Stationsbrug Middelburg bracht ambtenaresse in het nauw Hervormd Hansweert wil kerk restaureren AGENDA sterren Uiteindelijk viel toch alles heel erg mee ia WALCHEREN B. EN W. GOES VOORSTANDER VAN CHRISTELIJKE U.T.S. IN GOES Advies ingewonnen Zuidzande heeft een sluitende hedrotinsf bij het ET./. MARKTBERICHTEN Gemeente draagt alle kosten EERSTE PAAL AMBTSWONING BURGEMEESTER VAN SOUBURG EXAMENS Niet gezien beschuit Verbetering verwarming in kleuterschool GEVONDEN VOORWERPEN NYLONS POLITIERECHTER MIDDELBURG Niet opzettelijk Onder invloed Toneelstuk voor schoolkinderen Burgerlijke stand Verkoop grond aan haven Goes Goes: aankoop krotwoningen Aangehouden voorstel weer in de raad Receptie N.V. Tholen ZIJN STERKER i AL ENIGE JAREN PLANNEN Meeleven Bijna 1500 duiven te pronk in Kortgene VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DE MEERMALEN chaotische donderdagse drukte in het Zeeuw se zomerseizoen rond de verkeers- flessehals, die Middelburgse Sta tionsbrug heet, heeft de Middel burgse ambtenaresse H. F. van L. de schrik van haar leven bezorgd... Terwijl zij op donderdag 16 mei j.l. temidden van grote bussen en vele andere auto's voor de brug stond, zag en begreep mejuffrouw Van L. niet allemaal wat een daar het ver keer regelende politieman wilde en bedoelde, kreeg van de agent een bekeuring en van de officier van justitie een tijdje later tot haar schrik een dreigende dagvaarding, waarin zij van niets meer of min der beschuldigd werd „opzettelijk niet aan een bevel van de politie man te hebben voldaan en vervol gens op de verkeersregelaar inge reden te zijn!" Uiteindelijk was het allemaal zo ern stig niet als uit de dagvaarding bleek en in plaats van de maximumstraf van 3 maanden onvoorwaardelijk de gevangenis in, legde de Middelburgse politierechter, mr. C.' E. Coester, toen hij gisteren deze kwestie behan delde, een boete van 25,op. De narigheden waren ontstaan op het spitsuur, toen de ambtenaresse vanaf de Kanaalweg de brug wilde opdraaien. Daar net licht op rood stond, stopte zij, terwijl hoofdagent L. M., die het verkeer regelde, enkele bussen in de gelegenheid stelde om van het Stationsplein de brug op te draaien. Toen dat gebeurd was trok mej. Van L. haar wagen langzaam op, maar kreeg toen van de agent een stopteken. „Dat heb ik niet gezien", verklaarde mej. Van L. „Ik heb de agent wel gebaren zien maken, maar ik be greep niet wat hij bedoelde. Ik heb toen eerst even gewacht en daarna wilde ik naar het Stationsplein draai en er stond veel verkeer achter me te wachten om daar te horen wat de agent tegen me wilde zeg gen". De hoofdagent, die ais getuige gehoord werd, achtte het zeer wel mogelijk, dat mej. Van L. in de grote drukte zijn stopteken niet gezien heeft. Terwijl hij liet verkeer regelde zag hij echter in zijn ooghoeken, dat de auto optrok, gaf het stopteken en toen de auto toch doorreed en daarna een tijd wachtte, gaf hij bevel aan de bestuurster om bij de telefooncel aan de overzijde te wachten. De agent wilde toen duidelijk maken waar hij de wagen wilde hebben en liep naar de auto toe. „Toen reed deze plotseling op me in dacht ik", verklaarde de hoofdagent, „maar dat bleek dus later mej. Van L. wilde de auto naar het Stations plein draaien". „Het bevel was duidelijk", oordeelde de politierechter, „de rest was een opeen volging van misverstanden". Ook de of ficier van justitie, mr. A. W. Rosingh, wees in zijn requisitoir op de moeilijkhe den, die bij de stationsbrug kunnen ont staan, vooral op donderdagen. Hij achtte het bevel van de agent aan mej. Van L. om bij de telefooncel te parkeren, heel duidelijk, maar meende, dat de ambtenaresse niet opzettelijk op de agent was ingereden. Mr. Rosingh achtte wel bewezen, dat zij niet aan het bevel heeft voldaan en vorderde daarvoor een boete van 50, De raadsman, mr. H. Bruin, verklaarde, dat de behandeling van deze zaak op de zitting zeer verhelderend heeft gewerkt. Hij achtte het mogelijk, dat zijn cliënte de gebaren van de agent niet begrepen heeft, vooral daar het bijzonder druk was. Bovendien wilde zij zich niet, zo zei mr. Bruin, aan een aanhouding onttrek ken. Omdat mej. Van L. het verkeer op hield, wilde zij naar het Stationsplein draaien. Mr. Bruin betwijfelde dan ook of hier sprake was van opzettelijk niet aan een bevel voldoen. Hoogstens vond CAdvertentie Middelburg City: West Side Story. 