Mevr. E. J. van de Broecke-de Man te Aardenburg40 jaar raadslid Labour wint zetel van Conservatieve Partij Eerste jaren na de oorlog waren een prachttijd ifbovit Russen vragen om topgesprek over Consumentenbond is bezorgd over prijsbeweging MEER DAN DIAMANT IN GOES GESCHENK VAN VLISSINGSE BURGERIJ VOOR STADHUIS ontwapening Actie jeugdzorg UNIEK JUBILEUM VOOR EEN VROUW Prachttijd Beëdiging VERRASSENDE UITSLAG IN LUTON Britse premier in het Lagerhuis gekozen Alarmsignaal Liberalen Sir Alec Beschuldiging joodse volk van „Godsmoord" is onrechtvaardig AFSCHEID BIJ R.O.B. Prins Bernhard begon met bouw nieuwe N.E.H Free-lancejournalisten achter Amsterdamse motie LEKKERSTE KOFFIE WAARD AANTAL FRIESE SLAGERS VERHOOGT VLEESPRIJZEN Brand op brug over Haringvliet Comité opgericht Wandversiering voor de trouwzaal BOERIN GEDOOD, NADAT ZIJ LANDARBEIDER GELD HAD GEGEVEN Geen mijnwerkers uit Joego-SIavië PROVINCIALE ZEEUWSE q OU RANT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1963 i 99 99 Een uniek jubileum voor een vrouw: veertig jaar lid van de gemeenteraad. Vandaag za- S terdag viert mevrouw E. J. van de Broeeke-de Man uit Aar denburg een dergelijk jubileum. „Ik ben, geloof ik, de enige vrouw in Nederland, die veertig jaar lid is van de raad", zegt mevrouw Van de Broecke, die tevens de eerste vrouwelijke wethouder was in ons land. I m Mevrouw Van de Broecke, pas her stellende van een ernstige ziekte, die haar bijna twee maanden in het zie kenhuis hield, vertelt met enthousi asme over haar 40-jarige periode als raadslid. „Het was in 1923, toen ik voor Gemeentebelang in de raad werd gekozen. Eigenlijk hadden ze mijn man willen hebben. Maar hij was voorzitter van het gast- en weeshuis en deze functie was moeilijk te com bineren met die van raadslid. Ze hebben toen zeker gedacht: „Die me vrouw Van de Broecke is ook niet op haar mondje gevallen. Laten we het haar vragen. Zo ben ik in de raad gekomen". Met een glimlach denkt mevrouw Van de Broecke aan haar verkiezing terug. „Weet IJ", zo ver volgt ze", ik mocht zelf nog niet kie zen. Je moest 25 jaar oud zijn. Maar ik kon wel gekozen worden als raadslid, want daarvoor was de leef tijdsgrens gesteld op 23 jaar". ging geschonken. „Het is leuk je in de plaatselijke problemen te verdie pen. Ik interesseer me daarvoor. Ik voel me tot vrijwel alle dingen aan getrokken: jeugdzorg, sociale zorg, onderwijs en cultuur wel in het bij zonder". Mevrouw Van de Broecke ziet voorts frappante verschillen tussen vroeger en nu. „Voor de oorlog brachten de kranten de raadsverslagen letterlijk, nu doen ze een vergadering vaak af meteen bericht". Dat laatste zegt ze op licht verwijtende toon. Aardige voorvalletjes heeft mevrouw Van de Broecke in haar veertigjarige periode als raadslid meegemaakt. Ze herin nert zich nog, dat de publieke tribune bij een raadsvergadering altijd flink was bezet Op een keer stak een be zoeker een sigaret op, waarop de burgemeester onmiddellijk fel rea geerde: „Meneer, hier wordt niet ge rookt". Twee minuten later stak de raadsvoorzitter zelf de brand in een forse sigaar. De volgende opmerking van mevrouw Van de Broecke be wijst, dat ze het niet helemaal eens was met de burgemeester: „Nu krij gen de bezoekers een kopje koffie". Eigenlijk had mevrouw Van de Broecke haar veertigjarig jubileum al begin september moeten vieren, want de beëdiging was indertijd vast gesteld op 3 september. „Laat nu uit gerekend de derde september mijn oudste dochter worden geboren, zodat het feest niet doorging. Het werd ten slotte 9 november". Mevrouw Van de Broecke kan er nog smakelijk om lachen. „Het ging toch allemaal zo gek in die dagen". Mevrouw Van de Broecke heeft zich later „toen ik wist wat ik wilde" aangesloten