REVOLTE IN IRAK SNEL BEDWONGEN Overleg in de Baath- partij KLANKBORD Herlevende W.E.U. nog „een teer plantje" „Geen verdere gratieverlening aan Duitse oorlogsmisdadigers" Commentaren op Duitsers met drie ton naar Japan Pershing-raketten naar Europa HEUKES JONGE Klachten over de vele verouderde gevangenisgebouwen Minister Luns: EAU DE COLOGNES TWEEDE-KAMERLEDEN SUBSIDIE SCHOOLMELK BLIJFT AFGESCHAFT De regering van Irak is de toestand weer meester. De revolte die gisteren uitbrak, na een zuivering in de Baath-partij, werd snel be dwongen door regeringsgetrouwe troepen. Radio-Bagdad hervatte gisteravond de uitzendingen en riep employés van telefoon- en telegraafdienst op het werk te hervatten. Militairen kregen bevel zich onmiddellijk te melden bij hun onderdeel. De uitzonderings toestand werd opgeheven. Straaljagers Nieuwe leider Discussies in Den Haag waren vruchtbaar Vruchtbaar E.E.C. LT,GENERAAL DEN TOOM WORDT STAATSSECRETARIS VOOR DE LUCHTMACHT President Soekarno nu ook premier Het Wereldgebeuren Waarnemers Onvoorstelbaar Spijtoptanten Kinderbescherming VOLKSONDERWIJS VOOR NIEUWE TAKEN Dick zegt nee DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Premier Al Bakr en de minister van defensie, generaal Ammazj, riepen de raad van de Baath-partij bijeen om samen met een partij delegatie uit Syrië te trachten de crisis in de afdeling-Irak van de Baath op te lossen. Aanleiding tot de onlusten was het feit, dat vice-premier El Saadi leider van de Baath dinsdag op de bijeenkomst van de partijraad, samen met drie aan hangers niet werd herkozen. Het vier tal werd onmiddellijk op een vliegtuig naar Madrid gezet zonder dat het tijd kreeg koffers te pakken. Gisteren braken daarop in Bagdad ongeregeldheden uit. Volgens in Bei roet ontvangen berichten vielen straaljagers van de luchtmacht het presidentieel paleis aan en verlieten afdelingen van het leger en de na tionale garde hun kazernes. Het kwam tot straatgevechten en het zwaar versterkte ministerie van de fensie werd aangevallen. De premier van Irak, generaal Ahmed Hassan Al Bakr is de nieuwe leider van de Baathpartij in Irak. Onlangs is op een congres van de Baath- partij in Damascus (in Syrië is de Baath ook aan de macht en de twee landen werken nauw samen) het me ningsverschil tussen de oude garde en de jongeren al aan de dag getreden. De Baathveteraan Salah Bitar voelde zich op dat congres gedwongen zijn aftreden als premier en minister van buiten landse zaken van Syrië voor te stellen. De Iraakse partijleider El Saadi ont moette op dit congres ook veel kritiek. In tegenstelling tot Bitar wilde hij ech ter van geen wijken weten. Nu is hij dan toch afgezet. Het is vrijwel zeker dat de Duitsers Werner D. en Horst S., resp. 24 en 27 jaar, op 1 november met een K.L.M.- vliegtuig naar Japan zijn gevlucht met de 330.000 marken, die zij op het vlieg veld in Düsseldorf hebben gestolen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat de centrale recherche van de Amster damse politie heeft ingesteld. De Am sterdamse politie heeft de Duitse politie autoriteiten hiervan op de hoogte ge steld. Interpol zal nu de Japanse politie waarschuwen. De beide Duitsers hebben bij een Am sterdams reisbureau op hun eigen naam voor de vlucht naar Tokio geboekt. Ze konden dat zonder vrees voor arresta tie doen, omdat op 1 november van de diefstal nog niets bekend was. Deze kwam pas op 4 november aan het licht. Met een DC-8-vliegtuig zijn de Duitsers zeer waarschijnlijk op 1 november om 13.23 uur van Schiphol via de poolroute naar Tokio vertrokken. In de komende maanden zullen Ameri kaanse atoomraketten van het type „Pershing" naar Europa worden gezon den, zo is in Washington bekendge maakt. De „Pershing" heeft een reik wijdte van 160 tot 640 km. Sergeantraketten, die een korter be reik hebben, zijn al in Europa of