MEER BEVOEGDHEDEN GEE1ST VOOR EUROPEES PARLEMENT Antwerpen krijgt een tweede Scheldetunnel DE NIEUWE ELISABETH BAS mk 'STABIEL' 22 et. DUET Kwaliteit van tarwe toch nog meegevallen KAMERCOMMISSIE NEEMT MOTIE AAN Velen tegen multilaterale kernmacht Kogel is door de kerk Technici kregen Liever een brug laatste woord G.C.N. akkoord met aanbod Gasunie Sf ft ffl Overheidspersoneel vraagt waardevast minimum-salaris Af „Rusland in 1970 eerste land ter wereld" - "I 11 Zo snel mogelijk Premier Djoeanda van Indonesië overleden CANADEES VLIEGTUIG HAD MISLUKTE START ROKENDE MIJNWERKERS WORDEN VERVOLGD BEKENTENIS IN ZAAK-AKKRUM Beslissing over mijnen vóór 1964 (Van onze parlementaire redacteur) De kamercommissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Ka mer heeft gisteren met algemene stemmen een motie-Vredeling (P.v.d.A.) aanvaard, waarin wordt aangedrongen op budgettaire bevoegdheden voor het Europees parlement in de plaats van de bevoegdheden, die de nationale parlementen ontvallen. Weer Frankrijk Kernmacht Voordelen Niet gewenst wm tóP 1 -V4f Inderdaad stabiel in z'n verfijnde smaak en geur! Het Wereldgebeuren iedere doos „Stabiel" bevat een fraaie sigarenband in groot formaat met een reproductie van schilderijen van Ferdinand Bol T.v. voor sjeiks AMSTERDAMS EXPERIMENT SLAAGT - MET THEATERBUS NAAR OPERA TE DANKEN AAN GUNSTIG WEER IN SEPTEMBER DREMPELPRIJS NIET Oogst minder GEHAALD VOOR GERSTROGGE EN HAVER Gerst Redelijk ZES ARRESTATIES NA BRAND IN HOOIMIJTEN PREMIER KROESJTSJEW: Uitvoer VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De motie acht het van essentieel belang, dat de regering slechts dan haar medewerking verleent aan de totstandkoming van de uitvoe ringsregeling van het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw indien gewaarborgd is, dat het Europees parlement deze be voegdheden zal verwerven. gekomen in het Amerikaanse standpunt. Voorheen stonden de politieke voordelen op ae voorgrond, maar nu komen de militaire aspecten op de eerste plaats. De minister wees er op, dat door deel name aan de werkgroepen niet vooruit gelopen wordt op de uiteindelijke beslis sing over het principe, dat de regering moet nemen. Het duurt trouwens zeker nog anderhalf jaar voor die beslissing moet worden genomen. De motie was behalve door leden van de P.v.d.A.-fractie onderte kend door leden van de K.V.P., de V.V.D.-, de A.R.- en de C.H.-frac- ties. Bij de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken in de plenaire vergadering van de Kamer zal de motie, zijnde afkom stig van de kamercommissie van rechtswege onderwerp van beraad slaging zijn. Voor de indiening van zijn motie wees de heer Vredeling erop, dat de land bouwbegroting voor bijna honderd pro cent gebonden is aan E.E.G.-beslissin- gen. De kamer heeft eigenlijk niets meer te zeggen over de bedragen, die bij deze begroting worden aangevraagd. De mi nisterraad van de E.E.G. stelt de begro ting vast, uiteindelijk zonder voldoende controle van het Europese parlement. Het nationale parlement verliest daar door een van zijn belangrijkste prero gatieven. Volgens de heer Vredeling is ook de E.E.G.-commissie ervan over tuigd, dat dit een ongezonde toestand is. De socialistische afgevaardigde ci teerde voorts een brief van het land bouwschap, waarin eveneens gewezen wordt op het gebrek aan parlementaire controle. Minister Luns zei, dat de regering positief staat tegenover de gedachte van de motie, dat waar het parle ment zijn rechten verliest compensa tie moet worden gegeven. De be windsman achtte het echter weinig waarschijnlijk, dat de ministerraad van de E.E.G. de gedachte van de motie zal aanvaarden, want Frank rijk zit hier zeker niet om te sprin gen. De bevoegdheden van het Europese par lement stonden gistermiddag zeer in de belangstelling van de kamercommissie. De heer Berkhouwer (v.v.d.) betreurde de budgetbeknotting van het Europees parlement en de socialistische heer Van der Goes van Naters leverde er vooral kritiek op, dat het Europees parlement niet gehoord was voor de ondertekening van het E.E.G.