MINISTER HANTEERDE NIEUWE VERDEELSLEUTEL WONINGEN Zeeland kreeg 1350 woningen toegewezen in "Beschermingspeil E.E.G. niet te hoog,, Geen extraatje meer voor P.T.T.-personeel PMC-voordeel Invoer uit V.S. F» U ROL in vier jaar verdubheid Albert Heijn Efficiency-prijs 1963 gaat naar minister Bogaers „gezondheid' NIEUWE DISTRIBUTIEVORMEN - ADVERTENTIES BELANGRIJKER Uitzondering voor uitblinkers Freeman bepleit stichting van „Voedselbanken Gratificatie afgeschaft CORRECTIE TEN GUNSTE VAN BEPAALDE PROVINCIE Correcties Richtlijnen Verdeling Dr. Mansholt over landbouw Japanse kompels lijden aan geheugenverlies Puistjes drogen in met Purolpoeder Invoer gestegen Premie-van-de-Maand Club Realiteit Overal Klacht over de kwaliteit van druktechniek Gevangenisstraffen voor Belgische extremisten Snellere promotie Directeuren Conferentie van Afrikaanse landen geopend Gewapende overval in Epe - buit 21.000 gulden Ir. W. N. van Nooten Rechterhand overleden ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE Z E E V W S E COURANT S Van de 90.000 woningen die volgens het bouwprogramma 1964 in uit voering kunnen worden genomen, heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid er thans 78.500 over de provincies verdeeld. Hierbij heeft de minister het advies gevolgd van een commissie die met de verdeling van het woningcontingent belast is. Van de in reser ve gehouden 11.500 woningen zijn er onder meer 5000 bestemd voor het bevorderen van arbeidsbesparende bouwmethoden en de voort gang van bepaalde produktiestromen. Dit laatste aantal zal zo nodig worden verhoogd. De commissie is voor de verdeling van de volgende factoren uitgegaan: onbe vredigde woningbehoefte, bevolkings groei, economische groei en de behoefte aan vervanging van oude woningen. Zij heeft evenwel gemeend met het oog op de continuïteit en de planning in de bouw correcties te moeten aanbren gen ten gunste van die provincies voor welke de zuiver cijfermatige benadering een sterke achteruitgang ten gevolge zou hebben. De huidige verdelingsmethode welke afwijkt van het tot dusver gevolgde systeem is omschreven in de nota be treffende pluriform en expansief bouwbeleid die de minister in okto ber aan de Tweede Kamer hêeft aan geboden. Die methode heeft onder meer ten doel de woningproduktie te vergroten en de thans nog bestaande overspanning van de bouwmarkt zo veel mogelijk weg te nemen. De minister zal binnenkort aan de ge meentebesturen nadere richtlijnen geven over de bevordering van arbeidsbespa rende methoden in de woningbouw, door middel van toeslagen en extra contin genten. In 1964 zullen ongeveer 8500 woningen volgens industriële bouwmethoden moe ten worden gerealiseerd als met de be trokken ondernemingen een bevredigen de regeling over prijs en kwaliteitsvoor waarden is verkregen. De verdeling over de provincies is nu als volgt vastgesteld: resp. totaal, woning wetwoningen, premiewoningen en onge subsidieerde woningen 3.150 Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht N.-Holland Z.-Helland Zeeland N.-Brabant Limburg 2.840 2.700 6.120 10.240 4.230 13.120 17.890 1.350 10.590 6.270 1.640 1.490 1.410 3.210 5.440 2.220 6.870 9.390 750 5.620 3.310 930 830 800 1.810 3.050 1.240 3.880 5.290 410 3.150 1.860 580 520 490 1.100 1.750 770 2.370 3.210 190 1.820 1.100 Nederland 78.500 41.350 23.250 13.900 Een vijftigtal mijnwerkers, dat aan de dood ontsnapt is na de ontploffing van zaterdag in een Japanse mijn, waarbij talrijke slachtoffers vielen, lijdt aan volkomen geheugenverlies. Het Japanse persbureau ,,Kyodo" meld de dat deskundigen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de ramp in de steenkolenmijn van Mikawa, in Zuid- Japan, tot de slotsom zijn gekomen dat de ramp vermoedelijk is veroorzaakt door het losraken van lorries. Bij deze ramp zijn, als gemeld, 451 mijn werkers van de