Bijdrage gemeentefonds onvoldoende voor ons DOE DE WAS KOUD (maar niet in Nederland) MIDDENSCHOUWEN WERKT AAN SANERINGSPLAN SCHARENDIJKE MARKTBERICHTEN B. en w. Sint-Maartensdijk Begroting voor 1964 sluitend Korfbalcontroverse op Schouwen is nu van de baan AGENDA NOORD-ZEELAND Concert in Zierikzee Nederlands Kamerkoor KERKDIENSTEN VADER CATS TER VERDEDIGING VOOR KANTONRECHTER THOLEN GEEN ZOMERWONINGEN IN BEBOUWDE KOM Voetbalontmoeting van Zeemeeuwen en studenten V olkshuisvesting Sophia Loren in Twee vrouwen Aankoop huizen in raad HOUTHANDEL ALBERTS - MIDDELBURG Jaarvergadering S.D.K.B. HAAMSTEDE Broodfabriek Breskens gaat proefdraaien Prijsuitreiking Centrale Fokveedag Nieuwe dienst Nieuw-Middelburg- toneel voor het nieuwe buurthuis Schoolvereniging ulo in Goes Reddingsbrigade in Westkapelle opgericht Fietser gewond bij botsing School verzuimd om duiven te klokken V erkeersovertreders grootste categorie Excuus ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B. en w- van Sint-Maartensdijk vin den een uitkering uit het gemeente fonds van 4,per inwoner voor infra-structuurwerken, waarin economische zaken subsidie ver leent en van 2,per inwoner, die worden uitgekeerd aan alle ge meenten in probleemgebieden, in feite voor opvoering van het ver- zorgingspeil, onvoldoende. Dit is te lezen in een toelichting op de ge meentebegroting voor 1964, die de raad van Sint-Maartensdijk op dinsdag 19 november tijdens de openbare vergadering te behande len krijgt. B. en w. stellen, dat het verzorgingspeil in grotere gemeen ten aanzienlijk hoger is dan in de kleine plattelandsgemeenten. De grotere gemeenten kunnen dus vol staan met de aanwezige voorzieningen te verbeteren en waar nodig aan te pas sen. In een gemeente als Sint-Maartens dijk ontbreken de meeste voorzieningen geheel en moeten deze dus van de grond af worden opgebouwd. Het spreekt van zelf, zo zeggen b. en w., dat zulks met een bedrag van 2.per inwoner, ofte wel 5000,— a 6000 per jaar ten enenmale onmogelijk is. Het gevolg hier van is, dat de gemeente voor elke voor ziening, die men wil treffen direct is aangewezen om een beroep te doen op alle mogelijke subsidies van overheids wege. Met name denken b. en w. hier aan de aanleg van sportterreinen, een gymnastieklokaal en een verenigingsge bouw. Ook de volkshuisvesting stelt jaarlijks grotere eisen aan het gemeentelijk bud get. Alleen al de totale last voor wo ningexploitatie en de krotopruiming overschrijdt een uitgaaf van 10.000. Daarbij komen de steeds toenemende kosten van uitbreïdings- en sanerings plannen en niet in de laatste plaats de sterk stijgende kosten van openbare wer ken en onderhoud beplantingen. Indien hierbij wordt overwogen, dat nog vele uitgaven nodig zijn voor betere ont sluitingen van uitbreidingsplannen en voor rioleringsaanleg, dan is het duide lijk aldus b. en w., dat ook op dit gebied de gemeente volkomen klem komt te zitten. Ter voorkoming van risico's werd in vroeger jaren het jaarlijkse rentever lies op de grondexploitatie ten laste van de gewone dienst genomen. Door de snel lere bebouwing moeten grotere gebieden tegelijk in exploitatie gebracht worden, als gevolg waarvan voor 1964 reeds een renteverlies wordt geraamd van rond 15.500. Het is duidelijk, dat een derge lijke last onmogelijk uit de normale mid delen gefinancierd kan worden. De be groting voor 1964 geeft een totaal aan ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst te zien van 1.629.253,99, terwijl de post onvoorzien is geraamd op 2221,01. De begroting is dus sluitend. In de begroting is echter geen enkele ruimte voor de nog zovele werken, die in de gemeente tot uitvoering gebracht moeten worden, aldus verklaren b. en w. in de toelichting. Op de kapitaaldienst staan geen nieu we investeringen geraamd. Het totaal aan geraamde ontvangsten bedraagt 4.451.064,47 en 4.673.472,09 aan uit gaven, een nadelig slot van 2222.407,62. Volgens de begroting kan worden ver wacht, dat hiervan rond 185.000 kan worden gefinancierd uit de reserves en waarborgsommen, zodat een tekort van 37.000 wordt geraamd. Op 1 januari 1964 is een tekort van 79.000 geraamd. Bij de ingekomen stukken was een brief van de minister van economische zaken, waarin deze meedeelt in principe ook prijsreductie op het nieuw industrieter rein te verlenen voor zover daarop nieu we bedrijven worden gevestigd waar voor de minister ook premie verleent. Een ander belangrijk agendapunt is de restauratie van het gemeentehuis. De architect ir. De Wilde stelt voor de aan leg van een blikseminstallatie onder hands op te dragen aan de firma Hom- mema te Wommels voor een bedrag van f 2175,De raming van de architect bedroeg 3000. Verder moet een besluit genomen worden over de aard van de te lefoonaansluitingen in het gemeentehuis. B. en w. vinden de bestaande installatie onvoldoende. Er zijn slechts vier toestel len. Voorgesteld wordt een krediet van 8000 beschikbaar