Vïissingse CBB vierde zestigjarig bestaan Receptie in „Het Anker9 Intocht sinterklaas in Temeuzen ZEEUWSCH-VLAANDEREN AC. FN DA IN 1962 VOLDOENDE WERK VOOR DE SOCIALE WERKPLAATSEN Vijfhonderd jaar Staten-Generaal - geen viering in Brugge, wel in Brussel Verdroomd seizoen WALCHEREN BETEGELEN PERCELEN AAN SCHUITVLOTSTRAAT Bejaardenkoor zong voor reumanatiënten NOORD-ZEELAND Vergadering „Stad en Lande" Bijeenkomst van vrijzinnig hervormden BRAND AAN BOORD VAN NEDERLANDSE KUSTVAARDER ZUID BEVELAND rriisei eeuws - y laancferen VELE GELUKWENSEN WISSEL BEVELANDEN Krachten Sint'Nicolaas per boot in Breskens Tippelaars en reclassering Vertragingen bij de girodienst te verwachten Zangavond voor Rode Kruis Toneelavond „De Oranjebloem" Jaarvergadering O.V.V. Jaarverslag Zeeuwse federatie Meer werk uit Zeeland Jaarvergadering van winkeliersvereniging Vergadering van gemeenteraad Dirigent Reiner overleden Laatste etappe Tour 1964 tijdrit Financiën voor Brugge het grote struikelblok DE BOEKENPLANK Mandingo, roman over de slavernij Gezonde jeugd, gezonde wereld ODS WERKEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een groot aantal felicitaties heeft de Christelijke Besturenbond te Vlissingen zaterdagmiddag in ontvangst mogen nemen iter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Vele belangstellenden en afge vaardigden van organisaties waren naar de receptie in „Het Anker" gekomen om het bestuur met dit jubileum te com plimenteren. De sprekers lieten het over het algemeen niet bij lovende woorden over het werk in het verleden, maar be paalden de jubilerende bond ook bij de arbeid die nog te wachten staat. Na het welkomstwoord van voorzitter A. H. Ie Feber bracht burgemeester mr. B. Kolff namens het gemeentebestuur van Vlissingen zijn gelukwensen over. „Ik heb mij op de hoogte trachtten te stellen van de geschiedenis van uw bond. Iemand die dat doet merkt voor welke problemen men vroeger heeft gestaan", aldus de burgemeester. Hij merkte op, dat de bond verscheidene aanrakings punten heeft met het gemeentebestuur, namelijk bij verschillende commissies. „Het gemeentebestuur heeft nooit te vergeefs een beroep op U gedaan voor wat betreft het zitting nemen in de commissies" zo merkte de burgemeester op. „Uw bond schrijft hoge christelijke beginselen in het vaandel", zo vervoglde de burgemeester. „Wat wordt bereikt op stoffelijk gebied behoort onderge schikt te worden gemaakt aan deze be ginselen". Ds. J. Kwast bood zijn gelukwensen aan namens de hervormde collega's, de cen trale kerkeraad en het Oranje-Groene Kruis. „U viert dit jubileum in een bij zondere tijd, een tijd met wilde stakin gen. Het is een angstwekkend symp toom, dat de vakbeweging de mensen niet meer in de hand kan houden. U zult nu veel meer dan vroeger moeten spre ken met de eigen mensen. Anders raakt U de greep op de leden kwijt. Die greep komt dan in handen van mensen, die niet altijd het beste van plan zijn" aldus ds. Kwast. Hij voorts van mening, dat kerk en vakbeweging elkaar hoe langer hoe meer moeten vinden. „Dat is nodig voor de kerk en de vakbeweging, iedere vakbeweging", aldus ds. Kwast. Hij wenste ten slotte de Besturenbond in deze tijd van grote veranderingen, veel geduld, begrip en wijsheid toe. eveneens van mening, dat men op een moeilijke periode aanstuurt. „Er werken krachten, die geen gezonde krachten zijn. Er zijn wellicht in het verleden fou ten gemaakt. Maar de christelijke vak beweging en de vakbeweging in haar geheel heeft haar taak goed volbracht", aldus de heer Van Rheenen. De districtsbestuurder van het C.N.V. voor Zeeland, de heer H. Beenhakker, was van mening, dat de christelijke vak beweging een meedenken van het plaat selijke kader bijzonder nodig heeft. Hij zei, dat dit meedenken in Vlissingen bij zonder intensief gebeurt. „In de toe komst zal U nog veel werk wachten. Want de ontwikkeling staat in Zeeland niet stil en zij zal niet aan Vlissingen voorbij gaan", aldus de heer Beenhak ker. De voorzitter van de Vïissingse Bestuur- dersbond, de heer J. Bliek, meende, dat men tot een grotere samenwerking zal moeten komen. „Plaatselijk was er in de periode van 1947 tot 1957 veel contact. De laatste tijd is dit contact wat minder geweest. Maar wij zijn gaarne bereid hierin verandering te brengen" aldus de heer Bliek. De heer P. van der Ende, districtsbe stuurder voor Zeeland van de C.M.B. bood de gelukwensen aan van alle bij de Christelijke Besturenbond aange sloten bonden. „Is dit nu het in stand houden van een traditie of hebben wij hier te maken met een levende organisatie, die waarde heeft voor de toekomst", zo vroeg hij zich af. Hij kwam tot de conclusie, dat de Chris telijke Besturenbond een springele- vende organisatie is. De voorzitter van de K.A.B. afdeling