EUROPESE VOETBALPRIMEUR VOOR PSV: CUPOVERWINNING OP BULGAARSE BODEM Spartak strandde op hechte defensie: 0-1 „Elke stap dubbele kostte me energie Zierikzee bouwt aan muziekschool lekker en gezond Morgenmiddag eerste steen' Het wonder is eindelijk gebeurd Het zijn atleten, geen voetballers Hoenen de beste Ook Real Madrid won in uitwedstrijd Luik bedwingt in Londen Arsenal NIEUWE FINANCIËLE REGELING PAROCHIES BISDOM BREDA Britse sportman en sportvrouw van het jaar GEBLESSEERDE WIERSMA Op basis solidariteit Spartak viel tegen Nooit paniek Twee doden bij arbeidsongeval Eerste in Nederlandse kerkprovincie Toch schade aan tuinbouw door brand in Vlaardingen Zeeland Maatschappelijk werk en geheimhoudingsplicht DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE Z E E V W 8 E COURANT NA JAREN van wachten kan de Schouwse afdeling van de Zeeuwse Muziekschool morgenmiddag (vrij dag) de instrumenten „stemmen" voor een opgewekte ouverture: het officiële bouwbegin voor de nieuwe huisvesting aan het eind van de Post- straat in Zierikzee. De adjunct-di recteur, de musicus Jac. M. Luyke- naar ereburger van de stad zal daarbij een heel bijzondere solo partij laten horen. Hij „bespeelt" er de troffel voor de symbolische eer ste steen. Een bizarre bezigheid ove rigens, want wie er een kijkje gaat nemen zal dadelijk tegenwerpen: dat gebouw staat er toch al Oppervlak kig en door de bril van Monumenten- zorg gezien is dat inderdaad- zo. Maar het is slechts camouflage. Het pand bestaat uit een sombere, gelige ge vel en daarmee is alles gezegd Erachter zal het gemeentebestuur van Zierikzee voor een volkomen nieuw gebouw zorgen, een huisves ting, die deze grote muziekschoolaf- Het wonder is eindelijk gebeurd! Voor het eerst in de roemruchte achtjarige geschiedenis van de Europese beker heeft een Bulgaarse ploeg op eigen terrein een nederlaag geleden. Het dappere, on versaagde P.S.V. zorgde, dank zij een voortreffelijk moreel, voor die Europese voetbalprimeur. Geen schoonheidsprijs voor de ploeg uit Eindhoven, daarvoor had de ont moeting met Spartak Plovdiv te weinig allure, wel een ereprijs voor het team van P.S.V. De omstandigheid, dat het elftal een paar uur voor de wedstrijd de bijna onvervangbare Fons van Wissen kwijtraakte, omdat een darmstoor nis hem uitschakelde, heeft dat prachtige moreel van de landskampioenen niet kunnen aantasten. Zelfs de blessure die Roel Wiersma na een half uur opliep en die voor een minder harde speler stellig de gang naar de kleedka mer had betekend, deed de ploeg uit Eindhoven het geloof in zichzelf niet verliezen. PSV ging door, zonder ook maar te denken aan een nederlaag. Peter Kemper, een paar jaar geleden nog steunpilaar van de Haagse vierde klasser Lenig en Snel, groeide tot een ongekende hoogte. „Veteraan" Toon Brusselers, opvolger van Wiersma als stopper, toonde een beheersing en een spelinzicht als nooit te voren. Gert Bals, ranselde bal na bal u it zijn doel weg. Juist op het moment, waarop Nederland alleen nog maar hoopte op een doelpuntloos gelijk spel gebeurde het. Vijfendertig minuten was de tweede helft oud. Met een van pijn vertrokken gezicht kopte Roel Wiersma de bal na een afgeslagen aanval naar Geurt Kerkhoffs. De donkere Eindhovenaar sprintte naar voren, omspeelde linksback Momine, met een beheerste schijn beweging, en gaf doelman Stankov geen schijn van kans (0-1). Tien moeilijke minuten restten, de duidelijk door zenuwen aangetaste Nederlandse supporters, in het klei ne, ouderwetse stadion, nog. Zij kon den gerust zijn, geen moment ver saagden de favorieten. Nauwelijks had arbiter Josef Stoll het eindsig naal gegeven, of