P.T.T. moet over eigen wiesten beschikken Tholen heeft veertig jaar waterleiding lülll Rapport commissie gereed Achterstand eist vrijheid in investeren Droge legde zomer 1911 de basis K.R.O., N.C.R.V. EN V.A.R.A. UITEN KRITIEK OP RAPPORT-SCHOLTEN J. Vader schreef over: „Een oud-Walcherse boerderij" |||j|ppii Monopolie Vijfjarenplan echte, WITTE KRUIS KERKNIEUWS Mogelijk instelling „klein-concilie" Kerkelijke mutaties Twee voetballers gedood Voetballer kreeg tien dagen gevangenis JUBILEUMVIERING MET RECEPTIE 250 procent Italiaan Aldo Moro kabinetsformateur Zeeman steekt zijn pleegmoeder neer „KROES JT SJEW ZEI DAT NIET" NATIONALISTISCH CHINA WEER ACTIEF BOVEN COMMUNISTISCH GEBIED „WEER EEN KANS VERLOREN GEGAAN" Ook enkele suggesties Amateur-tonelist sterft achter de coulissen Suggestie interessant Zeeuws werkje Her.nnerngen aan vroeger dagen Gedeeld domein De schuur LOTTOGELDEN GINGEN IN ZAK VAN OPLICHTER ISRAËLISCHE REACTIE OP CONCILIEDOCUMENT Hotelgasten op de vlucht voor traangas 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 Advertentie) SORTERING een verrassende veelzijdigheid van smaken. Geen wonder dat ze al jaren favoriet zijn bij vele fijnproeversl praliné l'oranga glanduja geroosterde hazelnoten op wltchoe met caramel frambozen caramel op crème praliné croquant walnoot op praliné croquant gebrande amandel op glanduja blgarreaux sur canapé glanduja met koffie caramel (Van onze Haagse redactie.) Teneinde een betere dienstverle ning aan het publiek te kunnen waarborgen dient de P.T.T. een grotere mate van zelfstandigheid te krijgen dan het bedrijf thans als rijksdienst heeft. Het zal ook zelf over winsten en afschrijvin gen moeten beschikken. Dit is, naar het dagblad „Trouw" weet te melden, een van de conclusies, waartoe de in augustus 1962 inge stelde „commissie van advies in zake de rechtspositie van de P.T. T." is gekomen. Geruime tijd geleden is dit rapport, waar door de vorige minister van ver keer en waterstaat om gevraagd was, fereedgekomen. Het is thans toegezon- en aan de P.T.T.-raad, zoals ook bin nenkort door minister Van Aartsen aan de leden van de Tweede Kamer zal wor den medegedeeld. Van overheidszijde wordt een volkomen stilzwijgen be waard over de inhoud van het rapport. Het is ook niet bekend, of het aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Reeds geruime tijd heerst bij dë P.T.T. de mening, dat een andere rechtspo sitie, die het bedrijf meer armslag zou geven, de mate van dienstverlening zou kunnen bevorderen en bijvoorbeeld ook het inhalen van achterstand bij de in vesteringen, mogelijk zou maken. Deze conclusie wordt volgens „Trouw" door een aantal leden van de advies commissie gedeeld - twee leden heb ben een minderheidsrapport ingediend en is uitgewerkt in de volgende pun ten: De P.T.T. moet meer bewegingsvrij heid krijgen, hiervoor is rechtsper soonlijkheid vereist en een afzonder lijk statuut; het bedrijf zou in vele opzichten moeten gelijken op een particuliere onderneming. Het bedrijf moet in het algemeen zelf de beschikking krijgen over de af schrijvingen en de winst en boven dien moet het toegang krijgen op de kapitaalmarkt teneinde noodzakelijke investeringen te kunnen realiseren. Het P.T.T.