ONGERUSTHEID IS ONGEGROND Afluisteren telefoon gebeurt hoogst zelden Storm jaagt straten van water Meppel in „Afronding" herverkaveling Schouwen PROF. VONDELING ZEGT NA GESPREK MET MINISTERS OVER WERKWIJZE B.V.D. Nieuwe stijl MBTENAREN KRIJGEN 10 PROCENT EERSTE DISTRIBUTIE GRONINGS AARDGAS BEGINT 9 DECEMBER MELK WORDT 4 CENT DUURDER Nieuwe basis voor geschotheffing Ook elders in Europa overlast door slecht weer 206e jaargang - no. 273 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vleespot duurder door vleesexport KOEKOEK HOUDT VOL Verraad Bewijzen Geen last Hoogst zelden Waarborg „KEk" Toestand niet kritiek Slachtoffers In Engeland N.AV.O.-conferentie in Den Haag NET VAN GASUNIE WORDT AANGESLOTEN Overgangsregeling in werking voor zes provincies Indonesisch tinerts in Amsterdam Nu Assen uur zonder stroom DIJKGRAAF WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND": Classificatie (Zie slot pag. 2 kot. 5) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen. walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 Cb.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Midaelbur0. Woensdag 20 nov. 196: Pagina 3 (Van onze parlementaire redacteur) Namens de vaste commissie voor de Binnenlandse Veiligheids dienst uit de Tweede Kamer heeft haar voorzitter, dr. Vondeling, van de P.v.d.A., gisteren in de openbare vergadering dezer Kamer uitdrukkelijk verklaard, dat de ongerustheid, die in den lande is ontstaan over het afluisteren van telefoongesprekken, onge grond is. De commissie heeft op 31 oktober jl. de fracties, die niet in de com missie vertegenwoordigd zijn, uitgenodigd om feiten of vermoedens over eventuele schendingen door welke overheidsinstelling ook van het brief- of telefoongeheim, die bekend zijn, hetzij uit eigen wetenschap, hetzij door klachten, aan de commissie voor te leggen. Alle klachten, die de commissie uit deze of andere hoofde hebben bereikt, of nog zullen bereiken, zijn in onderzoek genomen. De conclusies, waartoe deze onder zoekingen zullen leiden, zullen ge val voor geval rechtstreeks aan hen, die zich tot de commissie ge wend hebben, worden meegedeeld. De commissie zal bezien, of der gelijke concrete individuele klach ten ook aan de Kamer in haar ge heel kunnen worden meegedeeld. De minister-president, mr. Marijnen, heeft in de kamervergadering van 29 oktober jl. enkele toezeggingen gedaan. Zij betroffen ten eerste de bijzondere VfftAAfWVWtMJWUWWWWWWIiWWWWWVWVWWWVWWMWli (Van onze parlementaire redacteur) „Laat ik me niet kwaad maken, laat ik maar ophouden", zei de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, gisteren in de Tweede Kamer, toen hjj in een woordenwisseling verzeild was geraakt met de heer Koekoek van de Boerenpartij, die stijf en strak bleef volhouden, dat hjj het bewijs in handen heeft, dat bij hem in de jaren 1958 en 1959 de telefoon is afgeluisterd, maar die weigerde zijn beschuldiging op de plaats waar hij haar heeft geuit, in de Kamer waar te maken. De heer Koekoek herhaalde te vens zijn beschuldiging, dat door het afluisteren van zijn telefoon een brief van hem werd onder schept. „Hoe zit het nu met die brief?" riep de heer Scheps van de P.v.d.A. op een gegeven ogenblik. „Die brief heb ik 's avonds aan getekend per expresse verzon den", antwoordde de heer Koe koek. „Hij kwam niet de volgen de morgen aan maar pas des mid dags om vijf uur. Dan moet U me niet kwalijk nemen, dat ik ver band leg tussen het afluisteren van de telefoon en het te laat ko men van de brief". De heer Koekoek van de B.P. deelde mee, dat hij gesprekken on der vier ogen had gehad, waaruit