er „Voor mislukte leerlingen zijn toch goede toekomstmogelijkheden" VERK0U0HEI0 coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex „Afronding" Schouwens verkaveling in ziekt Schepen en vliegtuigen zochten Noordzee af- Reconstructie drama in haven van Antwerpen T#TO Nieuw gemeentehuis te Brouwershaven: 4 ton ALMANAK het unieke 2-iaagstabiet Zeeuwse iOSRAM 'N VAST PUNT ELKE WEEK MEEDOEN Meer aandacht besteden aan wat zij wel kunnen dan aan waarin zij falen Geen voorrang verleend auto's botsten verdrijft verkoudheid radicaal „Mechanisatie" WINDKRACHT ACHT LEGDE SCHEEPVAART STIL Verdachte zegt zich nog niets te herinneren HERFSTRIT K.N.A.C. RECHTBANK MIDDELBURG HERDACHT ÏR. VAN NOOTEN EXAMENS Vv ff??* B. en w. willen een. aanvulling uit gemeentefonds ACHT MAANDEN GEËIST TEGEN STELENDE PSEUDO-PATER IR. KRANEN OP CONGRES ULO-LERAREN Grondbeginselen Coulissen Excursies een onontkoombare plaag? Eindelijk niet meer dankzij Zweedse zeeman overboord Veren Bramenoogst had lang seizoen Tractor drukte twee auto's op elkaar PLAN IS GEREED Diefstal in Bergen op Zoom Jonge Belg logeerde één nacht in r.-k. Vlissings ziekenhuis Zwerven Nieuw schoolhoofd K/ KS KJ XV VV WüiXN Z.U IN W V TLXVi J_>XLI.k, 1ÖOO „Onder de jongelui, die wel naar de ulo gaan, maar geen diploma behalen, die dus onderweg struikelen en worden beschouwd als mislukkingen, zijn vaak men sen, met wie bijzondere successen te bereiken zouden zijn, als wij zouden weten wat hun sterke punten zijn. Men spreekt echter niet over hen. Zij zijn geen lauwerkrans voor de school en ook de ouders lopen er niet mee te koop. Toch hoeft dat kind niet mislukt te zijn. Zij zouden zich een goede positie kunnen verwerven, als zij maar positiever benaderd zouden worden". Dit merkte dins dagmiddag ir. G. Kranen, onder-directeur van de N.V. „De Vitrite Fabriek" të Middelburg op tijdens een forumbijeenkomst, die werd gehouden in het „Schelde- kwartier" te Vlissingen als afsluiting van de tweedaagse regionale conferentie „De uloschool en het bedrijfsleven". Ir. Kranen zei, dat zijn bedrijf soms be hoefte heeft aan bijvoorbeeld een bank werker, die een buitenlandse taal spreekt. „Waar vind je zo iemand. Je hoort nooit zeggen over een leerling die het diploma niet kan halen: dat is een doorbijter of een tactvol iemand. Onze personeelsdienst heeft niet de tijd om van deze eenzijdig normale mensen de sterke punten uit te zoeken. De leer krachten zouden ons hierbij enorm kun nen helpen, want zij gaan ten slotte eni ge jaren met deze leerlingen om. Stuur in bepaalde gevallen gerust deze „mis lukkelingen", maar zeg er dan bij waar in zij mislukt zijn en wat hun sterke punten zijn", aldus ir. Kranen. Het forum bestond uit de volgende he ren: drs. J. H. Abbas, voorzitter, D. F. P. Hoegen, mr. R. E. Lunshof, J. J. Claas, J. van Altena, ir. G. Kranen, drs. A. M. H. Holland en de heer J. A. P. Mabelis. Het forum werd onder meer een vraag voorgelegd over overbodige leerstof, waarover maandag enkele inleiders had den gesproken. De heer J. van Altena ing., technisch onderdirecteur van de „Association Zélandiase de Carbonisa tion G.A." te Sluiskil, merkte in dit ver band op, dat hij de laatste zou zijn om het nut van het vak geschiedenis te on derkennen. „De chemische industrie heeft als zij uloleerlingen aanneemt wei nig behoefte aan feitenkennis. Ik geloof dan ook niet dat het nodig is de leer lingen door te zagen met allemaal jaar tallen. Het is wel belangrijk, dat men inzicht heeft van de economische ge schiedenis. Hierbij zou men dan als il lustratie films kunnen gebruiken", aldus de heer Van Altena. De heer D. F. P. Hoegen, voorzitter van het Departement Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, (Advertentie) Waar