-personeel dient de status van ambtenaar te verliezen en het bedrijf dient de gelegenheid te krijgen, met een vrijer loonheleid op de arbeidsmarkt te concurreren. Verder zou de P.T.T. minder afhanke- Advertentie) lijk dienen te worden van de algemene monetaire regeringspolitiek en zelf zijn tarieven moeten vaststellen. De commissie, die onder voorzitter schap stond van de Amsterdamse hoog leraar in de economie, prof. dr. C. Goedhart, constateert, dat de P.T.T. in verschillende sectoren in dienstbetoon tekortschiet. Met name worden ge noemd de postdienst, de postcheque- en girodienst en de telefoondienst. De commissie acht de achterstand bij de te lefoondienst niet meer te rechtvaardi gen, te meer omdat een bedrijf met een monopoliepositie als de P.T.T. geen diensten mag weigeren. De P.T.T. be hoort zijn diensten zodanig uit te brei den, dat aan de behoeften wordt vol daan. Hiertoe zijn investeringen nood zakelijk. DE PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Hit doorgaans goed-geïnformeerde brou verluidt, dat de paus bijzonder ingeno men zou zijn met een voorstel waarin hem de onmiddellijke instelling van een centrale commissie zou worden ge vraagd, welke hem zeer concreet bij de verdere afwikkeling van het concilie zou ter zijde staan. Deze centrale com missie zou de betekenis kunnen hebben van een „klein concilie" en zo nodig, wanneer eenmaal de definitieve uitspra ken over de collegialiteit en heel het tweede hoofdstuk over de kerk in posi tieve zin gevallen zijn, als een perma nent .concilium apotolicum" een defini tieve plaats in het bestuur van de kerk kunnen krijgen. De instelling van een centrale commis sie of een „klein concilie" is reeds aan het einde van de eerste zitting als een behoefte gevoeld. De voorbereidingen voor het concilie bleken na de eerste zitting veel leemten te vertonen. Paus Joannes heeft toen besloten tot de in stelling van een coördinaitie-commissie met een beperkte opdracht. Behoudens de paar verbeterde schemata over kerk, oecumene en lekenapostolaat zijn een groot aantal schemata daarna echter in wezen onveranderd gebleven. Een „klein concilie' zou reeds vroeg in 1964 aan het werk kunnen gaan en her ziening van de schemata en aanpassing aan de meningen van de vaders kunnen voorbereiden, al dan niet met gebruik making van de bestaande concilie-com missies. Aan dit klein-concilie zou dan ook kun nen worden overgelaten de datum voor de derde zitting te bepalen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld H. Vos te Rijssen. Te Eindhoven (vac. J. Hadders) H. P. Schouten te Oldemarkt. Bedankt voor 's-Gravenhage (bijzonder kerkewerk) dr. W. Aalders aldaar. Voor Leiden (vac. M. Ottevan- ger) W. van Herpen te Kinderdijk (na dere beslissing),. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiderdorp (vac. J. Ban- ga), te Maassluis (vac. C. Mak) en te Oost- en West-Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer) J. van Drie te 's-Gravemoer. De commissie acht het nog steeds volgens het dagblad „Trouw" onjuist, dat de investeringen van het bedrijf niet op de behoeften worden afgestemd doch afhankelijk zijn van de groei van de rijksbelastïn gopbren gsten en de fi nanciële politiek van de rijksoverheid. Voorts is volgens de commissie het vast stellen van een begroting, voor telkens een jaar niet bevorderlijk voor een goe de planning. Zij bepleit het opstellen van een vijfjarenplan. Een 20-jarige Britse amauteurvoetbal- ler, Gordon Plant, is zondag overleden engele minuten nadat hij een bal tegen het hoofd had gehad. Plant speelde linksbuiten in de ploeg van Parksidë in de amateurcompetitie wedstrijd tegen United Press. Hij kreeg een bal tegen het hoofd, zakte in elkaar en werd naar de zijlijn gedragen. Ver geefs werd kunstmatige ademhaling toe gepast. De wedstrijd werd onmiddellijk na het ongeval gestaakt. Toen j.l. zondag in een regionale com- petiewedstrijd te Sainte Maxime in Frankrijk nog een minuut moest worden gespeeld, poogde een speler van Saint Maxime, de 20-jarige student Gerard Rossi in te koppen uit een hoekschop. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de doel paal en brak zijn nek. Hij werd naar de zijlijn gedragen en stierf enkele tellen later. De Haarlemse politierechter heeft maandag een 30-jarige Haagse voetbal- Ier wegens het toebrengen van lichame lijk letsel veroordeeld tot tien dagen ge vangenisstraf. De Hagenaar had op 3 juni tijdens de kampioenwedstrijd Hillegom-V.C.S. voor de derde klas van de K.N.V.B. een te genstander ten val gebracht en daarna tegen het hoofd geschopt. De voetballer uit Hillegom was door de trap tien mi nuten bewusteloos geweest terwijl later bleek dat hij een lichte hersenschudding had opgelopen. De officier van justitie had drie weken geëist maar de politierechter overwoog in zijn vonnis dat bij deze emotionele wedstrijd voor beide teams veel op het spel had gestaan. Advertentie DE ECHTE JODIUM DIE NIET BIJT! Meer dan veertig jaar geleden wer den op het eiland Tholen de eerste buizen voor een waterleidingnet in de grond gelegd. Eind november van 1923 leverde de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Tholen", als derde maatschappij in Nederland, het eerste „leidingwater". Het be drijf is dus aan een jubileum toe: woensdag 27 november wordt het veertigjarig bestaan gemarkeerd. Dan houdt de maatschappij een receptie in hotel „Zeeland" te Tho len. Het begon officieel in 1923. Op de Markt in Tholen draaide toen de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. Quarles van Ufford op 27 november de kraan open, die een op het plein opgestelde fontein-met-rotspartijen in werking stel de. Maar eigenlijk begon het allemaal eer der. Werden in 1921 niet de eerste buizen voor de waterleiding door het land ge legd? En was dat niet het gevolg van de stap, die in 1913, vóór de eerste we reldoorlog, was gezet: de oprichting van een waterleidingcomité? Want twee jaar daarvoor werd de basis voor de oprichting van de wa terleidingmaatschappij „Tholen" ge legd. In de zomer van 1911. Een dro ge zomer. En dus: droog land en wei nig regenwater. „Het werd toen per trein naar Zeeland gebracht", vertel de ons de directeur van de maat schappij, de heer J. F. J. van der Peijl. Het waterleidingcomité kon die eerste jaren weinig ondernemen. De eerste we reldoorlog stak een spaak in het wiel. Er konden geen materialen geleverd worden en zo duurde het tot 1921 voor de voorbereidingen-in-de-praktijk van start gingen. Naast de plaatsen op het eiland Tholen betrekt ook de gemeente Halsteren het water van de maatschap pij: het pompstation staat daar. Drieduizend aansluitingen had de maat schappij het eerste jaar. Er werd zo'n 350.000 kubieke meter water wegge pompt. Aansluitingen en wateromzet namen tot 1946 in een rustig tempo toe tot 4200 en 400.000 kubieke meter. Die tendens zet zich de laatste vijftien, zestien jaar in een „hogere versnelling" voort: op het ogenblik verwerken 7400 aansluitingen bijna een miljoen kubieke meter water per jaar. Een stijging dus van meer dan 250 procent in Vergelij king met 1923. De laatste jaren heeft de maatschappij ook weidevoorziening in het programma opgenomen. Het leveren van water aan tuinbouwbedrijven is dit jaar van start gegaan „Er werden ongeveer twintig aansluitingen gemaakt tot nu toe", aldus de heer Van der Peijl. Twee forse tegenvallers kreeg de maat schappij de afgelopen veertig jaar te incasseren. Eerst was er in 1944-1945 de inundatie. En in februari 1953 zette de watersnoodramp het bedrijf voor moeilijkheden: de verzilting van de bo dem gaf veel schade aan het buizennet. Daar kwam een derde punt bij: „De overheid heeft tot nog toe zowel voor de inundatie als voor de ramp niet meer dan de directe schade vergoed", zo ver- Aldo Moro, de secretaris-generaal van de Christen-Democratische Partij, heeft gis teren het verzoek van president Segni van Italië om te proberen een nieuwe regering te vormen, aanvaard. Het moet een regering worden die op het centrum en linkse partijen steunt, in feite een coalitieregering van Christen-Democra ten, Socialisten, Sociaal-Democraten en Republikeinen. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een 19-jarige zeeman uit Gronin gen zijn pleegmoeder, de 46-jarige we duwe H. wonende aan de Verlengde He- reweg te Groningen, in woede met een gekarteld broodmes in de borst gesto ken. De vrouw, die ernstig gewond werd is opgenomen in het academisch zieken huis. De dader is gearresteerd en zal ter be schikking van de justitie worden ge steld, beschuldigd van poging tot dood slag. Volgens de politie kwam de zeeman om 12 uur die avond enigszins onder de in vloed van alcohol thuis. Zijn pleegmoe der maakte hem verwijten hierover. De jongeman werd kwaad en haalde uit de keuken een gekarteld broodmes ep stak haar enkele malen in de borst. Hij heeft zelf de politie gewaarschuwd. Toen de politie ter plaatse verscheen, werd de vrouw zwaar gewond in de keuken aan getroffen. De dader, die nog in de wo ning aanwezig was, liep bereidwillig met de politie mee. De vrouw werd overge bracht naar het academisch ziekenhuis, waar direct operatief moest worden in gegrepen. Haar toestand is ernstig. Het Russische regeringsblad Iz- vestia heeft een verklaring die premier Kroesjtsjew volgens „Amerikaanse en Britse persbu reaus" omtrent Cuba had afge legd, een grove vervalsing ge noemd. Het blad schrijft, dat Kroesjtsjew volgens de westerse persbureaus tijdens een toast op 7 november heeft gezegd: „Als de Verenigde Staten Cuba aanvallen, zullen wij de bondgenoten van Amerika aan vallen die het dichtst bij onze grenzen zijn gelegen". Volgens de Izvestia zei de Russi sche premier echter: „Het is be kend dat Cuba slechts 90 mijl van de Verenigde Staten ligt. Maar het is ook bekend, dat enkele bondgenoten van de V.S. nog dichter bij ons liggen. Maar we denken er niet aan ze daarom aan te vallen". Het blad meldt voorts dat Kroesj- tsjews toespraak geen enkele be dreiging inhield, maar een plei dooi bevatte voor vreedzame co- existentie, ontwikkeling van de betrekkingen tussen landen met verschillende sociale stelsels en „ontmaskering van hen die zo als imperialistische kringen in de V.S. de normale betrekkingen met hun buurland Cuba willen vervangen door zeeroverij". IVJWUUWWUWWWWWWWWWWWMWWIIW duidelijkte de heer Van der Peijl. Naast de verschillende verbeteringen, die in de loop der jaren aan het materiaal wer- dn aangebracht, heeft de maatschappij voor de toekomst nog één nieuw punt op het programma: de bouw van een zuiveringshuis naast het pompstation. Het is de bedoeling, dat dit karwei bin nen enkele jaren zijn beslag krijgt. Het jubileum van de waterleidingsmij. „Tholen" is ook voor de voorzitter van de raad van beheer van de N.V., burge meester mr. A. J. van der Hoeven van Tholen, een opmerkelijke dag: hij han teert dan 30 jaar, vanaf 1933, de voor zittershamer. Hij nam die over van de promotor van de waterleidingmaat schappij „Tholen", jhr. J. van Vreeden- burch, die een „stuwende kracht" was bij de oprichting van het waterleiding comité en later van de maatschappij. De klachten stroom van communistisch China over acties van nationalistisch Chinese guerrillastrijders en spionage- vluchten boven het vasteland van China houdt aan. Volgens het officiële persbureau Nieuw China heeft een aantal communistische Chinese leiders „van volksorganisaties en democratische partijen" opnieuw de activiteiten van nationalistisch China veroordeeld en volledige details gege ven over de gevangenneming van een groep guerrilla's in juni van dit jaar. 9 Het Russische persbureau Tass meldt, dat Russische natuurkundigen een nieuw soort synthetische rubber hebben vervaardigd, voornamelijk van gewoon zand. De elastici teit en sterkte van de rubber zou niet door een hitte van 300 graden Celsius en evenmin door de tand des