij Ensemble. Na de zo langzamerhand traditioneel geworden twee jaar, werd hij free-lance. Hij kwam in die tijd veel vonr de televisie, speelde in „Irama la Douce". Zowel de t.v. als de musical wil hij graag blijven doen. „Of ik de kans daarvoor nog krijg, weet ik niet", zegt hij, „maar ik hoop het wel". Toch heeft hij geen speciale voorkeur voor t.v. Het lijkt of hij nog niet precies weet wat hij zal gaan doen. „Ik zou bij voorbeeld ook dolgraag naar het buitenland gaan om me daar blij vend te vestigen. Ik denk daarbij vooral aan Frankrijk en Ameri ka. Maar ja, de taal is wel het grote struikelblok. Voorlopig blijf ik bij Centrum. Ik speel hier gradg". Hoewel dit zijn eerste rol Is bij Centrum als vast acteur, heeft hij al een paar keer een gastrol ge speeld, zegt hij. „De collectie" en „De huisbewaarder". Dat wa ren fijne stukken. Echt wel de hoogtepunten uit mijn loopbaan, samen met „Orphens daalt af" bij Theater en „Euridice" voor de t.v. Dat was onder regie van Ton Lensink, waar ik enorme be wondering voor heb. Hij heeft voor dat stuk nog de t.v. prijs gehad. Hij is ook regisseur ge weest bij Theater. Daar heb ik ook fijn onder hem gewerkt. Welke regisseur ik nog meer goed vind? Guus Hermus, die mij nu regisseert. Ik heb met hem nog gespeeld in „De huisbewaarder". Van hem heb ik veel geleerd". Max Hamel woont in Amsterdam. Zijn woonhuis kijkt op de Amstel uit. Hij zal de stad niet graag willen missen. Waar hij ook heen gaat, deze ambitieuze acteur met zijn temerige stem en zijn trage gebaren, die hem bij uitstek ge schikt maken voor rollen, waarin hij een „angry young man" moet voorstellen. Een soort rol, die de t.v.kijkers wel van hem kennen, maar die in wezen hem helemaal niet ligt. Hij is hartelijk en een voudig. Een acteur ook, die hoe wel hij weet, dat hij begaafd is. er niet tegen opziet een kleine rol te spelen, zoals gisteravond in Vlissingen. „Nee", zegt hij, „waar om zou ik. Het kwam nu eenmaal zo uit. Het is nu geloof ik de zestigste voorstelling, maar nog altijd even graag, hoor". ^W^WWWWWWWWIAWflAAAAIIAAAAAAAfVMIAAfWWUUW/IIWUWUMUIAAAfWyUWWUUWUWUIAAAIWW De directeur-generaal der P.T.T., prof. ir. G. H. Bast heeft gistermorgen in een bijeenkomst in het oude stadhuis in Den Haag, waarin hulde werd ge bracht aan de nagedachtenis van Gijs- bert Karei van Hogendorp, aan H.K.H. Prinses Beatrix in haar hoedanigheid van voorzitster van het comité nationa le herdenking 1813-1963 de eerste her denkingspostzegels aangeboden. Er zijn drie herdenkingspostzegels, waarvan de verkoop gisteren is begon nen en de geldigheid tot 31 december 1965 zal duren, uitgegeven en wel in de waarden van vier, twaalf en dertig cent. In Suriname en de Ned. Antillen wor den twee herdenkingspostzegels uitgege ven. Gistermorgen "zijn voorts kransen gelegd bij het graf van Gijsbert Karei van Hogendorp op de algemene begraaf plaats in Den Haag door prof. dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter van het comi té nationale herdenking 1813-1963, de burgemeester van Den Haag en de voor zitter en de secretaris van het genoot schap Gijsbert Karei van Hogendorp uit Rotterdam, de heren Th. Berkvens en mr. J. M. van der Vorm. Naar wij vernemen zal de Vijverberg- litteratuurprijs 1963 van de semi-ge- meentelijke Haagse Jan Campertstich- ting worden toegekend aan Harry Mu lisch. De onderscheiding wordt, met in achtneming van het hele oeuvre van de auteur, gebaseerd op Mulisch's verslag van het proces-Eichmann, „De zaak 40- 61". (Van onze Amsterdamse redacteur) Naar het zich Iaat aanzien is er op het ogenblik een uitgebreide speurtocht aan de gang naar de magazijnbediende, die destijds telefonisch de familie Frank heeft verraden aan de S.D. Het gaat hier om een zekere M. of Van M. Otto Frank, de in Bazel wonende va der van Anne, werd woensdagavond hierover benaderd door functionarissen van de Amsterdamse justitie. Het par ket weigert tot nu toe in deze zaak eni ge mededeling te doen. De identiteit van M. is ook bekend aan tante Miep, de Amsterdamse mevrouw Gies. Zij was tijdens de oorlog secreta resse op het kantoor, waarboven de fa milie Frank zat ondergedoken, aan de Prinsengracht, Deze kroongetuige wil de naam niet noemen, omdat volgens haar niet vaststaat, dat deze man in derdaad de verrader is geweest. Bedoelde M. is kort na de bevrijding wel gehoord door de toenmalige politieke opsporingsdienst, maar men slaagde er niet in enig bewijsmateriaal tegen hem te vinden. De verdenking bleef wel be staan. Dat ondervond ook de Duitse au teur Ernst Schnabel, die nu vijf jaar ge leden een boek publiceerde naar aanlei ding van gesprekken met alle betrokke nen. Het is nog niet bekend of de in Wenen geschorste politie-inspecteur Sil- berbauer ook de naam van M. heeft op gegeven als zijn „tipgever". 0 De 29-jarige Jack Morris die met zijn broer Orville in de omgeving van Rockford in de Amerikaanse staat Illinois aan het jagen was, schoot zijn metgezel per ongeluk een kogel in het achterhoofd, doordat de trekker ach ter zijn riem bleef haken. Orville spuugde de kogel direct weer uit, maar moest toch in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7