Elf kompels uit rampmijn gered Na veertien dagen doodsangst een diepe, verkwikkende slaap REGERING AKKOORD MET 10 PROCENT LOONSVERHOGING Zeeuwse huisvrouw: geen „ijzeren noodvoorraad" Een rapport MINISTER WIL PRATEN OVER PRIJSBELEID ALLEN LIEPEN SCHADE AAN GEZONDHEID OP Huren omhoog per 1 juli 1964 Rijzen en dalen met internationale politieke situatie WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Miljoenen in Goes Gelukwensen Directeur Sfein Lonen in landbouw met 5 pet. omhoog Reinste laster Hogere huur Na Consequenties JONGETJE OVERLIJDT NA VAL VAN KLIMREK B.B.-WENKEN ALWEER LANG VERGETEN Voorlichting AMERIKA ERKENT SAIGON 206e jaargang - no. 263 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bureaus: Vlissingen: Vrijdag 8 nov. 1963 Pagina 2 was VREUGDETRANEN IN LENGEDE (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) De elf van Lengede, die 335 uur in de schaduw van de dood hebben geleefd, bevonden zich gis teravond gewassen en geschoren in de zieken huizen van Salzgitter en Peine. De kompels slie pen vast, na van hun familieleden afscheid te hebben genomen, die van het moment, waarop ze 's middags uit het zestig meter diepe graf wa ren gehesen, in hun onmiddellijke nabijheid hadden vertoefd. Voor het eerst sinds veertien dagen had het wat troostloze dorp tussen Hanno ver en Braunschweig rust. Geen gierende boren meer, geen razende generatoren en verblinden de lampen, geen gekrioel van behelmde, met modder bespatte mannen, geen gerij van auto's in de met kasseien geplaveide straten en geen verlichte vensters van mijnwerkershuizen. Na de eigenlijke redding, die precies 57 minuten heeft geduurd, worden er nieuwe, zij het minder brandende vragen gesteld. Hoe maken de elf van Lengede het? Hoe lang moeten ze nog in het ziekenhuis blijven? Wat voor langdurige of misschien wel blijvende gevolgen zullen ze van de tien dagen overhouden, die ze biddend en ten laatste nog maar met weinig hoop in het hart in het donkere gewelf hebben doorgebracht, slechts levend op water, dat het binnenste van de aarde hun gaf? De artsen, onder wiens behandeling ze zijn ge steld, konden er gisteravond slechts summiere dingen over zeggen. Namen wilden ze overigens niet noemen, in verband met hun beroepsge heim. Dr. Werner Lindner, geneesheer directeur van het Salzgitter zie kenhuis, waar negen van de elf zijn opgenomen, verklaarde onder meer: „De mannen zullen tenminste vier vijf dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Het eerste onderzoek heeft uitgewezen dat allen toch wel iets mankeren, maar levensgevaar bestaat er op het ogenblik niet. Ik kan niet zeggen, of dit zo zal blijven. Ik zal een paar dagen moeten afwachten, of er zich soms nieuwe of bij komende kwalen openbaren. Drie kompels hebben moeilijkheden met de bloedsomloop, terwijl van het hart van een vierde een elektro-cardiögram is gemaakt. Een vijfde heeft aanleg voor longontsteking. Een zesde en een zevende hebben lichte schade aan de nieren, als gevolg van de kou, die werd geleden. Allen hebben oedeem aan de benen meer ontstaan door het lang durige staan dan door de honger die men had Allen hebben ook lichte, doch zwerende verwondingen die tijdens de vlucht en door steenslag in de gewel ven zijn opgelopen". Voor de op het laatste nippertje ge redde mijnwerkers zijn in het Salz gitter ziekenhuis twee zalen inge ruimd. Hun familieleden die na het wassen en scheren voor het laatste waren vier kappers opgetrommeld een eerste bezoek mochten brengen, kregen twee grote kamers toebe deeld. Een zee van bloemen en tele grammen was al binnen beginnen te stromen, toen de mannen nog naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Twee kompels konden hun' tranen niet bedwingen, toen ze deze, uit de hele wereld komende blijken van deelneming zagen. In de haast zag ik nog een kaartje met een Ne derlandse naam erop: die van de fa milie Bosch in de Ooipoortstraat in Doesburg. Aangrijpend waren de taferelen, die zich niet ver van de schacht afspeelden, op de plaats, waar geredde mijnwerkers stuk voor stuk