Middelburgs begroting is in evenwicht drop P.Z.C.-tournee 19S3 heerlijk pittige Igp Moderniseer uw meubelen met PRACHTBIJTS MARKTBERICHTEN LET OP DE RAAM de beste keus A(.FNf)A WALCHEREN Ontwikkeling van gemeentebedrijven in versneld tempo Steen voor P.S.V. uit Istanboel Noordkoreaanse liep 800 meter beneden 2 minuten SANERING Verlichting Walstraat KAPITAALNOTA FINANCIËLE EISEN GRONDPROCEDURE VERKEERSWEGEN SCHOLEN WONINGBOUW SCHOUWBURG SPORT Jonset'e brak been Muziek in bejaardentehuis Ringmiddag C.J.V. Tot donderdag nog de West Side Story AUTO REED TEGEN BOOM P.S.V. op volle sterkte tegen Spartak Plovdiv „NEDERLAND" ONTSLAAT 45 MAN PERSONEEL Ds. P. N. Vellekoop wordt bijstand in het pastoraat te Ouwerkerk Ds. W. Haverkamp naar Aalsmeer Ds. G. J. Waardenburg wordt 70 jaar OOSTKAPELLE VERHUURT GROND VOOR GASHOUDER Klopjacht in Holland Ouders WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Slot van pagina 1 bouw van een turnlokaal voor de Olmenlaanscholen. Ten aanzien van de liquiditeitspositie betogen b. en w., dat sinds de aanbieding van de begroting voor 1963 de voor ziening in vaste en vlottende financie ringsmiddelen geen moeilijkheden heeft opgeleverd. De in 1963 aangekondigde kapitaal nota is wegens personeelsgebrek bij ge meentewerken nog in bewerking. Het ziet er naar uit, dat het mogelijk zal zijn een dergelijke nota binnen enkele maanden gereed te hebben, verzekert het college. NADER INGAAND op de ontwikkeling van Middelburg verklaren b. en w., dat in de afgelopen twee jaar deze ontwik' keling in belangrijke onderdelen verder voortgeschreden is. Tegenover deze gun stige situatie staan echter ook negatieve factoren. De financiële armslag van de ge meente blijft, zo betogen b. en w. ge ring en de begroting 1964 zal eerder een verkrapping dan een verruiming van de beschikbare middelen te zien geven, mede door de stijging van de talrijke onvermijdelijke uitgaven, waarvan de directe en indirecte in vloed van de verhoging van het loon peil de belangrijkste is. Bezuiniging is volgens het college nodig, maar al te grote bezuiniging zou betekenen het paard achter de wagen van de ontwikkeling spannen. „WIJ HEBBEN niet de indruk, dat de regering reeds een voldoende open oog heeft voor de financiële eisen, die aan een zich ontwikkelende gemeente als Middelburg worden gesteld. Met het oog hierop beraden wij de vraag welke stap pen verder moeten worden genomen om bij de hogere overheden de aandacht te vestigen op een verruiming van het budget in steden zoals de onze", zo ver klaart het college. Een tweede ongunstige factor is de spanning op de bouwmarkt: de voort gang van de meeste belangrijke bouw werken blijft vér achter bij het tijd schema. Een aantal van 436 eind 1963 in aanbouw zijnde woningen is, zo stellen b. en w., indrukwekkend hoog, maar de reden daarvan is niet in de eerste plaats gelegen in de om vang van het toegestane bouwcon- tingent, maar in de vertraging van de uitvoering, waardoor contingenten van verschillende jaren tegelijkertijd in uitvoering zijn. Het spreekt vanzelf, voegen b. en w. er aan toe, dat de stijging van het bevol kingsgetal momenteel daardoor bij de verwachtingen ten achter is gebleven. DE GRONDVERWERVING vinden b. en w. in zoverre bevredigend, dat de bouw van woningen in de uit breidingsplannen verzekerd is. De op verzoek van het landbouwschap inge voerde procedure, waarbij de gemeen te en de betrokken eigenaren ieder een taxateur aanwijzen, heeft slechts ten dele aan de verwachtingen be antwoord, omdat een aantal kopers zich niet aan de taxatie gebonden achtte. Het is volgens het college niet zeker, dat deze procedure ook in de toekomst gehandhaafd kan worden. Met betrekking tot de eerste uitbrei dingsfase van het industrieterrein willen b. en w. met de aanbesteding wachten totdat zrj zekerheid hebben, dat in het kader van de infrastructuur daarvoor in vesteringssubsidies worden gegeven. In middels heeft het college een brochure De vervulling van vacatures voor de dienst gemeentewerken door goed ge kwalificeerde krachten blijft b. en w. steeds zorgen baren. Teneinde de werk zaamheden van de dienst zo evenwichtig mogelijk te doen verlopen zal een ur gentieschema worden vastgesteld. Naar aanleiding van een rapport, dat het bu reau ir. W. W. Berenschot N.V. te Am sterdam heeft opgemaakt, hebben b. en w. besloten om een huisvestingscombi natie van gemeentewerken en -bedrij ven niet na te streven. Aan de hand van suggesties van het bureau wordt het programma van eisen voor de uit- 1 V.. "V-V uau^iailUlia au CISCU V UU1 UC