TWEEDE KAMER VERONTRUST DOOR DE STIJGENDE PRIJZEN Twee jonge Friezen maakten avontuurlijke tocht van Vordingborg naar Leeuwarden sterren S.D.-ER DIE FAMILIE FRANK ARRESTEERDE IS OPGESPOORD Ondernemers lopen vooruit op loonsverhogingen „Voortzetting van de regionale industrialisatie noodzakelijk" INDONESIË WENST ECONOMISCHE SAMENWERKING MET NEDERLAND Met een jacht bij stormweer over de Oostzee Waarschuwing Dure huizen Industrialisatie Zeeland NYLONS ZIJN STERKER L Speurtocht van Wiesenthal met succes bekroond Werkzaam bij de politie in Wenen Deel van personeel sociale verzekeringsbank en raden van arbeid wordt overbodig Twaalf jaar geëist tegen machinist van de marine Geschorst Akkoord tussen de K.L.M. en Antillen VOORZITTER HANDELSMISSIE IN DEN HAAG In- en uitvoer nooit meer via Singapore Samenwerking MOORD OP BOERIN Inwoner van Nes weer aangehouden ,ZEPHIR"-REISeen succes dat aan een zijden draadje hing Over de Oostzee Scheef hangen Op zijn neus Het Wereldgebeuren Lachen om Pierrot DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) De heer Jongeling van het Gereformeerd Politiek Verbond vergeleek in de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, die de begroting van economische zaken behandelde, de minister van eco nomische zaken prof. Andriessen met het befaamde, legendarische Hollandse jongetje Hansje Brinkers, die zijn duim op het gat in een dijk hield tot hulp kwam opdagen en zo een overstroming voorkwam. Minister Andriessen houdt thans zijn duim op het gat in de prijzen- dijk, maar het is een binnendijk. De minister probeert wel te zorgen, dat men aan de ene kant, die van de consumenten droge voeten houdt, maar ook aan de andere kant wonen mensen, de onderne mers, en die zouden wel eens kun nen dreigen te verdrinken. Dat is de moeilijkheid, waarvoor de mi nister geplaatst is. Er bleek in de Kamer vrijwel algemeen ongerustheid te heersen over de prijs verhogingen, die men elke dag in de krant kan lezen. De socialistische woordvoerder, de heer Baart, die de rij van sprekers over dit onderwerp opende, somde een aantal zeer uiteen lopende dingen op, tot muizenvallen toe, die zonder een aanwijsbare reden, of het moet zijn een vooruitlopen op de komende loonsverhoging, in prijs ge stegen zijn. Hij vond dit verschijnsel bepaald verontrustend. De heer Blaisse van de K.VP. was eveneens van mening „dat men hier en daar maar doet". Ook de K.V.P. maakt zich ernstig ongerust. In ge lijke geest spraken de heren Van der Mei van de C.H.U. en Geelkerken van de A.R.P. De heer Geelkerken maakte er opmerkzaam op, dat men rekening zal dienen te houden met het doorzetten van de prijsstijgingen Ih 1946. Men zal op grote schaal proberen door te berekenen, ook in gevallen, waarin dat op grond van het rendement niet gerechtvaardigd is. De kamerleden verdiepten zich o.a. in de vraag hoeveel de prijsstijging zal mo gen bedragen in 1964. De heer Baart van de P.vd.A. wilde niet verder gaan dan in totaal 2% a 3 procent. De com munistische heer Bakker noemde 1% a 2 procent meer dan voldoende. Voor wat men meer dan twee procent zou willen vragen, wilde hij een prijsstop zien afgekondigd. Het mag niet gaan, zoals met het brood, wenst hij. De heer Van der Mei van de C.H.U. toonde zich ongerust over de prijsstij gingen in de huTzensector. De maat regelen, die daartegen zijn aangekon digd in de bouwnota blijken niet vol doende te werken. Aan de minister en de staatssecretaris van economische za ken, de heren Andriessen en Bakker, vroeg hij maatregelen te treffen. Ook de heer Baart maakte zich onge rust. Deze meende dat de minister zich er met een „Jantje van Bogaers" van af maakt. De heer Portheine van de V.V.D. liet