te stellen voor een nieuwe installatie. Ten gevolge van het uittreden van een aantal gemeenten uit de Centrale Dienst is wijziging van de regeling noodzakelijk op een aantal punten. De voornaamste punten zijn: de cen trale gemeente wordt gewijzigd van Zierikzee in Tholen. De districtsinde ling wordt uit de regeling geschrapt en overgelaten aan het algemeen be stuur, zodat steeds naar behoefte wij zigingen kunnen worden aangebracht. Er wordt een overgangsbepaling op genomen om aan het personeel het thans genoten salaris te garanderen. Van de heer J. C. Meulstee kunnen worden aangekocht de hem toebeho rende panden in de Ark en de Blauw- straat voor in totaal 1300. Dit in het kader van de aankoop van krot woningen. Het bedrag per leerling, dat voor 1964 wordt vastgesteld, is berekend op 49,25. Na het ontslag van de heer Elmers heeft b. en w. aan de technische school tijde lijk als vervanger benoemd de heer D. Vrucht, voorheen leraar aan de techni sche school te Wehe. Deze benoeming is slechts voor periodes van drie maanden geldig, zodat b. en w. de raad voorstellen de heer Vrucht definitief in tijdelijke dienst te benoemen. De moeilijkheden tussen de sportvereni ging „Burgh" en het bestuur van de Schouwen-Duivelandse Korfbalbond, ontstaan door o.a. het opleggen van straffen aan enkele Burghspelers, kun nen als afgedaan worden beschouwd. Een neutrale commissie bestaande uit de heren prof. dr. ir. J. T. Mazure, voor zitter, mr. W. R. Uithof, secretaris, en H. J. Venema die hierin benoemd zijn door de Kon. Ned. Korfbal Bond heeft een dezer dagen uitspraak gedaan. De opgelegde straf door het S.D.K.B.-be- stuur aan de Burghspeler J. L. Hanse dient in zijn geheel te worden vernie tigd. Aan de Burghspeler C. van Nieu- wenhuize zou normaal een berisping dienen te worden gegeven, doch daar de ze speler reeds een straf had ondergaan, wordt deze berisping niet ten uitvoer gelegd en dient de opgelegde straf eveneens te worden vernietigd. Films in N.-Zeeland In de Concertzaal te Zierikzee Sophia Loren in een voortreffelijke film „Twee vrouwen". In deze film is het dat So phia Loren bewijst een groot actrice te zijn. De film speelt tijdens de bevrijding van Italië door de geallieerden. In bioscoop Bom in Haamstede en de Concertzaal voorts een Duitse film, ge titeld „De leeuw van Babyion", een spannende avonturenfilm met Georg Thomalla en Theo Lingen in de hoofd rol. De liefhebbers van oorlogsfilms kunnen terecht in „De gouden leeuw" in Sint- Maartensdijk, waar „De slag in de Ko raalzee" te zien is. Een verdienstelijke oorlogsfilm. Collecte De in Dreischor gehouden huis aan huis collecte voor de Reclassering heeft op gebracht f 30,43. Middenschouwen houdt de situatie van de woningen in de oude dorpskom van Scharendijke in het oog. Het is mogelijk, dat een deel van de oude huizen langs de dijk gesaneerd zullen worden. Bur gemeester S. Francke deelde vrijdagmid dag in de raad mee, dat b. en w. over deze zaak al contact hebben opgenomen met de stedebouwkundige. De voorzitter kon de raad nog geen definitief beeld schetsen van de plannen, die in dit kader op stapel staan, zo bleek tijdens de ver gadering. (Advertentie) (Advertentie) ^OKIOGER ÜUWELltS^M VANDAAG. Middelburg Electro: De misdaad was bijna volmaakt, 19 en 21.15 uur, 14 iaar. City: Tanze met Mir in der Morgen, alle leeft., 20 uur. Aula herv. school Zuidsingel: ge- comb. vergadering P.C.O.V. en K.O.B., 14.30 uur. Koorkerkcentrum: Soosavond herv. instuif, 20 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie reisschetsen en kera miek, 918 uur. Vlissingen Alhambra: De wrekende hand, 19 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Ivanhoe, 19 en 21 uur, 14 jaar. Het Anker. Receptie t.g.v. het 60-jarig bestaan van de Chris telijke Besturenbond te Vlissingen, 1618 uur. Ev. lutherse kerk Walstraat: Bijeen komst Nederlandse Organisten Vereniging district Zeeland, 14 uur. Koopmansha ven: Aankomst St.-Nieolaas, 14.30 uur. Goes Grand: De duurste man van het le ger, 19 en 21 uur, 14 jaar. Oosterkerk: Jaarvergadering Gereformeerde Jonge ren Organisatie Zeeland, 14.30 uur. Land bouw: Expositie postduivenvereniging „Dé Zeeuw", 15 uur Centraal: Kring vergadering Rode Kruis, 11 uur. St.-Maartensdijk De Gouden Leeuw: De slag in de koraalzee, 19.30 uur. Zierikzee Concertzaal: Twee vrouwen, 20 uur, 18 jaar. Haamstede Bioscoop Bom: De leeuw van Babyion, 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: De deugd en de ondeugd, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Vrouwen in de nacht, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. MORGEN. Middelburg City: Tanze met mir in der Morgen, 14.30 en 20 uur, a.1. Electro: De misdaad was bijna volmaakt, *5.30 en 19.30 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: De wrekende hand, 15, 19 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Ivanhoe, 15 uur, 14 jaar. Goes Grand: De duurste man van het le ger, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Zierikzee Concertzaal: De leeuw van Ba byion, 15 uur, 14 jaar. Twee vrouwen, 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: Salvo's in het hooggebergte, 14.30 uur, 14 jaar. Roxy: De deugd en de ondeugd, 16.30, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Onder vreemde vlag, 14 uur, 14 jaar. Luxor: Vrouwen in de nacht, 16, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. Zonder TEXON Is uw gebouw niet af. is HÉT middel tegen doorslaande muren van woningen, bungalows, silo's, transformatorhu.sjes, pakhuizen, etc., etc. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door TELEFOON (01180) 2841 Een zestien vocalisten sterk Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel heeft vrijdagavond in de Grote Kerk van Zierikzee het culturele sei zoen van het stedelijk Nutsdepartement ingezet. Het gebeurde voor een matig groot publiek ongeveer driehonderd bezoekers maar dat heeft dan ook genoten van een avond a-capellazang in variaties, die een bewonderende herin nering zullen achterlaten. Het in 1937 opgerichte koor, al meer dan een kwart eeuw onder de dirigeerstok van Felix de Nobel, heeft laten zien en horen dat het zijn zang van een fluistering zo zacht kan opvoeren tot een volheid van geluid, die doet denken aan een machtig kerkorgel. Het programma van dit concert was er een duidelijke demonstratie van. Het zet te in met een vijfstemmige canon „Sanctus" van Jac Clemens non Papa (1510-1555), onmiddellijk gevolgd door drie bekende liederen uit Valerius' Ge- denckklank: „O Heer, die daar des He mels tente spreydt", „Merck toch hoe Sterck" en „Wilt heden nu treden". Twee liederen van de Italiaanse compo nist Orlando di Lasso „Matona mia cara" en het echolied „Ola, o chebon eco" waren een vrolijk intermezzo tus sen het voorgaande en de achtstemmige geestelijke liederen van Max Reger. Het bekende Ave Verum van Mozart en twee vrolijke liedjes van Josquin des Prés slo ten het programma voor de pauze af. Een belangrijk werk van Joh. Wagenaar, „Musiciens, qui chantent" opende het tweede deel van dit concert, gevolgd door een op toon gezet gedicht van Goethe. Het klokkenspel klonk door in drie Franse volksliedjes „Carillonage". Negrospirituals in een bewerking van Felix de Nobel vielen bijzonder in de smaak en een ervan was de toegift. Met drie Nederlandse geestelijke liederen kwam het einde van het concert. De di rigent zorgde voor een prettige toelich ting bij ieder zangstuk. De voorzitter van het Nutsdepartement, dr. J. C. Röhner sprak aan begin en eind een enkel woord. De Schouwen-Duivelandse Korfbal- bond zal vrijdag 29 november in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de al gemene ledenvergadering houden. Deze begint om half acht. Tijdens deze ver gadering zullen onder meer de kampi- oensprijzen van de competitie 1963 wor den uitgereikt. De sportvereniging „Zeemeeuwen" te Haamstede wil de banden met de Leidse studentenvereniging Lorelei" nog eens nauwer aanhalen. Dat zal hedenmiddag (zaterdag) gebeuren met een voetbal wedstrijd op het sportpark aan de J. J. Boeyesweg. De wedstrijd begint om drie uur.' De centrale bakkerij van de N.V. brood bakkerij West-Zeeuwsch-Vlaanderen in Breskens is zo goed als gereed. Er wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de installaties. In de loop van de volgen de week gaat de fabriek proefdraaien, terwijl op 25 november met de produktie zal worden gestart. Zoals reeds eerder gemeld, wordt deze fabriek geëxploi teerd door negen Breskense bakkers die hun brood en banket van de fabriek gaan betrekken. Later hoopt men de le veringen uit te breiden tot bakkerijen in de omliggende plaatsen. Dat het er goed voorstaat met het klein en grootvee op Schouwen-Duiveland bleek op de donderdagavond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee gehou den prijsuitreiking van de in juli ge houden centrale fokveedag op het nood- sportterrein aan het Groene Weegje in Zierikzee. De heer J. de Weduwen deel de mee, dat ondanks het slechte weer op de fokveedag alle dieren gekeurd zijn. Het weer was er ook de oorzaak van dat het traditionele défilé moest worden af gelast. De voorzitter deelde nog mee, dat in 1964 het eerste lustrum van de fokveedagen zal worden gevierd. Het bestuur is van mening dat deze dag moet uitsteken boven de vorige keuringsda- gen en vroeg aan de agrariërs om sug gesties voor een passende manifestatie. De heer C. den Engelsen uit Goes gaf hierna een overzicht van de kalveropfok- wedstrijd. Schouwen-Duiveland is op de goede weg met het opfokken van kal veren, zo meende hij. „De bewijzen ervan zijn duidelijk getoond tijdens de fokvee dag". De heer Den Engelsen rekende voor de naaste toekomst op een verhoogde acti viteit van de nog jonge Schouwse kal- verhoudersclub. De heer W. den Boer maakte hierna de uitslag bekend van de kalveropfokwedstrijd die gehouden werd in de periode van 1 december 1962 tot juli 1963. De prijzen werden behaald door de dieren van de volgende eigenaars: 1. J. v. d. Hoek te Ellemeet (236 pun ten), 2. L. M. Steenpoorte te Ooster- land (224 punten), 3. mej. S Verburg te Noordgouwe (217 punten). 