Middelburgse kermis verzet naar de week na Hemelvaartsdag O Europas geurige lichte pijptabak stop'n tijgerin uwtank! B. en w. op valreep met nieuwe datum ZEEUWSE C.B.T.B. OVER PACHT EN PRODUKTENPRIJZEN N.V. VAN LEER WIL FABRIEK VOOR VATEN IN TERNEUZEN Stellendamse garnalenpelsters weer in staking K0RTGENE WACHT OP BOUW VAN BUNGALOWS AAN VEERSE MEER HOGERE KOFFIEPRIJS ALS STEUN AAN ONDERONTWIKKELDE LANDEN £SSOj BENT U BETER UIT! Het neusje van de zalm echte PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESLUIT VAN RAADSMEERDERHE1D Anders te doen Niet gemist WITTE KRUIS WITTE KRUIS Vergadering hoofdbestuur Teleurgesteld over standpunt van Nederlandse C.B.T.B. Bietenprijs Werk voor 50 personen Optie op terrein van 10.000 m2 MALEISIË MOBILISEERT (Advertentie) DIRECTEUR-GENERAAL SCHEEPVAART EN SECR.-GEN. 0., K. EN W. Aquarel Vincent van Gogh: opbrengst f 52.000 (Advertentie) Automobilisten, die vergelijken, hebben hun keus snel bepaald: Esso Extra! Deze benzine geeft de motor meer fut, meer vermogen. Altijd! Vergunningen blijven uit „Omstandigheden werken tegen" WINST VOOR OPPOSITIE IN TURKIJE MINISTER LOUW DIENT ONTSLAG IN VOORAL GOEDKOPE SOORTEN DUURDER Verhoging is niet algemeen Zwolsmangroep meerderheidsbelang in de V.H.S. Bij Friesch-Groningsche vaste beloning voor commissarissen Vooral goedkope DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 7 De Middelburgse kermis wordt vanaf dit jaar verzet van de le augustusweek naar de week na Hemelvaartsdag; van zaterdag na Hemelvaartsdag tot de daarop vol gende donderdag, met uitzondering van de zondag. Aldus heeft de Mid delburgse gemeenteraad tijdens zijn maandag gehouden vergade ring onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drijber met zestien stemmen tegen één stem besloten. Tegen het voorstel was de heer A. J. Schot van de S.G.P. Dit voorstel van b. en w. week af van het aanvankelijke voorstel, waarin de kermis naar de pinkster- week zou worden verzet. Burge meester Drijber wees er echter op, dat er in de afgelopen week sterke bezwaren waren gerezen tegen een kermis met Pinksteren, zodat b. en w. tijdens de vergadering een nieuwe datum aan de raad voorleg den. Het college onderving daarmee, zo bleek tijdens de besprekingen overdui delijk een groot aantal vragen van de raadsleden. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) bijvoorbeeld had een heleboel vraagtekens geplaatst bij het aanvanke lijke voorstel. „Nu de week vóór Pink steren voorgesteld is, blijven er maar enkele over", lichtte het socialistisch raadslid toe. Zo wilde hij weten of het opstellen van de kermis na de Hemel vaartsdag technisch mogelijk is en of de exploitanten er voor geporteerd zijn. Ook bij de heer C .A. Kammeraad (v.v.d.) waren deze vragen nog over gebleven. Hij vroeg zich verder af of een kermis zo vroeg in mei wel een geschikte datum voor een be hoorlijk bezoek is; de heer Kamme raad achtte het verstandiger om de 2e of 3e week in juni te kiezen. Voor de heer J. A. van Bennekom (a.r.) was het oorspronkelijke voorstel onaan vaardbaar. Het A.R.-raadslid had zich er over verbaasd, deelde hij mee; te vens over het feit, dat Ged. Staten zich zo druk maakten over de overlapping van de Middelburgse en Vlissingse ker mis. „G.S. hebben toch wel wat anders te doen", meende de heer Van Benne kom, die verder zei er bepaald geen be hoefte aan te hebben om aan de verzet ting via reclamemiddelen bekendheid te geven. De heer Van Bennekom had er evenmin behoefte aan om de kermis attractiever te maken. „Ik ben vóór een tijdvak, dat zo onaantrekkelijk mogelijk is, zo dat de kermis zich zo spoedig mogelijk zal overleefd hebben". Wanneer het thans zou gaan om het wel of niet hou den van een kermis in het algemeen, dan zou de heer Van Bennekom en de A.R.