op weg daarheen. De „Pershings" zullen in de plaats komen van twee eenheden Redstoneraketten, die sinds 1958 in Europa gestationeerd zijn. Begin 1964 zal een begin worden gemaakt met over brenging van het materieel, nodig om de eenheden Pershingraketten volle dig uit te rusten. De „Pershing" heeft een motor die op vaste brandstof loopt. De raket is 10 m. lang heeft een door snee van 100 cm en weegt bij lance ring rond 5 ton. Desondanks kan ze per wentelwiek vervoerd worden. Advertentie VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN Wat zijn wij eigenlijk? Gek? Misdadig Dom Of alleen maar beklagenswaardig -maar dan ook onpeilbaar diep? Zijn wij de little foxes, de kleine roofdierende wolven die, naar het oeroude woord reeds, de mede mens een wolf zijn? Zijn wij goed? Soms zoudt ge zeggendat wij goed zijn. „Wij" dat is de gehele mensheid; één blok, één massa; een onafzien bare menigte. Ik heb het niet over Jan, Piet en Klaas. Die goeie Jan, die slechts Klaas en die „je weet- niet-wat-je-con-'m-moet-denken" Piet tussen hen in. De mensheid. Een stuk mensheid: de twaalf mil joen Nederlanders die ondanks de massale hysterie toch wel heerlijk goed ivaren met Het Dorp. En allemaal hebben wij in span ning meegeleefd met die twee men sen tussen het stadsafval op zoek naar hun verloren geldje. En alle maal hebben wij even een zuchtje van opluchting geslaakt toen dat toch eindelijk terechtkwam. Allemaal onvergelijkbaar met onze spanning, ons medelijden, onze angst met de mijnwerkers van hen gede. En met ten slotte, óns geluk om hun redding. Mensen die ivij niet kenden. Het waren er elf, „Slechts" elf. Hoeveel maal elf liggen in zie kenhuizen te sterven, komen iedere dag om in 't verkeer? Voor hoeveel maal elf, in bejaardenhuizen, is er, bij het wachten op de dood. geen redding Met de elf van hengede hebben wij intens meegeleefd. „Wij" was hier de hele wereld. Wij waren gelukkig met hun redding Hier waren „wij" goed in onze eerbied voor elf le vens. In onze vreugde omdat na eindeloze spanning, de uitkomst be vrijding ivas. Voor hén én voor ons. En dan lezen wij, tussen al die goe de berichten uit Lengede, dit be richtje uit Pretoria: PRETORIA Zuidafrikaanse de- fensie geleer den werken „aan do delijke gassen die in staat zijn massale verwoestingen aan te rich ten die vergeleken kunnen worden met die van een kernbom"zo heeft professor L. Ie Roux, vice-president van de nationale raad voor weten schappelijk en industrieel onderzoek verklaard op een bijeenkomst van het genootschap ter bevordering van de wetenschap in Pretoria. Deze gassen zijn tienmaal giftiger dan elk ander gas", zei hij. „De ge vaarlijkste zijn reukloos en kunnen als een insecticide in de lucht ver spreid worden. Deze vergiften kun nen in grote hoeveelheden door een vliegtuig of een lange-afstandsra ket vervoerd worden en de uitwer king hebben van een kernbom van 20 megaton"zei le Roux. Wat zijn wij eigenlijk? Gek, misdadig, dom? Of onpeilbaar diep beklagenswaar dig? ELIAS Minister Luns heeft gisteren in Den Haag verklaard, dat de herleven de West-Europese Unie als orgaan voor samenwerking tussen Engeland en de zes landen der Europese gemeenschap nog een teer plantje is dat men niet al te veel mag bezwaren met wensen. De minister verklaarde dit op een pers conferentie in Den Haag, na de bespre kingen die de permanente W.E.U.