Uil- ^®Ie ?reidi."g en, de vernieuwing van gemeen- weken gereed zal zijn waarin moge lijke gegadigden gegevens kunnen vin den. Ook hopen b. en w. dezer dagen het rapport te ontvangen, dat de betreffende commissie heeft opgesteld over het tracé van de Schroeweg richting Sloe over de overgangen van het kanaal door Walcheren en de spoorlijn, alsmede over de aansluiting van het nieuwe indus trieterrein op de rijksweg en Middelburg -Zuid. De raad zal tevens voorstellen krijgen over de wijziging van de uit breidingsplannen omgeving Nassaulaan en omgeving Seissingel. Het overleg over het uitbreidingsplan, dat de Stro- menwijk, Breeweg en Griffioen zal af sluiten, is thans in de slotfase gekomen. VOOR DE BOUW van het nieuwe poli tiebureau vorderen de voorbereidingen gestadig. Overigens vinden b. en w. de korpssterkte van de politie onvoldoende om de taak naar behoren te kunnen ver richten. De verkeersmoeilijkheden rond de stationsbrug zijn volgens b. en w. door het verbreden van de oprit wel enigszins verbeterd, maar ook in het afgelopen seizoen is weer gebleken, dat de brug niet meer geschikt is voor het intense verkeer. tewerken thans uitgewerkt. Door het onderhoud van straten en plei nen thans als kapitaalsuitgaaf te gaan behandelen (voorheen ineens ten laste van de gewone dienst) willen b. en w. bereiken, dat de vernieuwing op grotere schaal ter hand wordt genomen. Er zijn thans 282 woningen in aan bouw (178 premiewoningen, 78 wo ningwetwoningen en 26 vrijesec.tor- woningen), welk aantal binnenkort zal stijgen tot 484. Van de 300 toe gewezen woningen in 1963 (125 wo ningwet-, 62 premie- en 113 vrije- sectorwoningen, waaronder 100 in plan-Zuid door de E.M.S. te bouwen), komen er namelijk binnenkort 202 volgens het systèem-Pronto uit de grond. Daar er van deze 484 dan in aanbouw zijnde woningen op het eind van dit jaar 48 klaar zullen komen, heeft het gehele jaar 1963 rond 110 woningen opgeleverd. B. en w. voe gen er nog aan toe, dat het tempo van het herstel van de zoutschade woningen door gebrek aan wisselhui zen gedrukt wordt. Van de 490 wo ningen zijn er thans 250 hersteld. Advertentie Middelburg City: West Side Story. 20 uur. 14 jaar. Electro De minnaars van Mont- parnasse. 19.30 uur. 18 jaar Van Bent- hem en Jutting Expositie reisschetsen en keramiek, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra Wesi Side Story 20 uur, 14 jaar. Luxor: Ciske de rat. 20 uur, 14 jaar. Strandhotel Najaarsver gadering Nutsdepartement, 20 uur. Strandhotel Vergadering Middenstands- centrale. 20 uur. Goes Grand: West Side Story, f.30 uur. 14 Jaar. Terneuzen Luxor: Opiumsmokkel, 20 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Muiterij op de Bounty, 20 uur, 14 Jaar. Sas van Gent Sociaal gebouw stijfsel- en glucosefabriek: Lezing dr. J. A. de Bas over: „Het verband tussen voeding en ziekte", voor Z.V.U. en samenw. perso- neelsver., 20 uur. Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw: Chr. Plattelandsvrouwen bond, 14.13 uur. Bergen op Zoom Roxy: Jong en door trapt, 20 uur, 18 jaar. In het kader van de sanering willen b. en w. het plan-Spuistraat dit jaar nog officieei aan de raad voorleggen. On middellijk daarna zal begonnen worden met de omvangrijke administratieve pro cedure voor het grote plan Lange en Korte Geere. In de komende maan den wordt tevens aandacht besteed aan enkele saneringen van beperktere om vang. DE PARTICULIERE bouwbedrijvig- heid is bijzonder groot. Het college noemt plannen van o.a. verplaatsing hal melkinkoopvereniging (rijksgoed keuring 1 februari a.s. toegezegd), grote uitbreiding V. en D., plarmen op gebied bankwezen kleinere istrie- en en garages, uitbreiding Gasthuis, bouw „Vijvervreugd", bejaardenpen- siontehuis en Kinderzorg. Voor de vestiging van het kleine winkelcen trum In Zuid bevorderen b. en w. in overleg met de M.M.C. de oprichting van een stichting, waarin alle be langhebbenden kunnen participeren. DE SCHOLEN worden thans bevolkt door 921 kleuters en 2625 lagere scholie ren. De capaciteit van de kleuterscholen is voldoende, de kwaliteit in sommige gevallen echter beslist onvoldoende (openbare kleuterschool Vlasmarkt, waarvoor b. en w. nog geen geschikte nieuwbouwplaats hebben gevonden, bijz. school 't Zanddorp en bljz. school Bree). De stichting van een openbare kleuter school in de Griffioenwijk kan geen doorgang vinden, omdat er te weinig leerlingen zijn aangemeld. De capaciteit van de lagere scholen is eveneens voldoende, de kwaliteit niet al tijd (Herengrachtschool, waarvoor voorshands moeilijk een geschikte een traal