Woorden en daden na danspartijtje in Waterlandkerkje Minister „Zeehaven in oostelijk deel Westerschelde niet urgent" „Reden tot optimisme in agrarische sector" BronchHetten ZLM keert zich tegen kunstmatig rijpen fruit sterren Voor afsluiting van OosterscheMe niet aan de orde Integratieverzoek vrijz. hervormden Goes ingewilligd EXAMENS Voor de Middelburgse politierechter ANTWOORD OP VRAGEN UIT VASTE COMMISSIE ïSSii 41111 Tuinbouwcommissie vergaderde: OVERZICHT SUBSIDIES INFRA-STRUCTURELE WERKEN IN ZEELAND Verblinde automobilist reed op trekker Taxi gebruikt voor plezierrit naar Bergen op Zoom Autorit Dierenmishandeling Ruzietjes NYLONS ZIJN STERKERL „Kisten-beluchting" in nieuw bedrijf te Krabbendijke Data Zeeuwse feestmarkten vastgesteld N.C.B,-voorzitter P. Vercauteren Prijzen bieten en graan gaan omhoog Voorstellen Animo aanvoer onrijp fruit ioopt terug Afzet Contractteelt BOTSING BIJ AFRIJDEN VAN PROV. BOOT VRIJDAG .15 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Een pittig ruzietje verstoorde 5 juli de landelijke rust van Waterlandkerkje. Datzelfde ruzietje werd donderdagmorgen voor de Middelburgse politierechter nog eens nageplozen. Het draaide om de opmerking van een elfjarig knaapje, dat nu als (onbeëdigde) getuige voor het hekje kwam. Op die avond was er een geanimeerd danspartijtje in het café van L. V. Op zijn erf speelde zich het tafereeltje af, waarbij mevrouw D „pijn lijk werd getroffen" en nog een jongetje werd mishandeld. In twee aparte zaken rond dit tafereel vormde de caféhouder landbouwer V. de ene verdachte en de (niet verschenen) W. de andere verdachte. Het knaapje had, toen W. het café uit kwam, geïnformeerd hoe hem het dan sen met ene Rita was bevallen. Die Rita is de dochter van V. Enfin, hoe gaat dat: een paar mensen bemoeien zich ermee en men had, de poppen aan het dansen. Daarbij kwamen nog verschillende lopende ruzies tot uitdrukking. Het slot van deze dans avond was, dat V. mevrouw D. mishan delde en dat W. het knaapje onderhan den nam. „Zij beledigde mijn dochter", verklaar de V. over de opmerkingen, die me vrouw D. zou hebben gemaakt. Nadat nog mevrouw D. en het knaapje waren gehoord als getuige, vond de officier, mr. A. W. Rosingh, dat er voor V. wel enige aanleiding was geweest om kwaad te worden. Zijn eis was 30,- subs. 6 dagen, waar de politierechter, mej. mr. S. W. C. Noteboom 10, subs. 2 dagen van maakte. Verdachte W., werd voor het mishande len van het knaapje, bij verstek veroor deeld tot 15,subs. 3 dagen. Eis was hier 25,subs. 5 dag'en. „Diefstal", noemde mr. Rosingh het ge val van de 19-jarige kapper C. E. H. L. uit Bergen op Zoom. L. had 15 septem ber samen met J. F. J. B. ook uit Ber gen op Zoom de auto van de taxichauf feur L. H. uit Nieuw- en Sint-Joosland gebruikt. De wagen stond op de Turf- kaai in Middelburg en het tweetal was er mee naar Bergen op Zoom gereden, waar zij in de vroege maandagmorgen bij de wagen werden aangehouden op het Korenbeursplein. L. verscheen, ver gezeld van zijn raadsman, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, voor de po litierechter. Er waren diverse rappor ten over de verdachte uitgebracht, on der meer door een consultatiebureau voor alcoholisme in Breda. L. had al meer met de auto van een ander gere den, wanneer hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De officier van justitie vond dit een re den om onder toezichtstelling van het medische bureau voor alcoholisme te Breda te eisen, waarbij kwam 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. Raadsman mr. P. C. Adriaanse vond het niet bewezen, dat de auto was gestolen en zag als oorzaak van alles de alcohol. De politierechter mej. mr. Noteboom achtte bewezen, dat de jon gemannen een ritje hadden gemaakt en toen de auto hadden laten staan. De uit spraak werd 6 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en de proeftijd van drie jaar met de onder toezichtstelling. L. wil het kappersvak eraan geven en chauffeur worden. „Ik was totaal