Piet van Beveren, de archivaris van Zierikzee gaaten blijft "Rechercheurs" van het Delta-stroomgebied In Krabbendijke komt een landbouw-industrie Meningen over pinksterkermis in Middelburg zijn verdeeld BILT PMC-voordeel Albert Heijn ALMANAK EXAMENS Luit.-kol. H. Huisken nieuwe commandant territoir Zeeland Violiste (14) speelt in Vlissingen Meeste caféhouders het is een strop" Uitgave boek over Reimond Kimpe Een officieel afscheid Premie-van-de-Maand Club ONSMAKELIJKE GRAP OP DISHOEKSTRAND KLEINE ENQUETE LEERDE NIET BINDEN „GELUKKIG" VREEMD TOEGEJUICHT VERWACHT... „Mijn kamer in het stadhuis houd ik..." Zeeuwse Doos Anjer Baantje erbij..." BEVESTIGING EN INTREDE KANDIDAAT J. WESTERINK N.I.V.E. vergadert in Goes Consulaire dienst Plannen voor bouw van sorteerhal 72.25 uur Oriënterend. Steun voor Zeeuwse verenigingen uit de actie „kinderzegels" 2 PROVINCIALE Z E E W 8 E COURANT DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 PIET VAN BEVEREN, Zierik- zees stadsarchivaris en conser vator van het streekmuseum kan het niet laten... Ook niet na 31 december aanstaande. De dag, waarop het gemeentebe stuur hem „op de meest eervol le wijze" zal ontslaan, zoals aan de raad is voorgesteld. Ieder, die de grijze, bijna zeventig jaar oude „vraagbaak" nu eens niet over een historisch of archeo logisch puzzeltje aanklampt, maar bij hem informeert naar dit moment, krijgt het dadelijk te horen: „Ik ga nog niet weg. Mijn kamer in het stadhuis houd ik. Iedereen kan er binnen vallen, als hij dat wil". Dat is Piet van Beveren ten voeten uit: een afscheid wuift hij weg. Het is voor hem een „administratie ve aangelegenheid". (Advertentie) De revolutionnair lage Clubprijs van deze ideale haardroger (f30.- toij een vergelijkbare winkelwaarde van f 49.-) kunt u nu voldoen met slechts f 10.- in PMC cheques en de rest contant, 'n Extra voordelig ge schenk voor moeder en dochter. Ideaal door de royale droogkap, het extra onduleermondstuk en de handige standaard. En natuur lijk met volledige garantie. Zo brengt de PMC 'Beter Leven' voor haar leden, die prachtige premies bij eensparen met PMC-zegels a 10 cent. Ook u kunt deze zegels zelf verdienen door de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Conclusie? Kom ook naar Een zeer recent geval vandaag. Gisteren, woensdag, zat er op de veerboot Perkpolder-Kruiningen een al wat grijzende man. Kijk-aan. zul len nu vele lezers zeggen, daar kij ken we van op hoor. Óf: zo-zo, zat ie daar. Ja, hij zat er, met naast zich een broze doos, gesierd door de naam van een vooraanstaand Terneuzens patissier en de waarschuwing „Als U ons gebak wilt laten staan, dan koel bewaren." Ach, en aan die voortvaarde was wel voldaan. Totdat er een jongen naast de man gaat zitten, die, wat onattent, op de doos plaatsneemt, waarmee de basis voor een prettige qedacliten- wisseling is gelegd. Maar nu het absurde: de man ziet het en de jongen kan toch ook niet helemaal onkundig gebleven zijn van zijn zoete zetel maar beiden schijnen te berusten in de situatie, zij zenden elkaar slechts een milde blik vol verdraagzaamheid, wijs heid en begrip. En ook bij het verlaten van de boot wordt de verwachtingsvol bij- eengroepende passagiers de verlang de climax onthouden. Maar als de jongen is opgestaan voelt de man dat hij wat voor zijn publiek moet doen. Met een zwak. wat moedeloos ge baar in de richting van het op schrift „koel bewaren" zegt hij: „Da's nou in ieder geval niet ge beurd. Daar hoef ik me niet meer druk om te maken. Weer een zorg minder." En als zijn publiek te flauw rea geert: „Jullie denken zeker dat er wat in zit. Niks hoor. 