C Kinderzorg-jongenshuis ,Het Baken' in Middelburg officieel geopend A.M.Z. - buschauffeurs staakten 24 uur Yersekse oesterkwekers over naar groenteteelt? AVI A S AWE MA nv. BAAYENS ALMANAK Goese fietser na ongeval overleden BEHANDELING MOORDZAAK WALSOORDEN WERKERS 00STERSCHELDEBRUG MOESTEN FORMULIER INVULLEN Ernstige ongevallen zouden niet uitgesloten zijn Centrale verwarming Nederstraai 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Eerste prijs op kappersconcours W0PT1GEK PER FECTE PAS j 'A V0RM V> L Modehuis xpnce Bergen op Zoom In maart 1965 geheel nieuw complex ZORG DATO EVA NR. 46 VAN 16 NOVEMBER IN HUIS HEEFT! Geen leider Vlissingse werd 103 jaar Klaprooscollecte RADIO LUXEMBURG RADIO VERONICA LUISTER ZONDAG OM 12.30 UUR NAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG OM 3 UUR NAAR RADIO VERONICA EN U MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! DOOR MEVROUW DE CASEMBROOT LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Zeeuwse Contour Geen commentaar „Weinig tactvol CONTACTDAG ZEEUWSE MAATSCHAPPELIJKE WERKERS OP HEDENESSE Eerste voorlichtingsavond Uitstekende naam T.v.-apparaat Perspectieven naast champignoncultuur 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 Bij het oversteken van de Westwal te Goes, ter hoogte van de Wijn gaardstraat is vrijdagmorgen een 63-jarige wielrijder uit Goes door een auto gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij is overleden. Het ongeluk gebeurde even voor half acht. De heer K. G. van Maasdam wilde de rijksweg (Westwal) oversteken, toen uit de richting Bergen op Zoom een be stelauto aankwam, die werd bestuurd door L. H. uit Den Haag. Een botsing was niet meer te vermijden. De fietser werd over een afstand van ongeveer 15 meter meegesleurd, evenals het rijwiel. De man liep zware verwondingen op en moest per ambulance in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Oostwal worden gebracht. Daar is hij anderhalf uur later aan zijn verwondingen be zweken. De inspecteur van de Goese gemeen tepolitie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich te willen mel den op het politiebureau te Goes, tel. 01100—5555. Een aantal stakende buschauffeurs van de Auto Maatschappij Zeeland vóór hun „hoofdkwartier" café De Landbouw te Goes. Foto P.Z.C.) Op het nationale kapconcours van de christelijke bond van technische clubs in het kappersbedrijf in Alphen aan de Rijn behaalde de heer P. Kruisifikx te Axel de eerste prijs in de afdeling he rencoiffure. De heer Kruisifikx was de enige Zeeuw tussen 22 deelnemers uit het gehele land. (Advertentie) De speciaalzaak voor uw bril. GROTE MARKT (Advertentie) Slot van pagina 1 zestig chauffeurs, die de vergadering bijwoonden waren van mening, dat we de directie onmiddellijk op de hoogte dienden te stellen", aldus en kele stakende chauffeurs. „Een leider hebben we niet. Naar bui ten treden we als één man op", merkten zij verder op. „We noemen daarom ook geen namen. Die doen er in dezen niets toe". Zij verklaarden voorts, dat de demon stratieve vergadering van buschauf feurs in Utrecht donderdagnacht werd bijgewoond door twee chauffeurs uit Kruiningen. „Toen zij donderdagmorgen thuiskwamen, waren de A.M.Z.-chauf- feurs al aan hun dienst begonnen. Om die reden zijn we pas vrijdag gaan sta ken". De A.M.Z.