bij de Vrijzinnig De mocratische Bond. Maar Gemeente belang is zij tot enkele jaren na de oorlog trouw gebleven. Toen name lijk werd een afdeling van de Partij van de Arbeid opgericht, waarvoor zij thans zitting heeft in de' raad. Overigens was zij op dat moment reeds enkele jaren statenlid voor de Partij van de Arbeid. Het werk als raadslid heeft mevrouw Van de Broecke steeds veel bevredi- „Een prachttijd", waren de eerste ja ren na de tweede wereldoorlog. „We hadden een bijzonder plezierige sa menwerking in de raad. Er waren geen verschillen. De grenzen waren weggevallen. Ja, toen hebben we ge werkt als paarden voor het herstel van de zwaar geschonden stad. Ik heb zo ongeveer heel Nederland af gesjouwd; lezingen gehouden over Zeeland, over West-Zeeuwsch-Vlaan deren en uiteraard over Aardenburg. Van vele zijden kregen we hulp. Het sportpark is daarvan een bewijs". „Mevrouw Van de Broecke zucht eens als ze opmerkt: „Ik wilde, dat die tijd van eendrachtige samenwer king terugkeerde". Naast prettige herinneringen, zijn er ook minder aangename ervaringen. Wat dat laatste betreft herinnert mevrouw Van de Broecke aan de raadsverkiezing aan het eind van haar eerste vierjarige periode als raadslid. Er brak een hele rel los, toen bleek, dat op een der stembu reaus fraude was gepleegd. Niet min der dan 72 stembiljetten allen vóór algemeen belang waren met een rode potloodstreep ongeldig ge maakt. Ingrijpen van hogerhand had een nieuwe verkiezing tot gevolg en een (kleine) verandering van de kies wet De sympathieke Aardenburgse me vrouw, die in Zeeland niet alleen op politiek terrein bekendheid heeft ge kregen, heeft ook haar sporen ver diend als letterkundige en voor drachtskunstenares. Lezingen en voordrachten houdt zij door het ge hele land. Ook het verenigingswerk heeft haar tijd opgeëist. Zo is zij o.m. lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Culturele Raad, presidente van de Vrouwenraad in Zeeland, hoofdbe stuurslid van de Nationale Vrouwen- Mevr. E. J. v. d. BROECKE-DE MAN ...veertig jaar in de raad... raad en bestuurslid van de interna tionale Vrouwenraad. Het werk, dat zij hiervoor verricht, doet ze met veel plezier. „Je moet die vrouwenraden beschouwen als een ontmoetings plaats", aldus mevrouw Van de Broecke, die deze zomer door o. k. en w. werd afgevaardigd naar het congres van de internationale Vrou wenraad in Washington. „Maar ik heb mijn bevindingen nog niet in een rapport kunnen neerleggen. Mijn ziekte heeft me een grote achter stand in mijn werk bezorgd". Vandaag dan is mevrouw Van de Broecke veertig jaar lid van de raad. Van een jubileumviering zal niet veel komen, nu ze nog niet geheel is her steld van haar ziekte. Maar de eerst volgende raadsvergadering zal men ongetwijfeld even stil blijven staan bij deze mijlpaal. Voor mevrouw Van de Broecke wordt dat wellicht de laatste of een van de laatste vergaderingen met de raad van Aardenburg. „Ik heb er nu veertig jaar opzitten. Dat lijkt me welletjes", zegt ze er zelf van. De Britse Labourpartij heeft bij tussentijdse verkiezingen in Luton de overwinning behaald op de Con servatieven, die tot dusver de La gerhuiszetel van deze plaats be zetten. De uitslagen waren: Will Howie (La bour) 21.108 stemmen; Sir John Flet cher Cooke (Conservatief) 17.359 stem- men; Malvyn Benjamin (Liberaal) 5001 stemmen; Anthony Chater (communist) 490 stemmen. Labourmeerderheid 3749 stemmen. In 1959 bedroeg de conservatieve meerder heid 5019 stemmen. In 1959 behaalden de Conservatieven 27.153 stemmen en Labour 22134 stem men. Volgens politieke kringen is het re sultaat in Luton, een industriestad ten noorden van Londen, een alarm signaal voor de Conservatieven, daar er op het ogenblik