Bijdrage gemeentefonds voor ons onvoldoende DOE DE WAS KOUD (maar niet in Nederland) Herindelingsplan remt expansie Zoutelande Ben u). Sint-Maartensdijk Begroting voor 1964 sluitend AGENDA KERKDIENSTEN VERTRAGING GOEDKEURINGEN REMT BOUWPLANNEN K0RTGENE MARKTBERICHTEN „WEDERZIJDS", DOCUMENTAIRE OVER KONINGIN WILHELMINA V olkshuisvesting ranjetiijfmcl Schoolvereniging ulo in Goes V aardigheidsproeven Korfbalclub viert feest HOUTHANDEL ALBERTS - MIDDELBURG Verdere opspuiting van de schorren Directeur C. Post van W. Schipper en Zn. N.V. vierde jubileum Collecte Broodfabriek Breskens gaat proefdraaien Ouderavond openbare ulo B. en w. over begroting 1964: FILMS IN ZEELAND Britse humor met beste Engelse humoristen Nieuwe kapitaaluitgaven komen bij een aparte begrotingswijziging Sluitend Uitgaande ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N T B. en W' van Sint-Maartensdijk vin den een uitkering uit het gemeente fonds van 4,per inwoner voor infra-structuurwerken, waarin economische zaken subsidie ver leent en van 2,per inwoner, die worden uitgekeerd aan alle ge meenten in probleemgebieden, in feite voor opvoering van het ver- zorgingspeil, onvoldoende. Dit is te lezen in een toelichting op de ge meentebegroting voor 1964, die de raad van Sint-Maartensdijk op dinsdag 19 november tijdens de openbare vergadering te behande len krijgt. B. en w. stellen, dat het verzorgingspeil in grotere gemeen ten aanzienlijk hoger is dan in de kleine plattelandsgemeenten. De grotere gemeenten kunnen dus vol staan met de aanwezige voorzieningen te verbeteren en waar nodig aan te pas sen. In een gemeente als Sint-Maartens dijk ontbreken de meeste voorzieningen geheel en moeten deze dus van de grond af worden opgebouwd. Het spreekt van zelf, zo zeggen b. en w., dat zulks met een bedrag van 2,per inwoner, ofte wel 5000,— a 6000 per jaar ten enenmale onmogelijk is. Het gevolg hier van is, dat de gemeente voor elke voor ziening, die men wil treffen direct is aangewezen om een beroep te doen op alle mogelijke subsidies van overheids wege. Met name denken b. en w. hier aan de aanleg van sportterreinen, een gymnastieklokaal en een verenigingsge bouw. Ook de volkshuisvesting stelt jaarlijks grotere eisen aan het gemeentelijk bud get. Alleen al de totale last voor wo ningexploitatie en de krotopruiming overschrijdt een uitgaaf van 10.000. Daarbij komen de steeds toenemende kosten van uitbreidings- en sanerings plannen en niet in de laatste plaats de sterk stijgende kosten van openbare wer ken en onderhoud beplantingen. Indien hierbij wordt overwogen, dat nog vele uitgaven nodig zijn voor betere ont sluitingen van uitbreidingsplannen en voor rioleringsaanleg, dan is het duide lijk aldus b. en w., dat ook op dit gebied de gemeente volkomen klem komt te zitten. Ter voorkoming van risico's werd in vroeger jaren het jaarlijkse rentever lies op de grondexploitatie ten laste van de gewone dienst genomen. Door de snel lere bebouwing moeten grotere gebieden tegelijk in exploitatie gebracht worden, als gevolg waarvan voor 1964 reeds een renteverlies wordt geraamd van rond 15.500. Het is duidelijk, dat een derge lijke last onmogelijk uit de normale mid delen gefinancierd kan worden. De be groting voor 1964 geeft een totaal aan ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst te zien van 1.629.253,99, terwijl de post onvoorzien is geraamd op 2221,01. De begroting is dus sluitend. In de begroting is echter geen enkele ruimte voor de nog zovele werken, die in de gemeente tot uitvoering gebracht moeten worden, aldus verklaren b. en w. in de toelichting. Op de kapitaaldienst staan geen nieu we investeringen geraamd. Het totaal aan geraamde ontvangsten bedraagt 4.451.064,47 en 4.673.472.09 aan uit gaven, een nadelig slot van 2222.407,62. Volgens de begroting kan worden ver wacht, dat hiervan rond 185.000 kan worden gefinancierd uit de reserves en waarborgsommen, zodat een tekort van 37.000 wordt geraamd. Op 1 januari 1964 is een tekort van 79.000 geraamd. Bij de ingekomen stukken was een brief van de minister van economische zaken, waarin deze meedeelt in principe ook prijsreductie op het nieuw industrieter rein te verlenen voor zover daarop nieu we bedrijven worden gevestigd waar voor de minister ook premie verleent. (Advertentie) ^(ORLOGEHJuWEUSR^j' VANDAAG. Middelburg Electro: De misdaad was bij na volmaakt, 19 en 21.15 uur, 14 laar. City: Tanze met Mir in der Morgen, alle leeft., 20 uur. Aula herv. school Zuidsingel. ge- comb. vergadering KC.O.V. en K.O.B., 14.30 uur. Koorkerkcentrum: Soosavond herv. instuif, 20 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie reisschetsen en kera miek. 918 uur. Vlissingen Alhambra: De wrekende hand, 19 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Ivanhoe, 19 en 21 uur, 14 jaar. Het Anker. Receptie t.g.v. het 60-jarig bestaan van de Chris telijke Besturenbond te Vlissingen, 1618 uur. Ev. lutherse kerk Walstraat: Bijeen komst Nederlandse Organisten Vereniging district Zeeland, 14 uur. Koopmansha ven: Aankomst St.