Vlissingen, de heer J. Michielsen, merkte op, dat er al veel is bereikt, maar dat er ook nog veel is te doen. „Ik hoop, dat vele van deze taken samen met de zus terorganisaties zullen worden aange pakt, met behoud van de eigen overtui ging", aldus de heer Michielsen. Voorts voerden het woord, de oud-voor zitter, de heer J. Lodder te Amsterdam, de heer L. J. Vercauteren namens de C.B.B. te Souburg en de heer J. Snoo- dijk namens het steunfonds „Draagt Elkanders Lasten". Namens het Christelijk Nationaal Vak verbond sprak de penningmeester, de heer J. van Rheenen te Utrecht. Hjj was Zaterdagmiddag is met de provinciale boot Sint-Nicolaas in Breskens gearri veerd. Veel kinderen waren met hun ouders bij de aanlegplaats om de heilige man te begroeten. Na de begroeting en ceremonie trok de sint, voorafge gaan door de muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk" door het dorp. Na afloop opende de sint de winkelactie van de winkeliersvereniging. VLISSINGEN Nu de braakliggende percelen aan de noordzijde van de Schuitvlotstraat in Vlissingen alle eigendom zijn van de ge meente, achten b. en w. het gewenst, dat deze worden betegeld. Er moet wel wat werk voor verzet worden: het ont graven van de percelen, het slopen van diverse fundaties en het aanbrengen van zand. Voor deze betegeling zullen oude tegels afkomstig van de voetpa den van het Havendorp worden ge bruikt. Voorts moeten er ook nieuwe trottoirbanden worden geplaatst. De kosten van dat alles worden geraamd op 4000 en b. en w. stellen voor een krediet ter grootte van dat bedrag be schikbaar te stellen. Dezer dagen gaf het bejaardenkoor van de Nederlands hervormde gemeen te te Vlissingen onder leiding van me vrouw Van de Burcht-Kalle een zang avond voor de reumapatiënten in het ziekenhuis Bethesda. De zang werd bij zonder op prijs gesteld Het koor zong ook nog enkele verzoeknummers. Het bejaard'enkoor werd uitgenodigd om met de kerstdagen opnieuw in het zie kenhuis te komen zingen. In de kop van het zaterdag gepubli ceerde bericht „St.-Nicolaas bij De Vro lijke Tippelaars" over de belangstel ling, die de sint a.s. zaterdag zal tonen bij de door deze vereniging te organi seren wandeltochten is een storende onjuistheid geslopen. De kop werd ten onrechte aangevuld met die woorden „voor de reclassering". Men zal begre pen hebben, dat de reclassering hier geheel buiten staat. Advertentie Tot grote vreugde van vele hon derden Temeuzense kinderen arri veerde de sint met zijn helpers zaterdagmiddag in Temeuzen. Vol ongeduld stonden de kinderen al een uur voor de vastgestelde tijd reikhalzend uit te zien naar de boot. Onder groot gejuich kwam sinter klaas om drie uur van de „Prins Willem" en nam met enige zwarte Pieten plaats in een oude auto Hierna begon de zegetocht door de stad. De sint werd voorafgegaan door de drumband en de harmonie Ter- neuzen, die voor vrolijke muziek zorgden, terwijl de padvinders van Terneuzen de weg vrij maakten. In het gevolg van sinterklaas was het pijperskorps „Irene" uit Ter- neuzen dat pittige marsmuziek ten gehore bracht. Het eind van de stoet werd ge vormd door „De Ware Gilles van Aalst", een folkloristische groep uit België dat voor de vrolijke noot zorgde. De hele stoet, omzwermd door honderden kinderen, vooral in de buurt van de pepernoten strooien de zwarte Pieten, trok via de Westkolkstraat, de Dijkstraat, de Nieuwstraat en de Burgemeester Geilstraat naar de Markt. Op de markt werd sinterklaas officieel verwelkomd door de waarnemend burgemeester van Temeuzen, wethouder M. de Vos en de voorzitter van de Temeu zense winkeliersvereniging, de heer A. van der Plank. Beide spre kers noemden het een voorrecht de sint weer in Temeuzen te mo gen begroeten ondanks zijn hoge ouderdom en drukke werkkring. Hierna begon Sint-Nicolaas aan het tweede deel van zijn tocht door Temeuzen; deze route liep voornamelijk door de nieuwe ge deelten van de stad. Ook hier kende het enthousiasme van de jeugd geen grenzen en had den de zwarte Pieten geen han den genoeg om aan de grote vraag naar pepemoten te voldoen. ZIERIKZEE De vereniging „Stad en Lande" zal woensdagavond a.s. een vergadering houden in restaurant Mondragon te Zie- rikzee. De bijeenkomst begint om half acht. Op deze vergadering zal dr. J. Huizinga, antropoloog te Utrecht, spre ken over „Opgravingen op Schouwen". Op een bijeenkomst van de vereniging van vrijzinnig hervormden in Zierikzee zal prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht spreken over „De Russische Kerk". De lezing zal worden gehouden op dinsdag 19 novem ber a.s. om 8 uur in het Nederlands her vormd verenigingsgebouw. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen: H. J. Paauwevan de Zande, d.; A. L. van der MaasBal, z.: K. de Jonge Haeek, z.; C. A. W. SchotRingelberg, z. Getrouwd: G. Schraver, 29 j. en D. J. van der Maas, 24 j. Overleden: J. Manni, 93 j.: J. Bouma, 77 j., e. v. E. Zeeman: L. P. Krakeel, 19 mnd.; Ch. D. van den Tol, 76 M. Vaane, 82 j., wed. v. B. Bakker; M. Heijboer, 85 wedn. v. J. M. Verwest: J. C. Kinders, 69 j., e. v. C. Klapwijk. SINT-PHILIPSLAND. Bevallen: G. NeeleMoerland, z.; L. Stols op de Hoek, z.; S. E. Ligtendagvan Dijke, d. Getrouwd: C. Neele, 23 j. en W. E. de Jonge, 22 j. Overleden: C. Wisse, 48 j„ e. v. L. K. v. d. Bijl. Door de vele feestdagen en het geringe aantal werkdagen in de maand decem ber is het onvermijdelijk dat de behande ling van giro-opdrachten aan het einde van het jaar enige vertraging zal onder vinden, zo deelt de postcheque- en giro- dienst/ mede. Men zal trachten zo veel mogelijk werk te verzetten door een aantal zaterdagen extra te werken. De rekeninghouders wordt verzocht hiermee rekening te hou den en eventuele opdrachten die vóór een bepaalde datum moeten zijn behan deld tijdig in te zenden. Op dit ogenblik is er geen achterstand. Vliegtuigen van de Engelse marine en de reddingboot van Swansea zijn zon dagavond in actie gekomen om te zoe ken naar de 571 ton metende Neder landse kustvaarder „Kilo", die zondag avond om kwart voor negen meldde branü in de deklast te hebben. Twee Shackelton opsporings- en red dingsvliegtuigen van de Engelse marine werden erop uitgestuurd om het Kanaal van Bristol en de zee ervoor af te zoeken. Er stond een zware storm. De gezagvoerder van de „Kilo" meld de dat hij zich op 14 mijl van het eiland Lundy bevond en langzaam koers naar Swansea had gezet. „Wij hebben enkele zeer zware explosies aan dek gehad, maar ik geloof dat alles thans oké is", meldde hij. yWWWWIWUWWrfUIIMVMUWM'WmUIWmiWWWVWWWfWIWWW AXEL In de Nederlands hervormde kerk te Axel zal woensdag een bijzondere zang avond worden gehouden, waarvan de op brengst bestemd zal zijn voor het Neder landse Rode Kruis. Aan deze avond ver lenen medewerking mevrouw H. Ris- seeuw-Verdouw te Axel (zang) en me vrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm te Zuiddorpe (piano). VOORLICHTINGSAVOND NATIONALE RESERVE Op woensdag 27 november wordt in „Het Centrum" te Axel een voorlich tingsavond gehouden uitgaande van het Territoriaal Commando Zeeland, sectie Nationale Reserve. Voor de pauze zal een uiteenzetting gegeven worden over het doel en het belang van de Nationale Reserve in Nederland Na de pauze zal men enkele kleuren films vertonen, o.a. „Europa zonder vrees" en „Vliegbasis paraat". Collecte De in Axel gehouden P.I.T.-collecte heeft opgebracht 356,16. SLUIS De rederijkerskamer „De Oranjebloem" verzorgde voor de bewoners van de prot. chr. bejaardenstichting „Rozen- oord" te Sluis een toneelavond. Gebracht werd de klucht „De ooievaar vergist zich" en de bewoners van Rozenoord hebben zich kostelijk vermaakt. Direc teur J. P. J. Wage bracht aan het eind van deze avond ook namens bewoners en personeel dank voor de belangeloze me dewerking Hij wenste de rederijkers een waardig feest toe bij de viering van het 100-jarig bestaan in het begin van 1964. Aan de medewerkenden werd, als blijk van waardering, een klein geschenk in de vorm van een snoepje of een rokertje aangeboden. VANDAAG. Middelburg City: Wederzijds, 20 uur, a.l. Van Benthem en Jutting: Expositie reis schetsen en keramiek, 918 uur. Vlissingen Alhambra: Wederzijds, 20 uur, a.l. Scheldekwartier: Regionale conferen tie „De uloschool en het bedrijfsleven", 10 uur. Goes Grand: Wederzijds. 20 uur, a.l. Bergen op Zoom Roxy: De deugd en de ondeugd, 20 uur, 18 jaar. Luxor: Vrou wen in de nacht, 20 uur, 18 jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Nacht der opge- jaagden, 20 uur, 18 jaar. Burcrerliike stand TERNEUZEN. Bevallen: M. H. M. Vroegop—Kersbulek, d.; L. de Bruijn—van Tatenhove, d.; W. J. van HelslandLeijs, d.; H. MichielsenRu ben, d.: P, VerhelstVlaander, z.; J. M. Tacq—Ankoné, d.; C. A. P. BrackeHendrik- se, z.M. Rouwde Fouw. z.; M. Lauret Howahl, d.: S. N. Deesde Jonge, z.; M. A. T. Hemelsoetv. d. Heijden, d.; F. A. de Ciercqde Maesschalck, z.: A. A. L. Gijs Bolle, z.; M. P. J. Steel—Thijs, z. Ondertrouwd: H. H. Kole, 26 j. en M. de Bruijne, 21 j.; J. M. de Pauw, 23 j. en S. M. Schippers, 23 j.; M. P. L. Brouesse, 30 j. en J Harms, 23 J. Getrouwd: J. C. E. Tacq, 21 j. en N. A. M. T. Schobben, 20 J.; P. C. Blok, 21 j. en G. M. de Visser, 22 Overleden: A. Quakkelaar, 45 J., e. v. W. A. Wieland: F. ten Hoeven, 68 j.; S. den Hamer, 76 j., e. v. M. J. Loof; M. C. M. v. d. Winc- Tcel. 76 1. wed. v. J. A. Baert; J. Minderhoud, 87 j.. wedn. v. H. J. van Doeselaar; J. Hof man, 63 j., wed. V. M. M. de Bruijn. HULST. Bevallen: N. H. Rugtier—Raaymakers, z.; A. J Rugtierde Visser, z.; E. T. P. Hiel Kerekhaert, z M. T. de Nijs—van Haelst, z.: P P. J. van Megroot—de Potter, d.: M. F. H de Ruiter—Broers, z.: I. A M Blommaert -van Goethem. d.; R. F. M Hiel—Geerards, d.: L. C. AekeSloot, z. en z.: H. M v. d. Mooter—v. d. Eekehout, z.: J. A Moorthamer —Franken, z.: H J. Verdurmen—de Kort. z.. M. L. Everaard—de Smit. z.; I E Koemans— van Hoerke z: E E G. Aarssen—Eggermont. d.: A. J de Bot—van Goethem. d. Getrouwd W Kegels. 