ongeveer honderd kiesdistricten zijn waar de meerder heid der Conservatieve partij op soortgelijke wijze in gevaar is. Luton ligt in een welvarend gebied dat wei nig problemen kent die ongunstig kunnen werken voor de regering. De Consevatieve „Daily Telegram" schreef dat Labour bij de algemene ver kiezingen op een meerderheid van ten minste tweehonderd zetels kan rekenen indien de huidige ontwikkeling voort duurt. De onafhankelijk-Conservatieve „Times sprak van een harde slag voor de Con servatieven en van de mogelijkheid dat de toestand van 1945 (toen de Conser vatieven door Labour werden verslagen) zich herhaalt. De Conservatieven zijn verder bezorgd over de nadelige gevolgen die het optre den der liberale partij voor hen heeft. Bij de vorige verkiezing in Luton ging de strjjd rechtstreeks tussen Conservatie ven en Labour. Thans heeft de liberale kandidaat 5000 stemmen op zich ver enigd. De Britse premier Sir Alec Douglas- Home heef de donderdag in Kinross en West Perthshire gehouden tus sentijdse verkiezing voor de bezet ting van een zetel in het Lagerhuis gewonnen. Advertentie) inqewa (actieve kooldragees) bij maag-en inqewandsKlachten.fi.25 Sir Alec kreeg 14.147 stemmen, hetgeen betekent dat de conservatieve meerder heid met iets minder dan 3000 stemmen is geslonken. De liberale kandidaat Alastair Duncan Millar kreeg 4819 stemmen, Andrew Forrester van de La bourpartij 3752 en de Schotse natio nalist Arthur Donaldson 1801. De conservatieve meerderheid bedroeg ditmaal 9328 stemmen, tegen 12.248 bij de in 1959 gehouden verkiezingen. Na deze uitslag is de zetelverdeling in het Lagerhuis: Conservatieven en aan hangers 359 zetels; Labour 258 zetels; Liberalen 7 zetels; Onafhankelijken 1 zetel; Vacant 5 zetels. Poiltici beschouwen de Jonaste uitslag als een persoonlijke overwinning voor Sir Alec, die met zoveel tegenkandida ten niet had kunnen hopen op eenzelf de meerderheid als in 1959 werd be reikt. KERKNIEUWS Document voor verklaring concilie over oecumene: Onder de bisschoppen op het Vaticaanse concilie te Rome, is vrijdag een docu ment verspreid over „de houding van de katholieken tegenover de niet-christenen en speciaal tegenover de joden". Het zal het vierde hoofdstuk vormen van een ontwerp-verklaring over de oecumene. In het document wordt de beschuldiging, dat het joodse volk schuldig is aan „Godsmoord" wegens de kruisiging van Jezus Christus, als onrechtvaardig, of het te beschouwen als „door God ver vloekt", van de hand gewezen. Het docu ment is in de afgelopen twee jaar voor bereid door kardinaal Bea S. J., die de leiding heeft van het conciliesecretariaat voor de eenheid der christenen. Kardi naal Bea is de meest vooraanstaande bijbelexegeet van de R.-K. Kerk. De rol, zo schrijft een communiqué van het secretariaat voor de eenheid der christenen, over het oecumene, die de joodse leiders hebben gespeeld bij de voorbereiding tot de kruisiging sluit de schuld van de hele mensheid niet uit. En de persoonlijke schuld van deze leiders kan niet afgewenteld worden op het joodse volk in zijn geheel, hetzij dat van toen, hetzij dat van nu. Het document behandelt niet de ver schillende oorzaken van het antisemitis me. Het is dus duidelijk, aldus het com muniqué, dat de inhoud en de doelstel ling van het document, louter religieus zijn. Een voorstel dat het joodse wereld congres een officiële waarnemer naar het tweede Vaticaanse concilie zal aan wijzen neemt het secretariaat, voor de eenheid der christenen, aldus het com muniqué, niet ernstig in overweging. De Israëlische ambassade in Rome heeft tegelijkertijd berichten tegengesproken, volgens welke vertegenwoordigers van de Israëlische regering problemen be treffende de verhouding tussen de R.