ruim 1300, die zich ten tijde van het ongeluk ondergronds be vonden, om het leven gekomen. (Advertentie) dierbare 1V1 hoofd zitten te breken over de vraag wat U mij met sinter klaas cadeau wilt geven, dan kan ik U met vier ivoorden van die bezigheid ontlasten: ik wil niets hebben. Niet uit bescheidenheid, doch (doodgewoon) uit verwendheid of verzadiging. Alles wat ik wil heb ben, héb ik al. En wat ik er bij zou krijgen daar zou ik U wel heel vriendelijk voor bedanken, omdat ik het aardige gebaar op prijs stel maar het zou mij al leen maar last bezorgen. Zoetig heid eet ik niet (vanwege de ge zondheid) en zoutigheid zo min mogelijk (vanwege de gezond heid). Consumptie-artikelen zou den dus bepaald misplaatst zijn. Ik heb ze eens geteld: ik heb veer tien asbakken in gebruik; de ove rige zesentwintig staan opgesta peld op het zoldertje; mét de tweeëndertig vazen en éénenzestig poppetjes en dingetjes in de loop der jaren glimlachend aanvaard van vriendelijke cadeautjesgevers, doch (vergeef mij) én door hun hoeveelheid én door hun nutteloos heid, én (soms) door hun lelijk heid. onbruikbaar. In de loop van een lang en vrien delijk leven is mijn dassenvoor- raad tot 110 stuks gegroeid; 88 daarvan hebben mijn voorkeur; de overige hangen er voor Pierre Snot bij. Overhemden en sokken genoeg. Zeep en andere cosmetica dank zij lieve mensen van ver jaardagen en sinterklazenvoor naar schatting, nog ongeveer twintig jaar en wat boeken be treft: ik heb een vrij aardige bi bliotheek van een kleine driedui zend delen, waarvan ik een grote duizend nog moet lezen. Wat ik erbij krijg, maakt mij alleen nog maar zenuwachtig. Verder heb ik een onverslijtbaar horloge, drie sigarettenkokers die ik nooit gebruikvier paar hand schoenen, vijf dozijn zakdoeken dank zij dè erflating van een neef); alles wat op de schrijftafel nodig is; schrijfpapier voor een halve eeuw. Dassenklemmen, ringen, dasspel den, horlogekettingen vind ik af schuwelijk; alcoholica pleeg ik niet te drinken; wandelstokken draag ik niet en ik verheug mij in het bezit van drie paraplu's; negen wollen en zijden sjaals; vier reis- wekkertjes en 6 dito-neccessaires maar ik vind dat plasticzakje bruikbaarder. Nogmaals: ik hoop nu maar niet dat dit al te zelfvoldaan klinkt, maar ik héb dit allemaal nu een maal en het is al te veel van het goede. Het enige wat ik wél zou willen hebben gaat vermoedelijk boven het bedrag dat U zoudt willen be steden; een landhuis, geheel inge richt en mét personeel, op een zon nig eiland, plus een som gelds om het te onderhouden. Maar overigens: werkelijk niets. Alleen uw sympathie en uw be wondering. Maar die heb ik al. ELIAS. De E.E G.-commissie is bereid, te onderhandelen over de landbouw politiek en heeft daartoe voorstel len gedaan aan de E.E.G.-minister- raad. Het bestaande niveau van bescherming van de landbouw is niet onredelijk hoog. De E.E.G.- commissie heeft voorstellen ge daan, die het de G.A.T.T.-partners mogelijk zullen maken in de G.A. T.T.-regelingen het „ontbrekende hoofdstuk", namelijk het hoofd stuk over de landbouw, te schrij ven. Dit waren enkele van de opmerkingen, die de vice-president der E.E.G.-commis- sie, dr. S. L. Mansholt, gistermorgen maakte op de slotzitting van het Euro- pees-Amerikaans symposium in Amster dam. Een succesvolle oplossing voor wereld landbouwproblemen is er tot nu toe niet geweest, noch in de G.A.T.T., noch in de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, zo merkte dr. Mans holt op. De regelingen van de G.A.T.T. de algemene overeenkomst voor tarie ven en handel zijn eenvoudig niet ge schikt voor de behandeling van de han del in landbouwprodukten. Dat komt doordat tarieven bij die handel maar een ondergeschikte rol spelen. De belang rijke factor is hier de nationale land bouwpolitiek van exporterende en im porterende landen. Dr. Mansholt