Directie Holland Festival wil in 1984 meer plaats geven aan ballet Egyptische militaire steun aan Algerije Handhaving subsidie schoolmelk bepleit Onzekerheid over toneelmanifestatie HOEST? Geen vervolging in „haantjeskwestie" ARGENTINIË ANNULEERT TOCH DE BUITENLANDSE OLIECONTRACTEN KLEINERE KINDEREN DOOR SIGARETTEN ROKEN Franse radio zoekt Nederlandse jongen MAN VALT IN MAAS HOOFDAGENT UTRECHTSE POLITIE AANGEHOUDEN VOORLOPIG PROGRAMMA VASTGESTELD Amerikaanse verloskundige Residentieorkest Toneelmanifestatie Geruchten houden aan TWEEDE OORLOGSSCHIP VAN VAR. IN ALGIERS AANGEKOMEN UITSTEL OVERLEG SALARIS AMBTENAREN André le Troquer (78) overleden Overleg Grenslijnen VROUW BEKENT VERGIFTIGING ECHTGENOOT VOORSTEL VAN IKE RICHARD NIXON ALS COMPROMISKANDIDAAT LANDBOUWSCHAP RICHT BRIEF TOT MINISTER Het gaat om f 1.200.000 Gevaar dat het melkgebruik zal teruglopen Ouders betalen al Op eigen benen Sparen wél... Ondanks pleidooi Harriman Gerechtelijke macht zal beslissen bij ontstemming Film over Lengede of meisje Nieuw t.v.-spel voor jongeren Dode op overweg DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De voorlopige programmaplannen voor het Holland Festival 1964, dat weer van 15 juni tot 15 juli wordt gehouden en in Den Haag wordt geopend met een concert door het Residentieorkest, zijn gistermiddag bekendgemaakt tijdens een in Amsterdam gehouden persconferentie. De Nederlandse Opera brengt in het Holland Festival drie opera's, te weten Guillaume Landré's in opdracht van het Holland-Festival- bestuur geschreven „Jean Lé- vecq" (dirigent Franz Bauer Theussl), Chr. W. von Glucks 250ste geboortedag wordt her dacht met zijn „Iphigenie auf Tau- ris" met Gré van Swol-Brouwen- stijn in de titelrol, Alberto Erede als dirigent en de intendant van de opera in München, Rudolf Hart- mann, als regisseur en voorts her halingen van Verdi's Nabucco met „een grote internationale zanger" als gast in de titelrol. Twee andere in opdracht van het Hol- land-Festivalbestuur gecomponeerde opera's van Jurriaan Andriessen en van Ton de Leeuw (getiteld „De Droom" e.' en versie van variaties op een oud verhaal uit Oost-Azië), komen in ver band met de omvangrijke tijd van voor bereiding pas volgend jaar aan bod. De eigen Holland Festival operaproduktie vervalt volgend jaar. Daarvoor in de plaats komt de uit het Holland Festival 1955 reeds bekende Kroatische Nationa le Opera uit Zagreb met solisten, koor, orkest en ballet gedurende twee weken voorstellingen geven van Moessorgsky's „Boris Godoenoff" (met Mirislav Can- galovic in de titelrol) en zeer waarschijn lijk in de Russische taal Shostakovich' „Katarina Ismailova" of anders Proko- fieffs „Het huwelijk in het klooster", dat het gezelschap uit Zagreb vorig jaar met veel succes in Parijs opvoerde. De balletgroep van de Kroatische Opera le vert ook een belangrijke zelfstandige bijdrage aan de balletmanifestaties in het komende Holland Festival, waarvoor ditmaal weer het nationale ballet (onder meer met Kasliks Don Juan) en het Nederlands Danstheater zullen zorgen. Onderhandelingen met enkele buiten landse balletgezelschappen zijn nog gaande, omdat de leiding van het Holland Festival voor 1964 een aan- Advertentie) Een van Amerika's vooraanstaande verloskundigen, dr. Paul B. Underwood, is van mening, dat het roken van siga retten door zwangere vrouwen leidt tot de geboorte van kleinere kinderen. Tij dens de jaarlijkse bijeenkomst van het Amerikaanse college van verloskundi gen en gynecologen verklaarde dr. Un derwood, dat in de periode 1960-1962 4440 vrouwen waren