-K. Kerk en de joden met het secretariaat voor de eenheid der christenen heeft be sproken. De Sowjet-Unie heeft bij de Verenigde Naties een amendement ingediend cm in het eerste kwartaal van 1964 een top bijeenkomst te houden van de deelne mers aan de ontwapeningsconferentie in Genève, zo is van ingelichte zijde verno men. Het is een amencement op een resolutie van 43 landen waarin wordt verzocht het werk van de ontwapeningsconferen tie te hervatten. De Amerikaanse dele gatie heeft laten weten het Russische amendement niet te zullen steunen. Russische en Amerikaanse vertegen woordigers voeren momenteel onderhan delingen over een gezamenlijke resolutie omtrent het vreedzaam gebruik van de ruimte. Deze resolutie zou mogelijk vol gende week bij de politieke commissie van de V.N. worden ingediend. Met ingang van 1 maart 1964 is aan dr. P. Glazema op zijn verzoek eervol ont slag verleend als directeur van de rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amsterdam, met dankbe tuiging voor de door hem in deze functie bewezen belangrijke diensten. Professor Erik Ask-Upmark van de univer siteit van Uppsala heeft in het Zweedse me dische orgaan „Svensk Laekartidning" ge schreven, dat het dragen van bretels, sok ophouders, bustehouders, boorden en derge lijke nadelig is voor de gezondheid. Het dragen van lange onderbroeken en slaap mutsen beveelt hij wel aan. Prins Bernhard vloog gistermorgen per luchtmacht-helikopter van paleis Soest- dijk naar Rotterdam om in Kralingen, op het terrein „Woudestein", de eerste officiële werkzaamheid te verrichten voor de nieuw te bouwen economische hogeschool. Om tien minuten over half elf landde de wentelwiek in een stormachtige wind op de modderige bodem van het bouw terrein, waar de prins, vergezeld door zijn particulier secretaris, mr. A. E. Braam Houckgeest, werd verwelkomd door de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum en de president curator van de N.E.H., mr. dr. K. P. van der Mandele. Verder waren ter ver welkoming aanwezig de rector magni ficus van de N.E.H., prof. drs. Lambers, leden van de bouwcommissie en vele Rotterdamse autoriteiten. Na een korte toespraak door de presi dent curator verrichtte de prins een tweetal handelingen, die officieel het begin van de werkzaamheden aan de nieuwe N.E.H. betekenden. Door een druk op een knop ontstak de prins een verrassend vuurwerk dat als een vlam mende en rokende slang de omtrekken van het bouwterrein markeerde. Een tweede druk op een knop stelde een zogenaamde „zandstralenspuiter" in werking, waarmee in de komende maan den honderden zandpalen in de drassi ge bodem van „Woudestein" zullen worden gedreven. De Nederlandse Consumentenbond nraakt zich zorgen over de ontwik keling van de prijzen in ons land en is het kennelijk helemaal niet eens met de mening van onderne mers- en werknemersorganisaties,! dat prijsstijgingen zonder veel be zwaar kunnen worden geaccep-| teerd. Dit blijkt uit het telegram, dat de bondl gistermorgen aan de minister van eco nomische zaken heeft gezonden en waar in zij de bewindsman verzoekt te voor-1 komen, dat er een spiraalbeweging van lonen en prijzen ontstaat. Het telegram luidt als volgt „De Nederlandse Consumentenbond waardeert uw toezegging bij uw econo mische politiek zoveel mogelijk reke ning te zullen houden met het consumen- i tenbelang. De mening van ondernemers-! en werknemersorganisaties, dat prijsstij-1 gingen zonder veel bezwaar geaccepteerd kunnen worden, vormen een ernstig ge vaar voor het consumentenbelang. De consumentenbond vertrouwt, dat uwe excellentie zich te weer zal stellen tegen onzuivere en ontijdige prijsbewegingen, zodat een spiraalbeweging van lonen en prijzen wordt voorkomen". Onder