een enigszins afwijkend geluid horen. Hij erkende dat men al een beetje door berekend heeft- De regering zal daarom een andere politiek moeten gaan voeren, want het kwam hem niet juist voor de winstmogelijkheden onnodig aan te tas ten. Het bedrijfsleven heeft getoond dat het veel kan opvangen, zei hij. Ook de regionale industrialisatie is onderwerp van bespreking geweest. Verschillende afgevaardigden be pleitten met klem de voortzetting van de steun, die de regering aan de ze industrialisatie geeft. De heer Kikkert van de C.H.U. drong aan op de bouw van woningen en in dustriële gebouwen in de noordelijke provincies en met name in Friesland, ten einde er de arbeiders te kunnen houden. Hij was zeer verontrust doordat de toe wijzing van woningen niet was ver groot, maar verkleind. Hij vroeg mi nister Andriessen hieraan alle aandacht te besteden in overleg met de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De industrialisatie mag niet worden af geremd door een tekort aan gebouwen. De heer Jongelin van het P.G.V- ver dedigde de industrialisatie op grond van de samenstelling van het Nederlandse uitvoer-„pakket". Het bestaat voor het grootste deel uit agrarische produkten en voedingsmiddelen. Daardoor is Ne derland kwetsbaar, vooral bij de toene mende overschotten in de wereldland- bouw. Speciaal het noorden wilde deze afgevaardigde een kans geven door mid del van hulp van de rijksoverheid- Dat laatste onderschreef de heer Meu- link van de A.R.P. geheel. In het alge meen achtte hij de industrialisatie in de probleemgebieden geslaagd. Zeeland is wat achtergebleven maar men moet daarbij in aanmerking nemen, dat de industrialisatie viel in een tijd van hoog conjunctuur. Men kan in verschillende probleemgebieden nog niet op zelf standige expansie van de industrie re kenen. In het noorden is zeker geen uitbreiding te verwachten zonder sti mulerende maatregelen van de overheid. De minister antwoordt vandaag. (Advertentie) NATUURLIJK zal, der traditie getrouw, ook dit jaar, zoals in alle voorgaande jaren van 1806 af, mijn Grote Winterboek verschij nen, nóg mooier, nóg dikker, nóg gekleurder, nóg interessanternóg pittiger, nóg leerzamer en met nóg meer breipatronen dan vorig jaar. Zijn 3696 pagina's bevatten een ware schat van opwekking, mo raal, wetenschap, humor, roman tiek, folklore, poëzie, onthulling, historie, sport, knutselwerk, grap pigheid en nog véél meer. Ditmaal steekt het forse boek in een cas sette van notenhout en is het ge bonden in roestvrij (kunst) sa tijn, zodat het ook onder water gelezen kan worden, waardoor, naar ik meen te mogen veronder stellen, aan een vurige wens van honderdduizenden lezers wordt voldaan. Ook de vele uitklapbare platen (o.a. een seriespeciaal door onze razende fotografen ge maakte foto's van twaalf staats hoofden in 't bad), zijn water be stendig. Een speciaal procédé heeft het lijvige werkje bovendien vrij van bevriezing gemaakt (er zit een tijger in de tank; van daar). Zoals ieder jaar licht ik slechts een tip van de sluier op: de rest moet een verrassing blijven. Zo zijn er ditmaal een aantal practi cal jokes in verwerkt, bij het om slaan van één der pagina's (maar ik vertel natuurlijk niet welke) klinkt een knal die uw huis op zijn grondvesten zal doen wankelen; een andere pagina zal bij het om slaan een walgelijke stank ver spreiden, die dagenlang in huis zal blijven hangen, ongetwijfeld tot vermaak van uw gehele fami lie en dan zult U verder, her en der door het boek verspreid, aller lei verrassingen aantreffen, waar van U en uw gezin het gehele jaar plezier zult beleven: feest neuzen, leuke maskers, klapsiga- ren, goudvissen, bloembollen, ge vulde