ondervraagd, die gemiddeld viermaal zwanger waren ge weest. De ondervraagden werden ver deeld in rokers en niet-rokers. De vrou wen, die rookten werden weer onder verdeeld naar het sigarettenverbruik een half pakje, een pakje en meer dan een pakje per dag. De Amerikaanse verloskundige meent op grond van het onderzoek te kunnen zeggen, dat de vrouwen, die niet roken het leven schenken aan zwaardere kin deren dan de vrouwen, die slechts een pakje per dag roken. Het kwam zelfs voor dat vrouwen, die meer dan een pakje per dag rookten, kleinere kinde ren kregen. De verloskundige voegt er echter onmid dellijk aan toe, dat de voeding eveneens een belangrijke rol speelt. Bovendien valt er een stijging te con stateren in het aantal voortijdige ge boortes bij aanstaande moeders, die ro ken. „Voor vrouwen niet een normale vrucht baarheid schijnt het roken van sigaret ten geen moeilijkheden te veroorzaken", aldus Underwood. „De dokter zou echter het roken kunnen verbieden bij vrouwen, bij wie is gebleken, dat zij moeilijk kin deren ter wereld hebben gebracht". zienlijker en omvangrijker ballet element in het festival wil brengen. Hoogtepunt in de reeks orkest- en koorconcerten wordt het optreden van de Wiener Philharmoniker onder leiding van Herbert von Karajan, die twee concerten komt geven in Den Haag en Amsterdam ter gele genheid van de Oostenrijkse week die in de komende zomer in ons land wordt gehouden. Het Concertgebouworkest levert vier bij dragen aan het komende Holland Fes tival. Een speciaal programma is gewijd aan de in 1864 geboren componist Ri chard Strauss met George Szell als di rigent en de sopraan Elisabeth Schwarz kopf en de cellist Pierre Foumier als solisten. Bernard Haitink en Benjamin Britten dirigeren samen het voor sym fonie- en kamerorkest geschreven „War Requiem" van Britten (Peter Pears en Dietrich Fischer Dieskau zijn zangsolis ten), dat vorig jaar voor het eerst in Coventry werd uitgevoerd. Otto Klempener gaat het Concertge bouworkest dirigeren in het Beethoven- programma (Eerste en Negende Sym- Advertentie verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk! phonie) en Bernard Haitink dirigeert zijn orkest in een programma waarin de vermaarde Russische pianist Sviatos- lav Richter (voor de eerste maal in Ne derland) solist is. Het Residentieorkest gaat vier pro gramma's in het Holland Festival verzorgen met Carlo Maria Giulini (waarschijnlijk met Haydns Mis), Bruno Maderna (hedendaagse mu ziek), Carl Schuricht en Hans Wer ner Henze en Benjamin Britten als dirigenten. Het Radiofilharmonisch Orkest gaat met medewerking van het Groot Om roepkoor onder leiding van Jean Foumet onder meer Poullencs „Credo" spelen, het Rotterdams Filharmonisch Orkest treedt in het Holland Festival op onder leiding van Franz Paul Decker, De Ne derlandse Bach Vereniging gaat concer ten geven in Naarden en Gouda en het toonkunstkoor Leiden gaat Bachs Hohe Messe onder leiding van Iskar Aribo uitvoeren. Het Nederlands Kamerorkest geeft twee concerten onder leiding van Szymon Goldberg en Lukas Foss, die vermoe delijk ook zijn eigen solist zal zijn in een werk van Handel. Onderhandelingen met andere Nederlandse en buitenlandse kamerorkesten zijn nog gaande. Of er weer een Nederlandse toneelmani festatie in het Holland Festival komt, is nog niet bekend, omdat het volgens or ganisator Peter Diamand steeds moeilij ker blijkt dit principe te realiseren. De Nederlandse Comedie gaat in ieder ge val voor de 16e maal in Delft Elckerlyc opvoeren, het Wiener Burgtheater komt terug en ook het Teatro Stabile