bleek dat zijn telefoon in 1958 en 1959 is afgeluisterd. „U kunt niet zeggen met wie?" vroeg de mi nister. „Neen, dat kan ik niet", ant woordde de heer Koekoek, „want dan zou ik verraad plegen". „De ongerustheid kan alleen worden weggenomen", voegde hij eraan toe, „als een absoluut verbod tot afluisteren wordt ingesteld, met uitzondering als het om de direc te veiligheid van de staat gaat, of bijvoorbeeld een spion betreft". De minister haastte zich te zeg gen, dat dit nu precies de bestaan de situatie is. „Als de heer Koe koek aanwijzingen kan geven over het ongeoorloofd afluisteren van zijn telefoon, dan is hij verplicht de naam van zijn zegsman op te geven, opdat de schuldige achter haald kan worden. Van ontslag van zijn zegsman kan geen sprake zijn, als deze zijn burgerplicht heeft vervuld. Tenzij hij iemand gesproken heeft, die zijn ambtseed heeft geschonden. Maar ook dan is het nodig dat de overheid weet, wie zich daaraan schuldig maakt. Laat de heer Koekoek de naam aan de kamercommissie noemen", aldus mr. Toxopeus, „de zegsman zal niet worden ontslagen"! Op een wat boze toon verlangde de heer Scheps van de P.v.d.A. bij de replieken: „Als de heer Koe koek beschuldigingen uit, moet hij met bewijzen komen, of hij moet zijn beschuldigingen intrek ken. „ïk kan bewijzen, dat de B.V.D. mij heeft gezocht", riep de heer Koekoek uit. „Er is toen een man van de B.V.D. bij mij thuis geweest. Men dacht, dat ik me schuldig had gemaakt of maakte aan N.S.B.-activiteiten. Toen bleek, dat ik ondergronds werk heb verricht, gaf de man me zijn naam, zijn adres en zijn telefoon nummer. Hij zei me: ..Schrijf maar niet naar het departement, daar stikt het van de N.S.B.'ers" De heer Koekoek verklaarde zich bereid de naam van deze man on der vier ogen aan de minister te noemen, „want hij zal er geen last van ondervinden". Mr. Toxopeus maakte er evenwel bezwaar tegen deze gegevens te ontvangen, als hij ze riet mag doorgeven aan de commissie. ■mmvm/wwmiywwwwMWxwywwwwwwMWiwn waarborgen, die geschapen zijn om te verzekeren, dat het afluisteren door enige overheidsinstantie van telefoonge sprekken niet geschiedt dan indien zulks uit overwegingen van staatsveiligheid noodzakelijk is en ten tweede het aantal gevallen, waarin toestemming tot af luisteren is gegeven en bij hoeveel abon nees werd en wordt meegeluisterd. De minister-president heeft zijn toezegging gestand gedaan en op 13 november in een mondeling overleg met de commis sie, waarbij ook tegenwoordig waren de ministers van verkeer en waterstaat en van binnenlandse zaken, vergezeld van het hoofd van de binnenlandse veilig heidsdienst. De heer Vondeling was van oordeel, dat de bewindslieden alle vragen van de commissie zonder enige terughou dendheid hebben beantwoord. Wat de frequentie en de omvang van het af luisteren betreft volstond hij met de verklaring, dat de mededelingen van de minister-president op 29 oktober „dat een dergelijke opdracht hoogst zelden wordt gegeven" gerechtvaar digd is door de cgfermatige en andere gegevens, die aan de commissie ver strekt zijn. Wat de waarborgen betreft zei dr. Von deling, dat de machtigingen tot afluiste ren van telefoongesprekken alleen tot stand komen op persoonlijk verzoek van het hoofd van de B.V.D. Geen enkele andere overheidsinstantie kan zo'n ver zoek zelfstandig rechtstreeks bij de tot beslissing bevoegde instellingen aan hangig maken. De machtiging wordt niet verleend dan met uitdrukkelijke toestemming van achtereenvolgens en i de minister van binnenlandse zaken, en de minister-president en de minister van justitie en de minister van