21 1 en L L Penguet. 19 j.; P. J Strijdnnk. 36 en A. P. M Steen- hergen. 24 R J d'Hont. 23 j en M P A. van Kerkhoven. 21 M B. M v. d. Broecke. 25 j. en A. L A. Sehauwaert, 20 A. L de Dauw. 39 J. en A. M. Verstraeten. 29 j.: W P. L van Vlerken. 25 j. en N A. P. de Klerk. 21 j.: J. N. Begijn, 25 j. en M. L. de Smet, 22 j.: W. P. Rammeloo, 25 j. en J. M. J Vink. 24 j. Overleden: L. M. d'Hooghe, 23 e. v. M. J. Vliegendhart; J. M. Goedemont, 69 J. H van Holle. 59 J„ e. v. F R. Vermeulen; J. A. Hendriks, 86 j., e. v. I. M. Savooy: M. L. van Goethem. 56 j, e. v. F. Wijsevelde; D. A. L. de Neijs, 64 j.. e. v. L. M. Strijdonk: A. v. d. Bosch, 67 j.: A. T. M. Baecke, 3 mnd.: N. C. Vonk, 47 J„ e. v. J. A. Wolffelaar: P. J. Duerinck, 91 j.; M. L. van Vlierberghe, 76 j., wed. v. C. Savooye: C. de Booy, 49 j., e. v. T J. Stallaert: A. M. Loekefeer, 64 j., e. v. S. F. Hageman: E. S. van Hoije, 69 j., e. v. P. J. Heijman: M. M. Weemaes, 78 j.. e. v. A. J. J. Lansu. OOSTBURG Donderdagavond hield de O.V.V. (Oost- burgse Vrouwelijke Vrijwilligers) in hotel-café „Victory" te Oostburg haar jaarvergadering onder presidium van mevr. H. J. ten Broeke-Kraan. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. C. Hoolhorst-van Kampen bleek, dat on der de activiteiten van de vereniging met de wekelijkse bejaardensociëteit als voornaamste werkzaamheid, ook de ver zorging van diverse collectes een voor name rol gaat spelen. Verder bleek dat het huidige hoofddoel van de vereniging, t.w. de verzorging van de wekelijks op vrijdagmiddag te houden bejaardensa menkomsten aan bloedarmoede gaat lij den, omdat er door verschillende niet aan de organisatoren te wijten oorzaken steeds meer bejaarden wegblijven. Een huisbezoek van enkele dames bij een aantal bejaarde inwoners had een 4-tal nieuwe bezoekers tot resultaat gehad. Besloten werd de Sint-Nicolaasmiddag voor de bejaarden te houden op 6 de cember in het herv. centrum. Naast een bezoek van de sint zal er een ballet groepje onder leiding van mevr. A. Cau- dron uit Oostburg optreden. Tijdens de te organiseren kerstmiddag op 20 de cember in hetzelfde gebouw zal de be jaarden een koffietafel woren aangebo den. Bij het laatste agendapunt bespraken de dames de viering van hun 10-jarig bestaan, hetwelk precies op de datum van oprichting nl. 26 november a.s. in restaurant „Pouwer" te Oostburg in een gezellig samenzijn van de werkende le den en met een etentje op eigen kosten feestelijk zal worden herdacht. Op die datum, 10 jaar geleden, t.w. 26 novem ber 1953 werd deze O.V.V. opgericht, als een soort verlengstuk van het in dat jaar in verband met de februari-ramp gevormde dames-comité. Op initiatief van mevrouw M. E Hoekzema-de Her der, de echtgenote van de toenmalige burgemeester van Oostburg, werd dit dames-comité omgevormd tot de O.V.V., alhoewel het eerst in de bedoeling had gelegen tot een officiële afdeling van de U.V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrij willigers) te komen. Omdat de meerder heid van de dames toen meer voelden voor een onafhankelijke en niet landelijk aangesloten vereniging, werd het uit eindelijk een O.V.V., een op zichzelf staande plaatselijke vereniging, die zich tot doel stelde waar nodig hulp te bie den. Bestuurders A.N.A.B. bijeen De Federatie West-Zeeuwsch Vlaande ren van de Alg. Ned. Agrarische Be- drijfsbond (A.N.A.B.) hield donderdag avond in hotel „De Eenhoorn" te Oost burg een bijeenkomst voor de afdelings bestuurders. Nadat de voorzitter, de heer L. J. de Clerck uit Aardenburg de vergadering had geopend, werd de te voeren propaganda besproken, aan wel ke bespreking ook de heer J. Lukaart uit Goes, distriotsbestuurder van de A. N.A.B. deelnam. Verder werd nog me degedeeld, dat de tourneeavond van de bond te Oostburg gehouden zal worden verzorgd door het gezelschap Tetman en De Vries, hetwelk voor de A.N.A.B.