Delia Citta di Genova met „De Venetiaanse tweelingen", waarvoor de belangstelling in het laatste Holland Festival heel ge ring was, maar waarmee men het toch nog eens wil proberen. Te Algiers is bericht dat gisteren een torpedojager van de Egypti sche marine is aangekomen, de 2600 ton metende „Damiette". Het is niet bekend of het schip, de tweede Egyptische torpedojager die in 10 dagen tijds is aangeko men, wapens aan boord heeft. Volgens niet-officiële berichten uit het gebied van Coiomb Bechar, een ruim 800 Kilometer ten zuidwesten van Al giers gelegen Algerijnse legerpost, is zwaar Egyptisch materieel, waaronder tanks en geschut, ontvangen in de door Algerije en Marokko betwiste grens streek in de Saharawoestijn. In andere niet-officiële berichten werd gezegd dat Egypte Algerije een tankbataljon met tussen de drie- en vijfhonderd uit Jemen afkomstige militairen had gezonden toen de Al gerijns-Marokkaanse gevechten op hun hoogtepunt waren. In weer an dere meldingen werd meegedeeld dat Algerije Egypte had verzocht vroe gere Franse militaire vliegvelden weer op peil te brengen voor het ge- (Van onze Haagse redactie). De voor de gisteren uitgeschreven ver gadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg is niet door gegaan. Op verzoek van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, is de vergadering tot een nog nader te bepalen datum uitgesteld. Hoewel over de reden van het uitstel geen officiële mededelingen worden ge daan, wordt in bevoegde kringen in Den Haag aangenomen, dat de regering nog niet klaar is met de bepaling van haar standpunt met betrekking tot de salaris- voorstellen, die de centrales bij het ge organiseerde overleg hebben ingediend. Ter gelegenheid van wapenstilstands dag, 11 november, zijn in Parijs en Lon den herdenkingen gehouden. Op de lin ker foto ziet men de Franse president de Gaulle, staande in een open auto over de Champs Elysées rijden, op weg naar de Ars de Triomphe. Óp de rechter foto, loelke in Londen bij de Cenotaaf werd. gemaakt, ziet men de vroegere premier lord Clement Attlee (m.) de huidige premier Sir Alec Douglas-Home (r) en Harold Wilson (l.), de leider van de oppositie, die door velen als de toe komstige Britse premier wordt gezien. bruik van de toekomstige Algerijnse luchtmacht. De 30-jarige Rotterdamse zokenman K. K. die op 27 september in zijn func tie als directeur van Grace Kennedy en Co. (Europa) N.V. in Keulen werd ge arresteerd. beschuldigd van onjuiste manipulaties met consumptiegevogelte op de Duitse markt, heeft bericht ge kregen dat de Duitse gerechtelijke auto riteiten geen gronden hebben om tegen hem enige strafrechtelijke vervolging in te stellen. De borgsom van 50.000 mark, die hij moest betalen om na 27 uur in een cel te hebben doorgebracht weer op vrije te komen, is hem terugbetaald. De heer K. blijkt inmiddels niet erg ge lukkig met de gang van zaken omdat het voor hem vaststaat dat hij niets heeft misdaan. Hij overweegt derhalve van de Duitse autoriteiten een duide lijke verklaring te eisen dat hij volko men ten onrechte werd gearresteerd en tegen hem op zuiver juridische gronden niets is in te brengen. „De beslissing die nu is genomen zo meent de heer K.geeft de indruk dat er wel iets scheef zat maar dat men besloot de zaak te seponeren". André le Troquer, voormalig voorzitter i van de Franse Nationale Vergadering, is gisteren te Parijs overleden. Hij werd 78 jaar. Hij stierf in een kliniek te Enghien les Bain, waar hij wegens kanker verpleegd werd. Le Troquer. die in de eerste we- i reldoorlog een arm verloor, was