overstuur" verklaarde chauffeur J. J. van G. uit Roosendaal over de omstandigheden, waaronder hij enige duizenden guldens van zijn werk- Advertentie) a J zakdoeken 0 Om nooit te vergeten WWWAAAWWWUVWWUWUWWWWWIIWWW Maandag a.s. zal tussen Dart ford in het Engelse graafschap Kent en Thurrock in Essex een nieuwe tun nel onder de Theems worden ge opend, waarin wielrijders gebruik moeten maken van een speciale bus. Deze bus neemt in de onderste ver dieping de fietsen mee, als in een mobiele stalling, terwijl de berij ders een plaatsje in de bovenste af deling kunnen vinden. Foto: de bus stopt aan een speciaal perron om het inrijden van de fietsen gemak kelijk te maken. gever, garage Van F. uit Vlissingen had aangewend voor eigen doeleinden. Van G. voerde huiselijke omstandigheden aan. Met het geld, dat hij nog moest afdragen aan zijn werkgever, was hij aan het zwerven gegaan. Het geld is reeds terugbetaald aan zijn toenmalige werkgever. De officier van justitie acht te opzettelijke verduistering bewezen en eiste vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een proeftijd van drie jaar, waarmee de politierechter akkoord kon gaan. Mishandeling van een os kwam de 52-jarige landbouwer H. M. V. uit Westdorpe te staan op 50,— subs. 10 dagen; de eis was 75,subs. 15 dagen. V. had op 31 juli een os met een ketting om de oren vastgemaakt aan een paard en was zo de Molenstraat overgelopen, van het ene weiland naar het andere. De halster brak en de os was aan de voorpoten flink ge wond. Een veearts en de inspecteur van de dierenbescherming waren er aan te pas gekomen. De veearts had het een „ergerlijk geval van dieren mishandeling genoemd". Reden voor mr. Rosingh om op te merken, dat deze mishandeling „alle perken te buiten ging". Moe van het lopen in de nachtelijke uren van Vlissingen naar Souburg had de 18-jarige Ios-arbeider H. S. uit Mid delburg een kinderfietsje weggenomen in Souburg, om daarmee zijn reis naar Middelburg te vervolgen. Raadsman mr. A. J. Peeck uit Middelburg schilderde in een bloemrijk betoog de problemen, waarmee deze jeugdige delinquent had te maken, toen hij tot de ontdekking kwam, dat de laatste bus naar Middel burg al weg was. „Kunt U zich zo'n si tuatie niet voorstellen", vroeg hij mr. Rosingh, die 3 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk had geëist, met een proeftijd van drie jaar. Mr. Peeck voerde een pleidooi voor een waarschuwing in de vorm van een geld boete. Mej. mr. Noteboom gaf 8 weken gevan genisstraf, waarvan 6 voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Kwebbelaarster, hooghartig schepsel en roddelaarster waren de woorden, die S. U. uit Middelburg, mevrouw P. had toe gevoegd, bij een ruzietje. Ze kostten hem conform de eis 15, „Er is gedurig mot, waarbij alle par tijen zich niet onbetuigd laten", vond mej. mr. Noteboom van een „kamp op het Beatrixplein" in Aardenburg. Me vrouw W. G. had hier beledigingen ge uit en zich minder fris gedragen. Ze was niet verschenen. K. J. en zijn echt genote waren er als getuigen. Mevrouw G. moet 15,subs. 3 dagen betalen, eis was 30,subs. 8 dagen. G. de J. uit Wissenkerke kreeg con form de eis 500,subs. 50 dagen voor een botsing, die hij met zijn auto had veroorzaakt op de provinciale weg naar Kamperland, waarbij Van G. ern stig werd gewond, J. G. v. d. B. uit Am sterdam kreeg 125,subs. 25 dagen (eis was 200,subs. 40 dagen) voor een botsing met motorrijder K. uit Big- gekerke, veroorzaakt op de Koudekerk- seweg aan de rand van Vlissingen. L. J. K. uit Den Haag kreeg voor huis vredebreuk in de woning van zijn vroe gere echtgenote in Vlissingen een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, een proeftijd van twee jaar, met het verbod om in die twee jaar in Vlis singen te komen en 30,boete. De eis was gelijk; alleen de boete was twee tientjes hoger. Raadsman mr. A. J. Peeck had hier gepleit voor voorwaar delijke gevangenisstraf. Advertentie) De N.V. kweekbedrijf „De Hollandse Plantui", gevestigd te Zwijndrecht