„Bogaers-huizen" in 's-Heerenhoek kwamen binnen een maand „rond" VERKOUDHEID cold rex cold rex AVI AO Waardering rapport Nijverheid en Handel Avondje uit eindigt op zandplaat in Schelde Sieto Hoving: wars van etiketten-opplakkerij BIL SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID ALMANAK het unieke 2-laagstablet Aankoop overdekte tribune op sportveld te Middelburg Duitse zeelieden beleefden hachelijk avontuur IN ZEELAND 2,5 MAAL ZOVEEL INWONERS ALS IN 1813 N.F.0. vergaderde in Krabbendijke Tingel-Tangel in Axel Gaat graag naar de provincie EXAMENS EERSTE BLOKJE NU UITGEZET verdrijft verkoudheid radicaal Expo Alles Politiebond was in Goes bijeen NA PASSAGIEREN IN TERNEUZEN Confrontatie Cijfers van het C.B.S. Interesse Huivering VERWACHT. een onvermijdelijke winterkwaal? Onzin! ledereen weet nu wel beter, ledereen kent nu Tussen plan en vergunning lagen veertien dagen neem toch een Zeeuwse Gezonken bok in Zierikzee gelicht Nationale feestdag in België bracht grote drukte BEVOLKING LANDELIJK VERVIJFVOUDIGD Moeilijkheden Onderzoek naar mogelijkheden voor beroepsopleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen Inbraak in villa werd door tweede gevolgd ZES MILLE GESTOLEN IN BERGEN OP ZOOM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 Altijd heeft ledereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag.. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). 't Is in 's-Heerenhoek in een onwennig snel tempo gegaan met die eerste Bogaershuizen. Jazeker, de „goedkope" wonin gen buiten het normale pro gramma om, die plaatselijke aannemers met een hiaat in hun werkschema bij de gunst van de nieuwe minister van volkshuis vesting mogen neerzetten. Men weet het: de prijs ervan mag niet hoger komen dan 14.000 en de plannen moeten aan alle normale eisen voldoen. 's-Hee renhoek heeft er anderhalve maand geleden op ingehaakt. Of liever: aannemer J. C. Engel- bert. Hij diende op 14 oktober een eigen ontwerp in voor een blok van vier „Bogaerswonin- gen". Twee weken later gleed de goedkeuring in zijn brieven bus. Men ziet: de ambtelijke mo lens hebben echt ook nog wel een hogere versnelling... Er ligt dus niet meer dan een maand tussen het moment, waarop Neder lands bouwminister toestemming gaf voor deze „goedkope" bouw en het ogenblik, dat de ploeg van aannemer Engelbert aan de Willibrordusstraat in zijn woonplaats met het uitzet ten van de huizen is begonnen. Zit alles mee, dan kunnen de bewo ners er volgend jaar april-mei in trekken. De eerste vier Bogaershui- Advertentie) zen in Zeeland! Het eerste blokje van Nederland. Geen wonder dus dat de 's-Heerenhoekse aannemer van alle kanten wordt benaderd. Of hij ook voor iemand in Noord-Holland zo'n blokje kan neerzetten? Of er soms te praten is over het overnemen van het plan? 's-Heerenhoek heeft plotseling een bouwvoorbeeld op sta pel staan. Een blok van vier huizen en straks nog drie waarvan burgemeester R. O. M. Waelput zegt: „In Middelburg is het plan steen voor steen bekeken. Maar echt, er zijn niet meer opmerkingen bijgeplaatst dan normaal gebeurt. De Bogaershuizen ze komen te staan in een aardige hoek van het uitbreidingsplan steken beslist niet af bij de woning wetwoningen...." Het gemeentebestuur is gelukkig met het initiatief van de heer Engelbert, die steeds weer loopt te glunderen nu het allemaal zo gesmeerd is ver lopen. En werkelijk: het zijn ruime huizen, met zeven slaapplaatsen. Boven één driepersoonskamer en twee tweeper soonskamers. Aan voor- en achter kant veel glas met tussen de ramen van parterre en eerste verdieping hout of plastic als decoratie van de muren. Beneden een entree met toilet en kelderkast en een draaitrap naar boven. De woonkamer is 6.20 meter lang en 3.60 meter breed met aan de achterzijde een versmalling tot 2.90 meter voor de uitbouw van een royale woonkeuken (2.70x2.40). Iedere wo ning