Oproep van vakbonden werk te hervatten Regering grijpt zonodig in bij K.L.M, In Zeeland één traject zonder bus Zeeuwse tuinbouwprofiteer van toerisme De explosie Actiecomitévan buschauffeurs VANDAAG NOG MEER BEDRIJVEN PLAT Erkende vakbonden Minister Scholten studeert nog op gratiebeleid V.S. SCHORTEN BESPREKINGEN OVER CULTUREEL AKKOORD OP Minister Bogaers activeert de ver letbestrij ding 206e jaargang no. 269 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Amerikaan is apparaten te slim af... yy EISEN IN STRIJD MET LOON AKKOORD Grieven Verschillen van inzicht zijn nog niet verdwenen Controversen zijn echter niet onoverbrugbaar Categorale bonden bewezen K.L.M. slechte dienst Niet onoverbrugbaar Slechte dienst Sow jetdelegatie arriveerde in New York Bakkers-c.a.o. niet goedgekeurd Delegatie NOTA VAN Z.L.M. EN E.T.I. VOOR ZEELAND Periodeteelten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walst raat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2911, Zienkzeered. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 15 nov. 1963 Pagina 3 BUSSTAKING DUURT VANDAAG NOG VOORT Het ziet er naar uit, dat de stakende buschauffeurs morgen (za terdag) weer aan het werk zullen gaan. Vandaag wordt de staking echter voortgezet. Dit deelde de heer D. Keyzer, lid van de actie commissie van de Westlandse Stoomtramwegmaatschappij (die het initiatief tot de staking heeft genomen) gisteren het A.N.P mee. „We houden ons aan de afspraak van 48 uur", aldus de heer Keyzer. Hij verwachtte, dat er vandaag nog meer busbedrijven platgelegd zullen worden, omdat het stakingsparool dan ook is doorgedrongen tot in de verste uithoeken van het land. De commissies die in de verschillende busondernemingen zijn gevormd zullen nog nader overleg plegen maar de heer Keyzer gelooft, dat dit overleg er niet toe zal leiden dat de staking ook na vrijdagnacht wordt gecontinueerd zoals op de demonstratieve vergadering in Utrecht werd gesuggereerd voor het geval de actie geen onmiddellijk succes zou hebben. Wij willen geen mensen duperen, die op hun vrije zater dag familiebezoeken en dergelijke willen afsteken, aldus de heer Key zer. Gisterochtend werden naar schatting De besturen van de Nederlandse Kond ruim een kwart miljoen reizigers gedu peerd door de staking. Het besluit tot de staking werd genomen op een pro testvergadering in Utrecht, die door 1500 chauffeurs werd bijgewoond. De stakende buschauffeurs de N.B.M. in Zeist kortten de tijd met het leggen van een kaartje in de garage. (Van onze parlementaire redacteur). De minister van verkeer en water staat, mr. Van Aartsen, heeft gis teren in de Tweede Kamer op de vraag van de socialistische afge vaardigde ir. Posthumus, of hij na dere informaties kan en wil geven over de dezer dagen opnieuw ge bleken moeilijkheden bij de K L.M., geantwoord, dat er in de directie van de K.L.M. duidelijke verschil- Begroting justitie aanvaard (Van onze parlementaire redacteur). De minister van justitie mr. Scholten heeft gisteren in de Tweede Kamer tij dens de verdediging van zijn begroting voor 1964 meegedeeld, dat hij zich wat zijn verantwoordelijkheid voor het te voeren gratiebeleid betreft, aansluit bij de opvattingen, die zijn voorganger hier over huldigde- Hij achtte het niet aanvaardbaar dat de Kamer zich mengt in con crete gevallen van gratieverlening, aan gezien hiermee het prerogatief van de kroon zou worden aangetast. Achteraf is de minister ter verantwoording te roepen. Mr. Scholten deelde mee, zulks na aan leiding van vragen wat er met de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Breda gevangen zitten, zal gebeuren, dat hij in de korte tijd dat hij het mi nisterschap bekleedt nog geen beslissing genomen heeft naar aanzien van zijn gratiebeleid. Hij vond dat ieder geval van gratieverlening zoveel mogelijk op zichzelf moet worden beoordeeld. Hij wenste voor zichzelf een diepgaande be zinning op deze kwestie en meende daarmee geheel in de geest van de Ka mer te handelen. Mr. Scholten deelde voorts mee, dat de commissie-Wiarda, die zich met een herziening van de loterijwet bezighoudt, heeft voorgesteld het onderscheid tussen loterij en hazardspel te elimineren en