Bouwbegin muziekschool Zierikzee LANCÖME Twee jongens in Renesse van het goede pad af: 8 maanden geëist MIDDELBURGSE JEUGD VOOR DE RADIO /Af „WIJ LEVEN VRIJ" Zonder klemmen lijmt u snel met BEVER SNELFIX RECTIFICATIE BOETE 3000 NA ONGEVAL NABIJ ZIJPE Schema over oecumene dringt aan op dialoog met gescheiden broeders Henry Blackmon zingt in Middelburg Caféhouder zou opruiende taal gebezigd hebben EXAMENS Vier maanden voor Aardenburgs 1 arzan Onderzoek naar verzakkingen in Terneuzen PRIJSVRAAG LIBELLE-NYLGNS BIJSTAND-KRANT Het klonk lijn feestelijk" Bijna 500 jongeren zongen „Com nu met sang" Tromgeroffel NIEUWE ACTIE N.J.G.: „1-2-3-EUROPA" Volgende week in behandeling Voor innerlijke vernieuwing EAU DE COLOGNE 90° nouvelle creation LANCÖME un honneur aux dames van R.-K. Kerk VOOR RECHTBANK MIDDELBURG Kerkelijke mutaties Concilievragen van de waarnemers WEINIG GELUKKIG TWIJFELACHTIG Vin der WERFF S HUBHEC8T Zondagmiddasrit van MAC. „Scheldegouwen" PUBLIEKE VERKOPING VAN GRONDEN "iirasland: 4t/ma4/H*0 lx oUt-j Neutraal Onderzoek van internationaal-bekend Instituut PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 EEN OPGEWEKTER „metse laar" van de eerste steen dan juist adjunct-directeur Jac. M. Luykenaar had de afdeling Zie- rikzee van de Stichting Zeeuw se Muziekschool zich vrijdag middag bij het nieuwe gebouw aan de Poststraat niet kunnen voorstellen. Toen hij de zilveren troffel hanteerde om de symbo lische, uit de historie van de bouwwereld opgediepte steen met een flinke laag specie te leg gen op een muurtje, dat tot zijn schouder reikte hoorde de Zie- rikzeese musicus in gedachten zijn leerlingen al bezig. Het ge luid van troffel op steen klonk hem als feestmuziek in de oren. De heer Luykenaar stopte zijn spontane vrolijkheid om deze gebeurtenis niet in de cement- kuip. En in de druilerige regen moedigde een klein gezelschap hem aan.... Het werd een weinig officiële, een genoeglijke plechtighe»d daar achter de eigenlijk alleen nog bestaande, monumentale gevel van het pand, dat het gemeentebestuur voor de bloeiende muziekschoolafdeling van Schouwen-Duiveland heeft weten te bemachtigen. Toen de heer Luyke naar, ereburger van Zierikzee, zich niet de hulp van een opperman van zijn taak had gekweten, bood aan nemer Schot hem onmiddellijk een baantje in de bouwerij aan. Natuur lijk om te beginnen tegen een leerlin genloontje.... Maar de heer Luykenaar bouwt liever verder aan zijn muziekonderwijs, dat in Zierikzee met het experimentele karakter zo geweldig aanslaat. En terwijl hij met de andere genodigden in de schaars afgeschermde ruimte, die straks het vioollokaal wordt, het glas hief op de bouw, stond de direc teur al meteen plannen te maken voor de officiële opening. Want dat moet natuurlijk een plechtigheid met feest muziek worden. Muziek, die in zijn woning boven de nieuwe school aan de Poststraat nog lang zal door klinken. Het was architect L. H. A. de Jonge, die het gezelschap vrijdagmiddag ver welkomde in de primitieve „ont- vangsthal": een tafel met verfrissin gen op zakken cement en wat plan ken op een ladder als zitplaatsen.... Het gaf de eerstesteenlegging de specifieke sfeer mee. Waar nog als curiositeit bijkwam, dat hier „offi cieel gemetseld'' werd aan een ge bouw dat er in de ogen van de rijks dienst voor monumentenzorg nog staat. Maar we schreven het deze week al eerder veel meer dan een Naar aanleiding van een aantal vragen door het raadslid P. Fijn van Draat (v. v.d.) gesteld over het optreden van scheuren in gebouwen die de gemeente Terneuzen toebehoren, is een onderzoek Ingesteld, zo blijkt uit een schrijven aan de raadsleden. Zoals