gelegen plaats is aan te wijzen) De bouw van een nieuwe r.h.b.s. ver keert nog steeds in het stadium van voorbereiding, waardoor de verbetering van het gymnasium nog niet uitgevoerd kan worden. De urgentieverklaring voor de bouw van 2 gymnastieklokalen op het terrein van het voormalig entrepot kon nog niet in uitzicht worden gesteld. WANNEER ZICH geen bijzondere tegenslagen voordoen hopen b. en w., dat het mogelijk is de nieuwe Schouwburg voor het seizoen 1964 1965 in gebruik te nemen. Nu de rijksbijdrage verhoogd is hebben b. en w. ook net provinciaal bestuur om een evenredige verhoging van de investeringsbijdrage gevraagd. Voorts willen b. en w. een betere huis vesting vinden voor het Zeeuws Mu seum, "waaraan zij de wens gekoppeld hebben voor een gunstiger gelegen ex positieruimte voor tentoonstellingen van verschillend karakter. In afwachting van een definitieve huisvesting van het Zeeuws Museum overweegt het college momenteel de zogenaamde vleeshal van het stadhuis voor dit doel dienstbaar te maken. In de loop van 1964 zal het col lege daarover voorstellen doen. De raad kan tevens inlichtingen verwachten over de besprekingen, die b. en w. voeren om de rijksoverheid financieel te betrekken bij de inrichting van het Deitamuseum in de Kloveniersdoelen. OP SPORTGEBIED Is een uitbreidings voorstel te verwachten: b. en w. wiilen aan de Breeweg een sportveldencomplex aanleggen, hoofdzakelijk bestemd voor korfbal en hockey, zodat het Nassau- Iaancomplex grotere ruimte biedt voor voet- en handbal en andere sporttakken. Bij het Breewegcomplex wil het colle ge ook een kampeerterrein inrichten. De begroting biedt geen ruimte om tot de bouw van een sporthal te komen; wel willen b. en w. die zo spoedig moge lijk realiseren. Het kampeerterrein voor de Middelburg se Jeugdraad wil het college aanleggen aan de Veerse-Meeroever, aan de mon ding van de oude Middelburgse haven. VLISSINGEN De middenstandsvereniging „Winkel centrum Walstraat - Kleine Markt" heeft haar plannen voor de verlichting van het Vlissingse centrum definitief bekendgemaakt. De verlichting, die door de gemeente in de Walstraat en op de Kleine Markt wordrt aangebracht, zal op kosten van de vereniging worden uit gebreid met 21 armaturen, die worden aangesloten op het openbare net. Hier mee zal een uitzonderlijke goede ver lichting van de winkelstraat worden be reikt. Er wordt naar gestreefd deze ver lichting op donderdag 21 november voor het eerst te laten branden. Aangezien de vereniging de kosten van aanleg, onderhoud en elektriciteitver- bruik van de extra-armuturen draagt, wordt koninklijke goedkeuring aange vraagd ter verkrijging van rechtsper soonlijkheid. Bij het in gebruik nemen van de nieuwe verlichting zal de vereni ging voor extra attracties zorgdragen. ARNEMU1DEN Dinsdag tegen zes uur 's avonds is het 4-jarig zoontje van de heer J. Siereveld te Arnemuiden tijdens het spelen zoda nig gevallen, dat het met een been fractuur moest worden overgebracht naar het ziekenhuis te Middelburg. Dok ter M. L. v. d. Moer te Arnemuiden ver leende de eerste hulp. Precies acht we ken geleden had het jongetje hetzelfde been gebroken, eveneens tijdens het spe len. Officiële publikatie GEMEENTE MIDDELBURG. Vaststelling partieel uitbreidingsplan omgeving Seissingel. Het hoofd van het gemeentebestuur van Middelburg, brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37, 2e en 4e lid der Wo ningwet, ter openbare kennis, dat vanaf 14 november 1963, gedurende vier weken, voor een ieder ter gemeente-secretarie (kamer 15) ter inzage is nedergelegd een in uit voerige kaart uitgewerkt ontwerp van een partieel uitbreidingsplan in onderdelen, met de daarbij behorende bebouwingsvoorschrif ten, regelende de bestemming van gronden gelegen 'in de omgeving van de Seissingel. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Middelburg 13 november 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voorn., Mr. J. DRIJBER. GEMEENTE MIDDELBURG. Vaststelling partieel uitbreidingsplan in onderdelen Nassaulaan. Het hoofd van -het gemeentebestuur van Middelburg, brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37, 2e en 4e lid der Woningwet, ter openbare kennis, dat van af 14 november 1963 gedurende vier weken voor een ieder ter gemeente-secretarie (ka mer 15) ter inzage is nedergelegd een in uitvoerige kaart uitgewerkt ontwerp van een partieel uitbreidingsplan in onderdelen, met de daarbij behorende bebouwingsvoorschrif- ten, regelende de bestemming van gronden gelegen in de omgeving van de Nassaulaan, welk ontwerpplan mede omvat een wijzi ging van het uitbreidingsplan in onderdelen vastgesteld bij raadsbesluit van 20 juli 1959, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij beschikking van 2 februari I960, no. 2294/266, 3e afdeling. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Middelburg, 13 november 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voorn., Mr. J. DRIJBER. De mandolinevereniging „Tovido" Vlissingen heeft dezer dagen de bewoners van het bejaardentehuis en van de be jaardenflats aan de Koudekerkseweg een genoeglijke muziekavond bezorgd. Onder leiding van de heer W. Meulmees- ter gaf Tovido" een uitvoering in de recreatiezaal. De dirigent had voorts een hammondorgel meegebracht, waar op hij verscheidene bekende liedjes speelde. Een en ander viel bijzonder in de smaak bij de aanwezigen, hetgeen bleek uit het dankwoord van directrice zuster J. W. A. Bijl. Zaterdagavond heeft de heer Meulmees- ter een uitvoering op het hammondorgel verzorgd in ziekenhuis Bethesda. Dit viel zo in de smaak dat in de toekomst meer van dergelijke uitvoeringen voor de patiënten zullen worden verzorgd. AAGTEKERKE Vorige week hielden de meisjesclubs van de afdeling Walcheren van het Christelijk Jongeren Verbond hun jaar lijkse ringmiddag in „Amieitia" te Aag- tekerke. De presidente van de ring, mevr. F. de Wolf uit Biggekerke, opende de middag met een liturgie afgestemd op de oecu mene en de onderlinge samenwerking. Aan de hand van bekende tafereeltjes uit het gedicht „Piggelmee" knipten en plakten de meisjes diverse figuren. Mej. R. Hertong, de districts-secretares- se voerde met de meisjes enige volks dansen uit. Tot slot zong men gezamen lijk nog enige liederen. Films in Zeeland City (Middelburg, Alhambra (Vlissin gen) en Grand (Goes) hebben tot en met donderdag nogmaals de „West Side Story' 'op het programma staan. Wie in Zeeland deze film dus nog niet heeft ge zien, met wervelend modern ballet, jazz muziek, interessant filmwerk en fraaie luchtopnamen van New York, heeft als nog de gelegenheid. Men kan erin ken nismaken met de „Sharks" en de „Jets" en met hun omgeving: een achterbuurt in een wereldstad. Luxor, Vlissingen vertoont vandaag woensdag Ciske de Rat, de verfil ming naar het bekende werk van Piet Bakker. Ook hier een verhaal, dat speelt aan de zelfkant van de samenle ving. Overigens wel een andere zelf kant, dan die van New York. Dick v. d. Velde speelt Ciske Vrijmoeth, één van hen, die behoren tot de grote stadsjeugd, die dreigt ten onder te gaan in de grote wereld, maar er wordt uitgehaald. Eerst door de jonge onderwijzer Bruis (Kees Brussel, later door pater De Goey, gees telijk verzorger van de tuchtschool, waar Ciske terecht komt. (Een rol van Paul Steenbergen). Een film, die het altijd nog wel „doet" bij het publiek. Gérard Philippe vertolkt Modigiiani tn het filmverhaal van diens leven „De minnaars van Montparnasse". Lili Pal mer is zijn tegenspeelster als zijn Ame rikaanse vriendin Béatrice. Electro, Middelburg vertoont vandaag deze door Jacques Becker geregisseerde film. Men maakt kennis met deze schilder, zoals hij zijn leven, worstelend tegen een ern stige ziekte, doorbracht, in een strijd ook om erkenning van zijn kunst. Morgen donderdag draait in het Middelburgse Electro „De zoon van nie mand" met Yvonne Sanson en Amedeo Nazzari. Dit ts het verhaal van een graaf, die een eenvoudig meisje wil trouwen. En dat geeft natuurlijk de no dige verwikkelingen. Sterker nog dan de laatste jaren het ge val was maakt gemeentebedrijven Mid delburg voor gas, water en elektriciteit vooral 'door de nieuwe uitbreidingsplan nen en de groeiende behoefte bij be drijfsleven en bevolking een versnelde ontwikkeling mee. Aldus delen b. en w. van Middelburg mee in de begeleidings brief bij de begroting voor 1964. De werkelijke gasomzet was in 1962 ruim 3,07 miljoen kubieke meter, voor 1964 is bijna 3% miljoen kubieke meter geraamd, een toeneming van 12.2 pro cent. Voor water zijn deze cijfers res pectievelijk 1,05 miljoen en ruim 1.15 miljoen kubieke meter. De werkelijke omzet van het elektriciteitsbedrijf was in 1962 ruim 13.6 miljoen kWh, terwijl voor 1964 rekening is gehouden met een stijging van 18.2 procent tot ruim 16.1 miljoen kWh; voor de openbare verlich ting is een stijging van 12.6 procent kWh geraamd. Een belangrijk onderdeel bij de nieuwe ontwikkeling zal volgens de mening van het college de huisves ting van de bedrijven vormen. In de gassector vragen momenteel de voorziening in Zuid en de daarmee ver band houdende verplaatsing van het in koopstation naar het