-associatieverdrag met Turkije. Staatssecretaris De Block be toogde, dat Nederland altijd voorop heeft gelopen als het ging om de versterking van de bevoegdheden van het Europese parlement. Vergroting van die invloed is echter binnen korte tijd niet te ver wachten. Er wordt thans een onderzoek ingesteld door de permanente vertegen woordigers om tot een verbetering te komen. Dit onderzoek zal begin volgend jaar geëindigd zijn. Fusie van de execu tieven der drie Europese gemeenschap pen ontmoet groot verzet van de kant van Luxemburg. Wil men op dit gebied iets bereiken, dan zal een bijzonder zwa re compensatie aan Luxemburg moeten worden geboden, aldus mr. De Block. Aan het begin van de middagverga dering was in de commissie nog uit voerig gesproken over de multilate rale kernmacht. Mr. Van der Stoel (p.v.d.a.) vroeg welke de motieven zijn voor de oprichting van een der gelijke macht. Zijn fractie was in ieder geval al tot de conclusie geko men, dat we met een multilaterale kernmacht op de verkeerde weg zijn. Nederland moet er dan ook geen steun aan verlenen en ook geen waar nemers zenden naar de voorbespre kingen te Parijs. Woordvoerders van andere fracties von den eveneens een dergelijke kernmacht niet noodzakelijk, maar zouden het ini tiatief om politieke redenen kunnen aan vaarden. Deze woordvoerders wilden in elk geval, dat Nederland als waarne mer vertegenwoordigd zou zijn bij de besprekingen, omdat zij het van belang achten te horen wat er wordt gezegd. De heren Slotemaker de Bruine (p.s.p.) en Hoekstra (c.p.n.) waren uiteraard tegen een multilaterale kernmacht. De mifïister zag echter wel een aan tal voordelen aan de multilaterale kernmacht. Er zou een sterkere bin ding ontstaan tussen Amerika en Eu ropa. Ook de banden tussen het Ver enigd Koninkrijk en Europa zouden worden aangehaald. Verder zou dit plan het West-Duitsland moeilijker maken zich te onttrekken aan de be perkende voorschriften inzake zijn defensie. Van bijna alle zijden werd er bij de mi nister aangedrongen op nauwere cultu rele contacten met de landen van het Sowjetblok. Verder werd er verruiming van de handel bepleit. Minister Luns antwoordde, dat in de Sowjet-Unie geen belangstelling voor uitwisseling van stu denten lijkt te bestaan. Wat de uitbrei ding van de handel betreft betoogde mi nister Luns, dat dit moeilijk zal zijn, speciaal op het gebied van de consump tiegoederen. De minister deelde voorts mede, dat Ne derland in 1962 voor 132 miljoen gulden uit de Sowjet-Unie invoerde en voor 116 miljoen uitvoerde. Het handelsverkeer tussen Nederland en de landen van het Sowjetblok gaf over 1962 de volgende cijfers: de invoer bedroeg 409 miljoen gulden en de uitvoer naar dit blok 290 miljoen gulden. De Belgische minister van openba re werken, de heer Bohy, heeft gis termiddag officieel te Brussel me degedeeld dat een tunnel de meest aangewezen oplossing is voor de tweede oeververbinding over de Westerschelde te Antwerpen. De kogel is dus eindelijk door de kerk. De minister heeft deze beslissing geno men op advies van een speciale techni sche commissie die tot taak had de ver schillende aanbiedingen welke voor de bouw van deze verbinding door firma's waren