Werk Wit-Gele Kruis in Zeeland in veertig jaar enorm gegroeid Nog 400 noodwoningen in West-Z-Vlaanderen Nico Hermans: na zes jaar pas in Zeeland ocBI lekker en gezond ALMANAK VOORZITTER J. M. A. C. VAN DONGEN: Zusterorganisaties reageerden positief op pleidooi voor meer samenwerking ÊlSlPtEE Zeeuwse J. M. A. C. van Dongen: Gemeenten kunnen bepaalde subsidies terugvorderen van het rijk INBRAAK BIJ BURGEMEESTER VAN OOSTBURG Krasse oude dame in Goes belet diefstal f 500.' A.N.W.B.-LEDEN GOES WERDEN ONDERSCHEIDEN GEEN VOORRANG VERLEEND: GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING IMPONEREND CONCERT DOOR HET NATIONAAL JEUGDORKEST Dank zij geestdrift en discipline Dirigent nationaal jeugdorkest WÊmÊmËÊm Voorportaal naar grote orkesten m Bromfietser overleden na ongeval in Middelburg EXAMENS SPELENDE HONDEN OP STRAAT: JONGETJE BIJ VAL VAN FIETS GEWOND VERWACHT. Ook meesterlijke fantasie modellen Vermist meisje weer thuis in Bergen op Zoom Tobben Open en eerlijk de heerlijke drop-bonbon In Middelburg Doorstroming Modern Ir. T. Michielsen op voordracht te Utrecht 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 (Advertentie) „De omvang van ons kruiswerk is na ruim veertig jaar beduidend toegenomen, waarby de plaatselijke ziekenverpleging is uitgegroeid tot een apparaat van grote omvang met een taak, die ver uitgaat boven de oorspronkelijke doelstel ling". Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis", de heer J. M. A. C. van Dongen zaterdag in hotel „Rotterdam" te Terneuzen tijdens de jaarvergadering van deze bond. „Het werk van de wijkzusters en de besturen is op een geheel ander niveau komen te lig gen, waarbij het accent meer op het preventieve werk is gelegd". Volgens de heer Van Dongen moet er naar worden gestreefd dat in elke afdeling het kruis werk op hetzelfde peil en onder dezelfde condities wordt verricht. Bepaalde ta ken zullen met behoud van de zelfstandigheid van de afdelingen riieer in districtsverband moeten worden uitgevoerd. De omvang van het totaalwerk ver plicht ook tot een meer efficiënte werkwijze. Volgens voorzitter Van Dongen zal de bond middelen moeten beramen om het werk doeltreffender te verrichten en om de zeer snelle evolutie van dit werk te kunnen blijven volgen. „Ik heb geen oplossing voor deze pro blemen, wel suggesties", zo vervolgde de heer Van Dongen die daarbij wees op de noodzaak van veelvuldige dis trictsvergaderingen en overleg hoe het kruiswerk kan worden aangepast aan de zich steeds wijzigende omstandighe den. Hij zei te geloven dat men vooral in Zeeland, ook in andere verhoudingen zal moeten gaan denken. In dat verband wees hij op het voorbeeld van de bis schop van Breda, die onlangs een jour nalist heeft aangetrokken voor „public- relations". Ook wij zullen meer aan dacht aan de pers moeten besteden en daarbij mede onderzoeken of op dit ge bied meer samenwerking kan worden verkregen met de zuesterorganisaties", aldus de heer Van Dongen. Voorts zei hij te hopen en te vertrouwen dat be paalde diensten met de zusterverenigin gen in federatief verband kunnen wor den verricht. De heer H. P. Everwijn, die de pro vinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" vertegenwoordigde, haakte hierop in. „Wij willen die sa menwerking gaarne bevorderen", al dus de heer Everwijn, en omdat er nog verscheidene zaken op studie liggen te wachten, lanceerde hij het idee voor een bespreking in „klein- comité". De heer D. Boone, samen met de heer A. J. Leenhouts aanwe zig namens de Zeeuwse vereniging (Advertentie) rAlléén echt met „Desiree" stempel\ Vraag Uw juwelier hlenrenfoldcrï (Van onze correspondent) De 13-jarige Wil ma Gorren uit Bergen op Zoom is terecht. Zaterdagmorgen kwamen een 125 werklui van een yzer- gietery waar haar vader werkzaam is en evenveel padvinders te zameu om in de omgeving naar haar te zoeko». XJit een politieonderzoek bleek echter dat zy met de trein was vertrokken. Zaterdagavond