Een prettige Sint - Nicolaas verrassing dames- en meisjes wintermantels 20% korting de magneet Nieuw! "Plaktegels" op kieren in Schouwse glooiingen Aflode- SURPRISE Een WO stuks Zuiver plantaardig! Lekker van smaak! BAARLAND LEENT ƒ90.000 VOOR GRONDAANKOOP RECREATIEPLAN met EXAMENS Lage prijzen voor appelen en peren JAARVERGADERING R.-K. INVALIDENBOND Rondvraag GOES MIDDELBURG V KJ 47CT PER PAKJE Nieuws over gezond en lekker eten. Brio is een zuiver plantaardige mar garine, bereid met drie bijzondere plantaardige oliën: maïs-, soja- en zonnebloemolie. Drie gouden oliën in één margarine. In één heerlijke margarine. Brio is bovendien gevita mineerd, ongezouten, lichtverteer- baar. Gezonde Brio! FIT ZIJN - FIT BLIJV£N! Waterschap vindt remedie Ei vail Columbus" na lang zoeken... „Gevaarlijk" Zierikzeese ijsvereniging begint trainingscursus Notities over de visserij voor K.N.H.V. te Goes Schoolhoofd uit Tholen elders benoemd ONTWERP-UITBREIDINGSPLAN VASTGESTELD Instandhouding ols. weer voor drie jaar gevorderd Appelen Zesdaagse Nederland naar St.-Jansteen Kleuter door storm gegrepen en verwond 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 fiuiiiiiiiuuiuiiiiiuiiiuiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiuuiiiiiiiiiiiiiiuuiuiiinuiiiiiuiiiiuuiiuiiiiiiiiiiiifli MIDDELBURG - GOES - BERGEN OP ZOOM - ROOSENDAAL - VLAARDINGEN - WOERDEN - BAARN - HAARLEM 3 gouden oliën* in één heerlijke margarine 47CT PER PAKJE MODERNE VOEDINGSLEER WIJST NIEUWE WEGEN Werken kost energie. En vet geeft nieuwe energie. Maar er is een ver schil tussen vet en vet. De voor keur van voedingsdeskundigen gaat steeds meer uit naar bepaalde plant aardige oliën. Vooral naar maïs-, soja- en zonnebloemolie, omdat het in hoge mate meervoudig onver zadigde oliën zijn. Brio is daarmee bereid. TWEE „KNELPUNTEN" in de recente bemoeienissen van het wa terschap „Schouwen-Duiveland" zijn dinsdagmiddag op de algeme ne vergadering in Zierikzee nog weer eens op tafel gekomen: de scheuren in de asfaltglooiingen op de zeeweringen bij Schelphoek en Ouwerkerk en het probleem van de waterverontreiniging in de leidin gen. De commissie van financiën stelde ze in haar rapport op de be groting voor 1964 aan de orde. Het antwoord van het dagelijks be stuur kon in het eerste geval posi tiever zijn dan rondom het tweede onderwerp. Als maatregel tegen de scheuren in de asfaltglooiingen op de dijken beneden de hoogwater- lijn meent het bestuur namelijk het „ei van Columbus" gevonden te hebben. Het hoofd van de technische dienst, ir. G. B. Kloosterboer, deed het uit de doeken. Er is bij Ouwerkerk op de ringdijk rondom het voormalige dijk gat een proef genomen met het plak ken van tegels op de onderlaag. „Die zitten er goed op. En het is op de on gunstigste plaatsen gedaan. Op de kop van Tessel heeft men ook met dit systeem gewerkt, evenais in Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenkort zal de technische dienst proberen de te gels eraf te peuteren of te trekken. Dan zal een rapport worden opge maakt en dit zal naar G. S. worden gezonden. Volgend jaar hopen we de glooiing op alle gescheurde plaatsen beneden de hoogwateriijn zo een goe de opknapbeurt te kunnen geven". Ir. Kloosterboer zette nog uiteen dat de betreffende dijkvakken bij Ouwerkerk het waterschapsbestuur veel zorg heb ben gegeven. Het waren belangrijke ge breken. Eerst heeft men het plan gehad alles rigoureus uit te breken en het as falt te vervangen. Er waren al proefvak- ken met basalt en beton gemaakt en die voldeden goed. Het was evenwel een kostbare operatie, zodat naar een ande re methode werd uitgezien. Overleg met deskundigen, onder meer leveranciers van bitumineuze produkten leverder bo venstaand experiment op. Bij Schelphoek gaat het om stukken glooiing boven de hoogwateriijn, waarin