nieuwe industrie terrein de aandacht. Een punt van over weging vormt daarbij de geleidelijke vervanging van de gashouders aan het Molenwater door moderne voorraadin- stallaties, voorzieningen, die mede ge troffen moeten worden in het licht van de aardgasvoorzieningen in de toekomst. Teneinde thans reeds ervaring te kun nen opdoen met de mogelijkheden voor ruimteverwarming, die bij de aardgas voorziening ontstaan, hebben b. en w. opdracht gegeven deze mogelijkheden daartoe te onderzoeken met enkele proefverwarmingsvoorzieningen in Zuid. Ten aanzien van het waterwingebied verkeren de plannen voor een betere be- schermig thans in een vergevorderd stadium." De geleidelijke verbetering van de openbare verlichting willen b. en w. ook dit jaar voortzetten. Maandagmorgen omstreeks negen uur is de 49-jarige K van der V. uit Rot terdam door onbekende oorzaak met zijn personenwagen rijdende over de rijksweg in de richting Middelburg van de weg geraakt en tegen een boom ge reden. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg tussen Lewedorp en 's-Heer- Arendskerke ter hoogte van de Vlaam se weg. Het wegdek was tamelijk glad door de regen. Van der V. brak een been. Dokter A. J. Zonnevylle uit 's-Heer-Arendskerke verleende eerste hulp en liet het slachtoffer overbren gen naar het ziekenhuis Oostwal te Goes. De auto was zwaar beschadigd. Advertentie Tony AUemann had er maar weinig woorden voor nodig. „Ze kunnen er be ter meteen aardappelen op poten", stel de de rossige Zwitserse oud-international laconiek vast, toen hij dinsdagmiddag met het ongelijke, schaars met gras be groeide veld van Spartak-Plovdiv ken nis maakte. Trouwens de PSV-ers, uit gerust van de vermoeiende reis, kregen bij de middagtraining helemaal geen al te beste indruk van de „bezittingen" van Spartak. Nauwelijks waren de spe lers onder opvallend grote publieke be langstelling in actie gekomen, of twee harde knallen gaven aan dat de club uit Plovdiv twee ballen minder rijk was. Een kleine anderhalf uur heeft Bram Appel zijn spelers in het zonnige sta dion het was prachtig warm najaars weer beziggehouden met lichte oefe ningen. Appel heeft de ploeg, zoals te verwach ten was, op volle oorlogssterkte kunnen opstellen. Het elftal, dat woensdagmid dag in de eerste wedstrijd voor de twee de ronde van de Europa-cup tegen Spar tak zal uitkomen, ziet er als volgt uit: Doel: Ger Bals, achter: Peter Kemper en Toon Brusselers, midden: Fons van Wissen, Roel Wiersma en Miel Prijs, voor Piet Giesen, Pierre Kerkhoffs, Bert Theunissen, Gerard Hoenen en Tony Al- lemann. Niet alleen zal PSV in zijn moeilijke wedstrijd tegen Spartak Plovdiv de steun hebben van de 35 supporters, die met het chartervliegtuig naar Bulgarije zijn gekomen en tijdelijk in Sofia ver blijven. Voor zes actieve PSV-ers, die al jaren domicilie houden in Istanboel was de ontmoeting SpartakPSV bijna een thuiswedstrijd. Dinsdagmiddag zijn zij na een vierhonderd kilometer lange reis in Plovdiv aangekomen ten einde hun favorieten na jaren weer eens in actie te zien. Waar de atletiekwereld met spanning op heeft gewacht is gebeurd. Dinsdag jl. tijdens de Ganefo-spelen, die in Dja karta worden gehouden, kwam de Ko reaanse atlete Sim Kim Dan als eerste vrouw ter wereld op de 800 meter bene den de 2 minutengrens. In de finale van deze wedstrijd noteerde Sim Kim Dan 1 min. 59.1 sec., hetgeen een aanmerkelij ke verbetering van het wereldrecord (2.01.2 van de Australische Dixie Wil lis) zou hebben betekend, ware het niet, dat de internationale atletiekfederatie Noord-Korea niet als lid erkend. Reeds eerder op 30.4.61 in Pyong Yang liep zij sneller dan het wereldrecord (2.00.2). Het was de tweede gouden medaille voor de Noordkoreaanse atlete, want een dag eerder won zij onbedreigd de 200 meter in... 23.5 sec., hetgeen om een voorbeeld te noemen slechts 0.3 sec. boven het Europese record van de Brit se Dorothy Hyman, is. Overigens is het niet uitgesloten dat Sim Kim op de spe len van Tokio uitkomt, maar dan moe ten Noord- en Zuid-Korea eerst met elk aar tot overeenstemming komen. De directie van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" heeft aan circa 45 werknemers van de afdeling „bedrijven en werkplaatsen", ontslag aangezegd. Zulks met inachtneming van de gebrui kelijke opzegtermijn. Een aantal van hen kan te werk wor den gesteld bij een aannemersbedrijf waarin de Maatschappij Nederland fi nancieel is geïnteresseerd. Voor een an der deel van hen wordt in overleg met het gewestelijk arbeidsbureau een pas sende werkkring gezocht. Enkelen krij gen