WEER CHINESE SCHELDPARTIJ AAN KROESJTSJEW'S ADRES KLANKBORD Reële is iets bouwproduktie achtergebleven KWALITEITSGARANTIE „Westen is opgewassen tegen communisten" AMERIKAANSE BEZWAREN TEGEN KREDIETVERLENING AAN RUSLAND NEDERLANDSE TECHNICI ONTWIKKELDEN EEN NIEUW SYSTEEM VOOR VOORTSTUWING VAN DUIKBOTEN Snoeverijen gevaar voor vrede" y MV.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Twee verdachte sterfgevallen BESCHULDIGING VAN 18.000 WOORDEN „Zelfontwapening' Onaanvaardbaar Handboek' OVER EERSTE NEGEN MAANDEN VAN DIT JAAR Te wijten aan het zeer slechte eerste kwartaal NI-PERSONEEL KRIJGT IN 1964 EEN CAO. Vrouw bekent haar echtgenoot te hebben vergiftigd Meer arbeiders Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten weet wat goed bouwen is. Al bouwt het niet zelf, vijftien jaar lang zorgt het nu al voor goede huizen. Want het financiert niet alleen de bouw van woningen, het organiseert en controleert die bouw bovendien. En daarbij hanteert het eigen (strengekwaliteitsvoor waarden. Daardoor biedt BG woon-zekerheid. Nu, na ervaring bij bijna 25.000 woningen, wordt die zekerheid nog verdubbeld: Met het Bewijs van Waarborg houdt BG een hand boven uw huis, nog jaren nadat u er in trekt. GEEN LANGERE LOOPTIJD DAN 5 JAAR Engeland wijst verzoek van Washington af Afwijzing Nieuwe belasting MCNAMARA REKENT AF MET ABSURDITEIT: V.S. superieur op gebied van kernwapens In opdracht Amerikaanse defensie-autoriteiten Amerikanen: model Het Wereldgebeuren Boze Baathisten Raketten revolutionair Revolutionair Geheim Superieur DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De snoeverijen van Kroesjtsjew, die met raketgekletter aankondigde Cuba en andere kleine communistische staten met kernwapens te ver dedigen maar terugschrok voor de consequenties, zijn een groter ge vaar voor de wereldvrede dan de communistisch Chinese politiek van steun aan nationale revoluties. Dit salvo is afkomstig uit Peking- Radio-Peking bazuinde het 18.000 woorden lange artikel, dat van daag wordt gepubliceerd in het „Volksdagblad" en in „De Rode Vlag", gisteren uit en het commu nistisch persbureau „Nieuw Chi na" zal de volledige tekst uitzen den. Bij elkaar is dit de vijfde hardhandige afwijzing van de voorstellen die vervat waren in de open brief van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Sowjet-Unie, in juni van dit jaar. gericht aan het Centraal Comité van de Chinese Communistische Partij. „Niet wij, maar de leiders van de C.P. S.U. die dikwijls hebben opgeschept dat zij kernwapens zouden gebruiken om de anti-imperalistische strijd van het een of andere land te steunen, bedreigen de vrede. „Waarom zou een socialistisch land de volks-revolutionaire strijd met kernwa pens ondersteunen? Hoe zou een socia listisch land kernwapens gebruiken om de revolutionaire strijd van een onder drukt volk of land te steunen? „De hele militaire theorie van Kroesjtsjew is volkomen strijdig met de- Marxistische-Leninistische leer stellingen over oorlog ne het leger. Het volgen van deze theoriën zal noodzakelijkerwijze leiden tot desin tegratie van het leger, en tot morele zelfontwapening. Het spreekt vanzelf dat een socialistisch land, dat Kroesjtsjews verkeerde mili taire strategie zou aanvaarden, zich in een zeer gevaarlijke positie zou bren gen. „Kroesjtsjew kan zichzelf titels verlenen als de grote kampioen van de vrede, zich een vredesprijs toekennen en zich- Advertentie) Vooraan 22 ct - Ceres 24 ct IN ROME, de metropol van het tóch al zo wonderzoete leven, staan zo las ik in één toeek de volgende filmen op het bio scoopprogramma: „Door liefde verzengd" „Sex in Afrika" - „Parijse naakten" „Het intie me leven van Adam en Eva" en zo voort en zo voort. Steken wij manmoedig de hand in eigen zoete boezem. In mijn goed Nederlandse stad werden in één week films