heeft zoals wij gisteren reeds meldden besloten in Krabbendijke aan de Zuid weg een koelhuis te bouwen voor het bewaren van plantuitjes. Van de zijde van de directie deelt men ons als aan vulling nog mee, dat in dit complex een nieuw systeem van bewaring zal worden toegepast, dat al op enkele andere plaat sen wordt gebezigd: bewaring in kisten met een inhoud van één kubieke meter, die aangesloten worden op luchtkamers. Het tot nu toe gevolgde systeem van bewaring los gestort in cellen met luchtkoeling door middel van sluizen in de vloeren van deze cellen zal in de nieuwe hal van „De Hollandse Plantui geheel worden losgelaten. Bij het intern transport van en naar de sorteerinrichting komen geen zakken dragers en transportladders meer te pas. De aanvoer loopt via een heftruck: de toevoer naar de machines zal geheel automatisch worden geregeld. De ontvangst van de aangevoerde plant uitjes zal men kunnen vinden in de sorteerruimte, waar ze dadelijk van de auto in de kisten gestort zullen worden. Een moderne luchtverhitter zal zorgen voor het drogen van de uitjes en tevens voor de verwarming van de werkruim te. Het gebouw zal zowel interieur als exterieur een aantrekkelijk geheel wor den. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de technische voorbereidin gen. De rijksgoedkeuring heeft de direc tie inmiddels ontvangen. Men wacht nog op afdoening van de formaliteiten door de provincie. De mogelijkheid bestaat dat nog dit jaar met de bouw kan wor den begonnen. Ook dit jaar zal de Stichting Reclame fonds Zeeuwse Markten in de diverse Zeeuwse marktplaatsen weer St.-Nico- laas- en kerstmarkten organiseren. Als data voor de St.-Nicolaasmarkten zijn vastgesteld: 28 november (Zierikzee), 29 november (Sluis), 30 november (Axel), 2 december (Hulst), 2 december (Breskens), 3 december (Sas van Gent) 4 december (Oostburg) en 4 december (Terneuzen). De kerstmarkten worden gehouden te Goes op 17 december, te Middelburg op 19 december en te Vlissingen op 21 de cember. Ter gelegenheid van deze feest markten zullen er zoals gewoonlijk aan de marktbezoekers weer genummerde folders worden uitgereikt, waarop men op de feestmarkt verschillende prachti ge prijzen kan winnen. De uitreiking van de folders gebeurt vanaf de tweede marktdag voor de eigenlijke feestmarkt. „Omdat niet van een urgente be hoefte aan een zeehaven in het oostelijk deel van de Westerschel de kan worden gesproken, is het niet wenselijk d't project voor 1978 uit te voeren". Dit heeft de minis ter van economische zaken ge antwoord op vragen, die gesteid werden door de vaste commissie uit de Tweede Kamer. Een vraag uit de commissie luidde: „Kan de minister meedelen welk beleid hij nu tussen Nederland en België over de Schelde-Rijnverbinding een akkoord is bereikt denkt te voeren om het Wes terscheldebekken zo tijdig en zo goed mogelijk tot ontwikkeling te doen ko men?" De minister antwoordde: „Het pro ject voor het Westerscheldebekken, elders als Kreekrakproject aange duid, heeft betrekking op het zeeha vencomplex met aansluitende terrei nen voor industrieën gelegen in de kom van de Oostersehelde en voor zeeschepen toeg'ankelijk vanuit de Westerschelde door een kanaal met 'n grote sluis door de hals van Z.-Be- veland. Indien dit alles zou worden aangelegd voor de afsluiting van de Oostersehelde een feit is, hetgeen naar wordt verwacht in 1978 het geval zal zijn, zal het noodzakelijk zijn daarvoor werken uit te voeren van hetzelfde karakter als bij de af sluiting van de zeegaten. Dit zou zeer veel hogere kosten vergen dan wan neer de inrichting van deze zeeha ven na 1978 zou geschieden. Omdat niet van een urgente behoefte aan een zeehaven aan het oostelijk deel van de Westerschelde kan worden gesproken, is het niet wenselijk dit project voor 1978 uit te voeren. Zo als in de achtste industrialisatieno ta is gemeld is een werkgroep inge steld, die tot taak heeft de ontwikke lingsmogelijkheden van het gebied te bestuderen". Waarom komt in de achtste industriali