Middelburgse gedurende de kermis in 't vervolg week na Pinksteren Muziekschool-tekort in raad van Hulst Conferentie leiders zondagsschool in Goes Vlaamse federalisten betogen in Antwerpen Expositie en inleidingen PLEIDOOI VOOR HERVORMING VAN GEVANGENISWEZEN IN NEDERLAND Kermisvakbonden er mee akkoord BEZWAREN VLISSINGEN TWEE MOGELIJKHEDEN WALCHEREN Opper A. de Jager te Zaamslag 25 jaar in politiedienst NOORD-ZEELAND Jongen stak plotseling weg over: aangereden door bromfiets Twaalf procent meer A.O.W. en A.W.W. Belgische treüer vergaan - alle opvarenden gered Honderdduizend mensen op de been Derde mars op Brussel is in voorbereiding NA VLISS1NGSE BEZWAREN Bevestiging en intree ds. J. G. A. Abbringh te Arnemuiden Jaarvergadering van volkstuinvereniging „Levenslust" VERGOEDINGEN AAN DE ORDE Zeeuws K.V.P.- bestuur verdeelde functies INJECTIE VOOR HET WERK Gezin Bestrating-riolering industrieterrein op 434.000 geraamd AGFNDA Jaarvergadering Groene Kruis Bruinisse Raad Poortvliet komt bijeen Officiële oublikatie Winterprogramma schietvereniging Vallende biet veroorzaakt op Vlakebrug ongeluk Goese echtpaar 65 jaar gehuwd E.H.B.O.-cursus voor de jeugd in Goes Devaluatie van de Kongolese frank Duitsers met buit van 3 ton naar Nederland gevlucht Actiecomité Meer geëist RECLASSERING OVER VRIJHEIDSSTRAF Nog ruimte voor experimenten Weekendstraf Open gesticht Marktberichten Beveiliging MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van b. en w. zal de Middelburgse kermis in het vervolg ge houden worden in mei, namelijk van de zaterdag vóór Pinksteren tot de donder dag daaropvolgend. In hun voorstel aan de raad merken b. en w. op, dat de kermisvakbonden una niem hiertoe geadviseerd hebben, temeer omdat het arbeidsveld voor de kermis exploitanten in die periode nog gering is. Ook de Middelburgse Middenstands centrale zou een kermis tijdens de pink- sterweek toejuichen, aangezien daar door het marktterrein in het seizoen ge heel ter beschikking komt voor de toe risten. Het houden van een pinksterker- mis schept voorts voor het verkeer min der problemen dan 's zomers, zo merkt het college verder op. Als een bezwaar zou kunnen worden aangemerkt, zo vervolgen b. en w. dat de Markt op Pinksteren niet meer gebruikt kan worden voor toog- dagen en muziekconcoursen. B. en w. zijn echter van oordeel, dat voor dergelijke evenementen het Abdij plein en na verloop van tijd het nabij de Dam aan te leggen plein beter dienst kunnen doen. De vervroeging van de Middelburgse kermis hebben b. en w. voorgesteld om dat het gemeentebestuur van Vlissingen bezwaren heeft gemaakt tegen het be sluit van Middelburg om de kermis zo danig te verzetten, dat voor de exploi tanten de mogelijkheid word geopend ook deel te nemen aan de kermis o.a. in Eindhoven. Daardoor zou ook het ge halte van de Middelburgse kermis be- Na twee jaar vacant te zijn geweest, heeft de hervormde gemeente van Arne muiden weer een eigen predikant. Zon dag is ds. J. G. A. Abbringh van IJssel- muiden als zodanig bevestigd en zondag middag deed hij zijn intrede. Speciaal om het de eigen kerkleden mogelijk te maken de hervormde intrededienst bij te wonen, had de gereformeerde kerk van Arnemuiden haar middagdienst naar de avonduren verplaatst. Na voorzang der gemeente van psalm 135 vers 1 en 3, preekte de bevestiger, ds. J. van Sliedregt uit Baarn, naar aan leiding van 2 Cor. 4 vers 7. Na de be vestiging liet ds. Van Sliedrecht ds. Ab bringh toezingen vers 1 van psalm 20. Waren er voor de morgendienst al ruim 600 belangstellenden, de middagdienst werd bezocht door 7 a 800 kerkgangers. In deze dienst vormde psalm 84 vers 1 en 5 de voorzang. Als tekst voor zijn predikatie had ds. Abbringh gekozen Joh. 1 vers 29b. Als eerste werd ds. Abbringh na de dienst toegesproken door burgemeester A. Hack van Arnemuiden namens het gemeentebestuur. Tweede spreker was ds. J. A. van Boven uit Middelburg na mens de classis en de ring. Vervolgens voerde een ouderling uit IJsselmuiden het woord, waarna sprak ds. G. S. Oe- gema, gereformeerd predikant te Arne muiden. Ds. Oegema liet ds. Abbringh toezingen psalm 119 vers 7. De heer J. P. de Jonge, hoofd van de bijzondere la gere school, feliciteerde de nieuwe pre dikant en de heer J. Marteijn, president- kerkvoogd sprak namens de notabelen, wat ouderling J. van Belzen nog deed nemens de kerkeraad. Deze liet de pre dikant toezingen psalm 119 vers 9. In zijn dankwoord betrok ds. Abbringh kandidaat v. d. Bank uit Veenendaal, die vaak de prediking des Woords en het jeugdwerk waarnam tijdens de tijd, dat de predikantenplaats vacant was. ter kunnen worden. Vlissingen had daar tegen bezwaar, omdat de kermissen in beide