gemeld ontstond nogal wat onrust over de scheurvorming, welke wordt toegeschreven aan de toegepaste bron bemaling bij de bouw van de nieuwe binnenvaartsluis te Terneuzen. Uit het resultaat is b. en w. gebleken, dat de werking tussen gebouw en toren van de brandweerkazerne, welke zich reeds ja renlang voordoet, de laatste maanden niet is toegenomen. Ook zijn de vóór de bronbemaling reeds aanwezige scheuren en zettingen aan de openbare school voor schipperskinderen niet vergroot. Wel zijn enkele scheuren en zettingen aan de gemeentelijke werk- en opslag plaats aan de Industrieweg welke overigens reeds geruime tijd bestonden iets toegenomen. In de Meterfabriek (ook eigendom van de gemeente) zijn diverse scheuren aanwezig, welke de laatste maanden kennelijk zijn toegeno men. Voorts zijn daar nieuwe, kleine scheuren ontstaan. Bij de regionale werkplaats is geen scheurvorming op getreden. Geen klachten zijn bij de ge meente binnengekomen omtrent verzak kingen of lekkages aan riolering-, gas- en waterleidingen, welke eventueel een gevolg kunnen zijn van de omstreden bronbemaling. Het is het gemeentebe stuur van Terneuzen bekend, dat aan het laboratorium van grondmechanica te Delft opdracht is verleend een onder zoek in te stellen naar een mogelijk verband tussen de gewraakte bronbe maling en het optreden van verzakkin gen en scheuren in gebouwen te Ter neuzen. B. en w. achten voorhands nog geen ter men aanwezig nadere stappen te onder nemen. Wél wordt uiteraard de ontwik keling van een en ander nauwlettend in het oog gehouden. 0 Ongeveer 863.508 Hongaren op een totale bevolking van tien miljoen zielen, spreken volgens officiële statistieken een of meer vreemde talen. Duits wordt beheerst door 431.000 Hongaren, Slowaaks door 138.000, Russisch door 68.500, Engels door 34,000, Italiaans door 11.000 en Frans door 45\000. (Advertentie) van de in de In de prijsvraag voor Libelle nylons in de Bijstand-krant, die deze week huis aan huis wordt bezorgd, is (buiten de schuld van de uitgever) een fout geslopen. In plaats van 9 soorten Libelle nylons staan er maar 8 soorten in de prijsvraag. LET U NU EVEN GOED OP! Uw oplossing is goed, wanneer u in het laatste rijtje - onder de foto Schouwburg-bezoek - 2 soorten Libelle nylons invult. Dus in totaal 8 soorten Libelle nylons invullen en uw oplossing is compleet. U dingt dan volop mee naar een der vele prijzen, waaronder: uw leven lang gratis Libelle nylons. gevel is er niet van het oude pand overgebleven. En daarom juist vond men het zo aardig om de nieuwe be stemming van de grond af een fees telijk tintje mee te geven. Burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester van Zie rikzee met secretaris R. van Om meren namens het gemeentebestuur aanwezig hield even een toe spraakje voordat de heer Luykenaar de met een vlaggetje versierde troffel in de hand nam. ^,De geest van de oude muziekschool aan het Haven plein moet hierheen meekomen", zei hij. „Deze antieke, geglazuurde steen moet de herinnering eraan bewaren. Want dit gebouw, dit instituut moet natuurlijk veel langer mee dan wij allemaal met elkaar. Ik hoop. dat die steen in het gebouw altijd goed te zien zal zijn. We zijn blij dat we dit gebouw voor de muziekschool kunnen inrichten. Het is een instelling, die werkelijk leeft op Schouwen-Duive land. Er huizen honderden enthou siaste kinderen Ze zijn het waard..." De bouwers en enkele eilandelijke le den van het bestuur keken toe, toen de heer Luykenaar de steen in de toe komstige wand van een van de lo kalen metselde. Architect De Jonge zegde na het kar wei toe, dat de troffel met een in scriptie bij de steen zal worden ge voegd. Zoals gebruikelijk bij dit soort gelegenheden dankte een van de aan nemers, de heer J. Kloote, voor de opdracht. De toekomstige situatie werd nog eens van alle kanten beke ken. Het glas ging omhoog en na een klein uurtje was het allemaal achter de rug. Het muzikale begin is er, daar aan de Poststraat in Zie rikzee! (Foto P.Z.C.) (Advertentie) „Het klonk fijn feestelijk" was de reactie van Wim ter Burg vanuit de N.C.R.V.