4. mej. J. J. v. d. Have te Oosterland (210 pun ten), 5. J. A. Rotte te Kerkwerve (203 punten), 6. mej. M. D. Rotte te Kerk werve (198 punten), 7. J. van Damme te Ouwerkerk (188 punten) 8. Jac. van Damme te Ouwerkerk (184 punten), 9. H. Coomans te Eikerzee (178 punten), 10. A. van As te Noordgouwe (178 pun ten), 11. C. Boot te Noordwelle (177 punten), 12. P. A. van As te Noordgouwe (176 punten), 13. mej. J. A. Boot te Noordwelle (170 punten). De jury be stond uit de heren Den Engelsman, Beenen en Van Klinken. Na het vertonen van 'n film over „De koe en de melkmachine" werden de overige prijzen van gekeurd rundvee, paarden en schapen uitgereikt. De uit slag van deze prijzen zijn destijds na de fokveedag al gepubliceerd. De heer W. J. de Vrieze had dit punt ter sprake gebracht, toen de raad twee voorstellen in behandeling kreeg over de aankoop van weningen in dit deel van Scharendijke: de panden Dijkstraat 22 en Dijkslop 4. „Is het niet de bedoe ling om de woning Dijkslop 4 tot zomer woning te bestemmen?" zo informeerde de heer De Vrieze. Hij wees erop, dat voor dit doel ook toestemming is gege ven bij andere woningen in de bebouw de kom. Burgemeester Francke meende, dat zomerwoningen buiten de bebouwde kom horen. Bovendien verklaarde hij, dat de woning daarvoor in te slechte toestand is: dat is b. en w. gebleken, toen zij er een kijkje gingen nemen. De raad kon zich verenigen met het voor stel de beide panden aan te kopen. Het voorstel om de subsidie voor het maatschappelijk werk met ingang van 1964 van 30 op 40 procent van"de subsi diabele kosten te brengen, gaf stof voor enkele kanttekeningen. Die betroffen met name de voorwaarde, die b. en w. bij het voorstel gesteld wilden zien: de subsidieverhoging gaat alleen door, als alle gemeenten op "het eiland de gewij zigde subsidieregeling aanvaarden. Mèt het oog op „onaangename ervaringen in het verleden" vróeg de heer J. N. Viergever (a.r.): „Wordt er aan vast gehouden?" Burgemeester Francke be vestigde dit. De actieve buurtvereniging Nieuw Mid delburg is vrijdagavond in het City-thea ter een forse serie toneelavonden ge start, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het bouwfonds voor het buurthuis van Nieuw Middelburg. Het optreden in de eigen woonplaats vorm de het begin van een aantal uitvoerin gen, die de toneelclub van deze buurt vereniging in talrijke gemeenten op Walcheren zal brengen. Verschillende afgevaardigden van Walcherse plaatsen waren deze avond aanwezig en zij zul len na afloop ongetwijfeld geen spijt hebben gehad, dat zij de buurttonelis- ten uitgenodigd hebben. De avond werd geopend door de voor zitter van Nieuw Middelburg, de heer J. C. Wisse, die zich met waarderende woorden richtte tot de heer Le Grand, die te zamen met de heren Jobse en Zech veel werk heeft verzet voor het buurthuis. De heer Wisse veronderstel de, dat de heer Le Grand, niet meer in Middelburg woonachtig, toch een bijzon der groot "genoegen zal doen. wanneer het gebouw over twee weken geopend wordt. Voorts stak de heer Wisse een pluim op de hoed van de heer J. Bak ker, die als leider van de toneelvereni ging al vele malen gelden bij elkaar speelde voor het nieuwe clubhuis. Hij was er van overtuigd, dat ook deze se rie toneelavonden zijn financiële vruch ten zal afwerpen. Vervolgens kregen de heer Bakker als hoofdrolspeler en regisseur, en zijn enthousiaste tonelisten het woord om de opvoering van de klucht in drie bedrij ven „Je moet er niet mee spelen" waar te maken. De eerste van deze twaalf op voeringen had voor de toneelgroep zeker een veelbelovende start. De vele buurt bewoners en verdere genodigden hebben zich deze avond uitstekend geamuseerd met het gesol met een half miljoen gul den, zoals advocaat Max Dilleman (op knappe wijze door de heer Bakker op de planken gezet) en zijn toneelvrienden dat uitbeeldden. De verdere medewer kenden, de dames D. Willeboordse, M. Kallemein. M. Dekker en A. Nellen en de heren L. Davidse, J. J. v. d. Ouden en F. de Leeuw kregen na afloop dan ook een hartelijke en verdiende ovatie. Voor een uitstekende grime zorgde ook dit maal weer de heer I. A. Lorier. De christelijke uloschool in Goes is een leerlingenvéreniging rijk. In een leer lingenvergadering is besloten een schoolvereniging op te richten. De ver eniging krijgt de naam „Juvenuta". Voor de contacten van de schoolvereni ging met het docentenkorps zullen de herén Holwerda en K. de Meester fun geren. De raad rondde de situatie af, die zich ontwikkeld heeft sinds een aan tal Schouwse gemeenten uit de cen trale dienst „Noord-Zeeland" zijn ge- -stapt: deze regeling werd aangepast aan de nu bestaande toestand. Tho