is zij met de laatste trein in Bergen op Zoom teruggekeerd. Tussen Roosendaal en Bergen op Zoom zagen een paar reizigers haar in de trein zitten. Zij herkenden haar en brachten haar naar het politiebureau, waarna haar ouders werden gewaar schuwd. Het meisje was van Bergen op Zoom naar Rotterdam gereisd na eerst nog verkeerd te zijn gereden naar Bre da. Waar zij was geweest wilde zij haar ouders niet vertellen. In Rotterdam had zij de berichten over haar in de kranten gelezen en was toen teruggekeerd. Het h-oudt maar niet op. We bedoelen dat driftige gedoe met die speldjes. Neem nu eens een paar degelijke vermaken uit de oude doos. Tollen en knikkeren bijvoorbeeld. Ook niet alles, maar je wist waar je aan toe was. Dan wist je: het duurt even, maar er komt een eind aan. Dat gaat met die speldjes niet op. Doorzettingsvermogen vroeger tot rijping gekomen f Of gewoon inte resseversmalling, een onschuldige vorm van bewustzijnsvernauwing Voer voor de dinges hoor. Maar intussen zitten we ermee. En dan, over een aantal jaren, de na sleep nog. Al die dozen ongeniet bare pudding, al die onwaarschijn lijke zaken uit ons levensmiddelen pakket, via een speldje verkregen, die nog op consumptie wachten. Niet aan denken gewoon. Voorlopig zijn er andere zorgen. Het ernstigst zijn die in de grotere gezinnen, waar men niet het collec tief verzamelen kent, waarin ieder kind een kleine zelfstandige is en maar wat aanrommelt met het eigen schuimplastic kussentje. Met twee kinderen wordt het al moei lijk. Hoewel kinderen bij de verde ling van de gewonnen speldjes vaak tot praktische adviezen komen. Neem nu dat Middelburgse geval. In een jubilerend bedrijf zag een dame kans één speldje los te maken, een keurig speldje, dat het eeuw feest van de vestiging in herinne ring roept. De naam van het bedrijf in sierlijke letters, voorafgegaan door ,JIonderd jaar". Breekt het moment van de verde ling aan. Zegt de oudste: „Wordt weer tob ben hoor. Waarom maakt die man niet twee speldjes van vijftig f" „Het Oranje-Groene Kruis" ging nog verder en dacht zelfs aan wederzijdse hulp tijdens vakanties en weekeind- diensten. De secretaris van de natio nale federatie. „Het Wit-Gele Kruis" mr. P. Pulles zei onder meer van mening te zijn dat men in Zeeland een behoorlijk stuk vooruit is voor wat betreft het zich bezinnen op de nieuwe taken van de kruisverenigin gen. Hoogtepunt van de jaarvergadering was ongetwijfeld de inleiding, die de zuster in algemene dienst van de Zeeuwse bond, mej. M. M. Voet in de ochtenduren hield over „De verhouding tussen beleid en deskundigheid in de gezondheidszorg". In een open en eerlijk betoog richtte de ze vrouw-van-de-praktijk een aantal be- hartenswaardige woorden aan het adres van besturen en wijkverpleegsters, die haars inziens nog veel te veel naast elkaar en zonder enig overleg werken. Haar betoog was soms humoristisch maar in die trant maakte zij een aan tal bijzonder rake opmerkingen. Van de besturen verwacht zij onder andere lei ding en voorlichting aan, en contact met de wijkverpleegsters maar vooral niet de opvatting „zij zal het wel goed doen, want ze is er voor benoemd". An derzijds moet het idee van de zuster „ik krijg mijn salaris en mijn werk regel ik zelf" er ook uit. Het bestuur moet volgens zuster Voet niet alleen weten wat er gebeurt maar ook wat er niet gebeurt. Zonder enige terughoudendheid openbaarde zij 'n aantal verrassende fa cetten uit het harde vak, daarbij onder andere stellend dat de tijd van „de koe le hand op het warme voorhoofd" voor bij is. „Het werk is te vergelijken met een grote tuin waarin altijd wel iets te zaaien, te oogsten of te wieden valt", zo besloot zuster Voet haar bijzonder interessante inleiding. Na enige bezwaren („Waar Is het eind?") werd besloten de afdracht van de afdelingen aan de bond met ingang van 1 januari 1964 te verhogen van 1,50 tot 2.00 per lid, per jaar. Goed gekeurd werden de begroting voor 1964, de