gebeuren de wonderlijkste dingenAchter de schermen, al tijd achter de schermen. Neem nu Goes. Daar had een ge zelschap van toneelamateurs met vaart en verve een thriller op de planken gezet voor de plattelands vrouwen. Zo goed, dat het dochtertje van een bestuurslid zich na afloop aan moeders hand achter de coulissen laat voeren om de handtekeningen van het gezelschap te vergaren. Alles verloopt glad. totdat ze bij de man komen, die de rol van de intrigerende schurk heeft vervuld. De man treedt al bereidwillig naar voren, als het meisje haastig uit zijn omgeving ivordt weggetrok ken: „Niet doen. Marjanneke. da's so'n nare vent!" De man had z'n rol eenvoudig té geloofwaardig gebracht. 't Was een mooi compliment. Nu zijn we met dergelijke compli mentjes zelf ook niet altijd zo gelukkig geweest. Zo hebben we eens bijna vermeld, dat „de rol van de louche doortrapte Philippo hem op het lijf was geschreven". Een cliché, maar in deze vorm ge bruikt, erg onaardig. Radio Veronica slaat voor van daag echter alles met een opmer king over Rudi Carell: „Een echt artiestenkind, dat is opgegroeid achter de coulissen". merkte over zijn gezegde van de vorige dag (dat hij het nut van de handels vak ken op de school betwijfelde) op, dat hij had beoogd een „shock d'opinion" te bewerkstelligen. „De leerlingen moeten wel de grondbe ginselen kennen, maar verder hoeven zij zich niet te veel in de stof te verdie pen. Pas het onderwijs aan de werkelijk heid aan, dus aan de eisen van het be drijfsleven. Dan moeten echter ook de exameneisen worden veranderd. Onder wijsvernieuwing is niet in een vloek en een zucht te verwezenlijken. Het heeft in ieder geval nut om er over te spre ken, zoals hier gebeurt", aldus de heer Hoegen. De heer J. J. Claas, hoofdadministrateur van de Vitrite zei in de exameneisen voor het ulo-A de bedrijfseconomie te missen En dit is zo bijzonder belangrijk, om dat de bedrijfseconomie ons een inzicht geeft van wat er wezenlijk in de maat schappij gebeurt. Als ik het zwart-wit zou moeten stellen zeg ik: gooi de han delsvakken maar over boord. Het is veel belangrijker, om te weten hoe de admi nistratie in zijn geheel werkt, dan te le ren om bijvoorbeeld een balans op te maken", was de heer Claas van mening. Drs. A. M. H. Holland, chef onder- wijscontacten van de P.T.T., zei het in het algemeen met deze opmerkin gen eens te zijn. „De uloleerlingen beginnen bij ons direct een cursus te volgen. Het heet dan, dat de opleidin gen er toe dienen zo gauw mogelijk af te leren, wat op school is geleerd. Wij hebben behoefte aan jongelui, die een algemene vorming hebben opge daan en die daarbij ook begrip is bij gebracht. Feitenkennis is van weinig belang", aldus drs. Holland. Aan het eind van de forumbijeenkomst vatte drs. J. H. Abbas, voorzitter van de conferentie, de verschillende wensen van het bedrijfsleven ten aanzien van het onderwijs als volgt samen: „Het komt niet zo zeer op de feitelijke kennis aan. De houding van de leerling is be langrijk. Er moet een bereidheid tot sa menwerking bestaan, tot verder stude ren. De leerling moet leren denken en leren lezen". De deelnemers aan de conferentie had den 's morgens excursies gemaakt naar de Vitrite te Middelburg, de P.Z.E.M.