tijd aangetast kunnen wor den. De K.R.O., N.C.R.V. en VARA hebben ernstige kritiek op de wijze waarop de commissie radio- en televisiewet geving (commissie-Scholten) haar doel denkt te bereiken. Geen kritiek hebben de drie omroeporganisaties op het doel zelf. Zij zijn van oordeel, dat wederom een kans verloren is gegaan om een goede basis voor een wettelijke regeling van de omroep te leggen. De omroepvereni gingen stellen, dat zij met zeer veel ver langen uitzien naar een wettelijke re geling van de omroep. Zij betuigen hun instemming met de uitspraak van de commissie, dat het toekomstige wette lijk geregelde bestel een „open bestel" moet zijn, ook al realiseren zij zich, dat de positie van de bestaande omroepor ganisaties hierdoor zou kunnen worden verzwakt. Op het punt van het „open bestel" zal naar de mening van K.R.O., N.C.R.V. en VARA het rapport een ver dere gedachtenwisseling kunnen stimu leren. De omroepverenigingen merken op, dat de instelling van de commissie op zichzelf een omstreden zaak was aangezien tussen 1953 en 1959 in uit- Tijdens de opvoering van de jubileum revue „Het spookt bij de Z.A.C." van de Zwolse sportvereniging Z.A.C. in de Buitensociëteit te Zwolle is zaterdag avond een van de spelers, de 42-jarige Zwollenaar D. J. Dutman, achter de coulissen in elkaar gezakt en gestorven. De voorstelling die ongeveer duizend bezoekers onder wie honderddertig reü nisten uit het heel land werd bijge woond, werd onmiddellijk afgelast. Het 70-jarig bestaan van Z.A.C. zal la ter worden gevierd. voerige schriftelijke parlementaire behandeling reeds vergaande over eenstemming was bereiktover een wettelijke regeling van het omroep bestel. De beperking welke de com missie werd opgelegd om geen oor deel uit te spreken over een commer ciële exploitatie van de televisie terwijl de regering daarover een po sitie voorstel deed achten de om roepverenigingen van zo fundamen tele aard, dat deze beperking huns inziens niet verenigbaar kan worden geacht met de opdracht om algeme ne richtlijnen voor een wettelijke re geling van radio en televisie te ont werpen. Zij kritiseren ook het feit, dat niet de omroepverenigingen, maar wel een „op merkelijk aantal" tegenstanders in de commissie vertegenwoordigd was, hoe wel hun inziens de commissie toch van de omroeporganisaties diende uit te gaan. Zij wijzen erop, (lat hun commentaar beperkt is tot het meerderheidsrapport. De „in zovele opzichten voortreffelijke nota's van de commissieleden Diepen horst, Witteman, Vrolijk en De Vries behoeven geen commentaar onderzijds zo stellen zij. De drie omroepen doen o.m. de suggestie een programma-ad viesraad op brede basis te stichten ter beoordeling van de gezamenlijke radio- en t.v.-programma's. Voor het eerst in haar 3y2-jarig bestaan heeft de MAC „De Beveianden" te Goes zaterdag een feestavond gehouden voor haar leden. De geslaagde avond was niet in de laatste plaats te danken aan het vlot gebrachte cabaretprogramma van de groep van Frits Koster uit Vlissingen. De cabaretiers Frits Koster, Ko de Vos accordeonnist Harry Boer, goochelaar Ali Ben Lux en het duo Suus en Emma Francke brachten hun nummers met veel liefde voor het cabaret en afge stemd op de stemming van het publiek in de zaal van het Slot Ostende. Een gezellig bal, verzorgd door de musici van het cabaret besloot deze feestavond. Voorzitter J. Weststrate mocht op deze avond o.m. een deputatie van de zus tervereniging „De Bromvlieg" welkom heten, naast het grote aantal eigen le den. Boerderij „Kersenburg" te Sint-Laurens. De ganse boerderij was steeds door sloten en dichte hegrs:en van de publieke wegen en andere er ven gescheiden. De boer deed dat heus niet alleen om anderen van zijn erf te weren. Maar het lag nu een maal in de mentaliteit