als een lawine stortten de Eindhovenaren zich op hun spelers. Voorop, met zeker een tiental meters voorsprong, liep de hofmeester vart het Belgische char tervliegtuig, het rood-witte spandoek -als gold het een Anderlechtpres- tatie met de woorden „Vooruit nu roodwitten, vooruit P.S.V." stevig in beide handen Misschien was de overwinning niet he lemaal verdiend. Maar wie lette daarop. Na al die tegenslag op die zonnige woensdag. Zelfs de inwoners van het Bulgaarse industriestadje deden dat niet, want nadat eindelijk iedere Neder lander elke andere Nederlander op het middenveld had gelukgewenst, klonk, lang nadat Spartak al zijn weg naar de kleedkamer gevonden had een hartelijk en langdurig applaus. Zelfs die kleine donkere agent, die later het verkeer re gelde, was vriendelijk. Want toen de bus met zingende Nederlanders langs trok klapte en zwaaide hij, zijn rriilitanté uiterlijk ten spijt. Al heel gauw werd het duidelijk dat Spartak, momenteel zesde op de rang lijst, beslist geen grote ploeg heeft. Zelfs rechtsbuiten Diev met zijn 49 interlands kon de toeschouwers niet imponeren. Het was al spoedig duidelijk dat het wasbordachtige en schaars met gras begroeide veld meer moeilijkheden voor de Bulgaren bood, dan voor de Neder landers. Geen wonder dus, dat de eerste gevaarlijke aanval op naam kwam van P.S.V., waarvan de vleugelspelers Alle- mann en Giesen in dit belangrijke duel ietwat teleurstelden. De P.S.V.-midden- voor Theunissen draaide en schoot tege lijk keihard in de rechterbovenhoek He laas arbiter Stoll, die de overigens rus tige ontmoeting leidde, keurde de tref fer wegens buitenspel af. Gaandeweg werd de druk voor het Ne derlandse doel wat minder. Na een half uur trof Pierre Kerkhoffs de kruising van lat en paal. En dat deed de hoop bij het kleine groepje Eindhovenaren groeien. Helaas, even later kwamen Wiersma en de grote Diev met elkaar in botsing. De zware Bulgaar viel op het rechterbeen van de P.S.V.-er, die van het veld moest worden gedragen. Wiersma kwam, hard als hij nu een maal is, vijf minuten voor de rust in het veld terug, doch alles wees er toen al op, dat hij als rechtsbinnen Theu nissen ging de defensie versterken zijn team maar weinig steun zou kun nen bieden. Zijn moed en doorzettings vermogen konden daaraan weinig ver helpen. Met een doelpuntloos gelijk spel was de Nederlandse kolonie al meer dan tevre den toen de kansen in de rust werden besproken. Ook na de hervatting poog de Spartak, dat in een te laag tempo speelde, om de sterke en stugge P.S.V.- defensie in grote moeilijkheden te bren gen, met een reeks aanvallen de beslis sing te forceren. Doelman Bals groeide echter naar een steeds grotere klasse, Kemper en Brusselers speelden met een rust, die bijna angstwekkend was. Geen moment was er sprake van paniek in de toch zo zwaar beproefde Eindho- vense defensie. In de 35e minuut greep de ploeg, die in opdracht van Appel in de eerste plaats op een doelpuntloos ge lijk spel moest spelen, zijn kans. Een zwaar gekwelde Roel Wiersma, die moeite had om de tranen van pijn te verbergen, zorgde voor de inleiding. Pierre Kerkhoffs omspeelde linksback Momine en scoorde daarna beheerst. De seconden schenen vervolgens mi nuten. Met de moed der wanhoop poogde Spartak om het onmogelijke toch mogelijk te maken, het lukte niet, het kon eenvoudig niet tegen dit mentaal zo sterke P.S.V. Tien minuten later was de beproeving voor het kleine groepje op de eretri bune eindelijk voorbij. Ais één man stortten de Nederlandse supporters zich op de spelers om die daarna in triomftocht naar de kleine, benauw de kleedkamer te brengen waar de vreugde groter