len wordt de nieuwe centrumgemeen te. Er wordt een overgangsregeling ingesteld voor wat betreft de be zoldiging van het personeel, zo licht te burgemeester Francke toe. Verder benoemde de raad in deze verga dering de heer J. Landman tot ambte naar van de burgerlijke stand, werd. on danks wat haken en ogen aan het systeem de definitieve werkclassificatie voor de gemeentewerklieden en de ha venmeester van Kloosternol ingevoerd, en ging men akkoord met het voorstel de leerlingen van de lagere scholen in Middenschouwen ter gelegenheid van de herdenking „150 jaar Koninkrijk" een boekje dat is getiteld „Kinderen uit 1813" of een feestcahier uit te reiken. De heer J. N. Viergever zal de gemeen te opnieuw vertegenwoordigen in de in stelling voor maatschappelijke zorg. De woonruimtecommissie de heren A. Kloet, K. A. van Langeraad te Kerk werve, H. Ringelberg te Scharendijke, L. J. Steketee te Duivendijke en J. H. de Jonge te Ellemeet werd herbe noemd. Onder auspiciën van de V.V.V. Westka pelle is te Westkapelle een afdeling van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen opgericht. De heer I. van Bel, lid van het hoofdbe stuur, gaf een uiteenzetting over het doel en werk van de bond. Staande de vergadering gaven zich 12 leden op. Als bestuursleden werden be noemd dr. Huygens tot voorzitter en de heer A. Huibregtse als secretaris-pen ningmeester. Vrijdagmiddag omstreeks half een is de Oostburgse gemeenteambtenaar A. J. de K., die per fiets op weg was naar huis, in de Brouwerijstraat aangereden door een auto. Deze auto bestuurd door de heer J. A. B„ ambtenaar bij de keurings dienst van waren te Goes, reed achter uit een particuliere uitrit uit en kwam daarbij in botsing met de fietser. Nadat de Oostburgse arts F. F. Loose ter plaatse eerste hulp had verleend werd het slachtoffer met een ernstige been wond en enkele ontvellingen naar zijn woning gebracht. De fiets werd zwaar beschadigd. ZONDAG 17 NOVEMBER Ned. Herv. Kerk. Brouwershaven 9.30 ds. Oort. Bruinisse 10 en 5 ds. v. d. Sar. Burgh 10 ds. Don. Dreischor 9.30 vic. Keiling. Eikerzee (Scharendijke) 10 ds. Roodenburg. Haamstede 10 en 7 ds. Boer. Kerkwerve 10 ds. Zonneveld. Nieu- werkerk 10 ds. Westerhof. Noordwelle 11 ds. Van Liere. Noordgouwe 11 vic. Keiling. Ouwerkerk 11 ds. Assendorp. Oosterland 10 en 6 ds. Groenewegen. Renesse 9.30 ds. Van Liere. Serooskerke 2 ds. Zonneveld. Sirjansland 10 lees- dienst, 6.30 ds. Broere. Zierikzee, Nieu we Kerk 10 en 6.30 ds. Lam, Lutherse Kerk 7 dr. Boeke, Zonnemaire 11 ds. Oort (H.D.). Gereformeerde Kerk. Brouwershaven 10 en 2.30 ds. Wentzel. Bruinisse 10 en 5 ds. v. d. Linde. Haamstede 10 en 5 ds. Boer- ma. Nieuwerkerk 10 en 5 ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 ds. Krabbe. Scha rendijke 10 en 2.30 ds. Scholing. Zierik zee 10 en 5 ds. Greving. Zonnemaire 10 en 2.30 ds. Van Heeten. Gereform. Gem. Bruinisse 10 en 5 leesd. Haamstede 10 en 3 leesd. Nieuwerkerk 10 en 3 ds. Karens. Oosterland 10, 2.30 en 6 dhr. Mouw. Zierikzee 10, 2 en 6 leesd. Oud-Geref. Gem. Bruinisse 10 en 5 leesd. Oosterland 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Kerkwerve 10 en 6 ds. Westerink. Zierikzee 10 en 6 ds. v. d. Klis. Haamstede 10 leesd., 3 ds. Westerink. Nieuwerkerk 10 leesd., 3 ds. v. d. Klis. Leger des Heils. Zierikzee 10 en 7.30 samenkomst. Geref. Kerk (Vrijgem.). Brouwershaven 10 en 3 ds. Keizer. Ned. Herv. Kerk. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 ds. Leenmans. Poortvliet 10 en 6 ds. Van Dijk. Scherpenisse 9.30 leesd., 6.30 ds. Alblas. St.-Annaland 10 ds. Al- blas, 6 ds. v. d. Haar. Stavenisse 10 en 6 dhr. Van Kampen. St.-Maartensdijk 9.30 en 2 ds. v. d. Haar. Tholen 10 en" 3 eerw. heer Stolk. St.-Philipsland 9.30 leesd., 2.30 ds. Alblas. Gereform. Kerk. Oud-Vossemeer 10 en 3 ds. Houtman. Poortvliet 10 en 2.30 ds. Van Egmond. Tholen 10 leesdienst, 5 ds. Van Egmond. Anna-Jacobapolder 10 en 2.30 ds. Haverkamp. Gereform. Gem. Poortvliet 10, 2 en 6 leesd. Scherpenisse 9.30, 2 en 6 leesd. St.-Annaland 9.30, 2 en 6 leesd. Tholen 10, 2.30 en 6.30 stud. Weststrate. St.- Philipsland 9.30, 2.30 en 6 leesd., 16 nov. 7 stud. Weststrate. Oud-Geref. Gem. St.-Maartensdijk 9.30, 2 en 6 leesd. St.-Philipsland 9.30, 2.30 en 6 ds. Gebraad. Stavenisse 9.30, 2 en 6 ds. Slager. Chr. Gereform. Kerk. Oud-Vossemeer 10 2.30 en 6.30 leesd. Tholen 10 en 6.30 ds. Van Doorn. Rehoboth. St.-Maartensdijk 7 dienst. Ned. Prot. Bond. Tholen 5 mevr. J. Brouwer, B.o.Z. jeugddienst. Oud-Gereform. Kerk. St.-Maartensdijk 9.30, 2 en 6 leesd. Geref. Gem. in Ned. Oud-Vosemeer 10, 2.30 en 6.30 leesd. Kerkelijk Leven. Tholen 5 ds. H. W. Hemmes, Schiedam. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN. Zierikzee: dokter W. Bontkes, Touwbaan 20, tel. 2280: Dreischor, Brouwershaven en Noordgouwe: dokter C. J. van der Waarden, Noordgouwe, tel. 01112480: Bruinisse en Oosterland: dokter K. van Leeuwen, Brui nisse, tel. 01113280: Stavenisse, St.