speculaas en nog van aller- hand meer! Maar dat moet een verrassing blijven. Het aantal uitklapbare foto's en kunstiverken is sterk uitgebreid: een zéér onbescheiden afbeelding geheel naar de natuur, en op le vensgrootte van mej. Christina Keeler, portretten van de heren de Gaulle; Kasavoeboe; Witte- veen; (in vijf kleuren); W. F. Hermans (een glaasje zwavelzuur drinkend); Mies Bouwman (op voetstuk); Mies Bouwman (op de begane grond); minister Veld kamp (in bikini) kortom te veel om op te noemen. Een enve lop met, niet van echt te onder scheiden, briefjes van 100; ge signeerde portretten van Ageeth, de burgemeester van Beek en Donk, de freule, het Tweede-Ka merlid Aantjes, Rudy, de Sultan van Zanzibar, Sydney, een .groeps foto van de Raad van State, de Presidenten van Mali en Volta en nog vele andere actuele platen (o.a. een plattegrond van de ge meente Vianen, gemakkelijk voor als U daar eens moet wezen). En om dan nog enkele van de vele verrassingen te' noemen: het boek bevat als uitschuifbare bij lagen (onder andere)een ganze- bórd, een cursus Amharisch op langspeelplaat, ingeleid door óns aller Godfried, een kookboek met driehonderd recepten voor een lekkere vermageringskuur; volle dige handleidingen „Hoe maak ik zelf kcttjesdrop?" „Hoe tap pen wij telefoongesprekken af?" „Kom, maak eens een hoge hoed". Ik wil U er nog ivel wat meer van vertellen. Maar voor vandaag is het genoeg. Morgen nóg één en ander. In ieder geval hoop ik U duide lijk te hebben gemaakt, dat U waar voor uw geld (f 2)9 mét gratis reuzentube tandpasta) krijgt. ELIAS. (Van onze Haagse redactie) Simon Wiesenthal, de directeur van het joodse documentatiebu- reau te Wenen is er na langdurige onderzoekingen in geslaagd de S. D.-man die in augustus 1944 Anne Frank en haar ouders en zuster op hun onderduikadres aan de Prin sengracht te Amsterdam arresteer de, op te sporen. Wiesenthal heeft deze man, die hij met grote vasthoudendheid heeft gezocht, vo rige week ten slotte in zijn onmiddellijke Met de nieuwe wettelijke arbeidsonge schiktheidsverzekering de „mam moetwet" van minister Veldkamp krijgen de bedrijfsverenigingen en het Gemeenschappelijke Administratiekan toor er werkzaamheden bij, de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Ar beid stoten werkzaamheden af. Bij bank en raden komt personeel beschikbaar, waarvan een deel kan worden geplaatst bij de bedrijfsverenigingen en het ge meenschappelijk administratiekantoor. Het overige deel zal overbodig zijn. Hoe veel personeelsleden deze laatste groep zal omvatten is nog niet bekend, maar het zal een vrij groot aantal zijn. Dit blijkt uit de circulaire die de voor zitter van de Raad van Arbeid in Den Haag, mr. G. A. A. M. Boot, het perso neel heeft toegezonden. Ook de perso neelsleden van de overige 21 Raden van Arbeid hebben eenzelfde circulaire ont vangen. Daarin wordt uiteengezet, dat aan genomen dat het wetsontwerp wettelijke arbeidsongeschiktheidsverzekering door beide Kamers der Staten-Generaal wordt aanvaard - bij de Raden van Ar beid de afdelingen invaliditeitswet en ongevallenwetten ophouden te bestaan, terwijl ook de buitendienst een groot gedeelte van haar werkzaamheden zal kwijtraken. Het bestuur van de Vereniging van Ra den van Arbeid staat op het standpunt dat bij ontslag van personeel de gehele raad moet worden bekeken en niet al leen de te liquideren afdelingen en de buitendienst. Er is een commissie-perso neelsproblemen ingesteld, waarin verte genwoordigers zitten van de Sociale Verzekeringsraad, de Sociale Verzeke ringsbank, de Federatie van Bedrijfs verenigingen en de Vereniging van Ra den van Arbeid. De commissie geeft de algemene lijnen aan voor de