gaf cijfers over de ont wikkeling van de invoer van land bouwprodukten in E.E.G. De totale agrarische invoer nam toe van 7,4 miljard dollar in 1958 tot 9 miljard in 1962, dat is met 21 procent, de in voer van onder het gemeenschappelijk landbouwbeleid vallende produkten van 1,7 tot 2 miljard dollar, dat is met 23 procent, de invoer uit de Ver enigde Staten van 570 tot 1100 mil joen dollar. Ondanks een groeiende eigen produktie was de toeneming van de landbouwin- voer der E.E.G. twee maal zo hoog als die van de totale wereldhandel in land bouwprodukten: die toeneming bedroeg in de genoemde periode slechts 11,6 pro- Advertentie) uil ITTffTffl Dit is de machtige Zwitserse hand mixer, compleet met 5 hulpstuk ken, uitgebreid receptenboek en 3 jaar garantie. Door de drie snel heden doet hij alles: kneedt het zwaarste deeg - klopt de luchtigst8 crème. De Cluhprijs? f 42.-, nu nog eens extra voordelig omdat u kunt volstaan met f 10.- in PMC-che- ques, de rest in contanten. U weet het: de PMC is de meest profijte lijke club van Nederland. Daarom sparen ook zoveel verstandige huisvrouwen PMC-zegels a 10 cent. Ook u kunt deze zegels zelf ver dienen door de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Conclusie? Kom ook naar Uil cent. Dit, aldus dr. Mansholt, is het ant woord aan hen die zeggen dat het Ver drag van Rome een protectionistisch blok doet ontstaan. We moeten, aldus dr. Mansholt, bepaal de realiteiten in de situatie van onze landbouw in het oog houden. We moeten aan onze producenten een redelijke be scherming geven en door verhoging van de produktiviteit hun levensstandaard omhoog brengen. We hebben in de land bouw een technische revolutie gehad, hoewel we achterliggen bij bijvoorbeeld de Verenigde Staten, Canada en Nieuw- Zeeland. Door de sterke ontwikkeling van de industrie is een uittocht uit de landbouw ontstaan van vierhonderddui zend personen per jaar. De produktivi teit van de boerderijen is toegenomen, maar de inkomens liggen er beneden die van de industrie. Dit laatste verschijnsel is niet beperkt tot de E.E.G. Men ziet het overal in de wereld: toeneming van de totale invoer van landbouwprodukten, toeneming van de produktiviteit per man en naar ver houding lage inkomens van de boeren. Uit dit alles concludeerde dr. Mansholt, dat het bestaande peil van bescherming in de E.E.G. niet uitzonderlijk hoog is. Het bestuur van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency (N.I.V.E.) heeft zijn efficiency-jaarprijs dit jaar toegekend aan drs P. C. W. M. Bogaers, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, voor zijn „nota betreffende een uniform en expansief bouwbeleid'' van 3 oktober 1963. Vorm en opbouw van dit document wordt bijzonder gewaardeerd. Daarnaast wordt in de motivering van de jury genoemd het feit dat de minister in deze nota we gen heeft aangegeven om ter opvoering van de produktiviteit in een moeilijke bedrijfstak, vele belangrijke beginselen van bedrijfsorganisatie toe te passen. De „efficiency-jaarprijs" wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt. Hij wordt door het N.I.V.E. telkens wanneer daartoe aanleiding is op zijn najaars-efficien- cy dagen toegekend aan een nog geen 40-jarige Nederlander, die in dat jaar naar het oordeel van een daartoe inge steld jury, de belangrijkste bijdrage heeft geleverd op het gebied van de we tenschappelijke bedrijfsorganisatie en de efficiencybevordering. 