krijgt een schuurtje, dat met een scheidingsmuur aan drie kanten een De bouwer van de eerste bogaers huizen", die in Zeeland verrijzen, aannemer J. C. Engelbert uit 's Hee- renhoek is al druk bezig... Foto P.Z.C.j kleine tegelplaats omsluit. Er is bij iedere woning een flink stuk tuin en de mogelijkheid voor de aanbouw van een garage bestaat ook. De kopers van de Bogaerswoningen zijn in 's- Heerenhoek voornamelijk jonge ge zinnen. Over belangstelling had aannemer Engelbert niet te klagen. De zeven hulzen van het plan waren al ver kocht voordat het nieuwtje eigenlijk goed tot het dorp in de Zak van Zuid- Beveland was doorgedrongen. Op de kortgeleden gehouden middenstands expositie „Expo" was het Bogaers- plan een prachtige stunt. De gemeen te heeft er heel wat aanvragers voor bouwgrond te woord gestaan. Want het plan van de heer Engel bert is niet alleen aantrekkelijk voor aannemer en woningzoeken den, maar ook van bijzonder veel belang voor 's-Heerenhoek als woonkern. „Er zit goede muziek in", licht burgemeester Waelput enthousiast toe. „We hebben En gelbert een lijst van zestig kan didaten gegeven, toen hij met zijn idee voor de dag kwam. In een halve week waren alle zéven hui zen verkocht Zwitsers "precisiewerk Het jonge Goese echtpaar was al aardig gearriveerd. De welvaart was hun deurtje niet voorbijge gaan en zo hadden ze zich kun nen omringen met een aantal ■prettige apparaten, die het als tastbare welstandssymbooltjes lang niet kxvaad deden. Televisie en koelkast spanden de kroon, waaraan als briljanten mi xer, wisselaar en haardroger flon kerden. In het begin had alles z'n plaats en z'n functie, verschafte het spul wel enig vertier, bracht het wat fleur in de woning. Maar allengs kwam er een zekere matheid over de uitstalling, een matheid, waar in het vrouwtje deelde. Het viel de buurt trouwens op, hoe snel de mechaniekjes in on bruik raakten, tot een doelloze opstelling vervielen. De wisselaar die aanvankelijk vrolijke klanken over de omgeving strooide, hoorde men nog wel eens, maar dan zwakjes, zoals men ook het geluid van de t.v. in de avonduren vaker en vaker miste. Het flatje bleef ten leste zelfs ver stoken van het vertrouwde geklik van de koelkast van de gezellige bromgeluiden van mixer en haar droger. „Wat is er toch?" hengelde een buurvrouw tijdens de koffie-uren. „Ach", zei het vrouwtje) „we heb ben nu alles, maar 't valt niet mee om alles te hebben. Neem nou die wisselaar, de zou wel duizend pla ten moeten hebben. Je draait 'm, maar 't gaat vervelen. Neem de t.v. Van 't zelfde laken een pak. Je zet 'm aan en weg huiselijk heid. Die koelkast. Leuk hoor. 'k Zet-er nog wel-es ivat in. Maar Jan zegt dat het bier er te koud in wordt. Valt als een steen in z'n maag. Die haardroger. Snel en prettig. Maar je haar wordt er zo weerbarstig van". ,^Uaar dan heb je toch altijd je mixer nog „Ja, handig hoor. Maar 'k crntzie 't zo om 'm schoon te maken." (Advertentie) B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om over te gaan tot aankoop van de overdekte tribune op 't sportterrein aan de Nadorst van de stichting „Alge meen Sportbelang Middelburg" voor een bedrag van 30.000. Ook willen zij voor het aan de tribune te verrichten onderhoudswerk een kre diet verstrekken van 3500, en tenslotte de tribune inbrengen in de stichting Sportbelangen. B. en w. geven er de voorkeur aan de tribune door de stichting te laten ver huren. De jaarlijkse exploitatiebaten raamt het college als volgt: huur v.v. Middelburg 2250, huur v.v. Zeelandia 250 en huren van diverse sportgebeur tenissen 250. De stichting sportbelangen is met de voetbalverenigingen reeds tot overeenstemming gekomen over deze huurprijzen, zo deelt het college mee. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond en de afgevaardigden van de verschillende Zeeuwse afdelingen heb ben maandagmiddag in „De Koren beurs" te Goes zoals gebruikelijk de jaar lijkse contactbijeenkomst gehouden. Er kwamen ditmaal een aantal huishoude lijke onderwerpen aan de orde. Er werd verder van gedachten gewisseld over de instelling van de dienstcommissies voor de gemeentepolitiekorpsen, die in de toe komst voor het contact tussen het korps en de korpschef zullen zorgen. Ook kwam de loonpolitieke situatie ter spra ke. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. K. Mud uit Amsterdam. Drie opvarenden van de Duitse zeeboot „Berthe Hugo Stinnes" hebben in de nacht van zondag op maandag op de Westerschelde voor ïerneuzen een wel bijzonder vreemd en later zelfs hachelijk avontuur beleefd. Hun schip lag voor overslag op de rede van Terneuzen en naar gewoonte ging een gedeelte van de bemanning met een zogenaamde „spido" naar de wal om wat vertier te zoeken. Het drietal kon echter moeilijk afscheid van Terneuzen nemen. Ronds half één „laveerden" zij over de ponton van de provinciale boot, waar zij tot hun grote schrik bemerkten, dat het bootje, dat de verbinding tussen de wal én hun schip onderhield, reeds vertrokken was. Wel lag er een roeiboot, zodat de drie Slot van pagina 1 andere gemeenten, bijvoorbeeld tege moetkoming in transportkosten", ver klaarde de burgemeester. Overigens dringt de heer Ter Haar Romeny op spoed aan. „Anders zijn we als gemeen te Souburg gedwongen zelf iets te doen. We hebben al bepaalde plannen", zei hij ervan. Burgemeester Ter Haar Romeny had waardering voor het rapport. „Maar een leemte vind ik het toch, dat onder het hoofdstuk bestaande zwemaccommodatie Wolphaartsdijk niet is genoemd. Daar hebben ze notabene een drijvend zwem bad, dat in twee jaar tijds tussen de 300 en 400 gediplomeerden heeft afgeleverd", betoogde hij verder. Drs. KI. Laansma van de Stichting Zee land, die wij om commentaar vroegen, sprak van „een goed initiatief van het bedrijfsleven". Hij verklaarde, dat de Zeeuwse Sportraad momenteel bezig is een urgentieprogram voor de sport in Zeeland samen te stellen. „Ongetwijfeld zal de raad blij zijn met dit rapport. Het kan dienen voor de vaststelling van ur genties in de zwemsector", zo meende drs. Laansma. In het rapport van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel worden ook nog vijf steden genoemd in Zeeland, die ge zien hun grootte en hun functie als streekcentrum in aanmerking zouden dienen te komen voor de bouw van een overdekt instructiebad. Burgemeester Dijckmeester van Zierikzee noemde een dergelijk bad voor zijn gemeente „uiter mate belangrijk". Hij was blij met het rapport, omdat het gemeentebestuur van Zierikzee hierdoor weer eens met het probleem wordt geconfronteerd. „We zullen de kwestie van het overdekte zwembad binnenkort in b. en w. bespre ken", aldus Zierikzees burgemeester, Ce het verder zo zag, dat het initiatief van de gemeente moet uitgaan. Overigens zal verwezenlijking van de plannen nog wel geruime tijd duren. „We hebben niet alleen belangrijker zaken onder handen, maar je vraagt je toch ook af, hoe je het financieel rond moet krijgen", merk te mr. Dijckmeester op. De werkzaamheden aan de keersluis te Zierikzee kunnen weer worden vervolgd: de bok van het bergingsbedrijf M. v. d. Marei uit Ouwerkerk, die daar vorige week zonk, is gelicht. Twee bokken heb ben de hindernis uit de weg geruimd. Zoals bekend kwam het gevaarte vdrige week tegen het plateau van de keersluis van Zierikzee te hangen, toen de bak onder de geleidewerken naar de sluis- poort bleef steken, de vloed kwam op zetten, en vol water liep. De doorvaart in Zierikzees havenkanaal is weer vrij en de reparaties aan de keersluis kun- Inen worden voortgezet. „Iets wat sluimert komt nu weer bo ven, waardoor je er toe komt het opnieuw op te nemen". Aldus drukte burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst zich uit, die de bouw van over dekte zwembaden vooral een zaak vond voor rijk