- centrale in Vlissingen, de telefooncen trale van de P.T.T. te Goes, het bedrijf van de gebrs. Cruson te Breskens, het pompstation van de waterleidingmij Midden-Zeeland te Biggekerke, „De Schelde" te Vlissingen en aan de in aanbouw zijnde reparatiewerf „Schelde- poort" van „De Schelde" in Vlissingen- Oost. Des middags hielden in het „Scheide kwartier" drs. A. M. H. Holland en de heer J. A. P. Mabelis, hoofdemployé voor bijzondere diensten een inleiding aan de hand van een flanelbord en licht beelden over „Mogelijkheden voor en Geen voorrang verleende dinsdagavond de automobilist H. S. uit Serooskerke (W.) aan de auto van J. N. M. J. uit Middelburg. S. reed over de Zuidsingel te Middelburg in de richting van de Ver- werijstraat en J. kwam uit de Koepoort straat aangereden. Bij de botsing kreeg een mede-inzittende van J. een hoofd wond. Er was voorts flinke materiële schade. De botsing ontstond omstreeks zeven uur. Collectes De in de Nederlands hervormde kerk te Kapelle gehouden inzameling voor de in wendige zending heeft 105,93 opge bracht. Voor de najaarszendingscollecte werd voorlopig 256,19 bijeen gecollec teerd. (Advertentie) De deelnemende uloleraren aan de conferentie „De uloschool en het bedrijfsleven" hebben dinsdag morgen excursies gemaakt naar een aantal bedrijven. Hier een aantal leraren in het bedrijf van de Vitrite te Middelburg. UIIMIUWUUVIIIIWWIIIUIIIMWMIIMflAMAMIUUWm eisen te stellen aan u.l.o.-leerlingen in het staatsbedrijf der P.T.T." De heer Holland merkte op. dat de beroepen- wereld van de P.T.T. een vrij aardige afspiegeling is van de gehele Nederland se beroepenwereld. Volgens de heer Hol land zijn er bij de P.T.T. goede kansen voor u.l.o.-leerlingen. „Van de 62.000 werknemers zijn er 30.000 van het u.l.o. afkomstig", aldus de heer Holland. Als eisen te stellen aan de u.l.o.-leerlingen noemde hij: geduld en vriendelijkheid, nauwkeurigheid en voorschriftenkennis. De heer Mabelis gaf vervolgens een overzicht van de beroepen, waarin de u.l.o.-leerlingen kunnen worden ge plaatst zoals kantoorbeambte, telegra fiste, telefoniste en administratieve be ambte. Aan het slot van de conferentie sprak zuster Scholastica uit Goes namens de drie verenigingen van leraren aan u.l.o.- scholen in Zeeland en de leden woorden van dank tot het organiserende departe ment Zeeland van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de inleiders en de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde". Advertentie Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex Is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - TJ ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Slot van pagina 1 tiegebieden, zorg en onderhoud voor be planting, wegbebakening. Hoewel buiten de taak van het water schap attendeerde de heer Geluk nog op een dringende behoefte aan strand- ontsluitingswegen in de Westhoek van het eiland. Ook bracht hij over de hoofd- den van de ingelanden heen de slechte toestand van de provinciale weg Noord- gouwe-Zonnemaire nog eens op tafel bij het provinciaal bestuur. Het waterschap „Schouwen-Duiveland gaat „mechaniseren". Een belangrijk agendapunt was deze middag het voor stel van het dagelijks bestuur om zwaar materieel voor het onderhoud van de waterleidingen aan te schaffen. Na een „beginnetje" vorig jaar -een maai en een sproeiwagen zal thans een grote kraan met een hydraulisch sys teem ter waarde van 100.000 worden aangeschaft, compleet met korfmaaier. De kraan heeft ook een belangrijke reik wijdte. Het dagelijks bestuur is van me ning dat over het algemeen nog teveel verouderde werkmethodes aan de zee wering, aan wegen en aan het ontwate ringsstelsel gebruikt worden. Het wil daarin verandering brengen. Bezoeken aan demonstraties hebben de dijkgraaf en de gezworenen geleerd dat men op het gebied van de slootreiniging bij de mechanisatie het verst is gevorderd. Dit slootonderhoud met „mankracht" zal in de toekomst steeds moeilijker worden. Thans doet men nog vaak een beroep op de loonbedrijven, maar dat brengt het Drie reddingboten, waarvan twee in Zeeland zijn gestationeerd, en zes vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst hebben dinsdag middag vier uur lang vergeefs ge zocht naar een