Delta-stroomgebied MINISTER WIL ZOVEEL MOGELIJK RUST AAN PRUZENFR0NT In bepaalde gevallen soepel prijsbeleid Binnenlands conflict in Algerije opgelost WATERL00PKUNDIGEN: rechercheurs' van het De kleine wereld MENINGSVERSCHILLEN BINNEN K.I..M.-DIRECTIE BIJGELEGD MINISTER ANDRIESSEN Eerste loonsverhoging mag worden doorberekend, tweede niet Zware explosie in Amerikaanse atoomwanenfabriek Prinses Beatrix bij werkgevers NEDERLAND VÓÓR KERNWAPENVRIJE ZONE IN LATIJNS-AMERIKA Dertien uren meten op een motorvlet Negen op een lijn WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Nederlandse primeur op Bulgaarse grond Grondstoffen Dankbaar Weinig bezwaren D' Personeel: eenheid is schijn Besprekingen VAKBOND VAN EX-GEVANGENEN Strijd in Kabylië geëindigd Bert Bella doet concessies aan kolonel El Hadj Tollensprijs voor Ina Boudier-Bakker ORIËNTATIE VOOR MODEL OOSTERSCHELDEAFSLUITING „WAT ik nodig heb is een flinke mistperiode", zegt ir. W. J. v. d. Ree van Deltadiensts water loopkundige afdeling in Zierik- zee en hij vertrekt geen spier van zijn gezicht. Even knippe ren we met de ogen. Moet er soms iets gecamoufleerd wor den? Maar nee, het gaat in dit bureau om de afsluiting van zee gaten en ir. Van der Ree is een serieus man. Zijn mistige ver langen, legt hij uit, hoeft alleen maar te worden ingelost, als er weer een grote stoommeting op de Oosterschelde of een van de andere Delta-armen op het programma staat. Dan, in zo'n mistroostig klein wereldje, zijn de meet- en de peilploegen, de wakkere, matineuze mannen van de dartele vletten tenminste verzekerd van een dagje rustig weer! En dat hebben ze hard nodig om'bijvoorbeeld een „der- tien-uursstroommeting" in de ongedurige monding van de Oosterschelde tot een goed ein de te brengen Maar om wat meer over het hoe, wat en waarom van deze bijzonder ge specialiseerde en meestal wat afzij dig werkende tak van de Deltadienst te laten „ophelderen" moet je eigen lijk zo'n stroommeting een keer in bedrijf hebben gezien. Moet je een verstandig woord kunnen zeggen over raaien en snelheidsverticalen, over radiografische plaatsbepaling en stroomrichtingen. Moet je een keertje om drie uur in de nacht uit je bed stappen en een uur later met een vier man sterke meetploeg aan boord van de „Scelt", de „Krammen" de „Orisant" of de „Striene" sprin gen. Dan zie je de waterloopkundige af deling van de Deltadienst op haar best. Dan begint het te dagen: al dat gepeil en dat gemeet, bij herha ling en tot-in-de-treure gebeurt om diezelfde Oosterschelde of welk sluitgat ook in het openlucht-labora torium „De Voorst" (N.O.P.) in mo del te krijgen, in miniatuur. Want zo'n model, zo'n speelgoedstukje Del tawerk is de aanzet èn het experi ment voor alles wat later uit het be- stek rolt: de plaats en het tracé van de dam, de sluitingsmethode, de op bouw van het werk. Voor dat model levert de tachtig man sterke afdeling van ir. Van der Ree de basisgegevens. Vijf peilploe gen. twee stroommeetploegen, een te kenzaal en een rekenkamer komen er voor in actie. Op het ogenblik wordt dus de Oosterschelde onder handen genomen. Het zijn de eerste oriënterende stroommetingen, daar tussen Oranjezon op Walcheren en Burghsluis op Schouwen, tussen „De Val" bij Zierikzee en Colijnsplaat. Dat zijn de begrenzingen van het model en daar worden de raaien, lij nen met vaste radiografisch bepaal de punten, uitgezet. En nu gaat het erom, hier de zogenaamde„rand voorwaarden" te bepalen. Het hori zontale getij, de stroomsnelheid en het verticale getij, de waterstand. Op papier