Raad Scherpenisse wil biergilde uit raadhuis AGENDA SINT-NICOLAAS ZATERDAG MET KLEURRIJK GEZELSCHAP IN GOES ZUID-BEVELAND STORM OP WATER EISTE TWEE SLACHTOFFERS MEER PENSIOEN VOOR DE HERVORMDE PREDIKANTEN WALCHEREN Brandweer bij begin van brand in babyhuis MARKTBERICHTEN Rijksgoedkeuring aanstaande voor verbouw van „Gouden Poorte" R0DE-KRUISÏN7AMFÏTNG NIET 6, MAAR 60 MILLE VOLLEYBAL Na komende restauratie Onderzoek naar privilegerecht T orenherstel Handelsflat van 45 meter in Bergen op Zoom Kapitaalwerken in Wissenkerke „Adriarit" van „De Bevelanden T entoonstelling p.v. „De Zeeuw Jaarvergadering „De Bromvlieg" Schietingen van „Jac. van Beieren" Vrachtwagen ramt bomen bij Lewedorp V aardigheidsproeven van V.Z.O.S. KERKNIEUWS Oogstinzameling Benoeming diaken Huisvlijt van oud-strijders Autobotsingen met materiële schade TOGAL TEGEN REUMATIEK - SNELLE STILLER VAN PIJN Jubileum „Krekels Verkeerscursus Auto botste frontaal tegen boom Wielerclub Middelkamp vergadert in Terneuzen B. en w. ontvangen Spaanse kindervriend De routes VESTERS VERVANGT VISSCHERS GOUD VOOR NEDERLAND OP GANEFOSPELEN T DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 WELK recht machtigt het stokoude, uit 1594 daterende „biergilde" van Scherpenisse, het Cloveniersgilde, om ieder jaar van woensdag tot zaterdag na Pinksteren een kamer in het raad huis voor zich op te eisen Is daarvan een officieel privilege? Kunnen die gildebroeders het zijn er ongeveer dertig geen andere lokaliteit vinden in het dorp, waar ze hun bierfuif mo gen opzetten Op die vragen moeten b. en w. een antwoord zien te vinden. Want binnen afzienbare tijd zal het raadhuis van Scherpenisse worden ge restaureerd. En wanneer het eenmaal zover is, ziet het gemeentebestuur het „biergilde" er liever niet meer terug. Maandagmiddag hebben de raadsle den deze wens te kennen gegeven naar aanleiding van een opmerking van de heer J. Joppe (p.v.d.a.De heren zijn zeker niet van plan om de mannen van het schuttersgilde met hun typische biertraditie tegen zich in het harnas te jagen. Maar ze zou den toch wel graag zien, dat het raadhuis na een restauratie niet meer voor dit doel wordt gebruikt. Het is nu ook beslist niet zo, dat de gildebroeders op een gegeven moment cru de deur gewezen zullen worden. Maar toch wil men wel eens weten of er een grond is, een officieel perkament, dat het gilde van de bierdrinkende schutters nü anno 1963 nog steeds een vrijbrief geeft tot gebruik van een raadhuisvertrek. Burgemeester D- C. Bouwense veronderstelde gisten.liddag dat het moeilijk zal zijn om de gilde broeders „eraf" te krijgen. „Ze zijn erg gehecht aan hun traditie", merkte hij op Daarom gaf de heer L. A. Polder man (s.g.p.) in overweging eerst een grondig onderzoek naar dit voorrecht in te stellen. Alzo zal gebeuren. Het is Scherpenisse op het ogenbli1-- namelijk ernst met de restauratie van het gemeentehuis. De raad trok gister middag een krediet van f 2000 uit om een plan te laten opmaken. De heer Polderman verwachtte dat de rijks dienst voor monumentenzorg wel een stevig steentje zal bijdragen in deze restauratie. Burgemeester Bouwense kon hem meedelen, dat de architect van deze dienset veel belangstelling heeft voor het restauratieplan. „En dat is een hoopvol begin". Over de huidige staat van het raadhuis had de heer Bouwense een eufemistische opmer king: „Het ziet er wat povertjes uit..." In een vlot tempo werden deze middag de agandapunten doorgenomen. Er was ïiog een restauratieplan: dat voor de to ren van de kerk. De architect, die de Nederlands hervormde gemeente voor dit karwei heeft aangezocht, ir. J- de Wilde uit Breda, heeft op eigen initia tief de torenrestauratie bij die van de kerk betrokken. Het ging er nu im een officieel besluit te nemen. Verwacht wordt dat deze kerk- en torenrestaura tie voor een belangrijke subsidie van het rijk in aanmerking zal komen. Alle raadsleden waren het met het voorstel van b. en w. eens: de gemeente mag niet achterblijven blij de intitiatieven van het kerkbestuur in deze richting. Ook de gemeentebegroting voor 1964 vormde in deze vergadering nog een punt van discussie. De heer Joppe bracht er namens de commissie van onderzoek rapport uit. Daaraa' vast knoopte hij enkele publieke werken, die in het komende dienstjaar een ur- gen'ie vereisen: de (her)bestrating van de Spuidijk en de Molenstraat m een In Bergen op Zoom zal in de nabije toe komst een handelsflat verrijzen, die niet minder dan 45 meter hoog zal zijn en die 15 verdiepingen zal tellen met een totale inhoud van 38.000 kubieke meter Dit enorme gebouw zal, nadat de rijks- goedkeuring is verkregen, worden ge bouwd door de vorig jaar opgerichte N.V. de Vetpan in het stadsgedeelte Burgemeester Van Hasselstraat. Wasse naarstraat en St.-Jozefstraat Vroeger stond hier het gebouw van de St.