te water gelaten, on der de aanbevelende kreten: „beroemde en sensationele griezel historie" zij onderging de wreedste ont ering" „de aparte wereld van het zieken huis met zijn romantiek en intri ges onder witte jassen en schor ten" „geraffineerd en gemeen" „100.000 Volt spanning" baarlijke duivels schermduels op even en dood; hartstochtelijke gevechten tot de laatste man" „Een fel realistische film over mannen en vrouwenlie leven in het moeras van misdaad en on tucht" „een fascinerend verhaal uit bloe dige dagen" een zedenfïlm, die onuitwisbare indrukken achterlaat" „het is er allemaal: de hoop, de moed, de zorg, de angst, het ver raad, de dolheid, de hartstocht" „terwijl de kist in het graf zakte, schreeuwde hij „ik leef"!" Wie hard werkt, moet hard feesten was hun motto" Dat is het dan. Ik vraag mij af waarom concert- directies deze, blijkbaar effectieve methode van aanbeveling, niet overnemen. „Liederenrecital door Bernard Dinges, bariton. Hij wilde eerst niet zingen, maar zijn vader han teerde de karwats". „Andor Sölkles aan 't klavier. De opwinding van Beethoven, de hartstocht van Grieg, de geheim zinnige betovering van Mahler zullen U met een rood hoofd de zaal doen verlaten". „Pianist Daniël Miesmacher zal U met zijn Schubert, Debussy en Chopin betoveren en tot een beter mens maken; uw vrouw zal hem dankbaar zijn". Sonatenavond door het bekende duo Van Gendt en Loos; zij wilden voor niets deugenzij namen dienst in het Vreemdelingenlegi oen; zij vergooiden hun leven aan drank en fatale vrouwen... totdat zij in de ban van de muziek ge raakten en hun onderdrukte harts tochten gingen sublimeren met viool en piano". „De Spaanse meesterpianist Cer vantes y Morales of: van toreador en vrouwenverleider tot kunste naar; alle hartstochten achter een helder wit, zelf strijkend rokhemd. U neemt er wat van mee". „Peter de Dikke achter de vleu gel. Een man die langs de trot toirs zijn „geluk" zocht bij snaak se dames, totdat hij het ten slotte vond aan de piano van zijn tante Lize". Het is maar een ideetje van ELIAS zelf vol heldenmedailles spelden, maar hoe hoog hij zich ook prijst, hij zal niet in staat zijn zijn gevaarlijke praktijken van spelen met kernwapens of lafheid in het aangezicht van imperalistische chantage, te camoufleren". De felle aanval van de Chinese com munistische partij op het Kremlin, heeft de mogelijkheid van een verzoening zeer klein gemaakt. De gehanteerde termen behelzen een zeer duidelijke afkeuring van de politiek welke de communisti sche partij van de Sowjet-Unie volgt, en zijn voor het Kremlin absoluut onaan vaardbaar. Dit is de mening van Engel se en Amerikaanse Rusland-kenners die de eerste versie van Pekings nieuwste docoment vluchtig bestudeerd hebben. De verklaring komt neer op een brute afwijzing van de door Kroesjtsjew ge koesterde wens naar een verzoening. De Russische staatsuitgeverij heeft in middels een boekwerk gepubliceerd, dat een documentenverzameling is over het ideologisch geschil tussen Moskou en Peking. De titel van dit ideologisch handboek is „De communistische partij van de Sowjet-Unie houdt de vlag van het Leninisme hoog". Het handboek is een zorgvuldig gede tailleerde aanval op de als fout en las terlijk bestempelde politiek van de Chi nese communistische parfij en voorals nog blijft het hierbij. Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat in de eerste negen maanden van 1963 aan woningen en andere ge bouwen zonder normaal onder houd en werken van minder dan 2000) voor een bedrag van 2300 min werd geproduceerd. Dit is ƒ123 min of bijna 6 pet meer dan in dezelfde periode van 1962. Schakelt men echter de invloed van prijsstijgingen uit dan blijkt De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft in een gistermiddag verzon den diensttelegram aan het personeel een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst aangekondigd, waarin alle mo gelijkheden van het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid zo goed mogelijk zullen worden verwerkt. Hiermee vertrouwt de N.S.