-Maar tensdijk en St.-Annaland: dokter H. Zoete- man, Stavenisse, tel. 01663400: Tholen, St.- Philipsland, Poortvliet, Nw. en Oud-Vosse meer: dokter J. Vermet, Achterstraat 21, Nw-Vossemeer, tel. 01676415 en dokter A. A. Kugel, Lageweg, Poortvliet, tel. 01662400. DIERENARTSEN. Voor Schouwen-Duiveland: dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. 01116310. Advertentie Onder deze kop gaf een landelijk dagblad een interessant bericht over een nieuw wasmiddel Het nieuws komt als zo vaak uit Amerika. Lever Bros, een zusteronderneming van de Sunlightfabrieken, heeft daar een speciaal koud- water-wasmidde) ontwikkeld. Dit feit is tekenend voor de wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. De Nederlandse huisvrouw doet dat niet, want haar wasmiddel wast en bleekt tegelijkertijd. En die bleekwerking komt vooral tot zijn recht bij hogere temperaturen Hoe warm het sop moet zijn Eigen ervaring leert iedere vrouw, met welke temperatuur juist hóar was het meest is gediend. De een moet de was koken om het goed werkelijk wit te krijgen, de ander gebruikt bijv. heet water uit boiler of geiser en een derde doet het nóg weer anders. Ai die verschillen in wasmethode en temperatuur stellen hoge eisen aan een wasmiddel. Het moet onder uiteenlopende omstandigheden bij temperaturen van goed warm tot kokend heet zijn volledige waswerking ontwikkelen. Er is in Nederland een produkt dat deze voorwaarden bijzonder goed ver vultOMO. De Sunlightfabrieken hebben OMO alles gegeven wat nodig is, om bij elke wasmethode aan de hoogste eisen te voldoen. De veelzijdigheid van OMO garandeert iedere huisvrouw een frisse, witte was. OMO is HET was middel voor het beste resultaat bij elke wastemperatuur. VEILING MIDDDELBURG. 15 november. Fruit: Jonathan 75-80 35, 70-75 38, 65-70 32, 60-65 26, 3 grof 22—24. Glorie van Holland 75-80 3239, 65-75 3032. Gro ninger Kroon 65-75 38, 55-65 23. Tomaten A 2672, B 2652, C 2546. Lombarts Calville 70-op 30, 65-70 27, 60-65 20. Gieser Wilde man 50-op 4448. Golden Delicious 70-75 49, 65-70 45, 60-65 34. 3 grof 46. Black Alicante 204—231. Groenten: Andijvie 1527. Witlof 2254. Prei 21—30. Kroten kg 1219. Sav. Kool 2031. Rode kool 1018. Boerenkool 10 19. Witte kool 1418. Glassla 1118. Natuur- sla 3.50—13. Bloemkool 4 per kist 4261, 6 per kist 2652. 8 per kist 2142. 10 per kist 1018. Bospeen 1726. Spruiten onge- schoond 4175, geschoond 3782. Breekpeen 613. Uien 1417. Kassnijbonen 194206. Veldsla 117—210. VEILING GOES. 15 november. Black Alicante 2 151. Bramen per doos 1 2526. Groenten. Per stuk: Bloemkool Al 5262, A2 37—51. BI 2947, B2 19—35, C2 12—17, afw. 12—40. Kropsla 2 6. Cl 3.50. Per bos: Selderij 78. Peterselie 1418. Kroten 23. Per kg: Andijvie 1 16—22, 2 7—17. Prei Al 14—21, A2 10—17. Witlof Al 4248. A2 33—35, B2 2633. afw. 21. Tomaten A 4659, B 55 74. C 35. Spruiten Al 26—38, A2 23—30. BI 20. B2 15. Veldsla 1 74. 2 54. Selderij 31—34. Knolselderij 1 11. 2 78. Rode kool 10 12, 2 7—9, BI 5. Witte kool 1 8—9. Groene sav. kool 1 23—24, 2 9—17, BI 18. Boeren kool 1 8—9. Uien afw. 3.50—7. Peen BI 13— 14. Spinazie 1 60. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 5815 kg, 1,182,02. Schar 176 kg. Bot 214 kg. Wijting 35 kg. Tong 5 kg. Kabeljauw 5 kg. Rog 2 kg. Ongesorteerde vis 4 kg. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg BLANKER, tel. 2865. T.C. WALCHEREN, tel. 3200. Een krasse vertegenwoordiger van de categorie verkeersovertreders, die gis termiddag voor de kantonrechter in Tho len verscheen, was de 79-jarige heer C. M. N. uit Sint-Philipsland, die met zijn fiets op een kruising geen voorrang had verleend aan een automobilist. De heer N. voerde in zijn felle verweer aan, dat de auto hem gesneden had en dat hij de wagen niet had kunnen zien aankomen. De kantonrechter, mr. VV. E. van Vloten, vroeg hem of het niet beter zou zijn in het vervolg maar niet meer met de fiets op de snelwegen te komen. Ver dachte verdedigde zich zelfs met citaten van Jacob Cats. Maar toen de kanton rechter hem vroeg wat vader Cats dan wel zou zeggen van deze haastige tijd, antwoordde verdachte: „Wie haastig is moet met een ezel rijden". De officier eiste 25 subs. 5 dagen. Het vonnis werd f 10 subs. 2 dagen. De heer M. O. uit Sint-Maartensdijk had zonder rijbewijs op een motorfiets ge reden, naar zijn zeggen om te oefenen. Maar omdat hij op de verkeerde plaats had geoefend, eiste de officier 50 subs. 10 dagen. Toen verdachte zei, dat hij nu zijn rijbewijs had, wilde de kan tonrechter de zaak aanhouden om de datum van de overtreding en van het behalen van het rijbewijs met elkaar te vergelijken. De heer A. C. uit Borghout (B.) had op Tholen te hard gereden met zijn auto. „Ik moest op tijd op mijn werk zijn" was zijn verweer. Maar dit ex cuus werd niet geaccepteerd. Hij werd conform de eis veroordeeld tot 30 subs. 6 dagen. Verdachte zei dat hij in België minder gekregen zou