satienota voor de nieuwe havenfunctie, die de druk in de randstad Holland zal kunnen verlichten wél het Sloe en de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone maar niet het Kreekrakproject in aanmerking?, zo vroeg de commissie. Ontbreek hier niet de zo gewenste ruimtevisie op de ontwikkelingsmogelijkheden, welke het Westerscheldebekken voor het sprei- dingsbeleid biedt? De minister deelde mee: „In de eerste plaats moge worden verwezen naar het antwoord op de vorige vraag, waarin de bezwaren tegen een snellere aanpak van het project voor het oostelijke deel van het Westerscheldebekken worden uiteengezet. Bovendien dient men in aanmerking te nemen, dat voor een lan gere periode slechts een beperkt deel van de aan diep vaarwater verbonden nieuwe activiteiten op industrieel en commercieel gebied een vestigingsplaats buiten de twee grote Nederlandse havens zal zoeken. Deze beide havens zullen na melijk nog geruime tijd in staat zijn door uitbreiding van de terreinen en door verbetering van de outillage een groot deel van de betrokken nieuwe activitei ten tot zich te trekken. Het vorenstaande vormt een reden om bij de aanleg van nieuwe havens elders met de daarbij behorende industrieterrei nen en infra-structuur zeer grote inves teringsbedragen vergen, voorshands be perking te betrachten. Hierbij dient me de te worden bedacht, dat voor de in dustriële en andere activiteiten, die rond om grote havens een plaats zoeken veel al een grote mate van concentratie ge wenst is. De redenen hiervoor zijn analoog aan die welke er voor pleiten bij de industriali satie van de probleemgebieden het aan tal kernen beperkt te houden. De op vatting, dat vooreerst de krachten ge concentreerd moeten worden op de ont wikkeling van de in de laatste industria lisatienota genoemde havengebieden, houdt dus geen tekort aan visie in met betrekking tot de mogelijkheden van het Westerscheldebekken. Zij is er uit sluitend op gericht onnodige extra-kos ten en versnippering van krachten te vermijden. - - -'IK ÜSflSë Donderdagmorgen om tien over half ne gen is het Belgische passagiersschip „Albertvüle" juist voor de Oosthaven van Terneuzen uit zijn roer gelopen en ter hoogte van de watertoren vlak voor een strekdam omhoog gevaren. Vrijwel onmiddellijk voeren uit de beide Ter- neuzense havens de sleepboten Schel deen „En Avant XV" van Muiters' sleepdienst en de Belgische sleepboot >fJean Claude" uit, om het bijna 10.000 ton metende passagiersschip assistentie te verlenen. De stranding liep wel bij zonder goed af. In de eerste plaats liep er ter plaatse al ongeveer anderhalf uur vloed, terwijl er bijzonder vlug sleep boothulp ivas. Door volle kracht achter uit te slaan en met behulp van de „En Avant XV" lag het passagiersschip na ruim 10 minuten weer in het vaarwater, waar alleen nog enkele formaliteiten met de sleepbootkapitein moesten wor den afgedaan. De beide andere sleepbo ten behoefden niet eens meer vast te maken. De „Albertville" is eigendom van de Société Maritime Beige en was met passagiers en goederen op weg van de voormalige Belgische Kongo naar Antwerpen, Reeds om kwart voor tien kon het schip de reis voortzetten. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) Kaarslicht geeft uw feest glans! GOUDA KAARSEN De kerkeraad van de Hervormde Ge meente te Goes heeft besloten het inte gratieverzoek, dat de vereniging van vrijzinnig hervormden tot de kerkeraad heeft gericht, in te willigen. Deze be slissing is genomen, nadat de kerkeraad deze zaak diepgaand heeft besproken en de gevoelens van de gemeente waren gepolst tijdens een gemeente-avond. De kerkeraad heeft zich, toen het col lege met het verzoek instemde laten lei den door de overweging, dat het ging om een georganiseerde groep lidmaten van de gemeente, die weliswaar van een andere modaliteit gemeenschap wil met de plaatselijke hervormde gemeente. In het verzoek was vervat de vraag ds. J. van Beek te beroepen als predikant voor bijzondere werkzaamheden als de