't Is zo'n televisiedoos van Kiekeboe. Daar loop ik nou al weken mee rond. Mij niet gezien in die kliniek." Stap het stadhuis van Zierikzee na eind december maar gerust binnen. Bij het bordje naar de gemeente ontvanger rechtsaf een kronkelig gangetje in en U staat voor de deur van kamer met bibliotheek, het per soonlijk bezit van de dan ex-conser vator, ex-archiefambtenaar zoals zijn functie officieel staat omschre ven. Maar daartussen, tussen de rek ken met boeiende lectuur zit dan ook weer de man, die er als enige de weg in weet te vinden: Piet van Beveren, een vriendelijk, sympathiek gezicht. Een grijze, achterover gekamde haar dos met een bijna witte baan in het midden. Een grijze snor en een niet weg te denken pijp. Zó hebben duizenden in de loop van zestien jaar Van Beveren gevonden. Achter zijn wat wankele tafel, waar op alles is uitgestald wat hij direct bij de hand wil hebben. Zo hebben ze hem aangetroffen bij de krakende deur naar het museum op de hoogste zolders van het Zierikzeese stadhuis. Altijd gedienstig, geen moment aar zelend bij de gekste vraag. Piet van Beveren heeft van zijn hobby een beroep kunnen maken. En nog veel meer dan dat. Hij is zijn hele leven door op jacht geweest naar weten schap. Het begon met een vleugje theologie-in-vrije-tijd. Dat deed hem verzeild raken in de historie spe ciaal van zijn eigen stad en eiland in de g-eologie, de archeologie, de paleontologie, de oude bouwkunde en wat al niet. „Op een gegeven ogen blik raakt het allemaal elkaar", peinst hij voor zich uit. ,,'t Is eigen lijk gekomen omdat ik alles wilde be redeneren". Juist dat onverzettelijke trekje in de onblusbare zoekersenergie van Piet van Beveren heeft hem bij de vak geleerden, mannen met bekende na men, een diep respect bezorgd. Het heeft hem ook twee jaar geleden een bijzondere onderscheiding opgeleverd: de zilveren anjer van het Prins Bern- hardfonds, hem opgespeld door de prins persoonlijk. In de oorkonde werd dat gebaar als volgt omschre ven: „Voor zijn door liefde gedragen en door noeste vlijt, ondanks een geringe vooropleiding, verworven zeer omvangrijke kennis van zijn stad en land, Zierikzee en Schouwen- Duiveland. Hierdoor kon hij omvang rijke bijdragen in woord en geschrift leveren aan de geschiedenis van Zie rikzee en ontwikkelde hjj zich tot een door de vakgeleerden zeer hoogge schatte amateur-geoloog en amateur- archeoloog en was hij onder meer in staat tot het tijdig erkennen en be houden van historische en archeolo gische monumenten". Het was de bekroning van een leven vol opgewekte ondernemingslust in historie en wetenschap, waaraan dus straks officieel een eind komt. Maar onmiddellijk daarna zal het even on officieel doorgaan als het is begon nen. Want toen men Piet van Beve ren na het einde van do laatste oor log wist te vinden voor het gemeen temuseum en het stedelijk archief stond hij klaar met een flinke bepak king parate kennis en zakken vol dui delijk eigen opvattingen. Piet van Beveren, de boomkweker uit „Mal ta", waar nu Zierikzees nieuwe wijk is verrezen. Hij was een groot vriend van de vroegere, bekende stadsarchi varis P. D. de Vos. „Ik weet het nog precies", vertelt hij, „in 1947 stapten ze van de ge meente bij mij binnen met brieven, waarop ze geen antwoord wisten. Ik heb de afzenders teruggeschreven en ik dook er meteen verder in. 