steden dan enkele dagen zouden samenvallen. Ged. Staten achtten de Vlissingse bezwaren gegrond, maar om dat Middelburg het vorig jaar reeds vér gaande voorbereidingen had getroffen ging het provinciaal college met de re geling akkoord, echter alleen voor 1963. In 1964 zou een nieuwe regeling ge creëerd moeten worden. De beslissing van G.S. was voor Middelburg teleurstellend, zo beto gen b. en w., temeer omdat de in schrijvingen in 1963 van dien aard waren, dat gerekend kon worden op een kwalitatieve verbetering van de kermis. En hoewel de eerste kermis dag samenviel met de laatste dag van de Vlissingse kermis, waren de kermisexploitanten toch tevreden over de resultaten „Een betreurens waardig feit is", aldus verklaart het college, „dat wij niet hebben voor zien, dat de kermissen in Middelburg en Vlissingen zoveel keren zouden samenvallen". Teneinde uit de impasse te geraken hebben zij overleg gepleegd met Vlis singen en de vertegenwoordigers van alle kermisvakbonden. Het resultaat van dit overleg is geweest, dat de kermis in Middelburg zou moeten worden ver vroegd. Daarvoor waren 2 mogelijkhe den: a: de kermis zodanig vervroegen, dat aansluiting zou worden verkregen op de kermissen in Vlissingen en Eindhoven, of b: de kermis te houden in mei, even tueel gecombineerd met de Pinksteren. Aanvankelijk wilden b. en w. de voorkeur geven aan de eerste moge lijkheid, maar de hieraan verbonden bezwaren waren van dien aard, dat het standpunt van b. en w. moest worden herzien, omdat o.a. de Mid delburgse kermis steeds zou samen vallen met belangrijke kermissen in Delft en Dordrecht, terwijl de datum van de Vlissingse kermis niet altijd de mogelijkheid biedt om de kermis sen van Middelburg, Vlissingen en Eindhoven op elkaar te laten aan sluiten. Uiteindelijk hebben b. en w. dus voor de mei-kermis geadviseerd. Als de raad daarmee akkoord gaat, wil len b. en w. 3000 van de totaalop brengst van de kermisgelden uittrekken voor het maken van reclame teneinde de gewijzigde datum zo algemeen mogelijk bekend te maken. VLISSINGEN De volkstuinvereniging „Levenslust" te Vlissingen heeft vrijdagavond in het „Scheldekwartïer" haar jaarlijkse leden vergadering gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer J. van den Buuse, werd het huishoudelijk gedeelte aanvan kelijk vlot afgewerkt. Uitvoerig werd er heen en weer gepraat over het al dan niet verhogen van de jaarlijkse contri butie met een vrijwillige bijdrage. Op de landelijke congressen was gebleken, aldus voorzitter Van den Buuse, dat deze verhoging wenselijk is in verband met de extra-kosten die de administra tie en het daarbij betrokken personeel vragen. Van het zittende bestuur traden vier le den af, waarvan alleen de penningmees ter, de heer J. H. Geertse zich herkies baar stelde. De twee overige aftredende leden vormden de disciplinaire commisie. die in zijn geheel aftrad nadat er vanuit de vereniging ernstige kritiek was gele verd op het optreden van deze com missie. Deze kritiek werd door de voor zitter echter ontzenuwd. In het bestuur werd de penningmeester herkozen, ter wijl voor de overige drie plaatsen slechts twee kandidaten beschikbaar waren, t.w. de heren L. Geertse en J. Lafleur, die met algemene stemmen werden be noemd, de vierde open plaats werd niet bezet. Na het benoemen van een kas- commisise was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 7 nov.: Luise Bergmann van Gent. Anni Liebisch van Ant werpen. Dollard van Sluiskil. 8 nov.: Franka 2 van Antwerpen. Makkum van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen op 7 nov.: Spi rit van Ipswich. Bennekom van Rotterdam. Veritas van Londen-Gent. Nanning Buisman van zee-Gent. Appingedam van Le Havre. 8 nov.: Witmarsum van Hamburg. Oranjestad van Amsterdam. Superior Producer van Great Yarmouth. Spes Major van Leningrad- Gent. Oberon van Rotterdam. Flores van Kingslynn-Gent. Aretures van zee-Terneu- zen. Gepasseerd van Antwerpen op 7 nov.: Algo- rab naar Rotterdam. Ares naar Amsterdam. Ouwerkerk naar Amsterdam. Donau naar Dublin. Henny T. naar Zweden. Batavier 3 naar Rotterdam. Kilo naar Liverpool. Zwar- tewater naar Esbjerg. 