-chauffeurs uit het rayon Goes bleven vrijdagmorgen in de kantine van de garage in Goes rondhangen, maar te gen de middag werd de kantine op last van de directie gesloten en verhuisden de mannen naar café „De Landbouw". Inmiddels onderhielden de enkele werk willige chauffeurs en directie met enkele familieleden zo goed en zo kwaad als dat ging verschillende diensten. Zij wer den ingezet op de trajecten Goes-Rilland station-Kruiningen-Yerseke-Wemeldin- ge Goes. Kruiningen haven-Kruiningen station, Borssele-Goes (ongeregeld) en Goes-Noord-Beveland (twee-uurs dienst in plaats van ieder uur) en Hansweert- Goes (gedeeltelijk). Op vrijdag 29 november a.s. zal voor de meervoudige kamer van de rechtbank te Middelburg de behandeling beginnen van de „moordzaak Walsoorden". De verdachte in deze zaak, de 31-jarige Cyriel A. F. V. te Walsoorden, die zijn buurmeisje Marie Louisse Durinck (16 jaar) op gruwelijke wijze om het leven bracht, zal worden verdedigd door mr. W. K. H. Dieleman uit Middelburg. Zoals bekend werd het deerlijk vermink te lichaam van het meisje op zondag 30 juni tegen het middaguur ontdekt door spelende kinderen in een sloot van oen toegangsweg naar een boerderij. Reeds toen bleek, dat het meisje zodanig met een steen op het hoofd was gesla gen, dat zij kort daarna moet zijn over leden. Aanvankelijk had de recherche van de rijkspolitie geen enkel houvast in deze zaak. Wel bleek, dat het meis je Durinck op zaterdagavond 29 juni om half tien thuis was gekomen en onmid dellijk naar haar 200 meter verderop wonende grootmoeder was vertrokken, waar zij de nacht wilde doorbrengen. Zij is daar nooit aangekomen. Een intensief onderzoek begon, waarbij tal van perso nen om diverse redenen werden onder vraagd. Op dinsdagmorgen 2 juli werd de heftruckchaufefur C. V. aangehou den en gedurende de rest van de dag aan een kruisverhoor onderworpen. Te gen de avond bekende hij het 16-jarig meisje om het leven te hebben gebracht. Volgens verdachte zouden zij een twist gesprek hebben gehad, waarbij hij zich zodanig opwond, dat hij het vluchtende meisje achterna ging en een aantal do delijke slagen met een straatklinker toe diende. Nog dezelfde avond werd V. overgebracht naar het huis van bewa ring te Middelburg, waar hij nog steeds verblijft. Vrijdag vierde mevrouw J. A. Pouwaart- Raterband te Vlissingen haar 103e ver jaardag. Zij ontving alleen bezoek van familie. Mevrouw Pouwaart, wier ge zondheid nog goed is, werd in Vlissingen geboren. Zij is de stad, behalve een eva cuatie van een paar jaar, nooit ontrouw geworden. Op 28-jarige leeftijd trad zij in het huwelijk met een matroos-rooier van het Belgische loodswezen. Toen hij tien jaar later overleed, bleef mevrouw Pouwaart met zes kinderen achter. On geveer dertig jaar geleden trok een van haar dochters bij haar in om haar te verzorgen. Zij wonen nu in de Noord straat. De Klaprooscollecte heeft in Terneuzen de som van 743,63 opgebracht, te we ten 633,07 in de kom, 83,29 in Sluis kil en 27,27 in Driewegen. De in Oostburg gehouden Klaproos-col lecte heeft 168,57 opgebracht. O Mevrouw S. C. de Casembroot-ba- ronesse van der Feltz, de echtge note van de commissaris der konin gin in Zeeland, heeft vrijdagmid dag het nieuwe jongenshuis „Het Baken" van de vereniging Kinder- zorg, gebouwd in de Stromenwijk te Middelburg, officieel geopend. Het was eigenlijk een voorlopige opening, want eerst in maart '65, wanneer zoals het Kinderzorgbe- stuur hoopt, alle nieuwe paviljoens en het administratiegebouw van de vereniging opgetrokken zullen zijn, wordt het gehele nieuwe Kinder- zorg op feestelijke wijze in gebruik genomen. Tijdens een bijeenkomst in hotel De Burg, waar de genodigden ontvangen werden, wees de voorzitter van het be stuur van Kinderzorg, ds. H M. Stra- ting, nogmaals op de bijzondere plaats, die Kinderzorg in Zeeland inneemt. „Landelijk is men daarop wel eens ja loers", aldus de Goese predikant. Ds. Strating sprak de dankbaarheid van het bestuur uit