's Avonds en als het slecht weer was". Toen vroeg het gemeentebestuur of Piet van Beveren bereid zou zijn het baantje van archiefambtenaar op zich te nemen. Later kwam er het con servatorschap van het museum bij. Het museum is de nok van het stad huis, dat zo bijzonder goed staat ge noteerd en dat ieder jaar zo'n zesdui zend bezoekers trekt. En het archief van de stad, dat teruggaat tot de dertiende eeuw. De officiële brieven liggen er nog. „Maar de raadsnotulen en de rekeningen hebben ze in 1811 voor scheurpapier verkocht. Ik heb er veel en vaak in zitten neuzen". Belangrijker nog dan het archief werk is Piet van Beverens bijdra ge geweest aan de reorganisatie van het streekmuseum. Het is sinds zijn komst enorm uitgebreid en er komt nog bijna iedere week wat bij. Wanneer we tegenover hem zitten, de bezoekersplaats, speelt hij in zijn hand met de res ten van een kattesnuit. „Gevon den onder het stadhuis", zegt hij. En dan achteloos: „Het moet er eeuwen hebben gelegen". Het is een routine-conclusie, deze vorser naar historie en archeolo gie eigen. Het is ook een stukje van zijn beslistheid en zijn duide lijkheid in opvattingen, die zove- PIET VAN BEVEREN ...in 1961 zilveren anjer... len van hem kennen uit publika- ties, boekwerkjes en verhandelin gen. Piet van Beveren heeft dat allemaal bereikt buiten zijn vak van boom kweker om. Op ieder stukje van Schouwen-Duiveland is hij geweest. En wanneer hij er kwam gaf hij zijn ogen de kost. Thuis dook hij dan on middellijk in de lectuur, de histori sche aanwijzingen. De bekendheid met de streek heeft de nu officieel scheidende archivaris van Zierikzee ontzettend veel goed gedaan. „Het is een soort geheime kracht", zegt hij er zelf van. „Virtuoos is het allemaal echt niet. Alleen dit: waar ik ben, weet ik de mensen te vinden". Dat hebben vele „professionele" vor sers naar historie en archeologie on dervonden. Immers: aan het initia tief van onder andere Piet van Be veren is het te danken dat ieder jaar weer een fossielentocht over de Oos- terschelde kan worden gehouden. Met de mosselkotter ZZ-8 van B. W. Schot. Dat heeft ook het „eiland" meegemaakt. „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland bijvoorbeeld, V.V.V.-Zierikzee, de Vereniging van oud-leerlingen van de tuindobuwwin- tercursussen. Piet van Beveren krijgt een opvol ger in het stadhuis. Maar hij trekt de deur er nog niet voorgoed ach ter zich dicht. Zijn afscheid is eigenlijk alleen administratief. In een druk bezochte kerkdienst is kan didaat J. Westerink uit Zwolle woens dagavond bevestigd als eerste predikant van de gecombineerde christelijk gere formeerde kerken van Haamstede en Kerkwerve. In deze zelfde dienst deed hij ook zijn intrede. De kerkdienst die ruim twee en een half uur duurde werd gehouden in het kerkgebouw van de christelijke gereformeerde kerk te Zie rikzee. Kandidaat Westerink werd be vestigd door prof. W. Kremer, hoog leraar aan de theologische hogeschool van de christelijk gereformeerde kerken te Apeldoorn. Hij preekte naar aanleiding van Lucas 1 vers 17b. Na het lezen van het for mulier voor bevestiging van predikan ten volgde de handoplegging onder het zingen van psalm 134 vers 3. Aan de handoplegging namen deel de bevesti gende professor Kremer, ds. J. van Dij ken uit Kapelle-Biezelinge, ds. M. van der Klis uit Zierikzee en ds. S. van der Molen uit Middelburg. Ds. Westerink hield hierna zijn intredepreek met als tekst Jesaja 62 vers 1 „Om Sions wil zal ik niet zwijgen en om Jeruzalem wil zal ik niet rusten, totdat Zijn heil opgaat als een lichtglans en Zijn ver lossing als een brandende fakkel". Na de preek spraken ouderling Boot uit Haamstede en ouderling B. Huijgens uit Kerkwerve woorden van welkom tot hun nieuwe predikant. Zij lieten de ge meente ds. Westerink psalm 121 vers 4 toezingen. Namens de classis Middel burg sprak ds. S. van der Molen en na mens de kerk van Zierikzee, ds. Van der Klis. De gereformeerde predikant van Haamstede, ds. C. M. Boerma sprak na mens alle protestantse kerken van Haamstede en Kerkwerve. Hij rekende in het bijzonder op