predi king, de catechese en de pastorale ar beid onder de vrijzinnig hervormden. Verder wilde men twee lidmaten uit de vrijzinnig hervormde kring benoemd zien tot ouderling, zodat zij deel uitma ken van de hervormde kerkeraad. De hervormde kerkeraad heeft deze stap gezet, omdat het de bedoeling is om elkaar meer te ontmoeten. (Advertentie) die goeie ouwe BLANKENHE met de baard en die goeie jonge (met 't baardje) De heer P. V. M. Vercauteren, \iee- voorzitter van de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond (N.C.B.) heeft zich donderdagmiddag en -avond tijdens de kringvergaderingen te Oostburg en Hulst gematigd optimistisch uitgelaten over de vooruitzichten in de agrarische sector. Hij zei onder meer te verwach ten, dat de bietenprijzen voor het vol gend jaar met ruim tien tot twaalf gul den zullen stijgen en daardoor op het niveau van vijfenzestig gulden zullen komen te liggen. Ook is een opmerke lijke stijging te verwachten van de graanprijzen. Volgens de heer Vercauteren (burge meester van Clinge) gaat het de ge mengde bedrijven een stuk beter dan vorig jaar, met name de varkensprijzen zijn verhoogd, terwijl een betere melk prijs in het vooruitzicht is gesteld. Met een overzicht van de bedrijfsresultaten over de afgelopen zes jaren toonde de heer Vercauteren de leden van de beide kringen aan, dat die verbeteringen ook hard nodig waren, terwijl uit de inhoud van de ingediende voorstellen voor de komende algemene vergadering duidelijk blijkt, dat er bij de Zeeuws-Vlaamse agrariërs nog tal van verlangens leven. Spreker wilde overigens duidelijk stellen, dat het gemiddeld Inkomen- cijfer van 23.800 (over die zes be doelde jaren) betrekking heeft op akkerbouwbedrijven van ongeveer 35 ha. In Zeeland, waar tachtig procent van de bedrijven kleiner is, wordt zulks al een groot bedrijf genoemd. Voorts hebben met name de Zeeuws- Vlaamse zeekleibedrijven te maken met grotere schommelingen dan de gemiddelde landelijke bedrijven. Volgens de heer Vercauteren is in het verleden te weinig rekening gehouden met schommelende prijzen en de be drijfsrisico's. Een belastingspreiding, liest over vijf jaar zo dat niet haal baar is over drie jaar noemde hij noodzakelijk. Spreker constateerde, dat de situatie in de tuinbouw en fruitteelt de laatste jaren belangrijk gunstiger is geworden. Uitvoerig ging de heer Ver cauteren in op de adviezen, die de land bouw destijds bij de kabinetsformatie aan informateur prof. Romme heeft ver schaft in verband met het komende landbouwbeleid en op de regeringsver klaring over deze materie later afgelegd door premier Marijnen. Belangrijk noem de hij het, dat in de nieuwe begroting van landbouw, visserij en voedselvoor ziening 140 miljoen gulden meer is uit getrokken dan in 1963. Van de voorstellen, die op de algemene vergadering van de N.C.B. zullen wor den ingediend, noemen wij als belang rijkste een aandringen op loonaanpas- sing door de agrarische sector bij indus triële en andere bedrijven, een belas tingspreiding over vijf jaar, opheffing van de wantoestand in de verhouding van prijzen welke de producent voor zijn produkten krijgt ten opzichte van de prijzen, die de consument daarvoor moet betalen en een eerder vaststellen van de garantieprijzen. Zou de suikerbietenprijs niet voor 10 de cember bekend zijn. dan ziet het kring- bestuur zich genoodzaakt de leden te ad viseren de teelt van bieten drastisch in te krimpen, zo werd er in Oostburg veel betekenend aan toegevoegd. Voorts wil men daar een dagelijkse radioberichtge ving over de marktprijzen voor akker- bouwprodukten en een verhoging van de maximumsnelheid voor tractoren van 16 tot 20 kilometer. De heer Van Schendel, directeur secretaris van de N.C.B. te Tilburg, gaf een toelichting op de ontwerp begroting 1964. Een van de voorstel len is de basiscontributie te verho gen van 8 tot 12 gulden en de hecta reheffing van 1,30 tot 1,50. Ook de oude rubricering voor wat betreft de tuinbouw zal aan deze omstan digheden worden