-fractie tegengestemd hebben. Met de verplaatsing ging hij akkoord, in de hoop, dat het een stap zal worden op de weg naar verdwijning. Ook de heer Schot zei verheugd te zijn dat de kermis niet in de pinksterweek gehouden zal worden. Hij was even min voor het maken van de „verzet tingsreclame" en wenste voorts, dat de kermis zo snel mogelijk zou ver dwijnen. De heer P. H. M. Adriaansens (k.v. p.) zei bepaalde bezwaren van de heer Van Bennekom te delen, hoewel hij niet zozeer voor afschaffing was. „Waar halen we anders die f 30.000 staangeld vandaan?" vroeg hij zich af. Waarna de heer W. Don (p.v.d. a.) verklaarde, dat hij en de heer F. Steutel, de prot.-chr. groepering in de P.v.d.A. tegengestemd zou heb ben als de kermis naar de pinkster- week verplaatst zou zijn. stap genomen voor verbetering, naar het oordeel van het college en de ex ploitanten zeker geslaagd te noemen. De wethouder verklaarde vervolgens dat de f 25.000 tot f 30.000 staangeld niet gemist kan worden in de algemene mid delen der gemeente. De kermisvakbon- den hebben bij de besprekingen over de verplaatsing eensluidend het advies ge- gegeven om de nieuwe datum zo vroeg mogelijk in het seizoen te stellen, zo mogelijk te koppelen met de pinkster- week. De heer Baars wees er op, dat zowel de Middelburgse middenstands centrale als de V.V.V. daarmee akkoord gingen. Hoewel b. en w. meenden ook aan de bezwaren van kerkelijke zijde tegemoet gekomen te zijn, bleek dit, zo verklaarde wethouder Baars, toch niet zo te zijn. Hij achtte het nu mogelijk, dat de ker mis op donderdagavond laat opgebouwd kan worden, waarna de markt op za terdag vóór Pinksteren weer „schoon" kan zijn. Tenslotte was de heer Baars van oordeel, dat er toch iets uitgetrok ken moet worden om mee te kunnen de len, dat de datum zo rigoreus veran derd is. In tweede instantie zei de heer Hu bregtse er verwonderd over te zijn, dat de M.M.C- zo achter het voorstel stond, terwijl daar toch ook een christelijke groepering in vertegen woordigd is. De heer Van Bennekom zei, dat het gemis van f 30.000 hem totaal niet aansprak. Dan moet men dit geld maar op een andere wijze zien te krijgen, of anders bezuini gen, meende hij. „Wat niet goed is, kan men niet „verdelen", verklaarde de heer Van Bennekom. De heer M. Wattel (a.r.) voegde er nog aan toe: „We distanciëren ons van het streven om via de kermis aan geld te komen". Waarna burgemeester Drijber betoogde, dat het college zeker oog heeft gehad voor het feit, dat Pinksteren als chr. feestdag in de kermisweek zou vallen. „Een dergelijke suggestie van „hoe is het mogelijk, dat het college de Pink steren er in wil betrekken", gaat mij bepaald te ver", zo betoogde mr. Drij ber. Op verzoek van de heer Schot werd tenslotte een hoofdelijke stemming gehouden, waarbij alleen de heer Schot zijn stem tegen het voorstel uitbracht. Wethouder W- P. J. Baars (c.h.) zei, dat het college bij het verplaatsen er van uitgegaan is, dat de huidige kermis sterk achteruit ging. In 1963 is de eerste (Advertentie) DE PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermeel Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B. T.B. heeft in een vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes nogmaals de grond- en pachtprijzen aan de orde ge steld. Men toonde zich teleurgesteld over het feit, dat het bestuur van de Neder landse C.B.T.B. de verhoging van de pachtprijzen met daarop aansluitend een verhoging van de produktenprijzen niet wil bevorderen. De Zeeuwse C.B.T.B. had deze zaak aan de orde gesteld om dat in Zeeland vrij veel pachters wegens het geringe rendement van het grond bezit worden genoodzaakt grond voor hoge prijs te kopen. Wel instemmen kon het bestuur met de gedachte binnen de pachtnormen de prijzen wat te verhogen vanwege de gunstige externe omstandigheden. Aan een grotere spreiding van de lasten van de waterkering ook over