-directie het inkomenspeil van het personeel op een hoogte te brengen die in een juiste verhouding staat tot de in het bedrijfs leven geldende inkomensniveaus. Zoals bekend, loopt het reglement dienstvoorwaarden (RDV) waarin thans alle sociale voorzieningen van het N.S.- personeel geregeld zijn, per 1 januari aanstaande af. Een paritair samenge stelde commissie bereidt thans een col lectieve arbeidsovereenkomst voor, die het RDV gedeeltelijk zal vervangen en in de toekomst niet meer de goedkeu ring van de minister van verkeer en waterstaat behoeft, maar die van de Stichting van de Arbeid, zoals bij alle andere c.a.o.'s het geval is. De zestigjarige echtgenote van de op 15 oktober na het drinken van met para- thion vergiftigde koffie overleden 68-ja- rige heer W. Van Nuenen uit Goirle heeft tegenover de recherche van de rijkspolitie in Tilburg gistermiddag be kend het gif in de koffie te hebben ge daan. De motieven die tot deze daad hebben geleid, zijn nog niet bekend. Hangende het verdere onderzoek ont houdt de rijkspolitie zich voorlopig van verdere mededelingen. De tegelijk met de vrouw vrijdag jl. gearresteerde dochter en schoonzoon zijn op vrije voeten gesteld. De recherche in Den Bosch tracht klaar heid te brengen in het mysterieuze sterf geval van de 49-jarige textielkoopman F. Burgh uit de Hinthamerstraat te 's- Hertogenbosch. Deze man is op de avond van zondag 10 november dood in zijn keuken gevonden. Zowel de huisarts als de G.G.D. weiger den een verklaring van overlijdensoor- zaak af te geven, waarop de justitie dr. Zeldenrust heeft ingeschakeld. Deze heeft sectie verricht, waarvan het rap port tot op dit moment nog niet in 's- Hertogenbosch ontvangen is. Intussen heeft de recherche verschillende familie leden van de overledene gehoord en daarbij tegenstrijdigheden in de afgeleg de verklaringen geconstateerd. In ver band daarmee is een Bosschenaar in ar rest gesteld, die echter tot nu toe geen enkele bekentenis heeft afgelegd. Van morgen om tien uur verloopt de termijn, gedurende welke deze man onder arrest kan worden gehouden. Men moet dan slechts kiezen tussen voorgeleiding bij de officier van justitie, dan wel vrijla ting. De aan de hand van 't sectierapport van dr. Hollman gemaakte reconstructie van de omstandigheden, waaronder op 22 oktober in Maastricht de oud-kapitein Di Capelli is overleden, heeft tot de con clusie geleid, dat de man een hersenlet sel had toen hij in de nacht van 18 op 19 oktober werd gevonden in de Brus selsestraat. Het is alleen niet duidelijk geworden of hij dat heeft opgelopen toen hij viel op de plaats waar men hem vond of dat hij het letsel eerder heeft gekre gen. Overigens is de officier van justitie te Maastricht tot de conclusie gekomen, dat, gezien ook de omstandigheden en de uiterlijke verschijnselen, noch door de politie, noch door de G.G.D. en de artsen die zich met het geval bemoeid hebben fouten zijn gemaakt bij het veelvuldig vervoer van de overleden Di Capelli. Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 dat de reële produktïe naar schat ting 1 a 2 pet lager was. Dit enigszins achterblijven van de pro- duktie komt geheel voor rekening van het zeer ongunstige eerste kwartaal 1963. De produktie in het tweede en derde kwartaal van dit jaar bedroeg namelijk te zamen 1901 min tegen 1651 min in de overeenkomstige kwar talen van 1962. Dit betekent een stij ging van 15 pet (geschatte reële stij ging: 7 a 8 pet). De produktiebedragen (in lopende prij zen) voor de belangrijkste sectoren lui den voor de eerste 9 maanden: woning bouw ƒ1120 min (stijging 6 pet), be drijfsgebouwen voor de nijverheid 359 min (daling 3 pet), bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer 187 min (da ling 4 pet), scholen ƒ191 min (daling 1 pet), gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne ƒ103 min (stijging 56 pet). Advertentie do veilige weg naar het eigen huis (Kantoren te.Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amersfoort, Goes, Zutphen, Zwolle, Assen) Op werken met een bouwsom van 10.000 en meer (woningen en an dere gebouwen) werkten op 1 ok tober 1963 143.800 arbeiders tegen 127.900 op 1 oktober 1962. In de wo ningbouw waren op 1 oktober van dit jaar 79.700 arbeiders werkzaam te gen 70.000 op 1 oktober 1962. In de eerste negen maanden van 1963 werden 51.602 woningen voltooid (in de overeenkomstige periode van 1962: 53.989), waaronder 32.812 of 60 pet huurwoningen. In dezelfde periode werden 68.256 wo ningen in uitvoering genomen (1962: 66.570). Het aantal zonder rijkssteun te bouwen woningen bedroeg 21.330 of 32 pet van het totaal aantal begonnen woningen. Aan weg- en waterbouwkundige kapi- taalswerken werd in de beschouwde pe riode voor 495 min geproduceerd. Dit is 180 min of 57 pet meer dan in de overeenkomstige periode van 1962. Toon Hermans is in Valkenburg onderscheiden met de Orde van de Gulden Humor". In aanwezig heid van JfOOO goedgemutste Lim burgers kreeg hij het lint met de medaille omgehangen als hulde blijk van alle Limburgers. Op de footo het moment, waarop de burgemeester van Valkenburg, de heer F. A. A. H. Breekpot, Toon de versierselen omhangt. In de speciale bijeenkomst van de permanente raad van de N.A.V.O. hebben de Verenigde Staten hun bondgenoten gisteren op het hart gebonden de kredietverlening voor handel met de communisti sche landen te beperken tot kredie ten met een looptijd van vijf jaar. Engeland heeft dit verzoek, dat was overgebracht door de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, George Ball, afge wezen. Volgens conferentiekringen heeft Ball de westelijke landen verzocht niets te ondernemen dat tot steun van de Sow jet-Unie of zijn regime zou kunnen dienen, zelfs al was het slechts zijde lings als zodanig op te vatten. Ook vroeg hij, in het bijzonder niets te on dernemen dat tot vergroting van de communistische wapenproduktie kan leiden, of een eind kan maken aan de moeilijkheden waarin de Russische land bouw momenteel verkeert. De Britse regering is bepaald niet bereid zich tot dergelijke maatrege len te verplichten, aldus deelde Ed ward Heath, Brits minister van han del, mede. Engeland is vastbesloten, zei hij, zijn handel in niet-strategi- sche goederen met de communisti sche landen te vergroten. De zes E.E.G.-landen zouden Ball ge antwoord hebben, dat zij in feite al ja renlang geen kredieten met een langere looptijd dan vijf jaar verstrekken aan hun communistische handelspartners en dat zij derhalve geen bezwaren zullen aanvoeren indien men hiervan een vaste stelregel zou willen maken. Twee Overijselse gemeenten gaan een nieuwe belasting invoeren. Het zijn de gemeenten Giethoorn en Wanneperveen, die zich nogal mogen verheugen in de belangstelling van mensen, die er een zogenaamde tweede woning op 11a hou den. Giethoorn en Wanneperveen maar ook andere gemeenten zijn in trek, omdat door de sanering van het landbouwbedrijf verscheidene kleine boe- renbehuizingen hun oorspronkelijke be stemming hebben verloren. Er zijn men sen, die deze boerderijtjes zo idyliseh vinden, dat ze deze laten verbouwen om er tijdens het weekeinde en in de vakan ties te gaan wonen. Voor dit bezit betalen ze normaal de belastingen, die op onroerende goederen worden geheven, maar ze betalen niet mee in de kosten, die de gemeente nor maal voor zijn inwoners maakt. Dat komt, omdat vele inkomsten van ge meenten gebonden zijn aan het inwoner zijn. Giethoorn en