-studio in Hilversum vrij dagmiddag, nadat bijna 500 jongeren van 11 Middelburgse openbare en bij zondere lagere scholen twee couplet ten hadden gezongen van „Com nu met sang". Dat deden zij in de Con cert -en Gehoorzaal in Middelburg onder leiding van Bart Leijnse en hun zang werd direct uitgezonden in het radioprogramma „Wij leven vrij" ter gelegenheid van de herden king van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk der Nederlanden. Wim ter Burg had de programma leiding van deze middag, waarop scholieren uit Amsterdam en de pro vinciale hoofdsteden in een directe uitzending lieten horen hoe het „ou de lied klinkt uit jonge kelen", zoals de heer A. W. Herckenrath, vice- voorzitter van de Nederlandse ver eniging voor volkszang, die aan het programma meewerkte, het in een inleidend woord voor de radio had uitgedrukt. Deze wees erop, dat de muziekmiddag deel uitmaakte van de nationale volkszangweek. De ruim 450 jongens en meisjes uit de zesde klassen der lagere scholen in Middelburg kwamen aan bod, na dat hun „collegaatjes" in Maas tricht over ,,'t Maseurken" hadden gezongen. Daarvoor was Amsterdam geweest en had Assen het muziek programma met het Wilhelmus geo pend, omdat daar prinses Beatrix te midden van de kinderen zat. De jeugd in Middelburg, getooid met oranje, kreeg de hele middag een feestelijk programma voorgescho teld. Het was begonnen met trom petgeschal en tromgeroffel, en met het Wilhelmus, waarna in groepjes van drie jongeren, vertegenwoordi gend de Middelburgse scholen, de zaal waren ingekomen met de Ne derlandse driekleur, de Oranjevlag, de Zeeuwse en de Middelburgse vlag. Deze vlaggen werden op het podium geplaatst temidden van palmen en ander groen. Vanaf dit feestelijk getooide podium dirigeerde Bart Leijnse vervolgens de jeugd in het „Com nu met sang". De „life"-uitzending uit Middelburg duurde maar een paar minuten: de Middelburgse jeugd hoorde eerst hoe de Asser, Amsterdamse en Maas trichtse jongeren het eraf brachten. Toen werden de verbindingen met Hilversum (via twee rechtstreekse P.T.T.-lijnen) verbroken en konden de technici in de, in de Verwerij- straat geparkeerde reportagewagen van de N.R.U. hun materiaal weer opruimen. De heer J. S. Hoek, wethouder van onderwijs betrad het podium om voor de jeugd op bevattelijke wijze te vertellen, waarom Nederland dit 150-jarige feest viert. Hij sprak van de bevrijding van Middelburg en van Nederland van de bezetters uit de tweede wereldoorlog, las voor uit een dagboek van een Middelburger over de bevrijdingsdag van Middel burg in 1944 en wees op het huidige staatsbestel. Leden van de afdeling Middelburg van „Jeugd en Muziek" gaven ver volgens een kort jeugdconcert, waar na de schooljeugd een paar volks liedjes zong onder leiding van Bart leijnse. De „grote magiër" Ali Ben Lux zorgde voor een lichte toets in het programma en leerlingen uit de zesde klas van de hervormde school aan de Zuidsingel voerden onder lei ding van de heer A. den Boer een kleppermars uit. Tot slot was er een verrassing. Voor de middag, waaraan medewer king verleende de heer M. Kievit op het orgel, toonden belangstelling burgemeester en mevrouw Drijber van Middelburg en de