-Nicolaas, 14.30 uur. Goes Grand: De duurste man van het le ger, 19 en 21 uur, 14 laar. Oosterkerk: Jaarvergadering Gereformeerde Jonge ren Organisatie Zeeland, 14.30 uur, Land bouw: Expositie postduivenvereniging „De Zeeuw". 15 uur Centraal: Kring vergadering Rode Kruis, 11 uur. St.-Maartensdijk De Gouden Leeuw: De slag in de koraalzee, 19.30 uur. Zierikzee Concertzaal: Twee vrouwen. 20 uur, 18 jaar Haamstede Bioscoop Bom: De leeuw van Babyion, 20 uur, 14 Jaar. Bergen op Zoom Roxy: De deugd en de ondeugd, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Vrouwen in de nacht, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. MORGEN. Middelburg City: Tanze met mlr in der Morgen, 14.30 en 20 uur, a.l. Electro: De misdaad was bijna volmaakt, .5.30 en 19.30 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: De wrekende hand, 15, 19 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: tvanhoe, 15 uur, 14 jaar. Goes Grand: De duurste man van het le ger, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Zierikzee Concertzaal: De leeuw van Ba byion, 15 uur, 14 jaar. Twee vrouwen, 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: Salvo's in het hooggebergte, 14.30 uur, 14 jaar. Roxy: De deugd en de ondeugd, 16.30, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: Onder vreemde vlag, 14 uur, 14 Jaar. Luxor: Vrouwen in de nacht, 16, 18.45 en 21 uur, 18 jaar. Een ander belangrijk agendapunt is de restauratie van het gemeentehuis. De architect ir. De Wilde stelt voor de aan leg van een blikseminstallatie onder hands op te dragen aan de firma Hom- mema te Wommels voor een bedrag van 2175,De raming van de architect bedroeg 3000. Verder moet een besluit genomen worden over de aard van de te lefoonaansluitingen in het gemeentehuis. B. en w. vinden de bestaande installatie onvoldoende. Er zijn slechts vier toestel len. Voorgesteld wordt een krediet van 8000 beschikbaar te stellen voor een nieuwe installatie. Ten gevolge van het uittreden van een aantal gemeenten uit de Centrale Dienst is wijziging van de regeling noodzakelijk op een aantal punten. De voornaamste punten zijn: de cen trale gemeente wordt gewijzigd van Zierikzee in Tholen. De districtsinde ling wordt uit de regeling geschrapt en overgelaten aan het algemeen be stuur, zodat steeds naar behoefte wij zigingen kunnen worden aangebracht. Er wordt een overgangsbepaling op genomen om aan het personeel het thans genoten salaris te garanderen. Van de heer J. C. Meulstee kunnen worden aangekocht de hem toebeho rende panden in de Ark en de Blauw- straat voor in totaal 1300. Dit in het kader van de aankoop van krot woningen. Het bedrag per leerling, dat voor 1964 wordt vastgesteld, is berekend op 49,25. Na het ontslag van de heer Elmers heeft b. en w. aan de technische school tijde lijk als vervanger benoemd de heer D. Vrucht, voorheen leraar aan de techni sche school te Wehe. Deze benoeming is slechts voor periodes van drie maanden geldig, zodat b. en w. de raad voorstellen de heer Vrucht definitief in tijdelijke dienst te benoemen. De christelijke uloschool in Goes is een leerlingenvereniging rijk. In een leer lingenvergadering is besloten een schoolvereniging op te richten. De ver eniging krijgt de naam „Juvenuta". Voor de contacten van de schoolvereni ging met het docentenkorps zullen de heren Holwerda en K. de Meester fun geren. YERSEKE Ballonwedstrijd In Yerseke zal vandaag, zaterdag, een ballonwedstrijd worden gehouden. De optocht zal evenals vorig jaar worden opgeluisterd door de jeugddrumband „De kleine markiezen" uit Bergen op Zoom. Vandaag, zaterdag, zullen in de gemeen telijke turnzaal aan de Tuinstraat te Yerseke vaardigheidsproeven worden ge houden voor dames- en herenleden van de gymnastiekvereniging „V.Z.O.S.". WEMELD1NGE Plattelandsvrouwen leerden fijne schotels klaarmaken Dezer dagen vergaderde de afdeling Wemeldinge van de Bond van Platte landsvrouwen te Wemeldinge. Mejuf frouw Renelman, lerares bij de voor lichting ten plattelande hield een cau serie over het klaar maken van scho tels en hartige hapjes. Ook liet zij het besprokene zien, waarbij de dames kon den keuren. Mevrouw Visser-Blom- maard deelde nog mede dat de cursus „Gratie en Charme" in januari zal be ginnen. NIEUWDORP De korfbalvereniging D.O.S. '55 houdt vanavond (zaterdag) een feestavond in het verenigingsgebouw te Nieuwdorp. Hieraan werken mee „The Swinging Five", Suus en Emma Francke en „Jong Zeeland". Na afloop is er een gezellig samenzijn. ZONDAG 17 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Goes Grote kerk 10 