Treinbotsing tussen Tokio en Yokohama Ontploffing in kolenmijn op Kioesjoe Ruim zeshonderd doden geborgen Prinses Beatrix dankt leiders actie Dousadj West-Z.-Vlaanderen: nog 400 noodwoningen VUURGEVECHT IN STRATEN VAN GENÈVE Bankroof verijdeld SCHEIDENDE V.V.D.-VOORZITTER PROF. OUD MINISTER VAN STAAT BIJ BOTSING 4 DODEN EN 7 GEWONDEN Zuid-Limburg biedt geredde kompels een vakantie aan Europese werkgroep blijft actief in Perzisch dorp Laatste verdwijnen mogelijk in 1966 Hoge prijs Na 19 jaai WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Soiree en rondvaart Treinongeluk Vreselijk gekraak Staking bij N.R.C. is opgeheven PYROMAAN OPGESPOORD D.C. 8 VERLOOR MOTORPLATEN ROEMEENSE DIPLOMAAT VRAAGT ASIEL Na de praktische politiek tijd voor de wetenschap „Stil werk" Wetenschap NA VERWOESTING IN 1944: 838 STUKS GEBOUWD Jaar geleden Middelkamp het mes er in 206e jaargang - no. 265 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT kq iel .eIen w* de PaSter- hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: 901, 5?oib.ïïl. \Jïi \Ji '5,n(eb,g-g' rte(J- 'iïP8- adv' 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2. tel. au, eriKzee. red. tel. .425 adm. tel. 2094 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). ..Brieven-bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. DUBBELE RAMP TREFT JAPAN De Zwitserse politie is zaterdag op twee plaatsen in Genève in vuurgevechten gewikkeld geweest niet de Franse on derwereld, die de laatste tijd herhaalde lijk de grens overkomt om haar geluk te beproeven in het bankiersiand van Eu ropa. Het uitstapje is de Franse gangsters echter duur te staan gekomen. Volgens de politie werden drie van hen gewond, van wie een ernstig, en vijf gearresteerd terwijl twee erin slaagden te ontkomen. De Zwitserse politie had een tip gekre gen, dat er van Frankrijk uit een bank overval in Genève voorbereid werd. Donderdagavond werd het hoofdkwar tier van de bende ontdekt, in een leeg staande verdieping van een huis in de buurt van enkele banken. Gewaar schuwd door een buurman die vreem den over het hek voor het huis had zien klimmen, deed de politie een inval en vond op de verdieping tien geladen pistolen en twee machinepistolen. Zaterdagmorgen om tien uur had het eerste treffen plaats bij het „hoofd kwartier". Er kwam een auto voorrij den met vijf mannen erin. Drie stapten uit om het huis binnen te gaan. Ver dekt opgestelde agenten sommeerden hen zich over te geven en begonnen te schieten, toen de drie zich wilden ver zetten. Alle drie werden gewond. De twee andere gangsters trachten er van door te gaan, maar hun auto werd ver derop in de straat tot staan gebracht. Inmiddels was de politie een tweede groep van de bende op het spoor geko men in de buurt van het station. De gangsters trachtten te vluchten in een taxi. Drie van hen gaven zich over toen de taxi aangehouden werd, twee slaag den erin te ontkomen. JAPAN is het afgelopen weekeinde door twee zware rampen getroffen. Binnen enkele uren kwamen bij een mijnramp en een zware trein botsing meer dan zeshonderd mensen om. In de kolenmijn Mikawa op het eiland Kioesjoe deed zich zaterdag op een diepte van 610 me ter een zware gasontploffing voor, juist toen ve len van de 1384 in de mijn aanwezige mijnwer kers zich bij het eindigen van hun dienst naar de uitgang begaven. Honderden tonnen puin stort- Een overlevende, die erin slaagde door de vlammen de uitgang te be. reiken zei later: „ik kon de vlam men aan mijn hoofd voelen toen ik voor mijn leven rende". Zondagochtend vroeg, toen bergings- ploegen voortgingen zich een weg door de mijngangen te banen om doden te bergen en te zoeken naar mogelijke overlevenden, speelden zich op het ter rein van de mijn droeve tonelen af. Op draagbaren werden doden en gewonden langs de huilende familieleden gedragen. Het mijnongeluk is het ergste in Japan sedert 1914, toen als gevolg van een gasontploffing 687 mensen omkwamen. ten zich op de mannen en blokkeerden de hoofd uitgang. Tenminste 447 mijnwerkers konden niet meer vluchten en kwamen om. Vierhonderd van hun collega's slaagden er ondanks de giftige gassen en het vallende gesteente in ongedeerd uit de mijn te komen. Honderden andere mijn werkers werden zwaar gewond en omtrent het lot van 60 kompels is nog niets bekend. Ge vreesd wordt dat ook zij zijn omgekomen. De tweede ramp had