20 uur, 14 i. Electro: Dynamite-Jack, 19.30 uur, 14 3. Van Benthem en Jutting: Expositie reisschetsen en keramiek. 918 uur. Vlissingen Alhambra: West Side Story. 20 uur, 14 jaar. Luxor: Mars door de hel. 20 uur, 14 laar. Britannia: Schoolvoor stellingen Z.V.U., Arena met „School voor heksjes", 10.30 en 14.30 uur. Con certgebouw: Feestavond St.-Caecilia, 20 uur Britannia: Uitvoering h.t.s., 20 uur Scheldekwartier: Jaarvergadering volks tuinvereniging „Levenslust". 20 uur Goes West Side Story, 19.30 uur, 14 Jaar. Zierikzee Huis van Nassau: jubileumvie ring Schouwse plattelandsvrouwen, 14.30 uur. VVissenkerke Hotel De Kroon: Tarza de Wolfshond. 16 uur: De overval, 20 uur. Rilland-Bath: Dorpshuis: Tentoonstelling bloemschikken, 1517 en 19.3021 uur. Terneuzen Luxor: Het bloed kruipt. 20 u.. 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater Muiterij op de Bounty, 20 uur. 14 laar. Bergen op Zoom Luxor: Spionage in Hongkong, 20 uur. hij het een formele overtreding, waar voor de politierechter wellicht een sym bolische boete kon geven. Ook mr. Bruin meende dat er geen sprake van inrijden op de agent was. Die laatste mening was ook de politierechter toegedaan; voor het niet opvolgen van het bevel vonniste mr. Coester met 25, De opperman K. S. nit Arnemuiden had op 21 juli op zijn bromfiets onder invloed van sterke drank gereden. Hij was reeds eerder voor een derge lijk feit veroordeeld en om die reden eiste de officier een gevangenisstraf van 3 weken, waarvan 2 weken voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, toezicht van het Z. C. v. A. en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden. De uitspraak was conform. De Souburgse glasslijper, B. de W., werd ervan beschuldigd op verschillende tijd stippen tussen mei en augustus bij een Middelburgse firma zonnebrilmonturen en glazen weggenomen te hebben. De W. betoogde, dat de monturen zich in een doos bevonden, die voor de vuilnis belt bestemd was en dat ook andere werknemers ze meegenomen hadden. De officier maakte uit deze verklaring op, dat verdachte niet erg onder de indruk was van de ernst van het feit, waarvoor mr. Rosingh 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede een boete van 75,eiste. Mr. Coester nam de boete conform over, terwijl hij de voorwaardelijke gevangenisstraf op 1 week stelde. De sleper A. T. uit Middelburg zou op 18 juli op het Abdijplein na met zijn wagen een auto aangereden te heb ben, doorgereden zijn zonder zich be kend te maken. T. ontkende dit feit. Er was echter een getuige, die ge zien had dat de auto werd geraakt. Aan de hand daarvan achtte de offi cier het feit bewezen en eiste een boete van 50,Mr. H .Bruin, de raadsman, wees er op, dat zijn cliënt niet zover is geweest op het plein, dat hij de wagen kon raken. Mr Coester legde uiteindelijk een boete van 35,op. Ook mevrouw A. M. uit het Belgische Aerde werd een zelfde feit ten laste gelegd. Zij had er in Sluis niets van gemerkt, maar verschillende getuigen kwamen met positieve verklaringen aandra gen. De officier eiste 75,het von nis luidde 75,De Domburger J. C. werd wegens mishandeling veroor deeld tot een boete van 80, De schipper S. van A. uit Geertruiden- berg en de stuurman B. V. uit Antwer pen zouden op 21 augustus jl. een hoe veelheid oud ijzer van de firma P. gesto len hebben. De politierechter legde bei den een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken met 2 jaar proeftijd en een geldboete van 50,op. De koopman H. K. uit Middelburg, die het ijzer ge kocht zou hebben, werd, hoewel hij ont kende geweten te hebben, dat het hier om gestolen ijzer ging, veroordeeld tot eenzelfde straf. Advertentie mmm fpeeriit; VLISSINGEN Donderdag heeft Britannia te Vlissin gen voor zware beproevingen gestaan en ook vandaag, vrijdag, zal het daar nog flink spoken. Dit alles in het kader