verkeer en waterstaat. De commissie acht het feit, aldus dr. Vondeling, dat niet minder dan vier leden van de ministerraad elk met recht van veto bij een machtiging betrokken worden, van doorslagge vend gewicht voor het oordeel over de vraag of men er in redelijkheid staat op kan maken dat hier in Ne derland om andere dan zeer beklem mende redenen van staatsveiligheid geen telefoongesprekken door enige overheidsinstantie worden afgeluis terd. Ten slotte deelde de heer Vondeling mee, dat het niet mogelijk is op legale wijze in telefoongesprekken mee te luisteren zonder toestemming en medewerking van de P.T.T. Het is uitgesloten, dat de gene wiens telefoontoestel wordt af getapt, dit zou bemerken door bepaalde geluiden. De befaamde klik, die ver scheidene verontruste telefoonabonnees gesignaleerd hebben, kan zeer uiteen lopende oorzaken hebben. Hij heeft ech ter niets te maken met het afluisteren. Voorts zei de heer Vondeling, dat voor het geven van informaties bij sollicita ties geen gebruik wordt gemaakt van eventuele door afgeluisterde telefoonge sprekken verkregen gegevens. Ten aanzien van het briefgeheim is aan de commissie verzekerd, dat de medede lingen van de minister-president op 29 oktober jl. in de Kamer over de wette lijke voorschriften ter bescherming van het briefgeheim mede inhield, dat het de B.V.D. niet is toegestaan brieven aan anderen, die onder de hoede van de P.T. T. zijn, te openen, door te lichten enz. Regen en stormachtige westelijke wind hebben gisteren het water in en rond Meppel tot grote hoogten doen stijgen. Het wassen van het water ging gistermiddag snel, me de als gevolg van de grote aanvoe ren uit de gebieden ten noorden van Meppel. Op enkele plaatsen in het zuidwesten van de stad. in de nabijheid van het Mep- pelerdiep, kwam het water reeds op straat te staan. In het noordoosten van de stad, langs de Wold-AA, stond het tegen de straat aan. De toestand was gisteravond nog niet kritiek. Een geluk kige omstandigheid was, dat de regen buien hadden opgehouden en dat bij de stroomsluis Beukers in vergrote mate water van het Meppelerdiep naar de boezem van het waterschap Vollenhove i kon worden afgevoerd. Hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen hangt af van het weer van vandaag. Ook elders in Europa had men last van de storm en het water. De or kaanachtige winden en slagregens die het grootste deel van West-Euro pa gisteren teisterden, hebben tot dusver reeds acht mensenlevens ge- eist en tientallen personen verwon dingen doen oplopen. In het westelijk deel van Frankrijk vie len zware regenbuien, maar Parijs be leefde de warmste 19e november met een temperatuur van 17.3 graden Celsius. In Engeland is de strijd tegen over stromingen aangebonden. De zeewerin gen langs de. Kanaalkust moesten wor den versterkt. Na 36 uur van voortdu rende regen is het water van de Theems snel aan het wassen en is in de boven loop reeds buiten de oevers getreden. Dinsdag is in aanwezigheid van o.a. minister Van Aartsen het nieuwe gebouw van Van Gend Loos aan de Catharijnensingel in Utrecht officieel geopend. Ter ge legenheid van dit heuglijke feit bood de directie van de firma een groot bedrag aan voor de restau ratie van de historische St.-Pie terskerk in Utrecht, die gebruikt wordt door de Waalse Gemeente. Het geschenk werd in een oude schatkist aangeboden, V.l.n.r. mi nister Van Aartsen, ds. prof. J. G. H. Hoffmann en directeur H. P. J. Hennes. Geheel links een in histo risch kostuum gestoken V. G.&L-. koetsier. i iniiiiiwwvwwirt/wwwvwvwwMwywvywtfwvv'tivw. In welingelichte Haagse kringen wordt als vaststaand aangenomen, dat de N.A.V.O.