-Jozef- gazellenvereniging in de volksmond bekend als de Vetpan - dat in 1944 door een V 1 werd verwoest. Het nieuwe ge bouw krijgt de naam „Lucerna" de La tijnse benaming voor vetpotje Behalve kantoren komen in de handelsflat een restaurant, alsmede een winkelcomplex. Advertentie begin van de werkzaamheden voor de rioolwaterzuivering. Burgemeester Bouwense nam deze suggesties van de commissie graag over en zegde toe prijsopgaaf over een en ander te zullen doen en voorstellen met de wethouders uit te werken. De begro ting werd met een hamerslag van de heer Bouwense vastgesteld op een eind bedrag op de gewone dienst aan in komsten en uitgaven van f 202.095,39 en op de kapitaaldienst aan inkomsten f 596.351,33 en aan uitgaven f 877.695,28 derhalve een fiadelig slot van f 281.343,95. Een belangrijke administratieve beslis sing was deze middag de oprichting van een „woningbedrijf", waarin de ex ploitatie van de complexen woningwet woningen zal worden opgenomen. Tot op (Advertentie) Zonder baard in burgerjas draagt de „sint" een Peca"-das Vanaf 3,95 tot f 14,50. Iedere das in luxe surprise-verpakking. HERENMODEHUIS Winkelgalerij - Middelburg heden liep deze exploitatie steeds over de algemene dienst van de gemeentebe groting en -rekening. Om zich een dui delijk beeld te vormen van de resulta ten is het nodig een afzonderlijke ad ministratie voor de in beheer zijnde wo ningen te voeren. Scherpenisse heeft zich daarmee naar het voorbeeld van ver schillende andere gemeenten gevoegd. Bij de behandeling van de sluitende be groting voor 1964 van de gemeente Wis senkerke deelde burgemeester Wisse in de maandag gehouden raadsvergadering mede, dat op het programma staan de plaatsing van wachthokjes bij de bus haltes te Kamperland, Wissenkerke en Geersdijk, de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein te Kamperland als mede bestrating en asfaltering van tuin dorp. B. en w. hopen binnenkort een architect opdracht te verstrekken voor een uit breidingsplan, onder meer bij het haven kanaal te Kamperland. GOES Vlisstngen AlhamBra Wederzijds, 20 uur. a.l. Luxor Hercules contra Dracula. 20 uur. 14 Jaar Middelburg - City: Wederzijds. 20 uur, a.l. Electro: Gitaren klingen leise dureh die Nacht. 19.30 uur, a.l. Goes - Grand Wederzijds, 20 uur, a.i. Zierikzee - Concordia: Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Dulveland, 14 uur. Huis van Nassau „Ontwikkeling van grond- en pachtprijzen" voor C.B.T.B., 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw: Lezing voor Vrijz. Hervormden over de Russische kerk, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Een nacht met Nancy. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Brabants orkest, 20 uur. Terneuzen Luxor: Venetië, de maan en Jij. 20 uur, a.l. Sas van Gent Olymplatheater: Het raadsel f van de verdwenen vrouwen, 20 uur, 18 Jaar. Zaterdagavond heeft de M.A.C. „De Be velanden" te Goes een oriëntatierit, de zgn. „Adriarit" verreden, waarvoor werd ingeschreven door 39 deelnemers. Deze rit, uitgezet door het lid van de wed strijdcommissie, de heer G. Schout, ging over een afstand van 52,8 km en voerde de deelnemers door de omgeving van Hoedekenskerke, Kwadendamme en Goes. De gemiddelde snelheid bedroeg 36 km per uur. Aan de finish in hotel Terminus te Goes bleek dat twee deel nemers gediskwalificeerd moesten wor den wegens overschrijding van de tijds limiet. De uitslag van deze rit luidde: 1. M. Maas, Goes, 23 strafp.; 2. A. van Dijke, Goes, 54; 3. L. van de Linde, Kloetinge, 60; 4. J. Korstanje, Goes, 61; 5. P. Vermeire, 62; 6. C. Kriekaard, Goes, 63; 7. M. Reijerse, Goes, 65; 8 G. Kra mer, 66; 9. J. van Boven, Krabbendijke, 67; 10. C. R. Nieuwenhuize, 72 strafp. Door de uitslag van deze rit, de laatste die meetelde voor het clubkampioen- schap, werd de heer L. van de Linde te Kloetinge de nieuwe clubkampioen 1963. De wisselbeker, vorig jaar veroverd door G. Luijk, werd nu uitgereikt aan de nieuwe clubkampioen. De verdere stand in dit kampioenschap luidde: 2. L. Lamper, Yerseke; 3. M. Reyerse, Goes; 4. J. van Boven, Krabbendijke; 5. C. Kriekaard, Goes. In de „Landbouw" te Goes werd een ge slaagde clubtentoonstelling gehouden van de postduivenvereniging „De Zeeuw". Voor deze tentoonstelling be stond grote belangstelling. Niet minder dan 220 duiven werden door de leden in gezonden; ook het aantal bezoekers was niet gering. De heer Jac. Bal boekte op deze tentoonstelling groot succes: uit zijn inzendingen werd de mooiste doffer gekozen. De heer J. Pieters kreeg de bekroning voor de mooiste duivin van de tentoonstelling. In de avonduren heerste in de tentoonstellingszaal een gezellige drukte. Vele aanwezigen speelden met succes mee aan het rad van avontuur terwijl tevens een aantal jonge duiven, aan de