van de kindervoorstellingen, gegeven door de toneelgroep „Nieuwe Komedie Arena", onder auspiciën van de Z.V.U. Honderden kinderen van lagere scholen in Vlissingen konden genieten van „School voor heksjes" van Maria Cla ra Machado. Het stuk wordt heerlijk ge speeld. Daar staat de regie van Johan de Meester trouwens wel borg voor. Het verhaal is snel verteld. Drie heksjes moeten examen doen in slechtheid. Wie de slechtste is, krijgt een bezem met buitenboordmotor van de grote tove naar. Het heksje Evelientje zakt als een baksteen. Zij1 is te braaf. Met be hulp van een molenaarszoon slaagt zij er echter in de andere leerling-heksjes ook braaf te krijgen, terwijl de grote tove naar en de onderwijzeres-heks hun ge rechte straf niet ontlopen. De décors waren bijzonder aantrekkelijk evenals de kostuums. De liedjes in het toneel stuk hadden groot succes. In de pauze werden ze door de kinderen dapper ge zongen. OOSTKAPELLE Zelfbedieningszaak geopend Woensdagmiddag opende burgemeester F. G. Sprenger de nieuwe zelfbedie ningszaak in levensmiddelen van de heer P. de Visser aan de Dorpstraat te Oost- kapelle. Er bestond veel belangstelling voor deze opening. De voorzitter van de V.V.V. „Mooi Oostkapelle" dokter P. J. Bom en de heer B. Cok uit Goes bo den mede hun gelukwensen aan. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 6 nov.: Mofjell van Mosjoen. Vlissingen vertrokken op 6 nov.: Mofjell n. Conakry. Elation naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen op 6 nov.: Dol- lard van zee-Terneuzen. Alkaid van Canada. Vivat van Grimsby. Ida Jacoba van Hon- fleur. Brouwersgracht van Amsterdam. Gro ningen \an Stavanger. 7 nov.: Grotedijk van Rotterdam. Canada van zee-Terneuzen. Looiersgracht van Rotterdam. Margriet An ja van Rotterdam. Waddenzee van Rotterdam. Mangen van Londen-Gent. Tycha van Lon den. Gepaseerd van Antwerpen op 6 nov.: Gaas- terdijk naar U.S.A. Poseidon naar Bremen. Engelina Broere naar Duinkerken. Hoogland naar Kcpenhagen-Terneuzen. Boezemsingel naar zee-Gent. Teun naar zee. Pegasus naar Delfzijl. Victress naar Huil. Hennie naar Huil. Idanel naar Yarmouth. Kloosterdak naar Vera Cruz. Oosterburgh naar Rotterdam. Adine naar Rotterdam. Eagle naar Londen. 7 nov.: Alpha naar Goole. Audacia naar Great Yarmouth. Sommeldijk naar Rotter dam. Biscaya naar IJmuiden. Pandora naar zee-Terneuzen. DOMBURG. Bevallen: D. Warners—de Visser, d. Overleden: H, Janse 64 J„ e. v. J. J. Sittartz. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen. K. Alting—Nangkah, d. G. M. A. van Brakel—Visschers, z. A. JansensBenou, z. A. J. de Kok—la Soe, d. J. N. Harthoorn— Weststrate. z. F. A. TraasDominicus, z. Ondertrouwd: H. A. Vreeke, 20 J. en A. Ie Due, 20 J. A. L. de Graag, 27 j. en J Koo- man, 27 j. Getrouwd. D. Kloosterman, 24 J. en P. C. W. Kok, 24 J F. van Duuren, 30 en M. S. de Wit, 24 1 B. A Bosman, 19 J. en L. van Oijen, 19 J. Overleden: J. de Kam, 84 J. ZOUTELANDE. Bevallen: J. K. Jansen—van de Velde, z. Getrouwd: W. J. de Steur, 24 J. en M. I. Heynen, 21 I. Overleden: J. van Zalk, 81 J-, e. v. G. Beelen. A. Janse, 72 i„ e. v. M. Sturm. A. Lievense. 57 1., wedn. v. M. Gabriëlse. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND. Bevallen: E. P. de Waardtde Dood, z. J. J. LindhoutWisse, d. Getrouwd: G. J. de Voogd, 24 J. en K. L. Karsunke. 28 j. Overleden: M. Eikenhout, 77 J., H. J. van Zweden, 66 J. Advertentie Kaarslicht geeft poëzie GOUDA KAARSEN De stichting r.-k. schoolbestuur te Goes heeft de raad medewerking gevraagd voor lief aanschaffen van elektrische kachels voor de r.