ingediend te onderzoeken. Rede nen van technische en ook economische aard hebben de balans uiteindelijk doen doorslaan in het voordeel van een tun nel, die overigens ruim 400 tot 500 mil joen Belgische francs minder zai kosten dan een brug. Dit betekent niet minder dan één vierde van de totale kostprijs., De algemene raad van het Gasbedrijf Centraal Nederland (G.C.N.) is akkoord gegaan met een aanbod van de Gas unie om de inkoopprijs van het pure aardgas voorlopig vast te stellen op ze ven cent per kubieke meter. Deze prijs geldt tot het tijdstip waarop definitief overeenstemming is bereikt en wanneer puur aardgas gedistribueerd kan wor den. De raad ging eveneens akkoord met de voorwaarde die de Gasunie heeft ge steld, dat het G.C.N. zal proberen een snelle en optimale penetratie van het aardgas in de ruimteverwarmingssec tor te realiseren. Ze zal aan deze voor waarde kunnen voldoen, door naast de huidige tarieven voor huishoudelijk ge bruik voorlopig een tarief van 72 vast recht per jaar in te voeren met een prijs van negen cent per eenheid van vier megacalorieën (deze eenheid is gelijk aan een halve kubieke meter aardgas ofwel één kubieke meter „oud" gas). Het bestuur van het G.C.N. adviseert de in het bedrijf deelnemende gemeenten deze prijs vast te stellen. De voorzitter, de heer J. H. A. Post, merkte tijdens de vergadering van de raad op te verwachten, dat vijftig tot zeventig procent van de bevolking in de toekomst gasverwarming zal toepassen. Minister Luns achtte deze kwestie een belangrijke zaak. Hij wilde stellen, dat de regering geen behoefte heeft aan een plan, zoals wordt voorgesteld door een aantal bondgenoten, die er dan ook an ders over denken dan de Nederlandse regering. Uit een onderhoud, dezer da gen met de Amerikaanse vice-president Johnson, is mij wel gebleken, aldus mi nister Luns, dat er een verandering is Advertentie Kaarslicht nobel vlammenspel! GOUDA KAARSEN Op het terrein van het hoogovenbe- drijf van Thy le Chateau in de door een grote mijnramp bekend gewor den Belgische stad Marcinelle, is donderdag een Nederlandse tank auto, afkomstig uit Ouderkerk aan de IJsel, die benzol stond ie laden, door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Er zouden vier gewonden zijn. De schade in de omtrek is aanzienlijk. Het vuur sloeg over naar een opslagtank, die zeventig ton benzol bevatte en tastte ook bijna een tweede tankauto aan. Foto: Te midden van feV 1dammen en zware zwarte rookwt n, vech ten brandweerlieden hier voor het behoud van de tweede tankwagen. Advertentie -- 1 i- i x" ■■W.ito.Ai•••-■> 1*? -"i-.-'-v wfcg! site gfejj &3i v I - -- s V,'.- I - *4 sgJ 444- •- pp -"44' öps Mn - De drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben hun voorstellen ingediend. Het overleg daarover met de minister van binnenlandse zaken begint op 11 november. - - 4>-r" v 44 444- 4"'-' -r-: De beslissing van de minister heeft de meerderheid der Antwerpenaren wel een beetje pijn gedaan. „We zijn verheugd te vernemen dat de oever verbinding er uiteindelijk komt, maar velen hadden een uitgesproken voor keur voor een brug", zo luidden de eerste reacties uit de Sinjorenstad. De burgemeester, de heer Craey- beckx, was van oordeel dat een brug ten goede zou zijn gekomen aan een dynamisch en modern aanzien van de groeiende havenstad. Hierdoor zou een zichtbare vereniging tot stand ge komen zijn tussen beide oevers. Hij gaf echter grif toe dat verschillende factoren tegen deze oplossing pleitten. Men is bijvoorbeeld niet voldoende ver zekerd van de stabiliteit van een derge lijk hoge brug, terwijl anderzijds er ook bepaalde moeilijkheden gerezen