99 „Wat wij hier vandaag suggereren is niet een wereldvoedselbank met inter nationale eigendom van grote graan voorraden. Wat we voorstellen is, ern stig de behoefte onder het oog te zien van nationale voedselbanken, waarin iedere natie de verantwoordelijkheid heeft voor het aanhouden van haar deel van 's werelds graanvoorraad. Hiervoor zou nodig zijn de vrijwillige vorming van flinke graanvoorraden door elke natie uit eigen produktie of ook wel uit importen. Zulke voorraden moe ten niet worden beschouwd als „over schotten". Ze moeten worden beschouwd als waardevolle en noodzakelijke reser ves". De Amerikaanse minister van landbouw, Orville L. Freeman, sprak deze woorden gistermorgen op de slotzitting van het Europees-Amerikaans symposium te Amsterdam. Het onderwerp „Aanpas sing van nationale landbouwpolitiek aan groeiende handel" was deze laatste mor gen aan de orde. Minister Freeman onderscheidde vier hoofdsoorten van verantwoordelijkheid, waarmee bij het opstellen van nationale landbouwprogramma's in toenemende mate rekening moet worden gehouden. Die vier hoofdsoorten zijn: het met elk aar delen van de markten, het aanhou den van reservevoorraden, het helpen van minder bedeelde mensen, het sti muleren van multilaterale handel. We hebben de taak, zo ver mogelijk te gaan bij het openstellen van onze mark ten voor elkaar. Dat is niet altijd ge makkelijk, maar op den duur zullen wij allen -producenten, consumenten, lan den en de wereld er het meeste voor deel van hebben als de efficiëntste agra rische producenten worden aangemoe digd, als de consumenten vrije toegang hebben tot de grote verscheidenheid van 's werelds voedselproduktie, als een open handelsgemeenschap in stand wordt ge houden. Advertentie Het Wereldgebeuren NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKENC G. J. HEIJN OP RECLAMECONGRES: Een van de gevolgen van de ontwikke ling van de nieuwe distributievormen is volgens de heer G. J. Heijn, lid van de raad van bestuur van Albert Heijn, ge weest, dat de belangrijkheid van de ad vertentie groter is geworden. Waar er vroeger nauwelijks systematiek of een consequente gedachte te ontdek ken viel en datgene wat er was meer het karakter had van incidentele campagnes, dient deze advertentie-activiteit thans continu en intens te zijn. Door het ver dwijnen van de man achter de toonbank, ging het directe contact met de consu ment verloren. De „mass selling" van het grootwinkelbedrijf (in de eerste helft (Van onze Haagse redactie) De gratificatie voor het P.T.T.- personeel, waarover in het verle den nog wel eens wat te doen is geweest, is thans definitief afge schaft. De directie van dit staats bedrijf is van oordeel, dat er geen reden is voor het P.T.T.-personeel een uitzonderingspositie ten op zichte van het overige overheids personeel in stand te houden, dat immers ook geen gratificatie krijgt. Alleen voor „uitblinkers" heeft de directie een uitzondering gemaakt. Deze speciale groep kan voor een gra tificatie in aanmerking komen, maar mag niet meer dan 10 procent van het P.T.T.-personeel omvatten. De hoogte van de gratificatie die deze groep zal ontvangen, is nog niet bepaald. In het verleden kreeg 90 procent van De rechtbank in Gent heeft donderdag avond vijftien Belgische extremisten veroordeeld tot gevangenisstraffen van één tot drie maanden wegens het clan destien vervaardigen van springtuigen. Do explosieven werden gebruikt tegen politieke tegenstanders. Onder de ver oordeelden bevindt zich een voormalig commodore van de Belgische zeemacht, Georges Timmermans, die werd beschul digd van medeplichtigheid. Hij kreeg twee maanden voorwaardelijk en een boete. De hoofdbeklaagde in dit proces was Jacques Stassart, die tot drie maanden werd veroordeeld. De zaak werd aan het rollen gebracht door een ontploffing in de woning van Stassart. De politie ontdekte een ge heime werkplaats, waar springtuigen werden vervaardigd. Bij de ontploffing werden twee jeugdige medewerkers van Stassart gewond. Bij het onderzoek bleek, dat de „bom men" onder meer waren gebruikt tij dens een Vlaamse betoging in Oostende op 18 augustus. Een Belgische rijks wacht werd daarbij ernstig aan de voet gewond. Ook waren „bommen" gebruikt bij aanslagen op verenigingslokalen van de Vlaamse volksunie. beklaagden werden door de Gentse rechtbank, die zich drie uur in de raad kamer terugtrok alvorens tegen midder nacht uitspraak te doen, vrijgesproken. het P.T.T.