-k. „Jacinta-kleuter- school". Het houten gebouw, waarin de twee klassen van de school zijn onderge bracht wordt verwarmd met kolenka- chels. Men wil deze verwarming vervan gen door elektrische kachels. B. en w. wijzen er op, dat elektrische verwar ming in geen enkele school wordt toe gepast. Zij zijn van mening, dat bij deze aanschaf de normale eisen voor het kleuteronderwijs zouden worden over schreden en stellen de raad daarom voor f 6870 te voteren voor doelmatige gas- verwarming, of indien de stichting toch elektrische kachels wil aanschaffen een bijdrage van f6870 te verlenen. De heer J. Haringman te Goes heeft tot de raad van Goes een verzoek gericht om de percelen grond met een gezamen lijke oppervlakte van 1.44.37 ha in de buurt van de A. J. Kade, die hij in erf pacht heeft van de gemeente, te mogen kopen. Het college verklaart in een toe lichting, dat bij de behandeling van de nota over het erfpachtsrecht in een vo rige vergadering is gebleken, dat tegen verkoop aan de erfpachters van de per celen grond aan de haven, die voor in dustriële doeleinden wordt gebruikt, geen bezwaren bestaan. Daarom wordt voorgesteld de grond aan de heer Ha ringman te verkopen. Op de agenda voor de op woensdag 20 november a.s. te houden gemeenteraads vergadering te Goes komen verschillen de voorstellen voor tot het kopen van woningen in verband met de krotoprui- ming en het saneringsplan Noord. De raad wordt voorgesteld de percelen Mo lendijk 7, M. Smallegangesbuurt 35 en 57 en Westerstraat 33 aan te kopen. AAGTEKERKE Z.P.M. Aagtekerke opgericht Dezer dagen is te Aagtekerke op initia tief van de P.J.G. een vereniging van Zeeuwse plattelandsmeisjes opgericht. Het hoofdbestuurslid mej. S. van Boven vertelde eerst wat van de Z.P.M. pro vinciaal en haar werkzaamheden, waar na de streeksecretaresse, mej. M. de Witte, de activiteiten van de Walcherse Z.P.M. toelichtte. Hierna werden nog wat vragen gesteld en gaven 21 meisjes zich op als lid. Bij de bestuursverkiezing werd mej. Riek Louws tot presidente gekozen. De ove rige bestuursleden zijn mej. R. Willemse, mej. Z. Willemse, mej. J. de Visser en mej. M. Houmes. die hun bestuursfunc ties nog onderling' zullen verdelen. WESTKAPELLE Onderwijsbenoeming De heer G. F. v. d. Beek, onderwijzer aan de christelijke school te Westka- pelle, werd in dezelfde functie benoemd te Naarden. MIDDELBURG Op het politiebureau te Middelburg zijn in lichtingen te verkrijgen over de volgende, in het tijdvak van 23 oktober tot en met 6 no vember 1963 gevonden voorwerpen. Enige rijwielen, twee polshorloges achterge bleven in het zwembad, vierkante loep, sleu tels, goudkleurige broche, bruin bijbeltje, bruine tas met boeken, donkergroene kinder pantalon, sjaal en zakdoek, tekening en toto, etui met riem van belichtingsmeter, blok naaimachinenaalden, rode sjaal, dop van benzinetank, portemonnees met en zonder inhoud, bedelkettinkje, sportschoen (linker), grijs geruite boodschappentas inh. bood schappen, schoenen, geld en fles drank, grij ze das, herenpolshorloge, zwarte ballpoint, ceintuur, vulpen, biljartkeu in hoes en bril in koker, handschoenen en wanten, blik sperciebonen, pakje shag, muntbiljet, zilve ren armbandje, 4-delige duimstok, grote hamer, grijs kabelslot, padvindersriem, doos je inh. kaartspel, muntbiljet, rode step met wit spafbord, gouden damesarmbandhorloge, zilveren kettinkje met hangertje, linker wit kindersehoentje, tangetje, rode jongenspet, kettinkje met medaillon, kentekenbewijs, honderiem met pfenning no. 227, De gymnastiekvereniging Achilles te Middelburg organiseert zaterdag a.s. wandeltochten over parkoersen van 5, .10 en 15 kilometer, waarvoor de op brengst ten goede komt aan de stich ting Sport Steunt Zonneveld. De start is om 2 uur van het Nederlands Koffie huis aan de Markt. De begroting: voor 1964 van Zuidzande die in de donderdagavond gehouden raadsvergadering werd aangeboden is sluitend met een post onvoorzien van ruim 4500,De gewone dienst van deze begroting geeft aan inkomsten en uitgaven een totaal bedrag te zien van f 340.005,De kapitaaldienst ver toont een nadelig saldo van ruim f 66.000,—. Men besloot om de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis met ingang van 1 januari 1963 een subsidie te verlenen gelijk aan 50% van de totale contribu tie-opbrengst. Voorheen werd een subsi die verleend van 2,50 per lid per jaar. Het Koningin-Wilhelminafonds zal met ingang van 1 januari 1964 een subsidie krijgen van 15,— per jaar, terwijl aan de Stichting Humanistisch Thuisfront en de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zieken een jaarlijkse sub sidie van 5,werd