krijgen de leider van zo'n meting, technisch ambtenaar le klas H. Y. Schaap en zijn ploegen dan een verticaal en een dwarsprofiel. Ver loopt alles goed, dan zijn deze „rand voorwaarden" de maat voor alles wat er binnen ligt, voor het hele Oosterscheldegebied. Daar liggen ze dan, de vletten. Ne gen stuks op een lijn In het holst van de nacht jaagt een busje over Schou- w-en-Duiveland om de mannen op te pikken Een beetje suf nog zijn ze in gestapt en naar de haven gereden. Daar hebben de schippers de moto ren van de vletten al op toeren ge bracht. 6 Even een gerucht van stemmen op de kade en dan tuffen de vaartuigjes (Zie slot pag. 2 kol. 6) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.: franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 et. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 14 nov. 1963 Pagina 7 206e jaargang - no. 268 (Van onze Haagse redactie). De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, wil zoveel mogelijk rust in de prijzen, maar hij zal een soepel be leid voeren tegenover de bedrijfstakken, die in moeilijkheden ver keren. De minister wil bij zijn beleid in acht nemen, dat de onder nemingen een redelijk rendement moeten opleveren. De bewinds man heeft dit verklaard nadat hij gisteravond uitvoerig had ge sproken met de vertegenwoordigers van de werkgevers, de werk nemers, de middenstand, de landbouw en van de consumenten organisaties over de consequenties, die de forse loonsverhogingen op de prijzen mogen hebben. Hét beleid van de minister houdt het volgende in tot 1 januari zoveel mogelijk rust in de prijzen, omdat ook de Ionen eerst op die datum omhoog mogen gaan; de eerste 5 pet. loonsverhoging, de z.g. aanpassingsloonronde, die op 1 januari ingaat, mag in de prijzen worden doorberekend; de bepaling blijft bestaan, dat hogere prijzen moeten worden gemeld bij het ministerie van economische za ken. Bedrijfstakken, die het moeilijk hebben, zullen door de minister soe pel worden behandeld; na de prijsaanpassing per 1 januari 1964 dient er in de rest van het .jaar weer rust te zijn in de prijsbeweging. De minister wees er op, dat het ge sprek van gisteravond nog slechts een globale benadering van de zaak was geweest. De huidige prijsstijging vloeide volgens de minister voort uit de hogere grondstoffenprijzen en uit de hogere vrachtenkosten. Een en ander heeft invloed op de prijs van het brood. De minister erkende, dat deze ontwikkeling onrust tengevolge heeft. Hij drong er daarom ook op aan elkaar geen prijsstijgingen aan te praten. De tweede loonsverhoging van 5 pro cent beschouwde de minister als een normale contractsverbetering, die zich dan ook normaal moet kunnen voltrek ken. Deze verhoging mag dan ook in be ginsel niet worden doorberekend. De prijsaanpassing op 1 januari dient een beheerste stap te zijn, zo betoogde de bewindsman. Daarna dient er weer rust in de prijzen te komen, opdat uit de loonsverhoging ook een reële verbete ring zal voortvloeien Ten behoeve van de middenstand heeft de minister er mee ingestemd, dat ook In de omgeving van San Antonio (Texas) heeft zich een geweldige ont ploffing voorgedaan in een geheime Amerikaanse atoomwapenfabriek op de basis Medina- Direct na de ontploffing werd een enor me rookzuil waargenomen en op een afstand van 16 kilometer sprongen de ruiten. Van de zijde van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie werd bekend gemaakt dat in de fabriek onderdelen van kernwapens worden gemonteerd, be proefd en gerepareerd. Tot de onderde len behoren zowel explosieve en