Zweedse zeeman, die in de Noordzee overboord zou zijn geslagen van het Zweedse vrachtschip „California", dat maandagavond Vlissingen was ge passeerd, van Antwerpen op weg naar de Noordzee. Om 4 uur werden de reddingboten pres. J. V. Wierd sma (Breskens), Maria Carolina Blankenheym (Burghsluis) en Ko ningin Wilhelmina (Stellendam) teruggeroepen. Toen keerden ook Machinist Albert M. uit Hans- weert, die er van verdacht wordt in de nacht van zondag op maandag zijn medeop varende van het binnenvaartschip „Stad Amsterdam I", stuurman Jaco bus G. A. Houtekamer uit We- meldinge, met een bajonet te hebben gedood, is ook gisteren bij zijn eerste verklaring geble ven: hij zegt zich niets meer te herinneren. Gistermorgen omstreeks twaalf uur werd het drama, dat zich afspeelde in het Amerikadok in de Antwerpse haven, onder leiding van de Belgische rechter-commissaris H. Vanderpoor- ten gereconstrueerd. De verdachte, de 59-jarige Albert M„ moest het café „Stop Thorn Bar", waar hij zondagavond samen met stuurman Houtekamer had gedronken, weer verlaten. Een reconstructie, die ove rigens niet veel opleverde. „De verdachte vertelde ons, dat hij zich ook niet meer herinnert op de kade gevochten te hebben met stuur man Houtekamer", zei ons gister avond rechter-commissaris Vander- poorten. „Ook bleef hij er bij zich niet te herinneren de bajonet te heb ben gepakt", zo voegde deze Belgi sche functionaris er aan toe. Uit de woorden van de heer Vanderpoorten bleek wel, dat zowel machinist M., als stuurman Houtekamer in kenne lijke staat was De geruchten als zou er al lange tijd een ruzie woeden tussen stuurman Houtekamer en machinist M. werden niet bevestigd door andere getuigen verklaringen. Kapitein Cornells Kor- stanje van de „Stad Amsterdam I" verklaarde bijvoorbeeld, dat er wel eens enig verschil van mening was tussen beiden, maar dat dit volkomen in het normale vlak lag. „Ze hadden wel eens woorden, zoals alle mensen, die met elkaar werken wel eens woor den hebben", vertelde hij. Op de foto is de verdachte, machinist A. M., (rechts) te zien tijdens de re constructie of „wedersamenstel- ling" zoals de Belgische politie het noemt samen met een rechercheur in burger. de M.L.D.-vliegtuigen terug naar de vliegbasis Valkenburg. Om twaalf uur werden de schepen en vliegtuigen gealarmeerd door Scheve- ningen-Radio. De dubbelschroef motor reddingboot Wierdsma voer uit onder schipper Willem v. d. Broecke om het gebied dwars van Oostende af te zoeken, de M. C. Blankenheym controleerde on der schipper Jan A. Minneboo een strook tussen Walcheren en Goeree en de red dingboot van Stellendam voer door een gebied benoorden deze route onder schip per M. van Ours. Men zocht zo, met de marinevliegtuigen een gebied af van vijftig kilometer tus sen de Westhinder en het lichtschip Goe ree. De zeeman was in de zogenaamde A-E-route, in een gebied tussen de ge lijknamige boeien waarschijnlijk over boord geslagen. De „California" van 9170 ton van de Johnsonlijn was via de Wielingen om de noord gevaren in de richting van Goeree. Tegen zes uur moesten de drie reddingboten en de vliegtuigen onverrichterzake naar hun bases terugkeren, omdat zwaar storm weer het zoeken belemmerde. Er stond windkracht 8. Windkracht 8 (ruim 60 km per uur, met toppen van 80 km) belemmerde vooral in de avonduren de scheepvaart. De veer boot Zlerikzee-Kats, die de hele dag bij een windkracht van ongeveer 7 met twee boten normaal had gevaren, moest om acht uur uit de vaart worden ge nomen. Ook de veerboot van Zijpe naar Anna-Jacobapolder moest verstek laten gaan: sinds negen uur. Schouwen-Duive land was sinds die tijd dus weer ge ïsoleerd. De loodsdiensten bij Vlissingen werden reeds in de middaguren gestaakt: voor kleine schepen al om vijf voor half drie en om tien voor vijf gingen de diensten voor alle schepen plat. De Nederlandse loodsenkotter zocht weer zijn toevlucht op de Vlissingse rede. Grote schepen gingen op eigen houtje door naar Ant werpen, maar een aantal kleine sche pen, die de moed hadden 's middags uit te varen, moesten toch naar de Vlis singse rede terugkeren. In de avonduren lag reeds een tiental schepen voor Vlis singen. In het verslag van de K.N.A.C.