en gemeente. Als ge volg van het verschijnen van het rapport zal het vraagstuk in zijn gemeente in studie worden genomen. „In beginsel voel ik er veel voor. We hebben echt behoefte aan een overdekt instructiebad". Burgemeester F. G. A. Huber van Goes had het rapport weliswaar nog niet be studeerd, maar de conclusies leken hem wel reëel. Vlissingen, Middelburg, Ter neuzen en Goes wilde hij op één lijn stel len. Deze vier steden achtte hij, gezien met name het aantal leerlingen, dat daar de scholen bezoekt, groot genoeg voor een openlucht zwembad en een overdekt instructiebad. „Als er dan nog een over dekt 25-meterbad bij zou moeten ko men, zal de keus op Middelburg of Vlis singen dienen te vallen", vond hij. Oostburgs burgemeester J. L. v. Leeuwen wees er op, dat Oostburg reeds lange tijd werkt aan de totstandkoming van een overdekt instructiebad. „Het is een onmisbaar complement voor de onder- wijsuitrusting", zei hij ervan. Hij had waardering voor het rapport, dat de bestuurders een zekere basis verschaft, waarop kan worden gebouwd. Overigens was burgemeester Van Leeuwen van oordeel, dat er financieel niet zo gemak kelijk een oplossing is te vinden. De elfde november, de nationale feest dag in België, heeft in Zeeland en dan met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, zo als gebruikelijk een invasie van Belgen veroorzaakt. De grensposten kregen een schier onafzienbare rij auto's te verwer ken, een stroom die uitwaaierde over Zeeuwsch-Vlaanderen en waarvan zelfs Walcheren nog zijn deel kreeg. De grensposten hebben het drukke ver keer goed kunnen opvangen. Er ont stonden dan ook nergens ernstige op stoppingen. Wel was er van het mid daguur tot ongeveer vijf uur een vrijwel constante stroom voertuigen. Bijzonder druk was het in Hulst. In de stad ston den duizenden auto's geparkeerd. Er kwamen files voor van enkele kilome ters, vanaf de Gentsestraat tot aan Ka- pellebrug. De politie versterkt met personeel van buiten Hulst is met man en macht en met succes in de weer geweest om dreigende opstop pingen te verhelpen. In Hulst was zelfs een reisgezelschap uit Brussel met 25 bussen. Naar schatting waren er in Hulst in totaal een 40 bussen. Pas tegen zes uur 's avonds begon de drukte wat te minderen. Behalve Hulst kregen ook de andere Zeeuws-Vlaamse toeristen- Elaatsen zoals bijvoorbeeld Sluis, Oost- urg en Philippine een grote drukte te verwerken. Een deel van de Belgen waagde ook een oversteekje naar Wal cheren. Dit had tot gevolg dat er in Vlissingen bij de boten van 10 voor 5 en 10 voor 6 wat auto's moesten blijven staan. Een ejttra boot om 10 over 5 vanuit Vlissingen hielp echter heel wat narigheid uit de wereld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in het maandschrift over oktober aandacht besteed aan het passeren van de 12 miljoen inwoners. In verband met het feit, dat het bereiken van dit bevol kingscijfer in de periode valt, dat ook het 150-jarig bestaan van het konink rijk wordt gevierd, heeft het bureau de loop van de bevolking in de laatste 150 jaar onder de loep genomen. Uit de cij fers blijkt dat de groei van de bevolking in Zeeland sterk is achtergebleven bij die in de overige provincies. De gehele Nederlandse bevolking is in de 150 jaar ineer dan vervijfvoudigd. In 1963 woon den er in Zeeland echter 2Vz maal zo veel mensen als in 1813. De groei van de bevolking bleef even eens achter in Friesland (2% maal) en Groningen (3V2 maal). Zeeland is de provincie met het geringste aantal inwo ners: 286.506 op 1 juli 1963. In 1813 was het inwonertal 111.100. In 1813 kwamen na Zeeland de provincies Utrecht (108.000) en Drente (46.500), die nu respectievelijk 714.039 en 327.188 inwo ners tellen. De loop van de bevolking was in Zee land: 1813: 111.100, 1 januari 1863: 172.249, 1 januari 1913: 236.147 en 1 juli 1963: 286.506. Van 1813 tot 1863 steeg de bevolking in