-personeel een gratificatie en 10 procent niets. De verhouding is dus thans precies omgekeerd. De gratifica ties, die in het verleden werden uitge keerd, waren onderscheiden in enkele en dubbele. Een enkele gratificatie varieer de van 75 tot 150 gulden, een dubbele van 150 tot 300 gulden al naar gelang de hoogte van het salaris. Na een overleg, dat ruim anderhalf jaar heeft geduurd, is donderdag in een vergadering van de bijzondere commissie voor de P.T.T. overeen stemming bereikt over een betere promotie-regeling voor een groot aantal P.T.T.-ambtenaren. De maat regelen hebben terugwerkende kracht tot 1 juli 1962. De volgende ambtenaren van de P.T.T. zullen voor een betere promotie-rege ling in aanmerking kunnen komen: Bij de technische dienst: vanaf de rang van monteur eerste klas tot de noogste middelbaar technische rang. Hiervan zullen vooral profiteren functionarissen met een leidinggevende taak of ambte naren die hoogwaardig technisch werk verrichten. Bij de postdienst: vanaf de rang van employé eerste klas (kantoorambtenaar) tot de hoogste middelbare rang. Een lo- kettist, die thans als maximum 612,48 gulden bruto per maand verdient in een eerste klas gemeente kan nu een maxi mum krijgen van 688 gulden per maand. Voor kantoor-directeuren van de hoofd kantoren van de vierde tot en met de zevende klas komt een verbetering tot stand, doordat de hoofdkantoren van de zevende klas geleidelijk aan zullen ver dwijnen. Vermoeid en somber is mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de weduwe van Vietnams sterke man, met haar oudste dochter Le Thuy op het vliegveld van Rome aange komen, Zij zag in Rome haar andere drie kinderen weer, die na de opstand in Vietnam naar Rome werden gesmok keld, ivaar zij onderdak vonden bij hun oom Ngo Dinh Thoec. Keizer Haile Selassi van Ethiopië heeft gisteren in Addis Abeba de conferentie van de organisatie voor Afrikaanse een heid geopend. De ministers van buiten landse zaken .an 32 Afrikaans- landen zullen trachten een oplossing te vinden voor het conflict tussen Algerije en Ma rokko. De eenheid van Afrika, zo sprak de kei zer, hangt van het resultaat van deze bijeenkomst af. Het is de vuurproef. Voorzitter van de conferentie is de mi nister van buitenlandse zaken van Se negal, Doedoe Thiam. Vrijdagochtend is K.L.M.-directeur E. H. Larive voor een zakenreis van Schiphol naar Curagao vertrok ken. Foto: de heer Larive, gevolgd door zijn vrouw, die in het vliegtuig afscheid nam, op weg naar zijn plaats. van dit jaar ging 42 procent van de om zet via zelfbedieningswinkels) eist een massaal bereid maken" van de consu ment en dat gaat volgens de heer Heijn het beste via advertenties. Op het 25ste reclamecongres van het Genootschap voor Reclame in En schede hield de heer Heijn gisteren ochtend een inleiding over de ontwik keling van de nieuwe distributievor men in relatie met reclame, zowel in de pers als op plaatsen van verkoop. De ochtend van de tweede congresdag stond in het teken van drie „case histo ries" te weten die van de staatsmijnen, de rijkspostspaarbank en van Albert Heijn. Druktechniek De heer Heijn klaagde over de kwaliteit van de druktechniek van de Nederland se dagbladen. Hij meende dat ons land in ffat opzicht ver achter ligt bij landen als Denemarken, Zweden, Engeland en Amerika. .Smakelijke afbeeldingen van spijzen en dranken" zijn niet mogelijk door de slechte kwaliteit van het papier. „De redactionele kwaliteit van de Ne derlandse dagbladen staat hoog, maar waarom moet adn de advertentiepagina zo'n onesthetische vergaarbak zijn", zo vroeg de heer Heijn zich af. Hij betreur de het ook, dat de dagbladen