was dan ooit. P.S.V.: doel: Bals; achter Donners en Kemper; midden: Brusselers, Wiersma en Pijs; voor: Gie'ssen, Kerkhoffs, Theu nissen, Hoenen en Allemann. Nadat Wiersma geblesseerd was ge raakt, speelde deze rechtsbinnen, Brus selers spil, Theunissen rechtshalf en Kerkhoffs middenvoor. Spartak: doel: Stankov; achter: Ivanov en Momine; midden: Masnev, Manolov en Botov; voor: Diev, Stoinov, Diskov, Bentschev en Douchev. Een beeld uit de woensdag in Bulgarije I gespeelde voetbalwedstrijd tussen Spar ta Plovdiv en P.S.V. Een Spartak-aan- val, voltrokken door Diev, strandt op de P.S.V.-doelman Bals. Al voor de wedstrijd werd deze foto van de P.S.V.-ers genomen. Kennelijk zagen de Eindhovenaren en terecht bij hun vertrek de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. We zien hier staande van links naar rechts: Wiersma, Beckering, Brusselers, Pijs, Kemper, coach Appel, en Kerkhoffs Daarvoor van rechts naar links Don ners, Van Wissen, dessen en Hoenen. Staande geheel rechts de heer Van Gel der, bestuurslid van P.S.V. „Elke stap kostte dubbele ener gie", zei Koel Wiersma, die buil de en lachte gelijk in de be dompte kleedkamer, waar een vreugdevol PSV een ware re ceptie hield, „Maar het moest en dus ging het". De blonde stopper, die door zijn dapper doorzetten zijn ploeg mentaal ongelooflijk heeft gesteund, had overigens nauwelijks ergens nog aandacht voor. Snel kleedde hij zich aan om daarna voor een onderzoek naar een ziekenhuis te worden overgebracht. Daar bleek later, dat de blessure be slist niet ernstig is, zodat Wiers ma volgende week weer zal kun nen spelen. Zij dachten bijna allen hetzelfde, al waren de bewoordingen vaak heel verschillend. Spartak was, na de ve le berichten die er over in Nederland waren doorgedrongen, eigenlijk te gengevallen. Van de fanatieke steun die de 35.000 toeschouwers hun ploeg altijd zouden geven, hadden zij nau welijks iets gemerkt. „Ze speelden geen tempo", zei Peter Kemper, die kennelijk met de schei ding in zijn haar meer moeite had dan bij met de fameuze Diev had ge had. „Als ze de bal kregen, vingen ze die steeds even op en dat gaf je de kans om ze aan te vallen en in duels waren ze helemaal niet best". Toon Brusselers voerde vier gesprek ken tegelijkertijd. „Diev? Het mocht wat. Ik heb geloof ik maar twee kop duels van hem verloren. Wat mij be treft, het ging fijn zo. Natuurlijk waren we wat nerveus in het begin. Maar geloof me, geen enkele Europa- Cupwedstrijd begint lekker Gert Bals, één van de allergrootsten in dit heldhaftige duel, had ook al niet over belangstelling te klagen. „Een fijne wedstrijd voor een kee per. Veel ballen waarop je je kon inspelen. Slechts één keer was ik er naast bij een hoge bal. Dat kwam omdat Diev me naar beneden trok. Maar verder, heerlijk". „Ze vielen me tegen. Het zijn atleten, maar geen voetballers van groot formaat", stelde Theunissen nuchter vast. En schieten, ho maar Alleen was het vervelend om terug te gaan in de verdediging. Ik ben nu eenmaal gewend om voor te spelen en dan in de middenlinie, dat is niets voor mij". Alsof het hem nauwelijks iets aan ging stond daar, bij de ingang van de kleedkamer, trainer Bram Appel, de man, die op grootse wijze zijn ploeg voor dit duel heeft voorbereid. „Bedankt Roel, bedankt voor je figh ting-spirit. De anderen natuurlijk ook, maar jij vooral. We zouden de kat uit de boom kijken, want ik had een Bul kaars offensief verwacht. En dan maar proberen of het nog mogelijk zou zijn om aan te vallen. Toen Roel geblesseerd raakte zag ik nog maar een mogelijkheid: de 00 stand hand haven. En dat is gelukt. En hoe." Hoenen wordt door Bulgaarse voetbal kenners de beste speler van P.S.V. in de wedslr~d tegen Spartak Plovdiv ge noemd. Hij was de coördinator van de P.S.V.