-raad dinsdag en woensdag heeft gevoerd met twee commissies van het parlement der W.E.TJ. Minister Luns, die deze vergadering heeft voorgezeten, zei dat men zeer vruchtbare discussies had gehad. Doch hij kon geen nadere mededelingen over de besprekingen doen, gezien het zeer vertrouwelijke karakter van de over het algemeen militaire onderwerpen. Hij kon alleen zeggen dat vrijwel alle leden van de parlementaire commissies der W.E. U. (de commissie voor defensie en be wapening en de commissie van algemene d.w.z. politieke zaken) zeer posi tief hebben aangedrongen op de herle ving der Europese samenwerking en op een zo sterk mogelijke rol van de W.E. U., zolang er geen andere organen zijn voor de samenwerking tussen de Euro pese gemeenschap en Engeland. Minister Luns wees met nadruk op het grote belang van de ontwikkeling van de E.E.G. in de komende maan- (Van onze Haagse redactie) Minister De Jong van defensie heeft luitenant-generaal W. den Toom aan gezocht als staatssecretaris voor de luchtmacht. De heer Den Toom is se dert kort directeur-materieel lucht-1 macht. Hij is 52 jaar. Een verrassend feit is, dat hij geen lid is van de V.V.D. „Ik ben wel de liberale begin selen toegedaan", zo verklaarde de generaal gisteravond, „maar voorlo pig heb ik geen plannen om partij lid te worden". Dezer dagen heeft generaal Den Toom in het gebouw van de Tweede Kamer een gesprek gehad met de liberale fractieleider mr. W. J. Geertsema. Gisteravond zei de heer Den Toom ons, dat hij een eventuele benoeming zou aanvaarden, zodat het aanneme lijk is dat de V.V.D.-fractie zijn goed keuring aan deze benoeming heeft gehecht. Opmerkelijk is, dat kolonel J. L. Bosch, commandant van de vliegbasis Leeu warden, die eerst was aangezocht voor de functie moest bedanken om dat hij geen partijlid was en de V.V.D. hem niet als liberale exponent wenste te erkennen. De benoeming van de heer Den Toom zal vrijdag in de ministerraad wor den besproken. President Soekarno heeft gisteren een aantal wijzigingen in het Indonesische kabinet aangebracht. Hij treedt hierin zelf als premier op en benoemde drie vice-premiers. Minister van buitenland se zaken Soebandrio wordt de tweede man in het kabinet met de titel van eerste vice-premier. Soebandrio behoudt de portefeuille van buitenlandse zaken. De afdeling West-Irian, die tot dusver onder Soebandrio ressorteerde, is ver vallen. De reorganisatie is een gevolg van het overlijden van premier Djoeanda. (Advertentie) CÓÓC- den. Een positieve ontwikkeling is niet alleen van betekenis voor de E.E.G. zelf, doch ook voor de her levende W.E.U. voor de samenwer king in de N.A.V.O., de komende ta- riefonderhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Europese ge-1 meenschap en de G.A.T.T.-conferen- j tie over de wereldhandel. Als de zaken de komende weken in Brus- j sel zouden mislopen, zou er werkelijk J een afschuwelijke situatie ontstaan, al dus mr. Luns die bij de E.E.G.-onderhan- delingen zelf een rol van betekenis zal moeten spelen aangezien hij voorzitter van de E.E.G.-ministerraad is. Hij kon overigens geen voorspellingen doen. Op een vraag of het mogelijk zou zijn de W.E.U. uit te breiden met landen die het lidmaatschap van de E.E.G. hadden aangevraagd, antwoordde minister Luns, dat aansluiting bij de W.E.U. even moei lijk is als bij andere organisaties. Er bestaat echter een mogelijkheid dat niet- leden waarnemers zenden als bepaalde kwesties in de W.E.U. worden behan deld, zo voegde hij hieraan toe, doch er waren geen verzoeken hiertoe van buiten ontvangen en geen van de W.E. U.-landen heeft tot op heden voorstellen gedaan. Minister Luns kon, gezien het vertrou welijke karakter van de besprekingen, niet meedelen of is gesproken over de kwestie van de Franse kernwapens. De twaalfjarige Jacqueline Copley uit Huntingdon in het Engelse graafschap York, heeft bijzonder wijs toezicht bij het maken van haar huiswerk. Als zij haar boeken en schriften voor zich neemt flad dert namelijk haar vriendje Jackie de uil, op haar schouder om daar rustig te blijven. Nu Nederland een nieuwe minister van justitie heeft, mr. Scholten, was de Tweede Kamer, die gisteren zijn begroting voor 1964 behandel de, benieuwd naar het gratiebeleid dat hij zal voeren. In Breda zitten nog altijd vier Duitse oorlogsmisdadigers, wier