een vooraanstaand jurist en socialist. Zijn politiek einde kwam in 1958, toen hij be trokken bleek bij het schandaal der rose baletten. Om kwart voor elf gistermorgen is in de Maas langs de Zevenellenweg te Roermond de 44-jarige .J. van der Sluis uit Roermond verdronken. Het slachtoffer was bezig een roeiboot te verleggen. Vermoedelijk is de man hierbij uitgegleden en is hij achterover in het water gevallen. De man was ge huwd en vader van twee kinderen. Het Wereldgebeuren Bij een botsing tussen twee perso nenauto's nabij Hoofddorp op de weg naar Heemstede zijn, zoals ge meld, vier personen om het leven gekomen en zeven getoond. Foto bo ven: de totaal vernielde Volkswa gen van de familie R. uit Haarlem. Foto onder: de wagen, welke fron taal werd gegrepen. De stafchef van het Egyptische leger, maarschalk Ali Amer, heeft zijn te Al giers gevoerde besprekingen over Egyp- tisch-Algerijnse militaire samenwerking gisteren voortgezet. Óp de komende conferentie van minis ters van de landen aangesloten bij de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.ü.), te Addis Abeba, zal de Ma rokkaanse minister van buitenlandse zaken, Ahmed Balafrej, de bewindslie den verzoeken Egypte te veroordelen wegens zijn inmenging in een bilateraal geschil, aidus Marokkaanse zegslieden. Zegslieden te Algiers verklaarden dat de minister van buitenlandse zaken, Abdel- haziz Bouteflika, de ministers zou vra gen Marokko te veroordelen als „agres sor" en zou eisen dat de huidige, door de Fransen getrokken grenslijn zou worden gehandhaafd. De 50-iarige echtgenote van de 55- jarig Tilburgse spoorwegarbeider C. Haneveer, die 11 oktober onder verdachte omstandigheden over leed, heeft na langdurige verhoren van de Tilburgse recherche bekend haar ntan vergif te hebben toege diend. De vrouw, die tien dagen geleden teza men met haar 20-jarige dochter M. en haar 17-jarige zoon H. werd aangehou den, blijft ingesloten. De beide kinderen zijn vrijgelaten. Het drama heeft zich op de elfde okto ber 's avonds laat afgespeeld in de wo ning van H. De man werd na het drin ken van een kopje koffie onwel en over leed nog voor medische hulp aanwezig was. In het kopje werden sporen van het zeer giftige msektenbestrijdingsmiddel parathion aangetroffen. Ditzelfde vergif werd ook bij sectie in het lichaam van de man gevonden. Gebleken is dat het tussen man en vrouw al lang niet bo terde. Zij heeft tegenover kennissen wel eens uitgelaten dat haar man zou ge poogd hebben haar met chocolade, waarin rattenvergif was verwerkt, te vermoorden. De vrouw op haar beurt, had, naar aangenomen wordt, sedert augustus 1962 al vier pogingen onder nomen haar man te doden. Viermaal is H. in het ziekenhuis opgenomen met ernstige buikklachten zonder dat ooit een aanwijsbare oorzaak daarvan werd gevonden. De verschijnselen, die daarbij optraden waren analoog aan die op de bewuste, elfde oktober. In een vraaggesprek voor de televisie, heeft ex-president Eisenhouwer geopperd zijn vroegere vice-president M. Nixon ais compromiskandidaat te nemen, indien de Republikeinen het volgend jaar op hun conventie 't niet eens kunnen worden over de aanwijzing van een kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten. Eisenhouwer bewierrookte Nixon als een man „met grote kennis en veel moed". Het landbouwschap is van mening, dat Nederland in de E.E.G.-ministerraad po sitief moet medewerken aan de beslis singen inzake de gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de E.E.G., die voor het einde van dit jaar moeten wor den genomen In een brief aan de leden van de Raad voor Europese zaken uit de minister raad verklaart het landbouwschap, dat de Nederlandse delegatie uiteraard wel de voorstellen van de E.E.G.