In 1963 recordbedrag voor het Rode Kruis: bijna zes mille Wordt vaste verbinding Wester schelde rendabel? 1 W r? aOfc ALMANAK Mogelijkheden nog te weinig bekend KL00STERZANDE BRACHT HULDE AAN DOKTER J. A. F. HERMANS Ook actief op ander terrein Tweede zendingsdag gereformeerde gemeente wart eeuw huisarts Dokter Risseeuw te Kapelle gehuldigd Filmtournee van het Rode Kruis nu over Schouwen en Tholen Ernstige aanpak van de studie PROL EN R.-K. ONDERWIJZERS IN TOENADERINGSSAMENKOMST Inleidingen prof Van der Pol en drsSpoelstra KRING ZEELAND VERGADERDE Veertigjarig artsenjubileum VRAGEN AAN DE MINISTER: Bijeenkomst te Middelburg Dispensatie Ambassadeur Iran bezoekt Zeeland Automobilist spoorloos na botsing met tractor Zeeuwse Uitersten Per stoomfiets JAARVERSLAG STICHTING SCHOOLTANDVERZORGING Verduisterde auto in Duitsland teruggevonden St.-Cecilia Aanrijdingen onder Walsoorden AFSCHEID VAN DS. BRONSGEEST Botsing door te laat reagerende bestuurder Opnieuw inbraak in Oostburg Oud-directeur van het postdistrict Middelburg verlaat de P.T.T.-dienst Spiegel viel bij bal Spiegelglasfabriek Dr. ir. J. Butijn bij autobotsing gedood n Zo spoedig mogelijk VOORLICHTINGSDAGEN JEUGDWERK NED HERV. KERK IN ZEELAND Drietal lichte aanrijdingen in Vlissingen z PROVINCIALE Z E E O W S E COURANT MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 De kring Zeeland van het Nederlaiul- sclie Roode Kruis heeft een record ge boekt met de inzamelingscampagne 1963. Tot nu toe is er voor deze actie 58.785 binnengekomen. Dit maakte kringcommissaris mr. .J. J. van der Weel bekend tijdens de zaterdagmiddag in ho tel „Centraal" te Goes gehouden verga dering van de kring Zeeland van het Rode Kruis. De afdelingen Kapelle en St.-Philipsland hebben hun afrekenin gen nog niet ingestuurd, maar wel is bekend, dat de stand van Kapelle op het ogenblik 2283,43 is. Het eindbedrag van deze afdeling zal waarschijnlijk nog hoger liggen. Van St.-Philipsland verwacht men ongeveer 2600 binnen te krijgen. Hiermee zal de totaalopbrengst van de inzamelingscampagne ongeveer 2500 hoger liggen dan vorig jaar. De afdeling Zuid-Beveland-West-Goes heeft dit jaar de stedencompetitie gewonnen en nam hiermee de wisselbeker over van Terneuzen. Mr. J. J. van der Weel deelde tijdens deze kringvergadering mee, dat dit na jaar een oefening zal worden gehouden om de snelheid te testen waarmee een rampendepot kan worden ingezet. Men zal hiervoor de in Goes opgeslagen uit rusting nemen en die in zó kort moge lijke tijd voor transport in vrachtauto's overbrengen. Aan deze oefening zullen helpers van verschillende colonnes deel nemen. Mr. Van der Weel wees naar aanleiding van dit agendapunt op de te grote onbekendheid bij de massa van de mogelijkheden van het Rode Kruis. Eveneens wees de kringcommissaris op het feit, dat er vele lancunes voorkomen in de coördinatie met andere hulpverle ningsorganisaties. Tijdens de volgende kringvergadering zullen voorstellen worden gedaan om de bekendheid van het Rode Kruis en de public relat' s te bevorderen. De vergadering ging zonder hoofde lijke stemming akkoord met het voorstel dr. J. Spuyman uit Vlissin- gen dispensatie te verlenen aan te blijven als waarnemend kringcom missaris, aangezien dr. Spuyman de 65-jarige leeftijd heeft bereikt. De vergadering verleende eveneens voor een jaar dispensatie aan de heer M. Op 27 november a.s._zal de ambassa deur van Iran in Nederland en mevrouw Zahir een bezoek aan Zeeland brengen. Begonnen wordt met in de morgen het laboratorium van het Koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have N.V. te Rilland-Bath te bezoe ken, waarna 's middags een bezoek zal worden gebracht aan de Kon. Mij. „De Schelde" N.V. te Vlissingen. Des namiddags zal de ambassadeur in hotel „De Korenbeurs" te Goes verte genwoordigers van organisaties en het bedrijfsleven ontvangen, die hebben bij gedragen aan de actie „Dousadj" om deze persoonlijk te bedanken. De dag wordt besloten met een diner dat wordt aangeboden door de commis saris van de koningin in Zeeland en me vrouw De Casembroot. Daarbij zullen mede vertegenwoordigers van het be drijfsleven in Zeeland aanzitten. „Je kent me wel hé..." Met deze vreemde kreet maakte A. G. uit Aardenburg zich vrijdagavond uit de voeten, nadat hij met zijn auto een