de nu in verschillende wetten verspreid voorkomende regels over loterij enz. sa men te brengen in een nieuwe wet op de kansspelen, waarin ook de regeling van de sporttoto plaats zal vinden. Wat het telefoongeheim aangaat, wilde de minister eerst kennis nemen van het technisch inzicht van deskundigen, al vorens eventueel het wetboek van straf recht te wijzigen. De Kamer aanvaardde de begroting van justitie zonder hoofdelijke stemming. len van mening bestaan, dat de situatie de laatste week zelfs ern stig geworden was, dat de verschil len van inzicht op dit ogenblik nog niet zijn verdwenen en dat zich nieuwe verschillen kunnen voor doen. De minister blijft nauwlettend de ont wikkeling volgen, zo verklaarde hij. Zo nodig zal hij niet aarzelen om met het college van commissarissen in overleg te treden en maatregelen te treffen. Zodra de minister vernomen had van de moeilijkheden heeft hij met enige commissarissen gesproken. Dat was op 8 november. Hij heeft hun ver zocht zich te overtuigen van bestaan de verschillen in standpunt bij de directieleden en te trachten de stand punten tot elkaar te brengen. Hij meende, dat de controversen niet onoverbrugbaar zijn. De grieven van het personeel van de streekvervoersondernemingen zijn bekend: men voelt zich achtergesteld bij de chauffeurs van de gemeente lijke vervoerbedrijven in de grote steden, die ongeveer 40 gulden per week meer verdienen dan hun col lega's in het streekvervoer. Men wil nu gelijkschakeling bij tenminste gelijk werk. De streekvervoerchauffeurs menen zelfs, dat aan hun vaardigheid en verantwoor delijkheid hogere eisen worden gesteld. De nachtvergadering die aan de staking voorafging, was er een van grote be wogenheid. Men verweet de erkende vakbonden, dat deze te weinig aandacht hebben besteed aan het probleem van achterstelling. Er gingen stemmen op om een nieuwe categorale bond op te richten. van Vervoerspersoneel, de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „Sint Raphaël", de Protestants-Christe lijke Bond van Vervoerspersoneel en de Katholieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf „Sint Bonifaeius" ver klaarden gisteren in een gezamenlijke verklaring, dat zij het bereikte akkoord in de Stichting van den Arbeid over de vernieuwing van de c.a.o. per X april a.s. aanvaarden. Daarbij willen zij aan- (Zie slot pag. 3 kol. 6) A. J. Polder - Roosendaal Er was donderdag slechts één Zeeuws traject, dat te lijden had van de staking onder de buschauf feurs bij verschillende streekver- voersmaatschappijen in Nederland. Dat was de verbinding Anna Ja- cobapolderRoosendaal: ook de B.B.A.-chauffeurs van het rayon Roosendaal namen het stuur niet in handen. Dat gold niet voor het buspersoneel van de B.B.A. in Ber gen op Zoom. De lijndienst op het stadje Tholen werd normaal on derhouden. De chauffeurs van de andere maatschappijen, die in Zee land de streekverbindïngen onder houden, bleven normaal op hun post. De passagiers, die uit Schouwen-Duive- land met de eerste gelegenheid per bus over naar Anna-Jacobapolder reisden en in de richting Roosendaal wilden gaan, zagen hun verbinding in Anna-Jacoba polder verbroken. Er was geen bus! Van ,,'t Veerhuis" uit namen zij toen maatregelen om toch op hun plaats van bestemming te komen. Dat deden ook de reizigers, die later vanuit Schouwen in Anna-Jacobapolder aankwamen en waren gewaarschuwd, dat de B.B.A.- bussen verstek lieten gaan; zij zorgden voor eigen vervoer of vervolgden liftend of in een taxi hun weg. Voor de vrouwen van Sint-Philipsland was het eveneens een teleurstelling. Zij konden bij gebrek aan een busver binding niet het gebruikelijke bezoek aan Bergen op Zooms donderdagmarkt brengen. Overigens viel het hiaat in de verbinding niet over de hele afstand. Het ging om het gedeelte Anna-Jacoba- polder-Heense Molen: daar was het mo gelijk op de busverbinding Nieuw-Vosse- meer-Bergen op Zoom te stappen. Donderdag zijn in de Tweede Ka mer door ir. 8. A. Posthumus vra gen gesteld naar aanleiding van de moeilijkheden bij de K.L.M. Op de foto minister Va» Aartsen, die de gestelde vragen namens de regering beantwoordt. Na zijn bespreking op 8 november is de ongerustheid onder het personeel naar buiten getreden. Hij had er trouwens vóór die tijd al iets over vernomen. Men mag niet uit het oog verliezen, vond hij, dat de directie voor complexe moeilijk heden staat. De ongerustheid daarover bij het perso neel is begrijpelijk, maar onjuist noem de hij het, dat het deze zaken naar buiten gebracht heeft. De categorale bonden hebben de K.L.M. daarmee een slechte dienst bewezen. De minister hoopte, dat de rust zal intre den. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de regering zich nader beraden en zo nodig ingrijpen. NAAR AANLEIDING ARRESTATIE PROF. BARGHORN In Washington is gisteren ver klaard, dat de besprekingen over vernieuwing van het Ame rikaans-Russische culturele ak koord die dinsdag a.s. te Moskou zouden beginnen, zijn opge schort met het oog op de arres tatie van de Amerikaanse hoog- (Van onze Haagse redactie) De looncommissie van de Stichting van den Arbeid heeft het ontwerp-collectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkers- j bedrijfs nog niet goedgekeurd. Het be zwaar van de looncommissie geldt niet de verhoging van de lonen met negen procent, waarover werkgevers en werk nemers overeenstemming hebben be reikt, maar wel de datum van ingang, die door de partijen op 1 november jl. is bepaald. De looncommissie wil de C.A.O. doen ingaan op 1 januari 1964. In een bespreking met de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers heeft de looncommissie voorgesteld de huidige C.A.O. tot 1 januari 1964 te ver lengen. Volgende week komen werkge vers en werknemers weer bijeen om zich over de situatie te beraden. Dan zal waarschijnlijk ook worden beslist over de suggestie van de looncommissie om de huidige C.A.O. te verlengen. leraar Barghorn, die door de Russen van spionage wordt be ticht. Het huidige culturele akkoord de derde overeenkomst op dit gebied tussen de twee landen loopt op 31 december a.s. af. Het vertrek van de Amerikaanse delegatie naar Mos kou is afgelast op aanbeveling van ambassadeur Foy Kohier in Moskou, in afwachting van het antwoord op diens bijzonder krachtig protest bjj de Sowjet-autoriteiten. Het woord „onrust" is de laatste maanden in Nederland gangbaar geworden voor zover het de lonen en prijzen betreft. In de Consumentengids van deze maand wordt het beeldend ge zegd: „Met een zeer luide knal is het in ons land gevoerde loonbeheersingsbeleid uiteengesprongen". Het geluid van de ontploffing zou men er aan kunnen toevoegen dreunt niet alleen flink na, maar bovendien is er nog een reeks van nevenexplosies gevolgd, waarvan het einde nog niet in zicht is. Men kan over dit alles in deze dagen tientallen be schouwingen lezen, interessante en ver velende artikelen, waarin allerlei des kundigen vanuit hun eigen achtergrond (werkgevers, vakbonden) hun visie, htm oordeel, hun remedie soms geven. Maar men zou de vraag mogen stellen of op dit ogenblik brede lagen van het Neder landse volk een redelijk inzicht hebben in het hoe en het waarom van de explo sie en of zij vertrouwen koesteren in het beleid te dien aanzien van de rege ring. Met andere woorden: is dit spel van lonen en prijzen dat iedereen zonder uitzondering aangaat nog wel te verstaan juist voor de meest-belang- hebbenden? Nog weer anders gezegd: wordt rond de explosies niet te veel in de taal van de dynamietdeskundigen gesproken, een taal waarvan de mensen met de kapotgesprongen ramen in hun huizen maar weinig begrijpen? Het ac cent ligt sterk (onvermijdelijk) op de economische aspecten van de hier aan de orde zijnde problematiek, waardoor echter de sociaal-psychologische kenne lijk in het gedrang komen. Wie zijn oor te luisteren legt in al terlei winkels, waar klanten dis cussiëren met winkeliers of met mede kopers, weet wat wij bedoelen. Er is onzekerheid. Het gaat om loonronden en de minister wil rust aan het prijzen- front, maar er gaat geen dag voorbij of er is sprake van prijsverhogingen, ook in het levensmiddelenpakket. Boven dien: sommige verhogingen zijn al inge gaan, terwijl de loonronde pas in uitzicht is gesteld. Uit allerlei opmerkingen, die wij her en der hoorden in diverse zaken, kon men (vooral bij de vrouwen) een gevoel van onrust afleiden. Zodra er sprake is van een reeks dicht op elkaar vallende prijsverhogingen ontvalt de huisvrouw een stuk zekerheid: er moet meer geld komen of de inkopen moeten besnoeid worden, anders klopt het huishoudboek je niet meer. En nu kan men wel hele betogen opzetten over prijsinflatie, evenwichtsherstel, E.E.G.