personeels- verschuivingen. (Van onze Haagse redactie). Voor de zeekrijgsraad te Den Haag is gistermiddag tegen de 23-jarige ma chinist van de Koninklijke Marine J. K„ die er van beschuldigd werd in augus tus 1962 een Helders meisje te hebben aangerand en in een sloot achtergelaten waarin zij verdronk, twaalf jaar gevan genisstraf geëist. De uitspraak valt op 4 december a.s. In de eis werd aftrek van voorarrest op genomen, tevens is gevraagd de beschul digde te ontslaan uit de militaire dienst, evenwel zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De eis "werd gebaseerd op de volgende bewezen punten: verduistering, meerma len gepleegd, feitelijke aanranding der eerbaarheid, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend en doodslag. omgeving gevonden, namelijk in Wenen, waar de vroegere S.D.-man die sinds 1943 in Amsterdam werkzaam was in de groep-Lages, sinds lange tijd werkzaam is als inspecteur van politie. In een brief aan de directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam schreef Simon Wiesen thal vorige week dat hij de man, die hij lange tijd had gezocht onder de naam Silbernagel, dank zij de medewerking van het rijksinstituut had kunnen identi ficeren als Karl Silberbauer. Met goed nieuws over de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij, die naar het zich thans Iaat aanzien binnenkort toch zal worden opgericht, is directeur E. H. Larive van de K.L.M. gisteravond uit Curacao op Schiphol teruggekeerd. Zoals uit vroegere uitlatingen van pre mier Jonckheer duidelijk is geworden, vormden de intercontinentale routes tus sen de Antillen en Amerika tot dusverre het grote struikelblok. De K.L.M. die haar verliesgevende West- indische bedrijf wel wilde onderbrengen in een Antillaanse Luchtvaart Maat schappij, dacht er niet aan om de sa menwerking met de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij Viasa te verbreken en het is juist de Viasa die op grond van een samenwerkingscontract, voor de K.L.M. met Convair-880 straalmachines de door premier Jonckheer zo begeerde buitenlandse verbindingen onderhoudt. Wellicht wordt hans een compromis ge sloten het contract met de Viasa kan worden ingebracht in de A.L.M. Dit zou dus betekenen dat de A.L.M. het hele Westindische bedrijf van de K.L.M. in clusief de gebouwen en de twee nog in gebruik zijnde kleine Convair-330 vlieg tuigen overneemt. Met deze twee toe stellen gaat de A.L.M. dan zelf het luchtverkeer tussen de eilanden verzor gen. De Viasa zou dan net als nu de grote vluchten op de intercontinentale routes blijven uitvoeren, niet meer voor de K.L.M. maar voor de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij. 9 Het te Parijs gehouden vioolconcours van de stichting Marguerite Long-Jacques Thi- "haud ïs gewonnen door de Russische Irina Botsjkova. 9 Volgens autoriteiten van de Deense de fensie is er voor ongeveer drie miljard kro nen aan militaire uitrusting nodig om de Deense defensie in Navo-verband op het vereiste peil te brengen. De officiële Indonesische handels missie die nu in Nederland is, heeft plannen voor een nieuwe, directe handelspolitiek meegebracht die „gigantische mogelijkheden" biedt, zo heeft mr. J. R. Voute, voorzitter van de „vertrouwenscommissie In donesië van het Verbond van de Nederlandse Groothandel" giste ren verklaard. Het feit dat deze missie allereerst naar Nederland is gekomen biedt Nederland een „unieke kans", zo zei hij, als men bedenkt dat b.v. alleen al met de rubber export een bedrag van een miljard gul den gemoeid is. De heer Voüte verklaar de dit op een ontvangst, die de ver trouwenscommissie de Indonesische de legatie gistermiddag aanbood op kasteel Oud-Wassenaar. Kolonel