verschillende jaarverslagen en de re kening en verantwoording over 1962. De bestuursleden F. Hagenaars (Terneu zen) en P. F. van Hootegem (Sluis) werden bij acclamatie herbenoemd. Het provinciaal bestuur van Zeeland bestudeert momenteel de mogelijkheid en de c.onseqeunties van overschake ling van bepaalde subsidies van de pro vincie naar de gemeenten, in verband met de inwerktreding van de financiële verhoudingswet tussen rijk en gemeen ten. Dit zei voorzitter J. M. A. C. van Dongen zaterdag in hotel „Rotterdam" te Terneuzen tijdens de jaarvergadering van de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit Gele Kruis". Ingevolge die wet zullen bepaalde, ge meentelijke subsidieposten voor een ze ker percentage van het rijk kunnen worden teruggevorderd. Wellicht zitten hier voor de gemeenten mogelijkheden in, aldus de heer Van Dongen, die zulks aantoonde met een voorbeeld. Hij ging uit van een gemeentelijke subsidie (bij voorbeeld aan een kruisvereniging) van 500,oen bedrag dat de gemeente nu dus kwijt is. Zou ingevolge de nieu- de financiële verhouding, het rijk 70% van dergelijke subsidies restitueren en een gemeente zou bijvoorbeeld 1000 (dus het dubbele van voorheen) subsi die verstrekken aan dezelfde vereniging, dan krijgt die gemeente 700,terug en is in feite zelf maar f 300,kwijt. Overigens wilde de heer Van Dongen wel duidelijk stellen dat alles nog in stu die is en bepaald nog geen al te hoge verwachtingen hierover mogen worden gewekt. Nauwkeurig moet nog worden onderzocht in hoeverre een dergelijke verschuiving van subsidiëring van pro vincie naar gemeenten kan plaatsvinden. „Voorlopig zijn wij zelfs nog bezorgd hoe dat zich allemaal zal ontwikkelen, hetgeen de provincie in dit stadium ook nog niet geheel duidelijk is", aldus de heer Van Dongen. Zaterdagavond is aan de Oude Haven te Oostburg ingebroken in de woning van burgemeester J. L. van Leeuwen. Er wordt een geldsbedrag waarvan de grootte nog niet precies vaststaat, als mede enkele sieraden vermist. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Wél is vast komen te staan, dat een ruitje is ingeslagen, waarna van bui tenaf een deur kon worden geopend. Dat moet gebeurd zijn tussen half vijf 's middags en half negen 's avonds. Bur gemeester Van Leeuwen was gedurende die tijd niet thuis. De inbraak werd door hemzelf bij thuiskomst ontdekt. Volgens de rijkspolitie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft verder niemand iets van de inbraak bemerkt, terwijl ook geen spo ren werden achtergelaten. De 84-jarige weduwe H. uit de Nieuwstraat in Goes heeft zater dagmiddag een „venter", die het op haar geld had voorzien, door haar kordaat optreden op de vlucht gejaagd. De man J. H. W. K., een goede bekende van de politie gaf voor onwel te wor den, toen hij voor de deur van haar woning met pleisters en der gelijke stond. Op zijn verzoek liet de weduwe hem in de kamer uit rusten en haalde een kopje water. Toen zij terug kwam zat de man met haar portefeuille waarin zich een bedrag van ongeveer 500.bevond in zijn handen. De vrouw nam hem haar eigen dom af, waarop de man zich uit de voeten maakte. De Goese poli tie wist de man in Vlissingen te achterhalen. Na een verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. WWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWMWWW1 Op een feestavond van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond afdeling Goes zijn zaterdagavond in het „Schut tershof" enkele jubilerende leden onder scheiden met de gebruikelijke oorkon- Op het kruispunt Hogeweg-Bloemen- laan te Vlissingen verleende A. van D. uit Vlissingen zondagmiddag om half vier met zijn bestelauto geen voorrang aan de personenauto van J. v. d. W. uit Middelburg. Beide wagens botsten, waarbij Van D. een hoofdwond kreeg en v. d. W. inwendige verwondingen op liep. De arts D. C. Bom verleende eer ste hulp. Nadat beide autobestuurders in het St.