- leden niet onbekend is, omdat ook reeds een vorig jaar dit ensemble een soort gelijke avond heeft verzorgd. Natuurlijk werd op deze vrij goed bezochte kader vergadering ook het loonbeleid ter spra ke gebracht. HOOFDPLAAT Toeristische folder over Hoofdplaat De plaatselijke vereniging voor vreem delingenverkeer heeft onlangs in een vergadering besloten tot het uitgeven van een toeristische folder over Hoofd plaat. Het bestuur is o.m. tot dit besluit geko men, omdat er de afgelopen jaren steeds meer toeristen Hoofdplaat komen be zoeken. Dezer dagen kwam de folder uit. Hierop komen vier kleurenfoto's voor, alsmede een in kaart gebrachte routebeschrij ving. Deze kaart bevat een gedeelte van Nederland en België, zodat het de toe rist gemakkelijk is gemaakt om Hoofd plaat te vinden. Ook wordt in de folder gewezen op de heerlijke landelijke rust, de gezellige in tieme sfeer en de kilometers zeedijk met schitterend uitzicht op de Schelde- mond. Voorts wordt er in vermeld, dat Hoofdplaat een dorado is voor sport vissers. Het bestuur van de V.V.V. Hoofdplaat hoopt, dat deze folder zal helpen meewerken het toerisme naar Hoofdplaat te bevorderen tot welzijn van de gehele burgerij. Collecte De te Hoofdplaat gehouden collecte voor de Nederlandse Vereniging A.V.O. heeft 20,07 opgebracht. „Evenals 1961 is 1962 een jaar gewor den, waarin alle Zeeuwse werkplaatsen over voldoende werk beschikten. De fe deratie heeft contacten onderhouden met de bestaande opdrachtgevers, ter wijl nieuwe contacten werden gelegd. Behoudens enkele kleine verschuivingen bleven de soorten van opdrachten in grote lijnen dezelfde". Dit meldt het ver slag van de Stichting Federatie van So ciale Werkplaatsen in Zeeland over het jaar 1962. In het verslag wordt voorts gezegd, dat dank zij enkele industrievestigingen in Zeeland de mogelijkheden werden ge schapen om weer werk uit Zeeland in Zeeland onder te brengen. „Een en an der had tot gevolg, dat de verkoop van eigen produkten aan colportageverkoop- organisaties aanzienlijk daalde. Bij de huidige ontwikkeling is het te verwach ten, dat er in 1963 praktisch geen goe deren meer aan dergelijke organisaties zullen worden geleverd", aldus het jaar verslag. Verder wordt opgemerkt, dat hoewel de werkzaamheden uit sociaal oogpunt bezien zeker aan hun doel be antwoorden het valt te betreuren, dat ditzelfde niet kan worden gezegd in eco nomisch opzicht. „Door de geografische ligging van de werkplaatsen, de zogenaamde tweede keus in opdrachten van buiten de provincie en de hoge transportkos ten, zijn de opbrengsten laag. Hoewel deze door gebruik "te maken van ar beidsanalyse en werkmethodeverbe tering kunnen worden verhoogd, blij ven de moeilijkheden bestaan", aldus het jaarverslag. Het wordt jammer genoemd, dat er te weinig mogelijkheden worden gecreëerd voor het uitvoeren van werken voor de overheid. „Wat de werkvoorziening aan gaat, zijn de werkplaatsen, die een so ciale functie hebben, volkomen afhanke lijk van het bedrijfsleven c.q. de con junctuur. Hoewel er naar gestreefd wordt permanente deeltaken uit de in dustrie aan te trekken, blijkt toch in vele gevallen, dat de sociale werkplaat sen de pieken uit de orderportefeuille van de industrie opvangen. Het hoeft geen betoog dat bi] een slechts kleine recessie in de conjunctuur deze pieken IJZFNDIJKE Tijdens de jaarvergadering in de „Gou den Leeuw" te IJzendijke heeft de voor zitter van de winkeliersvereniging, de heer C. Marteijn, medegedeeld dat de 27e winkelweek een groot succes is ge worden, Hij bracht dank aan allen, die zich met het welslagen van deze winkel week hebben beziggehouden. Uit het financieel verslag bleek dat de vereniging kerngezond is. Ook dit jaar wordt een St.-Nicolaasactie gehouden. Op zondag 1 december is in samenwer king met V.V.V. een St.-Nicolaasfeest georganiseerd. De heer J. van Haele is in het bestuur herkozen. Bij de rondvraag kwamen de openings tijdens van de winkels nog ter sprake. Dagelijks zijn de winkels tot 6 uur ge opend, terwijl vrijdagavond tot 9 uur n.m. koopavond wordt gehouden. Zon dags zijn de winkels van 8.00 tot 12.00 geopend. SCHOONDIJKE De gemeenteraad van Schoondijke komt op maandag 25 november om 19.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vol gende punten: Begrotingswijziging 1963, begroting 1964, principebesluit toetre ding centrale huisvuilophaaldienst, aan wijzing vertegenwoordiger en plv. ver tegenwoordiger bestuur beschuttende werkplaats West-Zeeuwsch-Vlaanderen, voorlopige vaststelling wijziging uitbrei dingsplan Kattekreek, rekening-cou rantovereenkomst 1964 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. KLOOSTERZANDE Gestolen bromfiets terecht De bromfiets van de heer F. die op 2 november 11., door een onbekende van voor het café van De Waal te Klooster- zande, werd ontvreemd is te Hulst op gespoord. De bromfiets werd aangetroffen, op de achterplaats van een cafe. De dader is nog niet bekend. Wildstroper gepakt Toen de heer H. te Kloosterzande zich ophield in de Wilhelmuspolder, maakte hij zich schuldig aan wildstroperij. Hij bleek in het bezit te zijn van een ge weer en een stuk geschoten wild. Het vuurwapen en het wild werden door de politie in beslag genomen, terwijl H. een