hebben. „Maar U bent hier in Neder land", antwoordde mr. Van Vloten. De uitvoerder P. H. uit Oud-Vossemeer stond terecht omdat hij, nabij Breda, had gereden met een trekker, waarvan de stuurinrichting defect was, de rem men niet werkten, de banden glad waren en een wiel los zat. Bovendien verkeer de het geheel in een vervallen toestand. Het verweer van H. was dat hij bijna nooit met dit voertuig op de openbare weg komt. De officier, mr. J. L. An- dreae eiste voor de diverse tekortko mingen van „dit stuk sloop" tweemaal 50 subs 10 dagen en eenmaal 100 subs. 20 dagen, alsmede verbeurdver klaring van de trekker. Het vonnis was conform de eis. De chauffeur J. W. uit Rotterdam had bij het achteruitrijden met zijn tankwa gen met aanhanger in Sint-Philipsland een personenauto geraakt en bescha digd. Eis en vonnis waren 10 subs. 2 dagen. De 21-jarige H. D. uit Geisenkirchen werd veroordeeld tot 75 subs. 15 da gen omdat hij zich met zijn wagen bij de veerpont Anna Jacobapolder-Zijpe niet bij de wachtende file had aangeslo ten, maar zich had ingevoerd in een gat dat voor hem was opengehouden. De gemachtigde en verdediger van D., mr. H. D. J. Wolfensberger, zei dat D. zich de eerste maal passief had teruggetrokken, toen de politie hem dit gelastte en dat hij bij de tweede waarschuwing was terugge gaan naar Sint-Philipsland en daar zijn wagen had neergezet. D. meen de dat de politie de hele zaak extra zwaar had opgevat en de omstan ders hem onvriendelijk hadden beje gend, omdat hij Duitser was. Dit excuns wekte de verontwaardiging op van de kantonrechter, die zei dat de hele zomer alles goed gegaan was met duizenden Duitsers en dat deze ene meende er nu zo maar tussen te kunnen kruipen. Hij vonniste con form de eis tot 75 subs. 15 dagen. De landarbeider J. v. H. uit Sint-Maar tensdijk had met zijn brommer geen voorrang verleend aan een scootertijder en kreeg conform de eis 40 subs. 8 dagen. De heer C. uit Deurne (B.) had te Sta venisse ondermaatse vis vervoerd. Te gen de politie had hij gezegd dat die kleintjes juist de lekkerste zijn. De of ficier eiste 20 subs. 4 dagen. Het von nis luidde 15 subs. 3 dagen. De vervoerder M. O. uit Tholen stond terecht wegens het vijfvoudig overtre den van het rijtijdenbesluit. Hij had de werkboekjes van zijn chauffeurs niet steeds gecontroleerd, een ander werk boekje niet lang genoeg bewaard en was bovendien niet in het bezit van een bemanningsregister. „Ik heb nooit ge snapt hoe dat nou allemaal in elkaar zat" verklaarde verdachte tegen mr. Van Vloten. Op de vraag hoe het er nu mee stond antwoordde O. dat hij nu alles wist en ook alles in orde had. De officier eiste tweemaal 15 subs. 3 da gen en driemaal 15 subs. 1 dag. De kantonrechter vonniste tweemaal 10 subs. 2 dagen en driemaal 5 subs. 1 dag. De heer J. G. uit Sint-Philipsland stond terecht omdat hij zijn zoontje zonder toestemming van de hoofdonderwijzer had thuisgehouden. „Het was voor mij noodzaak, edelachtbare, hij moest dê duiven klokken", was zijn verweer. De officier vond het bijzonder kwalijk en eiste 25 subs. 5 dagen. Verdachte zei het heel veel te vinden. Maar toen hij op de vraag van mr. Van Vloten, of hij dat niet voor zijn duiven over had, be vestigend beantwoordde, werd hij con form de eis veroordeeld. De laatste die voor de tafel verscheen was de pensionhouder A. C. R. uit Tho len. Hij had jarenlang geen luister- en kijkgeld betaald en zijn toestellen ook niet officieel aangegeven. Verdachte verdedigde zich met te zeggen dat hij steeds aan de BUMA betaalde en dat hij gedacht had dat die het verder wel in orde zou maken. De kantonrechter probeerde hem duidelijk te maken dat hij daarnaast ook nog het wettelijk ver plichte luister- en kijkgeld had moeten betalen. De officier meende dat R. mo gelijk te goeder trouw had gehandeld en eiste tweemaal 10 subs. 2 dagen. De kantonrechter geloofde weliswaar niet zo sterk in „de goede trouw", maar vonniste toch conform. VEILING ROTTERDAM. Donderdag 14 nov. Aardappelen 1317. An dijvie 2636. Bloemkool 1 A: 6 st. p. bak 5476, 7 St. p. bak 5059. 8 St. p. bak 3854. Bloemkool 2 A: 6 st. per bak 2759, 7 st. per bak 3742. 8 st. p. bak 2040. Rode kool 10—18. Gele kool 1321. Groene kool 17—23. Sla 1 A 7—10. Spruiten 1 A 54—68, 2 A 40—49. 1 B 31—39, 2 B 15—18, 1 D 55— 67 Prei 2031. Selderij 716. Peterselie 14 15. Grote peen 816. Uien 1 1623, gesch. 2228. Boerenkool 1623. Sjalotten 81. Wit lof 1 A 59—69. 2 A 50—63, 1 B 50—59, 2 B 3650. Aanvoer 32.000 kg. Black Alicante 167—224. Golden Delicious 1 AA 68—73, 1 A 53—64. 1 B 42—61. 1 C 3314. Coxs Orange Pippin 1 AA 71—87. 1 A 98—76, 1 B 42—53. 1 C 2836, 2 A 3950. 2B 2541. Aanvoer 25.000 kg. Jonathan 1 AA 41—47, 1 A 32— 49, 1 B 26—39. 1 C 17—27. 2 A 27—43, 2 B 18—27 2 C 17—20. Goudrenette 1 AA 37—53, 1 A 34—55. 1 B 31—48, 1 C 26—34, 2 A 35 37. Laxton's Superbe 1 AA 3210. 1 A 27—40, 1 B 19—27, 1 C 13—19, 2 A 23—33. Glorie van Holland 1 AA 30—39. 