-voorjaarseonferentie in mei 1964 in Den Haag wordt gehouden. De ze conferentie zal drie dagen duren. Het is nog niet geheel zeker of hiervoor de grootste Scheveningse hotels zullen worden gebruikt aangezien de eigena res, de E.M.S., daartoe voor het ogen blik niet te vervullen eisen zou stellen. Naar verluidt wenste de E.M.S.-directie onder meer tussen Grand Hotel, Kur- haus en Palace Hotel overdekte gangen te bouwen om de deelnemers aan de conferentie men verwacht tussen de 700 en 1200 mensen beschuttende doorgang te bieden. De minister van volkshuisvesting kan daarvoor geen vergunning geven. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft met de centrale commissie voor georganiseerd overleg overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van tien procent per 1 januari 1964 voor het overheidspersoneel alsmede over een minimumloon van 100 gulden per week of 440 gulden per maand. Volgende week dinsdag komt de cen trale commissie weer bijeen. Dan zullen de onderhandelingen worden voortgezet over afschaffing" van de zogenaamde verdienstebeloning, de halvering van de standplaatsaftrek en over de eis voor een gratificatie, die de organisaties heb ben gesteld, omdat een dergelijke uitke ring aan het eind van het jaar dikwijls ook in het particulier» bedrijfsleven wordt gegeven. Op 9 december zal de koppeling tot stand worden gebracht tussen de aardgasputten te Slochteren en het Gasunïenet, zo heeft de Gasunie! gangsregeling houdt in dat met ingang van 9 december voor de betrokken ge meenten de nieuwe aardgasprijs zal gel den. Nadat met deze gemeenten het in voorbereiding zijnde standaardcontract zal zijn gesloten, zal de op 30 oktober gepubliceerde definitieve inkoopprijs van 6 a 6,5 ct per m3 met terugwerken de kracht tot 9 december 1963 worden berekend. meegedeeld Het beschikbaar komen van Gronings aardgas in het net betekent dat de op 27 september jl. voorgestelde overgangs regeling in werking zal treden voor alle gemeenten in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland (met uitzondering van Nijmegen) en Utrecht. Hetzelfde geldt voor enkele andere ge meenten buiten deze provincies, die hun gasvoorziening volledig op basis van aardgas verzorgen. Het in werking treden van de over- (Van onze verslaggever) Ir. B. van Dam, de voorzitter van het produktschap voor zuivel, heeft op een vergadering te Am sterdam meegedeeld, dat de prijs voor de consumptiemelk in twee etappes in januari en in april 1964 nog met in totaal vier cent per liter zal stijgen. De voorzitter van het produktschap, die sprak voor de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Consumentenbond, zette uiteen, dat deze stijging in de eer- (Van onze Haagse redactie) ste plaats een gevolg is van de komende - forse loonsverhoging en in de tweede Een vrachtschip van de Djakarta Llojd piaats voortvloeit uit een mogelijke ver is gisteren met duizend ton tinerts uithoging van de richtprijs voor de melk in Indonesië in de Amsterdamse Coenha- E.E.G.-verband ven gearriveerd. Het betreft hier de eerste zending in het kader van de over eenkomst die tussen de Billitonmaat- schappij en de Indonesische overheid is gesloten. Vrijwel de gehele tinproduktie van Indonesië za! van nu af aan in Ne derland worden gesmolten. Prinses Beatrix heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de onder delen van de Koninklijke Marine in Den Helder. Tijdens de inspec tie van de erewacht maakte de prinses dankbaar gebruik van de paraplu. Het grootste gedeelte van de Drentse hoofdstad heeft een stroomloos uur ach ter de