heer A. A. Leenhouts, inspecteur lager onder wijs in de inspectie Middelburg. De rechtbank te Middelburg, gepresi deerd door mr. P. van Empcl, behan delde vrijdag de nasleep van het onge val, dat zich op 19 juni j.l. heeft voor gedaan in de bocht van de rijksweg tus sen Oosterland en Zijpe. Een kleine per sonenwagen vloog hierbij uit de bocht en veroorzaakte een aanrijding met een motor en een scooter, waarbij enkele zeer ernstige gewonden waren te be treuren. De duoberijdster van de motor, de 27-jarige mevrouw Van der Most uit Delft werd door dit ongeval zeer waarschijnlijk voor haar leven ongeluk kig. De bestuurster van de auto, mevrouw H. van J. uit Den Haag, moest zich als verdachte verantwoorden. Zij werd ten laste gelegd deze bocht hoogst roeke loos, onvoorzichtig en met te hoge snelheid te hebben doorgereden. Haar auto was gaan slingeren en over de kop geslagen, precies voor de motor- en scooterrijders. Mevrouw Van J. verklaarde tegenover de rechtbank, dat zij niet harder dan 75 km gereden heeft. Zij achtte het zeer waarschijnlijk, dat de sterke zuidwes tenwind haar uit de bocht geduwd heeft. De bestuurder van de motor, de heer Van der M., (samen met zijn echtgeno te en een vriendin-echtpaar op weg naar een vakantie in de Westhoek) zei als getuige uit de hoge snelheid, waarmee de auto de bocht naderde, afgeleid te hebben, dat er iets mis moest gaan. Hij schatte de snelheid van mevrouw Van J.'s auto op 80 tot 90 km. Voorts wees Van der M. de recht bank er op, dat de belangstelling van de zijde van mevrouw Van J. voor de slachtoffers zeer matig ge weest is. Een weinig goede opvat ting, vond de president, die er op wees, dat een zuiver persoonlijke be langstelling voor een slachtoffer van een ongeval zeer belangrijk is of kan zijn. Mr. A. W. Rosingh, de officier van jus titie, achtte uit de getuigeverklaring de snelheid van de auto te groot en te onverantwoordelijk. Hij eiste een boete van 3000,alsmede 1 jaar onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Mr. J. J. van der Weel, de raadsman, beklemtoonde, dat het onge val een diepe indruk op zijn cliënt heeft nagelaten. Mr. Van der Weel wilde de snelheid lager stellen dan 80 tot 90 km, terwijl hij voorts van mening was, dat de wind met stoten van 11 meter per seconde van invloed geweest is op het nemen van de bocht. Mr. Van der Weel wees er de rechtbank nog op, dat de A.N.W.B. van oordeel Is, dat de ge vaarzijde van de bocht méér benadrukt moet worden. Hij meende, dat de fout van de cliënte meer lag in het bereke- ningsvlak dan in het vlak der roeke loosheid en verzocht de straf aanzienlijk te matigen. De rechtbank zal op 29 no vember a.s. uitspraak doen. De Nederlandse Jeugdgemeenschap, N. J.G., gaat een nieuwe actie voeren, na de succesvolle „Tien maal tien", ge naamd „1-2-3 Europa", die gericht is op de Europese gedachte en de eenwording van Europa. Er zullen plaatselijke comi tés komen, waarvan afgevaardigden op 2 december in het Amsterdamse R.A.I.- gebouw informatie zullen krijgen over de nieuwe actie. In Middelburg is al een plaatselijk co mité gevormd, waarvan als afgevaar digden naar Amsterdam gaan mej. Mie- ke Wolters en de heer J. Doorns. Zij zijn afkomstig uit de Middelburgse jeugd raad en uit de adviescommisise voor de sport. (Advertentie) PARIS FRANCE V' i ,Vi V-- 'y V 5.75 lot 39.50 ADIEM A'DAM Woensdagavond 20 november a.s. zal onder auspiciën van de Middelburgse af deling van Jeugd en Muziek in samen werking met diverse zowel hervormde- als gereformeerde kerkelijke instanties de vermaarde Amerikaanse negerbari ton Henry Blackmon optreden in een programma van o.a. Amerikaanse