niet be schikken over behoorlijk modern letter materiaal. (Van onze correspondent) Met stiletto en pistool gewapende ban dieten hebben in de nacht van donder dag op vrijdag een roofoverval uitge voerd op het bijkantoor van de Xeder- landsche Handelmaatschappij in Epe, Volgens de tot nu toe bekende gegevens werd een bedrag van 21.000 gulden ont vreemd. De daders, die zich via de achterzijde van de woning toegang verschaften tot de bank, hebben de boven de bank wo nende kassier, de heer G. J. Scheper kamp, en zijn echtgenote onder bedrei ging van pistool en stiletto van hun bed gelicht. S. werd gedwongen om de kluis te openen. Ondanks aanhoudende tegen werking heeft de kassier tenslotte aan het van hem verlangde moeten voldoen. De daders, ziende dat de bult slechts 21.000 gulden bedroeg, schreeuwden het echtpaar toe: waar is de rest. Men heeft hen echter niet kunnen bewegen de bergplaats van het overige geld bekend te maken. De heer S. en zijn echtgenote werden gekneveld en de telefoonleiding werd doorgesneden. Vervolgens hebben de daders de wijk genomen. Na een uur slaagde S. erin zich uit zijn benarde po sitie te bevrijden en heëft hij bij zijn buurman, de heer J. van Vende, alarm geslagen. Tijdens het tijdperk-Adenauer heeft men de bondskanselarij wel eens het „geheime kabinet" en de medewer kers ervan „geheime raden" genoemd, die dichter bij de bron zaten en waaraan de regeringsleider meer het oor zou le nen dan aan zijn ministers. Ook werd wel eens beweerd, dat er „een schaduw kabinet" in het Paleis Schaumburg zat. Het begrip „spiegel-kabinet" komt dich ter bij de waarheid. Immers, de afdelin gen van de bondskanselarij zijn een weerspiegeling in miniatuur van de twintig ministeries. De leider van deze kanselarij, die tevens een van de meest vertrouwde adviseurs van de bondskan selier is, is daardoor in het korps van staatssecretarissen in Bonn ongetwij feld de man met de meeste invloed. In de „kanseliers-democratie" is hij de man met een sleutelpositie. Dit ambt lag gedurende tien jaren in de handen van Hans Globke, die ook om zqn geheimzinnige achtergrond wel eens de „grijze eminentie" genoemd werd. Dit is een scheef beeld. Men vergeet dan, dat Globke zichzelf nooit als regisseur, maar steeds alleen als loyale en correcte hulp van Adenauer zag, die uitvoerde wat hem was opgedragen. Voor de oude heer die zijn regiment van „milde autocratie" voor een zeer groot deel op het fabel achtige geheugen, de eminente vlijt en discretie van zijn staatssecretaris had opgebouwd, werd Globke dan ook onont beerlijk. Globkes 65ste verjaardag en daarmede zijn pensionering viel samen met de wisseling in het kanselierschap. Ge ruime tijd werd in Bonn ijverig het spelletje beoefend te raden wie Erhard tot zijn Globke zou kiezen. De uitverko rene is Ludger Westrick, tot dusver staatssecretaris van het ministerie van economische zaken. De nieuwe kanselier houdt niet van experimenten, ook niet op het gebied van de personeelspolitiek. Ais kanselier wil hij de vertrouwde ge zichten om zich heen zien van medewer kers, die sedert jaren ingewerkt zijn en weten hoe Erhard is. Hoe onontbeerlijk dr. Westrick voor hem is, bewees Erhard al herhaaldelijk door liefst vier keer de ambtstijd van zijn staatssecretaris nadat deze 65 jaar ge worden was, te laten verlengen. Wes trick is thans de eerste staatsminister van de bondsrepubliek. Toen Westrick in 1951 een topfunctie in de industrie op gaf om in overheidsdienst te treden, be schouwde men hem aanvankelijk als een verlengstuk van Adenauer. Tussen Er hard en Westrick ontstond echter al gauw nauwe samenwerking, zij „liggen" elkaar. Terwijl Erhard de principiële richting aangaf, was Westrick met zijn zin voor het detail de man van de orga nisatie en administratie. Dr. Westrick zal ook als chef van de kanselarij zijn wil met soepelheid