ASTMA Gezonken rijnaak 'Devota' vier kokken gelicht door Bouw 60 etagehuizen nu weer in raad Zierikzee In hemdsmouwen voor „camera" Voortbestaan Zeeuws Oorlogsmuseum onzeker ALMANAK GROND VOOR BOUW VAN NIEUWE CHR. GEREF. KERK IN GOES EXAMENS Ratel van een simpel man VERWACHT... SPECTACULAIR KARWEI NA OVERLEG MET „BETER WONEN" Sloopwerk aan Scheldesluis in laatste fase Verzoek aan de raad Bedehuis komt aan de Bergweg Zeven hectare land bracht in Zierikzee 84.200 op Auto schept bejaarde man Wellicht andere bestemming voor vleeshal stadhuis In Kanaal Gent- T erneuzen Dertien stroppen VERLICHTINGSPLAN VOOR NIEUWE „MALTA"-STRATEN t_eeuwse Vijf ZEEUWSE ZENDINGSDAG VAN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Jaarvergadering G.J.O. Zeeland Inrichting OPENING „NIEUWLANDE" IN KRABBENDIJKE Bijbelgenootschap kreeg in Goes accent bij N.C.V.B. Perenleveranciers bij veiling Goes vormen pools P. van Beveren met ontslag in Zierikzee KUNST PROVINCIALE Z E E W S E COURANT WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 i€»l};6ö:Gt};G0ïÓb:G tekening DOEVE In een zaak met relaties gaan eten Heeft een zakenman nimmer gespeter Maar eet óók eens wat Met uw vrouw in de stad! (DIE relatie wordt té vaak vergeten!) Alexander Pola Er komt zicht op een nieuw bede huis voor de lidmaten van de christelijk gereformeerde kerk in Goes. De plannen zijn momenteel schetsklaar en de kerk heeft inmid dels contact opgenomen met het gemeentebestuur van Goes. De raad zal in zijn vergadering van 20 november aanstaande beslissen op het verzoek, waarin het kerkbe stuur grond te koop heeft ge vraagd voor de bouw van een nieuw bedehuis: een perceel aan de Bergweg, naast de Caspar Ber- seschool, met een oppervlakte van ongeveer 1125 vierkante meter. B. en w. van Goes brengen de raads leden in herinnering, dat in juni 1961 de verkoop van een gedeelte van deze grond 500 vierkante meter aan het college werd gedelegeerd. Uit praktische overwegingen adviseren zij de raad dit besluit in te trekken en de grond nu in zijn geheel te ver kopen aan de christelijk gereformeer de kerk. Het college wil voorkomen, dat als ge volg van de bouw van de nieuwe kerk de In het „Huis van Nassau" te Zierikzee heeft notaris P. Heering dinsdagmiddag ruim 7 ha. bouwland in Zierikzee tus sen de Sandströmstraat en de Korte Blokweg, tegenover het Rode-Kruiszie- kenhuis verkocht. De grond bracht bijna 12.000 per ha op. De hoogste bieder en koper was de heer M. Vermue te Noordgouwe: voor het perceel bouw land van 7 ha. 07 a. 40 ca. bood hij 84.200. De verkeerswaarde van de grond was door de Grondkamer bepaald op 11.000 per ha. Dinsdagmorgen is de 87-jarige heer De L. uit Koudekerke ernstig gewond ge raakt, toen hij op de wielrijdersover steekplaats op de Koudekerkseweg, ter hoogte van het rusthuis „Der Boede", met zijn bromfiets werd geschept door een personenauto, bestuurd door de heer J. C., eveneens uit Koudekerke, op weg naar Vlissingen. Het slachtoffer is opgenomen in het zie kenhuis „Bethesda" in Vlissingen. De heer De L. kwam met grote kracht op de motorkap terecht, sloeg door de voorruit en viel daarna op straat. De auto en de bromfiets werden zwaar be schadigd. Collecte De collecte voor de vluchtelingen heeft te Zoutelande 658,15 opgebracht. De collecte voor de Federatie Nazorg B.L.O. 45,23 en de Klaprooscollecte 49,16. lichtinval in de school naast het terrein wordt belemmerd. Men denkt dit te bereiken door bij de verkoop van de grond op een strook van twee meter langs de noordwestelijke, de zuidweste lijke en de zuidelijke grens van het ter rein een erfdienstbaarheid te vestigen. Er kan op deze strook grond dan niet