doodstraf door gratieverlening is omgezet in levenslang. Zouden zij nu op „jaren" gesteld wor den, bijvoorbeeld twintig jaar gevange nisstraf, dan zouden zij onmiddellijk vrij komen, omdat de vaste gewoonte bestaat de gevangenen, die een lange straftijd uitzitten en zich goed gedragen een gedeelte van hun straf kwijt te schelden. Het kwam de liberale afgevaardigde mr. Berkhouwer onvoorstelbaar voor dat de vier Duitsers opnieuw gratie zou worden verleend. Zij zijn tot zul ke onpeilbare diepten van onmense lijkheid gezonken dat men zich hen niet op vrije voeten kan voorstellen, vond hij. De Kamer zat moeilijk met deze zaak, omdat de minister de gratiëring nog bestudeert en zijn beleid ten aanzien van de gratieverlening nog niet tieeft be paald. De Kamer kan hem geen bepaal de gedragslijn voorschrijven, omdat gra tieverlening een prerogatief van de Kroon een uitsluitend recht van de koningin is. Achteraf kan zij de mi nister wel voor zijn advies aan de konin gin ter verantwoording roepen, maar dan zou de minister al een onherroepe lijke beslissing genomen kunnen hebben, waarmee de Kamer niet instemt. Vandaar dat verscheidene afgevaardig den, die over de begroting het woord voerden, onomwonden lieten blijken, dat zij tegen gratieverlening zijn. De dames mevrouw Singer-Dekker (p.v. d.a.)) en jhvr. Wttewaal van Stoetwe gen (c.h.) en de heren Berkhouwer (v.v.d.), Van Doorn (k.v.p.), Meulink (a.r.), Kranenburg (p.v.d.a.), Baeten (k.v.p.), Daams (p.vd.a.), Abma (s.g.p.) Slotemaker de Bruine (p.s.p.) en Harm- sen (b.p.) brachten verscheidene onder werpen ter sprake. Daarbij was ook weer het spijtoptan- tenbeleid. Hun mening kwam onge veer neer op wat de heer Meulink bij de minister bepleitte: stel een uiterste termijn voor het toelaten van de spijtoptanten en ga binnen deze termijn met christelijke barm hartigheid te werk. Ook het gevangeniswezen bleek de be langstelling van de kamerleden te heb ben, vooral van de beide vrouwelijke ka merleden. Men klaagde over verouderde gebouwen en drong er bij de minister op aan om de vrijheidstraf op een humane wijze te gebruiken voor de heropvoeding van de gedetineerden. Een aparte, goed ingerichte vrouwengevangenis is nodig. Verkeersovertredingen kan men wel strenger gaan straffen, maar men bant er de verkeersovertredingen niet mee uit, betoogde de heer Berkhouwer (v.v.d.). Daarvoor is meer nodig. Mis schien kan eens gedacht worden aan andersoortige straffen. De heer Bae ten (k.v.p.) sloot zich hierbij aan. Mr. Kranenburg (p.v.d.a.) meende dat op de verkeersovertredingen levend recht zijn invloed moet kunnen laten gelden. Hij verzocht de minister deze zaak in dè vaste commissie voor justitie aanhangig te maken. Eventueel kan de Kamer er dan later een openbare discussie over Mr. Van Doorn was het opgevallen dat van de 660.000 die justitie in 1964 minder zal investeren in het raam van de bestedingsbeperking, een bedrag van 290.000 voor rekening van de kinder bescherming komt. Hij vond dit een hoog bedrag en hoopte dat minister Scholten op het gebied van de kinderbe scherming niet voor zijn voorgangers zal onderdoen. Over de weekeindstraffen oordeelde men verschillend. De heer Meulink voelde er voor, maar hij wilde de beslissing in elk geval aan de rechter laten en niet aan de administratie. De heer Abma (s.g.p.) daarentegen sprak afkeurend van knipkaartexecuties. De minister komt vandaag (donderdag) aan het woord. Natuurlijk kent U de verkwikkende eigenschappen van >4711 ECHTE Eau de Cologne. Voor hen die daarbij een meer persoonlijke parfumering wensen, biedt de sortering >4711 geparfumeerde Eau de Coiognes - voor dame en heer - een ruime, smaakvolle keuze. CONFLICT BIJ DE K.L.M. ofifciële mededeling bijgelegd en de DE VOLKSKRANT. De ontstane breuk wordt niet wezenlijk gelijmd door het uitgeven van een