tractor, bestuurd door P. B. uit Oostburg, ter hoogte van „Veldzicht" op de weg Schoondijke Oostburg had aangereden. Ten gevolge van de vrij hevige botsing kwam de trac tor in de naast de weg gelegen sloot te recht, waar hij kantelde. Gelukkig kwam de bestuurder niet onder het voertuig terecht, zodat hij met de schrik vrij kwam. De automobilist die inderdaad geen onbekende voor hem was, was in middels onder het slaken van bovenge noemde kreet achterop een passerende brommer geklommen en verdwenen in de richting Schoondijke. Personeel van de rijkspolitie heeft nog dezelfde avond en nacht geprobeerd de man op te sporen. Zij boekten hierbij echter geen resultaat. Vermoedelijk wil de de man de komst van de politie liever niet afwachten, zodat hij maar zo snel mogelijk verdween. I. Hoste uit Oostburg, die zaterdag middag werd benoemd tot kringbe stuurslid. De heer Hoste komt in de plaats van dokter H. J. S. Timmer uit Cadzand. Voorts herdacht de kringcommissaris het overlijden van dokter J. J. van der Slikke te Middelburg, die lange tijd ge westelijk commandant van het Rode Kruis is geweest. De heer J. K. Joppe uit Zierikzee, hoofd van het Jeugd Rode Kruis in Zierikzee, hield aan het eind van de vergadering een inleiding over het werk van de jon- gerendienst in het Zweedse Rode-Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. Deze afdeling van het Jeugd Rode Kruis de enige in Zeeland telt momenteel 19 leden, die regelmatig werkzaamheden verrich ten in het Zweedse Rode-Kruiszieken- huis. Bij de rondvraag werd nog de suggestie gedaan in Zeeuwsch-V'Iaanderen een oefening te houden, waarbij een situatie zou moeten worden verondersteld, zoals die zich voorgedaan heeft bij de brand in een chemische fabriek te Vlaardingen enkele weken geleden. Dit vooral met het oog op de vele fabrieken in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Voorts werden er enkele vragen gesteld over het instellen van een trombose- dienst. Hierover kan het bestuur nog niets concreets mededelen, maar wel dat de plannen op het ogenblik uitge werkt worden. Het leven is toch maar vol uiter sten. Neem nou die politieman, 't is een oud verhaal, maar historisch, die op het vooroorlogse Walcheren be gunstigd door aangename weers omstandigheden een eindje met buurman ging fietsen. Komen ze terug, zegt-ie: „Nu moet ik je toch een bekeuring ge ven hoor buurman, want ik zie dat je zonder bel hebt gereden". Prettig hoor. 't Is bijna niet te geloven. Maar een politieman kan ook te goed van vertrouwen zijn. Dat beivijst een zeer recent voor val in het Zeeuws-Vlaamse ge hucht Kijk-Vit. Politieman be keurt een Belg, kan ik direct be talen zegt die Belg, goed meneer dat kost U vijf gulden, jammer ik heb alleen maar een biljet van duizend franks. Kijk en dat is nu zo leuk van Zeeuwsch-Vlaanderen: verbalisant en verbaliseerde betreden in ver eniging een verlofruimte nee, natuurlijk niet, alleen maar om te wisselen De kastelein zet die duizend franks om in guldens, de Belg vetrrekt, alles in goede harmonie, totdat ook de verbalisant wilt op stappen. „Heé-heé". geeft de kastelein een stopteken, „waar zijn m'n duizend franks De Belg toas met franks en wis selgeld, een kleine zeventig gul den, in zuidelijke richting ver dwenen. Die man kan zich natuurlijk niet weer in Kijk-Uit vertonen. Geloof maar gerust, dat ze daar naar hem uitkijken. Onder grote belangstelling is zater dag in hotel „De Linde" te Kloos- terzunde dokter J. A. F. Hermans gehuldigd naar aanleiding van zijn 40-jarig jubileum als arts. Van de ze 40 jaren heeft dokter Hermans er niet minder dan 36 in Klooster- zande doorgebracht. Naast zijn drukke praktijk vond hij nog tijd voor allerlei activiteiten op sociaal en maatschappelijk gebied. Het is dan ook niet verwonderlijk dat niet alleen „die van Klooster", maar ook de bewoners van de omliggen de plaatsen deze gelegenheid niet voorbij hebben laten gaan om de dokter eens goed in liet zonnetje te zetten. De voorzitter van het daartoe opgerich te huldigingscomité, de heer L. Dael- raan, stak in zijn openingswoord niet on der stoelen en banken dat dokter Her mans iets is gaan betekenen in „het land van Hulst". Sinds de dokter uit zijn eerste praktijk in het Brabantse Mierlo terug naar zijn geboortestreek toog, is hij niet alleen de vertrouwde arts en raadgever van zijn patiënten geworden, maar ook de motor van de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling, van het vvit-gele kruis en van het plaatselijke zuigelingen- bureau. Uit naam van de patiënten en van de r.