Achmad Joesoef, de leider van de Indonesische missie verklaar Met behulp van een verrekijker volgt president Kennedy van een waarnemingseiland een A-S Pola- risraket, die door een onderzee boot onder de ivaterspiegel is ge lanceerd. Wiesenthal deelde in zijn brief mee, dat hij de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken van zijn bevin dingen op de hoogte heeft gesteld. Dat heeft naar ons voorts is gebleken tot gevolg gehad dat Silberbauer on- middelijk is geschorst in afwachting van een in te stellen onderzoek. Silberbauer is in Nederland niet ver-: volgd. Het staat nog niet vast of dat het gevolg is geweest van het feit dat men hem hier nooit in handen heeft gehad, of van de bevinding dat hij in de S.D. te Amsterdam geen figuur van grote bete kenis is geweest. Vermoedelijk heeft men echter nimmer de hand op hem kunnen leggen. Vast staat wel, dat hij een figuur van tweede orde is geweest. De arrestatie van het gezin Frank is een routine-actie geweest, die op een binnengekomen tip van een aanbrenger is gevolgd. Van het gezin Frank heeft alleen de vader de Duitse concentratie kampen overleefd. de dat de huidige confrontatiepolitiek van Indonesië ten aanzien van Ma leisië een spoorslag is om de reeds bestaande plannen voor een nieuw handelspatroon nu radicaal uit te voeren. Die plannen gaan uit van de noodzakelijkheid van een eigen han delsnet, buiten Singapore en Malei sië om, teneinde de Indonesische goederen direct aan de man te bren gen en in ruil daarvoor datgene te importeren wat het land nodig heeft. Deze politiek zal niet worden terug gedraaid als de verhouding tussen Indonesië en Malakka weer beter zou worden, zo zei hij. Kolonel Joesoef zei dat Nederland als eerste land wordt bezocht, omdat hier een grote mate van kennis van Indone sië en de Indonesische produkten en be hoeften bestaat. Daarbij komt nog dat er ondanks alles in beide landen nog al tijd een belangrijke mate van vriend schappelijke gevoelens voor elkaar leeft. Tegenover de pers verklaarde kolonel Joesoef in een nadere toelichting nog, dat gestreefd wordt naar een gemeenschap' pelijke onderneming tussen Nederlands bedrijfsleven en Indonesische overheid voor in- en uitvoer, met een gedegen controle op het gebruik der deviezen. Hij sprak over de smokkelhandel naar Singapore en Malakka, die een miljard Malaya-dollars per jaar kost door ille gale uitvoer van rubber, copra, koffie, peper, en andere bevolkingsprodukten van Sumatra. Kolonel Joesoef meende, dat Nederland en Indonesië een nieuwe fase van hun wederzijde betrekkingen zijn ingegaan, waarbij een nieuwe, brede weg openstaat die grote mogelijkheden biedt. Op last van de officier van justitie te Leeuwarden is de 23-jarige J. K. te Nes, bij Akkrum, gearresteerd. Er zijn aan wijzingen dat hij op de een of andere manier betrokken is geweest bij de wur ging van de 65-jarige mevrouw F. Peen- stra-Velllnga, op 31 oktober jl. en de brandstichting in de boerderij van de heer Peestra. Zoals bekend werd K. reeds eerder in arrest gesteld in verband met deze zaak, maar na de arrestatie en de bekentenis van zijn oom, de 28-jarige E. S. weer op vrije voeten gesteld. Naderhand heeft de officier van justitie, mr. M. H. Ge- linck, echter toch nog aanwijzingen ge kregen, die tot de nieuwe arrestatie van K. hebben geleid. Het onderzoek in de zaak is nog gaande. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag ontdekten we in het Annerveensche kanaal tussen twee bruggetjes in het jacht „Zephir" met aan boord Eelco Hofstra en Cor Dekinga, twee jonge Friezen die met het jachtje een wel bijzonder avontuurlijke reis hebben gemaakt van de Deense haven Vordingborg naar Leeuwarden. De scheepsbevrachter in Vordingborg zei ons dat Hansen ons goed over zee kon brengen, maar dat viel te gen. Er stonden metershoge golven en het zicht was bijna nul. Af en toe een staak of boei, maar land zag je nauwelijks. We moesten ons aan al les vasthouden, anders gingen we te gen de wereld. Alles schoof en rolde en Hansen wist op den duur helemaal niet meer waar hij heenvoer. Hij ging precies de andere kant uit". De „Zephir" eigendom van Eelco's vader was deze zomer verhuurd aan twee jonge Duitsers, die er liua vakantie mee wilden doorbrengen op de Friese meren, maar dat bleek een leugen, want op 22 september kreeg Eelco's vader van de politie het ver zoek eens te komen praten. Wat bleek? De „Zephir" lag in de Deense haven Vordingborg en de twee Duit se jongens waren gearresteerd. Zij hadden namelijk geprobeerd met het scheepje drank te smokkelen. Eeleo besloot toen samen met zijn vriend het jacht te gaan halen. Ja, vertelden Eelco en Cor, dat eerste stuk varen over de Oostzee van Vor dingborg naar Bagenkop, dat was echt het moeilijkste. Dat was beslist niet leuk meer. We hebben met de lichtkogels klaar gestaan, want we dachten dat we er mooi onderdoor zouden gaan. De loods, die aan boord was, heette Hansen en telde 60 jaar. Maar opa raakte de kluts kwijt. Niet zo best', zei de 20-jarige Eelco be dachtzaam. Cor keek wat spijtig en merkte op: nou ja, zet dat nou niet te erg in de krant. Het was jammer voor die man. Hij was ten slotte een oud-zee- man, niet. We hebben hem van het stuur weg moeten halen. Dat ging niet zo gemakkelijk, maar het moest wel. Toen hebben we het zelf ge daan. Hansen is in de kajuit gaan zitten en wij hebben bekeken hoe we verder moesten aan de hand van de kaarten en het kompas, dat Eelco uit zijn racebootje heeft gesloopt. „Eelco stond bij de ruiten. We dachten ook dat de ramen aan diggelen zou den gaan en dan was het gebeurd. Op een gegeven moment kwamen we bo ven op een golftop en draaiden 860 graden rond. Enfin, we zijn in Ba genkop gekomen na tien uren varen, hoewel onze navigatie natuurlijk niet helemaal nauwkeurig is geweest. Cor zei ook: met dit weer is het riskant, maar in de zomer is het best te doen en wat mij betreft met een kano". In Bagenkop op Langeland moest de „Zephir" drie dagen wachten voor het weer geschikt was om verder te gaan. „Naar Kiel hebben we ruim vier uur gevaren. Later zagen we dat we nog een stukje mijnenveld hebben gedaan ook. Dat was niet an ders. Dat is ook alweer goed gegaan. Er waren andere risico's. Eelco zei gehaast: „in de sluis bij Kiel zaten we tussen de deuren met vijftien coasters. Dat was nog eens een sluis. Je moest enorm opletten, dat je niet tussen die grote schepen bekneld raakte. En dan het schroefwater. Daar moesten we ook niet in. Ik had zoveel om op te letten", vulde Cor aan. Daarna begonnen ze beiden ge amuseerd te vertellen van de verras sing in het Kielerkanaal. „We gingen in de buurt van Rendsburg naar de wal en legden de boot vast. Toen zijn we gaan zoeken naar win kels om boodschappen te doen. Wis ten wij veel dat we overal zo'n eind vanaf zaten. Na uren sjouwen kwa men we terug. Het water was reus achtig gezakt en de „Zephir" hing helemaal scheef in de touwen. We hebben hem nog beter vast gemaakt en we zijn 's nachts steeds gaan kij ken, hoe de zaak ervoor stond, maar tegen de morgen was het water weer hoog geworden en lagen we recht (voor wie de naad van de kous wil weten: Eeleo heeft in het logboek deze situatie keurig geschetst met vooraanzicht, wal en touwen). Zowel in Denemarken als in Duitsland hebben kranten aandacht aan de reis besteed. Maar pas in het kanaal van Kiel na Brunsbuttelkoog merkten