het motto „Nationaal Plan" heeft de sectie jeugdzorg van de Neder landse Jeugd Gemeenschap, waarin alle negen landelijke organisaties op het gebied van de jeugdzorg verte genwoordigd zijn, een campagne op gezet om het club-, wijk- en buurt huiswerk in ons land extra In de schijnwerper te zetten. Men heeft daartoe een met vele foto's geïllustreerd boekje (oplage 100.000 exemplaren) uitgegeven en een dia serie samengesteld. De boekjes, die een voorlichtend karakter hebben zullen a f 1,verkocht worden, ter wijl de diasets met begeleidende bandopnamen met een aan eik der negen organisaties beschikbaar ge steld projecticapparaat overal in ons land aan belangstellenden vertoond zullen worden. Het doel van deze actie is een aanpak van de drie grootste problemen waarmede jeugdzorg in ons land te kampen heeft: het gebrek aan ruim te, het gebrek aan kader en het ge brek aan financiën. Om dit laatste te illustreren vertelde de secretaris van de N.J.G., de heer H. Tamstra, dat het club-, wijk- en buurthuiswerk in ons land, waar in totaal 500 van der gelijke centra zijn, jaarlijks ongeveer 20 miljoen gulden kost. Slechts 13 miljoen gulden daarvan wordt ge dekt door overheidssubsidies. Het bestuur van de sectie free lance journalisten van de Federatie van Ne derlandse Journalisten heeft zich in een verklaring geschaard achter de tijdens een buitengewone vergadering van de drie kringen van journalisten in Am sterdam aangenomen motie, waarin loon- en onderhandelingseisen zijn ge steld. Het bestuur kan zich geheel ver enigen met de uitspraak „dat de sa lariëring van de Nederlandse journalis ten een steeds grotere achterstand ten aanzien van de vergelijkbare groepen is gaan vertonen". (Advertentie) Gezelligheid maakt van een hiiis een thuis. En... goede koffie ver hoogt de gezelligheid. Buisman maakt de koffie nog lekkerder. Een schepje op een zetsel, dat is het geheim van gezellige huisvrouwen. HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE 8ETER.(OOK POEDERKOFFIE) De hogere vleesprijzen in de omringen de landen blijken het niveau van de vleesprijzen in ons land omhoog te trekken. Althans op de veemarkt te Leeuwarden hebben de Friese slagers het moeilijk door de hogere prijzen, die handelaren uit België, Frankrijk, Ita lië en Duitsland bieden. Deze buitenlandse handelaren bieden prijzen, die 100 tot 200 gulden per rund hoger liggen dan die van de Friese sla gers. De vleesprijzen in de omringende landen liggen echter een tot twee gul den per pond hogier. Het prijsverschil tussen het buitenland en Nederland blijkt tot toenemende slachtvee-aanko pen van de buitenlandse handelaren te leiden. Dit schijnt de achtergrond te zijn van een besluit van de georganiseerde slagers in Leeuwarden, Harlingen en St. Anna Parochie om met ingang van maandag a.s. de prijzen voor rund- en kalfsvlees met 20 cent per kilogram te verhogen. Ook werd besloten de varkens- vleesprijzen in deze mate te verhogen. Het besluit is tijdens een vergadering van de georganiseerde slagers uit de ze drie plaatsen en uit Sn eek genomen op advies van de adviescommissie van de Leeuwarder slagersvereniging. De slagers uit Sneek doen overigens niet mee aan de prijsverhoging. Het aantal slagers in Leeuwarden dat is georganiseerd, bedraagt ongeveer 60. Eentiental niet georganiseerde slagers zal eveneens worden verzocht mee te gaan met de voorgenomen prijsverho gingen. Naar te Leeuwarden verluidt zullen de vleesprijzen vóór de kerstda gen nog driemaal een verhoging onder gaan. Het oude militaire barakkenkamp aan de Nadorst te Middelburg zal in de toe komst geheel verdwijnen. Reeds eerder werden enkele barakken afgebroken, waarna gistermiddag opnieuw met de afbraak van een (derde) barak begon