procesverbaal opliep. verdwijnen, wat voor menige werkplaats een ramp zal betekenen. Reservering van een relatief klein aantal overheids- werken ten behoeve van de sociale werkplaatsen zou hier de nodige be staanszekerheid verschaffen", wordt in het jaarverslag opgemerkt. Het verslag van de medische dienst van de stichting de eerste federatieve dienst in Nederland van de bedrijfs arts K. Bijl, zegt, dat 1962 een goed eer ste jaar de oprichting was in 1961 voor de dienst is geweest. In dat jaar is de dienst goed van de grond gekomen. Er werden spreekkamers ingericht, in strumentarium aangeschaft en van een zeer groot deel van de te werk gestelden was op 31 december 1962 een dossier aangelegd. In totaal waren er op 31 december 1962 572 mensen bij de sociale werkplaatsen in Zeeland te werk gesteld, 507 mannen en 65 vrouwen. De rekening van baten en lasten over het dienstjaar 1962 sluit met een post onvoorzien van f 387,01. KRABBEND1JKE Schoorsteenbrandje Donderdagavond ontstond in de woning van de heer Jac. Staal aan de Burg. Sandbergstraat te Krabbendijke een schoorsteenbrandje. De onmiddellijk ge arriveerde brandweer wist, zonder dat behoefde te worden gespoten, het vuur spoedig te doven. Benoeming ter secretarie De heer J. C. van Houte, klerk ter se cretarie van Krabbendijke, is met in gang van 1 januari 1964 benoemd tot adjunct-commies A ter secretarie van Rilland-Ba th. W1SSENKERKE Klaprooscollecte De Klaprooscollecte heeft in de gemeen te Wissenkerke (met Kamperland en Geersdijk) f 135,94 opgebracht. YERSEKE Opbrengst collecte De Klaprooscollecte voor het Neder lands Oorlogsgravencomité heeft te Yer- seke f 171,87 opgebracht. ZELANDÏCA in de vierde jaargang van het Zeeuws Tijdschrift heeft dr. B. Breek geschreven over Zeeland als 't land der Nadere Reformatie. In deze naam wordt het streven tot uitdrukking gebracht „de winst der reformatie zoveel mogelijk in stand te hou den en veilig te stellen. In het piëtisme, dat een andere naam is voor dezelfde zaak, ontmoeten vAj die geloofshoudingwelke nadruk legt op de piëteit, de eerbied en de deemoed van de christen jegens zijn God en Vader in Jezus Christus, die hem door de Heilige Geest heeft willen nodigen tot Zijn Gemeenschap". Op 8 november jl. promoveerde prof. C. van der Woude, hoog leraar aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kampen, tot doctor in de godgeleerdheid aan de Vrije Universiteit. Zijn proefschrift behandelt leven en werken van Gi- brandus Lubbertus in het bijzonder naar zijn correspondentie Lub- bertus, die veertig jaren lang te Franeker onderwijs gaf, heeft een heel geslacht van theologen gevormd. Kort voor zijn dood in januari 1625 is hij in contact gekomen met de „Nadere Reformatie" door een schrijven van ds. Joos van Laren of Jodocus Larenus uit Vlis singen, gedateerd 6 november 1621. Van Laren was een oud-leerling van Lubbertus. De verstandhouding met zijn leermeester was zo goed, dat hij diens advies gaarne zocht. Van Laren heeft behoefte zijn hart uit te storten aangezien hem de ondankbaarheid der men sen, die uitkomt in de ontheiliging van de Sabbath, verontrust. „De dag, die God geheiligd heeft, wordt voor de duivel gereserveerd. Spelen, dronkenschappen en andere werken der duisternis worden het liefst op déze dag gesteld, waarop Satan op de troon schijnt te zitten en als om strijd door jongens, meisjes, jongelingen, man nen en bejaarden wordt vereerd". Zij die willen leven overeenkom stig Gods Woord worden voor farizeeër uitgemaakt. In dit verband noemt Van Laren de naam van zijn Middelburgse collega Willem Teelinck, die een zeer grote invloed op zijn tijd genoten heeft gehad. Teelinck, aldus Van Laren, is.pas uitgemaakt voor Sabbathist, jood en farizeeër wegens zijn omvangrijk en krach tig tractaat over de christelijke Sabbath. „Men heeft hem door kwa de geruchten en dwaze lasten in het nauw gedreven. Larenus heeft het gehele boek echter met veel aandacht gelezen en er veel verbor gens in gevonden, alles vroom, alles overeenkomstig het Woord Gods, alles zeer nodig in deze tijd, en niets wat riekt naar Judaïsme of enige superstitie". Ongetwijfeld wordt hiermee het boek: „De Rust-tijdt ofte tractaet van d'onderhoudinghe des Christelijcken Rust-dachs, die men gemeynlyck den Sondach noemt" bedoeld, dat als jaar van uitgave 1622 draagt, maar blijkbaar wat eerder is verschenen. In Zeeland is in deze en volgende jaren heftig gestreden over de zondagsheiliging. Deze strijd ontstond onder rechtstreekse invloed van het poëtisme, dat Meertens voor deze gelegenheid liever purita nisme zou willen noemen. Van der Woude acht het waarschijnlijk, dat Lubbertus sympathiek heeft gestaan tegenover de opkomende beweging van de „Nadere Reformatie". Het protest van mannen als Van Laren en