Zeeland met 55 procent (landelijk 55 pro cent) van 1863 tot 1913 met 37 pro cent (landelijk 79 procent) en van 1913 tot 1963 met 21 procent (lande lijk 96 procent). In de periode van 1913 tot 1963 maak ten de provincies Limburg, Noord-Bra bant en Utrecht een belangrijke sprong vooruit met een toename van respectie velijk 161, 145 en 139 procent. Van 1 november 1949 tot 1 mei 1957 nam de bevolking in Zeeland nog toe met 4.1 procent, van 1 mei 1957 tot 1 juli 1963 bedroeg de toename nog slechts 2,7 pro cent. De totale Nederlandse bevolking nam in de eerste periode toe met 10 procent en in de tweede met 8,8 pro cent. mannen besloten daarmee naar boord te roeien. In dat bootje lag slechts één roeiriem, waarmee het zelfs voor zee lieden niet zo'n eenvoudige zaak is om snel vooruit te komen. Halverwege de Oosthaven besloot een van de zeelieden terug te gaan en te onderzoeken of er ergens op de ponton nog een riem lag. Hij kleedde zich uit op een zwem broek na dook in het koude water en zwom terug. Maar er was geen roei riem, ook geen contact meer met zijn kameraden, zodat hij opnieuw te water ging, nu op zoek naar de roeiboot. Die was inmiddels de haven uit gedreven, zodat er voor de achtergebleven ma troos niets anders opzat dan naar een van de pieren te zwemmen. In zijn zwembroekje liep hij naar de Middensluis, waar men hem voor lopig onderdak en een warme jas be zorgde. Rond vijf uur 's morgens, toen hij een beetje was ontnuchterd, ging hij eën luchtje scheppen en werd daarbij prompt door de gemeentepo litie opgepikt en overgebracht naar het politiebureau. Intussen waren zijn kameraden in nog grotere moeilijkheden gekomen. Hun schip lag oostelijk van de haven van Terneuzen en aangezien er een sterke ebstroom liep, dreven zij in noordweste lijke richting af totdat zij strandden op dé Middenplaat tussen Terneuzen en de Braakman. In een novembernacht is het daar geen aangenaam verblijven, zodat de reeds gedeeltelijk ontnuchterde zee lieden er onder de morgen over gingen denken ergens vandaan hulp in te roe pen of althans een poging daartoe te doen. Aangezien hen geen andere midde len ter beschikking stonden, staken ze de kleren van de in Terneuzen achter gebleven collega in brand en begonnen daarmee te zwaaien. Gelukkig voor hen werden deze noodsignalen opgevangen door schipper P. de Rooy, die juist met zijn vaartuig op de garnalenvangst toog. Hij nam de twee gestrande en volko men verkleumde zeelieden aan boord en bracht ze maar meteen over op hun eigen schip in de „oesterput". In de loop van maandagochtend werd het drietal herenigd, waarna zij aan ge meente- en rivierpolitie hun verontschul digingen aanboden en de (geringe) scha de betaalden. Maandagavond besloten ze maar aan boord te blijven... De secretaris van de afdeling Oost Zuid- Beveland van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie heeft tijdens de dezer dagen in café „De Koophandel" te Krab bendijke gehouden vergadering een overzicht gegeven van de zaken, die voor de fruittelers van belang zijn ge weest in het afgelopen jaar. Hij wees hierbij vooral op de nadelige gevolgen van de strenge winter. Als pluspunt staat daar tegenover, dat het weer de fruittelers in de herfst gunstig was gezind. Dank zij het gunstige weer kleurden de appels in het naseizoen nog aardig bij. Voor het voor export be stemde fruit deed in 1963 het eenmalige fust zijn intrede. Het prijzeriniveau was aan de matige kant met uitschieters naar boven voor de goede rassen. Voor verschillende soorten, aldus de heer Van Kruiningen. handhaven de prijzen zich niet, waardoor vele oudere bedrij ven drastische maatregelen moeten ne men om tot vernieuwing te komen van onrendabel geworden rassen. Vervolgens gaf de secretaris een overzicht van de activiteiten van de organisatie in het afgelopen iaar. Wat het ledenaantal be treft deelde de secr., mede dat dit was 2-estegen