-commissie inzake zuivel, rundvlees, rijst en het oriëntatie- en garantiefonds kritisch zal moeten bezien. Het landbouwschap zal de minister van landbouw hierover nog in een afzonder lijk schrijven adviseren Het landbouwschap dringt er voorts op aan. dat het mandaat van de Europese commissie voor de Kennedy-onderhan- delingen in het G.A.T.T. afgestemd zal worden op een verantwoord markt- er. prijsbeleid in de E.E.G. en geen kwanti tatieve toezeggingen zal bevatten. Dit laatste zou niet alleen het interne markt- en prijsbeleid in gevaar brengen, maar bovendien betekenen, dat de E.E. G. bij het toewijzen van contingenten moet discrimineren tussen verschillende exporterende derde landen. Daardoor zou de E.E.G. voorts meewerken aan de bevriezing van het internationale han delsverkeer. Met nadruk wijst het landbouwschap er op, dat de afspraken die tot nu toe in de E.E.G. zijn gemaakt onvoorwaarde lijk moeten worden nagekomen. (Van onze parlementaire redacteur) Voorafgaande aan de behandeling van de begroting van sociale za ken en volksgezondheid in de ple naire vergadering van de Tweede Kamer heeft het centraal school- comité er in een persconferentie uitdrukkelijk de aandacht op ge vestigd, dat de bestaande school- melkregeling alleen al uit een me disch oogpunt niet kan worden ge mist zij dient de volksgezond heid en kweekt het drinken van melk aan en daarom de finan ciële steun van de rijksoverheid verdient. Op de rijksbegroting voor 1964 komt geen post voor school melk meer voor. In 1962 bedroeg de subsidie ongeveer 1.200.000. Het comité is het ermee eens, dat de voeding van de kinderen valt onder de verantwoordelijkheid van de ouders en dat dus de ouders wat voor de school- melkvoorziening moeten over hebben. Dat hebben zij ook, maar niettemin kan de subsidie niet worden gemist, omdat van afschaffing een sterk teruglopen van het gebruik van schoolmelk moet worden geducht, juist van kinderen, die de meld het hardst nodig hebben. Voor deze laatste voorzieningen heeft de regering voor 1964 evenwel op de begroting geplaatst respectie velijk 6.900.000, 12.840.000, 7.170.000 en 8.385.000. Waarom schaft de regering dan speciaal de subsidie voor de schoolmelkvoorzie- ning af? De minister van Sociale Zaken gaat er van uit, dat bij de toegenomen welvaart van de ouders verlangd kan worden, dat zij de volledige melkprijs betalen. Nog afgezien van de stellige verwachting, dat het schoolmelkgebruik door de af schaffing van de subsidie achteruit zal lopen, tot schade van de volksgezond heid, meent het comité, dat de toegeno men welvaart niet alleen geldt voor Ne derland, maar ook voor een aantal an dere landen. In die landen Australië, België, Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland. Frankrijk, Ierland, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Turkije, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland is de regering wél over tuigd van de noodzaak om de school melkvoorziening te subsidiëren. Dit weekeinde is in Bonn medegedeeld, dat West-Duitsland een handels overeenkomst heeft gesloten met Hon garije. Het akkoord tussen beide landen is in Boedapest getekend en dat bete kent, dat de Westduitsers thans offici eel zaken doen met drie landen achter het ijzeren gordijn, want Polen en Roe menië werden het al eerder dit jaar met West-Duitsland eens. Het is opmerke lijk, dat Bonn juist met de drie meest vooruitstrevende