niet grond-gebruikers zal de Neder landse C.B.T.B. aandacht schenken. Besloten werd, bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een lening van 5700 tegen een rente van 3VZ pet. aan te gaan ten behoeve van de tijdelijke financiering van de voorbereiding van de bouw van de chr. landbouwhuishoud- school te Middelburg. In de vacature M. D. den Hollander werd als vicé-voorzitter van het bestuur van de chr. landbouwhuishoudschool te Bruinisse benoemd de heer P. Minnaard te Goes. Medegedeeld werd dat de ge westelijke afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen behalve de aanschaf ook een gedeelte van de kosten van de twee bus jes, die leerlingen uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen visa versa van Hoedekens- kerke naar de chr. lagere landbouw school 's-Heer-Arendskerke vervoeren, voor zijn rekening genomen heeft. Verschillende posten van de begroting voor 1964 kwamen uitvoerig ter sprake. De begroting werd voorlopig vastgesteld en zal worden verzonden naar de afde lingen. Op de winterledenvergadering op 9 december (spreker de directeur- generaal van de landbouw ir. J. W. Wel len) zal de begroting in behandeling komen. De wildehaverbestrijding werd bespro ken aan de hand van een enquête over het voorkomen van wilde haver, ver zorgd door de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst en de keuringsdienst, als mede aan de hand van een ontwerp-ver- ordening van het Landbouwschap. Het bestuur achtte het vanwege het grote gevaar van dit onkruid wat teleurstel lend, dat deze verordening nog niet voor de gehele provincie kan gelden. Anderzijds was het bestuur er sterk voor geporteerd dat de verordening voor een gedeelte van de provincie gaat gel den omdat het toezicht op de naleving er van nog wel aparte problemen met zich zal brengen. Besloten werd schrif telijk aan het Landbouwschap te verzoe ken, de ontwerp-verordening zodanig aan te vullen, dat ook chemische be strijding, zodra deze doeltreffend mocht zijn, toegelaten wordt. Ten aanzien van de suikerbietenprijs meende het bestuur, dat een verho ging tot minimaal 65,per ton (met verhoging daarboven ter com- Êensatie van nog komende loonsver- ogingen) noodzakelijk moet worden geacht. Het bestuur vond dat dit dan ook een redelijke prijs kan worden genoemd. Bij een lagere prijs wordt het wel zeer onwaarschijnlijk geacht dat het areaal voldoende groot zou worden om goeddeels in de binnen landse behoefte te kunnen voorzien", zo stelde men. Ook het aardappelbeleid werd uitvoerig besproken. „Vastgesteld kan wel worden dat de aardappelteelt bij de prijzen van de laatste maanden niet lonend is. Met behoud van bezwaren tegen de uitvoer- remmingen van dit voorjaar en het wat laat verlenen van exportsubsidies in dit De N.V. Van Leer's vatenfabrieken in Amstelveen heeft plannen in studie om in Terneuzen een fabriek te stichten voor de vervaardiging van vaten ten behoeve van de chemische industrie. Naar wjj vernemen betreft het een toe leveringsbedrijf, dat sterk het oog ge richt zal houden op de produktie en verdere ontwikkeling van Dow Chemi cal International in de Nieuw-Neuzen- polder in Terneuzen. Deze nevenvestiging van het wereldbe- drijf in Amstelveen zal overigens geen sterk arbeidsintensief karakter dragen. De gedachten gaan uit naar circa 50 werknemers. In afwachting van een nadere uitwerking van de plannen heeft de n.v. bij de gemeente Terneuzen een verzoek ingediend tot het verkrij- najaar wil het bestuur er toch ook be grip voor opbrengen dat de aardappel door het Landbouwschap als een vrij- produkt is gewenst en dat de teler dien tengevolge ook de prijsrisico's er van heeft te dragen", aldus het bestuur. Hoewel niet „met hooggespannen ver wachtingen" meende het bestuur zijn in stemming te moeten betuigen met een ontwerp van de gewestelijke sociale