in een ziekenauto werden gelegd. Ik zal het nooit in detail kunnen en ook niet willen beschrijven, maar ik schaam me niet te erkennen dat ik heb staan huilen als een kind. Vrouwen en kinderen wierpen zich op de in vodden geklede en bebaarde mannen: de echt genoot en vader, die dood was verklaard, maar toch levend was. Ik merkte aan al les, dat ze hun geliefde nauwelijks her kenden. Ze keken en keken maar, streel den de handen en hun gezicht, en fluisterden met een verstikte stem lief kozende en vertroostende woorden. Ie dereen schreide, tot de in imponerende uniformen gestoken Rode-Kruissoldateri en politieagenten toe. Het waren vreug detranen, tranen van een immens door voeld geluk, tranen van ontroering, tra nen van een loom makende ontspanning. Het dubbele wonder van Lengede be zorgde ook directeur Stein gistermid dag een warm applaus. De eerste man van de rampmijn, die door de Duitse sensatiepers op indirecte wijze is beklad, belasterd en beproefd, werd door honderden journalisten toegejuicht, toen hij met een stralend gezicht de gelukte redding officieel aankondigde. Onmiddellijk daarna ging directeur Stein, die zoveel slagen kreeg te incas seren, tot de aanval over. Hij vouwde het donderdagnummer van de Hambur ger Morgenpost open en liet de aanwezi gen de over de hele voorpagina uitlopen de en rood onderstreepte hoofdkop zien. „Niemand wil met de reddingsbom naar beneden gaan", was op een afstand van vele meters te lezen. De mijnwerker Hans-Joaehim Habich, die als eerste in de schacht afdaalde om zijn kameraden beneden in het torpedo achtige reddingswerktuig te helpen „jongen, je komt als uit de hemel", was het eerste wat men tegen hem zou heb ben gezegd deed daar nog een schepje bovenop. Hij weigerde vragen te beantwoorden over de toestanden, die hij in de spelonk had aangetroffen. Hij was naar de persconferentie gekomen, zei hij om een verklaring of te leggen tegen over die mensen, die de naam van Len gede hadden besmeurd. Hij deed dat dan ook, fel bijtend en striemend. De vijftigjarige mijniverker Heinz Voor de vrouwen van de mijniver- kers was een eind gekomen aan de bange onzekerheid: voor het eerst na al die lange dagen konden zij weer lachen. Op de foto in het midden, met ge spikkelde sjaal, de vrouw van de geredde kompel Wobranitz. Kuil de eerste, die na twee weken het daglicht terugzag De hoofdafdeling Sociale Zaken van liet landbouwschap heeft zich gisteren be raden over een wijziging van de lonen in de landbouw. In beginsel werd over eengekomen, om in hef kader van de al gemene aanpassingsverhoging deze per 1 januari 1904 tussentijds met vijf pro eent te verhogen. Besloten werd 0111 op 19 november iiet beraad voort te zet ten. De c.a.o.'s in de landbouw lopen op l mei 1964 af. Foto: Om 13.35 kwam als derde aan de oppervlakte de 43-jarige Ru dolf Wiese, die onder de grond een zenutvtoeval had gekregen. Hij wordt hier door sterke armen weg gedragen. „Dit, mijne heren", zei de heer Stein met een wit vertrokken gezicht en een tril lende stem, „is de reinste laster. Dit is een gemene leugen, die de eer van onze kompels aantast. Ik heb nog gisteren hier in uw midden gezegd dat iedereen van deze mijn zich als vrijwilliger heeft gemeld om de ingeslotenen uit hun spe lonk te halen en in de reddingsbom vast te sjorren. Thans kan ik ook nog verkla ren dat ik overal uit het land soortgelij ke aanmeldingen van andere mijnwer kers heb gekregen. De overeenstemming, verkregen in het bestuur van de Stichting van den Arbeid tot een verhoging van het rechtsgeldende loonniveau met tien percent in twee etappes en tot het waarborgen van een bepaald minimuminkomen en het aanpas sen van de sociale uitkeringen (A.O.W. en A.W.W.) wordt door de regering aanvaard. Dr. G. M. J. Veldkamp, minister van so ciale zaken en volksgezondheid, heeft dit meegedeeld na afloop van de gister avond gehouden bespreking tussen de re gering en de Stichting van den Arbeid. De regering zal bevorderen, dat op kor te termijn wetsontwerpen bij de Staten- Generaal worden ingediend met voorstel