worden gebouwd. De christelijk gereformeerde kerk heeft ruim twee jaar geleden het architecten bureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Goes de opdracht gegeven voor het ma ken van een schetsplan. Na verwerving van de grond kunnen de tot nu toe uit gestippelde plannen definitief worden ge maakt om zo snel mogelijk te worden gerealiseerd. Want, men .is daar hard aan toe. Sinds enkele jaren -van 1958 af, toen de christelijk gereformeerde kerk te Goes zelfstandig werd worden de diensten gehouden in een oude schoenwinkel en een magazijn aan de Bierkade. En toen de kerk groeide van ruim 50 leden in 1958 tot bijna 120 leden op het ogenblik, werd het lokaal te klein. De nieuwe kerk zal in de toekomst over meer ruimte beschikken. Zoals de plan nen thans liggen krijgt het gebouw in eerste instantie 120 zitplaatsen: de kerk wordt namelijk in tweeën gesplitst. Men heeft dan ook vergaderruimte. Mocht het noodzakelijk zijn, dan kan het aan tal zitplaatsen met tweemaal zestig wor den uitgebreid. Advertentie Dit middel met dubbele werking geeft verrassende resultaten. Het is geen wonder dat meer en meer lijders aan astma, kortademigheid en soortgelijke aandoeningen de Adozo tabletten verkiezen. Hun buitengewoon doeltreffende samen stelling verzekert een dubbele wer king: 1) Verlicht onmiddellijk de krampach tige samentrekking van de adem halingswegen, waardoor de lucht vrij in en uit de longen kan stromen en vergemakkelijkt de verwijdering van het verstoppende slijm. 2) Verlicht de zenuwspanningdie meestal een astma-aanval vergezelt en er zelfs vaak de oorzaak van is. Na het gunstig gevolg van deze dub bele werking, voelt U zich verlicht en op Uw gemak. U kunt weer ade men, gemakkelijk, vrij en diep, zon der pijn. Neem de proef! U vindt Adozo bij alle apothekers en drogis ten. GELEIDELIJK AFNEMENDE WIND Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien. Iets kouder dan gisteren. Naar westelijke richtingen ruimende wind, in het Waddengebied aanvankelijk nog van stormkracht, elders aan de kust hard tot stormachtig, landinwaarts hard tot krachtig, overal in de middag afnemend. ZON EN MAAN 14 november Zon op 07.56 onder 16.52 Maan op 05.36 onder 16.37 Het bestuur van het Zeeuws Oor logsmuseum verkeert momenteel m het onzekere over het voortbe staan van dit in Middelburg ge vestigde museum. Wanneer het college van b. en w. van Middel burg namelijk zou besluiten om de zogenaamde vleeshal van het stad huis, waarin het oorlogsmuseum thans gevestigd is, een andere be stemming te geven, dan is het niet uitgesloten, dat het Zeeuws Oor logsmuseum zou moeten worden opgeheven, zo verzekerde ons de heer J. W. Kögeler, één der be stuursleden. Het college van b. en w. van Middel burg voert namelijk momenteel bespre kingen over het huisvestingsvraagstuk van het Zeeuws Museum, dat thans in de Wagenaarstraat gevestigd is. Hoe wel het college van mening is, dat dit gebouw aan bescheiden eisen voldoet, zoekt het toch een doelmatiger en beter gesitueerde huisvesting. In afwachting van een definitieve huisvesting van het Zeeuws Museum in de Abdij overweegt het college van Middelburg nu om de vleeshal voor dit doel dienstbaar te maken. Boven dien gaan de gedachten van b. en w. daarbij ook uit naar het schep pen van een gunstiger gelegen expo sitieruimte voor tentoonstellingen van verschillend karakter. Het bestuur van het Zeeuws Oorlogs museum wacht nu af hoe de beslissing van b. en w. van Middelburg zal uit vallen. Het feit of het bestuur de vlees hal zal kunnen blijven huren is onder meer van belang voor een eventueel her stel van de maquette over de inundatie van Walcheren. Deze maquette