commissie voor een spaarregeling voor landarbeiders waarbij de werkgever de door de landarbeider gespaarde bedra gen met een bepaald percentage ver hoogt. In deze vergadering werd verder nog het verslag en het werkplan van de agrarisch-sociale en economisch-socidle voorlichting goedgekeurd. De heer A. Lorier te Souburg werd als bestuurslid van het Prov. Onderzoek Centrum her benoemd. (Van een correspondent) Gisterochtend is de dorpsomroeper van Stellendam rondgegaan en heeft een sta king aangekondigd van de garnalenpel sters. De dames besloten het werk neer te leggen, omdat de twee grootste pelle rijen het pelloon van 20 cent terugge bracht hadden tot 17 cent per ons. Dat loon van 20 cent was verkregen na een vorige staking. Maar nu was men weer even ver. Alleen de twee kleinste pellerijen in Stellendam handhaafden het loon op 20 cent. Een reden te meer om te staken. Het actiecomité schakelde de dorpsomroeper in en de staking was zo voor elkaar. Gisteravond om half ze ven kwamen de staaksters in protest vergadering bijeen. De koning van Maleisië heeft gisteren een proclamatie getekend waarbij in Malakka mannen tussen 21 en 28 jaar voor militaire dienst worden opgeroepen wegens de gespannen verhouding met Indonesië. Het betreft ongeveer 600.000 personen. Voor de andere deelstaten Singapore, Serawak en Sabah geldt de oproep niet. Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voortrekkers maakt. Voortrekkersde geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. VT 363 A Drs. H. J. H. Janssen, directeur afde lingschef van de directie internationaal vervoerbeleid van het directoraat-gene raal van het verkeer, is met ingang van 1 december 1963 benoemd tot directeur- generaal van scheepvaart. Met ingang van 13 november 1963 is benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. H. J. Schölvinck, directeur-generaal voor de volksontwik keling. De heer Schölvinck studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden en de katholieke universiteit te Nijmegen. Na zijn doctoraal examen in 1933 aan laatstgenoemde universiteit was hij van 19341938 werkzaam als advocaat en procureur In Den Haag. Van 1936 tot 1940 was hij adjunct-se cretaris van de Hoge Raad van Arbeid en van het college van rijksbèmidde- laars. In februari 1940 werd hij be noemd tot referendaris bij het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen waar hij werkzaam was als plaatsvervangend chef van de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen. Op 31 december 1941 werd hij door de toenmalige secretaris-generaal van dit ministerie, Van Dam, op wachtgeld ge steld. Op 5 mei 1945 werd hij hersteld in zijn ambtelijke functie bij voornoemd ministerie. Op een maandagavond gehouden kunst veiling van Paul Brandt te Amsterdam heeft een aquarel van Vincent van Gogh, voorstellende een breiende Sche- veningse vrouw, uit de Haagse periode van de schilder, het recordbedrag van 52.000 gulden opgebracht. De aquarel blijft Nederlands bezit. gen van drie jaar optie op een perceel industrieterrein. Dit terrein, met een oppervlakte van ongeveer 10.000 m2, is gelegen ten zui den van Driewegen. Ten aanzien van dit verzoek merken b. en w. van Terneu zen in een schrijven aan de raad op, dat momenteel een exploitatieopzet in voor bereiding is voor de nieuwe industrie terreinen ten westen van de Hogendijk en ten zuiden van Driewegen. Daarbij zal ook de Baandijk worden betrokken, voorzover betreft het gedeelte tussen het Philipsterrein en dat voor de klein- industrie. De voorlopige uitgifte is be rekend op 11,- per m2. De N.V. Van Leer is bereid voor de optie een jaar lijkse vergoeding te betalen, berekend naar 5 van de uitgifteprijs, hetgeen neerkomt op 5500. In een volgende ver gadering zal de raad de bedoelde ex ploitatieopzet ter vaststelling worden aangeboden. Na