len tot verhoging van de uitkeringen van de sociale verzekeringswetten per 1 januari a.s. Mocht blijken, dat de orga nen, belast met de uitvoering van deze verzekeringswetten, te weten de A.O.W. en A.W.W., de interimregeling invalidi teitswet, de kinderbijslagregelingen en de vaste rente en toeslagen ingevolge de ongevallenwetten, niet in staat zijn deze aanpassing te realiseren, dan zal de re gering een voorschotsysteem invoeren. De verhoging van deze sociale uitkerin gen bedraagt ruim tien percent, een per centage dat mede afhankelijk zal zijn van het indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud. de, per 1 april 1964, die hij een contract verbetering noemde, zo weinig mogelijk prijsconsequenties zal hebben. Minister Veldkamp heeft voorts meege deeld, dat de regering de invoering van een huurverhoging overweegt per 1 juli 1964. Over de omvang en modaliteit van deze huurverhoging zal overleg met het bedrijfsleven worden gevoerd. De aanpassing van de loongrenzen en de aanpassing van de premie voor de so ciale verzekeringswetten zal niet eerder dan op 1 april gerealiseerd kunnen wor den. De bewindsman becijferde, dat de premiestijging niet meer zal bedragen dan een fractie van een pereent. De te nemen maatregelen op sociaal gebied zullen een totaalbedrag vergen van 400 miljoen gulden. Onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten heeft een commissie zich beraden over een aantal vraagpunten betreffende radio en televisie in Neder land. Het was nodig tot een nieuwe wettelijke regeling te komen voor deze beide communicatiemiddelen en daarom wenste de minister van onderwijs ad vies te ontvangen over zulke zaken als de samenwerking tussen de omroepor ganisaties, de coördinatie van de pro gramma's, de zendtijdverdeling enz. Het rapport van de commissie Scholten is inmiddels gepubliceerd en men weet dus al, dat deze commissie een meer open bestel voorstaat, waarbij andere instellingen dan de bestaande omroep organisaties een ietsje gemakkelijker de beschikking kunnen krijgen over zend tijd. Ook heeft de commissie uitvoerig gepeinsd over de publikatie van de ra dio- en televisieprogramma's waarbij zij tot de slotsom is gekomen, dat de ver enigingen overigens tegenover een verhoging van de luister- en kijkgelden hun programmabladen gratis aan de leden moeten schenken en aat daarnaast voor non-conformistische luisteraars en kijkers een officieel programmablad (zonder toelichtingen, illustraties enz.) gepubliceerd moet worden door een in stantie, die als overkoepeling van de be staande radio- en televisie-organisaties is gedacht. De commissie heeft zich niet verdiept in de vraag of zo'n blad veel aftrek zal vinden en dus levensvatbaar zal zijn, maar het denkbeeld, dat ieder de televi sie- en radioprogramma's moet krijgen op de wijze, welke hij of zij prefereert, heeft op zich zelf wel enige aantrekke lijkheid. De „ingrijpende operatie op het loon- front", zoals minister prof. dr. J. E. Andriessen de in te voeren loonsver hoging kenschetste, zal naar zijn oor deel belangrijke consequenties voor het economisch leven hebben. Met nadruk stelde minister Andriessen, die ook aan het overleg met de stich ting heeft deelgenomen, dat hij de thans geldende prijsgedragsregels wil handhaven en realiseren. Na de invoering van de verhoogde lonen op 1 januari zal een prijsaanpassing ge realiseerd worden, over de modus waar van volgende week woensdag overleg met het bedrijfsleven zal worden ge voerd. De bewindsman hoopt te kunnen bewerkstelligen, dat de tweede loonron- a lezing van het rapport en de daar bij gevoegde memoranda van com missieleden, die afwijkende meningen huldigden, is het voor iedere lezer dui delijk, dat de meerderheid van de com missie heeft geprobeerd het radio- en televisiebestel heel voorzichtig aan te passen bij de „nieuwe tijd" zonder al te veel de gevoelige tenen te raken van de mannen en vrouwen, die de bestaande omroeporganisaties aanvoeren. Er is gestreefd naar een compromis, dat de nadelen van de tegenwoordige benadering via de vijf