vereniging geschonken, werd verkocht. De drie bestgeklasseerden per klas werden: oude doffers: 1 J. Bal 92% punten; 2 J. Efde 92; 3. combinatie Am- perse-Van Hekken 92; oude duivinnen: 1. C. J. Kuzee 91 2. C. Wijs 91%; 3 combinatie AmperseVan Hekken 91%; jarige doffers: 1 C. Wijs 92V2; 2 J. Bal 92%; 3 J. Efde 92%; jarige dui vinnen: 1 combinatie AmperseVan Hekken 92; 2 L. Smit 92; 3 J. Bal 92: jonge doffers: 1 P. C. Voois 92; 2 C. Snoep 92; 3 L. Baert 91%; jonge dui vinnen: 1 J. Pieterse 92%; 2 J. te: Brugge 92; 3 combinatie Steenhard en zoon 91%. Keurmeester was de heer J. Slagboom uit Zierikzee. Op de jaarvergadering van de broin- fietsclub „De Bromvlieg" te Goes zijn in het bestuur met algemene stemmen herkozen de heren M. J. v. Liere, J. J. v d Sande en L. Vuijk. De tourcom missie bestaat dit jaar uit mevrouw Z. Hollestelle-Staal en de heren M. J. v. Liere en W. Loomans, terwijl de ballo tagecommissie wordt gevormd door de heren J Th. Bleuze, G. v. Haaften en A. J. Staal. Met de wedstrijdleiding wordt wederom belast de heer L. Vuijk. De vergadering kreeg een feestelijk tin tje toen de voorzitter, de heer L. Vuijk, de secretaresse mevr. Z. Hollestelle hul digde met het feit dat zij juist 10 jaar het secretariaat beheerde Onder en thousiaste bijval van de vergadering overhandigde hij haar een waardebon voor 'n fototoestel, waarna nog enige le den met bloemen en cadeaus hun waar dering uitten. Tot zijn verrassing was daarna ook de wedstrijdleider aan de beurt: hij had eveneens 10 jaar de wed strijden verzorgd. Hem werd een siga- rettenstandaard overhandigd, waarna eveneens enige leden een stoffelijk blijk van belangstelling aanboden. De uitsla gen van bet clubkampioenschap 1963 luiden- 1 P J. Temmerman Goes, 3 pun ten- 2 H v. d. Berge Kloetinge 6%: 3. G. v. Haaften. Goes 7%4. P .Scheffers Goes 10- 5 W Loomans Goes, 17; 6 L Schrier. Goes. 19: 7 J Dalebout, Kloe tinge, 20: 8. E. Warinck, Goes. 24; 9. F. Temmerman. Middelburg 25. Besloten werd de iaarliikse feestavond te orga niseren op zaterdag 15 februari 1964 in „De Prins van Oranje" te Goes met een gezelschap van het theaterbureau René Freijters uit Tilburg. De sociëteit „Jacoba van Beieren" te Goes heeft haar jaarlijkse koningsschie- ting op de liggende wip weer achter de rug. De uitslag was als volgt: meeste punten en het koningschap voor 1963- '64 J. Koens met 17 punten. De heer P. Boonman haalde 13 punten, A. Clarys 11 punten, A. Rijk 10 punten, P. Vermuë 7 punten. De uitslag van de schieting op de lig gende wip, die door Jacoba van Beieren georganiseerd werd in het Schuttershof en waaraan 53 schutters van 14 ver schillende verenigingen deelnamen, was als volgt: hoofdvogel: L. Meyaard van Juliana te Oudelande; 1ste zijvogel: F. Clarys van Jac. van Beieren te Goes; 2de zijvogel: C. v. d. Guchte van Spes Nostra te Ovezande; 1ste bovenkal: C. Schouwenaar van Batavieren te Kloe tinge; 2de bovenkal: C. v. d. Guchte, voornoemd; de beide onderkallen wer den geschoten door B. Vermeulen van Zeelandia te Ovezande; 1ste klep: G. Re- mijnse van Juliana te Oudelande; 2de klep: J. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande; 3de klep: C. Lous van Edele Handboog te Oudelande. WEMELD1NGE Verkiezing ambtsdragers Van de op 7 november gekozen ambts dragers der Ned. herv. gemeente te We- meldinge heeft de heer J. Bout zijn ver kiezing als ouderling aanvaard. Bedankt hebben de heren H. Dekker als ouder ling en J. M. Verhulst en W. P. West- strate als diaken. LEWEDORP Een met katoen geladen vrachtauto met aanhangwagen uit Aardenburg is maandagavond omstreeks tien uur door onbekende oorzaak van de rijksweg on der Lewedorp van de weg afgeraakt. De trekker ramde een paar bomen en kwam in de zijkant van de weg terecht. De chauffeur, de 26-jarige J. S. uit Aar denburg, kon ongedeerd uit een vrij wel geheel vernielde vrachtauto klim men. Het ongeval gebeurde ongeveer honderd meter voorbij café „De Goede Verwach ting", bij de oprit naar Lewedorp. De combinatie van de firma V. uit Aarden burg reed in de richting Middelburg. De vrachtwagen kwam aan dezelfde kant van de weg tot stilstand. Een takelwa gen van de A.M.Z. uit Goes zou in de loop van de nacht de vrachtauto weg slepen. YERSEKE Verkiezing Ned. Herv. Kerk Bij de gehouden verkiezing voor kerke- raadsleden en notabelen in de Neder lands hervormde kerk te Yerseke zijn gekozen tot ouderling-kerkvoogd (vaca ture L. P. W. Bom) C. van Iwaarden en tot diaken (vacature J. Slabbekoorn) M. C. Dekker. Als notabelen werden herkozen E. Janse en L. van Es. Oogstinzameling De jaarlijkse inzameling voor de stich ting Kinderzorg heeft te Yerseke 2400 kg aardappelen, 9 kisten appels, 1 kist peren, 3 zakken "ruit, 1 zak meel, 2 zak ken uien, I zak wijnpeen en 1 zak kool opgeleverd. Voor de eerste maal werd dit