-herfstrit, verschenen in de krant van dinsdag, is een onjuistheid geslopen. Wij meldden dat de best geplaatste Zeeuwse equipe in de B-klas bestond uit de heer T. Uil- H. M. Maassen met een zesde plaats. De best geklasseerde Zeeuwen waren ech ter de heren Clu Cappon-J. Cappon uit Goes, die met 214 strafpunten de 15e plaats in het klassement bezetten. De equipe Uil-Maassen bezette de 17e plaats met 305 strafpunten. Ook de 19e plaats In het klassement werd door een Zeeuw se equipe ingenomen. Alle Zeeuwse ge- klasseerden zijn lid van de Middelburgse automobielclub „Scheldegouwen". waterschap steeds in een ongunstige po sitie. Wanneer nu in eerste instantie een kraan van een ton waarde is aange schaft en wordt nagegaan of aankoop van een tweede kraan, speciaal voor de grotere waterleidingen, in de naaste toe komst ook rendabel is, heeft het water schap de loonbedrijven nog slechts in enkele gevallen nodig. Nadrukkelijk stelde de heer Geluk nog bij het punt „mechanisatie": „Het zal nodig zijn dat we het gehele jaar door over de lande rijen en waar nodig door de ge wassen langs de waterleidingen zullen moeten rijden. De schade, eventueel aan gewassen toegebracht zal dan getaxeerd dienen te worden en vergoed". Het waterschap vergaderde ditmaal weer niet in zijn eigen zaal, aangezien in de zetel aan de Zierikzeese Haven- park 's Landskamer een verbou wing aan de gang is. Die vlot goed, kon nog worden meegedeeld. Het dak is ver nieuwd en momenteel worden de ver schillende kamers afgewerkt en het trappenhuis naar de tweede verdieping doorgetrokken. Het monumentale pand krijgt zo een grondige restauratie en dat wordt ook bij de rijksdienst voor monumentenzorg en bij het gemeentebestuur van Zierik- zee zeer gewaardeerd. Om het his torische „aanzicht" van Zierikzee geen geweld aan te doen is aan de achterkant een loos schuin dak gekomen. De hui dige verbouwing maakt de zetel van het waterschap eerst goed geschikt voor zijn functie. Met de bramenoogst in Zeeland is het afgelopen. Mogelijk dat er de komende weken nog wel enkele kratten aange voerd zuilen worden, maar van beteke nis zal de aanvoer niet meer zijn. De storm van de afgelopen dagen heeft aan de oogst definitief een eind gemaakt. In verhouding tot voorgaande jaren heeft de bramenoogst dit jaar een lang sei zoen gehad. Door het vrij gunstige weer in oktober zijn er veel zogenaamde „na bloeiers" tot hun recht gekomen. Hoewel in september de aanvoer al over zijn hoogtepunt heen was, is het tot vo rige week blijven nadruppelen met hoe veelheden van enkele tonnen per week. Bij de veiling te Kapelle is de totale aanvoer dit jaar gestegen tot ruim drie honderd ton. Dat is altijd nog ruim hon derd ton minder dan in 1962 toen er 431 ton ter veiling kwam. Deze teruggang is te wijten aan de strenge winter met zijn vorstschade, alsmede aan stengel ziekteverschijnselen. Diverse percelen moesten als gevolg van deze schade ge rooid worden, anderen hadden er slechts een halve of gedeeltelijke oogst door. De telers die niet met deze euvelen te kampen hebben gehad, is het een goed bramenjaar geweest. Als gevolg van vraag uit het buitenland was er een goe de prijsontwikkeling. Lag de middenprijs voirg jaar op 113,79, dit jaar zal ze zeker niet beneden de 140,uitkomen. De