voor het werk, dat het directoraat van de kinder bescherming voor de vereniging ge daan heeft. „De bereidheid van alle zijden om de particuliere kinderbe scherming te helpen is alierwege merkbaar en op een wijze, die voor heen niet voor mogelijk gehouden werd". (Advertentie) Vijf december duurt nog even, maar langzaam begint zich toch iets van het contour van de bisschop af te tekenen. Hier en daar duikt een schuchter mijtertje op en elders is het al weer oppassen voor een ver dwaald pepernootje: een ongelukje ligt in een klein hoekje. Eigenlijk zijn dit de moeilijkste da gen. De kinderen signaleren in etalages en dagbladen de symbool tjes van ouderlijke vrijgevigheid, maar het uitblijven van een vol gende loonronde houdt het schoen tje nog een beetje bij de schoor steen 'vandaan. Maar zij wéten niet. Zij hebben het hoefgetrappel op dakjes en optrekjes al gehoordhet gekrabbel van de nog altijd zwarte Piet over de vannetjes waargenomen En dat vergt van de ouders fanta sie en vindingrijkheid. Nu geeft dat weinig problemen in gemeenten, waar men voornemens is de krot opruiming krachtig ter hand te ne men. Staat er weer zo'n jongetje bij' een lege schoen ,,'k Heb 'm toch gehoord vannacht. Alle kinderen hebben 'm gehoord. Maar niemand heeft iets gekregen." „Acht ventje, sint wordt een dagje ouder." „Maar hij kan tóch nog op het dak." „Op het dale, op het dak. Dat zegt niks ventje. Heeft ie het weer alle maal in de schoorsteentjes van on bewoonbaar verklaarde woninkjes gegooid." (Advertentie) De grieven van de chauffeurs bij de streekvervoermaatschappijen zijn be kend. Zij voelen zich achteruitgesteld bij de chauffeurs van de gemeentelijke ver voerbedrijven, die ongeveer 40 gulden per week meer verdienen dan hun col lega's bij het streekvervoer. „Het ver schil met ons is 55", verklaarden de stakende chauffeurs in Goes. Een chauf feur ouder dan 23 jaar heeft bij een 45- urige werkweek een brutoloon van 96. „Schoon houd je daar met twee kinderen nauwelijks ƒ83 van over. Verder heb ben we nog toeslagen, maar die kun je nog niet beschouwen als een zakcentje. En de fooien? Vergeet het maar. Die zijn te verwaarlozen. Daar kun je eens een kopje koffie van kopen na een acht urige werkdag. Dan houdt het wel op", betoogde een van de stakers. Zonder uitzondering zijn de stakende buschauf feurs van oordeel, dat ze in geen enkel opzicht delen in de welvaart. De chauffeurs van de A.M.Z. wijzen er ook nog op, dat de mannen van het streekvervoer harde diensten hebben. Het traject Goes-Hoedekens- kerke bijvoorbeeld heeft bij hen de bijnaam van „dodenrit". „Nou me neer, het zweet staat in je handen als je de 63 bochten in de 11 km lange weg weer achter de rug hebt. Vaak rijd je met een bus vol passagiers i 80 man en dat is een hele verant woording. Maar je wordt er niet voor betaald", merkte een ander op. Wij hebben ook nog getracht een ge sprek aan te knopen met een van de chauffeurs, die zich afzijdig hield van de stakers en normaal zijn dienst ver vulde. Hij bleek echter niet genegen enig commentaar te geven. „Ik heb niets te zeggen", aldus deze werkwillige chauffeur. Een oud-chauffeur in de werkplaats van de A.M.Z. te Goes, waar niet werd gestaakt, zei ons: ,,'t Is een wassen neus. Als ze wat willen bereiken, hadden ze al lang een nieuwe bond moeten oprichten. Het heeft geen zin, daar nu mee aan te komen". Er werd gisteren in Zeeland voorts nog gestaakt op het traject Anna-Jacoba- polder-Roosendaal, hetgeen al donder dag het geval was. Voor het overige re den de busondernemingen normaal: de T.A.D. op Tholen, de R.T.M. op Schou wen, de Z.V.T.M. in Zeeuwsclr-Vlaande- ren en de N.V. Streekvervoer Walche ren. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met enkele buien. Matige af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind. Iets hogere temperatu ren, behalve in het zuidoosten van het land. ZON EN MAAN 17 november Zon op 08.02 onder 16.48 Maan op 08.55 onder 17.44 18 november Zon op 08.03 onder 16.46 Maan op 09.59 onder 18.16 In de „grote zaal" stelde de directeur van lónderzorg, de heer H. van Ar- kel, 't personeelsteam van „Het Ba ken" voor, dat geleid wordt door de heer en mevrouw Groeneveld. De heer Van Arkel wees er op, dat de heer en mevrouw Groeneveld in de korte tijd, dat zij de leiding hebben over het tehuis, thans al gaarne spreken van „hun jongens". „Het is een team, dat met inzet van zijn gehele per soonlijkheid zich wijdt aan de ver strekte opdracht", aldus de directeur Maandag 25 november komen de Zeeuwse maatschappelijke werkers en werksters op het vormingscentrum „He- denesse" te Cadzand bijeen voor een contactdag. VTika Ft. J. Wasterval, directeur van het vormingscentrum, zal 's morgens een inleiding houden over de stand van za ken en de toekomstplannen van het vor mingswerk in Zeeland, in Nederland en in Europa- Vervolgens is er een gesprek, dat als thema heeft „Werken met men sen in een samenleving met snelle socia le veranderingen". In de middaguren wordt de Israëlische poppenfilm „Jozef en zijn broeders" ver toond, waarna men in groepen zal dis cussiëren over vormgeving en inhoifd van deze film. De werknemers bij de „Combinatie Brug Oosterschelde" hebben dezer dagen een formulier gekregen met de volgende inhoud: „De aard van onze werkzaamheden brengt met zich mee, dat het niet uitgesloten is, dat er ernstige onge vallen plaats kunnen hebben. Wan neer U, onverhoopt, een ernstig on geval mocht overkomen, willen wij zo spvedig mogelijk uw naaste fa milieleden hiervan in kennis stellen. Tevens dienen wij te weten of U prijs stelt op geestelijke bijstand van een (Advertentie) Mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse van der Feltz, heeft gisteren in de Stromenwijk te Middelburg 't nieuwe jongenshuis ,JIet Baken" van de vereniging Kinderzorg ge opend. Nadat Sjors Portier haar bloemen aangeboden had, ontving zij van mevrouw Groeneveld, de echtgenote van het hoofd van het huis, de sleutel, waarmee zij de voordeur ontsloot. (Foto P.Z.C.) Wat de nieuwbouw betreft merkte ds. Strating op, dat het bestuur met veel plezier van de hulp en steun gebruik heeft gemaakt, die het architectenbu reau irs. Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg-Goes geboden heeft. Voorts getuigde de bestuursvoorzitter van zijn waardering voor de stimuleren de steun van mr. P. van Empel, de pre sident van de rechtbank en oud-kinder rechter, die, zoals ds. Strating verzeker de, „het bestuur opgezweept heeft om de aanvraag voor de nieuwbouw zo spoe dig mogelijk binnen te krijgen". Tot slot zei ds. Strating te hopen dat dit eerste tehuis een teken zal mogen zijn van de vorm, waarin Kinderzorg straks op nieuwe wijze tot stand zal komen. Mevrouw De Casembroot betoogde in haar openingsspeech bijzonder grote in teresse te hebben voor het werk van Kinderzorg. Zij was er zich echter van bewust voor de echte zaken van het werk weinig te kunnen doen. Daarom was zij verheugd nu mee te mogen hel pen aan de opening van „Het Baken". „Het betekent 't nieuwe begin van Kin- zorg", aldus de echtgenote van de com missaris der koningin, die er eveneens aan herinnerde, dat Kinderzorg en Zee- lands bevolking op het gebied van liet kinderbeschermingswerk in Nederland een uitstekende naam hebben. van Kinderzorg, die er van over