een voor Yerseke specifieke bijdrage ontvangen in de vorm van een aantal potten gezuurde mosselen. Voorts nog diverse dozen en pakjes kleding, zilver papier, kapsules, schoenen en f 13,50 aan contanten. Ballonoptocht Zaterdag heeft de winkelierscombinatie „I.V.A." te Yerseke een ballonoptocht voor kinderen gehouden waaraan door honderden kinderen werd deelgenomen. Aan deze optocht werd meegewerkt door de jeugddrumband „De kleine Mar- zen" uit Bergen op Zoom. Na afloop ontvingen alle kinderen een versnape ring. De gymnastiekvereniging „V.Z.O.S." te Yerseke hield in de gemeentelijke turn zaal aan de Tuinstraat de vaardigheids- proeven voor turnsters en turners. Het bleek, dat er weer een degelijke en in tensieve training aan vooraf was ge gaan, zodat allen met glans de proeven hebben afgelegd en niemand moest wor den afgewezen. De leiding berustte bij dc directeur de heer P. J. van Boven. Als juryleden waren aanwezig de heren N. Griep te Krabbendijke en C. Welleman te Kapelle. De telcommissie bestond uit de dames M. van Boven, L. Cornelissen en de heren M. Smit, W. Cornelissen en J. Timmerman. De uitslagen waren: Turnsters 3e klas A: N. J. de Koeijer- van de Velde 44.3 punten; P. Koster- Boogert 44.3; A. J. de Regt-Philipse 43.8; J. H. de Baan-Klos 42.6. Turnsters 3e klas B: C. J. Zoeteweij- Bom 46.0; T. C. Minnaard-Bom 45.3; M. J. Stobbelaar-Nolet 45.1; D. Danker- Bom 44.4; C. M. Zoeteweij-van Oost 44.2; J. J. Luyk 44.1; N. de Koeijer 43.9; C. T. Minnaard-IJzerman 43.8; M. C. Holle- mans 43.5; K. Meulbroek 43.4; A. J. van de Berge 43.2; J. A. H. Zoeteweij-Bom 43.1; L. C. N. Cornelissen-Franchimont 42.8; C. KoleZoeteweij 42.8; P. A. A. Rammeloo-Theenaart 42.2; I. H. M. Pols -Padmos 42.2; J. van de Berge 41.8. Turnsters 2e klas: G. L. J. van Krui- ningen 44.9; M. C. Duinkerke 44.8; T. D. van Es 44.8; E. A. Hoogesteger 43.7; A. F. Bos 43.6; C. J. Slabbekoorn 43.5; A. E. Hovestadt 43.2; A. Pekaar 43.2' E. D. de Regt 42.9; N. M. Pikaar 42.9; J. M. Eckhardt 42.0. Turnsters le klas: M. van de Plasse 46 1 D. M. C. Zoeteweij 45.2; S. E. de Regt 45.0; J. A. van der Jagt 44.9; J. J. A. de Koeijer-van der Endt 44.9; E. C. Kooman 43.5; K. N. de Koeijer 41.0. Turners 3e klas A: H. de Wee 49.0. Turners 3e klas B: J. D. Pikaar 51.5; C. P. de Blaey 50.2; A. J. Kok 49.4; J. W. Ridderhof 49.0. Turners le klas: L. Everse 52.4; J. M. Timmerman 52.1; W. L. de Koeijer 50.1. Gouden speld voor 8 x geslaagd: C. J. Zoeteweij-Bom; S. E. de Regt; W. L. de Koeijer. 10 x geslaagd: J. A. van der Jagt; J. J. A. de Koeijer-van der Endt; 14 x geslaagd: L. Everse. Medaille voor 15 x geslaagd: D. Danker-Bom; 17 x geslaagd: T. C. Minnaard-Bom. Kort na elkaar zijn maandag aan het eind van de middag twee binnenvaart schepen op het Hollands Diep in ernsti ge moeilijkheden geraakt, het ene liep uit de koers en kwam tegen een pier aan, het andere sloeg vol en zonk Van de opvarenden van beide schepen ver loor er één het leven, te weten de 16- jarige matroos Arie van Werd uit Slie- drecht en de 35-jarige schipper W. W. Kootstra uit Nieuwerkerk aan de IJsel. De 16-jarige jongen was dekknecht op het uit Sliedrecht afkomstige schip „Ri sico", waar behalve hij aan boord wa ren de schipper M. B. Kornet en de mo tordrijver J. Korver, beiden' uit Slie drecht. Toen de .Risico" de bocht naar de monding van de Dordtse Kil nam, werd het schip door de storm uit zijn koers gedreven. Het liep op een pier en kreeg averij. Het dekknechtje raakte in paniek en sprong overboord. Tegen de hoog opgezweepte golven had hij geen kans. Hij werd meegesleurd en verdronk. Militairen van het in Willemsdorp, vlak bij de Moerdijkbrug gekazerneerde deta chement commandotroepen slaagden er in de schipper en de motordrijver van boord te halen. Het tweede schip dat in moeilijkheden kwam, was de „Negen Gebroeders" uit Nieuwerkerk aan de IJsel. Het schip tornde tegen de hoge golven van het Hollands Diep op om op het wat kal mere water van de Dordtse Kil te ko men. Niet ver van de monding van de kil af, sloeg het schip echter vol en begon te zinken. De 25-jarige A. de Jong uit Ouderkerk aan de IJsel sprong overboord en zwom naar de wal. In de buurt van de commandokazerne klom hij op de oever, waar hij om hulp vroeg. Commando's begaven zich naar de „Ne gen Gebroeders" die bijna gezonken was maar het lukte hen niet schipper Koot stra te redden. De pensioenregeling voor hervormde predikanten is verbeterd- De synode van de Nederlands Hervormde Kerk, die in Driebergen bijeen is, heeft met 28 tegen 24 stemmen een nieuwe pensioenrege ling goedgekeurd. In de bestaande regeling wordt het pen sioen berekend los van de traktementen. De kerk betaalt voor elke predikants- plaats eenzelfde pensioenpremie. In de nieuwe regeling gaan de premies va riëren, terwijl de predikantspensionen op 65-jarige leeftijd zullen liggen tus sen 5400 en 7020 gulden per jaar, waar dan de A.O.W.