zouden zijn op planologisch gebied voor het ma ken van de steile op- en afritten die wel licht het verband tussen de verschillende stadswijken zouden hebben verbroken. Bovendien zouden voor deze op- en afrit ten speciale maatregelen getroffen moe ten worden bij Ijzel en sneeuwval. De tun nel biedt verder de mogelijkheid om een dubbel-spoorverbinding tot stand te brengen. De heer Delwaide, schepen van de haven van Antwerpen, was ten zeerste ver heugd over de genomen beslissing en hij hoopte dat nu niet langer meer getreu zeld zal worden met de volledige verwe- zelijking van het plan. De wethouder onderstreepte dat er geen tijd meer te verliezen is omdat de huidige toestand niet alleen hinderlijk maar ook schade lijk is voor de haven van Antwerpen. Bovendien zal de toestand steeds verer geren door de snelle ontwikkeling van het wegverkeer. Ook hij behoort echter tot de voorstanders van een brug, maar hij legde er de nadruk op dat de technici in een dergelijk geval zeker het laatste woord moeten hebben, wat hier dan ook is gebeurd. (Advertentie) spaar plezierig met Volgens radio Djakarta is premier Djoeanda Kartawidjaja van Indonesië in de nacht van woensdag op donderdag als gevolg van een hartaanval ovei - leden. Dr. Djoeanda, staatsman, econoom en ingenieur,is 52 jaar geworden. Als niet tot een partij behorende politicus be heerde hij in verscheidene regeringen de portefeuilles van economische zaken, openbare werken en verbindingen. In 1956 werd hij minister van staat voor economische plannen met het oog op een vijfjarenplan voor de economische vooruitgang van Indonesië. In 1957 werd hij premier, hij bekleedde vervolgens opnieuw die functie toen in juli 1959 een nieuwe regering tot stand kwam. Hij heeft onder meer bezoeken gebracht aan de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. Een DC-8F van de Canadese luchtvaart maatschappij Trans-Canada Airlines is woensdagavond bij een mislukte start op London Airport van de baan geraakt en in brand gevlogen. Het toestel had 97 passagiers aan boord, van wie slechts 1 lichtgewond raakte. De brand, die in een van de motoren woedde, werd bin nen korte tijd geblust. De officier van justitie te Maastricht mr. W. Moors, zal een vervolging instel len tegen de mijnwerkers, die op de do- maniale mijn te Kerkrade het rookver bod overtraden. Acht van de overtreders zijn door de directie van de mijn ontsla gen. Anderen zijn in functie teruggezet. Alle verdachten, ongeveer 35, zullen tij dens een speciale zitting van het kan tongerecht in Heerlen, welke nog deze maand plaatsvindt, moeten terecht staan. In het land van de olie en de woestijnen, Saoedie Arabië, heeft zich de afgelo pen maanden een verandering voorge daan. die in het westen vrijwel onopge merkt is gebleven, maar die niettemin drastische gevolgen heeft gehad. Meestal gaat een wijziging in het poli tieke patroon der middenoosterse lan den gepaard met luid gekletter der wapenen, maar voor zover bekend, is in Saoedi-Arabië geen kromzwaard ge trokken. Ook niet achter de coulissen van de koninklijke entourage. Want Als algemene maatregel stellen de drie zelfs daar kan niet veel meer gebeuren centrales voor een salarisverhoging van of de wereld komt het vandaag de ten minste 10 pet., verhoging van dit per centage in verband met de zwarte loon vorming en optellen bij het percentage van de nacalculatie over 1963. De centrales verlangen voorts een waar devast minimum maandsalaris van 440 voor volwassenen en een jaarlijkse uit kering ineens in verband met het ont breken van winstdelingsregelingen e.d. Aan het overeen te komen percentage dient volgens de