-voorhoede. Over de ploeg van P.S.V. in haar geheel, zeggen de Bulga ren dat zij het hoofd koel hield en goed verband toonde. De Spaanse kampioensclub Real Madrid heeft de eerste wedstrijd tegen Dynamo Boekarest, welke woensdagmiddag in Roemenië is gespeeld, voor ae achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen gewonnen met 31. Bij de rust leidde Real Madrid al met 20. De Spaanse doelpunten werden gescoord door Ruiz, Di Stefano en Gento. Vijf minuten voor het einde verkleinde Tircovnicu de achterstand tot 3—1. Radio Boekarest noemde Di Stefano, Ruiz en Gento als de beste Spanjaar den. Vooral had men lof voor Di Ste fano en Gento. Hun technische superiori teit was zo groot dat het bijna onmo gelijk was hen te dekken. De Spaanse overwinning werd „volkomen verdiend" genoemd. Als beste Roemeense spelers werden doelman Datcu, rechtsbuiten Pircalab en rechtsbinnen Varga ge noemd. De Poolse voetbalkampioen Gornik (Za- breze) zegevierde woensdagavond voor 80 000 toeschouwers in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 20 (1—0 over Dukla Praag. Reeds in de vijfde minuut van de wedstrijd scoorde Gornik door Musialek het eerste doelpunt. Vier minuten na het begin van de tweede helft verhoogde Lubanski de stand op 2—0. De tweede wedstrijd tussen beide ploe gen wordt op 20 november a.s. in Praag gespeeld. De FC luik heeft gisteren in 't Highbu ry Stadion te Londen met 11 gelijk gespeeld tegen Arsenal in de eerste wed strijd van de tweede ronde in het toer nooi der jaarbeurssteden. De ruststand was 10 in Belgische voordeel. deling met haar opvallende activitei ten waardig is. Adjunct-directeur Luykenaai en zijn 450 leerlingen zijn er hard aan toe. Het Engels aandoende pand-met-de- luiken aan het Havenplein in Zie rikzee had eigenlijk al lang afge broken moeten zijn. Enkele jaren ge leden al is het verkocht aan de Coö peratieve Raiffeisenbank „Zierik zee en omgeving". Deze instelling moet zich behelpen met nietige on derkomens en ondertussen ging het er voor de muziekschoolafdeling op Schouwen-Duiveland steeds slechte: uitzien. Het gebouw hield de ontwik keling in zeker opzicht tegen en het raakte in conditie steeds verder ach terop. In diezelfde wachtperiode neeft he, gemeentebestuur gedaan wat het koi om voor de muziekschool een andere verantwoorde behuizing te vinden Begin dit jaar was het emdeljjk zover dat de zaken in kannen en kruiken geraakten. Via een ruiling met het gebouw aan de Manhuisstraat, waar in de gemeentelijke dienst voor so ciale zorg tot voor enige tijd was ge vestigd, kreeg men het riikspand naast het postkantoor in handen. Het voormalige gebouw van de telefoon dienst. Aangrenzend vindt men daar het overblijflokaal van het Prof. Zee- Zo ziet de verbouwing er uit voor de afdeling Zierikzee van de Zeeuw se Muziekschool. Morgenmiddag vrijdagwordt hier de eerste steen gelegd. Foto P.Z.C.) manlyceum. Dit pand is ongeveer twee jaar geleden leeg gekomen, toen het ontvangkantoor van belastingen er zijn tijdelijke huisvesting kon ver laten. Tevoren had ook het Burger Weeshuis nog even op de nominatie gestaan voor de muziekschool, maar dit bleek toch niet geschikt voor het doel. Een ingrijpende verbouwing van het gebouw, dat thans voor het muziek onderwijs op Schouwen-Duiveland wordt ingericht, vergt van de ge meente een aannemingssom van meer dan f 50.000. Met de spreekka mer erbij krijgt de afdeling vijf les lokalen. Daarin kan de heer Luyke- naar het onderwijs aan de sterk ge specialiseerde afdeling nog