ds. H. M. Strating, 5 ds. C. Metselaar; Oosterkerk 10.30 ds. C. Metselaar; Jeugdkerk (Pr. v. Or.) 10 ds. W. Jans sen; Jeugdkapel (Pr. v. Or.) 10 de heer M. v. Gorp; 's-Heer-Abtskerke 9.30 en 2 ds. C. J. C. Hamminga; 's-Heer-Arends- kerke 9.30 ds. Vrijlandt; 's-Heer-Hen- örikskinderen 9 en 10.30 ds. Van Cruij- nïngen; Kattendijke 10 mej. P. Stok; Kloetinge 10.30 ds. H. Snoep, 7 ds. K. van Liere; Wilhelminadorp 10 ds. H. Lindeboom; Wolphaartsdijk 10 en 2.30 ds. K. van Liere; Baarland 9.30 de heer Allewijn; Borssele 9.30 ds. Baars, 2 ds. Vrijlandt; Driewegen 10.30 de heer Al lewijn; Ellewoutsdijk 9.30 ds. Blok; 's-Gravenpolder 9.30 ds. Kluiver, 6 ds. Rothfusz; Heinkenszand 10 en 2.30 ds. Kwakkelstein; Hoedekenskerke 9.30 en 2 ds. Hulsbergen; Lewedorp 10.45 ds- Vrijlandt; Nieuwdorp 10 ds. Holwerda (H.D.), 2.30 ds. Blok; Nisse 10 ds. Koo- ren; Oudelanffe 10 ds. Das, 2 de heer Al- Advertentie) Zonder TEXON is uw gebouw niet al. is HET middel tegen doorslaande muren van woningen, bungalows, silo's, transformatprhuisjes, pakhuizen, etc., etc. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door TELEFOON (01180) 2841 KOOPCONTRACTEN NU „VOORLOPIG" MotAjikheden Als gevolg van het rijks- goedkeuringsbeleid ten aanzien van de woningbouw zijn er in Kortgene de oor zaak van, dat een verkoop van het eeu wigdurend erfpachtsrecht op 45 perce len bouwterrein aan de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf Van Straalen Van der Have te Rotterdam moeten worden omgezet in een voorlopige koopover eenkomst. Na verschillende besprekin gen met de bouwonderneming zijn b. en w. nog tot dit resultaat kunnen komen: veertig percelen ter grootte van onge veer 400 vierkante meter en 5 percelen van ongeveer 750 vierkante meter staan in het contract, waaronder de onderne ming haar handtekening zet tegen een waarborgsom van 39.500. Mocht de bouwonderneming geen kans zien haar plannen op deze per celen te verwezenlijken, dan krijgt zij het recht deze aan de gemeente Kort gene terug te geven, schrijven b. en w. in hun voorstel aan de raad. Aan staande maandagmiddag om half drie komt de raad in vergadering bij een. Definitief wil de bouwonderne ming van de gemeente kopen vijf percelen van ongeveer 400 vierkante meter tegen de prijs van 25,per m2. Ongeveer twee jaar geleden zijn b. en w. van Kortgvne gemachtigd om een uitgaaf te doen van 75.200 voor het doen opspuiten van het schorrengebied ten oosten van het huidige uitbreidings plan: het tweede bungalowterrein. Be gin dit jaar besloot de raad een krediet De landbouwmachinehandel W. Schipper en Zn. N.V. te Goes heeft haar directeur C. Post (50) gisteren een spontane hul de gebracht. Vijfentwintig jaar, waarvan het laatste als directeur, is de heer Post aan het bedrijf verbonden geweest. Voor al in landbouwkringen heeft de jubilaris zich tijdens zijn loopbaan tot een gezie ne figuur gemaakt. Dat bleek duidelijk tijdens de in restaurant „De Caisson" gehouden receptie, waar vele zakenrela ties acte de préstnee gaven en de jubi laris overstelpten met bloemstukken en cadeaus. President-commissaris H. Vissers uit Nieuw Vennep, die als eerste het woord voerae, prees de jubilaris om zijn ijver, tact en kennis. Als dank voor datgene wat de heer Post voor het bedrijf heeft gedaan bood hij namens de N.V. een gou den horloge met inscriptie aan. Van een goed inzicht als verkoopdirecteur en or ganisator getuigden ook de mededirec teur F. D. Gunst en boekhouder-procura tiehouder H. J. Freie. De heer Freie sprak als laatste namens het personeel en bood de jubilaris een staande sche merlamp aan. De heer Post, die als oud ste medewerker op vijfentwintigjarige leeftijd als boekhouder in dienst trad, heeft vooral de ontwikkeling op land- bouwtechnisch gebied in zijn volle om vang meegemaakt. Daarbij zag hij het bedrijf van acht man personeel groeien tot een handelsonderneming die momen teel 42 werknemers telt. Tien jaar lang was de heer Post met de boekhouding belast. Daarna werd hij aangesteld als vertegenwoordiger in welke functie hij tot vorig jaar werkzaam bleef. Toen volgde zijn aanstelling tot directeur be last mét de afdeling verkoop. De in Dreischor gehouden huis aan huis collecte voor de Reclassering heeft op gebracht f 30,43. van 100.000 te openen voor verdere op spuiting en voor hot maken van een oeververdediging. Daar alle terreinen op dit tweede bungalowpark-in-aanleg voorlopig zijn verkocht, zien b. en w zich genoodzaakt gelden te voteren voor het bouwrijp maken. Want eerst zodra het zover is, kan tot definitieve verkoop worden overgegaan. B. en w. hebben een bespreking gehad, waaruit bleek dat de overeenkomst van grensscheiding tussen de N.V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen Rhoon, Pendrecht en Cortgene en het rijk een wijziging tengevolge moest heb ben