-Josephziekenhuis waren be handeld, konden ze naar huis terugke ren. De auto's werden zwaar bescha digd en moesten worden weggesleept. des en insignes van de bond. Het wa ren de heren A. Buis (50 jaar lid) en P. Wijs en P. Belois (25 jaar lid). Zij ontvingen de eretekens uit handen van de bondsbestuurder, de heer B. Cloo. De heer C. Schrijver kreeg een herin nering omdat hij in de afdeling bijna 30 jaar als secretaris fungeert. De feestelijk getinte bijeenkomst werd opgeluisterd door een optreden van het Hilversums Radio Cabaret onder leiding van Max va.n Praag. Het eerste optreden in Zeeland van het nog jonge Nationaal Jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans -zaterdag avond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg is ongetwijfeld tot veler verrassing een imponerend gebeuren ge worden, een hoogtepunt in het bestaan van de Middelburgse afdeling van Jeugd en Muziek. Want zelfs rekening hou dend met het feit, dat meer dan de helft van de ongeveer negentig N.J.O.-leden vakleerling is, moeten aan dit amateur- Advertentie) O ja, Baas? Hangen er meer dan 1 miljoen Fasto geisers in Nederlandse keukens? Zeker jongen, twee van elke drie geisers in ons land zijn Fasto 1 Dat wil wat zeggen. Slot van pagina 1 34 stenen en negen houten woningen overgebleven. Zwaar getroffen werd Biervliet dat na het optrekken van de kruitdam pen moest constateren, dat van de 562 woningen er 117 totaal waren verwoest en 48 zwaar beschadigd. Biervliet kreeg 38 noodwoningen in zes verschillende typen. Maar er is er geen enkele meer van over, zo kon men met enige gerechtvaardig de trots verklaren. De eerste werden reeds afgebroken in 1950 en juist nu afgelopen zomer is de laatste onder de slopershamer gevallen. Biervliet kreeg 12 vervangende woningen, waarvan er nog twee in aanbouw zijn. Bijzonder zware verliezen leed Bres- kens, dat 80 pet van zijn woning voorraad en praktisch alle bedrijven in puin veranderd, terugvond. Deze haven- en vissersplaats kreeg 226 houten noodwoningen, waarvan de 14 bloemenwijkstraten werden opge bouwd. Voorts ontving Breskens 47 houten woningen (14 Duitse, 16 Zwitserse, 3 Zweedse en 4 z.g. nis- senhutten), die inmiddels alle zijn af gebroken. In de jaren 1961 tot en met 1963 werden 106 vervangende woningen toegewezen, waarvan er 15 in gebruik zijn, een aantal in aan bouw en nog 50 zijn aanbesteed. Breskens heeft nog bouwvolume no dig voor 120 vervangende woningen die men bijzonder graag in de jaren 19641965 zou willen bouwen of al thans aanbesteden. Groede en Nieuwvliet leden betrekke lijk weinig verliezen. Eerstgenoemde gemeente stond onder bescherming van het Rode Kruis. Behalve een ern stig bombardement op een molen, viel de materiële schade mee. Beide gemeenten kregen elk twee z.g. „cri- ba"-noodwoningen, en die staan er nu nog. Zwaar getroffen werd ook de cen trumgemeente Oostburg, die voor on geveer 80 pet werd verwoest. Van de 166 noodwoningen, die Oostburg kreeg toegewezen heeft Oostburg er nu nog 63 over. Een gedeelte van de circa 40 vervangende woningen is in middels gereed en bewoond. Een van de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten, die na de bevrijding vrijwel geheel moest worden opgebouwd is Schoon- dijke, dat voor 95 pet ten prooi viel aan de oorlogshandelingen. Ter com pensatie van deze ernstige verliezen ontving Schoondijke 64 houten, 14 stenen" en 14 betonnen noodwonin gen. Van die 92 noodverblijven zijn er nog 40 over. Schoondijke kon eerst in het begin 1961 aan vervanging gaan denken, maar daarna is het snel gegaan. In totaal zijn nu 44 wonin gen toegewezen, waarvan 21 be woond, 11 in aanbouw, terwijl men aan de overige 12 nog dit jaar hoopt te beginnen. Sluis, dat eveneens een zeer zware tol moest betalen, werd voor onge veer 80 pet verwoest. Dit oude grens stadje kreeg de beschikking over 143 noodwoningen, waaronder 23 parti culieren. In 1956 werden de eerste 20 opgeruimd, terwijl de laatste 10 in 1962 onder de slopershamer