8 nov.: Peter naar Dundalk. Tide naar zee. Polaris naar Ran- ders. Alert naar Ipswich. Ida Jacoba naar Kalmar. AAGTEKERKE Raad vanavond bijeen De gemeenteraad van Aagtekerke komt vanavond maandag om zeven uur bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1964 en de vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan „Kom oost". Tevens zal de raad het krediet in rekening-courant voor 1964 vaststellen. Voorts komt op de agenda voor de benoeming van een lid in het college van beheer voor het wegschap Walcheren. KOUDEKERKE Jaarvergadering vrouwenvereniging Onder leiding van mevrouw Elshout Bos hield de gereformeerde vrouwen vereniging te Koudekerke dezer dagen in hotel „Walcheren" haar vijftiende jaarvergadering. De kringpresidente mevrouw V. d. PuttePolderman sprak over „Hoe leven wij?" De verdere avond werd gevuld met zang en declamatie. OOSTKAPELLE Raad komt bijeen Dinsdag 12 november komt de raad van de gemeente Oostkapelle 's avonds om half acht in vergadering bijeen. Op de agenda komen onder meer de vol gende punten voor: het slopen van di verse panden in het plan-kom, een wij ziging in de verordening op de straat belasting, verlenging van de rekening courant overeenkomst en de aanbieding van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964. Opperwachtmeester A. de Jager, post- commandant van de rijkspolitie te Zaamslag, is zaterdagavond in het Zaanislagse gemeentehuis gehuldigd bij zijn 25-jarig jubileum als politieman. Burgemeester J. van Wijk memoreerde daarbij de carrière van de jubilaris, die als sergeant-titulair voor zes jaar in vrijwillige dienst ging in 1938. Veertien juni 1940 moest de heer De Jager zijn dienstverband verbreken op last van de bezetter. Na twee en een half jaar te hebben gediend bij de marechaussee, kwam de heer De Jager op 1 maart 1943 als wachtmeester bij de toenmalige staatspolitie. Op 1 januari 1946 ging hij over naar het korps rijkspolitie. Zijn eerste standplaats was Stadskanaal, waarop een reeks andere gemeenten in het noorden van ons land volgde. Burge meester Van Wijk constateerde, dat de heer De Jager, die Fries van geboorte is, zich thuisvoelt in de Zeeuws-Vlaamse samenleving. Een heuglijk feit bij dit ju bileum noemde hij het betrekken van een nieuwe woning door de postcommandant, vandaag maandag. Namens het ge meentebestuur overhandigde de burge meester meVrouw De Jager een bloem stuk. Voor het district Middelburg van de rijkspolitie sprak kapitein W. D. Lan- ting uit Middelburg, die een enveloppe met inhoud aanbood. De groepscomman dant van de groep Hontenisse, adjudant A. de Ruijter, overhandigde de jubilaris namens de groep en de reservepolitie twee boeken. Voor mevrouw De Jager had hij een boeket. Opperwachtmeester W. P. de Visser uit Sas van Gent sprak als voorzitter van de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de bond van christelijke politieamb tenaren in Nederland. Hij schonk een boekebon en overhandigde de gebruike lijke gratificatie. In zijn dankwoord zei opper De Jager, dat Zaamslag de politie altijd een goed hart toedraagt. Oud-burgemeester H. D. Trimpe van Zaamslag roemde nog de goede samen werking, die tussen overheid en politie bestaat Het bestuur van de Zeeuwse K.V.P., kring Middelburg, heeft na de verkie zing op 19 oktober, zaterdagmiddag tij dens een vergadering in het Slot Oosten de te Goes de bestuursfuncties ver deeld. Naast voorzitter P. Molthoff wer den tot vice-voorzitters gekozen de he ren A. C. de Kooning te Lewedorp en Ch. Bukkens te Sluis. Als opvolger van de heer E. Lansu werd tot secretaris benoemd de heer P. Einwachter te Aar denburg. De heer F. C. Mechelinck te Terneuzen werd tot tweede secretaris gekozen. De heer M. Steyn te Ovezande blijft de financiën beheren. Tot plaats vervangend lid van net partijbestuur werd bënoemd de heer P. Einwachter. Een kringpropagandaleider werd niet benoemd." In plaats daarvan is een zgn. propagandateam gekomen, waarin zit ting hebben mevrouw G. Koopmans- Nelissen te Goes en de heer F. dé Waal te Graauw. Mogelijk wordt dit team in de toekomst uitgebreid met nog enkele leden. In verband met de korte tijd van voor bereiding is het op 23 november ge plande afscheid van mr. dr. A. J. J. M. Mes als voorzitter en van E. Lansu als secretaris-propagandaleider verplaatst naar 21 december a.s. Met een expositie en een reeks van korte, kernachtige inleidingen zijn de Zeeuwse zondagsschoolleiders en -leidsters zaterdag opnieuw ge- inspireerd op het zondagsschool werk. De „injectie" werd gegeven in de „Prins van Oranje" te Goes: daar hield de Nederlandse Zon dagsschoolvereniging een van haar regionale najaarsconferenties. Een bijeenkomst, die werd bijgewoond door ruim tweehonderd leiders en leidsters, in de middaguren ver sterkt met enkele tientallen ouders van zondagsschoolkinderen. Tal van facetten van het werk kwamen aan de orde: de voorlichting, opvoeding en oecumene, „Wat doet uw kind op de zondagsschool", „Het gebed met en voor de Kinderen". En daarnaast was er een bespreking van de N Z.V.