-loon- en prijs peil, verticale prijsbinding en nog veel meer van dergelijke uitdrukkingen, voor de huisvrouw gaat het er om, dat zij rondkomt. Voor bepaalde groepen (ge pensioneerden, A.O.W.-mensen) klemt dat nog veel meer. b)AhtlijK Enkele uren nadat de opschorting van de beperkingen door de Amerikanen bekend was gemaakt, kwam een de legatie van 16 vooraanstaande Rus sen, bestaande uit schrijvers, dich ters en hoofdredacteuren, uit Moskou in New York aan. De leider van de delegatie, prof. Blochine. wilde geen commentaar geven op de arrestatie van prof. Barghorn. Gaan zo langzamerhand regering, werkgevers- en vakbondsleiders niet een beetje aan een maatschappelij ke blindheid lijden? Het lijkt er wei eens op, dat z(j vergeten dat niet iedere Ne derlander de taal van het economische Kanaan verstaat. Blijkt niet ook uit de ontwikkeling van de laatste maanden rond lonen en prijzen, dat de afstand tussen regerenden (in land en organisa ties) en geregeerden (met het huis houdboekje in de hand) heel groot be gint te worden? Ligt hier weer niet een nieuwe bron van onrust? Wij willen ze ker niet terug naar de jaren dertig, de jaren van Colijns weinig populaire aan passing. Maar merkwaardig genoeg had juist deze figuur een speciaal zintuig voor het moment, waarop hij naar de microfoon moest grijpen om het Neder landse volk voor te lichten. We spreken hier nu niet over de aard van zijn voor lichting, maar willen het voorbeeld toch wel aanhalen om er op te wijzen, dat verklaring en toelichting (in een simpe le en heldere taal) van het regeringsbe leid soms een daad van grote 'importan tie kan zijn. Een geruststelling is soms hard nodig: de verzekering dat men de zaken in heeft en zal houden. Met de te genwoordige voorlichtingsmedia (tele visie) is een dergelijke voorlichting ge makkelijk te realiseren. Maar helaas: niet allés wat tot dusver van regerings- I zijde over het loon- en prijsbeleid naar buiten is gekomen heeft er toe bij gedragen de onrust te doen bedaren. President Kennedy verklaarde gisteren op zijn persconferentie, dat de arres tatie van prof. Barghorn niet ge rechtvaardigd is. Diens vrijlating op korte termijn is noodzakelijk Voor de verdere uitvoering van het pro gram voor culturele uitwisseling tussen de Sowjet-Unie en de V.S., aldus de president. De Amerikaanse regering maakt zich grote zorgen over deze arrestatie. Als het optreden van de Russen geba seerd was op de veronderstelling, dat Barghorn misschien zou kunnen worden uitgewisseld tegen Russische agenten, die in de V.S. zijn aange houden of dat zij met Barghorn ais inzet de V.S. concessies zouden kun nen afdwingen, dan hadden zij het mis, aldus Kennedy. Crnfo 7nraotl" \\Te zitten midden in een explosie en UI Vit LUIgtll VV de deskundigen leggen ons bij wij ze van spreken berekeningen voor over de schokvoortplanting. Terwijl velen slechts willen weten of ze nog voor de winter nieuw glas in hun vensters kun nen krijgen. Hebben wij geen minis ters, die „gewoon" uiteen kunnen zetten welk (krachtig) beleid hier wordt gevoerd om de huishoudboekjes sluitend te houden? Of is er eigenlijk niet zulk een beleid? Er wordt hoe dan [ook te weinig rekening meegehouden, dat vele Nederlanders de indruk hebben de mist binnen te zijn gevaren. Ze ho ren de sirenes en de misthoorns loeien. Zij vragen een duidelijke, begrijpelijke plaatsbepaling. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft de gemeentebesturen ver zocht eraan mede te werken, dat de verletbestrijdingsregeling 1963 zoveel mogelijk wordt toegepast. Deze regeling gaat ervan uit, dat de opdrachtgever de bijdrage verhoogt, die de stichting verletbestrijding bouwnij verheid aan de aannemer toekent. Daar om is de minister voor woningwetwo ningen bereid bij het vaststellen van de definitieve stichtingskosten en het af sluiten van de rijksvoorschotten een be drag ter grootte van 15 pet. van bedoel de bijdrage in aanmerking te nemen. In het algemeen zal dit geen gevolgen voor de uiteindelijke stichtingskosten en huurprijzen behoeven te hebben. Enke le kostenfactoren, zoals renteverlies en toezicht, zullen als gevolg van het door werken bij minder gunstig weer een la ger eindbedrag te zien geven. Het verblijfstoerisme in Zeeland zal in de komende jaren door zijn groei een grote ruimte voor uit breiding van de tuinbouw geven. En daarmee moeten de telers en de veilingen rekening houden. Wanneer in vijf tot zes jaar de omvang van het verblijfstoerisme verdubbelt, dan betekent dit in het vakantieseizoen een vergroting van de totale vraag naar tuinbouwpro- dukten van ongeveer 25 procent: voor Zeeuwsch-Vlaanderen circa 10 procent, voor Schouwen-Duive- land ruim 40 procent, voor de Wal- eherse tuinders is een vraagtoene- ming van 20 tot 35 pet. waarschijn lijk". Ziedaar een van de belang rijkste conclusies uit een nota, die de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij en het E.T.I. voor Zeeland heb ben geproduceerd na een globaal onderzoek naar de mogelijkheden om de tuinbouw van de economi sche betekenis van het toerisme te laten profiteren. van tuinbouwprodukten aan de toeris-1 burg verkoop grotendeels aan klein- ten-consunienten te kunnen waarnemen, handelaren komt ongeveer drievijfde De indrukken, daarbij opgedaan hebben Hoe liggen de kansen om het aanbod te leveren voor een grote vraag naar groenten, fruit en aardappelen in een bepaalde periode? Dat was de vraag, waarmee enquêteurs van de Z.L.M.- tuinbouwcommissie op stap gingen. Zij hadden hierover gesprekken met telers, veilingbestuurders en -beheerders, groot- en kleinhandel. Zij bezochten enkele campings op Walcheren en op Schou- wen-Duiveland om ter plaatse de afzet In de veiling „Walcheren" te Middel de samenstellers van de nota voldoende materiaal gegeven voor de volgende al gemene opmerkingen: de Zeeuwse tuinder (en de boer) kan de grotere vraag naar groenten, fruit en ook Zeeuwse aardappelen produ ceren; in het topseizoen van de vakanties is er een onvoldoende aantal groen teboeren de plaatselijke groentehandelaar kan meer aandacht besteden aan de pre sentatie van zijn produkten en daar door ook meer verkopen; bij de intensieve reclame voor vakan tie in Zeeland kan ook vermeld wor den dat men prima Zeeuwse produk ten kan meenemen op de terugreis; er kan nog meer op de verkooppun ten van groenten en fruit worden ge attendeerd; de gemeenten moeten hun volle me dewerking geven bij uitbreidingen of nieuwbouw van winkels voor groen ten en fruit; de hantering van de ventverboden moet soepel zijn. groenten. Het overige wordt ingenomen door fruit. „Door de toenemende gunsti ge factor voor de afzet van tuinbouw produkten zullen de telers, zeker op Walcheren, zich daarop kunnen richten naast de mogelijkheden om de interne bedrijfsvoering aan te passen", aldus de nota. Mogelijkheden voor tuinbouwteelten in een bepaalde periode en afstemming van het arbeidsaanbod op het bedrijfsplan noemen de samenstellers zeker te over wegen. Aan het eind van augustus be merkt men op de veiling „Walcheren" een scherpe prijsdaling. Dan valt een groot deel van de vraag ineens weg. In het seizoen maken de zacht-fruit- soorten goede prijzen. Tomaten en sla komen in flinke hoeveelheden aan de veiling en worden vlot afgenomen. In de vakantieperiode voorziet de groot handel zowel als de kleinhandel zich voor de tuinbouwprodukten ook door aankoop van deze produkten op de vei- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Dit is luitenant-generaal W. den Toom, die is aangezocht als staatssecretaris van defensie voor luchtmachtzaken. Volgens Tass heeft de Rus A. Bvkowski een apparaatje uitgevonden, waarmede het straatlawaai buitenshuis kan worden gehou den. Het kan op een normaal radiotoestel worden aangesloten, dat dan alle geluid van lage frequentie (zoals van het verkeer) op vangt en een geluid van dezelfde frequentie maar tegengestelde fase voortbrengt, waar door het eerste als het ware wordt uitge vlakt. Spreekgeluid, dat een hogere frequen tie heeft, valt er buiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1