de medewerking van ds. Westerink voor het werk van het interkerkelijk strandpastoraat in de Schouwse Westhoek. Namens de bur- gelijke gemeenten van Middenschouwen en Westersehouwen sprak burgemeester S. Franke van Middenschouwen. Hij hoopte, dat het voor dominee en me vrouw Westerink prettig wonen zal zijn in de nieuwe pastorie, die in Kerkwerve staat. Namens de studenten uit Apel doorn sprak als laatste de heer J. Ver- hage. Tot slot sprak ds. Westerink in een korte samenvatting woorden van dank tot familie en sprekers. De heer S. C. Bakker, bedrijfsadviseur te Groningen, zal aanstaande woensdag in Goes spreken voor de afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Efficiency. De heer Bakker zal sprekeu over het onderwerp „Ook het kleine be drijf heeft bestaansreden". De vergade ring zal gehouden worden in hotel „Cen traal". Op 18 december zal mevrouw Tonckens in Middelburg spreken voor het N.I.V.E. over het onderwerp „Per soonlijke efficiency". Na een opleiding uitgaande van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, slaag de te Eindhoven voor badleraar de heer C. M. de Haas te Terneuzen. Een bijzonder onsmakelijke grap heb ben onbekenden uitgehaald op het strand bij Dishoek. Zij hadden een mail lot gevuld met zand en daar nog enkele andere kledingstukken bijgedaan. Zelfs schoenen waren niet vergeten. Het ge heel maakte sterk de indruk van een lijk, dat half onder het zand lag. De na bootsing was zo echt, dat een voorbij ganger woensdagmiddag meende met een echt stoffelijk overschot te doen te hebben en de politie verwittigde. Het politieapparaat kwam in werking, er werd een dokter gewaarschuwd en zelfs werd een man uitgestuurd om een kist te halen. Al gauw kwam het bedrog ech ter aan het licht en konden alle betrok kenen huiswaarts keren. Bij K.B. is R. d'Aurelle de Paladines er kend en toegelaten, op de voet van vreemdeling, als consul-generaal van Frankrijk te Rotterdam, met jurisdictie voor de provincies Zuid-Holland, Noord- Brabant, Gelderland (het gedeelte aan de linker Rijnoever), Limburg en Zee land. Luitenant-kolonel H. Huisken is be noemd tot opvolger van luitenant-kolo nel Y. Meeter als territoriaal comman dant Zeeland alsmede garnizoenscom mandant te Middelburg. Zoals bekend is luitenant-kolonel Meeter per 1 november jl. van deze functie ont heven om te worden benoemd in een functie hij de staf van de territoriaal bevelhebber West in Den Haag. Luitenant-kolonel Huisken was tot nu toe ingedeeld bij de staf van de 13e pantser-infanteriebrigade, die is ge legerd in de legerplaats Oirschot. De 14-jarige violiste Emmy Verheij zal op maandage 25 november a.s. optreden met de Vlissingse Orkestvereniging. De dirigent van dit orkest, de heer Jan Kuiler, heeft deze jeugdige soliste ge- engageerd voor een vioolconcert van Mozart. Emmy Verheij, die aanvankelijk studeerde bij Oskar Back en thans les heeft van Herman Krebbers, heeft de laatste jaren grote bekendheid gekregen door haar buitengewone violistische prestaties. Het programma voor het con cert, dat in Britannia wordt gegeven, bevat voorts werken van Haydn, J. C. Bach en Boecherini. Slot van pagina 1 tussen de pinkende havenlichten door naar buiten. Een bleke maan staat glimmend boven het licht dei nende water. In de verte, tussen de gloeiende spijkers van de gasboeien door slingeren de vuurtorens hun duizenden kaars door het duister. Het is prettig warm in de stuurhut van de „Striene". Schipper Reyer Blokland uit Vlissingen tapt zijn eerste mop. Zijn stuurman, Lieven Poortvliet uit Souburg reikt een hete kop thee aan. Waarnemer Frans Minneboo en zijn ploeg van rijkswaterstaat Vlissingen komen de Deltadienst een handje