-liturgies voor het aanstaande kerstfeest onder leiding van de adjunct-directrice van de N.Z.V., mej. T. de Vries, alsmede samenzang. Het avondprogramma werd gevuld met de vertoning van de film „De Vreemde ling", die het conflict tussen het geloof van kinderen en volwassenen in beeld brengt. Na zijn openingswoord behandelde ds. J. W. van Kooten, die als voorzitter van de Zeeuwse conferentie optrad, een zaak, waar de zondagsschoolleiding elke week mee in aanraking komt: de voorlichting, het doorgeven van het evangelie aan de k'hderen. Hij vond het van belang om dit werk zodanig te brengen, dat het aansluit bij het kind-van-nu. „Het is belangrijk om het contact met de kinde ren te handhaven door middel van de moderne hulpmiddelen", zo meende hij. Twee inleiders, mevrouw Koster-Beun uit Goes en de directeur van de N.Z.V., de heer A. Kroese, zetten de schijnwer per daarna op een actueel onderwerp: „Opvoeding en oecumene". Mevrouw Koster behandelde deze zaak buiten het kerkelijke vlak. Zij sprak met name over de oecumene naar aanleiding van ras sendiscriminatie en de hulp aan slacht offers van natuurrampen bijvoorbeeld. „We moeten het kind tot een levend besef van de oecumenische houding bren gen", zo hield zij haar gehoor voor. „Dat kan onder meer door hen voor te lich ten over en zorg te tonen voor die „an dere mens". De heer Kroese meende, dat de zondagsschool wel degelijk de taak heeft om ook op kerkelijk gebied oecu menisch op te voeden. „Er is tussen al die kerken een ontmoetingspunt: het ge loof in God", zo stelde hij. De heer Kroe se wees erop, dat het werk van de zon dagsschool ook gemeenschapsvormend moet zijn. Het uitdragen van de oecu menische gedachte moet naar zijn me ning vooral gebeuren op de juiste tijd, bij kerkelijke of wereldlijke gebeurtenis sen op dit vlak. In de jongste vergadering van de raad van Hulst is de reeds eerder behandel de kwestie over het verlenen van scha devergoeding aan de heer E. Blom- maert ter sprake gekomen, wiens var- kensfokkerij en mesterij moet wijken voor gemeentelijke doeleinden (parkeer plaats). De heer Blommaert had des tijds f 30.000 gevraagd, terwijl nu door b. en w. een nota was opgemaakt, waaruit bleek dat betrokkene een winst met zijn bedrijf maakt van f 2820 per jaar. Een voorstel hadden b. en w. evenwel achterwege gelaten. Het was dus aan de raad om hierover van gedachten te wisselen en opnieuw kwam de heer Pica vet (door de heer Blommaert als deskundige aangewezen) met een voor stel. Na een uitvoerige uiteenzetting over te derven inkomsten wegens fok ken, mesten en verder handel drijven kwam hij tot een bedrag van f 15.000. Vrij algemeen was men het er over eens dat er een bedrag op tafel moet komen; alleen over de kwalificatie schadevergoeding of tegemoetkoming en over de hoogte werden nogal wat woorden gewisseld. Ten slotte werd het voorstel Picavet aanvaard met tien stemmen voor en die van wethouder Martens, die dit te ver ging, tegen- Middelburg City: West Side Story, 21 uur, 14 jaar. Van Benthem en Jutting: expo sitie reisschetsen en ceramiek 918 uur. Vlissingen Alhambra: West Side Story, 20 uur. 14 iaar. Goes Grand: West Side Story, 19.30 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Luxor: De veroveraar van Corinthe, 20 uur, 14 laar. Sas van Gent Olympia: Muiterij op de Bounty, 20 uur, 14 jaar. Axel Centrum: Tingel-tangel, 20 uur. Na inning van de lesgelden van Huisterse leerlingen aan de Zeeuwse Muziekschool bestaat een tekort van f 4987, terwijl de maximum bijdrage der gemeente destijds is bepaald op f 4000. Voorgesteld en aangenomen werd het voorstel hierin geen veran dering te brengen. Mochten door deze gelimiteerde bij drage van de gemeente niet alle leer lingen worden toegelaten, dan moet volgens de toelichting van de raad maar een selectie, gebaseerd op muzi kale aanleg en geschiktheid, worden toegepast. Burgemeester Lockefeer zei over deze aangelegenheid met de heren van de muziekschool een onderhoud te hebben gehad, waarbij bij hem de ge dachte heelt gespeeld om subsidiebij- dragen te vorderen van ouders met een behoorlijk inkomen. Met die teruggevor derde bijdrage zouden dan andere leer lingen worden geholpen. De raad gaf burgemeester Lockefeer machtiging deze gedachte eens te lanceren bij het bestuur van de stichting Zeeuwse Muziekschool. De vereniging „Kaspor- go" uit Goes, zo bleek uit de de inge komen stukken, wil in 1964 in Hulst een internationale dag organiseren. De kosten voor Hulst zullen ongeveer f 2700 bedragen. Uit voorbesprekingen is ge bleken, dat de veertien Huisterse Ho recabedrijven te zamen f 113 op tafel willen leggen en dat het gemeentelijk aandeel zou neerkomen op circa f 1800. De beide wethouders. Brand en Martens, en het raadslid W. Boon, vonden deze bedrage belachtelijk. Wethouder Brand wiide eerst meer geld zien van de Ho- recamensen, eer hij