vervroegd pensioen. De directie heeft deze maatregel vooraf besproken met de besturen van de werknemersbon den en met de ondernemingsraad. Volgens de directie zijn er drie redenen die aan deze afvloeiing ten grondslag liggen. Ten eerste bezit de maatschappij nog slechts één passagiersschip, vervol gens doen de vrachtschepen minder dan voorheen de thuishaven aan, en ten der de worden in deze vrachtschepen in toe nemende mate kunststoffen gebruikt zo dat zij aanzienlijk minder onderhouds werk vergen. Ds. P. N. Vellekoop, emeritus-predikant te Delden, zal in december verbonden worden aan de hervormde gemeente te Ouwerkerk als bijstand in het pastoraat. De intrededienst is vastgesteld op 8 de cember. De kleine hervormde gemeente van Ouwerkerk heeft al twee en een half jaar geen eigen predikant meer. Ds. J. B. Assendorp van Zierikzee is sinds die tijd consulent van deze gemeente. Ds Veldkoop werd in 1890 geboren en werd in 1918 zendingsleraar. In 1931 werd hij predikant vo^or de kerk in In donesië. Van 1946 tot 7 maart 1948 was hij in Menado-Tomohon werkzaam en vervolgens in Terwispel tot 1950. Daar na werd hij predikant in Winsum (Gr.). Zestien januari 1956 ging hij met emeri taat. Ds. W. Haverkamp, gereformeerd pre dikant te Anna Jacobapolder, heeft een beroep aangenomen, dat de gerefor meerde kerk van Aalsmeer op hem heeft uitgebracht. Ds. Haverkamp zal hier de tweede predikantenplaats ver vullen. Hij werd in 1928 te Kamoen ge boren en is sinds 23 augustus 1959 ver bonden aan de gemeente te Anna Jaco bapolder. Ds. G. J. Waardenburg te Haarlem, emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, wordt vandaag 13 november, 70 jaar. Ds. Waardenburg werd op 13 november 1893 in een predikantsgezin te IJtens (gemeente Hennaarderadeel) geboren. Op 8 augustus 1920 werd hij door zijn vader bevestigd als predikant van de toen nieuw gestichte hervormde ge meente van Hansweert. In deze zijn eer ste gemeente heeft ds. Waardenburg veel organiserend werk verricht voor de uitbouw en versterking van deze nog jonge gemeenten. Op 31 augustus 1924 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die v. n Zierikzee, waar door hem een centrum Voor gemeentearbeid werd gesticht. Verder was hij in Zierikzee voorzitter van de classicale zendings- eommissie in de classis Zierikzee en van de plaatselijke afdelingen van de Chris telijke Nationale Werkmansbond. Vijf iaa'r later vertrok hij naar Haarlem op 1 mei 1959, werd hem emeritaat ver leend. MARKT GOES. 12 november. Granen en peulvruchten. Tar we, basis 179fe, boerenschoon af boerderij 2034 per 100 kg. Schotvrije partijen tarwe liggen iets hoger in prijs. Gerst, basis 17^, boerenschoon af boerderij 2230 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 3552 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon at boerderij 4070 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij 80127,50 per 100 kg. Voor erwten, schokkers en bruine bonen van uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. binnen landse sortering 1011.50 per 100 kg. Leve ring aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Naar Bintje voor ex port bestaat zeer weinig vraag. Voederaard appelen noteerden 2.504.50 per 100 kg. Uien. Onafgestaart aan de sorteerinrichting geleverd 910 cent per kg. Hooi en stro. Lucernehooi 135145 per 1000 kg. Weidehooi (prima kwaliteit) 135145 per 1000 kg. Veldbeemd 8595 per 1000 kg. En gels raai 7580 per 1000 kg. Voor tweede soort hooi bestaat geen belangstelling. Tar- westro 8090 per 1000 kg. Gerstestro 8085 per 1000 kg. Erwtestro (kl. groen) 100115 per 1000 kg. Voor hooi en stro van extra kwaliteit worden iets hogere prijzen betaald. Vlas. Ongerepeld 2029 cent per kg. Gere peld 2336 cent per kg. De gemeenteraad van Oostkapelle heeft in de dinsdagavond gehouden vergade ring besloten een perceel grond te ver huren aan de N.V. Maatschappij tot Gasvoorziening Midden-Zeeland. Dit per ceel is gelegen achter de zuiveringsin stallatie en zal worden gebruikt voor de bouw van een hogedruk gashouder. De huurprijs werd voor de komende 25 jaar vastgesteld op 100 per jaar. De gemeenteraad ging akkoord met het voorstel het slopen van enkele panden te gunnen aan de firma Sturm en Dek ker te Oostkapelle. De gemeente Oost kapelle zal hiervoor 350 ontvangen. Men stelde voorts een wijziging vast inzake de verordening straatbelasting en de raad ging akkoord met een ver lenging van de rekening-courant-over eenkomst met de Bank voor Nederland se Gemeenten met een maximum van 100.000. Bij de rondvraag informeerde de heer A. Coppoolse (a.r.) naar de vorderin gen van het veelbesproken riolerings plan Burgvliet. Burgemeester F. G. Sprenger deelde mede, dat dit plan de raad spoedig zal bereiken. De heer A. Don (p.v.d.a.) vestigde nogmaals de aandacht op de slechte toestand van de Duinweg. Hij verzocht b. en w. er bij het Wegschap Walcheren aan te drin gen op spoedige uitvoering van de werk zaamheden aan deze weg. Er is goed nieuws over de P.Z.C.