communistische staten tot een akkoord kon komen. Polen was de eerste Sowjetsatelliet, die handelsmissies met West-Duitsland uit wisselde. Het was ook het eerste Oost- europese land, dat na de Stalintijd wat meer vrijheid toestond, ook op geestelijk gebied. Roemenië was daar wat later mee, maar vorig jaar wist het in West-Europa ver bazing te wekken door de Russische voorstellen, gedaan op de Comeconcon- ferentie van de hand te wijzen. Roeme nië, zo zagen we, wilde economisch zijn eigen \veg gaan. En de Russen hebben daartegen weinig kunnen inbrengen. Hongarije, dat sinds enige tijd ook een soepeler beleid voert, heeft nu het voor beeld van Polen en Roemenië gevolgd. Het meest zelfstandige land van de drie genoemde is intussen nog steeds Roemenië. Het heeft zich met op zet niet gebonden aan de voorschriften van de Comecon, de organisatie voor een gemeenschappelijk Oosteuropese markt. Wél hebben de Roemeense eco nomische leiders zich bereid verklaard met de Comeconlanden samen te werken, maar dat met behoud van de eigen in zichten, die. dat is gebleken, zo slecht nog niet zijn. Reeds lang voordat de Comecondeskundigen tot de conclusie kwamen, dat de Euromarkt geen instel ling was, die men zomaar links kon la ten liggen, streefde Roemenië al naar een uitbreiding van de handel met het westen. Begin van dit jaar bedroeg de handel met niet-communistische landen zelfs een-derde van de totale handel met het buitenland. Zij was toen pas goed op gang gekomen en de voornaamste eco nomische plannenmaker in Boekarest, de heer Gaston Marin, voorspelde, dat het aandeel van een-derde nog dit jaar zou worden gebracht op veertig procent. Er is thans vrijwel geen westers land, dat niet met Roemenie handelt. Het gaat daarbij vooral om de levering van ma chines voor de zware industrie. West- Duitsland gaat de andere westerse lan den in dit opzicht voor. Het heeft com plete machineparken geleverd voor olie raffinaderijen. papier- en chemische fa brieken. Engeland bouwt bovendien een autobandenfabriek en een Brits-Franse combinatie is volgens de Frankfurter Allgemeinde Zeitung, bezig met de bouw van een fabriek van gewalst staal in het hoogovencentrum Galatz. De Roemeense regering verbergt haar bedoelingen niet. Zij komt er voor uit, dat zij van Roemenië een modern ge ïndustrialiseerd land wil maken, dat over enkele tientallen jaren met de westerse landen moet kunnen wedijve ren. Om dat doel te bereiken schaft zij de beste apparatuur aan en die is alleen in het westen te bekomen. Dit laatste tot groot ongenoegen van Oost-Duits- lands leider Walter Ulbricht, die het niet kan verkroppen, dat Roemenië machinerieën uit West-Duitsland prefe reert boven die uit zijn land. Maar Roe menië gaat zijn eigen weg en het ge volg daarvan is, dat de Roemenen Het minder arm hebben dan hun broeders in de ideologie over de grenzen. Voedingsmiddelen en kleding zijn er te gen redelijke prijzen te koop, ook voor de minder goed bedeelden. De Roemenen hebben het de laatste jaren ontegenzeg gelijk veel beter gekregen. Anderzijds bestaan nog zeer strenge regels, die het bijvoorbeeld westerse diplomaten onmo gelijk maken bij Roemeense kennissen op bezoek te gaan. Voor zo'n bezoek is speciale toestemming van de regering nodig. Hebben de Roemenen beter te eten dan de Hongaren en Tsjechen, op cultureel terrein wordt hen een karig menu voorgezet. Handeldrijven met het westen is goed, maar geestelijk con tact wordt door de partijfunctionaris sen nog immer als verderfelijk be schouwd. Er zijn meer zaken, die onder de verantwoordelijkheid van