toegezegd Op voorstel van b. en w werd besloten de kruisingen van de Dorpsstraat met de Zegveldstraat en de Smidsweg aan te wijzen als voorrangskruisingen met voorrang voor het verkeer door de Dorpsstraat. De raad besloot in principe tot deelname aan de door de ontwikkelingscommissie West-Zeeuwsch-Vlaanderen voorgestel de centrale ophaaldienst voor huisvuil Woensdag 27 november zal de Raad van Beheer N.V. Waterleiding Mij. „Tholen" recipiëren ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan. De receptie wordt van 16 tot 17 uur gehouden in hotel Zeeland te Tholen. Het ziet er naar uit, dat de gemeente Goes een noodzakelijkheidsverklaring zal afgeven voor de oprichting van een christelijke uitgebreide technische school in de Ganzestad. B. en w. stellen de raad in zijn vergadering van woens dagavond 20 november voor deze be slissing te nemen. Het college adviseert de raad tot deze stap, na het advies van het E.T.I. voor Zeeland. Zoals bekend heeft de raad over de ze zaak van gedachten gewisseld tij dens een vorige vergadering. Het de bat leidde ertoe, dat het college het voorstel terugnam. Nu het E.T.I. zijn licht over deze zaak heeft laten schijnen, komen b. en w. opnieuw met hun voorstel in de raad. Zij wijzen erop, dat het E.T.I. tot de slotconclusie komt, dat de oprichting van een christelijke u.t.s. in Goes aanbe veling verdient. „Het te verwachten leerlingenaantal, de stijging die daar van mogelijk is en de regionaal econo mische overwegingen vormen de achter grond van deze overtuiging", zo zeggen b. en w. Het E.T.I. concludeert tot een leerlingenbezetting van 168 eind 1965, waarbij wordt uitgegaan van de veron derstelling dat een u.t.s. in een goed be reikbare streek van Zeeland wordt be zocht door 30 promille van het aantal jongens tussen 15 en 21 jaar. Het E.T I. verwacht dat een christelijke u.t.s. in Goes bezocht zal worden door 75 van de leerlingen uit Schouwen-Duiveland, 10 uit Tholen, 75 uit de beide Be- velanden, 25 uit Walcheren en 5 uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die een u.t.s. bezoeken B. en w. menen, dat het per centage leerlingen uit de beide Bevelan- den „beduidend hoger" zal liggen dan 75; zij verwachten 90 procent van de Bevelandse u.t.s.'ers op een christelijke school in Goes. B. en w. menen, dat de rijksoverheid de grootst mogelijke me dewerking zal moeten verlenen aan de oprichting van dergelijke scholen, nu het streven er is om mee te werken aan de economische groei van Zeeland en met name aan de industrialisatie. In dit licht en in verband met de geografische om standigheden van Zeeland vinden b. en w. de normen uit de nota voor de sprei ding van uitgebreid technische scholen 200 tot 300 leerlingen voor een nieu we school voor Zeeland niet hanteer baar. „Het zou niet juist zijn om voor Zeeland reeds nu. op de drempel van een nieuw ontwikkelingsstadium, dezelf de normen aan te leggen als voor de dichtbevolkte randstad Holland", aldus het college tot de raad. Op grond van het advies van het E.T.I. en deze overwegingen handhaven b. en w. hun mening, dat er plaats is voor een protestants christelijke uitgebreid tech nische school in Goes. Daarom ook stel len zij de raad voor te besluiten „tot de afgifte van een verklaring, waaruit blijkt dat de oprichting en instandhou ding van een protestants christelijke school voor uitgebreid technisch onder wijs wordt nodig geoordeeld (Advertentie) VEILING V.V.Z.B. GOES 7 november. Cox Orange Pippin KL. I 75-80 73—78, 70-73 59—75, 65-70 5366, 60-65 49—53, 55-60 31—39, IID 17—21, KL. II 80-85 68. 75-80 66—73, 70-75 69—73, 65-70 57—61, 60-65 48, 55-60 3536, grof 4047, fijn 2634. Goud renet KL. I 95-100 54—56, 90-95 41—52, 85-90 41—31, 80-85 35—50, 75-80 3548, 70-75 32,20 —44, 65-70 29—33, IID 21—24, KL. II 85-90 34, 80-85 36, 75-80 33, 70-75 30, 65-70 29, grof 27,10 —30, fijn 1820, val 18. Glorie van Holland KL. I 80-85 28, 75-80 28—33, 70-75 28—31, 65- 70 24—29, IID 14—21, KL. II 80-85 31—33, 75-80 30, 70-75 29, 65-70 26. grof 25. fijn 16. Golden Delicious KL. I 80-85 51—73, 73-80 50—74, 70- 75 4839. 