helpen. Voor de man op het basisstation van de mobilofoon zit de rust van de nacht erop. Het bevalt hem maar matig, dat de meetploegen er alweer zo honds vroeg op uit gaan. De ge sprekken zijn nog een beetje aarze lend, wat temerig in dit begin van de nanacht. En dan is daar de juffrouw van het weerbericht-op-dicteersnelheid over Hilversum II. Het is haar niet kwa lijk te nemen: ze heeft op dit uur „DE HOLLANDSE PLANTUI" ÈEN Zwijndrechtse „landbouw-in dustrie", de N.V. ltweekbedrijf „De Hollandse Plantui" staat op het punt een nieuwe hal te bouwen in Krabbendijke. Een seizoenbe- drijf voor het sorteren en het op slaan van uien, dat zal verrijzen op een terrein aan de Zuidweg. Het complex zal een oppervlakte be slaan van ongeveer vijftien hon derd vierkante meter. De onder handelingen zijn zo goed als afge sloten: zodra het Zwijndrechtse kweekbedrijf de rïjksgoedkeuring binnen heeft, zal met de bouw een aanvang worden gemaakt. De bewoners van de Middelburgse Markt hebben nogal uiteenlopende meningen over het voorstel van burgemeester en wethouders om de kermis te verzetten van de le week van augustus naar de pink- sterweek. Dat bleek ons uit een korte enquête, die we gehouden hebben onder de Middelburgse in gezetenen, die op de Markt wonen. Degenen, die uit zakelijk oogpunt niets met de kermis te maken heb ben, maken er zich weinig druk over op welke tijd het kermisspek- takel gehouden wordt. De meesten vinden het wel prettig, dat de drukte nu wat eerder in het jaar voorbij is, anderen vonden de pink- sterweek een „gekke tijd", zo mid den tijdens de feestdagen. De meerderheid in de horecasector denkt er anders over: het zal vol gens hen een strop betekenen tij dens de uit toeristisch oogpunt be keken drukke pinksterweek. De heer P. van Overbeeke van het Nederlands Koffiehuis sprak zelfs van een „geweldige strop". Geduren de de kermisweek, zo verklaarde hij, is het bezoek aan het restaurant al minder, maar wanneer men nu tij dens de pinksterdagen, één van de topperioden van het seizoen, de toe risten van de Markt jaagt omdat ze niet kunnen parkeren, en het veel te „levendig" is in de restaurants, zul len ze de maaltijden bepaald wel el ders willen gebruiken, meende de heer Van Overbeeke. Zijn collega C. W. Saai van hotel-café- restaurant de Huifkar dacht er precies zo over. Volgens zijn mening moet men de kermis niet aan de pinksterweek bin den, liever een week er na of er voor, in elk geval een vaste datum. De heer L. Lagaay van café-restau rant Suisse was iets gematigder: hij vond het wel een gunstiger, maar nog lang niet een ideale oplossing. De heer Lagaay wees er op, dat Mid delburg met Pinksteren een speciaal soort toeristen trekt, dat een dag of twee blijft, waarna tijdens het zo merseizoen een heel ander soort toe risten naar Middelburg komt. Als de pinkstertoeristen nu de kermis- drukte ontmoeten en niet kunnen parkeren op de Markt, zullen ze vol gens de heer Lagaay wel ergens an ders heen gaan. Ook hij was gepor teerd voor een week vóór of na de Pinksteren. „Een zeer gelukkige oplossing". Deze mening bereikte ons eveneens uit de mond van een horecaman, namelijk de heer H. C. Meeusen van hotel-café-res taurant De Eendracht. De kermis eind mei begin juni biedt volgens de heer Meeusen veel meer mogelijkheden dan die begin augustus. De heer Meeusen zei ons altijd een kermis in het voorjaar te hebbgp bepleit, zodat het voorstel van b. en w. hem uitstekend gelegen kwam. De heer C. Henning, fotograat, nam het voor de restauranthouders op, die het geen gelukkige oplossing von den. Ook hij was van oordeel, dat men de toeristen met een kermis op Pinksteren uit Middelburg jaagt. „In de zomer komen de