Wanneperveen hebben daar nu wat op gevonden. Zij gaan met ingang van het nieuwe jaar een woon- forensenbeiasting heffen, die al naar gelang van de waarde van het bezit va rieert van honderd tot tweehonderd gul den per jaar. Ook de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Lalir, zou echter ge pleit hebben voor een grotere hardheid in de betrekkingen met de Sowjet-Unie, en wilde de toezegging dat tegenover iedere westelijke tegemoetkomendheid een Russische bedongen wordt. Hierbij moeten de westelijke onderhandelaars in de eerste plaats denken aan Berlijn en de Duitse eenmaking. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft in een toespraak voor de economische club in New York afgerekend met de „absurditeit" van het uit 1949 daterende beeld van een „commu nistische Goliath op het gebied van conventionele wapens, staande te genover een westelijke David, vrij- wel ontbloot van conventionele wapens doch alleen uitgerust met een nucleaire slinger". Minister McNamara noemde de opvat tingen over de „veronderstelde massa le" communistische grondstrijdkrachten misleidend of verouderd". De actieve N.A.V.O.-strijdkrachten omvatten thans meer dan vijf miljoen man, aldus de minister, tegenover „slechts ongeveer 4.500.000 man" bij de organisatie van het Pact van Warschau van de Sowjet-Unie. De president van Irak, veldmaarschalk Abdel Salan Aref, heeft voor- en te genstanders verrast door onver wacht een eind te maken aan de ruzie der Baathisten. Een militair bewind on der zijn allesoverziende leiding hanteert sedert gisteren met strakke hand en sol datesk machtsvertoon de eerste tanks verschenen 's middags in Bagdads stra ten - de teugels van de staat. Het is niet zo eenvoudig te bepalen wat de president tot deze ingreep gebracht heeft. Soldaat Aref is geen liefhebber van politiek gegoochel, nochtans heeft hij het beleid in Irak reeds tweemaal een beslissende wending gegeven. Hij staat echter ver van de theoretici van de socialistische Baath-partij, waarbij hij niet is aangesloten. De ruzie tussen ge matigden en vooruitstrevenden binnen de partij, die vorige week resulteerde in een mislukte staatsgreep en de verban ning van de leiders der beide controver siële groepen, heeft hem misschien ver veeld. Hoewel het er even op leek. dat het „internationaal Baath-bestuur" een oplossing voor de interne geschillen had gevonden, was Aref terecht niet tevre den en gerustgesteld. Eindeloos geintri- geer had een chaos geschapen. De presidentiële ingreep kwam plotse ling, maar was van de impulsieve veld maarschalk te verwachten geweest. Aref had immers al ettelijke verrassin gen op zijn naam staan. Allereerst de opstand van de veertiende juni 1958, toen Aref en Kassem, in revolutionaire samenzweerderskringen bekend als res pectievelijk de „kleine" en de „grote broeder" aan het hoofd van enkele leger onderdelen een einde maakten aan het koningsschap in hun vaderland. Kassem was dé man van die coup. maar Aref werd beschouwd als de bevrijder van Bagdad, omdat zijn „twintigste brigade" als eerste revolutionair legeronderdeel de hoofdstad binnentrok, het koninklijk pa leis bezette en de regering verjoeg. De tweede verrassing kwam vier jaar later. Aref, die zich na de opstand van 1958 al te duidelijk een voor stander van aansluiting bij Egypte had getoond, viel bij de „grote broeder" in ongenade. Hij werd als diplomaat naar West-Duitsland gezonden, hield het daar slechts een paar dagen uit, zwierf nog enkele weken door Europa en trok toen de stoute schoenen aan: hij keerde naar Bagdad terug. Reeds op het vliegveld werd hij gearresteerd. Een rechtbank veroordeelde hem wegens samenzwering tegen de staat en tegen generaal Kas sem ter dood. Heftig waren de protesten in de Arabische wereld en Kassem vond het toch maar beter om de doodstraf te wijzigen in