65-70 33—60, 60-65 21—43, IID 15, KL. n 8C-85 40—58. 75-80 40—69, 70-75 40—68, 65-70 3059, 60-65 2638, grof 1853, fijn 16—36. Jonathan KL. 1 80-85 36—41, 75-80 33— 44, 75-75 32,40—45, 65-70 30,55—37, 60-65 28.70 —29, KL. II 80-85 19—27, 75-80 20—29. 70-75 20—32. 65-70 17—20,70, 60-65 16,30—21. D 14— 14,90, grof 1519. fijn 13,9014,20. Laxtons Superbe KL. I 80-85 34—38. 73-80 40, 70-75 31—39. 65-70 32—36, IID 19—22, KL. II 80-85 31. 73-30 34, 70-75 34. 65-70 30, grof 19—25. fijn 1417. Lombarts Calville KL. I 80-85 27. 75-80 31 70-75 «2. 65-70 27. 60-65 17—21. [ID 15, KL. II 85-90 27. 80-85 27, 75-80 28. 70-73 23—29. 65-70 19. 60-65 16. grof 17. fijn 16. Zoete Ermgaard KL. I 65-70 5466, 60-65 59 60, 55-30 33—45. IID 22—27, fijn 11—22. Dlv. appelen kroet 15,10, val 14,30. Saint Remy KL. I 75-85 30, 63-75 31. IID 28, KL. II 85-95 25, 75-85 28, 65-75 28, grof 25—26, fijn 21—25. Comtesse de Paris KL. I 75-80 28. 70-75 32, 65-70 32, 60-65 31. 55-60 22—24, IID 13, KL. II 65-70 28, 60-63 24, 55-60 18, grof 13—15, fijn 1112. Bramen per doos I 3739, II 2331. Totale aanvoer hard fruit 18.000 kisten. VEILING SINT-ANNALAND 7 november. Uien, gewone 14,5014,70, bon ken 20,91, drielingen 18,97, pleklers 21,17. Aanvoer 42 ton. Aardappelen: Eigenheimers, gewone 14,Aanvoer 76 kisten. DE plannen sluimeren al een jaar of drie, maar de laatste tijd komt er meer tekening in: Hansweert wil het interieur van zijn hervormde kerk restaure ren. Een moeilijke zaak. Want hoewel het bedehuis van de her vormde gemeente er hard aan toe is, is het gebouw geen monu ment en werd ook niet door de ramp van 1963 getroffen. Dat betekent: geen steun van monu- In Souburg is donderdagmorgen de eer ste paal geslagen voor de nieuwe ambts woning van de burgemeester. Het was wethouder F. Leenhouts, die geassis teerd door personeel van het aanne mingsbedrijf Eland te Vlissingen de paai de grond in dreef. Burgemeester B. H. G. ter Haar Rome- ny van Souburg bracht wethouder Leen houts dank voor het verrichten van dit karwei. Hij noemde het een delicate zaak voor een burgemeester om een ambtswoning te bouwen. „Hij mag dit echter niet in het persoonlijke vlak trek ken. Dank zij de bijzondere loyale mede werking van de raad bestaat er alle hoop, dat dit schip in veilige haven kan worden binnengeloodst, aldus de burge meester. Hij was van mening, dat de bouw van een nieuwe ambtswoning de geest van het college van b. en w. en van de raad symboliseert. „Het is het mentenzorg of rampenfonds. De restauratie die zo'n 50.000 zal vergen, komt hele maal voor rekening van de her vormde gemeente. Voor dit her stel ligt op het ogenblik 20.000 klaar, de „oogst" van talrijke acties. Met dit bedrag als basis heeft de ker keraad aan architect C. J. Klap ge vraagd een restauratieontwerp te maken, dat bijna gereed is. Er moet in het gebouw veel veranderd worden. Er zit houtworm in bijna alle zeven tig stoelen, die in het middendeel van de kerk staan, eveneens in de dakbe dekking. Die moet verdwijnen. En dan: de verlichting De zes lampen, die de kerkgangers op de bijna drie honderd zitplaatsen van licht moeten voorzien zijn te klein en te hoog aan gebracht. Ook dat staat op het pro gramma voor het herstel. Verder is er een gebrek aan ventilatie: toen het bedehuis tien jaar geleden ge brandschilderde ramen kreeg, is de ventilatie vergeten. De kalk valt van de muren: „Dat is het gevolg van het vocht, dat uit de gammele goten komt", verduidelijkte de predikant van hervormd Hans weert, ds. J. Bronsgeest. Dat zijn een paar punten, die aan verbetering toe zijn. Maar er is nog meer. Ds. Brons geest toonde, hoe het staat met de vensters: hij schoof er een brok los liggende steen uit. Een ander onder deel van de inwendige restauratie is de kansel. Die staat te hoog en moet worden vernieuwd. En uiteraard ligt het in de bedoeling om de donkere tinten in de kerk te vervangen door lichte en fleurige kleuren. „Want donker was mode, toen de hervormde gemeente van Hansweert 40 jaar ge leden zelfstandig werd en het gebouw betrok", aldus ds. Bronsgeest. Kort om er is een scala van veranderin gen nodig om het bedehuis „bewoon baar" te houden. MARKTBERICHT BARNEVELD. Coöp. Veluwse eierveiling. Weekaanvoer ca. 1.200.000 stuks, waarvan 718.447 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 48 tot 53 gr. 9.10—10.32: van 53 gr. tot 58 gr. 10.2511.80: van 58 gr. tot 64 gr. 11.7514.56; van 62 gr. tot 70 gr. 14.42—15.13. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 303.816 stuks, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 36 tot 36 gr. 7.11—8.58: van 53 tot 61 gr. 10.40—12.68; van 61 tot 72 gr. 13.49—15.63; eendeëeieren: van 62 tot 65 gr. 1010.70, van 65 tot 70 gr. 11.04—11.90. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.200.000 stuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 61 tot 65 gr. 13.73—14.75, alg. prijs 14.40, kiloprijs 2.29 (basis 63 gr.). Henneëieren van 47 tot 60 gr. 913.20, kilo prijs 191220. VISMIJN COLIJNSPLAAT november. 5395 kg exportgarnalen 73138, 384 kg binnenlandse garnalen 5684. 97 kg schar, 220 kg bot, 94 kg wijting, 21 kg schol, 4 kg tong, 11 kg rog. VISMIJN BRESKENS In de week van 28 oktober tot 2 november aan de vismijn te Breskens aangevoerd: 447 kg bot. 1127 kg schar, 233 kg schol, 124 kg tong, 3 kg tarbot, 96 kg kabeliauw, 2221 kg wijting-, 4 kg rog, 2 kg wulken. 186 kg makreel, 2300 kg sardijn. 426 kg haal, 28.998 kg exportgarnalen, 1624 kg binnenlandse gar nalen, 3559 kg doorgedraaide garnalen. 906 kg onverkochte bot, 221.330 kg haring. 4474 kg onverkochte haring. 1174 kg onverkochte vis, 56.516 kg onverkochte sardijn. VEILING KRABBENDIJKE 7 november. Appelen: Cox Orange Pippin I 80-85 68. 75-80 69 70-75 66, 65-70 56, II 85-90 59, 80-35 62, 75-80 67. 70-75 58—69, 65-70 50— 61, 60-53 4351. 55-60 23—31. IID 15, III grof 35—49, III fijn 20—24, kroet 12—15. stek 12. Jonathan I 80-85 32, 75-80 35—38, 70-75 35— 42, 65-70 32—38, 60-65 23—31, II 80-85 28—32. 5-80 29—34, 70-75 29—35. 65-70 25—31, 60-65 20—24, IID 10—19. III grof 16—20, Hl fijn 14, kroet 12. Golden Delicious I 85-90 6871. 80- 83 55—73, 75-80 55—75, 70-75 64—71, 65-70 53— 58, 60-65 45, II 80-85 51—53. 75-80 50—57, 70-75 47—55. 65-70 3549, 60-65 30—38. IID 15—17, III grof 4149, III fijn 18, kroet 18. Goudre net I 35-90 3644. 80-83 38^12. 75-80 37—40, 70-75 32—37, 65-70 29—52, IID 23, III grof 28— 32, m fijn 2122, kroet 21. Laxton Superbe I 75-80 36. 70-75 37. 65-70 32. 60-65 23. IID 15, Hl grof 23. in fijn 15. kroet 13. Verpakt fruit: Glorie van Holland I 75-80 38, 70-75 35, 65-70 33. II 85-90 33—36, 80-85 36—37, 75-80 37. 70-73 37. 65-70 35. Peren: Br. A. Lucas II 80-85 43, 75-80 47. 70-75 48. 65-70 43. Comtesse de Paris I 70-75 27. 65-70 31. 60-65 30, 55-60 18. II 70-75 33. 65-70 33, 60-65 32, 55-60 24, IID 9—10, III grof 1417. in fijn 89. kroet 610. Doyenne du Comice III grof 85. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 7 november. Appelen, val en kroet 13,60. Jo nathan klasse I 80-85 33, 75-80 34, 70-75 32, 65-70 30, 60-65 28, II 80 15, 75-80 21—28, 65-70 22—28, 60-65 17—21, Hl grof 16.60—18, III fijn 13,80, IID 1419, kroet 12. Goudrenet 1 85 40, 80-35 39, 75-80 35—36. 70-75 32. 63-70 29. IID 21, Hl grof 28, III fijn 16, II 80-85 36, 75-80 34. 70-75 31, 65-70 27. kroet 16. Goud renet rood I 80 44. 75-80 43, 65-70 36 70-75 35. Golden Delicious I 80-85 61, 75-80 6263, 70-75 56—57, 65-70 47—48. 60-63 39—45, IID 17—29, lil grof 32, III fijn 17. kroet 16. II 75- 80 49. 70-75 43. 65-70 32. 60-65 28. Comtesse de Paris II 70-75 26. 65-70 25, 60-65 24, 55-60 17, III grof 17, III fijn 11, IID 11, kroet 7 Glorie van Holland I 75-80 35, 70-75 33, 65-70 29, IID 17—19. II 70-73 29. 65-70 24, III grof 23, III fijn 10. Doyenne du Comice kroet 47. Laxton Superbe II 80 32, 75-80 32, 70-75 34, 65-70 29. 60-65 23, nD 18. Ill grof 24. III fijn 17. Zwijndrechtse Wijnpeer 60-65 26. 