voor het contract met de koper van Kortgenes jachthaven, mr. C. J. G. Becht. De gemeente dient twee percelen van ongeveer een hectare groot ten oosten en ten westen van de veerdam in eeuwigdurende erfpacht te nemen om dit recht aan mr. Becht te verkopen. Reclame Voor de som van 250 per jaar willen b. en w. aan een Amsterdams reclame bureau toestemming geven tot het ge bruik van de binnenachterwand van de bus-wachthuisjes ten behoeve van re clame. De lagere school van Colijns- plaat heeft dringend een fietsenberg plaats nodig voor de buiten het dorp wonende kinderen. B. en w. willen er voor een bedrag van 1650 een laten bouwen. De twaalf jaar geleden aangekochte projector voor het draaien van school- films op de lagere scholen en de ulo is versleten. Van de schoolhoofden is nu een verzoek binnengekomen om een nieuwe geluidsfilmprojector 2600 aan te schaffen. B. en w. willen hiertoe overgaan. lewijn; Ovezande 9 ds. Das; Biezelinge 10 en 2.30 ds. Sieders; Kapelle 10 ds. Jebbink, 2.30 ds. Van Woerden; Krab- benafjke 9.30 en 2.30 ds. Van Leeuwen; Kruiningen 10 en 2.30 ds. Hoffman; Ril land-Bath 10 en 2.30 ds. Blok; Waarde 9 en 2.30 ds. Huizinga; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Zoodsma; Yerseke 10 ds. Reij- enga, 2.30 ds. Dijkmeijer. Gèref. Kerk. Goes Westerkerk 10 ds. Kats, 5 ds. Couvé; Oosterkerk 9 ds. Couvé, 5 ds. Kats; Wolphaartsdijk 10 en 2.30 ds. Mintjes; Baarland 9.30 en 2 ds. De Craene; Borssele 10 en 2.30 ds. Ver schoor; Driewegen 9.30 en 2 ds. Jansen; 's-Gravenpolder 10 en 2.30 dienst; Hein kenszand 10 en 2.30 ds. Van Egmond; Lewedorp 9 ds. Goedendorp, 2.30 ds. Kats; Nieuwdorp 10.15 ds. Goedendorp, 2 30 as. Hoogkamer; Kapelle 10 en 2.30 ds. De Waard; Krabbendijke 9.30 en 2.30 ds. Fidder; Kruiningen 10 ds. Koolstra, 5 ds. J. E. Booy; Rilland-Bath 10 en 2.30 ds. Sloot; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Hoogkamer; Yerseke 9.30 en 2.30 ds. Booy. Geref. Kerk (Vrijgem.). Goes 10 en 3 ds. Pels. Geref. Gemeente. Goes 9.30, 2 en 6 lees dienst; Wolphaartsdijk 9.30, 2 en 6 lees- aienst; Borssele 9.30, 2 en 6 leesd., 20 nov. 7.30 ds. Zijderveld; 's-Gravenpolder 9.30, 2 en 6 leesd.; Hoedekenskerke 9.30, 2 en 5.30 leesd., 16 nov. 6 ds Hooger- land; Nieuwdorp 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Nisse 9.30, 2 en 6 stud. Hoogerland; Bie zelinge 9.30, 2 en 6 leesd.; Krabbendijke 9.30 en 6 ds. Suijker, 2 leesd.; Kruinin gen 9.30, 2 en 6 leesd.; Waarde 9.30, 2 en 6 leesd.; Wemeldinge 10 en 430 ds. Honkoop; Yerseke 9.30, 2 en 6 leesd.; Rilland 9.30, 2 en 6 leesd., 21 nov. 7.30 stud. v. d. Noort. Oud-Geref. Gemeente. 's-Gravenpolder 9.30, 1.30 en 5.30 leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge 10 en 2.30 leesd.; Goes 10 leesdienst, 5.30 ds. Van Dijken. Vrij Evang. Gemeente. Goes 10 en 5 ds. Karelse; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Moerland; Yerseke 10 en 2.30 ds. De Jonge; Bath 10 en 2.30 ds. E. v. d. Bij. Ver- van Vrijz. Hervormden. Goes 7 ds. J. M. Lindemans. Leger des Heils. Goes 10 Heiligings- dienst, 7.45 Verlossingsbijeenkomst; Yerseke 10 en 6 samenkomst o.l.v. maj. Hokke. Adventkerk. Goes (zaterdag) 2.30 Bij belstudie, 3.30 ds. Reith. Evang. Luth. Gemeente- Goes 4.30 ds. Ten Rouwelaar. Geref. Gem. in Ned. Yerseke 16 nov. 7 dr. Steenblok. Ned. Herv. Kerk. Colijnsplaat 10 d Dijkmeijer, 2.30 ds. Reijenga. Geersdijk 10 en 2.30 dhr. Kraak. Kamperland 9.30 ds. v. d. Ban, 2.30 ds. Willekes. Kats 10 ds. Visbeek, 2 ds. Visbeek (H.D.). Kort gene 10 ds. Willekes, 2.30 ds. v. d. Ban Wissenkerke 10 ds. Teutscher, 2.30 ds. Kluiver. Gereform. Kerk. Colijnsplaat 10 en 5.30 ds. v. Rheenen. Kamperland 9.30 en 2.30 ds. Radder. Geersdijk 10 en 2.30 ds. v. Aller. Wissenkerke 10 en 2.30 ds. Vis ser. Gereform. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 leesd., 19 nov. 7.15 ds. Honkoop. Kam perland 9.30, 2.30 en 6 leesd. Kortgene 10, 2.30 en 6 leesd. De centrale bakkerij van de N.V. brood bakkerij West-Zeeuwsch-Vlaanderen in Breskens is zo goed als gereed. Er wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de installaties. In de loop van de volgen de week gaat de fabriek proefdraaien terwijl op 25 november met de produktie zal worden gestart. Zoals reeds eerder gemeld, wordt deze fabriek geëxploi teerd door negen Breskense bakkers die hun brood en banket van de fabriek gaan betrekken. Later hoopt men de le veringen uit te breiden tot bakkerijen in de omliggende plaatsen. GOES De oudercommissie van de openbare uloschool, de Burgemeester van Dussel- dorpschool te Goes, hield vrijdagavond in de „Prins van Oranje" een ouderavond Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden en de vervoersmoeilijk- heden ten gevolge van de busstaking be stond hiervoor een vrij redelijke belang stelling. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer B. W. Alink uit Wemeldinge, zijn vreugde uit over het feit, dat sedert de vorige ouderavond de nieuwe vleugel van het schoolgebouw in gebruik kon worden genomen terwijl men met de bouw van het gymnastieklokaal is be gonnen. Het financieel verslag van de penning meester maakte melding van een exploi tatietekort van 176,41. In de vacature van de heer H. van Belois te Goes als lid van de commissie werd benoemd de heer J. A. Salomé te Goes. De heer Iver- sen te 's-Gravenpolder werd aangewe zen om de plaats van de heer A. van den Bos uit Wolphaartsdijk in de ouder commissie in te nemen. Het hoofd van de school, de heer I. Stel, gaf vervolgens een overzicht van gebeur tenissen uit het schoolleven. Hij sprak de hoop uit, dat nog in dit schooljaar het gymnastieklokaal in gebruik zal kunnen worden genomen. De resultaten van het afgelopen mulo-examen noemde hij niet ongunstig. Van de 75 leerlingen behaalden 68 het diploma, waardoor het schoolgemiddelde boven het landelijke uitkomt. Uitvoerig stond de heer Stel verder stil bij de driejarige opleiding. Deze opleiding is geheel aangepast aan het kind en kan volgens hem niet an ders dan ten volle worden toegejuicht. Bevreemdend vond hij het dan ook, dat juist in Zeeland en met name in Goes hierover zoveel deining is ontstaan. De heer J. Kooning gaf een overzicht van de oprichting van de schoolclub „DUGO" en wees op het belang van deze leerlingenvereniging. Enkele aan wezigen maakten hierop van de gelegen heid gebruik op het betoog van de heer Stel in te gaan. Na de pauze hield de heer A. A. Ster man, docent aan de school voor k. en o. te Rotterdam een leerzame en interes sante inleiding over het onderwerp „On ze jeugd vraagt vrije tijd". WEEKENDDIENSTEN ARTSEN. Goes: dokter J. B. V. Weiten, Oostsingel 132, tel. 5306: Wolphaartsdijk, Heinkenszand en s-Heer-Arendskerke: dokter A. I. Vos, Wol phaartsdijk. tel. 01198231Kruiningen- Hansweert, Krabbendijke en Rilland-Bath: dokter J. de Beij, Hansweert, tel. 01130344; Hoedekenskerke en Kwadendatrane: dokter A. P. Kole, Hoedekenskerke, tel. 01193262; Borssele en Nieuwdorp: dokter Gelderblom, Nieuwdorp, tel. 01196327; Wemeldinge, Ka pelle en Kloetinge: dokter H. J. Entink, Kloetinge, tel. 011006857; Driewegen en 's-Heerenhoek: dokter J. H. Lucas Luijckx, 's-Heerenhoek. tel. 01105280; Kapelle en Biezelinge: dokter H. W. ter Haar te Bieze linge, tel. 01102—290. Chirurgendienst Goes: dr. J. Gosses, tel. 5208. Apotheek: De Zeeuwsche Apotheek. Grote Markt 10, tel. 5255. Ziekenauto Goes: tel. 5619, b.g.g. 7695. DIERENARTSEN. De praktijk van dokter A. A. Elzerman te Goes en dokter G. Booneschanser te Krui ningen, wordt waargenomen door dokter M. Gakeer te Ovezande, tel. 01199283. Ook dok ter A. C. Noordenbos te Heinkenszand heeft dienst, tel. 01106—290. (Advertentie) Onder deze kop gaf een landelijk dagblad een interessant bericht over een nieuw wasmiddel Het nieuws komt als zo vaak uit Amerika. Lever Bros, een zusteronderneming van de Sunlightfabrieken, heeft daar een speciaal koud- water-wasmiddel ontwikkeld. Dit feit is tekenend voor de wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. De Nederlandse huisvrouw doet dat niet. want haar wasmiddel wast en bleekt tegelijkertijd. En die bleekwerking komt vooral tot zijn recht bij hogere temperaturen Hoe warm het sop moet zijn? Eigen ervaring leert iedere vrouw, met welke temperatuur juist haar was het meest is gediend. De een moet de was koken om het goed werkelijk wit te krijgen, de ander gebruikt bijv. heet water uit boiler of geiser en een derde doet het nóg weer anders. Al die verschillen in wasmethode en temperatuur stellen hoge eisen aan een wasmiddel. Het moet onder uiteenlopende omstandigheden bij temperaturen van goed warm tot kokend heet zijn volledige waswerking ontwikkelen. Er is in Nederland een produkt dat deze voorwaarden bijzonder goed ver vultOMO. De Sunlightfabrieken hebben OMO alles gegeven wat nodig is, om bij elke wasmethode aan de hoogste eisen te voldoen. De veelzijdigheid van OMO garandeert iedere huisvrouw een frisse, witte was OMO is HET was middel voor het beste resultaat bij elke wastemperatuur. VEILING MIDDDELBURG. 15 november. Fruit: Jonathan 75-80 35. 70-75 38, 65-70 32, 60-65 26. 3 grof 22—24. Glorie van Holland 75-80 32—39, 65-75 30—32. Gro ninger Kroon 69-75 38, 55-65 23. Tomaten A 2672, B 2652, C 2S46. Lombarts Calville 70-op 30, 65-70 27, 60-65 20. Gieser Wilde man 50-op 4448. Golden Delicious 70-75 49, 65-70 45, 60-65 34. 