centrales een minimum te worden verbonden. Deze uitkeringen dienen te worden verhoogd naar verhou ding van het aantal dienstjaren in over heidsdienst. Wat betreft de gemeenteclassificatie wensen de drie centrales afschaffing in twee etappes, te weten halvering van de dag te weten. Dat is niet altijd zo geweest. Het land van koning Saoed, het meest feodale in de Arabische we reld, was vanouds een zeer gesloten ge bied, dat vast in de macht lag van de Wahabieten, de puriteinse Arabieren uit de woestijn. Lange tijd mochten blanken niet in de hoofdstad Ryad komen en het is bekend, dat de geheime dienst van de koning een der best georgani seerde van het hele Midden-Oosten is. Deze geheime dienst zorgde dat de vei ligheid van de koning en van diens enorme familie bewaard bleef en dat het land niet in de greep van de vreem delingen kwam. an dit isolement kon alleen de olie iets veranderen. De vondst van het standplaatsaftrek op 1 januari 1964 en zwarte goud vertederde de vorstenfa- volledige afschaffing op 1 januari 1965.milie, die ijlings bezweek voor de Het maximum van de verdienstebeloning royalties der oliemaatschappijen, wie willen de centrales verhogen van 12 pet. tot 20 pet. Het thans geldende gemiddel de van ongeveer 8 pet zou tot ongeveer olie kon boren was welkom, maar wie op de royalties loerde moest worden ge weerd. "Zo bleef er voor de geheime 12 pet verhoogd moeten wonden. Indien dienst genoeg te doen, vooral toen voorkeur bestaat voor afschaffing, dan Egyptes autoritaire leider Nasser bege- wilden de centrales van overheidsperso neel de lonen in de loongroepen met 12 pet. verhogen met aansluitende maatre gelen voor de maandloners. Naar de officier van justitie te Leeu warden mededeelde, heeft de tweede ge arresteerde in de wurgaffaire Akkrum, de landarbeider E. S. gistermiddag be kend mevrouw F. Peenstra-Vellinga vermoord te hebben. Zoals bekend is maandag de 24-jarige vrijgezel J. K. aangehouden. Twee da gen later werd zijn oom, de landarbei der S. (27) gearresteerd, die nu bekend heeft de moord te hebben gepleegd. J. K. is niet vrijgelaten. De justitie onder zoekt nog of hij wellicht medeplichtig is geweest aan de moord en/of de brand stichting. Negenhonderd Amsterdammers zijn gisteravond met de bus naar de opera gegaan. Geen gewone bus, maar een theaterbus, die linea recta van de tuinsteden in korte tijd naar de schouwburg reed, waar die negenhonderd tuinstadbewoners luisterden en keken naar Verdi's „Rigoietto", die door de Nederlandse Opera op de planken werd gezet. Het twas de eerste zgn. stadsrandvoorstelling, een nieuwe poging in het Amsterdamse culturele leven, om ook de bewoners van de ver van het centrum gelegen tuinsteden in het operaleven te betrekken. Tijd voor plaatsbespreking hebben deze mensen veelal niet. Daarom werden de bij kantoren en rijdende bijkantoren van de Spaarbank voor de Stad Amster dam ter beschikking gesteld voor de kaartverkoop. Binnen drie dagen waren deze vijftien bijkantoren uitverkocht. Een tweede hinderpaal de lange reis om naar de Stadsschouwburg te komen werd overwonnen door het laten rijden van speciale theaterbussen, die gisteravond om streeks half acht afgeladen van twaalf vertrekpunten verdeeld over vier lijnen naar de Stadsschouwburg reden. De Nederlandse Opera is over dit experiment bijzonder voldaan. „We gaan er mee door". prijzen 1.75/1.95/2.95 met DUET waardezegels ook in de modekleur Zibeline De meel- en bloemfabrieken in ons land hebben, doordat het aanbod toen ten gevolge van het slechte oogstweer nog zo gering was, in augustus slechts 24 procent inlandse tarwe kunnen verwer ken. In september liep