-uitkeringen bijkomen. De regeling zal ook gelden voor de thans reeds gepensioneerde predikanten. Ter advisering bij de behandeling was aan wezig prof dr. P. J. Oud, voorzitter van de pensioenraad. Prof. Oud legde uitwaarom thans een verschil van pensioen door de Pensioen raad wordt voorgesteld. Hierdoor zou de Hervormde Kerk aansluiten big de praktijk in andere kerken en bij de rijksregeling. De synode heeft maandag ook een voor stel aanvaard om een afgevaardigde van de Remonstrantse Broederschap een deel van de vergadering te laten bijwo nen. BIEZELINGE OPHEFFING JONGENSCLUB DREIGT TE BIEZELINGE De christelijke jongensclub „Immanuël" te Biezelinge staat op de rand van li quidatie. Gebrek aan leiders is hiervan de oorzaak. Indien er niet spoedig een oplossing gevonden wordt, zal het jeugd werk per 1 december aanstaande opge geven worden. De jongensclub een onderafdeling van de C.J.V. „Jehova Nizzi" bestaat al meer dan vijftig jaar. In de geschiedenis is de toestand van voortbestaan nog nimmer zo kri tiek geweest als thans het geval is. De leiding heeft zich dan ook met een noodkreet tot de gemeente gewend of er onder de oud-C.J.V.-ers enkele men sen te vinden zijn, die het werk willen voortzetten. Momenteel telt de club 12 leden. De Nederlands hervormde kerk te Bie zelinge heeft ook dit jaar weer een oogstinzameling gehouden voor de stichting Kinderzorg te Middelburg. De opbrengst was 50 kisten fruit, 16 kisten aardappelen, 4 kisten groenten, 10, aan giften en verder diverse kleding stukken, wat zilverpapier, capsules enz. Tot diaken bij de Nederlands Hervorm de Kerk te Biezelinge is benoemd de heer A. W. Gijzel. De heer Gijzel, die zijn benoeming heeft aanvaard, zal de plaats innemen van de heer W. Bierens. KLOETINGE Bazaar voetbalvereniging Vrijdag 22 en zaterdag 23 november or ganiseert de voetbalvereniging „Kloetin ge" een bazaar in het verenigingsge bouw „Amicitia" te Kloetinge. Er zijn vele prijzen te winnen voor groot en klein. De bazaar begint vrijdagavond om 7 uur. Plaatselijke film vertoond Zaterdag 16 november vertoonde de mu ziekvereniging Excelsior in „Amicitia" te Kloetinge de plaatselijke film „Hoe het hier reilt en zeilt". Zowel bij de middagvoorstelling voor de jeugd als bij de twee avondvoorstellingen was de zaal geheel bezet. Onder de toeschouwers wa ren ook burgemeester mr. baron H. N. Schimmelpenninck-v. d. Oije en zijn echtgenote. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Sint-Annaland, J. Rijssen. Vos te KAPELLE De afdeling Kapelle-Biezelinge van de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis gaat een driedaagse huisvlijttentoonstelling organiseren. Ze zal plaatsvinden in de tweede helft van april van het volgend jaar in een der veilinggebouwen. In zending van werkstukken zal ook moge lijk zijn voor personen van buiten de eigen gemeente. De expositie zal in verschillende cate- goriën worden ondergebracht. Voor elke categorie zullen prijzen beschikbaar ge steld worden. Het bestuur heeft beslo ten de helft van de netto-opbrengst van de tentoonstelling te bestemmen voor de afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van militaire oorlogslachtoffers, welke instelling zich vooral bezighoudt I de Westkappelse christelijke mondor i j- j.—inagelaten1 - - - - De brandweer van Middelburg rukte maandagmiddag om 1 uur uit voor een begin van brand in het winkelpand van een babyhuis aan de Lange Delft. In een oliekachel was te veel olie aan het branden gegaan door een defect in de leiding. De brandweer hoefde geen dienst te doen, omdat de eigenaar van de winkel de olietoevoer al had dicht gedraaid. De schade bleef tot de kachel beperkt. VLISSINGEN Geen voorrang verleende maandagmor gen omstreeks half negen de auto mobiliste J. Q-van H. uit Vlissingen in haar personenauto aan de personen auto van G. A. G. uit Vlissingen. Beide wagens botsten op de hoek Singel- Scheldestraat. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, de wagens werden beschadigd. Om tien voor half zes in de middag reed de personenauto van A. J. W. uit Middelburg op de Paul Krugerstraat te gen de achterzijde van de vrachtwagen van C. N. uit Oudelande. N. stopte voor de stopstreep op het kruispunt met de Van Dishoeckstraat. Ook hier was slechts materiële schade. RITTHEM Oliebollenactie De christelijke vrouwenvereniging te Ritthem hield een oliebollenactie ten ba te van de kerkvoogdij der Ned. herv. kerk te Ritthem, welke een netto-bedrag van 145 opgebracht. CAdvertentie Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door Togal. Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. VEILING GOES. IS november. Bloemkool A 1 6770, A 2 40 —58, B 1 31, B 2 28, afw. 2044, Kropsla C 1 5—7. Wortelen 2 26. Selderij 4—7. Kroten 4. maten afw. 3334. Spruiten A 1 3540, A 2 Andijvie I 1925, 2 1519. Prei A 1 1822. Witlof A 2 3744, B 2 33-H5, afw. 26. To- 3310, B 1 15, B 2 15—17. Veldsla 1 37— 80, 2 1010. Rode kool 1 13—14, 2 11, B 1 10. Groene sav. kool 1 26, 2 1820. Witte kool 2 8, B 1 9. Boerenkool 1 16. 2 1213. Peen B 1 13—14. C 1 14. VEILING TERNEUZEN. 17 november. Glassla 2 78. Bloemkool A 5964, B 3050, B 2 2546, C 2 26, afw. 20— 32. Knolselderij 13—16. Selderij 9—12. Bintjes 1 12.90. Andijvie 1429. Waspeen 1020. Prei A 2 3840. Knolselderij 59. Spruiten geschoond 8692. ongesch. 4561. Uien 1 14 —16, 2 5-8. Witlof A 2 27—36, B 43—47. B 2 3040, afw. 1037. GRAANBEURS ROTTERDAM. 18 november. Tarwe - fabrieken zijn voor le vering van deze maand niet meer aan de markt. Zomergerst - volgens monster 23 26.50. Haver - volgens monster 21—24. Groene erwten - volgens monster 4051. Schokkers - volgens monster 4065 franco Rotterdam. WESTKAPELLE Met een druk bezochte uitvoering vierde met de ondersteuning van betrekkingen. KRUININGEN De opperwachtmeester der rijkspolitie A. Mauer zal bij voldoende deelname evenals twee jaar geleden te Kruiningen weer een verkeerscursus houden Deel name staat open voor personen van 16 jaar en ouder. Aanmelding kan geschie den ter gemeentesecretarie op 25, 26 en 27 november aanstaande De cursus zal gedurende 8 weken worden gehouden op dinsdagavonden in de openbare uloschool te Kruiningen. I gelclub „De Krekels" zaterdagavond haar 15-jarig bestaan. Het hervormd jeugdgebouw was geheel bezet, toen de voorzitter, de heer K. Boogaard deze bij eenkomst opende. Begeleid door de mondorgelclub zong een meisjeskoor hierna vier geestelijke liederen. Onder het motto: „15 jaar Krekels", bracht de club uit 15 programma's uit de voorbije 15 jaar een lied ten gehore. Na de pauze waarin een verloting werd gehouden, werd het blijspel in drie bedrijven door Koos Beswino „Tot uw dienst meneer" opgevoerd. Twee leden die sinds de op richting de club trouw zijn gebleven ontvingen als blijk van waardering een boekebon. Het waren mejuffrouw M. Hengst en de heer D. Huibregtse. Binnen drie weken is de rijksgoedkeu ring te verwachten voor de verbouwing van de „Gouden Poorte" te Middelburg, zodat dit jaar nog met de werkzaam heden kan worden begonnen. Deze me dedeling werd gedaan tijdens Je jaar vergadering van de afdeling Middelburg van de Partij van de Arbeid, die maan dagavond in „De Gouden Poorte" onder voorzitterschap van de heer M. A. L. Hubregtse vergaderde. De woning van de conciërge van „De Gouden Poorte" zal het eerst onder handen worden ge nomen. Men hoopt de verbouwings werkzaamheden halverwege het volgend jaar voltooid te hebben. Zondagavond is om ongeveer 7 uur op de weg Axel-Westdorpe, in de buurt schap Zwartenhoek, een personenauto, bestuurd door J. J. H. uit Aardenburg, frontaal tegen een boom gereden, waar bij de auto vrijwel geheel werd vernield. De bestuurder en de naast hem zittende passagier P. B. uit Oostburg, werden daarbij vrij ernstig gewond. Dokter K. Boor uit Axel, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het St.-Elisa- bethziekenhuis in Sluiskil noodzakelijk. De kop boven het artikel van de Rode- Kruisvergadering te Goes in de P.Z.C. van maandag was vrij misleidend, omdat daarin gesproken werd van zes mille als resultaat van de inzameling 1963, terwijl dat resultaat bijna 60 mille was, bijna 60.000 dus, zoals uit de tekst was op te maken. De Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middelkamp", die zoals gemeld aan een interne reorganisatie bezig is, houdt zondag 24 november a.s. een ver gadering in hotel „Du Commerce" te Terneuzen. Het ligt in de bedoeling tijdens deze bijeenkomst een viertal bestuurders-contactpersonen voor Zeeuwsch-Vlaanderen te benoemen. Met deze vorm van bestuursuitbreiding, die ook elders in Zeeland wordt toegepast, wil men bereiken dat de leden via deze streekbestuursleden hun belangen bij de vereniging kunnen behartigen. Voorts is het de bedoeling de Zeeuws Vlaamse leden van de vereniging en andere in wielersport geïnteresseerden op deze bijeenkomst in te lichten over de club plannen en te vernemen welke wensen en verlangens er op dit gebied leven. Het bestuur van Middelkamp heeft de overtuiging dat met deze reactivering de club haar vooraanstaande plaats in de Nederlandse wielerwereld zal kun nen behouden en zelfs verbeteren. MET PIETEN, APEN EN SPAANSE SCHONEN.... Sint-Nicolaas maakt dit jaar veel werk van zijn intocht in Goes. Een uitgebreid en kleurig gezelschap zal hem zaterdag aanstaande vergezellen bij de aankomst in de Ganzestad. Er staat een ontvangst voor b. en w. van Goes op het program ma, een rondrit door de stad, die de volgende week zaterdag 30 november herhaald zal worden en de actieve