zijn steun aan deze aangelegenheid zal geven. Overigens zal deze zaak eerst tijdens de begro tingsbehandeling definitief aan de orde komen. De meerderheid van de raad was in principe niet tegen het evenement als zodanig. Besloten werd, dat de in schrijving voor uitvoering van bestra ting- en rioleringswerken in het indus trieterrein beperkt blijft tot de firma Koster en Visser uit Waddinxveen. Het werk is geraamd op f 434.000. Voorts werd besloten enkele percelen grond aan te kopen ter realisering van de uitbrei dingsplannen Noord en Oost II en de aan'eg van een verbindingsweg tussen beide plannen. Principieel werd aanvaard het ontwerp partiële wijziging van het uitbreidingsplan West. Het is de bedoe ling, dat daar een garagebedrijf met een aantal autoboxen zal verrijzen. Donderdagavond hield de afd. Bruinisse van het Groene Kruis haar jaarverga dering onder leiding van de voorzitter de heer J. D. de Korte. Uit het jaar verslag van de secretaris-penningmees ter bleek, dat 1962 rustig was verlopen. In de loop van 1963 vertrok zr. Oranje naar Breda. In haar plaats kwam zr. J. Krijger De aftredende bestuursleden, dr. K. v. Leeuwen en W. v. d. Have, werden herkozen. De rekening sloot met een nadelig saldo van 2300. Daarom was contributieverhoging noodzakelijk. Hiervoor was in 1962 volmaakt verleend. Deze keer was men van de gewone gang van zaken afgestapt en werd een film gedraaid over de gevaren die onze kin deren bedreigen. Voorts werd een film over de reuma vertoond. Dr. v. Leeuwen gaf bij beide films de nodige toelich ting. Zuster Kloet uit Goes, die als pro vinciaal verpleegster speciaal belast is met het werk van de reumapatiënten in Zeeland, vertelde van haar werk. De kosten kunnen gedragen worden door sociale zorg, het reumafonds en door aandere instanties. Nadat de voorzitter zijn voldoening er over had uitgespro ken, dat zoveel vrouwen tegenwoordig waren, sloot de secretaris de vergade ring met dankzegging. Dinsdagvoormiddag om half elf zal de gemeenteraad van Poortvliet bijeenko men. De agenda vermeldt de vaststelling van de gemeentebegroting, de begroting voor het gemeentelijk woningbedrijf en de goedkeuring van de begroting van het Algemeen Armbestuur voor het jaar 1964. Deze begrotingen zijn de raad in de vergadering van 27 september aan geboden. De gemeentebegroting sluit met een raming op onvoorziene uitga ven van ruim 2000. Enkele leden van de commissie van onderzoek hebben be zwaren geuit tegen de raming voor het onderhoud van het sportterrein, de toe kenning van kolentoeslagen, de subsidie aan de Zeeuwse muziekschool en de sub sidie voor de Thoolse fokveedagen. Voorts zijn aan de orde de beschikbaar stelling van het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs voor het jaar 1964. Voorgesteld wordt het bedrag te bepalen op 58,37. Ten opzichte van het vorige jaar betekent dit een verho ging van bijna 10,Deze verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door de daling van het leerlingenaantal. De exploitatiekosten vande nieuwe school liggen vrijwel op hetzelfde vlak als in de oude school. Bij de voorlopige vaststelling van de uit gaven van het openbaar lager onderwijs over de jaren 1958 t/m 1962 blijkt dat de beschikbaar gestelde bedragen niet zijn overschreden. Zodoende moet ook aan het bijzonder lager onderwijs geen extra uitkering worden gedaan. VLISSINGEN. B. en w. van Vlissingen; gelet op artikel 39, tweede lid, van de wet autovervoer per sonen; brengen ter openbare kennis; dat hun college bij zijn besluit van 23 oktober 1963 aan de heer J. van der Meule te Vlis singen tot en met 31 december 1964 een vergunning voor ongeregeld vervoer van in de gemeentelijke sociale werkplaats werkza me personen ^eeft verleend. Vlissingen, 4 november 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, B. KOLFF POORTVLIET Het bestuur van de schietvereniging te Poortvliet is vorige keek bijeen geweest om het programma op te stellen voor het winterseizoen 1963-1964. In de voor afgaande jaren werd gedurende de win terperiode steeds geschoten in het gym nastieklokaal van de o.l. school. Dit lo kaal wordt thans gesloopt, teneinde een geheel nieuw gymnastieklokaal te kun nen bouwen. Voor het a.s. winterseizoen heeft de schietvereniging echter de be schikking kunnen krijgen over de nieu we constructiewerkplaats en smederij van de fa. Mullie aan de Paasdijkweg. De wedstrijden zullen daar elke maan dagavond, te beginnen met vandaag, worden gehouden. Deze wedstrijden wor den gehouden in het kader van de Zeeuwsche schietbond. De 9-jarige T. van P. uit Vlissingen is zaterdagmiddag gewond, toen hij plot seling de ventweg van de Paul Kruger- straat te Vlissingen overstak en daarbij werd aangereden door de bromfiets van R. E. van M. uit Middelburg. De knaap kreeg een hoofdwond en moest ter ob servatie worden opgenomen in het St.