scheuren zijn op getreden. Het is de bedoeling, dat hierin een dichtingslaag van bitumen wordt gegoten. De afgelopen zomer is het er om allerlei redenen niet van gekomen dit karwei uit te voeren. Volgend jaar zal dat dan gebeuren. De kwestie van de waterverontreini ging in de leidingen van het water schap houdt het bestuur ook steeds bezig. Herhaalde malen heeft het de gemeentebesturen ai op deze „ge vaarlijke situatie" geattendeerd. Het waterschap acht in veel gevallen de waterzuiveringsinstallaties onvol doende en is vooral niet gelukkig met het zogenaamde effluent. De instal laties lozen namelijk nogal eens in gebieden, waar een onvoldoende door stroming is. Vooral ook met het oog op de grote „zo- merbevolking" in de Westhoek van het eiland hamert het waterschap steeds weer op een hygiënische afvoer. Er zijn dan tienduizenden mensen bij elkaar en dan is het de taak van de polder om toe te zien op de zuiverheid van het afval water. Dijkgraaf A M. Geluk was er be slist geen voorstander van, zo zei hij, om de standpunten van weerskanten fel te genover elkaar te laten komen. „Dan krijgen we misschien wel zuiver water, maar het vertroebelt alle andere verhou dingen Daarom zal het waterschapsbestuur een initiatief nemen. Er zaJ een deskundige van het Rijks Instituut voor de Zuive ring van Afvalwater (R.I.Z.A.) worden uitgenodigd om voor de hoofdingelanden en de technische dienst een verhandeling te houden over eventuele maatregelen. Daarbij zullen ook de gemeentebesturen worden uitgenodigd. Men wil zo te we ten komen, wat er op dit terrein aan mo gelijkheden bestaat, hoe deze voldoen en wat de wensen van de streek zijn. Eer der was al afgesproken, dat de gemeen tebesturen een dergelijke bespreking zouden beleggen. Nu dat in het slop is geraakt zal het waterschap actie nemen. Het waren enkele saillante punten, die zo bij de begroting naar voren kwamen Voor het overige kon de vergadering volledig meegaan met het jaarstuk van het dagelijks bestuur. Dat sluit op de ge wone dienst met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 1.548.382,87. Op de kapitaaldienst is het bedrag aan in komsten totaal 3.860.008,73 en dat aan uitgaven 4.336.137,71. Aldus een nade lig slot van 476.128,98. De r.-k. invalidenbond „St. Liduina", af deling Zeeland, houdt zondag a.s. in het parochiehuis te Terneuzen de algemene jaarvergadering. De dag begint om half twaalf met het vieren van de heilige mis in de parochiekerk. Na de koffietafel vangt om twee uur de jaarvergadering aan. Om vier uur is er een ontspan ningsprogramma, waarna de bijeen komst om zes uur wordt gesloten. Op de Zierikzeese openluchtijsbaan ach ter het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis zal donderdag 21 november worden be gonnen met een zogenaamde „droog"- training. Deze vrij straffe conditie training zal worden gegeven door de di recteur van de Centrale werkplaatsen ir Zierikzee, de heer Pomper. Hij is mo menteel ook met een dergelijke training bezig in Vlissingen. De heer Pomper be zit als enige in Zeeland het diploma B voor ijstrainer. Wel moeten de deelnemers tevoren een medische sportkeuring ondergaan. Deze winter zullen er ijs en weder die nende, de provinciale dameskampioen schappen en de lange baanwedstrijden in twee klassementen voor junioren worden verreden. Het bestuur van de plaatselijke ijsvereniging houdt zich mo menteel nog met enkele verbeteringen bezig. Zo zal er een betere afsluiting van de ijsbaan komen en een hokje voor de kassa. Er zijn ook nog plannen in voorbereiding om de baan machinaal te vegen. Het bleek in het verleden steeds moeilijker te zijn om voldoende baanve gers aan te trekken. Ook zal het bestuur weer trachten om een consumptietent op de ijsbaan te plaatsen. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde de heer A. Sorber uit Middelburg voor het kandidaatsexa men economie. Voor de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke natuurhistorische vereniging hield drs. A. C. Drinkwaard uit Wemel- dinge dinsdagavond in „De Opril" te Goes een lezing met dia's over het on derwerp: „Enkele notities betreffende de historie van de visserij in Zeeland". In het eerste gedeelte van zijn betoog vestigde de spreker de aandacht op het ontstaan van Zeeland en de opgravingen bij Aardenburg, die er op wijzen, dat hier al zeer vroeg bewoning was (5000 voor Chr.). Ook schelpdieren als mosselen en oes ters, werden in de Romeinse lagen aan getroffen. Verder bracht drs. Drink waard de haringvangst ter sprake. Aan de hand van dia's uit het heden en het verleden volgde spreker de ontwikkeling van de visserij en de technieken, die lei den tot de bloei van de haringvisserij in de 15e eeuw. Na de pauze vertelde de heer Drink waard een en ander over de ontwikke ling vanaf de gouden eeuw, waarbij het ontstaan van de wetgeving en de wer king ervan aan de orde kwamen. Met aandacht volgden de aanwezigen zijn betoog. De voorzitter, de heer B. J. J. R. Walrecht dankte drs. Drinkwaard voor zijn uiteenzetting. Het hoofd van de christelijk nationale school te Tholen, de heer J. A. Kooman, is per 1 maart 1964 benoemd tot hoofd aan een nieuw te openen chr. nat. school te Rheden De Steeg (Gld.). De gemeenteraad van Baarland heeft dinsdagavond besloten een kasgeldle ning van 90.000 aan te gaan met het oog op grondaankopen in net recreatie plan. De raad besloot voorts tot een ma ximum-krediet in rekening-courant van 60.000. De vlottende schuld van de gemeente komt zodoende niet boven de voor deze gemeente geldende nonnen. De raad stelde voorts definitief vast het ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen met bebouwingsvoorschriften alsmede het ontwerp-uitbreidingsplan in hoofd zaak voor wat betreft de kampeerboer derij in Bakendorp. Aan de vereniging voor handelsonder wijs te Goes werd een bijdrage verleend van 15 omdat een leerling uit Baar land dit onderwijs volgt en men ook voor andere soorten onderwijs dergelijke bij dragen verleende. De fraudeverzekering voor de algemene dienst der gemeente en de dienst maatschappelijke zorg wer den herzien. Het verzekerd bedrag werd verhoogd van 4000 tot 10.000. Beslist werd voorts, dat ook voor de periode 1964 tot en met 1966 de in standhouding van een openbare la gere school wordt gevorderd. Deze verklaring is nodig, daar het aantal leerlingen van deze school minder be draagt dan 50: dit jaar zijn er 28 Medegedeeld werd, dat met de verbou wing van de onderwijzerswoning is be gonnen. De verbouw werd anders uitge voerd dan oorspronkelijk de bedoeling was, wat voor de gemeente een kosten besparing van ongeveer 1000 betekent. Voor de per 1 mei a.s. vrijkomende be trekking van hoofd van o.l.s. werden ze ven sollicitaties ontvangen. De stukken zijn ter beoordeling aan de inspecteur van het lager onderwijs gezonden. Bij de rondvraag vroeg de heer T. P. Elenbaas (a.r.) aandacht voor de wij zers van de torenklok. Aan de oost zijde valt regelmatig de verlichting uit. Voorts zag hij gaarne, dat aan de be strating aan de noordzijde van de Dorps straat iets werd gedaan. De heer C. de Mol (g.b.) vroeg of het niet wenselijk zou zijn het nieuwe wachtlokaal voor de buspassagiers te verlichten. Tevens wenste hij dat de gaten in de Zuidelijke Achterweg werden bijgewerkt. De heer I. van Hemert (herv. kiezers) vroeg hoe ver het stond met de begro ting 1964. De raadsvoorzitter deelde hierop mede, dat deze naar alle waar schijnlijkheid tijdens de eerste vergade ring in het nieuwe jaar behandeld zal worden. De Zeeuwse hardfruitteelt heeft het dit jaar met aanmerkelijk lagere prijzen moeten stellen. Vooral de