nen werd. (Foto P.Z.C.) Omstreeks zeven uur gistermorgen is er brand uitgebroken op de noorde lijkste pijler van de in aanbouw zijnde Haringvlietbrug bij Numansdorp. Een aggregaat vatte vlam, waardoor enkele in de nabijheid opgeslagen olievaten ontploften. Dit had een enorme rook ontwikkeling tot gevolg. De brandweer van Numansdorp, die spoedig ter plaat se was, werd geassisteerd door een pompboot en een waterbak van de fir ma die met de werkzaamheden aan de brug is belast. Meer dan een diamanten periode zijn de heer P. D. Touw en m&vrouw M. Touw-Hollestelle in Goes met elkaar getrouwd: 65 jaar geleden, de tiende november van 1898, verschenen zij in Goes voor de ambtenaar van de burgerlijke stand om in het huwelijk te treden. Een feit om te vieren dus. Dat doet het jubilerende echtpaar vandaag zaterdag in de kring van familieleden en kennissen. De heer Touw is 87 jaar en neemt nu en dan buiten nog wel eens een kijkje. Mevrouw Touw wordt deze maand 88 jaar. Ook zij is nog goed gezond. Het echtpaar heeft drie kinderen, vijf kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Zij zullen vandaag vast geen verstek laten gaan.... (Foto P.Z.C.) luiiiiiimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuii Op Initiatief van dokter H. P. Veening die overigens Vlissingen inmiddels verlaten heeft is te Vlissingen een groot comité opgericht, dat gelden wil Bijeenbrengen voor het aanbieden van een geschenk bij het plechtig in ge- bruiknemen van het nieuwe stadhuis te Vlissingen. In het comité, dat onder leiding staat van de heer A. Schout, oud lid van Gedeputeerde Staten en oud wethouder van Vlissingen, zijn alle groe pen van de stedelijke samenleving en alle gezindten vertegenwoordigd. Men is van de gedachte uitgegaan, dat het verkrijgen van een nieuw stadhuis voor Vlissingen een grote gebeurtenis is. In een ver verleden heeft de stad een mooi stadhuis bezeten, waarvoor de toenma lige burgerij zich grote uitgaven heeft getroost. Het was een indrukwekkend stadhuis, dat de Vlissingse gemeen schapszin symboliseerde. In het jaar 1809 werd dat stadhuis ver woest en daarna heeft Vlissingen het moeten doen met het tijdelijk stadhuis aan de Houtkade. Thans zal daarin verandering komen. Opnieuw zal een echt stadhuis het centrum worden van de Vlissingse gemeenschap en dat stad huis zal ook aan komende geslachten iets zeggen van de burgerzin, welke leefde en leeft in Vlissingen. Dit stadhuis, gebouwd in de grootste stad van Zeeland zal niet alleen het nieuwste, maar voorlopig ook wel het grootste stadhuis van Zeeland zijn en als zodanig zal het ook iets te zeggen hebben tot de gehele be volking van dit gewest. Het comité wil een oude traditie voortzetten, die voorschrijft, dat bij het openen van een nieuw stadhuis de burgerij een geschenk aanbiedt. Ook dat ge schenk zal aan komende geslachten iets moeten zeggen van de betekenis, welke de burgerij in 1963 en 1964 hechtte aan de stichting van dit nieuwe stadhuis. Nu is een geschenk van enigermate blij vende betekenis een vrij kostbare zaak en het comité verwacht daarom, dat alle bedrijven, instellingen, organisaties en huisgezinnen voor eenmaal een be langrijke gift willen afstaan. In het al gemeen comité werd overeenstemming bereikt over het geven van een wand versiering in de trouwzaal, een zaal waar vele burgers en burgeressen van Vlissingen in de toekomst zullen ver schijnen op een hoogtijdag in hun leven. Deze versiering zal bestaan hetzij uit een gobelin, hetzij uit een wandtapijt. Een damescomité is gevormd, dat met medewerking van alle vrouwenorgani saties in Vlissingen huisbezoeken zal organiseren bij alle Vlissingse huisge zinnen met de vraag eenmaal een be drag te storten voor dit geschenk. Het