plaats op de spoorlijn tussen Tokio en Jokohama. Twee passagierstreinen liepen daar, op 20 kilometer afstand van Tokio, op een ontspoorde goederentrein. De wagons schoven op en in elkaar, als gevolg waarvan vele passagiers tussen de ijzeren binten bekneld raakten. Bij dit ongeluk kwamen 164 reizigers, onder wie vele vrouwen en kinderen, om. Zeventig menens werden zwaar ge wond. Passagiers die bekneld waren moesten ter plaatse worden geopereerd vaak voor het mogelijk was ze uit het ver wrongen metaal te bevrijden. Aan de reddingswerkzaamheden namen 2000 mensen deel. Een van de overlevenden zei, dat het op het moment van de botsing was alsof de aarde zich opende. „Eerst ging het licht uit en scheen de trein stil te staan. Toen kwam het vreselijke gekraak en werden er mensen in de lucht geslin gerd". Momenteel meent men dat er twee oorzaken zijn aan te wijzen voor de treinramp: een ondeugdelijke rail en een dito wiel van een wagon van een goederentrein. Een luchtfoto van de ravage bij het spoorwegongeluk op 20 kilometer van Tokio, waarbij twee reizigers treinen op een ontspoorde goederen trein zijn gereden. (Telefoto) HARTELIJKE HULDIGING IN ROTTERDAM De staking hij het N.R.C.-concern in Rotterdam, die vrijdagmiddag uitbrak onder een deel van het technisch per soneel, is opgeheven. De nachtploeg ging om twaalf uur vannacht in zijn geheel aan het werk. Het „Algemeen Dagblad" en het „Dagblad voor Rijn en Gouwe", die beide op de N.R.C.-persen worden gedrukt, zullen derhalve van daag normaal verschijnen. De rijkspolitie heeft een inwoner van Den Hulst (gem. Nieuwleusen) in Over- ijsel gearresteerd, die bekend heeft twee maal brand te hebben gesticht in hooi bergen. De man, de 37-jarige J. M. is mogelijk niet geheel toerekeningsvat baar. Met volle kracht voortstormend op de 2150 meter lange startbaan nr 23 van Schiphol heeft de K.L.M. DC-8 „Sir Alexander Flemming" zaterdagochtend om half twaalf bij het vertrek naar Suriname en Curasao twee grote, open- klapbare dekplaten van een motorgon del verloren. Het toestel moest daar door vlak voor het opstijgen de start afbreken. Gezagvoerder V. A. Mans uit Bloemen- daal slaagde daarin vakkundig. Hij wist zijn machine nog voor het einde van de naar verhouding korte start baan tot stilstand te brengen en taxie,de vijf minuten later met zijn gehavende vliegtuig rustig het platform op. Het intussen reeds gegeven alarm werd toen ingetrokken. Op deze telefoto wordt een van de slachtoffers van de mijnramp in Japan door een reddingsploeg uit de mijn gebracht. Gisteravond omstreeks 8 uur zijn bij een botsing tussen twee personenauto's op de weg tussen Hoofddorp en Heemstede nabij Hoofddorp vier personen om het leven gekomen en zeven personen niin of meer ernstig gewond. De auto, bestuurd door de 37-jarige heer J. H. R. uit Haarlem, slipte op het natte wegdek. De wagen schoot naar links en botste frontaal op een uit tegenover gestelde richting komende personenauto. De gevolgen waren nood lottig. De heer R. zelf werd vrij ernstig gewond, zijn echtgenote, de 35-jarige mevrouw R.-van der W. en hun drie zoontjes van 6. 8 en 11 jaar, waren op slag dood. De zes inzittenden van de andere auto werden allen gewond. Het waren de be stuurder, de 44-jarige heer D. K. uit IJmuiden, zijn 42-jarige vrouw K.-E mej. H. K. uit Velsen en de 34-jarige mevrouw L.-K. uit Hilversum met haar twee zoontjes van 11 en 7 jaar. De geredde mijnwerkers van de ramp- mijn Mathilde te Lengede kunnen met vrouw of verloofde een onbezorgde va kantie doorbrengen in de Zuidlimburgse mijnstreek. Terwijl de elf mijnwerkers nog in de nauwe mijngang op hun red ding zaten te wachten werd in de mijn- stad Geleen uit de burgerij een comité gevormd dat niet alleen gelden bijeen zamelt voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen mijnwerkers, maar dat nu tevens een vakantie van veertien dagen heeft aangeboden aan de in to taal 21 geredde "mijnwerkers. Een Roemeense diplomaat in Londen, de 49-jarige Aurel Bogdanescu, heeft daar politiek asiel aangevraagd. De man kwam vorige maand naar de Britse hoofdstad voor een vergadering van het intergouvernementaie adviesorgaan voor scheepvaartzaken. (Van onze parlementaire redacteur). De koningin heeft prof. mr. R. J. Oud, ter gelegenheid van zijn defi nitieve afscheid van de praktische politiek benoemd tot minister van staat, een