is name- Do Nederlandse rijnaak „Dcvota", die dertien dagen geleden in het Kanaal van Terneuzen naar Gent ter hoogte van Driekwart zonk na een aanvaring met een Griekse zeeboot, is dinsdag morgen door vier dravende hokken ge licht. Eerst toen het 1750 ton metende sieepschip boven water was, bleek pas, met welke kracht de Griekse boot mid scheeps aan bakboord in de „Devota" heeft geboord en welke ravage daarvan het gevolg is geweest. Aan hakboords- zijde is een meters groot gat ontstaan, het sehip is zwaar gebroken, denne- hoom en zijden zijn in ernstige mate ontzet en uiteraard hebben roef en be- manningsverblijven na twaalf dagen onder water te hebben gestaan, even eens veel geleden. Zoals gemeld word de „Devota" op don derdag 31 oktober aangevaren door de Griekse zeeboot ,,P. Xylas", nadat deze uit zijn roer was gelopen. Het Rotter damse sieepschip zonk na enkele minu ten, terwijl schipper J. de Bot en diens zoon zich tijdig in veiligheid konden stellen. De Griekse boot kon eerst zijn weg vervolgen nadat de gezagvoerder een aanzienlijke borgsom had neerge teld. Aangezien het wrak het grotere scheepvaartverkeer hinderde, werd nog diezelfde avond de berging opgedragen aan het bergings- en transportbedrijf Van den Akker te Vlissingen. Eerst moest evenwel de lading 1720 ton zwavel uit het schip worden gezo gen, hetgeen verscheidene dagen duur de. Het aanbrengen van de dertien zware stroppen om het wrak kostte meer tijd, dan men had gedacht, omdat het schip al enkele centimeters in de ka- naalmodder was gezakt. Toen dins dagmorgen de laatste, centimeters dik ke kabels onder het schip waren aan gebracht, was het eigenlijke lichten vrij vlug gebeurd. Gedurende die tijd werd het scheepvaartverkeer op het drukke kanaal even stil gelegd. Kort na het middaguur, toen vier bokken het wrak een eind naar de westelijke oever had den gesleept, kon het scheepvaartver keer weer ongehinderd doorgang vin den. Ter plaatse is men direct begonnen de niet beschadigde ruimen en woonverblij ven leeg te pompen. Voorts zal daar een noodreparatie worden uitgevoerd. Als het enigszins mogelijk is, zal het schip voor verdere reparatie naar een werf in Bolnes worden gesleept. Gaat dat niet, dan gaan de gedachten uit naar de dichtsbijzijnde werf, in casu Terneuzen. De berging van de dertien dagen ge leden ter hoogte van Driekwart in het kanaal Terneuzen-Gent gezon ken Nederlandse rijnaak „Devota" trok gistermorgen héél wat. belang stelling. Foto P.Z.C.) DE BOUW van zestig etagewoningen in de nieuwbouwwijk „Malta" van Zierik zee zal volgende week donderdagavond in de raad opnieuw een punt van be spreking uitmaken. Enkele weken ge leden heeft het bestuur van de woning bouwvereniging „Beter Wonen" in een informele bespreking aan de raadsle den zijn toekomstplannen voorgelegd. In eerste instantie komt daarbij een drie jarenplan aan de orde: zestig hoog- bouwhuizen. In een vorige vergadering Een lezer uit Lewedorp schrijft ons onder het hoofd „ingezonden voor de almanak": „Toen een dezer dagen een groep je militairen uit Bergen op Zoom zijn militaire wagen had stilgezet bij Lewedorp om er vijf te pikken voor hun grote baas en er rustig een sigaretje draaiden en zij een poosje tegen hun wagen hadden geleund, kwam er een boeren- vrouwtje nieuwsgierig naderbij, tot op een meter of vijf afstand. Met grote ogen keek ze naar al dat militaire gedoe, ze kon ze er niet van afhouden. En stil bedacht ze hoe nutteloos haar arme belas tingcentjes er naar toe gingen. Een der soldaten, die dit getuur zag, vroeg haar ivat dit toch be tekende. Toen kwam het er plot seling uit kenne julder m'n zeune Jan ök, die is soldaat