rug. Omstreeks 16-40 uur viel gister- avond in alle woningen, winkels en werkplaatsen de stroom uit, tengevolge van een defect in de hoogspannings kabel van het stadsnet. Het verkeer ondervond veel last van de stroomstoring omdat ook de straatver lichting was uitgeschakeld. In de hoofd straten vormden zich lange files auto's, die stapvoets reden. ZONDER onverwachte strubbelin gen zal de herverkaveling van Sehouwen-Duiveland nog voor het einde van het jaar administratief worden afgerondde algemene ver wachting is dat de akte van toe deling op 23 december aanstaande zal worden gepasseerd. Een bij zondere gebeurtenis voor het eiland en speciaal voor het water schap „Sehouwen-Duiveland". Dijkgraaf A. M. Geluk besteedde er dinsdagmiddag in de algemene vergadering van hoofdingelanden te Zierikzee namelijk veel aan dacht aan. „De nieuwe toestand wordt dan wettelijk van kracht en voor 1964 zal de volledige ge- schotsheffing daarop zijn geba seerd", kondigde hij in zijn ope ningstoespraak aan. De aanslag voor het gehele waterschap zal dan behoudens een classificatie uniform zijn. De heer Geluk werkte de importan tie van deze akte van toedeling van de Herverkavelingscommissie Zee land voor de vergadering in hotel „Concordia" nog even verder uit. „Immers alle geldelijke verschillen als gevolg van het oude (oor spronkelijk) ïastenpeil van inbreng van bezit en schuld, van privileges als vronen en vrijlanden, zullen worden ondergebracht in de lijst van geldelijke regelingen van de herverkaveling", aldus de dijkgraaf. De reglementswijziging die daar voor bij het Schouwse waterschap nodig is, is aanhangig bij provin ciale staten. De heer Geluk verwachtte niet, dat de uitvoering van deze plannen op moeilijkheden zal stuiten. Hij noemde het ingrijpende en verstrekkende beslui ten. „Maar zij zijn onmisbaar en alles zins aanvaardbaar, omdat het voor de ingelanden uiteindelijk geen wezenlijk financieel verschil betekent: wat men meer betaalt aan het waterschap per hectare, wordt afgetrokken van de te betalen herverkavelingsrente dan wel omgekeerd. Populair gaf de dijkgraaf nog deze toelichting: de regeling zal én voor het waterschap én voor de herver kaveling op „nul" uitkomen, omdat de „plussen" en „minnen" elkaar theo retisch gesproken opheffen. Als een „antwoord" op deze belangrijke mededelingen van de voorzitter gaven de hoofdingelanden later in de verga dering bij de behandeling van de begro ting hun fiat aan het nieuwe systeem: de classificatie in de geschotsheffing. Voor de Schouwse landbouwers en ge- schotplichtigen zal die voortaan beperkt blijven tot drie schakeringen. Er wordt uitgegaan van een opbrengend vermo gen per hectare van: a. f 2000 of meer, b. van f 2000 tot f 500 en c. minder dan f 500. Van een enkele zijde werd later nog bezwaar gemaakt tegen de nieuwe vorm van geschotsheffing. Maar dijk graaf Geluk zegde toe, dat in bepaalde „grensgevallen" nader overleg met het waterschapsbestuur altijd mogelijk zal blijken. Ook op het vlak van de verpachtingen zal de nieuwe situatie een andere opzet ten gevolge hebben. Meegedeeld kon worden dat in een volgende vergade ring aan de hoofdingelanden een lijst met 150 namen van pachters zal worden overgelegd, van enkele honderden per celen dijken, karrevelden, goed en slecht land. In overleg met de toekomstige pachters zal de prijs worden vastgesteld. Minder enthousiast was de heer Geluk aan het begin van deze algemene ver gadering over de financiële situatie rondom het wegennet op het eiland. De trage gang van zaken met het ont werp van wet voor de „uitkering we gen" bestempelde hij als