volks liederen, waaronder vele negro-spiri- tuals. Blackmon zingt in de Noorder- kerk aan de Bogardstraat aanvang kwart voor acht. In de naoorlogse jaren heeft Blackmon als militair Nederland enigzins leren kennen. Hij keerde er weer terug met het gezelschap, dat de negeropera „Por- gy and Bess" oovoerde en na de ont binding van het gezelschap maakte Blackmon een studiereis door Nederland. Hij vestigde zich hier, nam lessen bij Willem Ravelli en werd in Neder land, maar ook daarbuiten, een graag geziene gast op concert- en verenigings gebouwpodia. Als Blackmon zingt wordt hij meestal begeleid door de Rotterdamse organist Koos Bons, die zowel het middelbaar staatsexamen orgel als piano behaalde. Zijn orgelstudie rondde hij af bij de be faamde Parijse organist Marcel Du- pré. De Walcherse orgelmuziekliefheb bers zullen Bons ongetwijfeld wel her inneren van de concerten, die hij in de Nieuwe Kerk gaf. Het programma, dat beide kunstenaars ten gehore brengen, is afwisselend van karakter. In het eerste onderdeel zal Blackmon religieuze liederen zingen, in het tweede zal Koos Bons de vele mo gelijkheden tonen van het kerkorgel. Gemeenschappelijke gebedsoefeningen met de „gescheiden broeders" met uit sluiting van de eucharistieviering, theo logische conferenties om elkaar beter te leren kennen en om een onbevoor oordeelde bestudering van de niet-ka- tholieke godsdiensten te bevorderen worden in het schema over de oecumene uitdrukkelijk aanbevolen als middelen, die de innerlijke vernieuwing van de r.-k. kerk kunnen bevorderen. Het schema over de oecumene zal de aanstaande week door de concilieva ders in behandeling worden genomen. Het is samengesteld door het secretari aat voor de eenheid, ten dele in samen werking met andere conciliecommissies. Behalve mgr. J. Willebrands van het se cretariaat voor de eenheid werkten ook bij de samenstelling ervan mee de bis schop van Groningen, mgr. P. Nierman en kapelaan Thijssen uit Utrecht. Het schema omvat vijf hoofdstukken. Het laatste is nog niet in het bezit van de concilievaders, waarvan er vele zich ingenomen tonen met de inhoud van het schema. Het eerste hoofdstuk behandelt de be ginselen van een rooms-katholieke oe cumene. Eerst komt de eenheid en uni formiteit van de kerk aan de orde, dan de verhouding van de gescheiden broe ders tot de r.-k. kerk. Hierbij krijgt ook de heilsbetekenis van de niet-katholieke kerken en gemeenschappen de aandacht. Het tweede hoofdstuk behandelt de praktijk van de oecumene. Hierin ko- Advertentie) Twee jongens, de 19-jarige K. en de 17-jarige N- stonden gisteren in de strafzaal van het Middelburgse rechtbankgebouw voor de tafel, waar achter het rechtbankcollege onder presidium van mr. P. van Empel zetelde. De beschuldiging luidde: verduistering van verschil lende zaken uit een zomervilla on der Renesse. Beide jongens waren afkomstig uit een heropvoedings instelling in Rotterdam. De 17-jari ge N. werd in het over hem opge maakte observatierapport geken schetst als een „aardige jongen, die, verwend als hij is, vaak zijn eigen gangetje gaat". Het was niet de eerste maal, dat hij met de jus titie (voordien de kinderrechter) in aanraking kwam. Hij leerde voor scheepstimmerman, zijn twee jaar oudere maat voor telegrafist. Voor K. was het de eerste kennismaking met de justitie. „Dom, om op stap te gaan met een mooipratertje als N.", merkte de president van de rechtbank op. Het tweetal was op negen oktober in plaats van naar school naar Amster dam getogen, waarna het een inbraak pleegde op de circuit van Zandvoort. Vervolgens kwamen de jongens al liftend en bnssend in Haamstede te recht, waar ze