twintig jaar. Pas in 1961 Syrië was uit de unie met Egypte getre den liet Kassem zijn oude vriend vrij. De verzoening geschiedde bij Kassem thuis: Aref werd uitgenodigd voor het diner. Wat daar werd besproken weet men niet, maar het gevolg was. dat de vechtjas met pensioen ging. Rusten ging hij echter niet. Op het platteland nam hij de gelegenheid te baat om zijn tweede verrassing voor te bereiden en in februa ri van dit jaar voerde hij zijn plan uit: Kassem onderging het lot. dat hij altijd gevreesd had, hij werd in zijn werkka mer gedood. Zijn regiem stortte ineen. Aref had wraak genomen. In de loop van dit jaar is Aref op zijn beurt allengs op de achtergrond ge drongen door de politici van de Baath- partij, wier hoofdkwartier is gevestigd in de Syrische hoofdstad Damascus. De heer Michel Oflak, een christen-Arabier zwaait daar de scepter. De invloed van top-ideoloog Michel Aflak is zeer groot. Kranten in Damascus verschenen vorige week met als voorpaginakop de kreet „Aflak regeert Irak". Inderdaad had het er veel van weg, dat de Syrische Baatthisten de lakens wilden uitdelen in Bagdad. Dit was echter niet helemaal juist: de werkelijkheid was ingewikkel der. In Bagdad was namelijk onenigheid ontstaan tussen een groep doortastende politici, die zich wilden verzetten tegen de propaganda-aanvallen der Egyptena- ren en hun meer gematigde collega's. De eersten wilden ook een eind maken aan het verzet, dat voorstanders van een samengaan met Egypte, nog altijd pleeg den. De leider van deze anti-Nasseristi- sche onverzettelijken was Ali Salah Saadi, vice-premier, partijleider en mi nister van voorlichting. De gematigde vleugel van de Baath-re- gering in Irak, die de door Saadi voorge stane maatregelen niet wilde uitvoeren, stond onder leiding van de minister van buitenlandse zaken Taleb Hoessein Sja- bib en de waarnemend minister van bin nenlandse zaken Hazem Djawad. Om in deze ruzie te bemiddelen reisde vorige week een aantal leden van het interna tionale Baath-bestuur uit Damascus naar Bagdad. De delegatie, die onder lei ding stond van Michel Aflak, velde een Salomons-oordeel. Zij verbande de lei ders van beide groeperingen. Saadi ver trok naar Madrid en Sjabib en Djawad namen de wijk naar Beiroet, allen met de gedachte zo spoedig mogelijk naar Bagdad terug te keren. Zo verscheen de naam Aflak in de kranten. De zaak leek dus opgelost, toen prési dent Aref plotseling alle politici op zij schoof en een miltaire regering installeerde. Volgens waarnemers, zoals opgemerkt, niet helemaal ten onrechte, want de oplossing van Aflak en de zij nen had geen einde gemaakt aan de ge compliceerde verdeeldheid binnen de Baath-partij. Het is dan ook een heel in gewikkelde affaire. De maatregel van president Aref lijkt mede gericht tegen het Baathbestuur en tegen Michel Aflak, wat niet onbegrij pelijk is, want Aref is niet helemaal te gen samenwerking met president Nasser van Egypte en Aflak wel. Banneling Saadi is het echter met geen van bei den eens. Aflak heeft hem het land uit gewerkt en Aref doorkruist zijn anti- Nasserplannen. In de Syrische regering meMnhpïrin is het daarbi3 ook niet allemaal koek en p ei, want de sterke man van Syrië, pre mier Amin Hafez, is het volkomen eens iunci .-vumi xaaiez, is net vuiivuiiieii eens hoeft het westen niet langer onder een ^Balthpart?'WTra^ondefSng vt£ premier Ahmad Hassan al Bakr mar- minderwaardigheidsgevoel gebukt te gaan, zo betoogde de minister verder. De Verenigde Staten beschikken mo menteel over meer dan 500 operationele lange-afstandsraketten, een aantal dat tegen 1966 tot meer dan 1700 zal zijn toegenomen. De Sowjet-Unie beschikt naar schatting over slechts een fractie cheert intussen over de gulden midden weg en zit feitelijk op de wip. Presi dent Aref heeft nu verklaard, dat hij goede betrekkingen met