zomerrassen appelen hebben in middenprijzen een grote veer moeten laten vallen. Met de peren was het beter gesteld. Deze kon den wat prijs betreft enigszins het peil van 1962 bereiken. Het niveau van 1961 werd echter niet gehaald. Dit alles blijkt uit een door de veiling te Ka- pelle aan de ieden toegezonden mede deling waarin een overzicht van aan voer en prijzen wordt gegeven van en kele belangrijke appel- en perenrassen. Met de kilogramopbrengst was het be houdens enkele uitzonderingen niet slecht gesteld. Bij de peren zijn de grootste dalingen voorgekomen bij de Précoce de Trévoux en Clapps Favorite. De middenprijzen hiervan waren 29,69 en 29,46 tegen 36,46 en 38,59 in 1962. In 1961 was dat voor beide rassen nog 45. De aan voer van Clapps is dalende, die van Pré coce stijgende. Bij deze veiling werden er dit seizoen 617 ton Précoce aange voerd tegen 564 ton in 1962 en 406 ton in 1961. Voor Clapps zijn deze cijfers resp. 320, 494 en 559 ton. Van Confé rence was een groter aanbod, terwijl de middenprijs eveneens een lichte daling onderging. De aanvoer bedroeg dit jaar 1296 ton, tegen 727 ton in 1962 en 1082 ton in 1961. De middenprijs bedroeg 36,23 tegen 37,85 en 47,29 in voor gaande jaren. Alleen de Beurré Hardy en Bonne Louisse d'Avranches boekten dit jaar hogere prijzen. De aanvoer van Hardy beliep 287 ton tegen 345 ton in 1962 en 382 ton in 1961. Het prijzen- verloop van dit ras was f 62,13 dit jaar 59,19 in 1962 en 75,41 in 1961. De middenprijs van 44,52 voor de Bonne Louisse bleef praktisch gelijk aan die voor 1961 44,32). Vorig jaar was deze met 42,48 zelfs wat lager. De aanvoer steeg van 368 ton in 1962 tot 536 ton dit jaar en daalde ten opzichte van 1961 toen er 605 ton werd gebracht. Bij de appelen is er over de gehele linie van een daling in de prijs sprake. Yel low Transparant boekte dit jaar een gemiddelde van 29,21 tegen 45,60 in 1962 en 48,54 in 1961. De aanvoer bedroeg 260 ton tegen 400 het vorig jaar en 278 in 1961. De aanvoer bij Stark Earliest ging met sprongen omhoog, namelijk van 96 ton en 84 ton tot 207 ton dit seizoen. De middenprijs kreeg echter een gevoelige klap. In 1961 was deze 61,99, vorig jaar liep ze op tot 75,89 en dit jaar kwam ze niet hoger dan 47,34. De Early Victoria bleef met 228 ton en Perzikrode Zomerappel met 208 ton, zij het met lichte schommelin gen, vrijwel gelijk aan voorgaande ja ren. In opbrengst gingen ze gevoelig omlaag. Voor Early Victoria kwam een gemiddelde uit de bus van 13,67 Bei de voorgaande jaren was dat 27 cent. Perzikappel noteerde in de voorgaande jaren 42 cent, dit jaar was ze niet ho ger dan 21,10. Voor Zigeunerin be stond eveneens weinig interesse Met een gemiddelde van 14,30 staat dit ras dit seizoen bij de laagst genoteerden. Vorig jaar werd er nog gemiddeld 34,25 betaald en in 1961 37,52. De aanvoer van Zigeunerin bedroeg 241 ton tegen 178 in 1962 en 272 ton in 1961. Van James Grieve steeg het aanbod van resp. 445 en 608 ton naar 662 ton. Ook deze goede handappel kreeg niet de waardering die ze verdient. Het gemid delde bedroeg 29,08 tegen een prijs van 43,38 in 1962 en 55,19 in 1961. ZELANDICA Er zijn weinig zaken die zo in de belangstel ling staan als het toerisme. In Zeeland hebben ■wij met alle kanten van het vreemdelingenver keer te maken. In steeds toenemende mate. „Het zal duidelijk zijn, dat met het oog op de sclione toekomst van het toerisme in Zeeland bezinning en dadendrang nodig is". Aldus drs. W. Dusarduijn in een artikel over katholieke toeristen- zorg in Zeeland in het tijdschrift voor architectuur en beeldende kunsten; katholiek bouwblad, van 22 oktober 1963. Een goed ver zorgd artikel met foto's en plattegronden van de rooms-katholieke kerken te Haamstede en Zoutelande, die in 1959 in gebruik zijn ge nomen. Met het oog op de