vielen, zodat voor Sluis het noodwoningen tijdperk is afgesloten. In Waterlandkerkje vielen de grana ten wel in de landerijen, maar de kom van het dorp bleef gespaard. Als compensatie kreeg deze gemeen te twee zogenaamde nissenhutten, die tien jaar geleden al weer konden worden afgebroken. Toen in IJzendij- ke het vuur was uitgewoed, bleken 120 woningen verwoest, zwaar be schadigd en onherstelbaar. Aan deze gemeente werden 23 noodwoningen toegewezen in drie verschillende ty pen. Daarvan zijn er nog slechts zes afgebroken, zodat IJzendijke nog wacht op bouwvolume voor 17 ver vangende woningen. Ook hier ging de mededeling vergezeld van de hoop, dat de herinnering aan deze dramati sche week van 1944 spoedig geheel tot het verleden zal behoren. In totaal 838 noodwoningen kreeg West-Zeeuwsch-Vlaanderen dus in de moeilijke jaren kort na de bevrijding. Een kleine 20 jaar later zijn er nog 393 over en daar wil men graag met de meeste spoed van af. „Wat ons betreft reeds volgend jaar", zo hoor den wij van verschillende gemeente besturen. Meer dan 200 noodwoningen zijn er na de oorlog opgetrokken in het zwaar ge schonden Breskens. Nog steeds staan er tientallen in de bloemenurijk van de ze West-Zeeuws-Vlaamse gemeente. (Foto P.Z.C.) veilig comfort voor 't Nederlandse gezin vanaf f 169.50 UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER ensemble voortreffelijke kwaliteiten worden toegeschreven. Het. was bijzon der knap wat dirigent Hermans met zijn jonge (13 tot 23 jaar) uit alle delen van Nederland afkomstige musici be reikte. Zonder twijfel vormen het en thousiasme en de toewijding zowel van dirigent als van deze elite der Neder landse jeugd op het gebied van zelf-mu- siceren de stimulansen voor een derge lijke muzikale gebeurtenis op hoog ni veau. De N.J.O.-leden repeteren slechts met elkaar gedurende de schoolvakanties en tijdens enkele weekeinden, voorafgaande aan de concerten, maar Nico Hermans' vakkennis en de geestdrift van de jon gelui blijken borg te staan voor presta ties, die men van in hun vrije tijd in tensief studerende jongeren welhaast voor onmogelijk houdt. Drie bijzondere facetten markeerden het optreden van dit nationale jeugden- semble: de enorme geestdrift, waarmee de jongelui musiceerden, de grote disci pline, waarmee zij zich schikten onder Hermans' leiding, en ongetwijfeld het verrassendste facet de groei naar een gave orkestklank. Hoewel in alle opzich ten een nog heel jong orkest vormend „schetsten" de N.J.O.'ers een fraai klankbeeld. Met name in het slotdeel van het pro gramma, Schumanns Lentesymfonie, kwamen deze eigenschappen van het Nationaal Jeugdorkest tot hun recht. De uitvoering van deze uitstekend bij de „lenteleeftijd" van het N.J.O. passende innemende muziek getuigde van grote ernst, begrip voor en deelneming aan wat de componist heeft willen weerge ven. Met name in het tweede en derde deel kon men de opmerkelijke eenheid van het orkest, alsmede het fraaie klankpalet van violen en eelli beluiste ren. Dit besluit was het hoogtepunt van een prachtige muziekavond. De 26-jarige pianist Joop Stokkermans was voorts de solist in het le pianocon cert in g van Mendelssohn. Stokkermans deed zich kennen als een opvallend kun stenaar, die in dit werk zijn vooral vir tuoze en muzikale capaciteiten ten volle kon ontplooien. Het N.J.O. was zijn concert begonnen met het Ricercare van Hendrik Andries sen. Reeds vanaf de eerste maten hield het jonge ensemble een spontaan plei dooi voor deze Nederlandse muziek. De jongelui hadden aan dit werk heel wat te tillen, maar de strakke en geestdrif tige leiding van hun dirigent voerde hen naar een opmerkelijke uitvoering. Zonder twijfel zal de onbekendheid van het publiek met dit jeugdorkest het be zoek beïnvloed hebben; er was een goe de belangstelling, maar het N.J.O. had meer verdiend. Namens het bestuur van Jeugd en Muziek Middelburg bood Janiki Mohamed Sjah na afloop dirigent Hermans en solist