- Josephziekenhuis te Vlissingen. Een van een vrachtauto vallende biet is zaterdagmorgen op de Vlakebrug bij Hansweert oorzaak geworden van een verkeersongeluk, waarbij twee mensen gewond werden en een personenauto totaal werd vernield. Het ongeluk gebeurde 's morgens om kwart over zes. Een uit de richting Kruiningen over de Vlakebrug rijdende Franse personenauto botste tegen de betonnen muur langs de brug, nadat een hem tegemoet rijdende vrachtauto bij het passeren vermoedelijk een biet verloor, die tegen de voorruit van de personenauto vloog. Het glas werd zodanig vernield, dat de bestuurder geen uitzicht meer had. De beide inzit tenden va.n de personenauto J. M. G. uit Joinyllle en M. R. V. uit St.-Maur liepen hoofd- en beenwonden op. Op ad vies van dokter P. Allewijn werden zij per ambulance naar het St.-Joannazie- kenhuis in Goes overgebracht. De be stuurder van de vrachtauto merkte het ongeluk niet op. Een ander ongeluk in Kruiningen om kwart voor twaalf leverde twee licht beschadigde auto's op. Op de kruising Veerweg-Blauwenhoefsedijk kwam een door A. J. B. uit Kruiningen bestuurde vrachtauto, die links wilde afslaan, in botsing met de personenauto van C. J. K. uit Zierikzee, die de vrachtauto op de kruising wilde passeren. Er waren geen persoonlijke ongelukken. In de kring van familie en kennissen hebben, zoals gemeld, de heer en me vrouw P. D. Touw en M. Touw Holle- stelle hun 65-jarig huwelijksfeest ge vierd. Het feestelijke feit bleef echter niet helemaal tot de eigen kring be perkt. Ook de gemeente Goes gaf acte de présence. De drie wethouders, mr. J. G. v. d. Burgt, drs. J. Dijkgraaf, de heer J. S. Visscher en secretaris M. J. Tailiie kwamen het jubilerende echt paar namens het gemeentebestuur de hand drukken. Zij boden daarbij een bloemen- en een fruitmaand aan. Bur gemeester mr. F. G. A. Huber was ver hinderd. De middagbijeenkomst was met het oog op de aanwezigheid van verschil lende ouders van zondagsschoolkin deren toegespitst op onderwerpen, die de familie raken. De ouders konden volgen, hoe men de beide liturgies voor het aanstaande kerstfeest door nam. Zij werden verder bij het zon dagsschoolwerk bepaald door het kind op de zondagsschool en het ge bed met en voor kinderen. Mej. T. de Vries noemde als het kern punt van de zondagsschool het vieren van de zondag, „het teken van de be» vrijde mens". Zij wees er op, dat dit alleen maar kan als het ook vanuit het gezin gebeurt. „Tussen zondagsschool en een gezin moet een samenspel zijn", zo meende zij. De heer Kroese stond in zijn benadering van het gebed met en voor de kinderen uitvoerig stil bij het karak ter en het doel van het gebed. „Het moet een brug naar de veranderingen in ons leven zijn", aldus stelde hij. Vanuit dit oogpunt behandelde hij het gebed voor de kinderen. De diverse inleidingen, die tijdens deze conferentie aan de orde kwamen, ga ven stof voor nabespreking. Er werden voorts enkele dia's vertoond over „Uw kinderen op onze zondagsschool". Voor het begin van de conferentie en in de pauzes was er gelegenheid om een kijkje te nemen in de foyer, waar de N.Z.V. tal van hulpmiddelen bij het zondags schoolwerk zoals grammofoonplaten, flanelborden, muziekinstrumenten, boe ken en platen had tentoongesteld. Voor bijna zeventig jongens en meisjes van 14 en 15 jaar uit het westelijk deel van Zuid-Beveland is vrijdagavond een nieuwe jeugd E.H.B.O.-cursus begonnen. In het „Slot Ostende" te Goes woonden de jongelui, die zich bij de afdeling Zuid-Beveland West van het Ned. Rode Kruis voor deze cursus hebben opgege ven de eerste „les" bij: een voorlich tingsavond, waarop ook de diploma's aan een aantal leden van Rode-Kruis- colonnes en reeds „afgezwaaide" jeugd- cursisten werden uitgereikt. Na een welkomstwoord van de functio naris voor het Jeugd Rode-Kruiswerk in de afdeling, mevrouw H. Naezer uit Goes, gaf de kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland, de heer A. D. Constandse, de jongelui een beeld van het werk, dat deze organisatie doet. Met name kreeg daarbij uiteraard het werk van de Jeugd Rode Kruis de aandacht. Ten slotte was er als ontspan ningsonderdeel op deze eerste bijeen komst, een film: de jongelui volgden geamuseerd de avonturen, die de „dikke en de dunne" beleefden in hun rolprent „Vrolijke Vrienden". De voorzitter van de Rode-Kruisgroep in Goes, de heer C. van Liere reikte de diploma's uit aan de zeven jongelui, die de laatste jeugd E.H.B.O.