geestelijke verzorging van de toeristen werd op 1 augustus 1960 de stichting „Katholieke Toeristenzielzorg in Zeeland" opgericht. Op het programma van deze stichting staan de volgende te bouwen kerken: Cadzand, Westkapelle, Vrouwenpol der, Kamperland en Renesse. Men is bezig aan een kerk te Dis hoek, die voor het volgend seizoen klaar zal komen. Het tijdschrift vraagt ook aandacht voor andere dan Zeeuwse toeristenkerken. Du sarduijn spreekt over de schone toekomst van het toerisme in Zee land. In algemene zin bedoeld roept het woord schoon heel wat pro blemen op. Een heel ander probleem snijdt drs. J. E. Romein aan in de pas verschenen vierde aflevering van het tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Romein schrijft enkele aanteke ningen over de spelling van Nederlandse aardrijkskundige namen. „Het begint thans hoog tijd te worden voor het vervaardigen en uit geven van een, als het kan officiële, lijst van de moderne aardrijks kundige namen van Nederland". De schrijver is als medewerker toe gevoegd aan de commissie tot regeling van de schrijfwijze van de aardrijkskundige namen. Het zou toe te juichen zijn wanneer er op dit gebied een woordenlijst zou komen met „een zelfde wettigheid" als de woordenlijst der Nederlandse taal, algemeen bekend als het groene boekje. Een algemene spelling van de aardrijkskundige na men de lijst van Beekman was in 1936 bijna een feit. De lijst Beekman werd evenwel als te revolutionair niet aanvaard door het parlement (voorbeelden: Axel Aksel, Tholen Tolen, Zierikzee Zieriksee, Rilland-Bath werd Rilland). Beekman ging van het standpunt uit dat de schrijfwijze niet alleen afhing van een redelijke spelling, maar ook van afleiding en betekenis. Romein denkt met zijn woordenlijst meer aan het registreren van in gebruik zijnde na men en benamingen. Hiernaast zou dan een aardrijkskundig woor denboek van Nederland een topografische Van Dale kunnen worden samengesteld, dat anders van opzet moet zijn dan het door hem gewaardeerde woordenboek van Ter Laan. Verder hoopt Ro mein dat de woordenlijst o.a. de en het namen zal onderschei den. Voorbeeld: de vroegere zee-inham tussen Kallantsoog en West- Friesland heet de Zijpe, de Zeeuwse stroom: het Zijpe. Ten slotte wijzen wij nog op de aanpassing aan de algemene spellingsregels: men kan dan met een gerust hart Zeeuws-Vlaanderen schrijven. WWVWvV\W»/W*V\*WWVW*\*WV\WVWW\A/WWVWvW Het plaatselijk wielercomité „De Spor ters" te St.-Jansteen heeft van de Stich ting Eurosport een verzoek ontvangen of dit comité bereid is de vijfde dag van de zesdaagse van Nederland te St.-Jan steen te verzorgen. Dit groots wielerfes- tijn zal eventueel plaatsvinden op maan dag, 15 juni 1964 en zal in de avond uren worden verreden. Alle bekende renners zijn hiervoor reeds door voor noemde stichting gecontracteerd, zoals Peter Post, Rik van Steenbergen, Pal Lycke e.d. Het wielercomité onderzoekt nu de mogelijkheid of dit evenement fi nancieel verantwoord kan worden ge maakt. Het r.-k. kerkkoor St.-Gregorius te St.- Jansteen houdt op zaterdag a.s. haar al gemene jaarvergadering. Na afloop van Bij het uitgaan van de kleuterschool aan de Kerkdreef te Kloosterzande, werd het 4-jarige dochtertje van de familie K. uit Walsoorden, door een harde wind vlaag gegrepen en tegen de weg geslin gerd. Daarna werd zij nog door een juist passerende vrachtauto, bestuurd door v. W. uit Kloosterzande aangere den en bloedend verwond. Voor zover het zich voorlopig liet aanzien was de verwonding niet van ernstige aard. Na geneeskundige hulp kon het kind naar huis worden vervoerd. deze vergadering wordt de leden een diner aangeboden. Het verder verloop van deze avond bestaat uit het houden van prijskampen, zoals kaarten, biljar ten enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 14