radio actieve materialen als elektronische en mechanische onderdelen. De commissie deelde voorts mee, dat er bij de explosie geen kernsplitsing heeft plaats gehad. De ontploffing werd ver oorzaakt door T.N.T. Het is waarschijn lijk, dat verrijkt uranium zich heeft Ver spreid als stof. Besmettingsgevaar is echter niet aanwezig. Bij de explosie werden drie arbeiders licht gewond. Eén van de stroommetingsvletten van de waterloopkundige Delta dienst afdeling in Zierikzee vaart het haventje van Burghsluis uit voor een karwei van 13 uren. (Foto P.Z.Cj de geldmarges mogen stijgen. Belangrijk was ook zijn mededeling, dat hij besloten had over te gaan tot generieke onver- bindendverklaring van de collectieve vor men van verticale prijsbinding. Het betreft hier eensdeels regelingen, waarbij leveranciers de verplichting op zich genomen hebben het systeem van verticale prijsbinding toe te passen en anderdeels de regelingen, waarbij wordt voorzien in collectieve handhaving van verticaal gebonden prijzen. De voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, de heer H. J. de Koster zei het eens te zijn met de minister, dat het prijsbeleid moet worden gehand haafd. „Wij aanvaarden, dat waar de lonen aan een maximum zijn gebonden, ook de prijzen niet vrij kunnen zijn". Aan de andere kant wilde hij wijzen op de bedrijven, die slechts lagere winst marges hebben en de heer De Koster was er dankbaar voor, dat de minister voor deze bedrijven begrip heeft getoond. Vervolgens zette de heer De Koster uit een, dat we ook verder moeten kijken dan 1964. Lettende op de groei van onze bevolking, moeten we er rekening mee houden, dat de investeringen niet mogen stagneren. We kunnen de winstmarges niet wezenlijk laten dalen met het oog op de toekomstige welvaart. In antwoord op gestelde vragen zei minister Andriessen, dat gehand haafd blijft de bepaling, dat voor prijsverhoging van brood en melk vooraf overleg plaats moet hebben. De vertegenwoordiger van de Ned. Huis- houdraad geloofde, dat zij weinig be zwaren kon inbrengen tegen het prijs beleid, omdat het praktisch onmogelijk zal zijn de hogere lonen niet door te berekenen. Wel meende zij, dat bij som mige prijzen al vooruitgelopen wordt op de loonsverhoging per 1 januari. De heer Van Rij, de directeur van het Consumenten Contact Orgaan, consta teerde, dat zijn gerustheid iets minder was dan die van de minister. Ook hij zei symptomen te hebben gezien, dat men vooruitloopt op de loonsverhoging. Hij achtte het daarom van belang, dat de consument het Consumenten Con tact Orgaan van prijsstijgingen op de hoogte houdt. Begrip had de heer Van Rij er voor, dat de eerste loonsverho ging van 5 pet. wordt doorberekend, Maar men zal ook moeten zien of prijs dalingen mogelijk zijn. Hij meende, dat dit door de concurrentie zou kunnen. Daarnaast vond heer Van Rij het tijd worden, dat de consument iets gaat merken van de voordelen van de E.E.G. Aan de bespreking namen behalve de minister van economische zaken, ook diens ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp en de staatssecretaris van economische zaken, drs. Bakker, deel. Prinses Beatrix heeft woensdagmiddag in de van Hogendorpzaal in Den Haag een vergadering bijgewoond van de raad van Nederlandse werkge versverbonden. Op de agenda stonden onder meer het loon- en prijsbeleid, de ontwikkeling van de Europese integratie en de handel tussen oost en west. Foto: de prinses volgt met aandacht de discussies. Links de heer H. H. Wemmers, oud-pres.-directeur Staatsmijnen en voorzitter Verbond van Prot.