hun intrek namen in de villa de Viuchthaven, waarvan N. goed op de hoogte wist, dat deze na het zomerseizoen niet meer< bewoond werd, zoals zovele zomer woningen. In de Viuchthaven hebben N. en K. enkele dagen „gekam peerd", zich te goed doend aan de uit stekend gevulde provisiekast. Toen ze besloten op te breken, namen ze Rosingh de ten laste gelegde opruiing NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Maarssen: H. Vos te Rijs- sen; beroepen te Veessen (Gelderland) toezegging: W. M. van Schuylenburg vie. te Apeldoorn; bedankt voor het be roep van de prov. kerkverg. te Utrecht (noodgem. Solafide te Veenendaal) J. J. Poldervaart te Seheveningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Grijpskerke, Tweede Ex- loërmond, Halle, Midsland op Terschel ling, St. Pancras en te Zwaagwesteinde: D. W. Gesink, kand. te Amsterdam; beroepen te Harderwijk (vac. wijlen A. Dercksen) J. Schelhaas te Huizen, Friesland; beroepen te Waddinxveen, tweede pred. plaats: J. van Drie te 's-Gravemoer; bedankt voor Zierikzee: A. C. van Beek te Ottoland. Toegelaten: in zijn donderdag jl. gehou den vergadering heeft de classis Den Haag op zijn verzoek besloten ds. H. J.j Zwarts, predikant bij de Geref. Kerken Vrijgemaakt en thans legerpredikant in lang verband te Den Haag, toe te laten tot de Dienst des Woords en de sacra menten in de Geref. Kerk in Nederland. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Bedankt voor Smithers (Ontario, Cana da) G. Mulders te Ulrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle: H. Ligtenberg te Oudemeerdum. men ook de middelen voor innnerlijke vernieuwing van de gelovigen, de bijbel- beweging, verkondiging van het woord Gods, de catechese, de liturgische ver nieuwing, lekenapostolaat en de sociale activiteiten van de kerk. Het derde hoofdstuk handelt over de Oosterse kerken en de reformatie. De verhouding tot de joden is het onder werp van het vierde hoofdstuk, waarin antisemitisme, zowel op leerstelling als op praktisch gebied wordt veroordeeld. Het vijfde hoofdstuk, over de gods dienstvrijheid, bespreekt kwesties van gewetensvrijheid, tolerantie ten aanzien van andersdenkenden en de verhouding tussen kerk en staat. De beide laatste hoofdstukken behande len onderwerpen, waarop door grote groepen concilievaders sterk is aange drongen. Ook de paus wenst, dat deze vraagstukken nog op de lopende zitting in behandeling worden genomen. De voornaamste vragen die tengevolge van de jongste ontwikkelingen op het concilie in kringen van waarnemers zijn gerezen, worden van r.-k.-zijde als volgt opgesomd: O krijgt de commissie, die het schema over de bisschoppen en het bestuur der bisdommen heeft voorbereid, evenals de theologische commissie richtlijnen voor verdere aanpassing door een menings peiling onder de concilievaders? wordt nu de wens van de paus (ope ningsrede van tweede zitting) beant woord in die zin, dat „leerstellige en praktische richtlijnen worden geformu leerd voor de verwezenlijking van het collegiaal bestuur der kerk?" wat gaat er gebeuren in de periode, die ligt tussen de tweede en derde zit ting? Zullen de schemata, die nog niet behandeld zijn, werkelijk worden aange past aan de mening der meerderheid in het concilie? 