Teelinck tegen de verslapping van de zeden moet hem uit het hart zijn gegrepen. ^IWV*VV^VW^\*'WWVVWWVVVWWW'/S'VVVVWWWVVWV De wereldberoemde dirigent Fritz Rei ner is vrijdag op 74-jarige leeftijd in een Newyorks ziekenhuis aan longont steking gestorven. Hij was sinds enkele jaren verbonden aan de „New York Metropolitan". Reiner, Hongaar van geboorte, kwam in 1922 naar de Verenigde Staten na eerst enige tijd dirigent te zijn geweest bij de opera van Dresden. Het eerste Ameri kaanse orkest dat onder zijn leiding kwam te staan was het symfonieorkest van Cincinnati. Hij is ook vaste dirigent geweest van de symfonieorkesten van Pittsburgh en Chicago. De organisatoren van de Tour de France zijn van plan de laatste etappe van de Tour 1964, als een individuele tijdrit te laten rijden. Dit is kennelijk een van de verrassingen waarover enkele weken geleden toen de eerste berichten over de Tour van het volgend jaar werden gepubliceerd, al is gesproken. De organisatoren wilden met deze „verrassingen" de belangstelling voor de ronde tot het laatst levendig houden. De bedoeling is dat de laatste etappe gesplitst wordt in twee delen waarvan het laatste gedeelte dan een tijdrit over 25 kilometer van Versaille naar Parijs zou zijn. Dit is echter nog niet definitief omdat er nog overleg moet worden ge pleegd met diverse instanties. Onbekenden hebben getracht een man die was aangehouden op besehuldiging van deel neming aan de overval op een Britse post trein van het leven te beroven. De man was voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Men had de remmen van zijn auto onklaar gemaakt. Voor het eerst bijeengeroepen door Philips de Goede (Van onze Brugse correspondent) In januari 1964 zal het vijfhonderd jaar geleden zijn dat de Staten-Generaal voor het eerst in de Nederlanden werd bij eengeroepen door Philips de Goede. Dit gebeurde op 9 januari 1464 in Brugge. De voorzitter van de Nederlandse Eerste Kamer, mr. Jonkman vatte het plan op om dit merkwaardig jubileum luister rijk te vieren en ook de heren A. van Acker en Struye, respectievelijk voor zitter van de Belgische Kamer en Se naat waren voor het plan gewonnen. Er werd een feestprogramma uitgestippeld, waarna onderhandelingen werden aan geknoopt met het Brugse stadsbestuur, dat echter weigerde zijn medewerking te verlenen omdat de kosten te hoog zouden oplopen. Het is inderdaad een feit dat de financiële toestand van de stad Brugge niet zo erg rooskleurig Is. In Brussel hadden de onderhande laars meer geluk. Burgemeester Coo- romans was dadelijk bereid zijn steun te verlenen aan het plan. Het volle dig programma van net feest is nog niet bekendgemaakt. Wel staat het reeds vast dat er een academische zitting zal plaatshebben op het stad huis en dat talrijke Belgische en Ne derlandse senatoren en volksverte genwoordigers de plechtigheid zullen bijwonen. Na de eerste bijeenkomst van de Sta ten-Generaal in Brugge, werden nader hand verschillende vergaderingen ge houden in Brussel, vandaar dan ook de keuze van deze stad, waar in januari 1964 de pracht en de praal van de Bour gondische tijd nog even zal herleven. Het is echter bijzonder spijtig dat Brug ge het aanbod heeft afgeslagen. Deze stad was in de Bourgondische periode immers het centrum van de wereldhan del en tevens van kunst en cultuur. Bovendien vormt de eerste vergadering van de Staten-Generaal in Brugge een zeer belangrijk historisch feit. De herto gen van Bourgondië voerden hierdoor een gebruik in, dat reeds in Frankrijk bestond. In plaats van met ieder van zijn provinciën afzonderlijk besprekin gen te voeren om er belastingen van te bekomen, vond Filips de Goede het een voudiger om ze samen te brengen in één enkele raad. De Staten-Generaal had echter niets gemeen met ons huidig parlementair stelsel. Ze kon immers niet het min ste toezicht uitoefenen op de handelin gen van de hertog. Toch moet deze raad beschouwd worden als een voorloper van onze huidige parlementen. Een uitvoerige beschrijving van de eerste vergadering van de Staten- Generaal op 9 januari 1464 kan men terugvinden in „Actes des Etats- Generaux des Anciens Pays Bas" uit gegeven door Joseph Cuvelier in 1948. De bijeenkomst duurde tot 12 februari. Zonder deze vergadering had de ge schiedenis van de Nederlanden wellicht een andere wending kunnen nemen. De Staten-Generaal slaagde er immers in een verzoening te bewerkstelligen tus sen Filips de Goede en zijn zoon Karei de Stoute, die zich toen te Antwerpen bevond. Vooral de afgevaardigden van Zeeland en Holland speelden hierin een zeer belangrijke rol. Zij stelden zelfs voor een voorafgaande raadsvergade ring met de vertegenwoordigers van de verschillende provinciën in te richten, ten einde een degelijk plan op te stellen om deze verzoening