aangepast. Nieuw is in deze voorstellen de be lasting voor varkens en pluimvee, om dat veel ontlenging van de bedrijven plaatsvindt en velen zich op varkens, pluimvee en dergelijke hebben gespecia liseerd. Aan de orde zal dus komen een voorstel tot contributieheffing naar rato van het aantal varkens, vee, kippen en dergelijke. Met deze maatregelen wordt aan contributie voor 1964 een bedrag geraamd van ruim 950.000 gul den en een overschot op de begroting van ruim 46.000 gulden. „Een overschot dat als sneeuw voor de zon zal ver dwijnen als begin 1964 de lonen met 5 of 10 procent verhoogd zullen moeten wor den", aldus de heer Van Schendel. Tot slot deelde hij nog mede, dat de begroting voor 1963 hoogstwaarschijn lijk een tekort zal blijven aangeven van 80.000 gulden en dat een uitbreiding is te verwachten in de sociaal-economische dienst. (Advertentie) Hoestdrank in tabletvorm.95ct De heer A. de Jager heeft deze week in de vergadering van de tumbonweommissie van de Z.L.M. te Goes een ernstige waarschu wing gericht tot kwekers, die op kunstmatige wijze door het zo genaamde stoken of broeien on- rijp fruit menen te moeten laten rijpen. Hij deed dat, toen hij ver slag uitbracht van de ervaringen, die hij heeft opgedaan als lid van de commissie tot wering van on rijp fruit op de veilingen. „De kwa liteit en de smaak van dit fruit lo pen terug en bezorgen de consu ment teleurstellingen", stelde hij. Overigens wees de heer De Jager erop, dat de noodzaak en de animo om onrijp fruit aan te voeren minder geworden is, omdat net prijsverschil thans zeer gering is. Hij verklaarde verder, dat het op dè juiste wijze en het op het juiste tijdstip plukken van het fruit en toepassen van de nodige spreiding van de aanvoer door het tijdelijk opslaan in het koelhuis, dit seizoen tot nu toe goede resultaten heeft opgeleverd. De vergadering juichte het toe, dat het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen samenwerking of fusie van veilingen bevordert. Voor de afzet van bepaalde produkten is een nieu we samenwerking tassen de veilin gen noodzakelijk, aldus motiveerde men dit standpunt. Naar het oordeel van de vergadering moet het initia tief daartoe aan de veilingorganisa ties worden overgelaten. Voorzitter P. J. J. Dekker gat aan het begin van deze vergadering een over zicht van het aantal leerlingen op de la gere tuinbouwschool te Kapelle en de lagere land- en tuinbouwscholen, rich ting Tuinbouw te Middelburg, Zierikzee en Scherpenisse. Er worden tevens diver se cursussen gegeven ook op tuinbouw gebied door de commissie agrarisch vakonderwijs. De afzet van fruit valt niet tegen. Bij de appelen is de export klein, voornamelijk wordt nog Cox's Orange Pippin en Jona- De vraag ook van de zijde van de indus trie is groot, vandaar dat het prijspeil van deze industrie-appels gehandhaafd blijft. Er worden momenteel geen appe len voor verse consumptie geïmporteerd, wel wat industrie fruit uit Frankrijk, en Duitsland. De vraag naar peren is belangrijk, er is export naar een groot aantal landen zoals Duitsland, België, Frankrijk en Finland, terwijl de export van peren naar Zweden vanaf 22 november mogelijk zal worden. Er is een vlotte handel, met be vredigende prijzen. Wat de groenten be treft loopt het seizoen voor tomaten en komkommers af, de vraag naar sla is zwak, er wordt geëxporteerd naar Frankrijk en Zwitserland. De vraag naar wmterprodukten als kool, kroten en uien is matig, daarentegen is de vraag naar witlof en spruiten goed te noemen. Er worden geen groeten geïmporteerd. Naar aanleiding van de intensieve pro paganda door het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in het buitenland deze maand in Frankrijk tot bevorde ring van de afzet van groenten en fruit werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag;, welke richting men met de fruitteelt in ons land moet inslaan in than geëxporteerd. Voor Obst-Duitsland de naaste toekomst, mede met het oog op is 1000 ton Jonathan en goudreinetten de