de Leeuwarders, dat ze behoorlijk in de publiciteit waren gekomen. Van een Nederlandse coaster werd ge schreeuwd. of zij dranksmokkelaars waren. Na een paar grapjes over en weer plofte er een krant aan dek met een artikeltje over de belevenissen van het Leeuwarder motorbootje. Het werd de eerste relikwie van een onvergetelijke tocht. En de Elbemond? Ze knikten begrijpend want daarvoor hadden ze ook respect gehad. Een grote lap water met flin ke golven en een druk scheepvaart verkeer. De zeeschepen die daar va ren, kwakken enorme zogbaren rond en hebben weinig belangstelling voor kleine grutters als zo'n „Ze phir". Het ging boven verwachting goed, zeiden Cor en Eelco. Er kwam mist en de wind ging liggen. Toen zagen we onze kans schoon Het enige waar we op hadden te letten, waren de schepen. Een dag later hadden ze het op de Wezer, die in drukwekkend breed is. zwaar te ver duren. De brave kruiser ging weer eens dartel op zijn neus en het Oost- zeespelletje van rammelend en bre kend spul herhaalde zich. Enfin, ze zijn heelhuids landinwaarts gekomen. Ik schat dat we tweehonderd liter wa ter onder de vloer hebben gekregen, zei Cor. Door de klinknagels, maar verder is het allemaal best gegaan. Ook de motor was prima. Hij heeft geen slag gemist. De reis zal een 500 liter benzine en 15 liter olie voor het carter kosten. Toen we van boord stapten, zagen we tegen de zolder boven de gladde spaken van het stuurrad 'n boeketje kunstbloempjes hangen. Lelietjes van dalen en der gelijke smachtende frutseltjes. „Is dat je bruidsboeket, Cor". Cor, die drie weken voor zijn reis naar Vor- dingbord getrouwd Is, zei: de helft In Franse politieke kringen wordt al ettelijke maanden naarstig gespeurd naar een man met voldoende capacitei ten en persoonlijk overwicht om vol gend jaar de strijd te kunnen aanbinden met president Charles de Gaulle, wan neer die ondanks zijn hoge leeftijd van plan mocht zijn zich herkiesbaar te stel len. Tot dusver werd die man niet ge vonden, maar een excentrieke figuur, die jarenlang een vermakelijk program ma op het Franse politieke toneel bracht, heeft het nodig gevonden zich zelf naar voren te schuiven, we bedoe len Pierre Poujade, in Parijs spottend Pierrot genoemd, in de kringen van zijn tegenstanders ook wel bekend als „de hangman", omdat hij zes jaar geleden zijn medewerkers met ophanging bedreig de, indien zij zich niet hielden aan zijn dictatoriale richtlijnen. De heer Pierre Poujade is de kampioen van de kleine middenstanders. Zijn vol gelingen zijn te vinden onder de winke liers en de handwerkslieden. Deze men sen, die een karige boterham verdienen in piepkleine winkeltjes en duistere werkplaatsjes, waar zij met verouderde gereedschappen de traditie van het am bacht trachten trouw te blijven, zijn vrij talrijk in Frankrijk. In het land van Marianne wemelt het immers van kleine familie-onderneminkjes, die de concur rentie tegen het moderne grootbedrijf nauwelijks kunnen volhouden en die het nu in het tijdperk van de Euromarkt bijzonder moeilijk hebben. Het is begrij pelijk dat deze kleine zelfstandigen vaak verbitterd zijn. Zij geven iedereen de schuld van hun moeilijkheden, in de eerste plaats de staat, in de laatste plaats de veranderde tijden en zichzelf. Zij schelden op de fiscus, maar weten dat zij weinig aan de situatie kunnen veranderen. In een man als Poujade, zelf eigenaar van een papierwinkel, zagen zij hun red der in de nood. Op deze demagogische figuur hadden velen van hen gewacht. Zij waren, ten einde raad, bereid zich door een handige prater te laten bedrie gen. Bij de verkiezingen van 1956 be haalde Poujade dank zij hun steun elf procent der stemmen en vijftig van de