-Christ. Werkgevers. Rechts de heer H. J. de Koster, alg. voor zitter Verbond Nederlandse Werkgevers. Op de achtergrond een schilderij van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp. Twee Japanse rampen hebben begin deze week uitvoerige aandacht ge kregen in de Nederlandse pers, radio en televisie. Dat is opmerkelijk. Het zou ze ker de moeite waard zijn eens met be hulp van oude krantenjaargangen een onderzoekje in te stellen naar de ruim te, destijds in de vaderlandse pers be steed aan grote ongevallen, rampen zo men wil, in bepaalde veraf gelegen lan den. Vermoedelijk zou dan blijken, dat ongevallen, vergelijkbaar met de recen te mijnramp en het treinongeval in Ja pan, vroeger heel wat korter dan tegen woordig werden afgedaan. Het gaat hier om een ontwikkeling, die enige aan dacht verdient. Van belang is in dit opzicht de vraag: is de nieuwswaarde thans van ram pen ver-weg zoveel groter dan vroeger? Het antwoord daarop kan pas worden gegeven als men het begrip nieuwswaar de nader heeft aangeduid. Immers, een ramp met een groot dodental is als feit gelijk om het even of het zich in het verleden heeft afgespeeld dan wel zeer onlangs heeft plaatsgevonden. Met an dere woorden: feit en nieuwswaarde-van dat-feit zijn twee verschillende dingen. In deze constatering zit de kern van het probleem: de nieuws)waarde van een bepaalde gebeurtenis voor een groep van lezers, luisteraars, kijkers is gele gen in hun relatie met die gebeurtenis. Dat kan met een sim pel voorbeeld worden aangetoond: de spoor wegramp destijds in Harmeien. Voor vrijwel iedere Nederlan der bestond op de een of andere wijze wel een relatie met deze ramp. Bijvoor beeld: men was dat spoorwegkruispunt vaak zelf per trein gepasseerd, men kende familie of vrienden, die regelma tig van het traject gebruik maakten, enzovoort. De relatie tussen feit en de Nederlandse bevolking was dus in het geval Harmeien vrijwel honderd pro cent. Gevolg: vele pagina's in de kran ten, uitvoerige radio- en t.v.-reportages. Dit voorbeeld leert, dat de nieuwswaar de van een gebeurtenis inderdaad te ma ken heeft met de relatie tussen het be wuste feit en de samenleving. Hoe gro ter deze relatie, hoe groter de nieuws waarde, hoe groter ook de aandacht, die de publiciteitsmedia aan de gebeur tenis wijden. BEMIDDELAARMR. C1EBEN Volgens mr. A. H. C. Gieben, de gedelegeerd commissaris van de K.L.M., die op verzoek van de mi nister van verkeer en waterstaat is gaan praten met de directie van de luchtvaartmaatschappij, is er een streep gezet onder de meningsver schillen tussen president-directeur Albarda en directeur Larive. „Een directie, voor wie zakelijke me ningsverschillen niet bestaan, is niet gezond", aldus beantwoordde mr. Gieben gisterochtend de vragen van een A.N.P.- verslaggever. „Er zijn altijd zakelijke verschillen. Die kunnen wei eens wat hoog op lopen en dat was bij de K.L.M. inderdaad enigermate het geval. Dit ver schil van mening is naar buiten bekend geworden, maar U moet dat niet al te zwaar nemen". Resumerend deelde mr. Gieben mede, dat de minister hem vrijdag opdracht had gegeven met de K.L.M. directie te gaan praten in een poging de 'geschil len bij te leggen Maandagavond en dinsdagochtend zijn terstond allerlei besprekingen in de boezem van de directie gevoerd, die daarop het besluit nam: dan zet ten wij onze meningsverschillen op zij, dan staan wij unaniem achter onze besluiten. Naar bekend liet de directie dit dinsdag door de K.L.M.