-k. E.H.B.O.-afdeling bood de heer Daelman dokter Hermans een prachtige staande klok au, die met zijn „Westminsterslag" voortaan de herinne ring aan deze dag levend zal houden. Ook burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse, waartoe Kloosterzande behoort, liet de gelegenheid niet voorbij gaan zijn voormalige gemeentearts (tot voor enkele maanden), mede namens de gemeenteraad, zijn dank over te bren gen. Hij herinnerde aan de moeilijke ja ren van' voor de oorlog, toen dokter Her mans slechts per „stoomfiets" over slechte wegen zijn patiënten kon berei ken. ,,U moest met alles op de hoogte zijn en in de meeste gevallen zelf helpen, want alleen in ernstige gevallen kwam er een chirurg", aldus de burgemeester. Bij zijn felicitaties voegde hij de wens dat dokter Hermans nog lang zijn werk in de kruisverenigingen en op maat schappelijk gebied mag blijven verrich ten. Ook de collegae, dokter J W. Terburg uit Groenendijk en dokter J. F. Cas- parie uit Hulst herinnerden aan de moeilijke jaren uit de begintijd. Toen de huisarts tegelijkertijd maar specia list moest zijn en zich nog niet gerug- gesteund wist door gespecialiseerde bureaus. Toen ruggespraak met spe cialisten niet tot de mogelijkheden behoorde en de huisarts helemaal al leen soms verreikende beslissingen moest nemen. Dokter Casparie ont hulde daarbij dat zijn collega Her mans één beruchte slechte eigen schap heeft, namelijk dat hij zo'n slecht administrateur is dat het niet tot de uitzonderingen behoort, dat hij zijn patiënten pas na 10 jaar de reke ning' presenteert.... Namens de verenigingen waaraan dokter Hermans zijn krachten gege ven heeft spraken de landelijk voor zitter van de katholieke E.H.B.O., de heer A. Omtzigt uit Tubbergen, de heer P. Kuipers namens het Wit-Gele Kruis en het bejaardentehuis en de voorzitter van de plaatselijke E.H.B. O.-afdeling, de heer H. Menu. Zij al len wezen op de onschatbare ver diensten van dokter Hermans voor deze verenigingen. In het schooljaar 1962-1963 hebben 1794 leerlingen van de lagere scholen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen deelgeno men aan de schooltandverzorging. In totaal namen van de 35 scholen 940 leerlingen niet aan de schooltandver zorging deel. „Het aantal niet-deelne- mers is sedert de dienst in het school jaar 19541955 zijn volle omvang be reikte regelmatig toegenomen. Deze toeneming moet worden toegeschreven aan het feit, dat juist als gevolg van de schooltandverzorging de bevolking in de loop der jaren meer „dental-min- ded" is geworden. Men zorgt door be zoek aan de eigen tandarts voor de ver zorging van de eigen kinderen". Dit meldt het verslag van de stichting schooltandverzorging „West-Zeeuwsch- Vlaanderen" over het schooljaar 1962- 1963. Van de Duitse politie is bericht ontvan gen, dat de auto die op 29 oktober 11., door de Duitser Schulz in de garage Voet te Kloosterzande was gehuurd, al daar is opgespoord. Schulz en het Drentse meisje Bruins, zijn voor zover bekend, nog op vrije voeten. Ongeval met bromfiets De heer J. wonende te Kloosterzande, die zich per bromfiets naar zijn werk aan de Perkpolderhaven begaf, had het ongeluk, dat een slip van zijn jas tussen de spaken van zijn bromfiets draaide. J. kwam hierdoor te vallen en moest met een verwond been naar huis worden gebracht. De bromfiets werd beseha- I digd. Eveneens werd het woord gevoerd door de heer L. Vereecken, die dokter Her mans namens de muziekgezelschappen van Hontenisse kwam gelukwensen. On der voorzitterschap van dokter Hermans heeft de Koninklijke harmonie St. Ceci lia zulke grote successen behaald, dat de faam nu tot ver buiten Zeeuwsch-Vlaan deren is uitgegroeid. „De muziek" van Kloosterzande ligt dokter Hermans dan ook nauw aan het hart. Tot slot sprak nog baronesse Collot d'Escury namens het Koningin Wilhel- mina Fonds. Zij bracht dokter Hermans vooral dank voor „het afstaan van zijn vrouw" voor de vergaderingen. In zijn dankwoord liet dokter Hermans zijn 40 jaren als arts nog eens de revue passeren. In de hulde die hem