president van de Middelburgse recht bank, mr. P. van Empel, heeft aan het begin van de dinsdag gehouden zitting van de civiele meervoudige kamer van de rechtbank het werk gememoreerd, dat ir. W. N. van Nooten, die vorige week in Rotterdam overleed, voor de rechtbank verrichtte. De rechtbank, zo verklaarde mr. Van Empel, heeft er behoefte aan dank te brengen aan ir. Van Nooten, die In ja renlange relatie heeft gestaan met de rechtbank inzake onteigeningszaken. De rechtbank is met de adviezen van ir. Van Nooten, die een hoog gezag had in de onteigeningsrechtspraak, bijzonder gelukkig geweest, verzekerde de presi dent, die er aan toevoegde, dat ir. Van Nooten op prettige wijze zijn mening kenbaar maakte. „Hij wist indiscretie en duidelijkheid te betrachten en door zijn adviezen heeft ir. Van Nooten de werkzaamheden van de rechtbank aanmerkelijk verlicht", al dus mr. Van Empel, die besloot met op te merken, dat het arrondissement goe de herinneringen aan ir. Van Nooten zal bewaren. Een tractor met twee aanhangwagens, bestuurd door A. v. d. B. uit St.-Laurens heeft dinsdagmiddag in de Stadhuis straat te Middelburg twee geparkeerde personenauto's tegen elkaar gedrukt. De tractor moest bij inhalen plotseling rem men en slipte. De trekker gleed door, tegen de auto van mevrouw v. d. B. uit Middelburg, die ter hoogte van de rijks leerschool stond geparkeerd. Deze auto reed vervolgens tegen de personenauto van mevrouw R. uit Middelburg. De ver schillende wagens kregen schade. Het ongeval gebeurde om half vier. Aan het Nederlands schriftelijk studie centrum te Culemborg slaagde voor de akte pedagogiek M.O. A: de heer P. J. Kampman te Colijnsplaat. Ds. W. S. Duvekot, hervormd predikant te Brielle, vroeger te Goes woonachtig, slaagde aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam voor het doctoraal examen theologie. (Advertentie) V f3 Brouwershaven is een stap dichter bij de bouw van een nieuw raad huis: het plan voor het toekoms tige gemeentehuis is gereed. De bouw zal een bedrag van 382.000 vergen. Dat delen b. en w. de raad mee in een toelichting op het voor stel om het bouwplan goed te keu ren, de begroting te wijzigen en een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds aan te vragen, als met de bouw van het gemeente huis wordt begonnen. Het college toont in de toelichting aan, dat de gemeente zonder steun van het rijk niet in staat zal zijn het raad huis te bouwen. De raad vergadert dinsdagmiddag aanstaande. In hun toelichting op het voorstel verklaren b. en w. verder, dat er bij het ontwerp van het architecten bureau Wesselo en Van Voorst van uitgegaan is de nieuwe zetel van de gemeente een capaciteit te geven, die Acht. maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van justitie te Utrecht dinsdag geëist tegen de 18-ja.rige Belg J. H. E. D. uit Brus sel, die zich voor de Utrechtse recht bank moest verantwoorden voor enige diefstallen, die hij als priester verkleed in ons land heeft gepleegd. Die diefstal len bedreef hij op het eind van een zwerftocht, verkleed als priester, gedu rende het voorjaar en de zomer door België, Frankrijk en Nederland. De pseudo-priester gaf zich als witte pater uit en verbleef onder meer één nacht in het zusterhuis van het St.- Josephziekenhuis te Vlissingen, na dat hij vergeefs had aangeklopt om onderdak aan de r.-k. pastorie te Vlissingen. Dat was midden augus tus dit jaar. In Bergen op Zoom pleegde hij 17 augustus zijn eerste diefstal op Nederlandse bodem: uit de pastorie daar nam hij een camera, een regenjas en een zomerbrevier weg. Drie dagen later stal hij in Zeist een windjack, sigaren en wat geld en die zelfde dag ontvreemdde hij uit het r.