comité zal zich voorts wenden tot het bedrijfsleven, de middenstand en alle organisaties, van wie verwacht mag worden, dat zij hun steun willen geven. Bij het geschenk zal een „geversboek" wórden overhandigd met de handteke ningen van alle gevers en geefsters. Men verwacht met deze actie medio fe bruari 1964 geheel gereed te zijn en dan zal zo snel mogelijk opdracht worden gegeven voor het vervaardigen van het geschenk. Het werkcomité is als volgt samenge steld: de heer A. Schout (voorzitter), de heer J. W. Roskamp (financiën), de heer J. van Dongen (financiën), mevr. M. van Poelje-Goedbloed, kapt. t.z. H. J. H. Hagdorn, de heer J. W. Michiel- sen, de heer F. v. d. Velde jr., de heer Joh. P. Ventevogel. Volgens een medewerker van het persbu reau Tass is het aantal geleerden in de Sow jet-Unie in de periode 19521962 van 179.000 verdrievoudigd tot 524.500. Dit betekent 25 geleerden per 10.000 mensen. Tweederden van het gehele aantal zijn werkzaam bij instel lingen voor wetenschappelijk onderzoek. Tijdens een gistermorgen gehouden persconferentie heeft dè officier van justitie in Leeuwarden, mr. M. H. Ge- linck volledig opening van zaken ge geven omtrent het onderzoek inzake de wurgmoord, die vorige week donderdag in Nes bij Akkrum werd gepleegd op de 65-jarige boerin mevrouw F. Peen- stra-Vellinga. Zoals bekend legde de tweede verdachte in deze zaak, de woensdag gearresteerde 27-jarige land arbeider E. S. donderdag een volledige bekentenis af. S., zo is uit zijn bekentenis gebleken, zat diep in de schuld, onder meer door de aanschaf van een motorfiets. Hij is die donderdagmorgen de boerderij van Peenstra binnengegaan via de staldeur, waarvan hij wist, dat die niet gesloten was. Via de keuken sloop hij het woon huis binnen, maar zag toen tot zijn schrik mevrouw Peenstra in de gang staan. S. draaide het licht in de gang uit. Mevrouw Peenstra vroeg hem wat hij in de boerderij deed, waarop S. antwoordde dat hij geld nodig had om dat hij in moeilijkheden verkeerde. „Hoeveel", vroeg de boerin. „Minstens 500", antwoordde S. Mevrouw Peen stra is hem toen voorgegaan naar een zijkamertje van het woonhuis, waar ze uit een portefeuille die daar in een kast lag 500 nam. Ze telde het geld voor S. op tafel uit. De boerin liet een be drag van 110 in de portefeuille zit ten, maar verstopte tevens een bedrag van 600 onder haar kleding, zonder dat S. dit zag. S. stak de 500 in zijn zak en liep toen naar de keuken om weg te gaan. Volgens zijn lezing, waar aan de justitie niet meent te moeten twijfelen, riep mevrouw Peenstra hem op dat moment achterna: „Je zult er nog wel meer van horen". Deze bedreiging was voor S. aanleiding om de vrouw bij de keel te grijpen en te wurgen. Hij zette het lichaam van de vrouw daarop onder aan de trap neer en stak vervolgens het rieten dak van de schuur in brand. De rechercheurs die het onderzoek heb ben geleid, kregen woensdag een sterk vermoeden, dat S. de dader was toen ze van een der getuigen hoorden, dat hij op de dag van de brand twee- of drie honderd gulden op zak had, terwijl be kend was, dat hij diep in de schuld zat. Een wervingscommissie van de geza menlijke steenkolenmijnen in Limburg is onverrichterzake uit Joego-SIavië terug gekeerd. De commissie was in dit land om 500 Joegoslavische mijnwerkers aan te werven. In Zagreb is aan de wervingscommissie meegedeeld dat de centrale regering van Joego-SIavië op 23 oktober een decreet heeft afgekondigd, dat coördinatie oe- oogt van de werving van arbeiders. Het besluit is gebaseerd op het feit, dat de laatste jaren zoveel werkkrachten naar het buitenland vertrokken, dat de eigen industrie en de wegenbouw ernstig stag neerden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4