de ouders vallen, aldus het comité, maar toch verleent het rijk daarbij financiële steun. Het wijst o.a. op de vrije tijdsbesteding, de jeugdvorming, het bijzondere jeugdwerk, het sparen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Averell Harriman, is er niet in geslaagd de Argentijnse autoriteiten ervan te overtuigen hun plannen om hun contracten met Ame rikaanse en Europese oliemaatschap pijen op te zeggen, te laten varen. De ouders betalen thans nog 71 procent van de kosten. De verdere kosten, o.a. verbonden aan de speciale verpakking en bezorging, zomede een tegemoetko ming aan min- en onvennogenden om te kunnen deelnemen, worden uit de sub sidies bestreden. Van de subsidies komt voor rekening van het rijk 43 procent, van de gemeenten 30 procent en van het Centraal Schoolmelkcomité 27 procent. Het comité hoopt vurig dat de regering de subsidie zal handhaven. De Westduitse filmregisseur Ge- org Jacoby heeft bij de Westduit se filniassoeiatie te Wiesbaden een aanspraak gedeponeerd op de rechten van een film over „Het wonder van Lengede". De rollen van de mijnwerkers zul len worden gespeeld door acteurs. Jacoby heeft de basis voor een draaiboek, en is van plan de ge beurtenissen nauwkeurig weer te geven. Toch richt het nationaal bewustzijn van de Roemenen zich in toenemen de mate ook tegen de Russen. Sedert kort is Russisch leren niet meer ver plicht op de scholen, maar facultatief gesteld. Bovendien kunnen de leerlingen voortaan Frans, Engels of Duits als vreemde taal kiezen. Het Maxim Gorki- Instituut voor Culturele Betrekkingen is gesloten en in plaats daarvan is een Instituut voor Vreemde Talen gesticht. Bijna gelijktijdig veranderden 25 biosco pen in de Roemeense hoofdstad van naam. Een theater, dat de „Eerste Mei" heette, werd „Melodia" en het theater „Maxim Gorki" veranderde zijn naam in „Tineratului", wat jeugd betekent. Waarnemers verwachten, dat in de ko mende maanden nog meer in Roemenië zal veranderen ten gunste van het wes ten. Men moet echter geduld hebben; Roemenen zijn voorzichtig, waar het drastische wijzigingen van hun levens patroon betreft. In Boekarest wordt een trapje verteld over een rechter, die voor at hij tot een veroordeling overgaat, eerst bij de griffier informeert of er mogelijk sprake is van een precedent. Meestal is dat zo, maar toen de griffier eens ontkennend moest antwoorden, rea geerde de rechter te snel: „dan wordt het vonnis opgeschort, totdat er wél een precedent is". Zo gaat dat in Roemenië. I De Franse radio zoekt een Nederlands, meisje of Nederlandse jongeman tussen de zestien en twintig jaar, die eens per maand een programmaatje kan maken over het leven van de jeugd in ons land. Het programmaatje zal deel uitmaken van een grotere uitzending, waaraan jonge mensen uit alle Europese landen meewerken. Het meisje of de jongeman, die de kans krijgt, zal worden uitgenodigd naar Pa rijs "te komen om de eerste bijdrage te verzorgen vanuit de nieuwe Maison de la Radio. i De verdere bijdragen worden in Neder land gerealiseerd met behulp van de technische faciliteiten van de transcrip- tiedienst van de Wereldomroep. De We reldomroep heeft zich ook belast met de selectie van de kandidaten. De kandida ten moeten zich voor 16 november rich ten tot Radio Nederland Wereldomroep, postbus 222, Hilversum, zo mogelijk met opgave van hun telefoonnummer. Harriman woont in Sao Paulo als spe ciale waarnemer voor president Ken nedy een bijeenkomst van Amerikaanse ministers van financiën inzake het „Alliance for progress" program b(j. Het vele miljarden dollars