zeshonderdtwintig zetels in de Nationale Vergadering. Pierre Poujade, thans 43 jaar oud, noemt zichzelf „Le p'tit Poujade". Hij is een kleine, trotse man met een donker uiterlijk, beschikt over een groot redenaarstalent, hetgeen ongetwijfeld de sleutel is tot zijn overigens vrij betrek kelijke succes. Poujade heeft met zijn verbluffend radde tong talrijke Fransen om de tuin geleid en hij ziet er blijkbaar wat in om dat nu weer te proberen. Het merendeel van de Fransen, die wat meer kaas hebben gegeten van de politiek doorzien deze slimmerd evenwel en zij lachen maar een beetje om Pierrot. Zij hebben hem door en verwerpen zijn vage beloften, die deze papierhandelaar verpakt in fraaie leuzen, zoals zijn meest recente, die hij deze week lan ceerde. Want sprekend over zijn nieu we plannen riep Poujade met stemver heffing de journalisten in het oor: „Het wordt een strijd om de waarheid". Wel ke waarheid? We weten het niet. Nog niet. Binnenkort start Pierre Poujade zijn landelijke campagne en mogelijk, dat dan onthullingen worden gedaan. Het zal wel weer een aanval op de fiscus worden, want daarmee laten altijd wel een behoorlijk aantal Franse individua listen zich vangen. „Weg met de belas tingen" was voorheen de belangrijkste leus der Poujadisten. Het is er uiteraard nooit van gekomen en daarom hield de winkelhoudende politicus uit Zuid- Frankrijk zich de laatste tijd een beetje op de achtergrond. Trouwens ook zijn andere plan, de stichting van een Fran se Staten-Generaal, die de functie moest vervullen van een nationale ideeënbus, werd nimmer verwezenlijkt. Te weinig Fransen hadden daar idee in. Over het fascisme spreekt Pierre Pou jade liever niet meer. Toch is hij eens de Hitler van Frankrijk genoemd en leken de methoden van zijn partij verdacht veel op die van de nazi's. In zijn strijd tegen de belastinggaarders bijvoorbeeld had hij niet genoeg aan zijn welbespraaktheid. Zijn partijleden wer den vlug en graag handtastelijk. Zij staken de auto's van de controlerende belastinginspecteurs in brand en sme ten de ambtenaren zelf in het water. Het werd zelfs zo erg, dat de regering poli tiebescherming moest sturen en Poujade werd bekend als de Robin Hood van de belastingbetalers. Maar ook deze strijd moest Poujade op geven, zoals hij al zoveel had moeten opgeven in zijn leven, van voetballen tot jeugdleider spelen toe. Als Poujade iets deed, dan deed hij het intensief, maar nooit voor lang. Zo was ook zijn flirt met de nazi's gedurende de tweede we reldoorlog vlug voorbij. De opportunist Poujade zag in, dat er niet veel eer viel te behalen in het zwarte hemd en dus liet hij de jeugdkampen van maarschalk Pétain al gauw in de steek om zich bij de R.A.F. in Engeland te voegen. In die tijd van verwarring kwam hij ook in Noord-Afrika terecht, waar hij een Franse verpleegster trouwde. Deze vrouw, die later in Poujades kranten antisemitische stukjes zou schrijven, steunde hem in zijn strijd om politiek leiderschap. In het begin zocht Poujade het succes bij de kolonisten in Noord- Afrika, alles afbrekend wat de regering daar tot stand bracht, opruiend en intri gerend, tot ook dit een verloren zaak was. De ontevreden middenstanders wa ren zijn volgende prooi. Nu wil hij presi dent worden. Frankrijk kan weer lachen om Pierrot. PETIT PIERRE POUJADE ...Het wordt een gevecht om de waarheid... De Russische posterijen hebben een post zegel van ongebruikelijke grootte uitgegeven. De zegel, die verschijnt ter gelegenheid van de totstandkoming van het gedeeltelijke kernstopakkoord. meet drie-en-een-halve cm bij vijf centimeter. De frankeerwaarde be draagt zes kopeken. Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3