tuigd was, dat het Bakenteam er in zal slagen van dit tehuis ook wer kelijk een „baken-in-zee" te maken. Hij wenste het team een vaste koers en een behouden vaart toe. Hoewel het bestuur de eventuele toe spraken voor de opening van geheel Kin derzorg in 1965 wilde bewaren, maakte zij voor één persoon een uitzondering. Dat was namelijk de heer C. L. Wester weel, de voorzitter van het bestuur van de stichting Sport Steunt Zonneveld, die het bestuur van Kinderzorg vorig jaar reeds een televisietoestel in het vooruit zicht stelde. Dat apparaat heeft nu een plaatsje gekregen in „Het Baken". De heer Groeneveld nam op verzoek van de heer Westerweel de „laatste beletselen" weg, die het t.v.-toestel nog aan het oog van de genodigden onttrokken. Daarna was er voor de genodigden gele genheid om het tehuis te bezichtigen. Het geheel is eenvoudig ingericht, maar het betekent een stukje modern kinder beschermingswerk. Elke jongen heeft een eigen kamer, die netjes en bijzonder doelmatig is ingericht en die elke bewo ner naar eigen inzicht heeft mogen „ver sieren". In hotel De Burg was er tot slot van deze eenvoudige openingsbijeenkomst nog gelegenheid om wat „na te kaarten". Ook zij hoopte, dat „Het Baken" 'n teken mag zijn voor de geest, die in Kinder zorg heerst. Vervolgens vertrok het gezelschap naar het jongenshuis, waar de vijftien jeug dige inwoners voor een passend welkom gezorgd hadden. Zij hadden aan stevige meertouwen de letters „Welkom in Het Baken" gehangen, waarmee zij de ge nodigden begroetten. Sjors Portier, één der jongelui, bood mevrouw De Casem broot een ruiker bloemen aan, en van mevrouw Groeneveld, de echtgenote van het hoofd van het tehuis, ontving me vrouw De Casembroot eerst een symbo lische „reuzensleutel" en later de echte sleutel, waarmee zij het tehuis officieel ontsloot. Daarmee bewerkstelligde zij tevens, dat de jongelui, die het tehuis officieus al enkele weken geleden in ge bruik hadden genomen, er nu „echt" in- mogen Op bijzonder treffende wijze wordt aangetoond hoe het nieuwe jongens huis van de vereniging Kinderzorg in de Stromenwijk te Middelburg heet: met een zeebaken, helemaal echt uit de Westerschelde naar Mid delburg gebracht. Vandaar dan ook de naam van het huis: „Het Baken". (Foto P.Z.C.) De ex-oesterkwekers uit Yerseke, die nog aarzelen bjj hun keuze tot omscha keling naar een andere bedrijfstak heb ben zich vrijdagavond kunnen oriënteren in een richting, die ook verschillende aantrekkelijke mogelijkheden biedt: de groenteteelt en het kleinfruit. Nu de eerste champignoncursus voor een groep oud-oesterkwekers is afgelopen en in middels vijf van hen toekomstige bedrij ven aan het bouwen zijn, werd in de bo venzaal van „De Oesterbeurs" gehoor gegeven aan de wens, ook over de pers pectieven in de groenteteelt gedegen voorlichting te geven. Welnu, de Zeeuwse Groentetelers- vereniging, de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst en voorlopige commissie voor de champignoncultuur in Yerse ke hebben ervoor gezorgd. Zij had den twee mannen-uit-het-vak naar voren gehaald: de heer M. Wattel, hoofdassistent-A en de heer J. Ruis- sen, assistent van de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Globaal en als een eerste indruk van de groente teelt moesten de ongeveer twintig belangstellenden hun voordrachten beschouwen. dominee of priester. Wij verzoeken U dan ook onderstaande strook inge vuld in te leveren bij uw uitvoerder". Dit formulier was ondertekend met „Combinatie Brug Oosterschelde" en daarna volgde de strook, waarop zaken ingevuld moesten worden als „naam", „geboortedatum", „bij ongeval waar schuwen" „en wenst