hoge onderscheiding, die hij thans deelt met mr. E. N. van Kleffens, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, prof. dr. L. J. M. Beel en dr. W. Drees. De minister-president mr. Marijnen heeft het de heer Oud zaterdagmiddag in de Rivièrahal in Rotterdam, waar de V.V.D. haar getrouwen had bijeengeroe pen om van prof. Oud afscheid te ne men als voorzitter van de partij meege deeld. Mr. Marijnen reikte hem onder een langdurig applaus het benoemings besluit over. Op dezelfde Dijeenkomst deelde de nieu we voorzitter van de V.V.D., ir K. van der Pols, de heer Oud mee. dat de gedu rende de morgenuren gehouden algeme ne vergadering van de V.V.D. op voor stel van het hoofdbestuur besloten had hem te benoemen tot erelid en tot ere voorzitter van de partij. Ook deze on derscheiding bekroonden de vele aan wezigen met een langdurig applaus. Een groot aantal leidende figuren uit 't politieke leven, diverse partijen ver tegenwoordigend, woonden de vergade ring bij. De voorzitter van de Tweede Earner, mr Van Thiel, die niet naliet te ver klaren, dat het hem veel vreugde ge schonken zou hebben, als niet hij. maar zijn voorganger als voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, met wie prof. Oud vele jaren in de Tweede Kamer gezeten heeft, het woord had kunnen voeren, prees de heer Oud als politicus en als staatsrechtsgeleerde en herinnerde eraan, dat de scheidende V.V.D.-voor zitter in de Kamer altijd een grote voorliefde heeft getoond voor de functie van voorzitter van de vaste commissie voor justitie uit de Twee- Prinses Beatrix heeft zaterdagmid dag, in haar functie van presi dente van de Europese Werk groep, aan het einde van de ac tie Dousadj, dank gebracht aan de jongeren, die de afgelopen maanden als provinciale actie leiders (sters) zijn opgetreden: Dien Berg (Sappemeer), Ronnie de Pauw (Leeuwarden), Jóu Scholten (Hoogeveen), Johan Benneker (Enschede), Topy Slingerland (Arnhem), Jacques van der Kooy (Utrecht), Jan Leef lang (Rotterdam), Gerrit van Vliet (Goes), Jan Vesters (Den Bosch) en Elizabeth Hus- kens (Roermond). De prinses maakte te zamen met hen, de andere bestuursleden en het se cretariaat van de Europese Werk groep, met het M.S. „Blue Lady" van de rederij Koppe N.V. te Amsterdam een rondvaart in de omgeving van de hoofdstad. Na afloop daarvan begaf 5e prinses zich naar het Hilton Hotel ter bijwoning van de slotavond „Soi ree de Bonne Volonté" waarmee de Dousadjactie (tot herbouw van dit in september 1962 door een aard beving verwoeste Perzische dorp) officieel werd afgesloten. Deze soiree, waarop een aantal Neder landse en buitenlandse artiesten be langeloos optrad, werd ook bijge woond door de Pezische ambassa deur. dr. Fereydoun Adamyat. De op brengst van de avond vormde de laatste bijdrage voor de actie Dousadj. Met het herbouwproject was een be drag van ongeveer 800.000 ge moeid. de Kamer. In die commissie en ook op andere wijze heeft prof. Oud naast zijn openbare arbeid veel „stil" werk in het belang van het land verricht. De minister-president, mr. Marijnen, noemde prof. Oud een vitale en krach tige persoonlijkheid, briljant van geest. Hij wees er speciaal op, dat prof. Oud in zijn praktische politieke werk steunde op een uitgebreide theoretische kennis van het Nederlandse staatsrecht en van de parlementaire geschiedenis en dat zijn theoretische werk, dat in zijn leer boeken is neergelegd, geïnspireerd is door zijn praktische ervaring. Prof. Oud, de sprekers beantwoordend, bracht allereerst dank aan de koningin voor zijn benoeming tot minister van staat en aan het kabinet dat hem bij hare majesteit voor deze onderscheiding heeft willen voordragen. Hij zal zich voortaan wijden aan wetenschappelijk werk. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in de najaarsdagen van 1944 door oorlogshandelingen zulke zware slagen kreeg te incasse ren, wonen nu negentien jaar later nog bijna 400 gezinnen in noodwoningen. Wel moet daar onmiddellijk aan worden toege voegd, dat vooral de laatste ja ren een vrij aanzienlijk aantal van deze houten, stenen en be tonnen woningen is opgeruimd. En als de toewijzingen van de bouwvolumes voor vervangende woningen doorgaat in het tem po van de laatste 10 jaar, is het niet onmogelijk dat in I960 de laatste noodwoningen geheel zullen zijn verdwenen. „Maar liefst nog veel eerder", zo waren de reacties van gemeentebe stuurders in het betrokken ge bied bij wie wij naar de huidige stand van zaken informeerden. Het is ook hard nodig, omdat de 838 noodwoningen die in de jaren 1945 1946, ais een pleister op de grote wonde, uit diverse delen van Europa naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen wer den aangevoerd, waren bedoeld als tijdelijke huisvesting. De levensduur van de houten woningen werd gesteld op 10 jaar. die van de stenen en be tonnen op 15 jaar. De overgebleven 393 woningen staan er nu dus al 17 en 18 jaar. De niet meer zo erg jonge lezers zullen zich ongetwijfeld herinneren hoe West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan deze noodwoningen is gekomen en hoe bijzonder blij men er toen mee was. Na D-di.y (6 juni 1944) stootte een geallieerde legergroep vanuit de Franse landingsplaatsen in noordelij ke richting, waarbij een van hun voornaamste doelen was het vrijma ken van de Westerschelde voor hun aanvoervloot. Zij bevrijdden Antwer pen op 4 september van dat jaar, maar de monding van de Wester schelde bleef onder controle van de Duitsers, zowel aan de Walcherse als aan de West-Zeeuws-Vlaamse zij de. De Canadezen maakten de zuide lijke monding inderdaad vrij, zodai reeds op 28 november daaraanvol gend de eerste geallieerde schepen naar Antwerpen voeren. De prijs van deze overwinning was bijzonder hoog. West-Zeeuwsch- Vlaanderen leed bijzonder grote ver liezen en sommige plaatsen werden voor 80 tot 95 pet verwoest door be schietingen en bombardementen. Bij de bevrijding van Nederland werden onmiddellijk plannen beraamd om de grotendeels geëvacueerde bevolking terug te halen en van huisvesting te voorzien. De Nederlandse regering stelde honderden noodwoningen ter beschikking, terwijl voorts hulp werd aangeboden door andere Europese landen, zoals onder meer Zweden en Zwitserland. Om de grote nood te helpen lenigen werden 138 noodwoningen gezet in Aardenburg, Biervliet, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg, Schoondijke, Sluis, Waterlandkerkje en IJzendijke. Minder groot was de nood in Cadzand, Hoofdplaat, Re- tranchement en Zuidzande, die de tij delijke voorzieningen niet nodig ble ken te hebben. Gelukkig, zegt men nu achteraf. Hoe is nu de noodwoningen-situatie ruim 19 jaar nadat het westen var, Zeeuvvsch-Vlaanderen zo zwaar werci getroffen. De gemeente Aardenburg- Eede, die voor resp. 60 en 90 pet werd verwoest, kreeg als eerste leni ging van de nood 69 houten en 38 stenen woningen van diverse typen. Van deze 107 tijdelijke voorzieningen werden de eerste 16 gesloopt in 1956. Daarna heeft men ongeveer gelijke tred kunnen houden met de toewij zing van vervangend bouwvolume, zo dat op het ogenblik 64 van deze wo ninkjes zijn verdwenen Er zijn nog (Zie slot pag. 2 kol. 2) Prinses Beatrix heeft zaterdagmid dag in haar functie van presidente van de Europese werkgroep voor de actie Dousadj dank gebracht aan de jongerendie de afgelopen maan den als provinciale actieleiders- sters) zijn opgetreden. De prinses heeft met hen, de andere bestuurs leden en het secretariaat van de Europese werkgroep, met de „Blue Lady" een rondvaart in de omge ving van Amsterdam gemaakt. De foto geeft een beeld van de vrolijke groep bij het vertrek. In zijn slotwoord van de avond herin nerde de voorzitter van de Europese Werkgroep, jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau, er aan dat ruim één jaar geleden een groep Europese jongeren op initiatief van prinses Beatrix de K.W.G. oprichtte. Doel was om, ongeacht nationaliteit, sociale of re ligieuze afrfillaties, op zuiver vrijwil lige basis daar dienstbaar te zijn waar hulp gevraagd werd. En om door zulke activiteiten tevens bij te dragen tot een bewustwording in eigen generatie van een Europa der mensen. Toen op 1 september vorig jaar de ontzettende aardbeving Per- zië teisterde besloten wij, aldus spre ker, in de meest letterlijke zin onze stenen bij te dragen tot de herbouw van het verwoeste gebied. Zo ont stond de actie Dousadj van de E.W.G. De Europese Werkgroep zal na de voltooiing van de herbouw van Dousadj ook haar krachten inzetten aldus haar voorzitter voor een verbetering van de levensstandaard door samen met de F.A.O. een land bouwontwikkelingsproject uit te voe ren rondom Dousadj. Maandag 11 nov. 1963 Pagina 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1