en beslistheid weten door te zetten. Het wordt een goede beslissing genoemd, dat de protestant Erhard de katholiek Westrick, die uit Münster afkomstig is, tot zijn rechterhand heeft gekozen. Zijn grote bekwaamheid, bezonnenheid en standvastigheid zullen hem in zijn nieu we functie zeer van pas komen. De bijna 69-jarige Westrick heeft zolang met Erhard samengewerkt, dat hij pre cies begrijpt waar deze heen wil. Hij is afkomstig uit de zakenwereld en daar door vulde hij de nogal theoretische Er hard uitstekend aan. Als employé in de mijnindustrie begon de gepromoveerde jurist uit Westfalen zijn economische carrière. Eerst organiseerde Westrick voor de Verenigde Stahlwerke A.G. de afzetmarkt in de Balkanlanden, vervol gens werkte hij voor een staalexportfir- ma in Dusseldorp om daarna om pre cies te zijn in 1933 in dienst te tre den van de Verenigde Aluminiumwerke A.G. Tien jaar leidde hij dit grote con cern als president-directeur tot de val van Duitsland een einde maakte aan de ze carrière. Ludwig Westrick werd na de oorlog opnieuw de leider van grote con cerns, toen hij benoemd werd tot be windvoerder over de Verenigde Indus trie-ondernemingen, waartoe niet minder dan veertig grote bedrijven behoorden. In 1951 droeg Erhard hem voor als kan didaat-staatssecretaris. Vier jaar lang wist Westrick deze functie te combineren met het directeurschap over een Duitse mijnmaatschappij. In 1955 kwam hij pas volledig in dienst van de staat. In het gezin Westrick waar muziek een grote rol speelt, groeiden naast de zes eigen kinderen nog twee uit een wees huis geadopteerde jongens op. Mevrouw Westrick zij is van huis uit Weense heeft ondanks de acht kinderen haar be roep als arts nooit opgegeven. Ook thans nog leidt zij een kliniek in West-Berlijn. Donderdag is in alle stilte in Rotterdam begraven ir. VV. N. van Nooten, die op 11 november jl. is overleden. Ir. Van Nooten werd op 10 oktober 1892 in Delft geboren. Hij begon zijn loopbaan van civiel-ingenieur bij de rijkswater staat. In 1923 werd hij benoemd tot in genieur van het hoogheemraadschap van Schieland met standplaats te Rotter dam. Kort daarop stichtte hij bovendien een ingenieursbureau, dat zich voorna melijk op het gebied van het dijk- en pol derwezen bewoog. Daarnevens ontwik kelde hij zich tot een uitnemend deskun dige met betrekking tot de waardebepa ling van onroerende goederen. Dit laat ste bracht hem, reeds lang voor 1940. in nauwe aanraking met de rechtspraak inzake de onteigening ten algemenen nutte van onroerend goed. Op zijn grote kennis en ervaring van onteigeningen werd van verschillende zijden een beroep gedaan tijdens de ja ren van oorlog en bezetting, toen alelr- wege in den lande plannen voor weder opbouw werden gemaakt, welke plan nen belangrijke eigendomsverschuivin gen inhielden. Na de wapenstilstand nam zijn werk op het gebied der ontei geningen een dusdanige omvang aan, dat ir. Van Nooten zich verplicht zag, zijn civiel-technische werkzaamheden sterk in te krimpen. Hij hield zijn inge nieursbureau aan. doch verliet de dienst van Schieland in 1946 Spoedig daarop werd hij benoemd tot voorzitter van de centrale commissie voor de onteigenings vergoedingen, welke tot taak had te ad viseren inzake de vergoedingen bij ont eigening ten behoeve van de wederop bouw. Deze commissie, in de wandeling gewoonlijk met de naam van haar voor zitter aangeduid, is als adviserend lichaam blijven voortbestaan, ook nadat zij haar eigenlijke taak had volbracht. Bij verschillende gelegenheden heeft de ze „commissie Van Nooten" opnieuw nuttig werk gedaan, o.a. in 1963, toen het herstel van de watersnoodschade wederom belangrijke eigendoms-ver- schuivingen op korte termijn noodzake-1 lijk maakte. PROF. LUDWIG ERHARD .oude getrouwen om zich heen. Aavertent »e) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3