verkregen instemming van Gedeputeerde Staten zal het nieuwe industrieterrein zo spoedig mogelijk bouwrijp worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse club van chef koks bestaat tien jaar. Dat is niet zo maar een routinejubileum, want chef-koks zijn belangrijke heren. Er zjjn er niet veel „om dat de kookkunst achteruit loopt, evenals de smaak van het uit gaande publiek", aldus de heer L. van Sterkenburg. Hij is o.a. directeur van het Pa lace-hotel in Noordwijk. Daar heb ben de koks gisteren him jubi leum gevierd. Met buiten op de boulevard windkracht 10 en een zandstorm. En binnen de reünie van de getrouwen, allen met een inkomen van 250 gulden per week minimaal, plus tantième. Chef koks zijn kostbaar, in elk opzicht. De reünie begon met een concert. Leden van het Residentie-Orkest speelden, en Wieb de Rook, so praan, Henk van de Brink, bas- bariton en Dick de Jongh, tenor, zongen de „Koffiecantate" van Jo- han Sebastian Bach. In de vakbla den van het hotel- en restaurant wezen wordt doorlopend geklaagd over de slechte kopjes koffie die tegenwoordig worden geserveerd. Vandaar de cantate als aanspo ring om het beter te doen. Het jubileum, begonnen om twee uur 's middags en voortdurend tot drie uur 's nachts, leidde vanzelf sprekend tot een diner, chef-koks waardig. Na middernacht werden tijdens het bar de koude schotels aangesneden, die 's middags had den meegedaan in een culinaire showwedstrijd. Omdat het tweede lustrum van de vereniging van chef-koks gevierd werd in het te ken van de muziek hadden alle schotels muzikale namen. Er prijkte een schaal, getiteld „Pou larde Gré Brouwenstijn". „Geen prijs", zei een jurylid, de heer H. Frinch, directeur van Het Koetshuis in Leiden en van het Parkhotel in Rotterdam, „want het ziet er fraai uit, maar er zit geen smaak aan". Er waren twee ereprijzen. De eer ste ging naar de heer A. van Muyen, chef-kok van het Europa hotel in Scheveningen. Het was een patisseriestuk. Honderd uur was aan het pronkstuk gewerkt. „Kleur, smaak, presentatie alles van eerste orde", vond de jury. De tweede ereprijs was voor de heer E. Kooy, chef-kok van het Hiltonhotel in Rotterdam. Hij had een „Ouverture Maestro d'Or- chestre Bernard Haitink" ge maakt. 9 Volgens Antara heeft de Indonesische mi nister van defensie, generaal Nasoetion, een uitnodiging voor een bezoek aan China aan genomen. Een datum is nog niet vastgesteld. Kortgene is min of meer in het slop er ook met de andere veertig percelen iets gaat gebeuren. De andere kant is, dat we de grond terugkrijgen. Maar die kunnen we weer in verkoop brengen", zo stelde hij het. Met de stem van de heer Van der Weele tegen ging de raad geraakt voor wat betreft de situatie j met het voorstel van b. en w. akkoord, rondom de bouw van bungalows aan Men besloot ook gelden te voteren voor het bouwrijp maken van het tweede het Veerse Meer. Drie jaar geleden ver kocht de gemeente aan de N.V. Bouw bedrijf Van Straalen en Van der Have te Rotterdam 45 bouwterreinen. „De omstandigheden hebben ons tegenge werkt", zei burgemeester A. A. Schuit maandagmiddag in de raad, toen dit punt ter sprake kwam. De bouwvergun ningen bleven uit. Daarom stellen b. en w. de raad voor, het koopcontract met de N.V. te wijzigen: 40 terreinen in optie te geven tot 1 januari 1965 en 5 percelen definitief te verkopen. Als het de firma niet lukt om voor die tijd zijn plannen met de 40 stukken grond te verwezen lijken, dan heeft hij het recht die grond aan de gemeente terug te geven. „De N.V. wü nu proberen door mid del van „een experiment" vijf bunga lows te bouwen", zo verklaarde bur- femeester Schuit. Hij wees erop, dat e firma reeds 39 ontwerpen voor bungalows heeft ingezonden. Voor de heer M. van der Weele (c.h.) was het in optie geven van de grond niet de ideale weg. „Zo zijn we niet van de grond af", betoogde hij. „Er komt geen schot in. 