Joop Stokkermans het boek „Ontworsteld land" aan. Het publiek (veel jongeren) huldigde het or kest met een spontane ovatie. a. i. i; m ■mmm. „Nee, nee, dat moet over. Ik hoor die fluiten haast niet''. Driftig klonken deze woorden in een van de zalen van de Vlis- singse jeugdherberg, waar Nico Hermans, met het Nationaal Jeugdorkest een repetitie hield. Dat zijn zo van die uitroepen, die iedere dirigent tijdens een repetitie slaakt. Overigens is de ze Maastrichtenaar, duidelijk te horen aan zijn zachte -g-, een gemoedelijk mens. Dit bleek ons in het gesprek, dat we met hem hadden en waarin hij met milde humor over allerlei zaken sprak, bijvoorbeeld over het feit, dat het concert zaterdagavond in Middelburg een half uur later moest beginnen, omdat de bus sen, waarmee het orkest naar Zeeland toog, onderweg met pech te kampen hadden. „Wat geeft dat", zei hij toen, „de zaal is toch nog niet vol". Dat bleek later wel mee te vallen. De Middelburgers konden luisteren naar een pianocon cert van Mendelssohn, dat tegen woordig vrijwel niet meer gespeeld wordt. Dit is tekenend voor het beleid van deze „jeugdige" dirigent („ik ben pas 44"). Hij zoekt telkens naar stuk ken die onbekend zijn, maar die deze onbekendheid eigenlijk niet verdie nen. Bij de repetitie in de jeugdherberg was men ingespannen bezig met een symfonie van Carl Nillsen, een Deen, die rond de eeuwwisseling leefde en wiens werken in de Verenigde Staten en Engeland een zekere vermaard heid hebben gekregen. Trouwens het orkest speelt veel werken van Skandinaviërs. En dat is-wel verklaarbaar. „Ik heb mijn muzikale opleiding genoten aan het Koninklijk Deens Conservato rium in Kopenhagen", vertelt Ni co Hermans. „Dat kwam omdat na de oorlog een groep Nederland se intellectuelen en musici naar Denemarken ging om bij te ko men van de oorlogsjaren. Ik mocht mee en ik ben daar blijven hangen. Ik ben met een Deense getrouwd". Hij kwam weer naar Nederland te rug en hier heeft hij onder andere ge werkt bij het Maastrichts Stedelijk Orkest, het latere Limburgs Symfo nie Orkest, het Utrechts kamerorkest en hij heeft vele concerten voor de radio geleid. Nu is hij leider van het Nationaal Jeugdorkest en vele ama teurorkesten. Het bevalt hem best. De grootste moeilijkheid vindt hij de doorstroming in het orkest. Dat komt, omdat de oudere leden het or kest gaan verlaten en er weer jonge mensen bijkomen. „Gemiddeld heb ben we zo'n negentig leden, maar op het ogenblik spelen we met vijfenze ventig mensen. We hebben ook niet veel tijd voor repetities", vervolgt hij. „De „Frühlingssvmfonie" van Schu mann bijvoorbeeld hebben we sinds juli niet meer gespeeld. Het is maar gelukkig, dat als de mensen eenmaal iets geleerd hebben, ze het niet vaak meer vergeten, maar toch blijft het een nadeel. Daarom proberen we zo veel mogelijk in de vakantie te oefe nen. Vaak verbinden we aan een con cert een repetitie vast zoals hier. We spelen in Middelburg. We overnacht ten in Vlissingen en gaan dan meteen nog even repeteren". Het is overigens de eerste keer in het zesjarig bestaan van het orkest, dat Zeeland op het programma staat. „Het is namelijk zo", zegt Nico Her mans. „Meestal geven we een paar concerten achter elkaar en daarvoor zijn we wat Zeeland betreft op België aangewezen. En het lukt ons niet zo goed om daar contracten af te slui ten. We gaan wel veel naar Enge land. Dit jaar hebben we er nog vier concerten gegeven. In Essex". Op het concert in Middelburg stond ook een stuk van Andriessen op het programma. Toch bespeurt Hermans niets van een voorkeur van de jonge ren naar moderne werken. „Als het maar goede muziek is", zegt hij. „We hebben wel eens een seizoen overwe gend moderne werken gespeeld, maar dan spelen we weer veel klassiek. Nee, dat maakt niets uit. Natuurlijk spelen velen graag jazz, vooral de blazers, ik heb daar helemaal geen bezwaar tegen. Als we wel eens een feestje hebben, formeren we een jazz orkest, dat zich