Egypte wil on derhouden en tevens de verplichtingen tegenover Syrië wil nakomen. Syrië en Egypte kunnen evenwel niet met" elkaar overweg, dat wordt dus ook moeilijk en aan de ruzies zal voorlopig nog wel geen eind zijn gekomen. Een Britse beschrij- Het scheepsbouwkundig proef station in Wageningen heeft in opdracht van Amerikaanse de fensieautoriteiten een onderzoek ingesteld naar een nieuw voort stuwingssysteem voor schepen. Dit onderzoek is afgesloten en de resultaten er van zijn voor gelegd aan de Amerikaanse op drachtgevers. Die opdrachtge vers zullen met behulp van ex perimenten de praktische toe passing van het nieuwe systeem gaan beproeven. Een en ander heeft het A.N.P. in antwoord op vragen vernomen van de marinevoorliehtingsdienst. De ma- rinewoordvoerder voegde er aan toe, dat de Nederlandse marine volko men op de hoogte is van het door het scheepsbouwkundig proefstation in gestelde onderzoek en ze houdt de ontwikkeling nauwlettend in het oog. Voor het in de praktijk toepassen van het nieuwe voortstuwingssysteem bij de eventuele bouw van nieuwe Nederlandse duikboten achten de ma rineautoriteiten het gehele project echter nog in een te experimenteel stadium. een duikboot te testen dat door twee Nederlandse technici is ontworpen. Het model zou stabieler en meer ma- noeuvreerbaar zijn dan bestaande duikboten en verder zou het tot veel grotere diepten kunnen duiken. Het scheepsbouwkundig proefstation in Wageningen wilde over het pro ject geen mededelingen doen. De on derdirecteur, ir. J. G. Koning zei dat het hier een geheime opdracht betreft waarover men niets mocht Het persbureau Reuter heeft over de ze zaak bericht dat Amerikaanse ma rine-experts bezig zijn het model van De Amerikaanse marineman com mandeur Frederick R. Haselton zou het (ongeveer vijf meter lange mo del) zelfs revolutionair genoemd heb ben. Commandeur Haselton zei dat het model op een geheel nieuwe wij ze wordt voortgestuwd en noch roe ren noch stabilisatievlakken bezit. In plaats van met één of twee schroe ven aan de achtersteven zou het nieuwe model zijn uitgerust met twee aandrijvingssystemen waarvan er één dicht bij de boeg en het andere dicht bij de achtersteven zou zijn ge monteerd. daarvan, en Russische plannenmakers ver ,van Iraks moderne geschiedenis zullen moeten rekening houden met de roerkte onlangs op, dat elk regime in het zekerheid, dat zelfs de meest doeltref- stroomgebied van de Eufraat en de Ti- fende verrassingsaanval die zij zouden ,§.ns over een 'f-eer grote mate van tact kunnen ondernemen, de Verenigde Sta- dient te beschikken wil het langer dan ten de mogelijkheid overlaat hun land te !-w.e? 3aar °P de. heen blijven. De waar- vernietigen heid van deze uitspraak is opnieuw ge- 1 bleken Minister McNamara verklaarde dat volgens de algemeen overheersende opvatting de Verenigde Staten thans in hoge mate superieur zijn op het gebied van verscheidenheid en aan tallen tactische kernwapens. Na verder te hebben toegelicht dat de huidige situatie „moeilijk te vereenzel vigen is met het bekende beeld van het onvergelijkelijk massieve Russische le ger", verklaarde minister McNamara verder, dat dit niet wil zeggen, dat de N.A.V.O.-sterkte op de grond in Euro pa voldoende is om een massale niet- nucleaire verrassingsaanval zonder kern wapens af te slaan. ,De Russen weten, dat zelfs niet-nueleaire agressie onze meest vitale belangen der mate zou bedreigen, dat wij en onze bondgenoten bereid zijn deze af te slaan op elke wijze die nodig mocht zijn, hoe vreseljjk de gevolgen daarvan voor onze eigen gemeenschap ook zouden mogen zijn", zo zei minister McNamara, daar aan toevoegend dat hem de kans dat de Russische leiders dit gevaar zouden dur ven lopen, gering lijkt. PRESIDENT AREF ...derde verrassing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3