communiqué, waarin wordt gesteld dat de uiteengedreven directeuren overhaast hebben besloten hun geschillen bij te leggen. Verlies van wederzijds vertrouwen wordt niet in een oogwenk veroorzaakt, noch wordt het onder druk van buitenaf in een flits hersteld. De aan de dag getre den breuk getuigt opnieuw van een falend beleid en van een onvoldoend toezicht door de commissarissen en de regering. Een fa lend beleid, omdat het in vrijwel oude sa menstelling aangebleven topcollege van de K.L.M. wederom niet in staat is gebleken een krachtige directie te formeren, die het te kort schieten va nde vorige, kerngezonde directie kan corrigeren. DE TELEGRAAF. De ruzie in de topleiding van de K.L.M. nu althans volgens een Het openbare oordeel over het openbare onderwijs heeft zich in gunstige zin drastisch gewijzigd. Dit zei de aftreden de voorzitter, de 73-jarige heer J. J. Ferninga, van de vereniging Volkson derwijs, die in Amsterdam een vergade ring hield, waarin de leden zich hebben bezonnen op de perspectieven in de strijd voor de openbare school. De scheidende voorzitter, wekt de leden op om de strijd voort te zetten. Met meer dan 150.000 leden staat de ver eniging sterk. Zij wordt steeds meer het punt waaromheen alle voorstanders van het openbaar onderwijs zich scharen. Inmiddels is veel veranderd, maar er liggen nieuwe taken te wachten. De nieuwe voorzitter, dr. G. Stellinga pleit te voor kleinere klassen, voor meer aan dacht voor de opleiding van leerkrach ten, inniger contact tussen ouders en school en op meer invloed van de ou ders op het tot stand komen van open bare scholen. verklaring van het personeel, geen vertrou wen te hebben in de wijze waarop de leiding gevoerd wordt, is een hoogst ongelukkige zaak en een schoolvoorbeeld hoe het niet moet. Het heeft geen zin op de schuldvraag in te gaan en zich af te vragen wie er ge lijk heeft. Het is in ieder geval duidelijk, dat 5e K.L.M. de crisis nog niet verwerkt heeft en de mentale instelling ernstige ge breken vertoont. Men zou zo denken, dat de nieuwe directie, die nu toch voldoende tijd heeft gehad zich in te werken, alles in het werk stelt om de K.L.M. er weer bovenop te helpen. Instede daarvan komen ernstige onenigheden aan het licht en is er een ge zagscrisis ontstaan. GRAAN VOOR RUSLAND THE NEW YORK HERALD TRIBUNE schrijft verontwaardigd, dat communistische landen, lang voordat Amerikaans graan werd ver kocht aan de Russen, tarwe uit de Ver enigde Staten ontvingen langs clandestiene weg. Tarwe is onder het ijzeren gordijn doorgesmokkeld met de hulp van twee Eu ropese vrienden van Amerika, West-Duits- land en Oostenrijk. Het graan was bestemd voor Oostenrijk en werd ingevoerd via de havens Hamburg en Bremen. Het kwam te recht aan de andere kant van het ijzeren gordijn. Iemand heeft de regering, het Con gress en het Amerikaanse volk voor gek ge zet. We zijn verplicht om op zijn minst achter de identiteit te komen van de inter nationale bende, die ons in het ootje heeft genomen. Nu de Russen hebben besloten graan van ons te kopen, kunnen zij het in ieder geval niet meer smokkelen. De briljante Californische advocaat Richard Nixon, oud-communisten jager, oud-kandidaat voor het presi dentschap der Verenigde Staten (1959) en oud-kandidaat voor het gouverneur schap van zijn geboortestad (1963) is deze week nog even in het nieuws ge weest. Dit dank zij een goed woordje van zijn beschermer oud-president Dwight D. „Ike" Eisenhower, die in een onbe waakt ogenblik durfde voorstellen de man, die hem eens diende als vice-pre sident aan te wijzen als compromis-kan didaat, indien de Republikeinen geen keus zouden kunnen maken tussen Nel- I son A. „Rocky" Rockefeller en Barry Goldwater, die geen van beiden stevig in hun schoenen staan. Zoals nu wel bekend heeft Rockefeller als handicap een tweede huwelijk en