-cursus met goed gevolg aflegden en de colonneleden, die hun cursus met succes hebben gevolgd. De namen van de geslaagde Rode-Kruis- colonneleden zijn: mej. H. J. Blanken burg, Nieuwdorp; mej. J. Wondergem, Nieuwdorp; mej. H. J. Kolijn, mej. A. J. Rijk, mej. M. Derksen, mevrouw G. Wijnobel-van Leeuwen en mevrouw D. J. de Jonge-de Leeuw, allen te Goes en de heer M. de Vlieger, 's Heer Hendriks kinderen. De jongelui, die het E.H.B.O.- diploma van de jeugdcursus behaalden, waren: G. J. de Rooy, J. Tholenaar, H. Korstanje, A. Luteijn, D. Luteijn, H. Maas en H. de Kok. (Van onze parlementaire redactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft in een brief aan de Tweede Kamer medege deeld, dat zijns inziens de uitkerin gen voor de A.O.W., de A.W.W., de interimwet voor invaliditeitstrek- kers en de kinderbijslagwetten per 1 januari met twaalf percent moe ten worden verhoogd. Tien percent daarvan liggen parallel aan de tweemaal vijf percentloonsver hoging, waarover in de Stichting van de Arbeid een akkoord is bereikt. De stichting heeft tot deze optrekking ge adviseerd. De minister meent echter, zo deelt hij in de brief mede, dat met deze tien percent niet kan worden volstaan. Sinds de laatste verhoging van de so ciale uitkeringen aan de hand van het loon-indexcijfer van 31 mei jl. is dit cij fer opnieuw gestegen, met tussen de 1 en 2 percent. De minister wil op grond van deze berekening de verhoging van de sociale uitkeringen niet stellen op tien, maar op twaalf percent. Hij kondigt een wetsontwerp in deze geest in zijn brief aan. Tevens deelt hij mede, dat de voorgenomen uitkerings verhogingen gepaard moeten gaan met enige premieverhogingen, die echter pas per 1 april 1964 kunnen ingaan. Premier Adoela van Kongo heeft zater dag een herziening van het geldstelsel in het land aangekondigd, die neerkomt op een devaluatie van de Kongolese frank. De premier vermeldde in zijn radiotoe spraak de nieuwe koers niet. maar naar van de zijde van het internationale mo netaire Fonds in Washington werd ver nomen, wordt de koers van de Kongo lese frank tegenover de dollar die nu 64-1 bedraagt, onder het nieuwe stelsel 150-1 voor aankoop en 180-1 voor ver koop. Dit grote verschil tussen aan- en verkoopprijs geeft de Kongolese re gering extra inkomsten die gebruikt kunnen worden om de enorme tekorten in de staatshuishouding, die nu 1,4 mil jard frank per maand bedragen, terug te brengen. Een treiler uit Zeebrugge, de Zephvr (Z-226) is gisteravond op 22 mijl ten westen van Zeebrugge gezonken tijdens ruw weer, doch de vijf opvarenden zijn overgenomen door een andere Belgische vissersboot, de Achiel (0-457) uit Oostende. De 0-457 wordt vanochtend te Oostende verwacht. Naar thans eerst bekend Wordt is woens dagavond 30 oktober jl. op het vliegveld te Dusseldorf een vier kilogram wegend pakket inhoudende een bedrag van 330.000 D.M. welk bedrag was bestemd voor een bankinstelling in Dusseldorf, spoorloos verdwenen. Verdacht van deze diefstal wordt de 23- jarige Werner D„ die op genoemd vlieg veld met het lossen van het vliegtuig was belast en sedertdien is verdwenen. Hij heeft zich het geldpakket toege- eigend. Om geen argwaan te wekken heeft hij de begeleidende vrachtlijst ver nietigd en een nieuwe vrachtlijst opge maakt zonder daarop echter het verdwe nen geldpakket te vermelden. Eerst op maandag 4 november jl. werd de ver missing van het geld op de bank ont dekt. Na de verduistering is de vlieg veldemployé naar zijn 27-jarige vriend, de taxichauffeur Horst S., gegaan waarna zij samen per taxi naar de Keul se Barrière bij Venlo zijn gereden. Met een vrachtauto zijn zij vervolgens door gereden naar het station te Venlo. In een hotel hebben zij hier enige tijd ver toefd. Na het hotel te hebben verlaten heeft het tweetal een taxi besteld waar mee zij naar Nijmegen reden. Ook hier zijn beiden aan het station uitgestapt en sindsdien zijn de jeugdige Duitsers met hun buit spoorloos verdwenen. De Duit se politie heeft inmiddels een aanzien lijke beloning uitgeloofd voor diegene die aanwijzingen kan geven, welke kun nen leiden tot aanhouding van de daders en in beslagname van het verdwenen geld. De Sinjorenstad is gisteren getuige ge weest van een massademonstratie zoals Antwerpen er nog nooit een gezien heeft. Ongeveer 100.000 betogers uit alle delen van het Vlaamse land waren bij eengekomen om te getuigen van hun wens België tot een federale staat te maken met gewestelijk zelfbestuur voor Vlaming en Waal. Dit verlangen leeft eveneens onder een deel van de Walen en een kleine Waalse delegatie van ongeveer 50 man, harte lijk begroet door de toeschouwers, droeg dan ook de Waalse haan te midden van de honderden Vlaamse leeuwenvlaggen. De reusachtige optocht