te verwezenlijken. Zij haalden zich echter de toorn op de hals van Filips de Goede, die er lucht van gekregen had Hij beklemtoonde dat alleen de hertog bevoegd was om de raad samen te roepen. Filips de Goede had dit ook reeds medegedeeld tijdens een voorbereidende zitting van de Sta ten-Generaal, die te Brugge werd ge houden op 15 december 1463. Deze gehele eerste officiële bijeenkomst van de raad in januari 1464 werd in fei te gewijd aan de persoonlijke hertogelij ke familietwist. Aanvankelijk wilde Fi lips de Goede van geen verzoening we ten, maar uiteindelijk werd het geschil toch bijgelegd. Kroniekschrijvers getui gen van deze eerste raadsvergadering dat er drie bisschoppen aanwezig waren, zestig abten en talrijke afgevaardigden van de steden en gemeenten. Karei de Stoute heeft zich later, toen hij het bewind in handen had, weinig dankbaar getoond tegenover de Staten- Generaal, die hij herhaaldelijk bijeenriep te Brussel. Hij ontpopte zich als een echt dictator. Hij raasde en schold de leden uit wanneer zij zijn verzoek om geld niet dadelijk wilden inwilligen. en oeet De Mandingo's, vormden een Islamiti sche stam in het westen van de Soedan. Het zijn geen negers, maar zij zijn van Arabische of Berberse oorsprong en staan misschien in nauwe relatie met de Angelsaksen, eerder dan met de bosne gers van de Goud- of Ivoorkust van West-Afrika. In de tijden van de slaver nij werden ze echter, met de negers, als slaven naar de plantages overgebracht. Over zo'n Mandingo handelt de roman, die Kyle Onstott schreef en welk boek werd uitgegeven door H. P. Leopolds uitgeversmaatschappij. Het boek vertelt op indringende wijze over het leven van deze slaaf op een vroegere katoenplan tage, waarvan de eigenaars zich hebben toegelegd op de teelt van slaven, één van de belangrijkste „middelen van be staan" in de zuidelijke staten van Noord- Amerika in de dertiger jaren van de achttiende eeuw. De Mandingo wordt het centrum van een merkwaardige strijd op deze plantage, die na vele verwikke ling 'n oramatische climax krijgt. Het is een schokkend boek, dat een goede in druk geeft van de sociale en economi sche omstandigheden ten tijde van de slavernij. „Gezonde jeugd, gezonde wereld", een uitgave van Van Goor Zonen te Den Haag wordt genoemd een „hygiënisch leesboek" voor lager, voortgezet lager en nijverheidsonderwijs. De arts H. Har kink en Casper de Jong schreven dit boekje, dat op onderhoudende wijze ver telt over ziekte en gezondheid van de mens, wat ertegen werd en wordt ge daan, wie dit deden en doen, enzovoort. Het boekje is een populair, maar niet op pervlakkig leesboek, dat ook als lesboek, bijvoorbeeld bij de primairenopleiding (tweede klas) en de assistentenopleiding op de huishoud- en industriescholen te pas kan komen. Het vertelt over besmet telijke ziekten en over inenting, over bacteriën en penicilline. De grote onder zoekers en uitvinders op het gebied van de gezondheid en ziektebestrijding pas seren de revue. Verder wordt onder meer besproken verantwoorde voeding, de hy giene van het lichaam en gezond kampe ren. Tevens wijden de schrijvers aan dacht aan de kruisverenigingen en aan Henry Dunant en het Roode Kruis. De tekeningen (van K. van Bameveld en G. Dekkers) hebben niet meer dan een illustratieve waarde. Rini Carpentier-Alting beschrijft in Werdroomd seizoen" (uitg. Leo pold) het leven van een Hollands meisje in het voormalige Neder- lands-Indië. De schrijfster doet dit op indringende, literaire wijze en srin het leven in dat voorbije Indie te doen leven voor de lezer. Haar boek is daarom een gevoelig geschreven werkje, dat op intense wijze de reacties tekent van het meisje Lily op haar weg in het In- disch-Hollandse leven, haar proble men en haar contact met leeftiidge- ■■ootjes. n x In de Meulenhoffpockets verscheen ie door J H. Klinkert-Pötters Vos goed vertaalde roman van Giuseppe Berto „Gods werken" (Le opere di Oio). Door zijn eenvoud van taal daagt de schrijver erin deze tragi sche geschiedenis van een Italiaanse boerenfamilie, die door het oorlogs geweld van haar boerderij is verdre ven, het juiste accent te geven. In zijn taal heeft hij de juiste spanning gebracht, die nodig is. Berto be schrijft in dit boek de Italiaanse fa milie van Filippo Mangano, die met enige schamele bezittingen op de vlucht gaat voor de oorlog, maar dit verhaal zou in elk land, in elke oor log kunnen spelen. De verschillende personen in dit boek zijn raak gety peerd, hun reacties op het besluit om weg te gaan, hun uittocht en hun belevenissen onderweg. Een werkje, dat een aparte plaats inneemt in de „oorlogsliteratuur". Het is de ge schiedenis van elke oorlog, voor vele burgers, zoals deze Italiaanse fami lie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11