gebracht was betrok hij zijn vrouw, die hem al die tijd trouw terzijde heeft gestaan. Het werk dat hij heeft verricht noemde hij niet meer dan het naleven van zijn eed, het inlossen van een schuld jegens de ge meenschap en het vervullen van een plicht, opgelegd bij het aanvaarden van de doktersfunctie. Uit zijn woorden bleek de liefde van dokter Hermans voor zijn woonplaats Kloosterzande. „Hoe moeilijk de eerste jaren hier ook waren, ik had me één ding voorgenomen, en wel „J'y suis, j'y reste". „Hoe zwaar de overgang van de Brabantse hei naar de Zeeuwse klei aanvankelijk ook was en hoe moei lijk het vertrek uit Mierloo, waar ik de vuurproef onderging tijdens een tyfus- epidemie, hier op mijn geboortegrond voel ik me pas thuis". „Ik, die dagelijks geconfronteerd wordt met de broosheid van het leven, ben God dankbaar dat ik deze mag beleven". Aan het slot van de bijeenkomst bestond er gelegenheid dokter Hermans en zijn naaste familieleden persoonlijk te feleci- teren. In een tweetal diensten in het kerkge bouw van de gereformeerde gemeente in Middelburg hebben de gereformeerde gemeenten in Zeeland zaterdag hun tweede zendïngsdag in Zeeland gehou den. Tijdens de beide diensten zijn ver schillende aspecten van het zendings werk belicht. In de middagdienst ging ds. G. A. Zij- derveld, de plaatselijke predikant te Middelburg, de gemeente voor uit Ro meinen 1, vers 14. Hij wees op de wijze waarop de apostel Paulus het evangelie bracht: methodistisch en met overleg, volgens een weloverwogen plan. Hierna belichtte de heer A. Kik uit Waarde een aspect van het zendings werk met het verhaal van John Paton, die als zendeling naar een van de eilan den van de noordelijke Hebriden ging. Na een moelijke strijd tegen een haat dragende bevolking, die opgehitst wordt door hun medicijnmannen, weet hij ten slotte toch het evangelie te bren gen. Ten slotte hield as. Karens een verhan deling over Onesimus, de weggelopen slaaf uit het huis van Filemon te Co- losse. Hij vergeleek dit weglopen met het weglopen van God,-dat de mens van nature doet. Na zijn toespraak sloot ds. Karens met gebed. De avonddienst werd weer geopend door ds. Zijderveld. Na zijn inleiding gaf hij het woord aan de lieer M. Nijsse, die een vertoog hield over de Engelse zendeling John Hunt, die zijn arbeids terrein had op de Fldzji-eilanden. Deze lichamelijk zwakke man weet door zijn sterk geloof het licht van het evangelie te verspreiden onder de heidenen. Tot besluit hield ds. A. F. Vergunst een toespraak met als titel: „Nu nog zending?" Na deze vraag bevestigend beantwoord te hebben, wekte ds. Ver- gunst de aanwezigen op zich daad werkelijk met het zendingswerk bezig te houden. Van de eigen zendingster reinen kon hij goede berichten brengen. Wel is Nieuw-Guinea nog een probleem gebied, maar uit Nigeria komen zeer optimistische berichten. Binnenkort hoopt een nieuwe kracht daarheen te vertrekken. Ook het werk van de zen ding in België wordt gezegend. Na de aanwezigen te hebben opgewekt zelf met de daad deel te nemen aan Gods werk door vrienden en collega's te vertellen van God, besloot ds. Ver- gunst na het zingen van psalm 98 deze dag met gebed. Op de Hulsterweg, nabij het gevaarlijke kruispunt Mariadijk, vond een aanrij ding plaats, tussen een personenauto be stuurd door V uit Westdorpe en een personenauto bestuurd door G. uit Ho boken B.De oorzaak was vermoede lijk het onvoldoende uitwijken bij het passeren. Beide auto's liepen aanzienlij ke schade op, doch persoonlijk letsel kwam niet voor hierbij. De heer D. uit Zelzate (B.) reed als bestuurder met zijn personenauto over de Hulsterweg. Bij het naderen van een voor de veerboot wachtende file stil staande auto's verzuimde hij tijdig af te remmen. Dit had tot gevolg, dat hij tegen de achterzijde van de stilstaande auto van de heer K. uit Sint-Philips- land opreed. Beide auto's liepen aan zienlijke schade op, doch persoonlijk let sel werd niet toegebracht. Eenzelfde geval overkwam de autobe stuurder S. uit Terneuzen, die nabij de Perkpolderhaven op een in de file staan de wachtende auto van de heer K. uit Ritthem opreed. S. liep hierbij een hoofdwonde op en moest zich door een arts laten verbinden. Beide auto's lie' pen vrij ernstige schade op. Zondag heeft ds. Bronsgeest in een kerkdienst in