- persdienst in een communiqué be kendmaken. Vervolgens ontmoette de directie dins dagmiddag in een bijeenkomst in het hoofdkantoor een zestal commissaris sen, onder wie president-commissaris Den Hollander, de gedelegeerd commis saris mr. Gieben en de secretaris-gene raal van verkeer en waterstaat, mr. C. Vinkesteyn. „Op die bijeenkomst bleek mij, dat er voor nuj nauwelijks een taak overbleef", aldus mr. Gieben. „In de vergadering is geconstateerd, dat aan bemiddeling geen behoefte bestond en dat heeft mij erg verheugd. Wij moeten thans rust hebben. Ik hoop dat onder de hele zaak een streep wordt gezet". De bestuursleden van de categorale organisaties van het vliegend K.L.M.- personeel gaven gisteravond als hun mening te kennen, dat de door de directie verkondigde eenheid slechts schijn is. Zij menen te weten, dat de directiever klaring tot stand is gekomen onder wat zij noemen „zeer hoge druk". De bestu ren geloven eenvoudig niet, dat over brugging van de kloof in de directie nog mogelijk is. Zij zeggen over onweer- spreekbare aanwijzingen te beschikken, dat er in de huidige directie „een diep gaande controverse zowel van zakelijke als van persoonlijke aard heerst". Herbert Stratton, een 39-jarige Engelsman die achttien maanden in de gevangenis van Huil heeft uitgezeten, heeft aangekondigd dat zondag tijdens een „massa meeting" op Trafalgar Square in Londen, een „vakbond van ex- gevangenen" in het leven geroe pen zal worden. De bond zal de naam krijgen „ge nootschap ter bevordering van betere omstandigheden in Britse huizen van bewaring", en Strat ton zal er secretaris van worden. Stratton heeft de grondslagen voor zijn bond vanuit de cel ge legd. Hij schreef er brieven die langs de gevangeniscensuur ge smokkeld werden en verstuurd naar alle grote gevangenissen in Engeland. Stratton was vol lof voor het rijk, dat hem toestemming voor de massavergadering heeft gegeven. „Ik noem het ware democratie wanneer men tegen een zaak als deze geen bezwaar maakt", zei hij. De leidfrs van de militaire opstandelingen in Kabylië (Algerije) heb ben meegedeeld dat zij een einde hebben gemaakt aan hun strijd tegen de regering, in ruil voor een belofte van president Ben Bella dat hij al zijn politieke tegenstanders amnestie zal verlenen. De aankondiging werd gedaan in een communiqué van het front van socia listische krachten (F.F.S.) waaronder kolonel El Hadj, de militaire comman dant van het front, en zijn plaatsver vanger, Mohammed Lakhdar, hun hand tekeningen hadden gezet. Ben Bella heeft duur moeten betalen voor de overeenkomst met de opstan delingen. Men kondigde aan dat in de loop van de op 22 oktober begonnen be sprekingen tussen vertegenwoordigers van de regering en van de opstandelin. vangenen, zonder uitzondering, zouden e vraag hierboven gesteld: is de nieuwswaarde van bijvoorbeeld ram pen in Japan thans zoveel groter dan vroeger moet bevestigend worden beant woord. Twee overwegingen waren er in j dit speciale geval voor zover we kun- I nen zien die de grote aandacht van de Nederlandse publiciteit voor de twee Japanse ongevallen hebben veroorzaakt. In de eerste plaats ging het hier om een mijnramp, zodat er een directe ver binding werd gevoeld met het recente ge beuren in West-Duitsland. Bovendien was er het samenvallen van mijnramp en spoorwegongeval (waarbij in het laat ste geval bewust of onbewust de herin nering aan Harmeien een rol speelde). Deze factoren samen vormen de eerste relatie tussen (Japanse) feiten en (Ne derlandse) samenleving. Zij heeft zonder twijfel de aard van de berichtgeving in Nederland beïnvloed. Maar er was nog