van 182 tot 191. Hij memoreer de het overlijden van twee leden, de he ren W. J. Visscher te Kruiningen en P. Huissen te Krabbendijke. Het onder wijs had de volle aandacht. Er zijn o.m. drie cursussen gehouden. In de plaats van de heer J. C. Engelse werd in de onderwijscommissie benoemd de heer G. van Kruiningen. In de kascommissie werden benoemd de heren F, Traas en M. D. Schwartz. Bij de periodieke bestuursverkiezing wérden de beide aftredende bestuursle den J. C. Vogelaar en H. van Koeverin- ge herkozen, In de vacature Van Zwe den werd de heer P. Geense benoemd. Na de pauze volgde een lezing door de heer P. Huissen, hoofdassistent bij de riikstuinbouwvoorlichtingsdienst, met als onderwerp „Het belang van wind schermen in de fruitteelt". Spreker be lichtte uitvoerig de voor- en nadelen van de verschillende soorten windscher men en benadrukte de betere tempera turen. waarvan de beschermde boom gaarden profiteren, hetgeen onder an dere van veel belang voor de bloei en de vruchtvorming moet worden geacht. „Ik heb géén politiek, maar een maatschappelijk cabaret". Dit zegt Sieto Hoving, leider van Tingel-Tangel. Deze groep gaf gisteravond een voorstelling in Axel. „Ik zal een voorbeeld ge ven", vervolgt Hoving. „De wo ningnood bijvoorbeeld. Een maatschappelijk probleem, maar zo langzamerhand speelt ook de politiek een grote rol hierin. Maar dan moet men die twee begrippen niet met elkaar verwarren". Sieto Hoving is echt een beetje gepikeerd, want hij heeft een afschuw van eti ketten-opplakkerij. Wanneer men hem dus als poli tiek cabaret bestempelt, dan geeft men zijn werk nogal een smalle basis. Zelf meent hij, dat zijn optreden veel meer omvat dan alleen maar de politiek. Maar de gepikeerdheid is weer snel voorbij. Zat hij zoëven nog op het puntje van zijn stoel, met felle geba ren zijn betoog te onderstrepen, nu gaat hij weer ontspannen zitten en kijkt de wereld met zijn fletsblagwe ogen weer verbaasd in. Een beetje verontschuldigend lijkt het. Alsof hij het niet kan helpen, dat hij vaak de toestanden in ons lieve vaderlandie hekelt op een striemende wijze. Hij strijkt over zijn rossige baard, een van de weinige ijdelheden die hij zich veroorlooft. Hij scheert die dan ook nauwgezet voor de voorstelling. Verder is hij bescheiden, teruggetrok ken, zelfs enigszins wars van de pu bliciteit, een publiciteit, die hij van zeer nabij kent, want Hoving is een paar jaar in de journalistiek werk zaam geweest. Daarna ging hij naar de toneelschool. „Iedereen, die bij ons werkt, heeft op de toneelschool ge zeten", zegt hij. In '57 richtte hij sa men met zijn vrouw Marijke en Henk van Ulsen het cabaret Tingel-Tangel op; Een groep, die in zijn nog vrij korte bestaan een aparte plaats in de cabaretwereld heeft verworven. Het cabaret is in Amsterdam ge vestigd, maar soms trekt hij de pro vincie in. „Dat doe ik graag", zegt hij, „Uw provincie bijvoorbeeld. Een heerlijk publiek, een publiek ook, dat geïnteresseerd is in de politiek. Want het is opvallend, dat de mensen hier over het algemeen meer van de po litiek weten, dan de grote-stadsmen- ...voor de voorstelling scheert hij zich nog even... (Foto P.Z.C.) sen. Misschien hebben ze er hier meer tijd voor. Misschien zijn ze min der oppervlakkig. Ik weet hét niet, maar het is in ieder geval fijn wer ken". „Dat de mensen minder belangstel ling voor de politiek hebben dan vroe ger geloof ik pertinent niet. Ik lach om die mening, vooral ook omdat mijn publiek voornamelijk uit jonge ren bestaat. Zij schijnen van dit soort cabaret te houden. Maatschappelijk cabaret, wel te verstaan", verduide lijkt hij nog eens. De groep bestaat uit een vaste kern van drie leden. Marijke en Sieto Ho ving en Paul Deen, de opvolger van Henk van Ulsen. Het vierde lid wis selt elk jaar. „Waarom weet ik eigen lijk niet", zegt Sieto Hoving, „maar het kwam nu eenmaal altijd zo uit". Conny