de Ned. herv. kerk te Hansweert afscheid genomen. Onder de vele genodigden waren de ringpredikan- ten met de kerkbesturen. Ook het col lege van b. en w. van Kruiningen was aanwezig. De schriftlezing was uit Romeinen 11 25-36. Ds Bronsgeest preekte over vers 36: „Want uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen: Hem zij de heerlijkheid tot in Eeuwigheid". Na het uitspreken van de zegen zong de gemeente de scheidende predikant gezang 117 toe. Bij de uitgang konden de gemeente leden afscheid" nemen van ds. Brons geest en zijn echtgenote. Op de Middelburgse Straat in Goes ge beurde zondagavond omstreeks 7 uur een auto-ongelukje, toen een personen wagen bestuurd door M. K. uit Goes linksaf wilde slaan. De bestuurder van de auto had voorgesorteerd om de Evertsenstraat in te slaan, toen achter hem twee andere personenauto's nader den. De eerste van deze passeerde K. normaal aan de rechterzijde, maar de volgende auto, bestuurd door J. T. uit Ellewoutsdijk kon dit niet meer, waar schijnlijk omdat de bestuurder te laat reageerde. De auto van T. botste met de voorzijde tegen het achterspatbord van de afslaande auto. Er was enige materiële schade. Zaterdag is te Oostburg in de woning van de familie Raes-Fierens aan het eind van de Bredestraat ingebroken. De ze inbraak moet gebeurd zijn tussen 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur toen de familie R. niet thuis was. Evenals de vorige zaterdag bij Oostburgs burge meester J. L. van Leeuwen was ook hier een ruitje in de tuindeuren stuk gesla gen, om zich door de zodoende gemak kelijk te openen deuren toegang tot de woning te verschaffen. Naar alle waar schijnlijkheid is de dader bij thuiskomst van de bewoners in zijn werkzaamheden gestoord en heeft hij ijlings de benen moeten nemen. De fam. Raes bemerkte de inbraak vrijwel direct en waarschuw de de politie, die de zaak in onderzoek heeft. Wat precies wordt vermist is nog niet bekend. De huisarts I. J. Risseeuw, die zich vijf entwintig jaar geleden in Kapelle ves tigde, is zaterdagmiddag bij zijn .jubi leumviering spontaan gehuldigd. Tijdens een in hotel „De Zwaan" gehouden bij eenkomst, belegd door een initiatiefcó- mité onder leiding van dokter H. W. ter Haar, gaven verschillende sprekers ui ting aan hun gevoelens van waardering over het werk van de nog altijd prakti serende geneesheer. De dank werd niet alleen met goede woorden onderstreept, ook de vele aan geboden geschenken en bloemstukken, leverden daarvan het bewijs. Dokter H. P. van Maanen uit Heinkens- zand, die als eerste namens de afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst het woord voerde, bood de jubilaris een zil veren kandelaar aan als symbool van het licht dat altijd in een doktersprak tijk brandende nioet zijn. Namens de patiënten de praktijk van dokter Risseeuw omvat een achttal dor pen voerden verschillende personen het woord. Voor Kapelle werd het woord gevoerd door de heer J. Westveer. voor Biezelinge was dat de heer M. Sinke. en mejuffrouw J. de Puit sprak als ver tegenwoordigster van Kattendijke. Namens alle patiënten en cliënten uit de praktijk overhandigde mej. De Puit de jubilaris een autoradio: de heer C. Otte uit Wemeldinge de eerste door dok ter Risseeuw ter wereld gebrachte baby bood een Franse encyclopedie aan. Mevrouw H. M. Eckhardt-Visser en me vrouw N. Reijnhout-Kooman spraken namens de patiënten uit 's-Gravenpol- der, waarbij mevrouw Reijnhout-Koo man aan mevrouw Risseeuw-de Zeeuw een goude polshorloge overhandigde. Een filicitatie vanuit Hansweert richtte me vrouw P. Kuzee-Traas, voor Wemeldin ge trad mevrouw E. Haverhoek-van Kleunen als woordvoerdster op. Namens de plaatselijke afdelingen van het Groe ne Kruis en Rode Kruis waarvan dokter Risseeuw colonnecommandant is sprak ten slotte de heer C. Traas uit Biezelin- ge- Nadat de jubilaris een dankwoord had gesproken was er een receptie. De rui me zaal, die een feestelijke entourage had gekregen van aangeboden bloem stukken, was bijna de klein om de stroom van bezoekers te herbergen. Te Kapelle is zaterdag dokter l. J. Ris seeuw gehuldigd, in verband met zijn 25-jarig jubileum als huisarts. Het echt paar Risseeuw met een van de vele men sen, die kwamen feliciteren. (Foto P.Z.C.) Met twee ploegen maakt het Neder- landsclie Roode