grote hulp program voor de Zuidamerikaanse lan den is in Argentinië in gevaar gebracht door het koppig volhouden van de nieuwe regering van president Arturo U. Illia teneinde zijn verkiezingsleuzen om de oliecontracten te annuleren na te komen. In een na afloop van de besprekin gen met Harriman uitgegeven com muniqué verklaart de Argentijnse regering, dat zij „de onherroepelijke beslissing goedkeurt om de oliecon tracten te annuleren, een daad, die zij de volgende week zal uitvoeren". GERECHT BESLIST Volgens het communiqué ligt het niet in de bedoeling van de regering om de wettelijke rechten te schenden en zal „in geval van ontstemming de Argen tijnse gerechtelijke macht beslissen wat al dan niet juist was". De Amerikaanse maatschappijen heb ben naar schatting 397 miljoen dollar in Argentinië geïnvesteerd. Vijf jaar geleden kwamen zij op uitnodiging van "e voormalige president Arturo Fron- dizi naar Argentinië om de olierijkdom men te exploiteren. De onder Frondizi's regering getekende „De Duivelsgrot" is de titel van een nieuw televisiespel voor de jeugd van tien tot twaalf jaar, dat is opgenomen in het programmaschema van de AVRO en waarvan het eerste deel morgenmid dag (17.10) te zien zal zijn. „De Duivelsgrot" bestaat in totaal uit acht afleveringen. Het spel is geschre ven door Henk Lokman, een vroegere geluidstechnicus van de Nederlandse Ra dio Unie, die de laatste jaren een stroom van hoorspelen heeft geprodu-l ceerd. „De Duivelsgrot" is zijn eerste t.v.-spel. In het eerste deel wordt ver- - haald hoe een geheimzinnig document, juist wanneer de vinders op het punt staan het te kunnen ontcijferen, ver- j dwijnt. Het woord „Duivelsgrot" hebben zij nog net kunnen lezen. Professor Li- broek besluit het document en de Dui-1 velsgrot te gaan zoeken. Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Veenxveg tus- sen Pijnakker en Leidschendam-Voor- burg is gisterochtend om kwart voor elf een personenauto in botsing geko men met de trein die om 10.25 uur van Rotterdam-Hofplein was vertrokken. Bij dit ongeluk werd een van de inzitten- PREMIER KROESJTSJEW ...Vazallen slaan eigen weg in... oliecontracten hebben voortdurend in den, de 50-jarige veehouder N. J. Th het licht van de politieke belangstel- Olieman gedood en een ander gewond, ling gestaan. Sedert haar in functie Ier gewond. treden op 12 oktober heeft Ilia's rege- De auto werd totaal vernield. Een deel ring nimmer specifieke bezwaren tegen ervan kwam in een sloot terecht en de de contracten geuit, maar herhaaldelijk rest raakte onder de trein. Hierdoor is de verzekering gegeven, dat zij zouden het treinverkeer in de richting Den worden geannuleerd. Haag op het zogenaamde Hofpleinlijntje Harriman's commentaar na afloop van gestremd. De reizigers worden nu met de besprekingen luidde: „Indien de Ar- bussen vervoerd. gentijnse regering haar plannen ten De spoorwegen delen mee, dat de knip- uitvoer brengt, kent zij duidelijk hetperlichtinstallatie bij de overweg nor- Amerikaanse standpunt", maal werkte. Op last van de officier van justitie in l'trecht heeft de rijksrecherche zater dag de Utrechtse hoofdagent van politie II. J. K. aangehouden. De nian wordt er van verdacht ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met vrouwelijke arre stanten. De hoofdagent heeft een bekentenis af gelegd. Hij is gistermorgen voor de offi cier van justitie geleid en in afwachting van zijn berechting op vrije voeten ge steld. De man is door de korpsleiding onmiddellijk buiten functie gesteld. Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3