van de Wal- cherse boer uit die tijd, zijn eigen dom het liefst te beschouwen als een volkomen afgerond geheel. Zijn do mein, dat hij alleen beheerste en waarover hij, als een koninkje in miniatuur, de meest volstrekte heer schappij uitoefende". Dit is een citaat uit het uitste kend verzorgde werkje van de hoogbejaarde auteur J. Vader: „Een oud-Walcherse boerderij" als derde deel verschenen in de serie monogra fieën van het Nederlands Openlucht museum. De 52 met zorg gekozen afbeeldingen verlevendigen de tekst op juiste wijze. Het moet de schrij ver tot voldoening stemmen dat men aan zijn minutieuze beschrijving van een Walcherse hofstede een passend gewaad heeft gegeven. Hij hoopt met dit werkje bij te dragen tot een be ter begrip van de mentaliteit en het dagelijks leven en streven, de han del en wandel van de Walcherse boer en zijn gezin in de tweede helft van de negentiende eeuw. Regeerde de boer als een vorst over zijn rijk, het was evenwel een gedeeld domein. In het boerenhuis zwaaide de vrouw de scepter en was zij heerseres. Zij was in de meeste gevallen ten volle voor haar taak be rekend. Doorgaans zelf van een boerderij afkomstig, was zij van jongst af aan geleerd huis, bakkeet eu kelder te besturen. Dit gold even zeer voor de boer. Hem was geleerd wat een goede landbouwer van het bedrijf diende te weten. „Als hij zich een levensgezellin had gekozen en zelf op een boerderij kwam te zitten, kon hij een voer hooi laden dat niet omkieperde. Hij wist rechte voren en een toren-of schuifgeere te ploegen. Het was hem ingeprent hoe hij met de ondergeschikten, de knechts en arbeiders om diende te gaan. Hem was herhaaldelijk op het hart ge drukt, dat hij tegenover het werk volk rechtvaardig, maar beslist op moest treden en van de „keuze- draegsters", de „vrouwliengen" de vrouwlui af moest blijven". De grote landbouwschuur was het onbetwiste domein van de boer. Met dit gebouw begint de beschrij ving. Omdat het hier gaat om een grote boerderij uit het midden en het laatste kwart der 17e eeuw, wordt aandacht besteed aan het dak van lang riet. Tegen het einde van de vorige eeuw werden reeds geen nieu we rieten daken meer gelegd. He: rietdekken als vak, dat veel routine en kundigheid vereiste, verdween. De reparaties aan deze daken waren een bijverdienste voor de dorpsslager, die 's zomers toch weinig te doen had. Het gebeurde wel eens dat de riet dekker een stuk gereedschap, dat gemakshalve in het riet werd ge stoken om afglijden te voorkomen, vergat mee te nemen. Zo is het spreekwoord ontstaan ,,'t is in 't dek bluve steken", voor een karweitje dat men vergeten had uit te voeren. Het zijn juist deze trekjes die de- beschrijving nooit saai maken. Als het landwerk was gedaan be gon de tijd van het dorsen vanaf november tot april. Op de grote hofsteden werd er veelal op elk van de beide dorsvloeren door één man gedorst. Tijdens het gure winterweer was het goed toeven in de altijd warme schuur. Een groot nadeel was het gebrek aan verse lucht. Door het maandenlange verblijf in de stoffige ruimte kregen de dorsers een op vallend grauwe gelaatskleur. „Die vent ziet nae de vlui", naar de dors vlegel, was op Walcheren een bekend gezegde. Een voordeel was weer dat de vaste arbeiders geregeld werk en verdiensten hadden. Een uitzondering is de schuur met drie dorsvloeren. De boer werd in dit geval met zekere eerbied „een meneer mee dosvloe- ren" genoemd. In de vorige eeuw werden de gra nen nog niet per gewicht maar per maat, meestal per mud, verkocht. Het afmeten moest voorzichtig ge beuren. „De maat moest bij het in scheppen van het graan niet aange raakt worden, want dan zakte de in houd en moest er dus meer inge schept worden dan nodig was". Schopte men tegen de maat, dan zak te het