't Is me niet meegevallen. Ik zou het zonder meer willen verko pen". Wethouder P. J. Bom (p.v.d.a.) maakte hem erop attent, dat de ge meente dan in feite niet dichter bij het doel komt: het laten bouwen van bun galows. „Het hangt allemaal af van de rijksgoedkeuring. Als de plannen voor die vijf woningen lukken, is er kans dat De Turkse gerechtigheidspartij die in de oppositie is heeft bjj plaatselijke verkie zingen in 43 provincies overwinningen geboekt, terwijl de republikeinse volks partij van premier Inonu in 23 provin cies met winst ging strijken, zo wordt uit officieuze cijfers opgemaakt. De 72-jarige minister van buitenlandse zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, heeft maandag meegedeeld, dat hij van plan is 31 december af te treden. Louw wordt beschouwd als een van de vu rigste verdedigers van Zuid-Afrika's apartheidspolitiek. bungalowterrein en de uitvoering van de onderhandse aanbesteding op te dragen aan het college. Enkele juridische punten beletten tot nu toe de ondertekening van het jachthavencontract met mr. C. J. G. Becht. De bezwaren werden maandag opgeruimd: de gemeente nam enkele percelen grond bij de Veerdam in eeuwigdurend erfpacht. Daarbij was ook een strook, die vroeger heeft ge fungeerd als rijwielpad, maar die door de gemeente was afgebroken. De heer Van der Weele vond dit voor barig. Hij dacht, dat er in de toekomst wel een wandelpad nodig zou zijn naar de jachthaven. Hij kreeg steun van de heer A. Welleman (p.v.d.a.). Burgemeester Schuit zette uiteen, dat er naast de weg naar de jachthaven nog ruimte is voor de aanleg van een pad in de toekomst. Een aantal voorstellen ging vlot onder de hamer door. Zo komt er een nieuwe cyclostyle 2430op het gemeentehuis, een geluidsfümprojector voor de scho len 2600) er wordt een rijwiel berg plaats bij de o.l .s. in Colijnsplaat ge bouwd (ƒ1650) en het krediet in reke ning-courant bi) de Bank voor Neder landse Gemeenten werd voor 1964 be paald op 150.000. Ten slotte trok de raad enkele verorde ningen in als gevolg van toetreding van de gemeente Kortgene tot vleeskeurings kring Goes en werden de daar geldende verordeningen aangenomen. Burgemeester Schuit deelde aan het begin van de vergadering onder mee mee, dat het herstel van de zoutschade aan 14 woningen spoedig zal beginnen en dat er eveneens binnen afzienbare tijd zicht is op het herstel van de toren te Colijnsplaat. Het is de bedoeling, dat nog dit jaar het binnenwerk in orde komt en daarna het uurwerk wordt be keken en dat volgend voorjaar gewerkt kan worden aan de buitenkant van de toren. (Van een onzer redacteuren) De prijsverhoging voor koffie, die vorige week vrijdag na een verga dering van de Unie van Koffie branders en Theepakkers voor heel Nederland met ingang van deze week werd afgekondigd, blijkt bij het begin van de week niet in alle levensmiddelenbedrijven van kracht te zijn. Zo verklaarde ons de directie van Albert Heijn te Zaandam, dat bij haar de prijs verhoging pas volgende week maandag zal ingaan. Coöp De Volharding te Den Haag voert de prijsverhoging eerst a.s. donderdag in. De levensmiddelenbedrij ven van V en D verkopen eerst de voor raad met de oude prijzen uit. En zo zijn er nog enkele. In Amsterdam zijn twee supermarkton dernemers, de heren Dirk van den Broek en Jac. Hermans, helemaal niet van plan de koffieprijzen te verhogen. Zij hebben te zamen dertien supermarkets in Amsterdam en Zandvoort onder hun beheer. Naar de heer Van den Broek Van de zijde van de Zwolsmangroep N.V. wordt medegedeeld, dat zij een aanmerkelijk meerderheidsbelang heeft gekregen in de Verenigde Hollandse Si garenfabrieken. Een belangrijk deel van de eigendom men van de V.H.S. wordt gevormd door onroerend goed, dat bij de verwerving van het aanmerkelijk belang een primai