meten kan met het beste op dit gebied". Zo slaagt Nico Hermans er in con tact te blijven houden met zijn jonge pupillen, want zo kan men ze wel noemen. „Ja, het zijn of amateurs, of leerlingen van conservatoria", zegt hij, „en die spelen voornamelijk om ervaring op te doen. Wat dat betreft is het heel nuttig". Later zullen deze jonge orkestleden, als ze eenmaal zijn afgestudeerd en te oud voor het Nationaal Jeugd orkest geworden, bij een „groot" or kest komen en daar meewerken om de faam van de Nederlandse orkes ten hoog te houden. Voor die faam heeft Hermans wel een verklaring. „Het is natuurlijk niet zo, dat de Ne derlanders betere musici zijn dan bij voorbeeld de Belgen", zegt hij, „maar wel is hier de leiding over het alge meen beter. Kijkt U maar eens naar het Concertgebouworkest. Wie heeft dat grootgemaakt? Mengelberg. Niet de musici. En wat zou het Residentie orkest zijn zonder Willem van Otter- looY Het is natuurlijk wel een kunst om na het wegvallen van zulke grote dirigenten het orkest op zo'n peil te houden. Maar dat lukt goed en daar is de goede organisatie van de Ne derlandse orkestwereld niet vreemd aan". Ondertussen gaat hij voort die Nederlandse orkestwereld te voor zien van enigszins geroutineerde, maar in ieder geval enthousiaste mu sici. Dat enthousiasme is wel ver klaarbaar, als men onder deze diri gent werkt. iisip lllll Bij de kruising Lange Noordstraat- Hofplein-Korte Noordstraat te Middel burg is zaterdagmorgen omstreeks half elf een verkeersongeluk gebeurd, waar bij de 21-jarige landarbeider Piet Janse uit Serooskerke zodanig gewond werd, dat hij zondagmorgen vroeg in het zie kenhuis aan de gevolgen er van is overleden. Het slachtoffer reed op zijn bromfiets in de Korte Noordstraat in de richting van de Markt. Voor zover de politie een overzicht van het ongeluk heeft kunnen verkrijgen, reed J. met flinke snelheid. Uit de tegenovergestelde rich ting naderde op dit moment een perso nenauto, bestuurd door A. L. uit Mid delburg. Op het moment, dat J. de auto gezien moet hebben, remde hij, maar slipte tegelijkertijd. Zeer waarschijnlijk is hij daarop met het hoofd tegen de voorzijde van de inmiddels gestop te auto terechtgekomen. Met een zware hoofdwonde is de jongeman naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht, waar hij gistermorgen om kwart over 4 is overleden. In verband met dit ongeval verzoekt de commissaris van politie te Mid delburg eventuele getuigen voor het verstrekken van eventuele gegevens zich aan zijn bureau te melden of nummer 2244 (netnummer 01180) te bellen. Voor het examen voet- en schoenkundi- ge pedicure, afgenomen door de stich ting vakopleiding en vakexamens voor de detailhandel in schoenen te Rotter dam slaagde mevr. S. P. M. v. d. Walle- Maes te IJzendijke. B. en w. van Utrecht hebben een voor dracht opgemaakt voor de benoeming van een hoofddirecteur van het gemeen telijk energie- en vervoerbedrijf aldaar. Als eerste staat op deze voordracht ir. T. Michielsen te Middelburg, directeur van de Prov. Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij. Als tweede staat op deze voordracht ir. R. G. F. van Houtum, officier-ingenieur bij de technische staf van de koninklij ke landmacht. De gemeenteraad van Utrecht zal in zijn vergadering van 21 november a.s. over deze benoeming beslissen. Spelende honden veroorzaakten zondag middag in de Scheldestraat te Vlissin gen de val van de wielrijdster mevrouw F. M. B.-G. uit Vlissingen. Haar zesja rig zoontje bleef bewusteloos op straat liggen. De arts D. C. Bom liet het knaapje naar ziekenhuis „Bethesda" overbren gen. Daar bleek, dat het jongetje een lichte hersenschudding had opgelopen. ZACHT WEER Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige tot vrij krach tige wind tussen znid en zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN 12 november Zon op 07.53 onder 16.55 Maan op 03.22 onder 16.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2