verder uitwerken met nieuw instrumenta rium. Voor de officiële opening, aan het begin van het volgende school jaar, heeft hij al grote plannen. Voor lopig is daar morgenmiddag de „ouverture": de eerste steen voor een importante verbouwing Advertentie) ZORGEN-VRIJ EN De 39-jarige Jac. van der Weijden uit Dordrecht en de 60-jarige C. Reyerkerk uit Zwijndrecht, beide opperman-stei- germaker bij een aannemingsbedrijf in Dordrecht, zijn gistermiddag om het le ven gekomen doordat zij getroffen wer den door een 1300 kg wegende beton plaat. De mannen waren met enkele collega's op het terrein van een kalksteenfabriek op de Staart te Dordrecht bezig beton platen te verwijderen van een fabrieks- loods, die moet worden verplaatst. Zij deden dat met behulp van een heftruck, die over ijzeren platen reed. Toen zij een betonplaat van een hoogte van ander halve meter op de heftruck hadden ge plaatst, zakte deze door het zware ge wicht enigszins scheef. Daardoor schoof de plaat van de heftruck af. Hij trof beide mannen, van wie de heer Van der Weijden op slag werd gedood. De heer Reyerkerk werd met zware verwondin gen naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Hij overleed kort na aankomst. In het bisdom Breda zal met ingang van 1 januari 1964 een nieuwe financiële regeling van en in de parochies van kracht worden, die voor rooms-katholiek Nederland de eerste is. De regeling houdt een behandeling in van de paro chies op basis van gelijkheid, waarbij als grondslag dient de solidariteit in het „samen kerk-zijn", waarbij de financieel in een betere situatie verkerende paro chies de lasten van de minder goed be deelde parochies helpen dragen. Met deze regeling wordt een nieuw, uni form plaatsengeld ingevoerd van 25 cent en wordt een vrijwillige bijdrage per gezin gevraagd naar (draagkracht, waarbij de hoogte wordt bepaald door de lasten, die parochie en bisdom heb ben te dragen. Het streefbedrag op het moment is gemiddeld 60 per gezin per jaar, waarbij verhoging of verlaging mo gelijk is. Tevens wordt het aantal col lectes gereduceerd tot negen per jaar: een wekelijkse, een charitascollecte één maal per maand (streefbedrag 25 cent) en de in de kerkprovincie Nederland en het bisdom Breda voorgeschreven al gemene collectes. De grondslag van de solidariteit is een gelijke behandeling van ieder in de kerk, een gezamenlijke verant woordelijkheid van de gelovigen voor eredienst, zielzorg en charitas, als mede de solidariteit van de parochies. De honorering van geestelijken zal plaatsvinden op grond van hun ambt. Vanaf 1 januari moeten de geestelijken Coureur Jim Clark en atlete Dorothy Hyman zijn bij stemming door de Brit se journalisten aangewezen als de sport man en sportvrouw van het jaar in Groot-Brittannië. Sprintster Dorothy Hyman leed dit jaar in internationale wedstrijden geen enkele nederlaag en Jim Clark won zes races in de compe titie om de wereldtitel. De brand in de opslagloods van de N.V. Delta Chemie in Vlaardingen heeft toch wel schade berokkend aan de tuinbouw in het gebied tus sen Vlaardingen en de zee, langs de Nieuwe Waterweg. De tuinbouwprodukten onder glas zijn er vrij goed afgekomen. Een enkele slaplant en wat fresia's vertonen sporen van de nitreuse dampen maar deze scha de loopt toch niet in de papieren. Ern stiger is de schade aan de spruitkool die nog buiten stond. Veel van de spruiten zijn zo zeer aangetast dat zij niet meer zullen kunnen worden geëxporteerd, al hoewel zij wel voor menselijke con sumptie geschikt zijn. De prijs op de binnenlandse markt ligt lager dan de exportprijs en dus zullen de tuinders verlies lijden. Welke bedra gen er