heeft Goldwater zich in het jongste ver leden rechtser getoond dan voor een presidentskandidaat verstandig is. Vandaar dat Eisenhower met zijn vondst te voorschijn kwam. Helaas, de reacties getuigen niet van een laaiend enthou siasme, noch bij het republikeinse volks- I deel, noch bij Dick Nixon persoonlijk, j Een wonder kan men dat niet noemen. Na zijn schandelijke nederlaag in Cali- fornië dit jaar, waar Nixon het af legde tegen de democratische gouver- I neur Brown, was hij vol ressentiment I ten opzichte van de persvertegenwoor digers, die hem „door" hadden, afge dropen en vierde heel Amerika opgewekt zijn politieke begrafenis. Thans was het rumoer rond Nixon juist verstomd en daar komt me die meneer Eisenhower de weldadige rust verstoren en oude wonden openrijten. Nixon heeft dac Eisenhower, zo men zijn woorden wil geloven, zeer kwalijk ge nomen. Dezelfde dag, dat Eisenhowers suggestie in de Amerikaanse kranten stond afgedrukt, leverde Nixon commen- 1 taar. „Ik denk er niet over om me kan- didaat te stellen", verklaarde hij. „Ik doe er niet aan mee". Nixon heeft zijn afscheid van de poli tiek dus blijkbaar echt gemeend. Of hij is verstandig geworden en heeft in gezien, dat hij het bij de Amerikanen voorgoed heeft verbruid. Want zo liggen de zaken feitelijk en zelfs zijn vrienden zijn liet erover eens dat hij het aan zich zelf te danken heeft, j Richard Nixon, politiek „wonderkind" dat op 33-jarige leeftijd al de lakens probeerde uit te delen in het Congres, wist het altijd beter en luisterde nooit naar zijn adviseurs. Hij had een systeem, waarin hij geloofde. Oprecht geloofde kan men niet zeggen, want Nixon en oprechtheid zijn twee begrippen, die waarschijnlijk geen Amerikaan met elk aar in verband zal willen brengen. Juist een gebrek aan oprechtheid be zorgde Nixon als politicus een slechte naam. Niet dat alle andere politici wel oprecht waren. Dat niet, maar Nixon maakte er een systeem van zich anders voor te doen dan hij in werkelijkheid was. Hij speelde het politieke spel met overtuiging, gewiekst en zonder mede lijden. Hij speelde de man die naar recht streefde en liet zich in het vuur van dit spel verleiden tot ongerechtvaardigde aanvallen op integere parlementsleden, die hij voor communisten uitschold. Wat men hem daarbij kwalijk nam, was. dat het de communistenjager Nixon niet om de veiligheid van de staat ging, maar om zijn eigen carrière. Hij speelde de spitse en steeds waak zame aanklager en leidde op die manier vele duizenden Amerikanen handig om de tuin. Maar het valt niet mee om in een tijd, waarin journalisten je voortdu rend op de hielen zitten en het oog van de televisiecamera voortdurend open staat en op je is gericht, zo'n moeilijke rol te handhaven. Al spoedig werden met betrekking tot Richard Nixon de be roemde woorden van Lincoln aange haald: „Je kunt sommige mensen altijd voor de gek houden en je kunt alle mensen soms voor de gek houden, maar je kunt niet alle mensen altijd voor de gek houden". Bij het slachthuis in Nijmegen is deze week een kalf aangevoerd, dat bij nadere beschouiving evenveel op een hert bleek te gelijken als op een koe. De moeder van het kalf is indertijd leeggelopen uit „haar" weiland en heeft enkele dagen in de bossen bij Doetinchem gezworven. Deze roodbonte koe wordt er nu van verdacht met een reebok een romance te hebben ge had die niet zonder gevolgen is gebleven. Vooral de aanzet van de horens, die aan een uitlopend gewei doet denken, de lichte huid en de vorm van de uitwerpselen van het dier sterken deskundigen in deze overtuiging. Het kalf, dat aanvankelijk geslacht zou worden, is thans voor wetenschappe lijk onderzoek verkocht. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag de motie van dr. Lamberts (p.v.d.a.), die uitspreekt dat de af schaffing van het subsidie voor de schoolmelkverstrekking niet ge wenst is en die de regering ver zoekt haar plan tot afschaffing in nadere overweging te nemen, met 38 tegen 74 stemmen verworpen. Voor stemden de P.v.d.A., de C.P. N. en de P.S.P. De Kamer verwierp eveneens een aman- dement van de heer Harmsen (boeren partij), mede ondertekend namens de S.G.P., bedoelende op de begroting van sociale zaken en volksgezondheid in 1964 geen post te brengen voor een staats secretaris voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vóór stemden acht leden (van de boerenpartij, de c.p.n, en de s.g.p.) en tegen 103 leden Vooraf had de fractieleider van de V.V.D., mr. Geertsema meegedeeld, dat in de V.V.D. behoefte bestaat aan een nieuwe bezin ning op de P.B.O. Hij heeft in het ver leden gepleit tegen de aanstelling van een staatssecretaris voor de P.B.O., maar hij vond het te rigoureus om nu geen staatssecretaris te benoemen. De benoeming is een prerogatief van de kroon en de Kamer zal zich pas achteraf kunnen beoordelen of de benoeming goed geweest is of niet, aldus mr. Geertsema. Die voor de gekhouderij is Nixon ten slotte noodlottig geworden en hij neemt dat vooral de Amerikaanse kran ten kwalijk, die niet alleen schreven wat Nixon zei, maar ook wat hij niet wilde zeggen, maar wél dacht. Op zijn afscheidsgesprek met de jour nalisten dit jaar in Californië, kort na zijn nederlaag in de strijd om het gouver neurschap, liet Nixon zich werkelijk kennen. Hij schold de journalisten letter lijk de huid vol. „Jullie hebben mij zes tien jaar lang na de zaak-Hiss vervolgd. Dat zal voortaan niet meer gebeuren. Dit is mijn laatste persconferentie ge weest". Alger Hiss was de ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken, die door Nixon van verraad werd beschuldigd. Zo impopulair had Nixon zich na zijn Californische scheld partij gemaakt, dat een televisiestation een politiek memoriam aan Nixon wijd de, waarin Alger Hiss ook zijn zegje deed. De heer Hiss deed dat op een zeer fatsoenlijke manier. Hij vertelde de gretige kijkers, dat hij geen rancune koesterde jegens zijn vroegere belager, ..maar dat ik een grote persoonlijke ge negenheid voor hem voel" kan ik toch ook niet zeggen". De woorden van Hiss deden het dus niet, maar zijn verschijning voor de camera's was al voldoende om de sfeer van dit aan Nixon gewijde programma te teke nen. Zij die voor de uitzending verant woordelijk waren wilden alleen maar dit zeggen: Amerika heeft genoeg van Nixon en zij zeiden het op een zeer dui delijke manier. Nixon zelf heeft het blijkbaar ook heel goed begrepen. Zijn reactie van deze week is er een nieuw bewijs van. De inleider van het bewuste t.v.-programma zei, dat Nixon waar schijnlijk een zeer welvarend advocaat zou worden. Nu daar houden we het dan maar op. Het presidentschap zit er zeker niet in. RICHARD NIXON .nee, nee en nog eens nee... iiniiiiiiiuiiiiiuniiiinnmniiinnnnnniiiiiiiiiiili De leiding van een chemische fabriek in de Russische stad Koeibits heeft in een open brief in de Prawda gewaarschuwd dat zij haar produktiebeloften niet zal kunnen na komen omdat er een tekort is aan machi nerieën voor de onlangs ter hand genomen fabricage van synthetische rubber. Volgens de fabriek moeten spoedig maatregelen worden getroffen als men dit jaar nog aan de vervaardiging van rubber wil toeko men. Zij beschuldigt de bedrijven die de technische installaties moeten leveren van nalatigheid. De grootste tulpenkwekerij van West- Duitsland, de in Heinitspolder bij Leer (Oost-Friesland) gevestigde firma J. W. Freesemann, is openbaar verkocht, nadat het bedrijf niet aan zijn financiële verplichtingen had kunnen voldoen. Op een oppervlakte van 160.000 vierkante meter werden tot dus ver jaarlijks tien miljoen tulpen op de kwe kerij geplant. Advertentie otwvx» Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3