0 gaat de paus iets doen aan de hervor ming van de curie, zoals hij in zijn rede tot de curie heeft aangekondigd? Komt hij zelf met voorstellen tot hervorming? Zal hij zich niet verzetten tegen een eventuele kroonraad, samengesteld uit residerende bisschoppen (Advertentie) echter een buks, een radio, een verrekü- ker en nog enkele zaken mee. In Eind hoven terecht gekomen, liepen ze bjj een poging tot inbraak tegen de lamp. Mede gelet op de rapporten meende de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, aanleiding te kunnen vinden een gedeel te van de straf voorwaardelijk op te leg gen. Mr. Rosingh vorderde een straf van acht maanden, met aftrek, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van de beide jongens, mr. A. J. Peeck, was van oordeel, dat de sleutel van K.'s misdrijf was gelegen in de moeilijkheden, die hij de afgelopen ja ren ontmoette. „In een soort mentale lusteloosheid is hij tot dit plan gekomen", aldus mr. Peeck, die er van overtuigd was, dat de ontmoeting tussen de beide jongens voor beiden weinig gelukkig is geweest. Mr. Peeck wees er verder op, dat de jonge N. in de afgelopen twee jaar getoond heeft zijn leven ernstig te willen beteren. Mede gezien de kansen voor hun verdere loopbaan was de raads man van oordeel, dat zijn cliënten niet gediend zijn met een langdurige straf. De rechtbank zal op 29 november a.s. uitspraak doen. Terwijl de neven F. en M. den E. uit Sint-Annaland in gevecht waren gewik keld met opper Slot van de rijkspolitie zou, zo bleek uit de dagvaarding, de ca féhouder J. van H. opruiende taal heb ben gesproken. Terwjjl hij evenals ve le Sint-Annalanders toekeek, zou hij hebben geroepen: „Sla hem maar dood". Van H. ontkende deze uitdrukking te hebben gebezigd. Bij het verhoor door de politie zou hij toegegeven hebben geroepen te hebben: „Sla d'r maar op", maar dat was maar, zo lichtte hij toe, om naar huis te mogen. Er waren twee getuigen, C G. en M. G. uit Sint-Annaland, die pertinent verklaarden Van H. de opruiende taal te hebben horen roepen; er wa ren ook twee getuigen-è-décharge, de toen in het café aanwezige Belgen J. de V. en A. van A. uit Wilrijk, die even partinemt verklaarden dat de caféhouder een dergelijke taai niet gesproken had. Wel hadden zij één van de Den E.'s horen roepen: „Ik sla hem nog dood". De officier wees er op, dat Van H.'s ver houding tot de politie niet zo verschrik kelijk aangenaam is. Op grond van de verklaringen van de getuigen achtte mr. bewezen. Hij eiste drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf, met aftrek. De raadsman van Van H„ mr. Braat uit Roosendaal, achtte het zeer twijfelach tig, dat de beide getuigen G. konden be vestigen, dat zijn cliënt de opruiende taal gebezigd heeft. Er tegenover staan immers de verklaringen van de getuigen der verdediging. De rechtbank zal ook hier uitspraak doen op 29 november a.s. Een onvoorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden, met aftrek, eiste de officier van justitie tegen de havenarbeider G. V. uit Halsteren, die zich aan flessentrekkerij en ver duistering zou hebben schuldig ge maakt. Hij had olie en benzine ge kocht zonder dat hij in staat was te betalen, terwijl hij vervolgens een auto in huurkoop verduisterd zon hebben. Mr. E. Tak, de raadsman, meende, dat het oogmerk van flessen trekkerij niet bewezen kon worden; zij, die de olie en de benzine op kre diet leverden, wisten van V.'s finan ciële toestand. Zijn cliënt was volgens mr. Tak niet iemand, die de schijn van welstand heeft willen wekken. Mr. Tak verzocht de straf zo te wil len stellen, dat V. weer zo snel moge lijk aan het werk zou kunnen. Daar over zai de rechtbank op 29 november beslissen. De chauffeur C. S. uit Sint-Jansteen zou een geldsbedrag van 229, dat hij voor zijn firma meekreeg in Pernis, niet af gedragen hebben. Voor deze verduiste ring eiste de officier een gevangenis straf van zes maanden, met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede toe zicht. Mr. De Rechter, zijn raadsman, kenschetste zijn cliënt als een goed chauffeur, die echter niet met geld kan omgaan. Uitspraak ook hier op 29 no vember a.s. (Advertentie) Opgtrüht 1399 0 Beursbericht no 341 is verschenen 0 OVERZEESE GAS Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het mgenieursexamen civiel-ingenieur de heer L. J. Versluis te Middelburg. Voor het I.K.O.S.