3 grof 46. Black Alicante 204—231. Groenten: Andijvie 1527. Witlof 2254. Prei 21—30. Kroten kg 12—19. Sav. Kool 2031. Rode kool 10—18. Boerenkool 10— 19. Witte kool 1418. Glassla 11—18. Natuur- sla 3.5013. Bloemkool 4 per kist 4261, 6 per kist 2652, 8 per kist 2142, 10 per kist 10—18. Bospeen 17—26. Spruiten onge- schoond 417.1, geschoond 3782. Breekpeen 613. Uien 1417. Kassnijbonen 194206. Veldsla 117—210. VEILING GOES. 15 november. Black Alicante 2 151. Bramen per doos 1 2526. Groenten. Per stuk: Bloemkool Al 5262, A2 37—91, BI 2947. B2 19—35, C2 12—17, afw. 12—40. Kropsla 2 6. Cl 3.50. Per bos: selderij 7—8. Peterselie 14—18. Kroten 2—3. Per kg: Andijvie 1 16—22, 2 7—17. Prei Al 14—21, A2 10—17. Witlof Al 42—48, A2 33—35, B2 2633, afw. 21. Tomaten A 4659, B 55 74, C 35. Spruiten Al 26—33. A2 23—30, BI 20, B2 15. Veldsla 1 74, 2 54. Selderij 31—34. Knolselderij 1 11, 2 78. Rode kool 10 12, 2 7—9, BI 5. Witte kool 1 8—9. Groene sav. kool 1 23—24, 2 9—17, BI 18. Boeren kool 1 8-9. Uien afw. 3.507. Peen BI 13 14. Spinazie 1 60. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 5815 kg. 1,182,02. Schar 176 kg Bot 214 kg. Wijting 35 kg. Tong 5 kg. Kabeljauw 9 kg. Rog 2 kg. Ongesorteerde vis 4 kg. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg BLANKER, tel. 2865. T.C. WALCHEREN, tel. 3200. Nog in het jaar van het overlijden van koningin Wilhelmina kwam de film klaar over haar leven, een his torisch document, dat niet alleen de positie van deze grote vrouw be licht, maar tevens inzicht geeft in de achtergronden en in het verloop der jongste historie. De maker van deze film, Gerard Rutten, putte zijn materiaal uit honderden me ters archieffilm. De samenstelling en montage, het kiezen en keuren moet een enorm karwei zijn geweest. En enkele gedeelten uit „Wederzijds" zijn uniek, omdat ze werden ontleend aan journaal films uit Brits bezit, die nog nimmer in het openbaar werden vertoond. Dat zijn dan de gedeelten, die handelen over de periode van de tweede wereldoorlog. „Wederzijds" is een voor vele ouderen waarschijnlijk ontroerende rolprent en voor de jongeren een stuk imposante voorlichting over een tijd, die nog maar nauwelijks achter ons ligt, maar die ver der verwijderd lijkt door de snelheid waarmee wij leven. „Wederzijds" is te zien in CITY (Middel burg), GRAND (Goes) en ALHAMBRA (Vlissingen). Britse humor, van het droge soort dus, is het hoofdbestanddeel van de film, die GRAND (Goes) vertoont onder de titel: „De duurste man van het leger", wat een enigszins mislei dende benaming is, want het blijkt, dat de dure figuur in kwestie bij de luchtmacht dienst doet. We herken nen in hem onmiddellijk Kenneth Connor, wiens fout blijkt te zijn, dat hij in plaats van met beide benen op de grond te staan voortdurend in de wolken is; in de wolken over zijn ge niale behandeling van technische pro blemen. Maar terwijl luchtmachtsoldaat Wood (Connor) doet alsof er geen vuiltje aan de lucht is, zitten zijn superieuren met de handen in het haar, want raketten gaan op eigen houtje de ruimte verken nen, vliegtuigen worden wrakken en zelfs in de keuken weet Wood schade richten met zijn technische aan te hobby. Behalve komiek Eaton, Connor zien we de televisie- Jimmy Edwards en Shirley respectievelijk als kapitein Kingsley en diens secretaresse, de aan trekkelijke korporaal Jean Briggs. Edgar Wallace schudde indertijd de spannende speurdersromans uit de mouw. Een ervan zien we verfilmd in ALHAMBRA (Vlissingen). „De wreken de hand" speelt in Londen in een zeer lugubere omgeving. De hoofdrollen wor den echter vervuld door Duitse acteurs en actrices. We noemen slechts Joachim Fuchsberger als inspecteur Long en Ka rin Dor als een secretaresse. Een internationale cast werd bijeenge bracht voor de speurdersfilm „De mis daad was bijna volmaakt", ELECTRO (Middelburg). Marseille is de plaats van het misdadige gebeuren en de sfeer is fijn Frans met Nadja Tiller, Peter van Eyk, Rod Steiger, Jean Servais en Jan Bannen in de belangrijkste rollen. „Ivanhoe" kennen we van de televisie, maar de avonturen van de ridderlijke held zijn ook op het witte doek te zien, namelijk in LUXOR (Vlissingen). Een verrassing is dat we Elizabeth Taylor er in ontmoeten, de film is namelijk uit haar pre-Cleopatratijd. Het uitblijven van een beslissing met betrekking tot de gemeentelijke herin deling van Walcheren werkt in vele ge vallen remmend op de financiële situa tie van Zoutelande. B. en w. dringen dan ook aan op een spoedige beslissing in deze. „Voor vele nzaken is het van belang te weten, waar we eindelijk eens aan toe zijn". Ondanks dat, wordt er toch gestaag doorgewerkt. Van het z.g. vijfjarenplan werden reeds vele werken uitgevoerd, terwijl daarnaast nog an dere projecten tot stand kwamen. Dit blijkt uit de gemeentebegroting voor 1964, waarin b. en w. deze „hartekreet" slaken. Voor 1964 zullen speciale aandacht heb ben: de zeer noodzakelijke verbetering en riolering van de Duinweg, Bosweg en de verbindingsstraatjes. Medewer king is toegezegd voor uitvoering van een gedeelte van dit werk in 1963. de verkrijging van woningwetwonin