55-60 24, 50-55 21, IID 12. UI grof 18, III fijn 8. tegenovergestelde van wat sommige mensen ons proberen aan te praten wat betreft de zelfstandigheid van onze ge meente. Wij zijn er rotsvast van over tuigd, dat Souburg zelfstandig zal blij ven", aldus de burgemeester Hij bracht dank aan G.S. en de H.I.D. voor het op bijzonder vlotte manier verlenen van goedkeuring voor de bouw. Hij dankte voorts de directeur van bouw- en wo-| ningtoezicht op Walcheren, de heer J. D. P. Smit voor de deskundige adviezen en de architect, aannemer P. de Wolf te Souburg en onderaannemer Eland te Vlissingen, die het heiwerk verzorgt. Hij bood tot slot mevrouw Leenhouts bloe men aan omdat „zij haar man toestond de eerste paal te heien". Op de foto: wethouder Leenhouts bij het heien van de eerste paal. Links burge meester Ter Haar Romeny. (Foto P.Z.C.). „De gemeente leeft er in mee", zo verzekerde ds. Bronsgeest. Hij haal de op, hoe op zijn initiatief een aan tal vrijwilligers met behulp van de hervormde vrouwenvereniging de ou de consistorie een „opknapbeurt" heeft gegeven en ook de hal van de kerk al onder handen is genomen in de periode van vijf jaar, die hij als voorganger van de hervormde ge meente heeft meegemaakt. De restauratieplannen rijpten onge veer vier jaar geleden. Onder het motto „Een kwartje voor het licht geeft een vrolijk gezicht" bracht men toen een bedrag van 700 bijeen voor de verbetering van de verlichting. Maar de gedachte aan een grotere in wendige restauratie won steeds meer veld en vorig laar werd een restaura tiecommissie geïnstalleerd onder voorzitterschap van ds. J. Brons geest. Tijdens de gemeenteavond, waarop dit gebeurde, gaf een gift van 1000 de plannen al dadelijk een zet je in de goede richting. Maar er was meer nodig. En daarom kwamen de acties. Eerst was er de suggestie aan alle gemeenteleden om éen procent van het jaarloon at te staan voor de ver betering aan de kerk. „Dat leverde enkele duizenden guldens op", zo ver telde ds. Bronsgeest. Er kwamen gif ten van ringgemeenten binnen, her vormd Hansweert bracht een eigen merk lucifers in de handel, er was een oliebollenactie, de produkten wer den gebakken in het r.-k. bejaardente huis „Mariaoord" .Een oecumene- bollenactie dus", vindt ds. Brons geest. Een bazaar bracht netto ruim 3000,op en dan waren er nog de speldjes- en de ballpointactie. Voor de toekomst staan nog twee evenementen op het programma: eind november is er een „verkoopdag" voor de kerkrestauratie. Ten slotte denkt de kerkeraad er nog over een actie met renteloze voorschotten. Nu heeft men zo'n 20.000 ingezameld. Als ook de beide andere activiteiten achter de rug zijn, hoopt men finan cieel een heel eind rond te zijn. De hoofdagent van gemeentepolitie A. Janse te Terneuzen slaagde te 's-Her- togenbosch voor het diploma autotech niek van de politietechnische dienst. Voor het examen voor de bevoegdheid MO A wiskunde slaagden de heren R. van Antwerpen te Nieuwdorp en A. J. A. Izeboud te Goes, cursisten aan de c- cursus MO A wiskunde aan de rijks kweekschool te Middelburg. Mevrouw K. Goedemondt-Koert te Goes slaagde dezer dagen voor het te Rot terdam afgenomen examen voet- en schoenkundige pedicure van de Stich ting vakopleiding -en vakexamens voor de detailhandel in schoenen. Tussen de 1400 en 1500 duiven zullen zaterdag 23 november aanstaande in „De Stadswijnkelder" te Kortgene te pronk staan op de nationale duivenex- positie, met welke manifestatie de Noordbevelandse vereniging van duiven- liefhebbers „De Blauwe Doffer" zijn derde lustrum luister bijzet. Dat aantal inschrijvingen is tot nu toe bij de orga nisatoren binnengekomen. Het overtreft de verwachtingen van het tentoonstel lingscomité verre: er werden ongeveer duizend duiven verwacht. Het comité heeft dan ook maatregelen genomen om te zorgen, dat de vogels niet door twee, maar door zes keurmeesters beoordeeld zullen worden. Heden overleed plotse ling onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, PETRUS BERNAKDUS VERMEIRE in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: Elisabeth Vermeire- Willems. Kinderen, kleinkin deren en familie. Aardenburg, 7 november 1963. De begrafenis zal plaatshebben op 9 no vember 1963 te Aar denburg. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van ons ge acht personeelslid en collega, de heer TH. J. KWANTEN. Directie en personeel Timmerman Verbeek N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5