re rol heeft gespeeld. De produktie in de twee thans in bedrijf zijnde fabrieken van de V.H.S. zal onder de huidige lei ding normaal voortgang vinden. De ontwikkeling van de uitstaande hypo theek bij de Friesch-Groningse Hypo theekbank is spectaculair. In de e iste maanden van 1963 is 2 miljard aan nieuwe hypotheek uitgezet, over dezelf de periode van 1962 was dit 1,8 müjard Dit deelde de president-commissaris, mr. Bij de Vereniging voor de KoffiehandelM. Tieleman, mee op de maandagmid- in Nederland wees men er ons op, dat de dag gehouden buitengewone algemene gevoerde verhoging van gemiddeld 8 cent per half pond nog matig ge noemd mocht worden. Eigenlijk had men 16 cent moeten vragen. Men noemde de maatregel hier vrijblij vend. Weliswaar hadden alle koffie- branders over de prijsverhoging over eenstemming bereikt, maar ieder lid van de unie kon zo zei men handelen naar eigen zin. Van enige verplichte onderlinge prijsbinding zou geen sprake zijn. prijsbeweging al enige maanden aan de gang is. Het betreft hier voornamelijk Afrikaanse koffiesoorten. Braziliaanse zo zei men is maar weinig in prijs verhoogd, Centraal Amerikaanse in het geheel niet. Vele koffie-exporterende landen zijn nog onderontwikkeld. Daar om is tussen producenten en consumen ten een overeenkomst van kracht waar bij exportquota voor de diverse produ centen zijn vastgesteld. Men wil op die dividend van 36 procent manier het instorten van de koffiemarkt, missariaat werd gezegd dat de N.V. op zoals enige malen in Zuid-Amerika is de duur toe wil naar een commissarissen- aandeelhoudersvergadering van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. Een voorgestelde statutenwijziging, beogend de statuten aan te passen aan de ontwikkeling binnen het eigen bedrijf werd aangenomen. Ten aanzien van de voorgestelde verandering in de winst verdeling werd opgemerkt, dat de tan tièmes gelimiteerd zijn op basis van een kapitaal van 10 müjoen gulden en een Over het com- geschied, voorkomen. Het is zo blijkt ons bij informatie bij een aantal fabrikanten vooral de goedkope koffie, die door de prijsmaat regel getroffen wordt omdat deze in ons mededeelde, acht hij het moment van de Driisverhosrina Dsvcholoaiseh engdandaar, dat men in het al- slecht gekozen. In het communiqué van nnnóPvo^VeJe "SSiV vant12 ce5t de koffiebranders zou de prijsmaatregel koop;ste soort, mede gemotiveerd zijn met een verwij-f® 8 c®nt voor "J1^®1 zing naar de positie van de economisch cent voor e duurdere minst renderende koffiebranderijen, die1 college, dat samengesmolten zal worden met de commissie van toezicht, waardoor dit college beter te betrekken is in de gang van zaken van de vennootschap. De vergadering ging akkoord met de vaststelling van een vaste beloning voor commissarissen, die wel en niet lid van de commissie van toezicht zijn. Dit bete kent dat de commissaris, tevens lid van de raad van toezicht, een vast bedrag van 11.560 krijgt, een commissaris niet lid van de raad van toezicht 2700. Daarnaast worden nog extra variabele bedragen uitgekeerd overeenkomstig de statuten. De voorzitter van de raad van commissarissen krijgt 7500 extra. Al- consument zou op deze manier moeten geen vooroverlegprocedure bestaat. Wel j commissaris niet lid van de raad van toe- v.— moet het voornemen tot verhoging van zicht 7500. De leeftijdsgrens van een dp Drills hii hftt minïstprïp wnrHon cro. onrnmicooric ie KanooM Ar. to ;nnM meebetalen voor het instandhouden van slecht renderende bedrijven. Een woordvoerder van de koffiebran- dersunie verklaarde ons, dat de door- de prijs bij het ministerie worden ge meld. Dat is jl. vrijdag door de Unie van Koffiebranders gebeurd. commissaris is bepaald op 72 jaar. Een betrekkelijk groot deel van de commissa rissen zal hierdoor verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7