Goese Middenstand Centrale sluit bij de ze festiviteiten aan met een klinkende actie. Om half drie zaterdag is het zover. Dan arriveert Sint-Nicolaas met zijn gevolg aan de Albert Joachim Kade. Het gevolg: tien zwarte Pieten, en kele met geschenken beladen pony wagens, geflankeerd door 4 Spaan se schonen met mantilla's. Met mu ziek voor „Euphonia" en mu ziek na „Excelsior' trekt de stoet door de Goese straten naar het stadhuis. Hoewel bij de aankomst een wel komstcomité van de G.M.C. het ge zelschap zal verwelkomen, volgt de officiële ontvangst pas in het stad huis. Daar zullen b. en w. hun op wachting maken bij de sint. Via luid sprekers zullen de belangstellenden op de Grote Markt kunnen volgen, wat er binnen gebeurt. Daarna wordt de rondrit door de stad voortgezet. Nadat de stoet ontbonden is, brengt St.-Nicolaas op 23 en 30 november een bezoek aan de kinderafdelingen van de ziekenhuizen St.-Joanna en Oostwal en aan huize Den* Berg. En uiteraard liggen daar presentjes voor de patiëntjes klaar. Op 3 de cember volgt nog een derde rondrit door de stad. De G.M.C. haakt op de komende St.- Nicolaasfestiviteiten in met een prijsvraag. Het gaat erom, tien vra gen over Goes te beantwoorden. De Goesenaren, die eraan deelnemen hebben kans op een van de prijzen, die staan uitgestald in een etalage in de Lange Vorststraat 34. De prijs vraagformulieren zijn te krijgen bij ongeveer 70 Goese zaken, die te her kennen zijn aan een speciaal raam biljet. Tot en met 3 december kunnen de formulieren gedeponeerd worden in bussen bij het politiebureau in de Papagaaistraat en in de Voorstad. De route, die de St.-Nicolaasstoet za terdag volgt is: A. J. Kade, Grote Kade, Bierkade, Turfkade, s-Heer Hendrikskinderenstraat, Stoofstraat- je, Nieuwstraat, Beestenmarkt, Mag- dalenastraat, Opril Grote Markt. Grote Markt-Stadhuis; na de ont vangst via Markt, Korte Kerkstraat, Kerkplein, Kreukelmarkt, Dam, J. Valckesingel, Stenen Brug, Ganze- poortstraat, Lange Vorststraat, Vis markt, Lombardstraat, Markt, Rijf- felstraat, Vlasmarkt, Wijngaard straat, Zusterstraat, Singelstraat, Klokstraat, Kerkstraat, Grote Markt. De tweede rondrit, op 30 november, ziet er als volgt uit: vertrek om half drie uit hotel Terminus, Frans den Hollanderlaan, J. Valckesingel. Voor stad, Zonnebloemstraat, Oostsingel, Bult, Lombardstraat, Kerkstraat, Klokstraat, Lange Vorststraat, Lom bardstraat, Markt, Opril, Koning straat. Bierkade, Turfkade, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Stoofstraat, Nieuwstraat, Beestenmarkt, Wijn gaardstraat, Zusterstraat, Kerkplein, Korte Kerkstraat, Markt. De route voor de derde december is nog niet definitief vastgesteld. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 18 november. Kleiaardappelen 39 mm op waarts. Eigenheimers 1316. Bintje 1112.75. Bevelander 1415. Meerlander 1213. IJssel- ster 8.5010. Kleiaardappelen 38 mm op waarts. Eigenheimers 13.5017.25. Bintje 11.50 13. Furore 12.5013.50. Kleiaardappelen voor export: Bintje 35 mm opwaarts in 2 ma ten gesorteerd 1212.25. Alpha 45 mm op waarts 10.50. Zandaardappelen 35 mm op waarts IJsselster 77.75. Bintje 8. Libertas 7.508.30. Zandaardappelen voor export: IJs selster 40 mm opwaarts geen vraag. Bintje 35 mm opwaarts geen vraag. Diverse zandras- sen 35 mm opwaarts geen vraag. Stemming: Binnenland rustig. Export luste loos. Voeraardappelen 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1948 stuks. Vette koeien en ossen 1567. Varkens 381. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 315350 270310 240265 Varkens (levend gew.) 260 257 255 Vette koeien: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen staande. Varkens (levend gew.): aan voer iets minder, handel tamelijk, prijzen hoger. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. 18 november. Aanvoer 364.860 stuks. Handel vlot. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 49 tot 54 gram 9.059.82; van 54 tot 59 gram 9.74 11.30; van 39 tot 63 gram 11.4112.80; van 63 tot 67 gram 13.07—13.69. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 3686 kg, 263323, schar aanvoer 175 kg, bot 177 kg, schol 163 kg, wijting 34 kg. kabeljauw 14 kg, wulken 4 kg, ongesorteerde vis 67 kg. BERGEN OP ZOOM. 18 november. Andijvie 2035. Bospeen 20— 26. Waspeen 2228. Rode kool 614. Witte kool 812. Boerenkool 1018. Sav. kool 24—36. Snijbonen 170—240. Sla 4—8. Prei 1828. Spruiten 25130. Uien 68. Selderij 1044. Tomaten 2548. Glorie van Holland 2838. Jonathan 20— 32. Coxs Orange 5063. VEILING ROTTERDAM. 