toeristen van de kust naar de stad toe, nu met pink sterkermis jaagt men ze uit de stad waar ze altijd kwamen naar de kust toe. Helemaal fout", steldé de heer Henning. „Eerlijk gezegd moeten ze nooit aan deze kermis tornen. Het is iets, dat historisch gegroeid is", ver klaarde hij. De heer J. Augustijn, die uit zakelijk oogpunt niets met de kermis te maken heeft, vond de verzetting niet zo ver schrikkelijk. Wel vond hij Pinksteren een vreemd gekozen tijdstip, omdat dan de parkeerdrukte nog groter is dan tij dens de augustusweek. De heer G. Keim, directeur van de mid- denstandsbank, vond het een gunstige oplossing. In de specifieke toeristen maanden, dus ook augustus, is het veel te druk voor een kermis, meende hij. Maar ook voor het bankpersoneel achtte hij een pinksterkermis gun stiger. „We hebben dan meer reser ve om het kermislawaai te trotse ren. In de augustusweek, altijd een hoogspanningsweek voor de banken, is de kermisdrukte vaak niet uit te houden, verzekerde de heer Keim. De heer Keim verzekerde voorts, dat de Middelburgse Middenstandscentrale een kermis op Pinksteren toejuicht, omdat daardoor het marktterrein gedurende het seizoen geheel ter beschikking komt van de toeristen. De M.M.C. is voorts van oordeel, dat een pinksterkermis voor het verkeer minder problemen schept dan 's zomers. Als een bezwaar tegen de pinksterker mis zou kunnen worden aangemerkt, dat het marktterrein dan niet meer ge bruikt kan worden voor toogdagen en muziekconcoursen. B. en w. vinden dat echter niet zo erg, omdat voor derge lijke evenementen het Abdijplein en na verloop van tijd het bij de Dam aan te leggen plein beter dienst kunnen doen. Voor Krabbendijke is deze vestiging van groot belang. Burgemeester L. Cnossen ziet er een bewijs in dat deze in de staart van Zuid-Beveland gelegen gemeente een dienstverlenen de functie voor de streek heeft. „Het gemeentebestuur heeft geen speciale acties ondernomen om dit bedrijf aan te trekken. Krabbendijke had kenne lijk attracties genoeg De nieuwe opslag- en sorteerhal voor uien komt te staan op een reeds bouw rijp gemaakt terrein. Het wordt een groot, modern gebouw, waarvan onge veer de helft als bewaarinrichting zal dienst doen. De uienaanvoer zal er in kisten worden opgeslagen. De voorkant van de hal zal de produkten ontvangen. Daar zullen de uien worden gesorteerd, waarvoor een machine zal worden op gesteld. Verder geeft het bouwplan van het architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen voor dit gedeelte een werkplaats, een kantine en enkele kan toorruimtes aan. In eerste instantie zullen in dit voor Krabbendijke nieuwe seizoenbedrijf van 1 augustus tot 1 april tien tot vijftien man personeel worden tewerkgesteld. Naast de reeds in Krabbendijke geves tigde bedrijven, ongeveer tien in getal, zal het kweekbedrijf „De Hollandse Plantui" in de gemeente voor een nieuw stuk werkgelegenheid zorgen. Een comité van aanbeveling heeft besloten een poging te ondernemen om een rijk geïllustreerde monogra fie over de mens en kunstenaar Rei mond Kimpe, de Middelburgse kunst schilder, uit te geven. Om de uitga ve van dit Kimpeboek financieel mo gelijk te maken heeft het comité zich tot de bewonderaars en bewonderaar sters van Kimpes oeuvre gewend met het verzoek in te willen tekenen op één van de exemplaren van het werk over de schilder. Het comité stelt zich voor het boek, waarvan de inleidende tekst zal worden verzorgd door Jan H. Eekhout, te illus treren met een zo groot mogelijk aantal karakteristieke kleurenreprodukties vaD Kimpes schilderijen. Juist deze repro- dukties-in-kleuren zijn bijzonder duur en een doek van een meester als Reimond Kimpe komt in een