een relatie. Het tweede punt is dunkt ons ge legen in wat we zouden kunnen noe men „de kleine wereld". Japan is in onze tijd geen schimmig land meer, maar een realiteit, een land dat niet zovele vlieg uren van ons af ligt. Het bezoek onlangs van prinses Beatrix aan Japan heeft nog eens afzonderlijk de aandacht op Japan gevestigd, er komen allerlei produkten (men denke aan camera's) vandaan, die ook in Nederland zijn ingeburgerd. Dit alles illustreert dat het wereldbeeld van binnen een week worden vrijgelaten; steun voor het denkbeeld wordt ge- alle processen tegen van politieke mis- fraagd en aangedrongen wordt op ge- drijven beschuldigde personen zouden detailleerde bestudering van de kwestie worden geannuleerd of gestaakt; alle door de betrokken landen, uit gevangenissen ontslagen personen of Zowel stevenson als dr. De Beus waar mensen die door de politie werden ge- schuwden echter, dat het niet deelnemen zPc11it 20,Yden 'n ,hun ambt worden her- van een land in het gebied zij doeiden steld, alle officieren en manschappen, j daarbjj kennelijk op Cuba - het gehele in het bijzonder de milita-iren uit de pjan 0p losse schroeven zou kunnen zet- vierde en zevende militaire districten £en De Verenigde Staten en Nederland hebben gisteren steun toegezegd de'gemiddèide "krantelezer anders is dan aan plannen voor instelling van dertig, veertig jaar geledende wereld f P t is klein geworden en mede daardoor zijn een kernwapenvnje zone in La- er veel Yneer relaties dan vroeger tus- tiins-Amerika. sen feiten-ver-weg en de samenleving hier. De berichtgeving deze week over Zij deden dit bij monde van resp. Adlai twee Japanse rampen heeft daarop nog Stevenson en dr. ,1. G. de Beus in de weer (onbewust) de aandacht gevestigd, politieke commissie van de algemene vergadering der V.N., waar een ont-l werp-resolutie van Brazilië en negen andere landen wordt behandeld waarin het grootste deel der opstandige troe pen zouden weer op hun posten wor den gezet. El Hadj zal blijkbaar weer commandant worden van het zevende militaire district (Kabylië); een spe ciale, door Ben Bella benoemde, com missie zou spoedig voorbereidingen tref fen voor een binnen de vijf maanden te houden, door alle „echte revolutionai ren" bij te wonen, congres dat blijkbaar zou streven naar de hereniging van alle gen was besloten dat hij de volgende n?et elkaar overhoop liggende groepe- concessies zou doen: alle politieke ge-1 ringen. Sprekend voor Suriname en de Neder landse Antillen gaf dr. De Beus als zijn mening te kennen, dat overeenstemming tussen alle betrokken landen een eerste vereiste was. Een tweede voorwaarde Iwas dat het bestaande machtsevenwicht niet zou mogen worden verstoord. Ten slotte zou ook een doeltreffende verifi catie moeten worden gewaarborgd. Aan deze voorwaarden kon op het ogen blik in Europa niet worden voldaan. Ne- De Tollensprijs voor 1963 is toegekend aan mevrouw Ina Boudier-Bakker. Deze prijs wordt eens in de vjjf jaren uitge reikt door het Tollensfonds, gesticht in 1830, dat zieh onder andere ten doel stelt het werk van verdienstelijke letter kundigen te bekronen. Mevrouw Boudier-Bakker, die op litte rair gebied nog steeds actief is, ont vangt de prijs als blijk van waardering voor haar gehele oeuvre. Tot degenen aan wie deze prijs eerder werd verleend behoren Lodewijk van Deyssel, P. C. Boutens, Jac van Looy, derland was tegen instelling van een Willem Kloos. Louis Couperus, Arthur kernwapenvrije zone in Europa gekant.van Schendel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1