graan aanmerkelijk. Ook hier aan is weer een spreekwoord ont leend. „Een vent, die tegen de maete schopt" is een schurk. Het is ondoenlijk in dit bestek enigszins volledig te zijn. We zouden dan ook ruime aandacht aan de huiskamer moeten besteden met de portretten van Luther en Cal- vijn aan de muur. Dit was ook het geval in vele burgerhuiskamers. De 'Statenbijbel van Pieter Keur met zijn zware koperen sloten werd zorgzaam onderhouden. De werken van Jacob Cats en het grote martelaarsboek van Adrianus van Haemstede trof men in elke huiskamer aan. „Maar het schoonste sieraad van de boeren huiskamer was toch wel het grote gebogen kabinet van de boerin. Ver vaardigd van kostbaar wortelnote- hout, voorzien van zwaar antiek ko peren beslag en met de er op staand schone antiek-porseleinen kommen, kon het met 't volste recht 'n pracht stuk worden genoemd". Verder is er nog de mooie kamer met vele an tieke kostbaarheden. Het is alles door de auteur met veel liefde be schreven. Er zijn nog wel mensen die zich al deze dingen goed kunnen herinneren. De schrijver van „Een oud-Walcher se boerderij" beschikt over de gave op een zeer lezenswaardige wijze ook de „saaie" onderwerpen te be schrijven. Jonge boeren in dracht van circa 18t5. De politie te Heerlen heeft de 30-jarige koopman A. M. uit Heemstede aange houden ter zake van overtreding van de loterijwet, oplichting en verduistering- De man deed zich voor als vertegen woordiger van de Duitse Noord-West Lotto. Vanuit Nederland werden hem wekelijks lottoformulieren en geld toe gezonden aan zijn contactadres in Rich- terich (Duitsland). Aanvankelijk zorgde M. voor doorzending naar de Duitse lotto-organisatie maar later eigende hij zich deze gelden toe. Hij zorgde ervoor dat zijn klanten in de waan bleven dat zij werkelijk in de lotto meespeelden. Zij ontvingen wekelijks hun afschrift lottoformulier en de win naars kregen zelfs gewonnen geld uit gekeerd. Dit waren echter steeds kleine prijzen van enkele guldens. M. had eni ge honderden deelnemers, bijna uitslui tend uit de randstad Holland, die hem wekelijks geld toezonden. Hoe groot het bedrag is dat in de zak ken van M. is terechtgekomen is voor lopig nog niet te becijferen. Zijn bruto inkomsten (uit de loterij) sinds septem ber 1963 worden geschat op 600 gulden per week. De Heerlense recherche had hem een dag lang bij zijn gangen gevolgd, Bij zijn aanhouding vond men enige hon derden geadresseerde enveloppen met. lottoformulieren en ruim 500 gulden. De man is ingesloten in het huls van bewa ring te Maastricht. Het aan de deelnemers aan net tweede Vaticaanse concilie ter hand gestelde do cument, waarin s gezegd dat men het joodse volk de kruisiging van Christus niet ten laste mag leggen, is een „moe dige stap op de weg naar de afschaf fing van vooroordelen", zo is zondag verklaard door de Israëlische minister van godsdienstzaken, Tserah Warmaftig. Zijn verklaring was de eerste Israëlische reactie op het document. Meer dan 100 gasten en personeelsleden van hotel Continental in het Ameri kaanse Providence zijn zondag naar buiten gevlucht toen een traangasgra naat op de gang van de eerste ver dieping ontplofte. De politie zei dat zij nog geen vermoe den had wie de dader was, maar detec tives hebben een onderzoek ingesteld naar een man waarvan was gezegd dat hij kwaad was geworden toen men hem een kamer in het hotel had geweigerd. Brandweerlieden met gasmaskers Dra ken deuren open om de hotelgasten te ontzetten. Andere gasten kropen door de gangen om weg te komen. Vijfen twintig personen zijn naar een zieken huis vervoerd om behandeld te worden voor het gas wat zij naar binnen heb ben gekregen en 21 anderen kregen ter plaatse zuurstof toegediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4