E.E.G. verladen, waarschijnlijk zal er nog meer kunnen worden geëxporteerd. De Jona than is over het algemeen behoorlijk op kleur gekomen en over de kwaliteit van de goed geteelde, geplukte en behandelde Jonathan uit Zeeland is men niet onte vreden. De vraag naar appelen is in het binnenland bijzonder groot, aan de af zet in het binnenland zal men bijzonder veel aandacht moeten besteden. De vergadering was van mening dat in de komende wintermaanden dit vraag stuk in de kring van de Z.L.M. en de N.F.O. nader zal worden besproken. Van het voor ons land zo belangrijke appel ras Golden Delicious, dat ook in Frank rijk op zo'n grote schaal is en wordt aangeplant achtte men een behoorlijke aanplant, afhankelijk van de aard van het bedrijf, zeker verantwoord. Enkele aspecten van de contractteelt, die via de veilingen loopt werden belicht, duidelijk bleek, dat de vergadering over tuigd is van de grote betekenis van het contracteren door tussenkomst van de veiling. Met het oog op het seizoen 1964 worden thans in de organisatie van de veilingen de met de industrie overeen gekomen minimumprijzen voor de ver schillende produkten besproken. De wens kwam verder naar voren, dat de veiling ook haar bemiddeling zal verlenen bij de keuze van de rassen van de verschillende gewassen. Tijdig contact opnemen met de veilingen blijft gewenst, aldus de ver gadering. Medegedeeld werd, dat men in verschil lende gevallen van wildschade tot een oplossing is kunnen komen. Het afras teren van de fruitaanplant of het behan delen van de bomen met een afdoend middel dienen als voorzorgsmaatregelen te worden toegepast ter voorkoming van schade. Bij het constateren van wild schade dient de grondgebruiker zich on middellijk te wenden tot de jachtgerech- tigde en tot de secretaris van de wild- schadecommissie. De heer A. de Jager werd opnieuw afge vaardigd naar het hoofdbestuur der Z. L.M. terwijl in de vacature L. M. de Zwart, die niet herkiesbaar was, de heer A. H. v. d. Zande te Kloosterzande wordt benoemd. Voor de commissie Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van de Z.L.M. droeg het dagelijks bestuur van de tuinbouwcommissie de heren A. de Jager, J. L. J. van de Berge en B. Leijs I voor. De minister van economische zaken heeft ook enkele Zeeuwse zaken aan de orde gesteld in zijn antwoord op een vraag uit de vaste commissie uit de Tweede Kamer of de bewindsman een specificatie kon geven van de subsidies voor infra-structurele werken in 1962 en 1963. De minister deelde mee dat een bedrag van 23.517 is verleend voor de afronding van een project ten aan zien van wegverbetering en aanleg van parkeerplaatsen in Wissenkerke. Voor het derde en laatste gedeelte van de strandboulevard te Breskens is een be drag van 53.763 uitgetrokken. Het be- heersehap recreatiegebied Braakman kreeg een bedrag van 300.000 voor de riolering. Een verblindend zonnetje was er oor zaak van, dat de heer P. van W. uit Kat- tendijke donderdagmorgen omstreeks half negen in de Hillewerfweg te Ka pelle met zijn personenauto in botsing kwam met een trekker met aanhangwa gen. De trekker stond aan de rechter zijde van de weg geparkeerd. De be stuurder. de heer M. M. uit Kapelle, was een kijkje gaan nemen op het bedrijf van een collega fruitkweker. De heer Van W. werd plotseling door een fel zonnetje zodanig verblind, dat hij op de stilstaan de trekker botste. De trekker met aan hangwagen schoot daarbij de sloot in. De personenauto werd flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dezer dagen kwamen bij het afrijden van de provinciale boot te Breskens een vrachtauto van de firma V. uit Veere en een personenauto, bestuurd door de heer Van L. uit Breskens, met elkaar in botsing. Dit ongeluk, waarbij de perso nenauto licht werd beschadigd, gebeur de tijdens een inhaalmanoeuvre van de vrachtwagen. De heer A. A. J. Ferket te Aardenburg slaagde aan de katholieke universiteit van Nijmegen voor het examen semi- arts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9