zwart-witreproduk- tie volgens het comité allerminst tot zijn recht. Het Kimpeboek zal bij voldoende inteke ning verschijnen in een oplage van, naar voorlopige schatting, driehonderd ge nummerde exemplaren. Elk exemplaar zal voorzien worden van de handteke ning van Kimpe. Secretaresse van het comité van aan beveling is mej. S. Mulder te Middel burg. Het echtpaar C. van Kleveren-Brassen uit Middelburg heeft woensdag zijn 60- jarig huwelijksfeest gevierd. In een vrolijke kamer vol bloemen en manden fruit, onder meer van het ge meentebestuur van Middelburg, kreeg het diamanten paar 's morgens bezoek van burgemeester mr. J. Drijber en zijn echtgenote. De burgemeester zei trots te zijn op zulke vitale inwoners en wilde daarom graag persoonlijk komen felici teren. Toen hij hoorde van de hobby van meneer Van Kleveren: het verza melen van sigarebandjes en lucifers merken, om daarmee allerlei voorwer pen kleurrijk te versieren, haalde de bur gemeester, tot verrassing van de brui degom, onmiddellijk enkele bandjes uit zijn vestzakje. Mevrouw Van Kleveren helpt nog actief in het huishouden van haar dochter, bij wie het paar sinds zeven jaar woont Haar vrije tijd brengt ze deor met ha ken en breien. Sinds hun huwelijk heeft het paar in Middelburg gewoond. Zij zijn daar echter geen van beiden geboren. Mevrouw Van Kleveren kwam 91 jaar geleden in Westkapelle ter wereld en de heer Van Kleveren twee jaar later in Domburg. Tot aan zijn pensioen heeft de man 31 jaar als hoorder gewerkt bij N.V. „De Schelde" in Vlissingen. Al die jaren ging hij per fiets op en neer van Middel burg naar Vlissingen. Het gelukkige echtpaar, dat het leven nog lang niet moe is, zoals mevrouw Van Kleveren lachend zei, heeft twee kinderen gehad, van wie er nog één in leven is. Het paar heeft vier kleinkin deren en zes achterkleinkinderen. Op de foto links het diamanten echt paar, en rechts burgemeester mr. J. Drijber en zijn echtgenote. (Foto P.Z.C.) ook nog een weinig moeite met de regen, die „hier en daar" zal vallen, met de zwakke tot matige wind. 't Is eerder een snelheid om op te calligraferen. Onderwijl heeft schip per Blokland zijn schijnwerper al een paar keer over het Scheldewater rondom laten priemen. Zijn makkers, enkele kilometers herwaarts hebben het gezien. Prompt vallen ze de mobilofoonman lastig om met de no dige „overs" te beduiden dat het al lemaal is begrepen. Het gaat nu li- nea recta aan op de raai buiten gaats, de 15-kilometer lange lijn met de radiografisch met Decca-appara- tuur vastgestelde punten, die daags tevoren nog zijn gepeild. De ankers zakken en plotseling zijn. we er. De afspraak is dat-om zeven uur met de stroommeting zal wor den begonnen. De apparatuur voor het urenlange karwei komt in stel ling. Want werkelijk: het wordt een hele zit. Voor de ploegen op de ne gen vletten, maar nog meer voor de mannen op de roeibootjes, die enkele tientallen meters uit de kust de peil schalen „bewaken". Iedere vijf minu ten moeten ze daarop de „score" aflezen. Dertien uur lang. Een vol getij, dat altijd nog 12.25 uur lang is; om een royale overlapping te hebben wordt het dan dertien uur. Al die tijd in een roeibootje met een tentje over je heen of soms alleen maar een zeiltje. In diezelfde termijn wordt aan boord van de vletten ook het nodige lopende-band-werk ge daan. Elk kwartier meet een soort torpedo met een propeller tussen het wateroppervlak en de Oosterschelde- bodem op zeven verschillende hoog tes gedurende twee minuten de stroomsnelheid. Tien omwentelingen van deze Ottmolen geven naar een telkist in de stuurhut een elektrische stoot. Van boven naar beneden en het vol gend kwartier van beneden naar bo ven komt zo de