in Venlo zie-je. Maar tot haar grote ver bazing kenden de soldaten Jan niet. Ze ging maar verder, mom pelend: „Dus daerom gaet de be lasting elk iaer nae boven. Der binnen veel te veel soldaten. Ze kenne mekare nie-es". Kijk, beste lezer uit Lewedorp, dat vrouivtje onderschat natuur lijk de kracht, de omvang van ons militair apparaat, dat is duidelijk. En daarin ziet U iets karikatu raals. Goed, dat is uw zaak. Wij denken er anders over maar goed, het is uw stukje. Maar wat ter wereld bedoelt V toch met -m er vijf te pikken voor hun grote baas?" Pauzeren, verzekerde men ons, vijf minuten pauzeren. Weinig overtuigend. Naar onze smaak zit hier een ad dertje onder het gras. Moet het leger weer zo nodig als drank zuchtig afgeschilderd worden En dan direct maar vijf. Toe maar, het kan weer niet op. En hoe komt U aan die vijf me ter? Hebt U dat nagemeten soms? Beste lezer uit Lewedorp. laten we maar open kaart spelen. Het getal vijf domineert in uw den ken, het beheerst uw leven. Nee-nee, enkt U nu niet, dat wij U op de behandeltafel willen heb ben. U kunt er gerust mee verder le ven, het is onschuldig. Bovendien is er niets aan te doen. kwamen van een bepaalde zijde be zwaren tegen de opzet van dit meer jarenplan naar voren. Op verzoek werd het voorstel toen aangehouden. „Beter Wonen" heeft de raad enkele weken geleden in een vergadering in restaurant „Mondragon" laten zien dat er eigenlijk geen alternatief is. Het toegewezen contingent kan op deze wijze meteen worden gereali seerd, de aannemer kan een redelijk bouwpakket worden aangeboden en het zal niet meer nodig zijn met een aantal toegewezen huizen „te leu ren", zoals in het verleden vaak ge beurde. Het plan van „Beter Wo nen" een opzet voor een aantal ja ren - is bovendien geheel in de trant van de nieuwe bouwminister Bogaers. Nu de raadsleden dus volledig zijn in gelicht over de bedoelingen van de bouwvereniging, die tot nogtoe alle contingenten van Zierikzee heeft gerea liseerd en in beheer genomen, zullen zij zich opnieuw over het voorstel van b. en w. buigen. Een ander chapiter in het uitbreidings plan „Malta" is de openbare verlich ting. Binnen zeer afzienbare tijd zal een aantal woningen aan de De Jonge- straat en de Plevierstraat kunnen wor den betrokken. In verband daarmee is het noodzakelijk in en in de omgeving van deze straten de nodige lichtmasten te plaatsen. Het gaat om veertien stuks: tien nieuwe en vier, die her- of verplaatst moeten worden. Verder zal er 180 meter kabel moeten worden ge legd: in totaal een uitgaaf, die de P.Z.E.M. op f 5239 begroot. Aan het begin van de vergadering krijgt de raad een voorstel te behande len over aankoop van grond, die de ge meente nodig heeft om agrarische be drijven te compenseren. Ook moet weer grond worden aangekocht voor de aan leg van de zwaaikom aan het eind van de haven bij 't Sas. In het bouwplan „Malta" zal grond verkocht kunnen worden. De landelijke zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente houdt zater dag 16 november in het kerkgebouw aan de Segeersstraat in Middelburg de jaar lijkse Zeeuwse zendingsdag. De samenkomsten, om 3 uur en 7 uur, staan onder leiding van ds. G. A. Zij- derveld, predikant te Middelburg. Voorts zullen spreken ds. J. Karens, predikant te Nieuwerkerk, ds. A. Vergunst uit Rotterdam-C., de heer A. Kik, hoofdon derwijzer te Waarde en de heer M. Nijs- se, onderwijzer uit Middelburg. Het G.J.O.