dat percentage al op tot 31. De tarwetelers konden in augustus 32,15 voor honderd kg tar we met 16 procent vocht maken, dat is 15 cent meer dan hun bij inlevering van hun produkt bij het voedselvoorziening in- en verkoopbureau (V.I.B.) zou toe komen. In september maakten ze 32,30, een stuiver minder dan inlevering bij het V.I.B. in die maand hun zou op brengen. Dit blijkt uit mededelingen van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. De kwaliteit van de tarwe, zo wordt verder in deze mede delingen gezegd, is ten opzichte van de aanvankelijk zeer sombere ver wachtingen toch nog meegevallen. Dit is te danken aan de gunstige weers omstandigheden in september. De kwaliteit van de wintertarwe is even wel belangrijk slechter dan die van de zomertarwe. EI, El, ElMarguerite Calaber was de wanhoop nabij toen haar man Jac ques met een wagonlading eieren thuis kwam. De hele week trachtte zij varia tie in het dagelijks menu te brengen door de eieren te koken, te pocheren, te bakken en roerei of ommelettes van te maken, enz. Zij serveerde driemaal per dag eieren maar nog stond hun drie kamerflat van vloer tot plafond vol eieren. Het was bijna een opluchting toen de politie Jacques, een 23-jarige marktar- beider arresteerde. Jacques wordt ervan verdacht de eieren en verschillende an dere artikelen bij Wagonladingen te hebben gestolen. „Het was vreselijk", zuchtte Marguerite toen haar man was weggevoerd. „De ene week was het een wagonlading kalfsvlees en twee weken lang aten wij bij elke maaltijd gebraden kalfsvlees. De andere week was er een wagon lading kaas of blikken doperwtjes en aten wij niets anders dan kaas en dop erwten. Nu ken ik al mijn kookboeken uit hoofd en ik heb er tien Het secretariaat van het produktschap meent, dat 490.000 ton inlandse tarwe van oogst 1963 voor consumptie- en veevoederdoeleinden beschikbaar zal ko men. De totale oogst bedroeg, volgens de voorlopige oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 526.500 ton en daar gaat dan nog zaaitarwe en op de boerderij voor eigen verbruik achter te houden tarwe af. De totale oogst is 76.500 ton minder dan die van vorig jaar. Dat komt doordat er dit jaar 6500 hectare minder was uitgezaaid en door lagere hectare-opbrengsten. Voor gerst, rogge en haver hebben de telers in augustus en september de drempelprijzen, waarvoor deze granen mogen worden ingevoerd, niet kunnen halen. Gerst deed in augustus 27,70, in september 27,75 per honderd kg, ter wijl de drempelprijs 28,60 was. Rogge: augustus 24,95, september 25,de drempelprijs 25,65. Haver: augustus 25,50, september 24,25, drempelprijs 27,35. Dit is volgens het produktschapssecre- tariaat mede een gevolg van het feit, dat de gezonde doorsneekwaliteit van het Nederlandse produkt dit jaar nog al wat lager ligt dan de Europese standaard kwaliteiten, waarvoor de drempelprijzen gelden. Zelfs voor brouwgerst werden prijzen betaald, die beneden de drempel prijs voor gerst bleven. De kwaliteit van gerst, die in het zuidwesten des lands nog in augustus is geoogst, is over het algemeen vrij redelijk. De later geoogste gerst is veelal van slechte kwaliteit en kan voor een deel niet voor brouwdoel- einden worden bestemd. Het centraal brouwerij kantoor heeft in de bij zondere oogstomstandigheden aanlei ding gezien zijn aankoopcondities voor gerst te wijzigen. De hoeveelheid gerst van oogst 1963, die voor brouwdoeleinden kan worden be stemd, zal aanmerkelijk kleiner zijn dan van de vorige oogst, meent het produkt- schapssecretariaat. In het vorige seizoen kon van de in het brouwgerstgebied voortgebrachte zomergerst 150.000 ton als brouwgerst