gen; de realisering van de uitbreidings plannen; realisering van het zomerwoningen terrein; het maken van brandputten; de bouw van woningen voor hen, die zelf niet In staat zijn om te bouwen; de aanleg van parkeergelegenheid; de bouw van een zuiveringsinstalla tie; verbetering van enige duintrappen en de overgang bij Deap Deen, alsme de van het wegdek op het gemeen telijk kamphuttenterrein aan de Mel- seweg. Een niet onbeduidend bedrag is uitge trokken voor aanleg en onderhoud van een sportterrein met bouw van een kleedlokaal voor de voetbalvereniging „De Meeuwen". Ten gevolge daarvan kunnen andere werken niet worden uit gevoerd of zal de uitvoering daarvan moeten worden uitgesteld. De gemeente heeft voor 1964 een slui tende begroting met een bedrag voor onvoorzien van 8663. Op de kapitaal- dienst zijn nagenoeg geen nieuwe inves teringen opgenomen. Deze staan niet op de nieuwe begroting om de goedkeuring der begroting niet langer op te houden dan nodig is, aldus verklaren b. en w. in de toelichting. De bedragen voor de nieuwe investeringen zullen bij een eerstvolgende wijziging op de begroting worden gebracht. De kapitaallasten zullen „niet onaanzienlijk" zijn, de 8663, die nu voor onvoorziene uitga ven zijn begroot bieden daarvoor niet veel ruimte. B. en w. schrijven, dat de nodige soberheid zal moeten worden be tracht, mede in verband met de toe komstige investeringen. De garantieuitkering uit het gemeen tefonds zal van 1966 tot 1970 elk jaar met 1/5 dalen, maar b. en w. menen, dat het niet mogelijk zal zijn deze 18.965 per jaar vanaf 1966 van het budget af te voeren. Het college vindt, dat de regeling, vol gens de Financiële Verhoudingswet 1959 op dit punt een dringende wijzi ging nodig heeft. Nog steeds is het college van me ning, dat er een nieuwe regeling moet komen, waarbij ook rekening moet worden gehouden met het aan tal overnachtingen door niet-inwo- ners, wat van groot belang is voor de recreatiegemeenten. Als basis mag dus niet alleen worden genomen het aantal inwoners van zo'n ge meente. Overigens zien b. en w. „met ongerustheid" het strand in de rich ting van Biggekerke steeds verder afnemen. De geringe stijging van het aantal In woners gedurende de laatste jaren is, aldus b. en w. in de toelichting ener zijds een gevolg van het ontbreken van bouwgronden en anderzijds een gevolg van de afremming van de bouwactivi teit. Bij een juiste verdeling van de bouwgronden in de nieuwe uitbreidings plannen zal hierin in de toekomst ver betering kunnen worden gebracht. Verhoging van de uitgaven op de ge wone dienst zijn te vinden in toename van de personeelskosten door onder meer de salarisverhogingen, de toena me van de kosten van het Bouwtoe zicht, verhoging van de kosten voor de Centrale Dienst en van de bijdrage aan het wegschap. En voorts in toename van de kapitaallasten en overige ma teriële uitgaven alsmede in vermeerde ring van de kosten voor verpleging van arme krankzinnigen. De personeelslasten zullen moge lijk in 1964 weer gewijzigd moeten wor den. De personeelsvoorziening baart steeds zorgen. Indien de huidige situatie nog langer duurt, dan zal één en ander ongetwijfeld tot een achterstand in de administratie leiden, aldus verzekeren b. en w. De gewone dienst heeft aan inkomsten en uitgaven 395.098,en met als post voor onvoorzien 8663,Op de kapi taaldienst zijn aan inkomsten geraamd 1.305.128,51 en aan uitgaven 1.487.762,99 met een nadelig slot van 182.634,48. Op de kapitaaldienst is 1000,begroot voor het ontwerpen van uitbreidings- en streekplannen. 1000,voor brandblus- en reddings middelen en 1500,voor uitbreiding van de straatverlichting, 4500,voor een tweede zuiveringsinstallatie en 3059,47 voor de aanleg van een zo merwoningenterrein. VEILING ROTTERDAM. Donderdag 14 nov. Aardappelen 1317. An dijvie 2636. Bloemkool 1 A: 6 st. p. bak -76. 7 St. p. bak 5059, 8 St. p. bak 3854. Bloemkool 2 A: 6 st. per bak 2759, 7 st. per bak 3742. 8 st. p. bak 2040. Rode kool 1018. Gele kool 1321. Groene kool 17—23. Sla 1 A 7—10. Spruiten 1 A 54—68, 2 A 4019. 1 B 31—39. 2 B 15—18, 1 D 55— 67 Prei 2031 Selderij 716. Peterselie 14 15. Grote peen 816. Uien 1 1623. gesch. 2228. Boerenkool 1623. Sjalotten 81. Wit lof 1 A 59—69. 2 A 50—63, 1 B 50—59. 2 B 3650. Aanvoer 32.000 kg. Black Alicante 167—224. Golden Delicious 1 AA 68—73, 1 A 5364. 1 B 4261, 1 C 3344. Coxs Orange Pippin 1 AA 71—87. 1 A 58—76, 1 B 42—53, 1 C 28—36. 2 A 39—50, 2B 2541. Aanvoer 25.000 kg. Jonathan 1 AA 41—47, 1 A 32— 49. 1 B 26—39. 1 C 17—27, 2 A 27—43, 2 B 18—27 2 C 17—20. Goudrenette 1 AA 37—53, 1 A 34—55, 1 B 31-43, 1 C 26—34. 2 A 35 37. Laxton's Superbe 1 AA 3240, 1 A 2740, 1 B 19—27, 1 C 13—19, 2 A 23—33. Glorie van Holland 1 AA 3039, 1 A 2636, 1 B 24—30, 1 C 18—23, 2 A 27—31, 2 B 21— 22 St.-Remy 1 A 35—38. 