Kruis in de komende weken een „filmtournee" over Schou- wen-Duiveland en Tholen. De bedoeling van de voorstellingen is het publiek na der in contact te brengen met het werk van het Rode Kruis. Op 23 verschillende plaatsen zal 's middags de schooljeugd en 's avonds het oudere publiek een filmprogramma krijgen voorgeschoteld. Voor de kinderen is daarbij de hoofd rolprent „Het vliegend oor". In de avondvoorstellingen zals als hoofdfilm draaien „Zolang er mensen zijn met in de voornaamste rollen Lana Turner en Mahalia Jackson. „Zolang er mensen zijn" gaat over een jonge weduwe met toneel-ambities, die haar dochtertje in het gedrang van de grote stad kwijt raakt en het kind terugvindt onder de hoede van een ne gerin met haar kind. De hoofdpersoon Lora Meredith neemt de negerin en haar dochtertje mee naar huis en zorgt voor hun onder dak. Later blijkt zij een onmisbare hulp in de huishouding. De jonge vrouw ziet haar toneel-ambities namelijk eerst de grond ingeslagen door een veeleisende impressario, maar via een goed getrof fen reclame-foto slaagt zij toch en boekt vele successen. Op het hoogte punt van haar theaterroem en die gaat gepaard met verwaarlozing van haar kind ontmoet zij opnieuw de fotograaf, die haar reclame-foto zo goed heeft weten te „verkopen". Ook hij heeft een top bereikt. Het „happy end" in „Zo lang er mensen zijnligt daarop voor de hand. De Rode Kruis-voorstellingen komen in de volgende plaatsen: 18 november (van avond) in Kerkwerve en Bruinisse; 19 november in Ouwerkerk en Sirjansland; 20 november in Zonnemaire en Noord- gouwe; 21 november in Dreischor en Zierikzee: 22 november in Oosterland en Brouwershaven; 23 november in Nieu- werkerk; 25 november in Serooskerke S.26 november in Ellemeet; 27 no vember in Noordwelle; 28 november in Renesse; 29 november in Haamstede en 30 november in Scharendijke. Verder op 23 november in Scherpenisse en Anna-Jacobapolder; 25 november in Oud-Vossemeer; 26 november in Poort vliet; 27 november in Sint-Annaland; 28 november in Sint-Maartensdijk. Aan de directeur van het postdistrict naarlem, de inspecteur in algemene dienst der P.T.T. P. J. Waale, is per 30 november 1963 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hij heeft dan de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Waale bekleedde van 1955 tot 1958 te Middelburg de functie van direc teur van het postdistrict Middelburg. Het traditionele bal, dat de carna valsvereniging Sas van Gent jaar lijks in de feestzaal van de Spie gelglasfabriek ter plaatse aan richt, is zaterdagavond wat onge lukkig begonnen. Op het moment, dat de combo „The Lords" naar de gitaren greep, kreeg een van de leden een spiegel op het hoofd. Na dat hem medische hulp was ver leend, kon hij zijn plaats in de combo weer innemen. Het werd een genoegelijke avond. Behalve „The Lords" had ook Rob de Nijs veel succes. OPNIEUW IS een vaste verbi.i- fling over de Westerschelde aan de orde geweest in een bijeenkomst van leden van de Tweede Kamer. Uit het voorlopig verslag blijkt, dat de vaste commissie voor ver keer en waterstaat hierover enkele vragen heeft gesteld. Blijft de mi nister er bij, dat een vaste verbin ding tussen de oevers van de Wes terschelde een brug, een tunnel of een combinatie van deze twee mogelijkheden technisch te ver wezenlijken is?, zo wordt ge vraagd- De commissie wijst dan op de snelle en belangrijke toeneming van het verkeer over de Westerschelde en de steeds groter wordende financiële en economische offers om dit verkeer met veerdiensten op voldoende wijze te verwerken. Meent de minister daarom niet, dat het tijdstip van het rendabel worden van een vaste ver binding zo snel naderbij komt, dat een ernstige aanpak van de studie van dit probleem gewettigd en zelfs wenselijk is? Is daarbij een snelle verbinding Rotterdam-België-Noord- Frankrijk niet mede in het geding? Een frontale autobotsing op de rijksweg van Zaltbommel naar Gorkum heeft vrijdagavond het leven geëist van de 40-jarige dr. ir. J. Butijn uit Wagenin- gen, verbonden aan het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding. Hij was getrouwd en vader van vijf kinderen. Twaalf jaar lang is dr. ir. Butijn in Zeeland werkzaam geweest als bodemkundige, eerst bij het labora torium van Zeelands Proeftuin te Wil- lielminadorp