Stuart heeft bij hem gewerkt, Dini de Neef, Riek Schagen, Maya Bouma enAdèle Bloemendaal. „Officieus" zegt Sieto haastig. Wat denkt hij van televisieoptreden. „Oh, dat doe ik nooit meer" zegt hij, „vroeger gaven wij wel eens een pro grammaatje, maar nadat ik eens een film van ons eigen optreden gezien heb, ben ik zo geschrokken. Als je iets onbelangrijks zei, zag ik een enorm gezicht in het beeld en kwam de clou zag je een miezerig klein pop petje. Nee, als ik voor de t.v. ga op treden, moet ik daar aparte teksten voor kunnen schrijven en wil ik ook de cameraregie in handen hebben. Maar dat kost veel tijd en daardoor geld. Dat hebben ze nu eenmaal niet bij de Nederlandse televisie. Daar kunnen die jongens ook niets aan doen". Sieto Hoving schrijft zijn teksten zelf. „Daar trek ik drie maanden voor uit", zegt hij, „in die tijd spelen we dan ook niet, want dat is me onmoge lijk. Wel verander ik tijdens het sei zoen mijn conferences, die moet ik aanpassen aan de omstandigheden. Ook wijzig ik mijn teksten enigszins als ik naar een andere plaats ga. Om de couleur locale". Alsof hij zich plot seling iets herinnert buigt hij zich naar voren en fluistert. „Hebben ze hier in Axel nog rottigheid. Want an ders moet ik dat straks nog aan het bestuur van de Z.V.U. vragen". Zodoende zorgt hij ervoor zijn pro gramma zo actueel mogelijk te hou den. De kritieken zijn prima, al zeg gen sommige kritici, dat hij in zijn nieuwe programma wat milder is ge worden. „Dat is best mogelijk", meent Hoving, „maar ik heb het zelf nog echt niet gemerkt. Misschien ben ik wat bezadigder geworden". Maar minder geestdriftig in ieder geval niet. „Ik hou van mijn werk. Of dat nou kunst is met een grote of met een kleine „K", als het maar een „k" is". ftAfinAivvwvifwwMWinAAftiwvvtfvvwtfvvtftftnAAftfvvwvvifwvvvvvuvvvtriAAnnnnivMvvvvvifvwvtfuvvvvvMVii De Stichting Zeeland stelt op het ogen blik een onderzoek in naar de omvang van en de behoefte aan beroepsoplei dingsmogelijkheden in de vorm van avondonderwijs en cursussen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit gebeurt in het kader van de werk zaamheden van een door het Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zee land ingestelde „Werkgroep Zeeuwsch- Vlaanderen". Om tot een zo goed moge lijk overzicht te komen stelt het Provin ciaal Opbouworgaan naast een steek- proefenquête onder de bevolking, een enquête in onder het bedrijfsleven. On der beroepsopleiding wordt verstaan ad ministratieve opleidingen als steno-ty pen, handelscorrespondentie, staatsprak- tijkdiploma, boekhouden, alsmede tech nische opleidingen als avondambachts school, cursus lastechniek, opleiding chemisch analist enz. Tijdens een bezoek aan zijn zomerhuis „de Vlucht" aan de Badweg te Haam stede, ontdekte de eigenaar, dr. J. V„ chirurg te Breda in een der vertrekken een verrekijkerfoudraal. Nadat de rijks politie was gealarmeerd, bleek dit het foudraal te rijn van de verrekijker die onlangs bij de fam. De J. uit hun villa aan de Badweg werd gestolen. Hieruit bleek dus dat de beide reeds gearres teerde jongelui uit Rotterdam ook de woning van dr. V. hadden bezocht. Een onderzoek bracht aan het licht dat de inbrekers flessen drank hadden aange broken. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de woning van de heer C. T. wonende aan de Vondellaan te Bergen op Zoom. Vermoedelijk heeft men zich toegang tot de woning ver schaft met een valse sleutel. Een kast deur werd geforceerd en uit een in de kast staand geldkistje werd een bedrag van 6000 ontvreemd. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het kandi daatsexamen psychologie de heer J>. A. Baas te Sluis. WISSELVALLIG WEEK. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 11 tot 14 graden. ZON EN MAAN 13 november Zon op 07.54 onder 16.53 Maan op 04.29 onder 16.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2