-k. seminarie te Driebergen-Rijsenburg een kofferschrijfmachine. Kort daarop werd de „dolende pater" aangehouden in het seminarie te Warmond. De knaap, zoon van een actrice en een schouwburgdirecteur uit Brussel, werk zaam op de administratie van een Brus sels dagblad, verklaarde voor de recht bank, dat hij „in het voorjaar lust kree; om te zwerven". In Frankrijk nam h, priesterkleren weg en hierin gehuh reisde hij van klooster naar klooster. Hl verbleef ook in pastorieën. In Amien: stal hij een bromfiets, daarna reisde hi door naar Nederland. Mr. dr. R. W. M Pitlo, de officier van justitie, begon zijn requisitoir met de mededeling, dat ook de Belgische justitie belangstelling heeft voor de ondernemende Brusselaar. Dc officier vond, dat in deze zaal de oude uitdrukking „op de kloosters reizen" weer opgeld deed. Hij had waardering voor het reisplan van verdachte. „Zijn route getuigde van goede smaak", zo oordeelde de officier. Mr. Pitio zei, dat hij de jonge Belg ook oplichting en vals heid in geschrifte had kunnen verwijten. Voor de diefstallen eiste hij echter 8 maanden met aftrek. De uitspraak is over twee weken. voldoende is voor een gemeente met 5000 inwoners. Brouwershaven nu 3561 inwoners meent, dat de 5000 inwoners binnen afzienbare tijd be reikt zullen worden, als gevolg van de ontwikkeling, nadat de Deltawer ken gereed zijn. B. en w. merken op, dat het In het voornemen ligt om het gemeentehuis te bouwen aan de nieu we provinciale weg te Noordgouwe. Wat de financiële aspecten van de nieuwbouw betreft, wijzen b. en w. op een aantal kapitaalwerken, die in de eerstvolgende jaren uitgevoerd moeten worden: vernieuwing van de havenbe schoeiing aan de zuidzijde in Brouwers haven en de aanleg van riolering in de kernen Brouwershaven, Noordgouwe en Zonnemaire. Het college vindt het niet mogelijk om de uitgaven in de gemeen tebegroting 1964 op verantwoorde wijze te verlagen. Zij zijn op reële basis be groot, menen zij. „Ze kunnen niet lager, wil de toch al vrij geringe leefbaarheid in de gemeente niet tot een onaanvaardbaar minimum dalen". Overigens vindt het college, dat de inkomsten tot een redelijk peil zijn ongevoerd en niet verder verhoogd kun nen worden. Bovendien is er een an dere omstandigheid: het college wijst erop, dat de gemeente Brouwershaven thans nog een garantie-uitkering ont vangt uit het gemeentefonds van ruim 77.000. Deze zal met ingang van 1966 ieder jaar verminderd worden met een vijfde gedeelte en in 1970 „nihil" zijn, zo blijkt uit het overzicht, dat de raad krijgt. Uit deze overwegingen trekken b. en w. de conclusie, dat de gemeente de bouw van het raadhuis niet zelf kan dragen. Omdat de heer R. Soesman te Domburg - die op 30 juli jl. werd benoemd tot hoofd van de o.l.s. in Noordgouwe na 1 februari 1964 geen uitstel van mili taire dienst kan krijgen, moest er op nieuw in de functie worden voorzien. B. en w. komen met een voordracht, waarop de heer H. J. Japenga, onder wijzer aan de o.l.s. „De Lichtboei'' te Delfzijl als eerste staat. Verder komt in deze vergadering een voorstel aan de orde een garage te bouwen bij de onderwijzerswoning te Zonnemaire. Daarvoor willen b. en w. 2900 uittrekken, met als tegenpresta tie een huurverhoging van 4 per week. Ten slotte wordt de raad in overweging gegeven het krediet in rekening-courant voor 1964 bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten te bepalen op 230.000. ENKELE OPKLARINGEN Vrij veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen en plaatselijk enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Krachtige tot matige en langs de kust harde tot, krach tige westelijke wind. ZON EN MAAN 21 november Zon op 08.08 onder 16.42 Maan op 12.39 onder 20.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2