-district Zeeland organiseert zaterdagmiddag 16 november de jaar vergadering in de Oosterkerk te Goes. Het programma vermeldt onder meer de jaarverslagen van de secretaris en van de penningmeester. Voorts komen aan de orde bestuursvoorstellen inzake een nieuwe rayonindeling en een ver hoging van de afdelingscontributie tot 16 cent per lid per jaar. Voor de bestuursverkiezing, nodig door het aftreden van de heren J. P. Wattel (herkiesbaar) en K. de Kamer (niet herkiesbaar), zijn de volgende dubbel tallen opgemaakt: ds. H. J. Meijer-de heer J. Wattel en ds. M. V. J. de Crae- ne-de heer J. Tramper. De heer v. d. Berg zal vervolgens instructie geven over de handenarbeid. Uit het financieel overzicht over 1962- '63 blijkt, dat de G.J.O.-district Zeeland bij f 997,57 aan ontvangsten en uitga ven een nadelig saldo heeft van f 206,97. Nu Zierikzee sinds 1 augustus da tum van uittreding uit de centrale dienst „Noord-Zeeland" over een ei gen dienst gemeentewerken, bouw- en woningtoezicht beschikt zal het kan toor daarvan moeten worden ingericht. De aanschaffingskosten van de benodig de materialen worden geraamd op f 5000. Bij de raadstukken bevindt zich ook het verslag over de inhoud van de gemeen telijke ideeënbus over het eerste half jaar van 1963. De enige „vor.dst", be loond met f 10 plus een doosje babbe laars voor de kinderen) is die van me vrouw De Man-Kuijstenhet aanbren gen van een steen ter herinnering aan het waterpeil van de ramp op 1 febru ari 1953. Een aanmoedigingspremie van f 2,50 gaat naar mej. B. J. van den Houten voor haar idee: het plaatsen van toeristische richtingwijzers. Dinsdag 26 november a.s. 's middags om 2.30 uur zal het onlangs gereedgeko men bejaardentehuis „Nieuwlande" van de stichting „Bejaardenzorg in Krabben- dijke" officieel worden geopend. De openingsplechtigheid wordt verricht door mevrouw A. Cnossen-de Vries, echtgenote van burgemeester L. Cnos- sen van Krabbendijke. Het werk van het Nederlands Bijbelge nootschap heeft dinsdag een accent ge kregen op de werkvergadering, die de afgevaardigden van de besturen uit de Zeeuwse N.C.V.B.-afdelingen hielden in „De Prins van Oranje" te Goes. Zoals bekend viert het Nederlands Bijbelge nootschap volgend jaar juni het 150-ja- rig bestaan en wil men de 225.000 leden bereiken. Aan deze actie zullen ook de N.C.V.B.-afdelingen hun steentje bijdra gen. De dames kregen door de vertoning van een film een beeld van de werkwij ze van het Bijbelgenootschap. Ds. J. C. Streefkerk uit Veere gaf hen ook een korte uiteenzetting over' het doel en werk van het genootschap. Verder kwamen op deze werkbijeen komst tal van zaken rondom het N.C.V. B.-werk in de verschillende Zeeuwse af delingen aan de orde. De presidente van het gewest Zeeland van de N.C.V.B., me vrouw J. H. de Jonge-de Jonge uit Yer- seke had de leiding van de vergadering. In haar meditatie aan het begin van de vergadering sloot zij aan op het werk van het Nederlands Bijbelgenootschap. Talrijke afdelingen waren op deze ver gadering vertegenwoordigd. Fruitkwekers, die bij ging „Zuid-Beveland" hebben opgeslagen, pools te vormen voor rassen. Het betekent. de veilingvereni- in Goes peren hebben besloten de verschillende dat zij hun peren voor eenzelfde prijs zullen aanbieden. Voor het ras Alexandre Lucas vormen 14 bedrijven met 62 ton opgeslagen pe ren een pool, 11 bedrijven, die in de koelhuizen van de veilingvereniging 23 ton Legipontperen bewaren gaan op de ze wijze samenwerken, voor het ras Doyenné du Cornice vormen 22 bedrijven met 65 ton een combinatie, 49 bedrijven, die in de gewone koelhuizen 134 ton Conferenceperen hebben opgeslagen en 42 kwekers, die 218 ton van dit ras peren hebben opgeslagen in gaskoelhui- zen vormen eveneens twee pools. Het slopingswerk van de voormalige Scheldesluis te Viane, dat wordt uitge voerd door de fa. H. de Jager en Co.,te Sliedrecht, is in zijn laatste