-examen aan de rijks kweekschool te Middelburg slaagden de volgende kandidaten: de dames M. N. van Liere te Goes, L. J. Meeusen te Ter neuzen, G. J. Pairoux te Goes, A. G. Provoost te Domburg en E. W. J. Slab- bekoorn te Goes en de heren C. J. Fey- bel te Wemeldinge en A. C. Prinoe te Tholen. De motor- en autoclub „Scheldegouwen" te Middelburg organiseert op zondag 24 november een zondagmiddagrit voor auto's, motoren en scooters. Start en finish zijn bij café Van den Dries te Lewedorp. De eerste rijder start om 14.00 uur. Inschrijving is mogelijk vanaf 13.30 uur. De rit gaat over 48 kilometer terwijl gereden moet worden met een gemiddelde snelheid van 36 kilometer per uur. Krachtens rechtelijk bevel voor de er ven mevrouw G. van Liere-van Liere vond vrijdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes de publieke verkoping van een aantal gronden plaats ten over staan van notaris M. E. J. F. van Dis sel. Een boomgaard onder Kloetinge in het Noordeinde in Bijganghoek, groot 0.95.60 ha werd verkocht voor 12.800,00 aan de heer W. van Liere te Kloetinge. Hoogste inschrijver was de heer I. de Jonge te Goes met 12.428.00. Het bouwland onder Kloetinge in Jan van Oosthoek aan de Dopweg, groot 1.74.50 ha werd verkocht aan de heer M. A. van Liere te Goes voor 14.200,00 Hoogste inschrijver was de heer E. J. Sinke-de Graag te Kloetinge met 9999. De heer J. Th. Goedemondt te Goes werd koper van een perceel bouwter rein aan de Prins Bernhardstraat. groot 483 ca voor 5566,00. De boomgaard onder Kapelle in Kruis- hoek aan het Verlorenweegje, groot 0.35.05 ha werd verkocht aan de heer M. A. van Liere te Goes voor 4800,00. Hoogste inschrijver hiervoor was de heer I. de Jonge te Goes met 4020,00. nn De rechtbank te Middelburg heeft de Aardenburgse fabrieksarbeider J. F. C„ bijgenaamd „Tarzan", gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden, met aftrek. De rechtbank, ge leid door mr. P. van Empel, achtte be wezen, dat C. zicli had schuldig gemaakt aan mishandeling van een handelaar en voorts de cel van het politiebureau te Aardenburg, waarin hjj opgesloten werd, beschadigd had. De eis was 8 maanden, met aftrek. Voor het in gevaar brengen van het verkeer werd de landbouwer R. D. uit IJzendijke in hoger beroep veroordeeld tot een boete van 100, alsmede drie maanden intrekking van het rijbewijs. In IJzendijke was deze verdachte met zijn auto van de weg geraakt. De kanton rechter te Oostburg had hem veroor deeld tot een boete van eveneens 100 dé officier van justitie van de recht bank wilde die boete verhoogd zien tot 200. In een andere appelzaak, die tegen de Vlissingse aannemer Q. B„ werd de door de officier gevorderde boete van 10 eveneens bevestigend opgelegd. De rechtbank achtte bewezen, dat de aan nemer zonder vergunning puin en ander materiaal op een open plaats achter zijn- woning had gedeponeerd. BP steeds 'n stap vóór Vijf maanden lang heeft de EMPA (Zwitserse TNO) 7 typen auto's onder extra zware weg- en weersomstandig heden getest. Elke wagen reed tweemaal zo lang met BPLonglife.als met normale olie gebeurd zou zijn. „Na 40.000 km. konden wij vaststellen dat slijtage aan cylinders, zuigers, lagers, etc. te ver waarlozen was en soms zelfs niet meet baar", verklaart de neutrale EMPA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4