en later bij het Proefsta tion voor de Fruitteelt in de volle grond, eveneens te Wilhelminadorp. In fruit teeltkringen genoot hij een grote be kendheid. In 1960 vertrok de heer Butijn uit Zee land naar Wageningen om een post op zich te nemen bij het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding, waaraan hij in Wilhelminadorp reeds sinds 1956 administratief verbonden was. Het was het jaar, waarin hij aan de landbouwhogeschool te Wageningen promoveerde tot doctor in de landbouw kunde op een proefschrift met als titel „Bodembehandeling in de fruitteelt". De interesse van de heer Butijn ging in het bijzonder uit naar de waterhuishouding van de grond en de bodembehandeling voor de fruitteelt. Als bodemkundige heeft hij in Zeeland en Noord-Brabant verschillende onderzoekingen verricht. Ook was hij betrokken bij de bodem kundige problemen elders. Dit alles was de basis voor zijn proefschrift. In Wageningen was de heer Butijn betrok ken bij de beoordeling van de bodem geschiktheid voor de tuinbouw in het kader van de ruilverkavelingen en de economische betekenis van de ruilver kavelingen voor de tuinbouw. Dr. ir. Butijn was geboortig uit Halsteren. Hij stond bekend als een „bekwaam en on gekend harde werker". De afdeling Walcheren van de Prof. Chr. Onderwijzers Vereniging en de af deling Zeeuwse eilanden van de Kath. Onderwijzers Bond hielden zaterdag middag in de aula van de hervormde school aan de Zuidsingel een toenade ringssamenkomst, waarin drs. Spoel stra, gereformeerd predikant te Bos koop en prof. Van der Pol, hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen een toelichting hebben gegeven op de oecumenische gedachte. Deze vergadering droeg niet het ka rakter van een discussiebijeenkomst; de toenaderingsgedachte was promi nent. Zo zongen de vele aanwezige de opkomst was zeer groot onder wijzers, onderwijzeressen en zusters religieuzen gezamenlijk een aantal geestelijke liederen, o.m. „De Heer is mijn Herder" en „Una Sancta". De P.C.O.V.-voorzitter, de heer J. van Leerdam, die de bijeenkomst opende, wees er in zijn openingswoord op, dat door deze samenkomst nu eens iets van toenadering in de praktijk mag blijken. Na de pauze was de leiding in handen van de K.O.B.-voorzitter, de heer L. Swart. Als eerste sprak prof. Van der Poi, die zijn betoog in vier hoofdpunten verdeel de: wat is oecumene, hoe ziet de ver deeldheid tussen de christenen er uit in het licht van de oecumene, wat is er in dit opzicht reeds gebeurd en wat is nu eigenlijk het oecumenisch probleem. Bij de beantwoording van deze vragen bracht hij naar voren, dat oecumene een visie is, een houding en dat het gaat om de verzoening tussen de mensen onder ling, waarvoor wederzijds begrip het fundament moet zijn. Hij stelde daarbij, dat het polemisch tijdperk een oecu menisch tijdperk wordt. Voor het aan wijzen van een groot aantal oorzaken voor het ontstaan van de verdeeldheid ging hij terug naar de kerk van de veer tiende eeuw. Daarbij noemde hij de re formatie een machtige beweging, die men opnieuw onder ogen zal moeten zien. Intussen is er veel gebeurd, van de ver gadering van zendelingen en missiona rissen, die in 1910 te Edenburgh de ver deeldheid op het zendingsveld bespraken tot aan de oprichting van de Wereld raad van Kerken, de vormgeving van de oecumenische beweging. Het probleem is, dat er punten schijnen te zijn, waarin men lijnrecht tegenóver elkaar staat. Prof. Van der Pol pleitte in dit verband voor een eerlijk er; open gesprek. Voorts waarschuwde hij tegen een te particularistische oplossing, d.w.z. in eigen kring en in eigen land. Kern is, dat de kerken elkaar vinden op pun ten als rechtvaardiging en evangelie -de moeilijkheid is echter de kerk structuur, het ambt, de liturgie. Drs. Spoelstra, die het concilie te Rome bezocht als waarnemer van de protes tantse kerken, noemde enkele punten waaruit een zoeken naar toenadering blijkt, o.a. de grotere plaats, die de Bij- be» tegenwoordig in de r.