worden afgezet. Nu wordt daar een totale opbrengst aan zo mergerst van slechts 145.000 ton ver wacht. rige blikken op de oliebronnen richtte. Amerikaanse auto's koning Saoed heeft er tientallen, van afgrijselijk groot en luxueus Coca cola en dollars wer den door het Bedoeïnenvolk graag ge accepteerd. Amerikaanse films en dans muziek werden echter door de strenge Islamietische heersers verboden. De Amerikanen nebben het koning Saoed niet kwalijk genomen, dat hij geen prijs stelde op de Amerikaanse cul tuur. Zo lang Te olie stroomde, vonden zij alles goed. Hoe verbaasd zullen zij daarom zijn geweest, toen hen onlangs door het hof in Ryad het verzoek werd gedaan om te helpen bij de bouw van een televisiestation midden in het bol werk der Wahabieten en dicht bij Sa- oeds troon. s koning Saoed dan van zijn principes afgestapt Niemand die dat gelooft. Men kent Saoed als een sterke persoon lijkheid, die voor niemand het hoofd buigt en die ook toen hij ernstig ziek was de touwtjes stevig in handen hield. Het enige antwoord kan dan ook zijn, dat Saoeds gezondheidstoestand zozeer is verslechterd, dat hij de macht heeft moeten overdragen op zijn jongere broer, kroonprins Feisal. Feisal was al koning toen de geneeskundige behandeling in Europa verbleef. Bovendien beheerde hij ver scheidene ministersportefeuilles, waar onder de zeer belangrijke van financiën. Van Feisal weet men, dat hij minder feodaal denkt dan zijn oudere broer. Toen hij in 1958 minister van buiten landse zaken werd. verwachtte men zelfs zo half en half. dat hij naar een vorm van samenwerking met de Verenigde Arabische Republiek zou streven. Daarvan is weinig gekomen, n.aar toch heeft de groeiende invloed van kroon prins Feisal sporen nagelaten in de Arabische woestijn. Die sporen werden geleidelijk getrokken, maar de laatste maanden is het plotseling met sprongen gegaan- Daaruit maken waarnemers op, dat koning Saoed weinig meer heeft in te brengen. Wolgens berichten uit Ryad zou Feisal V in de eerste plaats een eind hebben gemaakt aan de macht van de konink lijke lijfwacht. Een infanterie- en een tankbataljon van deze lijfwacht zouden zijn overgeplaatst naar de grens met Jemen, waar nog steeds gevechten wor den gevoerd met onderdelen van het re volutionaire Jemenietische leger. plaatsvervanger van de laatste dit jaar voor een De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, hoopt voor 1 januari uitsluitsel te geven op de vraag Ingrijpend is het plan van "Feisal om van de mijnindustrie wat de regering het land te verdelen in provincies en om in iedere provincie een bestuursraad van dertig man te stichten. Deze raads leden zullen worden benoemd door de regering in Ryad en door de provinciale gouverneurs, maar het is niet onmoge lijk, dat Feisal met dit plan een eerste stap doet in de richting van een echte volksvertegenwoordiging. In ieder ge val maakt hij een eind aan de bijna dic tatoriale macht der stamhoofden, op wier steun koning Saoed zijn troon bouwde. Opzienbarend is voorts de officiële er kenning van de vrouwenorganisaties, wier bestaan tot dusver door de regering werd ontkend. Steeds meer vrouwen verschijnen trouwens ongesluierd in de straten van de hoofdstad, een verschijn sel waaraan koning Saoed zich onge twijfeld enorm zou hebben geërgerd. De vrouw is oo*. al doorgedrongen tot de microfoons in het radiostation van Ryad. De directeur van de zender heeft vrouwelijke disc-jockeys aangesteld en dat in een land, waar tot voor kort al leen gesproken woord de ether werd in gestuurd, omdat muziek niet strookte met da puriteinse opvattingen van Saoed. Dat er ook bioscopen en een televisie