geestelijke bijstand van". De samenstelling van dit formulier werd door verschillende werknemers „weinig tactvol" genoemd. De heer E. Groene veld uit Goes, hoofduitvoerder op het werk, noemde het echter slechts een formaliteit. Hij vertelde ons, dat hij toevallig ontdekte, dat op de personeels kaarten niet het kerkgenootschap, waar- bjj de werknemers zijn aangesloten, was ingevuld. „We hebben dit formulier dus in feite alleen rondgestuurd om deze personeelskaarten volledig te maken", zo zei de heer Groeneveld. Hij noemde dit ook niet uitzonderlijk. Bij alle grote bouwwerken moet nu een maal rekening gehouden worden met eventuele ongelukken en op de perso neelskaarten wordt daarom altijd het kerkgenootschap ingevuld. Hij gaf toe, dat het formulier wellicht weinig tact vol is opgesteld, „maar als we het an ders doen kunnen we maanden achter de gegevens aanlopen", zo meende hij. Overigens hoopte de heer Groeneveld, dat op het werk nimmer van deze ge gevens gebruik gemaakt behoeft te wor den. Dat was namelijk de uitdrukkelijke res trictie, die de heer Wattel aan deze voorlichtingsavond verbond. „Want, ziet U er iets in, ga dan niet op eigen houtje verder. Vraag ons een persoonlijk ad vies. Dat is bijzonder belangrijk om een verantwoord plan op te stellen" Zo om schreef hij duidelijk de bedoeling van de ze bijeenkomst. En de voorzitter van deze avond, burgemeester A. C. Willem- sen, voegde er nog dit aan toe: „We kunnen niet allemaal overstappen op champignons". Daarop aansluitend stelde de heer Wat tel nadrukkelijk dat een combinatie van champignonteelt en groenteteelt niet is aan te bevelen, omdat het in beide ge vallen gaat om een duidelijke specialisa tie. Juist dit gespecialiseerde groente- teeltbedrijf prees hij voor de jongeren onder de ex-oesterkwekers het meeste aan, het type dat aanleunt tegen staan de glascomplexen, zoals men die in het Westland vindt. En voor de ouderen achtte de heer Wattel een gespeciali seerde glasaardbeienteelt een omscha keling met goede perspectieven. De des kundige van de voorlichtingsdienst bracht cijfers op tafel voor de opzet van een glasbedrijf van enkele duizen den vierkante meters. Ook een tussen vorm met klein-fruitteelt, eventueel ge combineerd met witlof kwam deze avond als een uitstekend bedrijfstype voor de vroegere kwekers van het zee banket naar voren. Daarbij werd zelfs de suggestie gedaan de loodsen voor de oestercultuur te verplaatsen en nog te benutten. Eerder had de heer Wattel een over zicht gegeven van wat er in de groente teelt zoal „te koop" is. Hij besteedde daarbij aandacht aan export en binnen lands verbruik, grondstoffen voor de conservenfabrieken en de zogenaamde „pan-klare" produkten. Bovendien richt te de heer Wattel de aandacht van zijn gehoor op de vraag van de consument naar zogenaamde primeurs: kasfruit en vroege aardappelen. In het vervolg van zijn betoog liet liij de verschillende bedrijfstypes de revue passeren om ten slotte via een verhan deling over de afzet tot de eerder ge noemde conclusies voor de Yersekse ex- oesterkwekers te komen. Wat is er no dig om groenteteler te worden? Op de ze vraag kwam als antwoord: grond, vermogen, water en elektriciteit, vak kennis. Allemaal onderwerpen, waar over de instantie deze avond graag voorlichting zullen verstrekken. En behalve voor de groenteteelt kwam ook de voorlichting voor de klein-fruit teelt in een behandeling van de heer Ruissen in een duidelijk licht te staan. Het was een leerzame oriëntatie voor de oesterkwekers, die op de schaderege lingen wachten en nu uitkijken naar een nieuwe toekomst. Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2