1 A 26—36, 1 B 24—30, 1 C 18—23, 2 A 27—31. 2 B 21— 22 St.-Remy 1 A 35—38, 1 B 35—36, 1 C 35—36. Legipont 1 A 68—75. 1 B 6463. 1 C 6364. Aanvoer 13.000 kg. Conference 1 A 59—63, 1 B 49—56. 1 C 42—46. VISMIJN BRESKENS. Aanvoer in de week van 4 t.m. 9 november. 783 kg. bot. 1023 kg schar, 261 kg schob 72 kg tong. 4 kg tarbot. 385 kabeljauw. 3288 kg wijting. 12 kg rog, 72 kg makreel. 2078 kg sardtjn, 32.762 kg exportgarnalen, 1912 kg binnenlandse garnalen, 768.300 kg haring, 1160 kg onverkochte haring, 422 kg onverkochte vis, 14.432 kg onverkochte sar- dijn. VEILING TERNEUZEN. Glassla 1 7101210. Bloemkool A 5058, A2 30—51, B 4348, B2 17—33. C2 12—13. afw. 12—25. Knolselderij 13—16. Selderij 11—12. Bintje 1 1170-1310. Andijvie 822. Prinses- senbonen 2 165. Rode kool 9. Sav. kool 24 30. Breekpeen 7. Waspeen 1217. Prei 22— 35. Spruiten geschoond 63—88, ongeschoond 5965. Tomaten A2 2569. C2 36. Uien 1 17, 2 4—7. Witlof A 51. B 41—51, B2 22—44, afw. 1540. Appelen: Golden Delicious 1 80 58 61, 75 60—63. 70 95—58. 65 35—45, 60 36—37. 2 75 49—54, 70 4548. 65 40—41, 2D 12, 3 grof 25, 3 fijn 12. Goudrenet 1 85 3539, 80 36, 70 32. 65 28—32, 2 85 32, 80 33. 75 32. 70 31. 60 27—29, 2D 17—22, 3 grof 28, 3 fijn 15. Jo nathan 1 85 34 80 31—34. 75 32—34. 70 32— 34. 65 27—30, 60 21. 2 85 22, 80 23, 75 24, 70 24, 65 21. 60 20, 2D 14 3 fijn 14. Cox Orange 1 79 72—75. 2 75 62—63, 70 60—62, 65 56—57, 55 29—30, 2D 19—20, 3 grof 45—46, 3 fijn 16—17. Laxtoh 2 70 2526, 65 21—22. Peren: Comtesse 1 75 30, 60 32, 55 17. 3 grof 15. VEILING STAVENISSE. 15 november. Uien middel 16.70, bonken 18.50, drielingen 20.10, pickles 24.30, stek 4.30. Aan voer 118 ton. VEILING KAPELLE. 15 november. Industrie- en exportveiling. Goudrenet 1 90 3538, 85 40, 80 38.60, 79 35.90—36.10, 70 33.80, 65 31, 60 29, 2 85 36. 80 33, 75 31, 70 30, 65 28, 2D 20, 3 grof 28—29, 3 fijn 18. Jonathan 1 80 32. 75 34, 70 31.90— 32.90, 65 29.60—29.70, 60 26, 2 80A 24, 75A 26— 28, 65A 23.70—23.80, 70A 23.40—26.70, 60A 22.90 —23.10, 2 80B 22. 75B 18—20, 65B 19, 60B 19, 2D 13—14, 3 grof 16—17, 3 fijn 13. Saint Remy 1 75 32. 65 34. 2 75 32, 65 34, 2D 31, 3 grof 28, 3 fijn 24. Glorie van Holland 2 80 26, 75 29, 70 25—26, 65 24, 3 grof 23, 3 fijn 15. Sterappel 1 60 37, 55 28. 2 55 18, 2D 12, 3 fijn 10. Laxton Superb 1 80 40, 75 42, 70 36 37, 65 28—29, 60 21, 2 70 24, 65 19, 60 20, 2D 17, 3 grof 24. Comtesse de Paris 1 70 33, 65 33, 60 31, 55 23. 2 70 26, 65 26, 60 25, 55 19, 2D 1013, 3 grof 1316, 3 fijn 8.50. Ingrid Marie 1 75 41, 2 70 39—38. 65 29. 3 grof 23. 3 fijn 16. Golden Delicious Ex. 80 5963, 75 65, 70 60, 1 80 53—58, 75 54—63, 70 52—60, 65 42—53, 60 37—45, 2 80 44—49, 75 41—52, 70 42—50, 65 37—45, 60 25—37, 2D 16—24, 3 grof 22—32, 3 fijn 13—18. Zoete Ermgaard 1 69 66—70. 60 53—64, 55 4145, 2 55 35, 2D 17—23, 3 grof 36, 3 fijn 10—20. Winston 2 75 26, 70 28, 65 21, 60 13, 55 10. Lomb. Calville 1 75 31, 2 70 26, 65 18, 60 16, 2D 16. Rode Goudrenet 2 90 46, 85 49, 80 45, 75 40, 3 grof 30, 3 fijn 23. Jo sephine de Maline 2 60 26, 65 44, 59 26. 50 15. Cox Orange Pippin 1 75 76, 70 70—74, 65 62— 67, 60 49. 55 38, 2 70 74, 65 65, 60 43, 55 35— 36, 2D 1518 3 grof 46, 3 fijn 22. Goudrenet geel 1 85 47. 80 45. Zoete Campagne 1 65 45, 60 35. 2D 1021. Bellefleur 1 70 31. 65 31, 60 26, 2D 14, 3 grof 16, 3 fijn 12. Doyenne du Cornice 2 79 95—105, 70 98. 65 91, 2D 74. 3 grof 72, 3 fijn 52. Gieser Wildeman 1 55 58. 50 45 48, 2 60 60—61, 65 4?—58, 50 39—45, 2D 25. 3 grof 3046, 3 fijn 1524. Groninger Kroon 2 60 26, 55 15, 2D 13, 3 grof 14, 3 fijn 13. Winterlouwtje 1 50 30. 2D 9.50. Kleipeer 1 50 2429, 2D 1019. Zoete Winterkroon 2 55 21, 60 27. 65 36. 2D 14. Geplukte kroetappels 13.90. val kroetappels 11. kroetperen doordraai. Bramen industrie voor levering aanstaande maandag en dinsdag 2 6266. Gewone veiling: Bramen per doos 2 41—56. Mispels per kg 1 37. Tomaten per kg 2A 25— 45. 2B 25—28, 2C 25—27. Groenteveiling: Spruitkool 51. Andijvie 18. Witlof 46. Prei 14—21. Knolselderij 150. Kas snijbonen 148, afw. 101. Spinazie 50. VEILING BERGEN OP ZOOM. 15 november. Andijvie 1218. Bloemkool 12 72. Rode kool 8—13. Witte kool 6—12. Sav. kool 1622. Boerenkool 1421. Snijbonen 149 -247. Sperciebonen 160. Bospeen 1826. Breekpeen 68. Waspeen 22—28. Witlof 30— 68 Uien 621. Selderij 2088. Sla 413. Spruiten 25132. Prei 11—24. Tomaten 25— 38. Cox Orange 50—68. Jonathan 15—32. Glo rie van Holland 2536. Golden Delicious 4064. Saint Remy 2532. Door een noodlottig ongeval werd plotseling uit ons midden weggenomen onze zeer geziene en gewaardeerde medewerker, collega en vriend, de heer K. G. VAN MAASDAM op de leeftijd van 63 jaar. Gedurende bijna 50 jaar heeft hij onze zaak en onze familie met grote trouw en voorbeeldige ijver gediend. Wij zullen hem niet licht vergeten. Directie en personeel N.V. „La Vitesse" Fam. Van der Peijl Goes, 15 november 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 25