een onrecht tegenover de streek. „Het waterschap heeft op het eiland ongeveer 370 km weg in onderhoud. De toename van het toeristisch verkeer wordt steeds gro ter. Als men de last van het onderhoud vrijwel uitsluitend op de streek laat drukken, dan loopt deze onbillijkheid steeds meer in het oog". „Louter en alleen omdat het water schap als gevolg hiervan financieel de toelaatbare grenzen moet overschrijden kunnen initiatieven tot nodige verbete ringen vaak niet tot ontplooiing komen, lichtte de dijkgraaf nog toe. En het zijn er heel wat, die op uitvoering wachten, zo bleek nog uit een opsomming: weg- verbreding, wegverbetering, dijkreerea- tie, betere toegankelijkhid van recrea- Prins Bernhard werd vorige week be schermheer van de school voor tro pische landbouw in Deventer, de vroe gere koloniale landbouwschool. Deze bloeiende school wordt op dit ogenblik bezocht door meer dan driehonderd leer lingen, onder wie velen uit Aziatische en Afrikaanse landen. Bij de installatie van de prins als be schermheer hield de burgemeester van Deventer mr. N. Bolkestein een rede, waarin hij onder meer zei, dat de Nederlanders de landbouw in Indonesië op een hoger peil hebben gebracht en dat de oud-leerlingen van ae koloniale landbouwschool daarin een groot aan deel hadden. Maar dat koloniale verle den lag deze burgemeester toch niet he lemaal, want even later zei hij, dat Ne derland in Afrikaanse ogen een klein land is zonder koloniaal verleden. Dit waren dan twee twijfelachtige op merkingen in een enkele zin. In de eerste plaats behoort Nederland in de Verenigde Naties niet tot de kleine lan den, die ongeveer tweederde deel van deze organisatie uitmaken. Het behoort tot de grote landen in de bovenste groep van de volkerenorganisatie. In de twee de plaats heeft Nederland wél een ko loniaal verleden en het behoeft zich daarvoor niet te schamen. Men doet al sedert jaren in Nederland niet uitbundig over dat koloniaal verleden, want die uitbundigheid was op het „wereldtoneel van vandaag" niet meer gangbaar. Het anti-kolonialisme van de jonge politici in de ontwikke lingslanden en van de oudere politici in de Verenigde Staten en in Rusland voer de na 1945 de boventoon en van de vroe gere koloniale regeerders wilde men althans tot voor enkele jaren geen goeds meer horen. In verscheidene ion- ge staten is die houding echter enkele jaren geleden gewijzigd en in andere is men druk bezig tot een betere waarde ring van de oude koloniale bestuurders te komen. Desondanks is het in bepaalde Europese kringen nog een soort mode verschijnsel om zich te distantiëren van de vroegere koloniale glorie. En nu blijkt dan opeens weer in Nederland, dat er nog zoiets is als een bloeiende koloniale landbouwschool, die te zamen met andere instellingen en men ver- gete dan vooral ook de hogeschool in Wageningen niet! prachtig werk heeft gedaan voor de verbetering van de tropische landbouw, bosbouw enz. in vroegere koloniën. Wel, wij geloven dat dit openlijk gezegd mag worden en dat daarbij geen schaamte behoeft te be staan voor een koloniaal verleden, maar integendeel, dat men daarop trots mag zijn. Wij treffen meestal deze merkwaar dige „schaamte" aan bij mensen, die zich thans in Europa met ontwikke lingshulp bezighouden en die blijkbaar het verleden willen vergeten. Zo maakte enkele dagen geleden prof. dr. J. Tinbergen in „Vrij Nederland" enkele opmerkingen over het sturen van mensen naar ontwikkelingsgebieden. Hij zei, dat het tot hen, die de ontwikke lingspolitiek in de moderne stijl pousse ren is doorgedrongen, dat naast mate riële investeringen ook investeringen