fase geko men. Alleen de weg moet nog worden gelegd over het dichtgestorte gat, waar uit de sluis is gebroken. Het weggedeel te is zaterdag uitgezet, zodat met het aanleggen spoedig zal kunnen worden begonnen. Inplaats van een zwakke plek in de zeewering van het water schap Schouwen-Duiveland, die de bui ten werking gestelde sluis was, is door deze werken een versterking van de zeewering gerealiseerd. Met zware be tonnen damplanken waarover een stalen balk, is de havenkop dichtgemaakt, ter wijl er ter breedte van 5 meter op waarts een glooiing is aangebracht van zeskantige betonblokken. Na nog een grasberm komt dan de weg over de dijk. Een achttal meerpalen van groenhart- hout is op de kop geplaatst, terwijl ook in de betonbeschoeiïng een drietal pa len zijn ingewerkt voor bevestiging van vaartuigen. Ruim een halve eeuw heeft deze Scheldesluis dienst gedaan tot doorlating van het water van de polder „Ooster- en Sirjansland" nadat zij in 1905 in steen gebouwd werd door het aannemersbedrijf M. van der Linden uit Zierikzee, onder architectuur van de toenmalige ingenieur van het water schap Schouwen, jhr. ir. R. R. L. de Mu- rait. Voordien was het een houten geval, vermoedelijk daterende uit 1878, toen het stoomgemaal te Viane werd ge sticht. De conservator van het Zierikzeese ge meentemuseum, de heer P. van Beve ren, zal met ingang van 1 januari aan staande zijn functie neerleggen. Toen hij de pensioengerechtigde leeftijd be reikte, is de heer Van Beveren nog aan gebleven als zodanig en ook als archief ambtenaar in dienst van de gemeente. Dit in overleg met hem en tevens in verband met de benoeming van de heer C. Postma uit Vlaardingen tot gemeen te-archivaris. De raad wordt daarom voorgesteld aan de thans 69-jarige Van Beveren op de meest eervolle wijze ont slag te verlenen. Voor het in Den Haag gehouden voor examen gemeente-administratie I, om vattende de vakken staats- en privaat recht, slaagde M. J. Zandee te Krabben dijke. Voor het propaedeutisch examen theolo gie slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer W. van Gorsel te St.- Maartensdijk. Aan de katholieke hogeschool te Til burg is geslaagd voor het kandidaats examen economische wetenschappen: de heer H. Wijffels te Waterlandkerkje. Dousadjactie De Hervormde jeugdclub te Hoofd plaat heeft ten behoeve van het Perzi sche dorp Dousadj een actie gehouden. De actie bestond uit het verkopen van speldjes en balpoints. Het resultaat van deze actie was f 89,50. Burgemeester en wethouders van Vlis singen en de eerste waarnemend secre taris van deze stad, de heer I. van Waarde, hebben dinsdagmorgen het goe de voorbeeld gegeven door zich als eer sten te laten doorlichten in het kader van het pas begonnen bevolkingsonder zoek op longtuberculose. Alle inwoners van Vlissingen krijgen een oproep om te verschijnen in het medisch centrum aan de Julianalaan om zich te laten door lichten. Dit onderzoek dat vrijwillig is gaat uit van de Goutudo, de stichting voor het bevolkingsonderzoek op tuber culose in het gebied van het districts consultatiebureau te Gouda. Het onder zoek in Vlissingen duurt tot 29 novem ber. Men verwacht niet, dat alle inwo ners van Vlissingen zullen komen om zich te laten doorlichten, aangezien er vele bedrijven zijn, die zelf onderzoeken laten instellen op longtuberculose. Op de foto v.l.n.r. de wethouders W. Poppe, Ch. J. Gillissen Verschage, F. G, Smit, burgemeester mr. B. Kolff en de heer I. van Waarde. (Foto P.Z.C.) Nieuw Rotterdams Toneel, Z.V.U. en Nutsdepartement. Gisteravond in Britannia: „Ratel van een simpel man" door Charles Dyer. Een melodramatisch gegeven, een meer dan spitse tekst, voorts