-jeugdvoorstellingen: de tournee 1963 is al vrijwel geheel in kannen en kruiken. Bovendien is er iets bijzonders aan de hand. Het is dit jaar voor de vijftiende maal, dat de P.Z.C. de jeudvoorstellingen organiseert. Het wordt dus een feesttournee. Weten jullie nog hoe spannend vorig jaar de film over Robin Hood was? En dan de film over de Dikke en de Dunne in de gevangenis. Dat was me toch wel een prachtig programma! Dit jaar hebben we dus een jubileumtournee. En je kunt wel be grijpen, dat het programma niet voor dat van vorig jaar onder doet! Hebben je wel eens gehoord van Thom Kelling? Van Sacco van de Made? Van John Soer, Jan Lemaire of Paul Ostra? Niet? Dan moeten jullie maar eens aan je ouders vra gen of zij deze artiesten kennen. Want zij spelen geregeld in stukken op de t.v. Wij hebben voor de P.Z.C.- jeugdtournee 1963 beslag kunnen leg gen op een flim, waarin deze ar tiesten meespelen. De film is getiteld: Zoals je wel zult begrijpen is het een film waarin uitsluitend Nederlands wordt gesproken. Voorlopig echter genoeg over deze rolprent. Nu wat anders. Ook de Dikke en de Dunne zullen jullie weer kunnen zien. Want in de tournee wordt ook de film „Lau rel en Hardy als detectives" gedraaid. En dan als extra attractie de spre kende pop Dicky, die in de pauze zal optreden. Nu jullie dit allemaal heb ben gehoord staan je zekei wei te popelen om de voorstellingen te zien Dat gaat echter zomaar niet Daar moet je nog iets voor doen. Je moet toegangskaarten zien te bemachti gen. Om toegangskaarten voor een voor stelling te krijgen bestaat er weer de bekende regeling: in Middelburg, Vlissingen en Goes wordt in de win kels waar het raambiljet voor onze tournee 1963 hangt, voor iedere aan koop tot een bedrag van 1 een bon verstrekt. Voor twintig gulden aan bonnen krijgt men een plaatsbewijs. Met de uitreiking van de bonnen wordt 21 november een begin ge maakt. De uitreiking eindigt op 5 december. De P.Z.G.-tournee 1963 omvat een aantal voor stellingen, die alle in de kerstvakantie worden ge geven. Wij doen een drin gend beroep op alle ouders er vooral voor te zorgen, dat hun kinderen maar EENMAAL een voorstel ling bezoeken. Gaan zij meer dun één keer, dan be tekent dat, dat zij de plaats innemen van een kind, dat nog niet was ge weest, maar er wel recht op had te gaan. Begelei ders kunnpn dan ook NIET worden toegelaten: de plaatsen zijn alleen be stemd voor kinderen van 6 tot 14 ïaar. Zoals dit de gewoonte is geworden, za! hij de inwis- sel'ng van de bonnen voor de toegangskaarten tijd en plaats worden nog na der bekendgemaakt een dubbeltje per kaart wor den gevraagd. De op brengst komt ten goede aan een Zeeuws liefdadig doel. VEILING STAVENISSE. Uien, middel 16.6915.70, bonken 18.20, drie lingen 19.60, pickles 23.10, stek 5.90. Aan voer 37 ton. Aardappelen: Bintjes, gew. 1313.40, bon ken 18.30 Eigenheimers gew. 15.3016 en Furore gew. 13. Aanvoer 47 ton. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2874 dieren. Weekaanvoer 4693. Vette koeien en ossen 240. Gebruiks- vee 923. Vette kalveren 220. Graskalveren 207. Nuchtere kalveren 913. Lopers 68. Paar den 22. Veulens 6. Schapen of lammeren 233. Bokken of geiten 32. Prijzen resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit in ets per kg Vette koeien 315-345 270-310 240-265 Vette kalveren 375-395 350-370 340-350 Slachtpaarden 280 in guldens per stuk Graskalveren 450 Nuchtere kalveren 190 Lopers 140 Schapen 140 Lammeren 145 Kalf- en melkkoeien 1225 Vare koeien 880 'Vaarzen 890 Pinken 600 240 350 180 110 120 120 1100 720 750 450 220 260 153 90 100 10O 900 600 630 375 Vette koeien aanvoer als vorige week, han del tamelijk, prijzen als gisteren. Vette kal veren aanvoer korter, handel vlug, prijzen hoger, prima's boven notering. Graskalveren aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen even stijver. Nuchtere kalveren aanvoer iets min der, handel stroever, prijzen staande. Lo pers en biggen aanvoer iets groter, handel stug, prijzen onveranderd. Slachtpaarden aanvoer als vorige week. handel tamelijk, vooral jonge paarden hoger in prijs. Scha pen en tammeren aanvoer even kleiner, handel redelijk, prijzen hoger. Kalf- en melk koeien aanvoer iets meer, handel korter, ruim prijshoudend. Vare koeien aanvoer ta melijk. handel redelijk, prijzen wat stijver. Vaarzen en pinken aanvoer klein, handel matig, goed prijshoudend. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien: bonken 18.30, middel 40-70 15.34, drie lingen 19.50, pickles 23.07, stek 610. Aanvoer 35 ton. Aardappelen: Furore 12.20, Bintjes 11.80. Aanvoer 6 ton. VEILING GOES. 12 november. Cox Orange Pippin 1 80-85 73 79, 75-80 77—83, 70-75 72—80, 65-70 64—74, 60-65 56—60, 55-60 37, 2 30-83 74, 75-80 73— 75, 70-75 75, 65-70 66. 60-65 57. 55-60 35, D 1527, grof 3655, fijn 3639. Goudrenet 1 100-105 54, 90-93 47—51, 85-90 39—49, 80-85 36—52, 75-80 37—50. 70-75 34^44, 65-70 31.60— 37, 2D 20—25, 2 90-95 40, 85-90 36. 80-85 37, 75-80 33—35, 70-75 31—32, 65-70 28—29, grof 2835, fijn 2224. Rode Goudrenet 1 85-90 48, 80-85 30—54, 75-80 48—53, T0-75 33. Glorie van Holland 1 80-85 32—34. 75-80 33—36 .70-75 30—33, 65-70 29, 2D 20, 2 70-75 29, 65-70 28, grof 2425, fijn 20. Golden Delicious Extra 85-90 79, 80-85 79, 75-30 76, 1 80-85 62—75, 75-80 48—75. 70-75 44—71, 65-70 3362, 60-65 28—45, 2D 23—27, 2 80-85 57—58, 75-80 58— 60, 70-75 55—56, 65-70 3949, 60-65 3140, grof 1756, fijn 1631. Jonathan 1 80-83 35, 75-80 3540, 70-75 32,80—39, 65-70 29.30—33, 60-65 26.80—28, D 13,40—13,60, 2 80-85 22—25, 75-80 22—24, 70-75 20,70—28, 65-70 20,10—25, 60-65 19,7022, grof 15—27, fijn 13,10. Laxtons Superb 1 80-85 31—34, 75-80 33—38, 70-75 38, 63-70 30, 60-65 21. 2D 16, 2 75-80 34, 70-75 33, 65-70 29, 60-65 18, grof 20, fijn 15. Lom- barts Calville 1 80-85 29—37, 75-80 35—39, 70- 75 30—35, 65-70 29, 60-65 20, 2D 17, 2 75-80 2532, 70-75 28—35, 65-70 26—31, 60-65 19 21, grof 1829, fijn 15. Zoete Ermgaard 1 60-63 49. fijn 1128. Diverse appels kroet 12,80, val 13,50. Gieser Wildeman 1 60-65 61, 55-60 55, 50-55 45, D 27, grof 32, fijn 36. Saint Remy 1 85-95 31, 75-85 33, 65-75 33, 2D 31, grof 30, fijn 2628. Comtesse de Paris 1 75-80 29, 70-73 30, 65-70 31.60—36, 60-65 27,40 —27,60, 55-60 16—16,80, 2 75-80 26, 70-75 26, 65-70 22. 60-65 20,50, 55-60 14,20, 2D 10—13, grof 16,90—19, fijn 11. Totale aanvoer hard fruit 26.900 kisten. VEILING KRABBENDIJKE. 12 november. Appels: Golden Delicious 1 85-90 6165, 80-85 57—70, 75-80 5873, 70-75 37—72, 65-70 52—60, 60-65 4346, 2 80-85 52— 57, 75-80 53—57, 70-75 51—57, 65-70 46—53, 60- 65 37—42, 2D 18—26, 3 grof 36—46, 3 lijn 17, kroet 1116. Jonathan 1 75-80 39, 70-75 38, 65-70 33, 60-65 25, 2 85-90 31, 80-85 29—33, 73-80 27—35, 70-75 25—32, 65-70 24—31, 60-65 20—23, 2D 12—15, 3 grof 16—23, 3 fijn 5, kroet 5 Goudrenet 1 85-90 38, 80-85 40, 75-80 36, 70-75 32, 65-70 29, 2D 20, 3 grof 28, 3 fijn 24, kroet 16. Cox Orange Pippin 1 80-85 72, 75-80 74, 70-75 73, 65-70 64—66, 60-65 55, 2 80-85 64, 75-80 69, 70-73 66—73, 65-70 53—67, 60-65 55, 55-60 34. 2D 13. 3 grof 19, 3 fijn 16. Ellison Or. 1 75-80 32, 70-75 32, 65-70 2325, 2 85-90 35, 80-85 39, 75-80 40. 70-75 38, 65-70 27, 2D 13, 3 grof 27. Diverse appels val 5. Gl. v. Holland 2 70-75 30. 3 grof 23. Verpakt fruit: Jonathan 2 80-85 34, 75-80 37, 70-75 37, 65-70 33. Peren: Comtesse de Paris 1 70-75 28—31. 65-70 32—34, 60-65 28—33, 55-60 16—26, 2 75-80 27—28, 70-75 28—29, 65-70 27, 60-65 23— 24. 55-60 17—18, 2D 9—11, 3 grof 14—15, 3 fijn 810, kroet 68. Conference 3 fijn 24, kroet 9. VEILING SINT-ANNALAND. Uien middel 13.11, bonken 18.12, drielingen 19.36, pickles 22.90, stek 6.39. Aanvoer 32 ton. Eigenheimers 15.10. 160 kisten. EIERNOTERING GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 12% cent Poeljeëieren 8 cent. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 12 november. Exportgarnalen 4331 kg, 1,44— 2,20. Schar 144 kg. Bot 271 kg. Wijting 52 kg. Schol 31 kg. Tong 4 kg. Kabeljauw 10 kg. Wulk 18 kg. Ongesorteerde vis 66 kg. Nagekomen advertentie Heden is van ons heen gegaan tot onze diepe droefheid onze geliefde broeder en oom EDUARD GERARD VAN DER MAAS, in de gezegende ouder dom Van ruim 95 jaar. VVissenkerke Gezusters Jasperina en Elisabeth van der Maas. Serooskerke: Familie Ed. Israël. VVissenkerke, 12 november 1963. De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 15 november a.s. op de begraafplaats te VVissenkerke Vertrek sterfhuis te 2 uur na middags Heden overleed zacht en kalm onze geliefde oom en oudoom JACOBUS MINDERHOUD Kz„ in de ouderdom van 87 jaar. W. Verhulst. M. Verhulst- Minderhoud en kinderen. Westkapelle, 12 november 1963. Koestraat 45.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5