1 B 35—36, 1 C 35—36. Legipont 1 A 68—75. 1 B 64—63, 1 C 6364. Aanvoer 13.000 kg. Conference 1 A 59—63, 1 B 49—56, 1 C 42—46. VISMIJN BRESKENS. Aanvoer tn de week van 4 t.m. 9 november. 783 kg. bot, 1023 kg schar. 261 kg schol, 72 kg tong, 4 kg tarbot, 385 kabeljauw, 3288 kg wijting. 12 kg rog, 72 kg makreel, 2078 kg sardijn, 32.762 kg exportgarnalen. 1912 kg binnenlandse garnalen, 768.300 kg haring, 1160 kg onverkochte haring. 422 kg onverkochte vis, 14.432 kg onverkochte sar dijn. VEILING TERNEUZEN. Glassla 1 7101210. Bloemkool A 5058. A2 30—51. B 4348, B2 17—33. C2 12—13, afw. 12—25. Knolselderij 13—16. Selderij U—12. Bintje 1 11701310. Andijvie 822. Prinses- senbonen 2 165. Rode kool 9. Sav. kool 24 30. Breekpeen 7. Waspeen 1217. Prei 22 35. Spruiten geschoond 6388, ongeschoond 5965. Tomaten A2 2569, C2 36. Uien 1 17, 2 4—7. Witlof A 51, B 41—51, B2 22—44, afw. 1540. Appelen: Golden Delicious 1 80 58— 61, 75 60—63, 70 95—58, 65 35—45, 60 36—37. 2 75 49—54, 70 45—48, 65 40—41, 2D 12, 3 grol 25, 3 fijn 12. Goudrenet 1 85 3539. 80 36, 70 32. 65 28—32, 2 85 32, 80 33. 75 32, 70 31. 60 27—29, 2D 17—22. 3 grof 28. 3 fijn 15. Jo nathan 1 85 34 80 31—34, 75 32—34, 70 32— 34, 65 27—30. 60 21, 2 83 22, 80 23. 75 24. 70 24, 65 21, 60 20. 2D 14 3 fijn 14. Cox Orange 1 79 72—75, 2 75 62—63, 70 60—62. 65 56—57. 55 29—30, 2D 19—20. 3 grof 4516, 3 fijn 16—17. Laxton 2 70 2526, 65 2122. Peren: Comtesse 1 75 30, 60 32. 55 17, 3 grof 15. VEILING STAVENISSE. 15 november. Uien middel 16.70, bonken 18.50, drielingen 20.10, pickles 24.30, stek 4.30. Aan voer 118 ton. VEILING KAPELLE. 15 november. Industrie- en exportveiling. Goudrenet 1 90 35—38, 85 40. 80 38. CO. 79 35.90—36.10, 70 33.80, 65 31, 60 29. 2 85 36. 80 33, 75 31. 70 30, 65 28, 2D 20, 3 grof 28—29, 3 fijn 18. Jonathan 1 80 32, 75 34 70 31.90 32.90, 65 29.60—29.70, 60 26, 2 80A 24, 75A 26— 28. 65A 23.70—23.80. 70A 23.40—26.70. 60A 22.90 —23.10, 2 80B 22. 75B 18—20, 65B 19. 60B 19, 2D 13—14. 3 grof 16—17, 3 fijn 13. Saint Remy 1 75 32. 65 34. 2 75 32, 65 34. 2D 31, 3 grof 28, 3 fijn 24. Glorie van Holland 2 80 26, 75 29. 70 25—26, 53 24, 3 grof 23, 3 fijn 15. Sterappel 1 60 37, 55 28. 2 55 18. DD 12, 3 fijn 10. Laxton Superb 1 80 40, 75 42, 70 36 37, 65 28—29, 60 21, 2 70 24, 65 19. 60 20, 2D 17, 3 grol 24. Comtesse de Paris 1 70 33, 65 33, 60 31, 55 23, 2 70 26, 65 26, 60 25, 55 19. 2D 10—13, 3 grof 13—16, 3 fijn 8.50. Ingrid Marie 1 75 41, 2 70 39—38. 65 29. 3 grof 23, 3 fijn 16. Golden Delicious Ex. 80 5963. 75 65, 70 60, 1 80 53—58. 75 5463, 70 52—60, 65 42—53, 60 37—45, 2 80 44—19, 75 41—52, 70 42—50, 63 37—45, 60 25—37, 2D 16—24, 3 grof 22—32, 3 fijn 1318. Zoete Ermgaard 1 69 6670, 60 53—64, 55 41—15. 2 55 35, 2D 17—23, 3 grof 36, 3 fijn 10—20. Winston 2 75 26, 70 28, 65 21. 60 13, 55 10. Lomb. Calville 1 75 31, 2 70 26, 65 18, 60 16, 2D 16. Rode Goudrenet 2 90 46, 85 49, 80 45, 75 40, 3 grof 30, 3 fijn 23. Jo sephine de Maline 2 60 26, 65 44, 59 26. 50 13. Cox Orange Pippin 1 75 76, 70 70—74. 65 62 67. 60 49, 55 38. 2 70 74. 65 65. 60 43, 55 35— 36. 2D 15—18 3 grof 46, 3 fijn 22. Goudrenet geel 1 85 47, 80 45. Zoete Campagne 1 65 45, 60 35. 2D 10—21. Bellefleur 1 70 31. 65 31. 60 26, 2D 14, 3 grof 16, 3 fijn 12. Doyenne du Comice 2 79 95—105, 70 98, 65 91. 2D 74, 3 grof 72, 3 fijn 52. Gieser Wildeman 1 55 58, 50 45— 48. 2 60 60—61, 65 48—58, 50 39—15, 2D 25, 3 grof 3046, 3 fijn 15—24. Groninger Kroon 2 60 26, 55 15, 2D 13, 3 grof 14, 3 fijn 13. Winterlouwtje 1 50 30. 2D 9.50. Kleipeer 1 50 2429, 2D 10—19. Zoete Winterkroon 2 55 21, 60 27, 65 36, 2D 14. Geplukte kroetappels 13.90, val kroetappels 11, kroetperen doordraai. Bramen industrie voor levering aanstaande maandag en dinsdag 2 6266. Gewone veiling: Bramen per doos 2 4156. Mispels per kg 1 37. Tomaten per kg 2A 25— 45. 2B 2528. 2C 2527. Groenteveiling: Spruitkool 51. Andijvie 18. Witlof 46. Prei 14—21. Knolselderij 150. Kas snijbonen 148, afw, 101. Spinazie 50. VEILING BERGEN OP ZOOM. 15 november. Andijvie 1218. Bloemkool 12 72. Rode kool 8—13. Witte kool 6—12. Sav. kool 1622. Boerenkool 1421 Snijbonen 149 —247. Sperciebonen i60, Bospeen 1826. Breekpeen 6—8 Waspeen 22—28 Witlof 30— 68 Uien 621 Selderij 2088. Sla 413. Spruiten 25—132 Prei 11—24 Tomaten 25 38. Cox Orange 50—68. Jonathan 15—32. Glo rie van Holland 2536. Golden Delicious 4064. Saint Remy 25—32. Door een noodlottig ongeval werd plotseling uit ons midden weggenomen onze zeer geziene en gewaardeerde medewerker, collega en vriend, de heer K. G. VAN MAASDAM op de leeftijd van 63 jaar. Gedurende bijna 50 jaar heeft hij onze zaak en onze familie met grote trouw en voorbeeldige ijver gediend. Wij zullen hem niet licht vergeten. Directie en personeel N.V. „La Vitesse" Fam. Van der Peijl Goes, 15 november 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21