mee gemoeid zijn is nog niet vast te stellen. Wel wordt door een aantal gedupeerde tuinders overwogen schade vergoeding te verlangen, maar voordat actie kan worden genomen zal toch eerst de totale omvang van de schade vastgesteld moeten worden en hiermee zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. (Advertentie) 20 cent per rol alle inkomsten uit het ambt (bijvoor beeld rijkssalaris, misstipendia, e.d.) storten in de kas der kerk. Inkomsten, afkomstig uit bijverdiensten zijn voor de helft voor de lesgevers tot een ma ximum van 1000. De nieuwe regeling zal als consequen ties hebben, dat kleine parochies, waar bij men verscheidene van de 45 Zeeuwse parochies in de dekenaten Aardenburg, Hulst, Middelburg en Terneuzen kan denken, nu meer financiële armslag krij gen. Ook de diasporaparochies zullen van deze regeling profijt kunnen hebben. „Het zou in de toekomst in verschillen de gevallen kunnen voorkomen, dat Bra bant wel Zeeland zal bijspringen", ad- dus zei men van de zijde van het dio cesaan bestuur in Breda. Een geestelijke uit het Zeeuwse deel van het bisdom Breda zei ons, dat in de R.-K. Kerk de financiële regelingen te lang als basis hadden wat in de 19de eeuw gebruikelijk was. Een nieuwe financiële regeling voor de parochies is al enige tijd onder werp van discussie. Dat de regelingen, zoals de reformato rische kerken ze kennen (kerkelijke be lastingen) en de betere opbrengsten van de collecten in verschillende protestant se kerken mede invloed hebben gehad, is zeer wel mogelijk. Vooral ook in een provincie als Zeeland, waar de rooms- katholieken dikwijls geconfronteerd zijn en worden met de bedragen, die hun me de-christenen in andere kerken moeten opbrengen. In Hulst is anderhalf jaar geleden een enquête gehouden, waarin plannen voor een nieuwe financiële regeling in de pa rochie aan de orde werden gesteld. Acht honderd gezinnen beantwoordden een dertigtal vragen en gaven daarmee hun indruk over voorgestelde wijzigingen in de parochiefinanciering. Nauw bij dit onderzoek was toen be trokken drs. W. R. V. Dusarduijn, di recteur van de katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland. Een brochure, waarin het resultaat van deze enquête werd gepubliceerd heeft in ge heel rooms-katholiek Nederland sterk de aandacht getrokken. Een dergelijke en quête is later op kleinere schaal gehou den in de parochie van Hansweert. Om dat toen reeds plannen voor de rege ling in het bisdom werden verwacht, heeft de parochie Hulst de eigen plan nen laten rusten. Wil de parochiefinanciering in 1964 re sultaat hebben, dan zou in het bisdom zo'n elf miljoen moeten worden opge bracht. Dezer dagen is de in 1960 door de „Na tionale Raad voor Maatschappelijk Werk" ingestelde studiecommissie be roepsgeheim en verschoningsrecht voor de maatschappeiyk werker gereed ge komen met haar arbeid. Deze commissie, onder voorzitterschap van mr. G. E. Langemeijer, procureur- generaal bij de Hoge Raad der Neder landen, komt in haar rapport onder meer tot de conclusie dat de maatschap pelijke werker verplicht is tot geheim houding van hetgeen hem in zijn func tie ter kermis komt. Met betrekking tot het vraagstuk van het al dan niet verlenen van verscho ningsrecht aan de maatschappelijke werker heeft de commissie bij haar studie aansluiting gezocht brj de ge dachte tot het „sluizen" van het be roepsgeheim. Voorgesteld wordt een be oordelingscommissie in het leven te roe pen die zelf onder het beroepsge heim staande kan adviseren over de vraag of een beroep op verschonings recht in een bepaald geval gerechtvaar digd is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7