station zullen verschijnen doet echter de deur dicht. Voorlopig komen weliswaar alleen culturele en opvoedkundige films op doek en scherm, maar dat is slechts het begin; wie weet wat het politieke einde zal zijn. voor maatregelen zal nemen voor de toe komst van de Limburgse mijnen. De minister verwacht dat hij begin de cember het rapport zal ontvangen van de „drie wijze mannen", de hoogleraren die de vraag bestuderen of er maatrege len moeten komen, en zo ja welke. De minister heeft dit meegedeeld aan het dagelijks bestuur van de Mijnindustrie- raad. De rijkspolitie in Tubbergen heeft in de loop van woensdagavond en woensdag nacht zes personen aangehouden, die er van worden verdacht dat zij schuldig zijn aan brandstichting in twee rogge- mijten en aan het doorknippen van een draadafrastering bij een sportveld op meer dan honderd plaatsen. De hooimijten gingen woensdagavond in vlammen op. De verdachten zijn op last van de officier van justitie in verzeker de bewaring gesteld. Tot de verdachten behoren de 50-jarige Van der W. en twee van zijn zonen. De Sowj'etrussische minister-presi dent en partijleider Nifcita Kroesj tsjew heeft gisteravond op een ont vangst in het Kremlin ter gelegen heid van de herdenking van de 46ste verjaardag van de oktober- opstand van 1917, die door een tweeduizend gasten werd bezocht, verklaard dat de Sowjet-Unie „in 1970 het eerste land ter wereld zal zijn". Hij zei ook ervan overtuigd te zijn dat de breuk in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Chinese Volksrepu bliek zal worden geheeld. Kroesjtsjew, die een half dozijn heildron ken uitbracht, herhaalde de waarschu wing aan de Verenigde Staten, dat zij Cuba niet moesten aanvallen. „Wij zijn voorstanders van een vreedzaam samen leven met de Verenigde Staten in inter- nationaal verband. Doch Indien Amerika! Cuba_aanvalt, kan hiervan geen sprake Een gerechtshof in Neurenberg heeft een KROONPRINS FEISAL ...zonder kromzwaard... zijn. Dan zal er oorlog zijn", verklaarde hij. Ten slotte, doch niet nadat hij hier toe was aangezet door de Amerikaanse ambassadeur Kohier, hief Kroesjtsjew De Nederlandse graanuitvoer heeft in de het glas voor een laatste heildronk op de maanden juli tot en met september „geest van Moskou". Wel had hij zich jl. 157.861 ton bedragen, tegen 99.122 ton in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Er werd 2539 ton tarwe ge ëxporteerd (waarvan slechts vijf ton naar de E.E.G., het overige naar derde landen), tegen 1111 in het genoemde tijdvak van vorig jaar. De export van gerst verminderde met 15.000 ton. In het genoemde tijdvak werd voor 5.4 miljoen gulden aan peulvruchten uitge voerd, tegen 6.5 miljoen vorig jaar. De uitvoer van zaden in dit tijdvak was 3.5 miljoen gulden, tegen 3.4 miljoen gulden vorig jaar. eerder in algemene zin lovend uitgelaten over „internationale vreedzame samen leving". De Russen zonden gisteren hun veelge-1 roemde anti-projectiel-projectiel dat vol gens premier Kroesjtsjew bliksemsnel is en „een vlieg in de lucht kan treffen" in! het openbaar getoond. De zilverachtige! raketten uitgerust met grote stuur- vinnen midden op de romp en bij de staart lagen op open wagens die mee- i reden in de grote militaire parade ter gelegenheid van de 46ste verjaardag van] i de Russische revolutie. 51-jarige inspecteur van een warenhuis we gens nalatigheid, als gevolg waarvan bij een brand in een warenhuis in 1962 22 mensen werden gedood en 27 gewond, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenis straf. Twee andere beschuldigden kregen resp. acht en zes maanden. Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3