verrukkelijk spel, ten slotte geraffineerde regie. Met deze kenschetsing zouden we eigenlijk kunnen volstaan om deze toneelavond van het Nieuw Rotterdams Toneel aan te duiden. Maar na het zien van dit stuk in deze vertolking zal echter een ieder het er over eens zijn, dat de verplich ting bestaat de hier gebruikte summiere schets nader uit te werken. Eerst dan het gegeven: inderdaad, we hebben een geladen woord in de vorige alinea gebruikt, me-lo-dra-ma-tisch. Maar we nemen het niet terug. Ziehier het thema: een gefrustreerde vrijgezel, een vriendelijke, brave jongen overigens, komt na het bijwonen van een grote voetbalwedstrijd in contact met een nachtclubdanseres, een protituée, gaat met haar mee naar haar flat. En ver der? Verder praten ze alleen maar... Maar en onder dit maar behoort een grote streep te staan dit gegeven is uitgewerkt in een voortreffelijke, spit se tekst, waarin de beide werelden van deze mensen héél raak is weergegeven. En dat nu verzoent de toeschouwer weer met het thema, al blijft hij zich voortdurend realiseren dat de auteur langs de afgrond wandelt: zou deze tekst niet een razend-snel tempo krijgen en zou de regie niet helemaal-je-dat zijn, dan zou het weinig imposante ge geven het stuk overwoekeren. Het be vredigende van de voorstelling gister avond was evenwel dat én spelkwalitei- ten én regie topwerk te zien gaven. De spelkwaliteiten. Wij noemen eerst in dit verband Enny Meunier als de nachtclub-juf Cyrenne en dit waarlijk niet alleen uit hoffelijkheid. Zij vooral zorgde voor een razend-knappe pres tatie en haar rol kwam in elk opzicht uit de verf. Zij heeft, voor ons althans, dit stuk aanvaardbaar gemaakt. Rob de Vries bleek een waardig tegenspeler, het goedmoedige mannetje, dat van de ene remming in de andere stapt en daar nu eens eenmaal in zijn leven verslag van doet aan iemand, die daar naar luisteren wil en hem blijkbaar begrijpt. Een enkele maal echter had De Vries de neiging om wat te chargeren, iets te nadrukkelijk het typetje te maken, en op zulke ogenblikken gelukkig waren zij zeldzaam was het geloof in deze vriendelijke vrijgezel niet helemaal op te brengen. Overigens, deze lichte kri tiek verdwijnt bij het nog eens overden ken van de goede kwaliteiten van zijn rol: een menselijke vertolking van een aandoenlijk mannetje, de vrijgezel van drieënveertig, die zegt dat hij nog- maar-vijfendertig is. Elise Hoomans had het stuk geregis seerd en dit met veel raffinement ge daan. Allerlei trekjes had zij door een opvallende mise-en-seène extra accentjes weten te geven. Mede daardoor (of mis schien wel: vooral daardoor) werd deze vertoning zo raak en zo trefzeker. Een woord van waardering ten slotte voor het opvallende decor van Harry Wich en de vlotte vertaling van Alfred Plei ter. Ten slotte zij hier nog gememoreerd dat Louis Boret in dit geheel zorgde voor een bijrol, namelijk van Cyrennes broer Ricardo. Veel applaus aan het slot. de K. lijk geheel versleten; herstel er van zou enkele honderden guldens kosten. Te meer daar het bestuur van het Zeeuws Oorlogsmuseum niet van plan is het museum in een ander onderkomen onder te brengen zou een herstel van de maquette geen zin hebben wanneer men niet meer de beschikking heeft over de vleeshal. Blijft deze hal wél beschik baar, dan kan het bestuur wellicht een antwoord geven op de vraag of ook het geld voor herstel gefourneerd kan wor den, deelde de heer Kögeler ons mee. Overigens heeft het de heer Kögeler min of meer gefrappeerd, dat het be zoek aan het museum gedurende het afgelopen seizoen veel groter is ge weest dan andere jaren. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2