stroomsnelheid van het raaipunt vast te liggen. Vier keer in een uur, 52 keer op zo'n ellenlange meetdag. Tegelijkertijd tast een an der instrument, de pyramide van Ja- cobsen op drie punten in de „verti caal' de stroomrichting af. Vier keer in een uur, 52 keer op een meetdag, 't Is een werkje voor volhouders. Het enige vertier daar in het deinen de Scheldegat is de radio en de komst van het controleschip „Sprin ger" met aan boord de leiding van de meetoperatie. Rustig weertje is voor zo'n karwei altijd een hartewens. Zodra de wind kracht over „3" heen komt, zijn de resultaten al niet zuiver meer te in terpreteren. Wanneer de vletten pal in de windhoek liggen te rukken aan hun anker loopt de hele meting kans uit te waaien. Het gebeurt niet vaak, maar het kan voorkomen. Zoals vo rige week. De waterloopkundige voorbereidin gen voor de afsluiting van de Oos- tersehelde zijn dus nu in volle gang. De oriënterende stroommetingen om het model van het Deltagebied in Delft te ijken en een fundament aan gegevens te verstrekken voor het construeren van een Oosterschelde- model in „De Voorst". Een nieuw stuk werk voor de water loopkundige afdeling van ir. Van der Ree. Een onderdeeltje van de om vangrijke taak voor een wat achter af, soms het liefst maar in de mist werkend contingent van het Deltale- ger. Want er is meer aan de winkel dan zo' stroommeting! Wat bijvoor beeld te dénken van de registratie van de bodemfiguur in het Deltage bied? Hoe ziet zo'n rivierbodem er aan de monding of meer naar binnen, uit? Waar precies liggen de zand platen en de geulen? Hoe staat het met de legendarische „wandelende" platen? Wat is de voorgeschiedenis en hoe zal het allemaal veranderen? Door de loop der jaren en speciaal door de veranderingen als gevolg van het leggen van dammen? Uit de kust en in de binnenwateren worden ieder jaar duizenden kilome ters gepeild. De sluitgaten in de dammen in aanleg worden „be waakt". Van tijd tot tijd registreren de vletten de totale hoeveelheden wa ter, die er in een getij doortrekken, het stroomregiem. Wanneer nodig volgt een seintje om maatregelen te nemen. Het is een soort recherche werk onder water. Met ais verdach te de grote onbekende, de zee. Van de waterloopkundige afde ling voor het zuidelijk Deltage bied, - de grens ligt over het ei land Goeree-Overflakkee wor den voorspellingen verwacht. „Natuurlijk moeten we daarbij de nodige slagen om de arm houden" zegt ir. Van der Ree. „Want ten slotte zijn we allemaal profeten, die brood eten...." En dan nemen de meet- en peilploegen vaak nog hun boterhammen mee. Voor een dertien-urige waakdag! Ook dit jaar hebben verscheidene Zeeuwse instellingen hun deel ontvan gen van de opbrengst van de kinderpost zegels. Met name de volgende Zeeuwse instellingen kregen een bedrag toege wezen: zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle, ƒ1524,38; Groene Kruis Middelburg 1000; r.-k. medisch op voedkundig bureau te Vlissingen 500; stichting r.-k. kinderbescherming in Zeeland 957,70; vereniging Kinderzorg met tehuis voor geestelijk gehandicap ten, jongenstehuis en tehuis voor wer kende meisjes te Middelburg ƒ2061,46; kindertehuis „Ipenoord" te Oostkapelle 875; kleuterhuis „Welgelegen" te Se- rooskerke ƒ681,10; stichting St.-Joseph te Vlissingen ƒ200,56; vereniging „Pro vereniging voor r.-k. gezinsvoogdij en Juventute" te Middelburg ƒ1929,84; patronage in Zeeland ƒ949,44. OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar later ook opklaringen. Ma tige wind tussen west en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 15 november Zon op 07.58 onder 16.50 Maan op 06.43 onder 16.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2