in de vorm van heel veel mensen nodig zijn, dat wil zeggen, dat de opleiding en scho ling van velerlei soorten hoger gekwa lificeerde krachten nodig is. Hij schreef er uiteraard niet bij, dat onder de ont wikkelingspolitiek „oude stijl" (dus de koloniale ontwikkelingspolitiek) vóór 1940 uit Nederland jaarlijks een paar duizend ingenieurs, artsen, landbouw kundigen, leraren, onderwijzers, des kundig-opgeleide bestuursambtenaren, jonge bankmensen, handelsmensen enz. voornamelijk naar de eigen koloniën vertrokken om daar deel te nemen aan het geweldige ontwikkelingswerk. Van zelfsprekend deden velen dat óók om zelf daarbij voordeel te behalen, maar zij bouwden toch krachtig en deskundig mee aan een betere samenleving met een stijgende welvaart. Prof. Tinbergen wist al vele jaren op grond van de Nederlandse ervaring dat voor de opbouw in ontwikkelings gebieden vele mensen nodig waren. Hij durfde dat echter aan de „nieuwe-stijl- mensen" niet te vertellen, want dan moest hij teruggrijpen naar het (zo pijnlijke verleden. Thans laat hij dan die nieuwe-stijlmensen zelf ontdekken wat hijzelf en anderen al een eeuw lang wisten. Wordt het nu zo zachtjes aan geen tijd, dat men dit verstoppertje spe len staakt en openlijk de goede (uiter aard naast sommige kwadedingen van het oude stelsel er kent Als men leest wat de leden van de Indonesische handels delegatie vorige week Ln Nederland ver klaarden, dan blijkt dat men in Indone sië volkomen op de hoogte is van be paalde deugden, welke het oude stelsel had. Een lid van die delegatie verklaar de openlijk, dat Indonesië weer contact met Nederlanders wil voor de handel in tropische produkten. „Zij hebben", zei hij zo ongeveer, „daarin een eeuwenlan ge ervaring en dat kan ook voor ons voordelig zijn". Wellicht durft men na zo'n Indonesische uitlating in Nederland wat vrijmoediger te praten over het grootse werk, dat Nederland destijds in zijn voormalige koloniën heeft verricht! Ter aanmoediging willen we er dan nog wel bij vertellen, dat men in Engeland ook bezig is over het „kolo niale verstoppertje spelen" heen te ko men. Daar is niet zo lang geleden door de Engelse voorlichtingsdienst een boek je verspreid over een „Proud Record". Dat trotse record is het stichten en op bouwen van het machtige Britse kolo niale rijk, waarbinnen zovele volkeren naar groter welvaart zijn geleid en waarbinnen de basis weid gelegd voor hun onafhankelijk volksbestaan." Als er nu landen zijn in Azië en Afrika waar nog democratie bestaat helaas zijn die landen schaars dan is dat te dan ken aan het opbouwwerk van Europea nen onder.... het koloniale stelsel!! Niet dat alleen de Britten reden tot trots zouden hebben, want andere wes terse volkeren hebben evenzeer meege holpen om de vruchtbare invloed van de westerse beschaving uit te dragen over de wereld. In het bewuste boekje worden ook de Nederlanders genoemd! De Engelse minister Maudling, die het voorwoord voor die publikatie schreef, zegt daarin, dat nieuw-onafhankelijke landen er soms de voorkeur aan geven heel begrijpelijk! meer naar de opwindende toekomst te zien en een sluier te leggen over de periode van hun afhankelijkheid. „Wij zouden", zo schrijft Maudling, „dwaas zijn als we die houding veroor deelden, maar daarom behoeven wij er nog niet mee in te stemmen". Dat woord geldt ook voor Nederland. Wij behoeven geen sluier te leggen over het verleden! Zeker niet als een prins der Nederlanden beschermheer wordt van een belangrijke landbouwschool, die stevig geworteld staat in het koloniaal verleden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1