15 november. Aardappelen 1217. Andijvie I 2637 per kg. Bloemkool IA: 6 stuks per bak 5280 per stuk, 7 stuks per bak 4558 per stuk, 8 stuks per bak 4254 per stuk. Bloemkool HA: 6 stuks per bak 3345 per stuk, 7 stuks per bak 2847 per stuk, 8 stuks peilbak 1836 per stuk. Kassnijbonen II 1.80 2(50. Rode kool 11—22. Gele kool 13—20. Groene kool 2022 per kg. Sla I 59, II 5 per stuk. Spruiten IA 54—73, IIA 32—52, IB 39, ID 54—64. Prei I 26—36 per kg. Selderij 6—16. Peterselie 1314 per bos. Kroten 1417. Was peen IA 2628. Grote peen 717. Uien 822. Uien geschoond 27. Boerenkool 1920. Witlof IA 63—73, IIA 49—61, IB 56—66, HB 40—58. Aanvoer 28.000 kg. Black Alicante I 1.802.30. Coxs Orange Pippin IAA 7286, IA 5377, IB 4253. IC 2935, HA 4958. Jonathan IA 3342, IB 2935. Goudrenetten IAA 3850, IA 40—42, IB 34—37, IC 28—30, HA 3540. Glorie van Holland IAA 32—35, IA 29—36, IB 23—27, IC 19—21, IIA 22—32, IIB 17—18. St. Remy IA 3336. IB 3335, IC 3335 per kg. VLASMARKT ROTTERDAM. 18 november. Waterrootvlas: lage soorten van 2.tot f 2.20, middensoorten van f 2.25 tot f 2.45, best vlas van f 2.50 tot f 2.70. Dauwrootvlas: van f 1.75 tot 2.20. Breekvlas: van 1.— tot f 1.70, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.75 tot f 1.15. De produktie van waterrootvlas bleef in de afgelopen week op het zelfde peil van vorige weken gehandhaafd en bestond voor het me rendeel uit middensoorten en goed vlas van oudere oogst, terwijl minder lagere kwalitei ten aan de markt kwamen. Voor alle soorten bestond goede belangstelling en de vraag was ruimschoots voldoende om de gehele produk tie op te nemen. De prijzen bleven goed ge handhaafd of trokken iets aan. De produktie van dauwrootvlas wordt regelmatig hoger, alle partijen werden verkocht, de prijzen wa ren vast. De aanvoer van breekvlas is klein, het aan bod wordt wekelijks opgenomen. Het aanbod van gezwingelde lokken wordt steeds groter, voornamelijk in de dauwrootsoorten, de pro duktie wordt regelmatig afgenomen, de prij zen waren hoger. In de hoofdklas zuid van de Nederlandse Volleybal Bond gaat de opmars van Ra pid (Maastricht) ongehinderd voort. Za terdag werd in Eindhoven met 31 van Rapid (E) gewonnen. De dames van Sarto zijn blijkbaar van slag, het toch heus niet sterke Lyceum won met 31 van de Tilburgse sterrenploeg. Het Vlis- singse E.V.V.C. won gemakkelijk met 3 0 van M.O.C. met de setstanden 15—9 157 en 15—11. P.S.V. had weinig moei te met Organon (30). De stand is: Rapid (M) 612 (184), Sarto 7—10 (16—11), Rapid E 6—8 (14—7), E.V.V.C. 9—8 (17—17), V.C.T. 5—6 (12—8), Lyceum 5—6 (10—9), He- vok 66 (1312, Organon 86 (16 18), P.S.V. 2—4 (6—0), V.C. den Bosch 6—2 (8—18) en M.O.C. 8—0 (3— 27). De dames van E.V.V.C. 2 verloren in de overgangsklas A met 30 van M.O.C. 2 uit Bergen op Zoom met de setstan den 1416, 1315 en 415 De stand is hier: Rapid 36, M.O.C. 2 34, D.S.V. 4—4, E.G.V.C. 4—2. E.V.V.C. 3— 0, Spirit 3—0, V.V.S. 4—0. In de overgangsklas heren A behaalde E.G.V.C. weer een keurige 30 over winning op Vitesse met de setstanden 158, 18—16 en 1513. Matador had in Hulst weinig moete met Ter Hole (03), terwijl Moller met 31 van Ra pid won. De stand bij de heren is: E.G.V.C. 6—12, Matador 5—8, E.V.V.C. 46, Vitesse 56, Moller 66, Rapid 54, Marathon 64. D.S.V. 40 en Ter Hole 5—0. De Ajacied Karei Vesters zal woens dagavond de rechtsbinnenplaats van het bondselftal bezetten, dat in Rotterdam tegen het Rotterdams elftal zal uitko men om de gouden onafhankelijkheids- beker. Vesters vervangt de aanvankelijk opge stelde NAC-speler Jacques Visschers die geblesseerd is. De 16-jarige Nederlandse zwemster Gu- da Heyke heeft maandag tijdens de Ga- nefo-spelen in Djakarta een gouden me daille behaald op de 100 meter vrije slag. De Nederlandse tikte praktisch gelijk aan met de Chinese Chen-jo-Shu, die tweede werd. Beide zwemsters kre gen dezelfde tijd 1 minuut en 8 secon den toegewezen. Nagekomen advertenties Op 17 november over leed te Delft geheel on verwacht onze broeder, zwager en oom A. M. VAN WEELE, echtgenoot van A. C. Rozendaal. Kats: L. D. van Weele Rotterdam: M. C. Dourlein- van Weele A. J. Dourlein Kruiningen: J. Polderman Bruinisse: M. C. van Weele J. J. van Weele de Regt Hardinxveld: L. J. van Weele A. E. van Weele- Kleine Nichten en neven. Enige kennisgeving. J. Heden is, na een kort stondige ziekte, nog onverwacht overleden, voorzien van de gena demiddelen der H. Kerk mijn beste man en onze zorgzame va der AUGUSTUS J. P. C. LAGACE, echtgenoot van Antoinette J. Blondé, in de ouderdom van 85 jaar. A. J. Lagace-Blondé F. E. A. Lagace A. T. J Lagace- Reekers Vlissingen, 18 november 1963, Koudekerkseweg 75. De gezongen uitvaart dienst zal plaatshebben op donderdag 21 no vember a.s.. te 10.30 uur in de parochiekerk van O.L.V van de H Rozenkrans en St.-Ja cob, gevolgd door de begrafenis op het r.-k kerkhof aldaar, waar bij wij U beleefd uit nodigen. Vertrek bejaardente huis 10.15 uur. Rozenkransgebed dins dag en woensdag om 16.00 uur in de kerk- zaal van het bejaar dentehuis. Geen bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11