die geheel zon der incidenten verliep zal waarschijnlijk gevolgd worden door een „derde mars op Brussel" welke dan een voorlopige climax zou zijn in de campagne om aan het nu al generaties lang voortziekende Belgische bevolkingsprobleem een op lossing te geven. De federalisten, georganiseerd in een Vlaams actiecomité, genieten niet de steun van de traditionele Belgische partijen die voelen dat de staat Bel gië een federale structuur niet zou overleven en uit elkaar zou spatten. Niettemin wordt er thans door die partijen hard gestudeerd op parle mentaire hervormingen die nodig zijn geworden nu het Vlaamse volks deel de meerderheid vormt, een meerderheid die in de verdeling van de parlementaire zetels niet tot uit drukking komt. In de optocht werden ook borden mee gedragen waarop van solidariteit met Nederland werd getuigd. Zij toonden een kaart van Nederland en Vlaanderen met het opschrift „Hier en aan de over kant, hier en daar is Nederland". De betogers beperkten zich overigens niet tot eisen voor Vlaanderen. Leuzen zoals „voor economische democratie" en „Vlaamse arbeiders eisen een stem in de onderneming" getuigden ervan dat de Vlaamse beweging zich niet langer wil beperken tot louter culturele eisen. Dr. G. H. Veringa, plaatsvervangend hoofd van de directie gevangeniswezen, heeft tijdens een zaterdag in Utrecht ge houden jaarvergadering van de Katho lieke Reclasseringsvereniging gepleit voor een verdere hervorming van het gevangeniswezen. Hij acht in dit verband een verder te rugdringen van de gevangenisstraf noodzakelijk. De vrijheidsstraf draagt, volgens hem het risico van een groot aantal negatieve randeffecten in zich. Een van deze randeffecten is veelal het verliezen van de vaak met moeite ver worven plaats in het arbeidsproces en het voor langere tijd gescheiden zijn van het gezin. tie. De verbetering van het sociale kli maat zal, naar de mening van dr. Verin- ga, in feite echter veeleer afhankelijk zijn van het stempel dat door de bevei liging op het gesticht wordt gedrukt. Ervaringen wijzen uit dat de beveili gingsproblematiek veelal op vaak mys terieuze wijze alle activiteiten in het strafgesticht doordesemt en meer dan welke factor ook bepalend is voor het leefklimaat in het algemeen en voor de verhouding personeel-gedetineerden in het bijzonder. In Nederland, zo zei dr. Veringa, wordt momenteel de invoering van de weekendstraf voorbereid De daaraan verbonden voordelen ener zijds en het relatief zeer grote aan tal uitgesproken vrijheidstraffen van korte duur anderzijds, zou, naar zijn mening, ook een experiment met het systeem van beperkte detentie recht vaardigen. De sexuele problematiek van de gedetineerden moet eveneens onder de negatieve randeffecten worden begrepen, zo zei lij. Een com missie die kortgeleden is ingesteld om de huwelijksproblematiek van ge detineerden in breed verband te be zien, zal aldus dr. Veringa, hopen- lijk wegen kunnen wijzen ter ver mindering van deze problematiek. Als oplossing voor dit probleem zag dr. Veringa het" onderbrengen van een zo groot mogelijk aantal gedetineerden in iiiet-beveiligde gestichten. Hij doelde hierbij niet op de open gestichten van waaruit de gedetineerden dagelijks de vrije maatschappij binnentreden, doch op de tussenvorm waarbij alle activiteiten zich binnen het volkomen onbeveiligde gesticht of gestichtsterrein afspelen. Dr. Veringa acht het noodzakelijk, dat een verdere verbetering van het socia le klimaat in de strafgestichten wordt nagestreefd. Deze verbetering zal ge deeltelijk kunnen worden bereikt door een gedurige aandacht voor problemen als voeding, arbeidsbeloning en recrea- VEILING ROTTERDAM. 8 november. Aardappelen 1017. Andijvie 1528. Bloemkool 1 A: 6 st. per bak 70 103. 7 St. p. bak 5778. 8 St. p. bak 4263. Bloemkool 2 A: 6 St. p. bak 4171. 7 St. p. bak 3545. 8 St. p. bak 3146. Dubb. bonen 2 80160. Kassnijbonen 180250. Rode kool 10 20. Gele kool 1620. Groene kool 1423. Sla 1 711. Sla 2 3.504. Spruiten 1 A 56 68, 2 A 5847, 1 B 44-^46, 2B 15—24, 1 D 5769. Prei 1529. Selderij 416. Peterselie 914. Grote peen 7-12. Uien 1020. gesch. 20—26. Boerenkool 18—25. Witlof 1 A 70—80, 2 A 5667, 1 B 6068, 2 B 4661. Aanvoer 31.000 kg. Black Alicante 170201. Tomaten A 1 420435, B 1 395, C 1 350. Cox's Orange Pippin 1 AA 6679, 1 A 52—68, 1 B 40—62, 1 C 2140, 2 A 5372. Jonathan 1 AA 42 46, 1 A 4046, 1 B 27—42, IC 21—35, 2 A 2728. Glorie van Holland 1 AA 3440, 1 A 2836, 1 B 2633, 2 A 3139. Goudreinetten 1 AA 4047, 1 A 38—42, 1 B 32—36, 1 C 30—32. James Grieve 1 AA 5865. 1 A 5058, 1 B 46—49. 1 C 40—43. 2 A 43—51. 2 B 45-47, 1 A 30—35, 1 B 30—34, 2 A 30—33,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5