-k. kerk krijgt. Op verschillende in het concilie bespro ken punten, gaf hij een toelichting; o.m. op de plaats van Maria. De reformato ren zijn destijds geschrokken van de ver ering van Maria in dit opzicht is men op het concilie wat meer tot elkaar gekomen, omdat Maria niet meer wordt gezien als mede-middelares, maar als eerst-gelovige. „We moeten nooit vergeten ons at te vragen, of de ander ook Iets te zeggen heeft en laten we dan vooral ons oor te luisteren leggen aan Gods Woord", al dus drs. Spoelstra. Na de pauze volgde een bespreking van het onderwerp en beantwoord den beide referaten de vragen vanuit hun eigen zienswijze. Een zo langzamerhand traditionele vraag bij de begroting van verkeer en waterstaat wordt ook nu weer gesteld: Hoe staat het met de reeds jaren be staande plannen tot inpoldering van het Land van Saeftinge? Is het overleg met België ter zake al in een verder stadium gekomen Ook wordt gevraagd of de moeilijkheden van een aantal water schappen, ontstaan na het arrest van de Hoge Raad van 25 januari 1963 inzake Breda en de Brabantse Bandijk inzake het aanslaan van gemeenten in water schapslasten, al zijn opgelost? Ook dit jaar loopt het jaarverslag over Deltawerken uitsluitend over de water staatkundige zijde van de werken. Aan het slot wordt echter een verslag over de door andere ministeries in samen hang met de Deltawerken te behartigen belangen toegezegd en wel „zo spoedig mogelijk". Kan de minister thans aan geven op welke termijn dit aanvullende verslag mag worden verwacht? Kan hij ook toezeggen, dat het volgend jaar de twee verslagen zullen worden samen gevoegd In het kwartaalbericht over Deltawer ken van november 1962 is een beschou wing gegeven over de aanpassing van het Deltagebied aan de waterloopkundi ge veranderingen, die zich als gevolg van de Deltawerken zullen voordoen. Daarbij werd gewezen op het bestaan van commissies in verschillende provin cies, die met de beheerders van de uit te voeren aanpassingswerken naar over eenstemming van de te maken werken zullen streven. Kan de minister meedelen of deze commissies ook met de belang hebbenden uit het hierbij betrokken ge bied, bijvoorbeeld de gemeentebesturen, overleg plegen bij de voorbereiding van de plannen of althans tijdig voordat de plannen in een meer voltooid stadium zijn gekomen Dit om te verzekeren, dat van het begin af met alle in het geding zijnde belangen voldoende rekening ge houden wordt. In samenwerking met de Stichting Filmcentrum en de Stichting Audiovisu ele Dienst, Oecumenische organen voor vorming en voorlichting op het terrein van de audiovisuele hulpmiddelen, orga niseert de Provinciale Commissie voor het Jeugdwerk van de Nederlandse her vormde kerk in Zeeland twee voorlich tingsdagen. De bijeenkomsten worden gehouden vrijdag 22 en zaterdag 23 no vember in restaurant „Slot Ostende" te Goes. Het ligt in de bedoeling op deze twee dagen nieuw materiaal, bestaande uit 16 mm geluidsfilms en klankbeelden en klankbeeldstroken te tonen. De bij eenkomst van vrijdag begint 's avonds om 19 uur. 's Zaterdags wordt 's mor gens om 9.30 uur begonnen, terwijl de middagbijeenkomst die dag om 15.30 aanvangt. De politie van Vlissingen kreeg zaterdag een aantal kleine aanrijdinkjes te behan delen, die geen van alle ernstige gevol gen hadden. Zaterdagmorgen vond na bij de kruising President Rooseveltlaan- Bonedijkestraat een botsing plaats tus sen een autobus van de Stoomtram Wal cheren, bestuurd door C. de V. uit Se rooskerke, en een paard en wagen, ge voerd door F. K. uit Koudekerke. De bus passeerde vlak voor de kruising paard en wagen, maar moest onmiddel lijk daarna naar rechts om een tegen ligger te ontwijken. De bus raakte toen de zijkant van de wagen, waarbij alleen de bus lichte beschadigingen opliep. Zaterdagmiddag ontstond in de Wal- straat eèn lichte aanrijding tussen een wegrijdende auto, bestuurd door D. v. B., en een juist passerende wagen, be stuurd door J. B. v. O. uit Vlissingen. Beide wagens werden licht beschadigd. Om half zes ontstond op het Betje Wolffplein een aanrijdng tussen twee personenwagens, bestuurd door J. M. en H. B„ beiden uit Vlissingen. J. M. verzuimde voorrang te verlenen aan H. B„ die van rechts uit de Walstraat kwam. De voertuigen liepen lichte be schadigingen op. Advertentie ;|lf| IffHI':.' 1111 iPIfllll 1 li fll 1111 STORMACHTIG Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind, langs de kust tijde lijk zuidwesterstorm. Hogere tempera turen. ZON EN MAAN 19 november Zon op 08.05 onder 16.45 Maan op 10.59 onder 18.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2