omroeporgani saties verzacht en dat toch deze or ganisaties volle levenskansen laat voor de toekomst. Dus: géén nationale organisatie en géén terugdrukken van de bestaande organisa ties tot bescheiden medewerkers aan de nationale programma's en een volledige radio- en televisievrijheid. Wel: een intensieve coördinatie van de programma's, waarbij functionarissen van de Televisiestichting en de Radio Unie het beslissende woord zullen spre ken. De commissie vestigt er de aan dacht op, dat bij de snelle ontwikkeling van de techniek de nieuwe radio- en te levisiewetgeving slechts in een raam wet belichaamd moet worden, waarin de technische beperktheid van het heden niet te veel als basis mag worden geno men. Zij wil in de wet ruime mogelijkheid la ten voor aanpassing bij nieuwe technie ken, waarbij zij stelt, dat de radio- en televisiemedia nog in volle ontwikke ling zijn. In verband daarmee zegt de commissie ook iets over het ontstaan van de omroeporganisaties in de twintiger ja ren. Die analyse is bijzonder leerzaam, omdat daarin de fundamentele kwaal van het Nederlandse radio- en televisie- bestel nog weer eens wordt blootgelegd. Het begon met clubs van amateurs, die de techniek bestudeerden van het nieu we communicatiemiddel destijds de radio. Daarna kwamen er clubs van hen, die in particulier verband de radio als communicatiemiddel wilden gebruiken. De commissie zegt dan: Inmiddels vol trok zich in de samenleving een belang rijke ontwikkeling in het sociaal-orga nisatorische vlak, die zich kenmerkte door een vervaging van de vroeger zo scherpe scheidslijn tussen private en pu blieke sfeer: in de private sfeer geboren verenigingen de verbonden van werk nemers en werkgevers vormen het meest bekende voorbeeld groeiden uit tot omvangrijke organisaties, die als tegenspelers, of beter wellicht als mede spelers van de staat een rol van toene mende betekenis in de publieke sfeer gaan vervullen, tot organisaties die op de duur een eigen leven in steeds groter onafhankelijkheid van individuele leden gaan leiden. De individualistische visie op de maatschappij, die in de dertiger jaren nog een grote rol speelde, maakt plaats voor een publiekrechtelijk geaar de zienswijze. Deze ontwikkeling is ui teraard niet zonder invloed op de om roep gebleven. De in 1928 erkende par ticuliere radioverenigingen hebben zich ook ontwikkeld tot organisaties met een openbare functie. De omroep is niet lan ger uitsluitend een verenigingsbelang; hij is een volkszaak van de eerste orde geworden. Tot zover dit citaat. Duidelijk wordt hier nog eens opnieuw gezegd, dat Minister prof. dr. J. E. Andriessen (economische zaken) zal volgende week woensdag met het georgani seerde bedrijfsleven overleg ple gen over de vaststelling van een nieuw prijsbeleid, n.a.v. de loonont wikkelingen in 1964. Aan dit overleg zullen deelnemen ver tegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties, middenstand, de coöperaties, de landbouw, en de con sumentenbonden. Het initiatief tot dit overleg, dat gehouden zal worden in het S.E.R.-gebouw in Den Haag, is uitge gaan van het ministerie van economische zaken. In Hoogkarspel is de negenjarige P. Duin na van een klimrek bij de b.l.o.- de oorspronkelijke radio- (en later tele- school te zijn gevallen, overleden. visie) voorziening berustte op een indi- Het kmd was eerst naar een ziekenhuis vidualistische zienswijze, welke reeds in in Hoorn gebracht. Toen het van daar naar een auto werd gedragen voor ver voer naar een ziekenhuis in Amsterdam, is het overleden. Precies twee jaar geleden werd huis-aan-huis in Zeeland een bro chure verspreid van het ministerie van binnenlandse zaken, waarin een aantal concrete wenken werd gegeven over het nemen van voor zorgsmaatregelen met het oog op een eventuele atoomaanval. De huisvrouw werd o.m. gewezen op de vorming van een zgn. ijzeren noodvoorraad van belangrijke voe dingsmiddelen. Hoe staat het daar nu, twee jaar later, mee? Heeft de Zeeuwse huisvrouw inderdaad een hoeveelheid voedsel aangeschaft. voldoende voor tien tot veertien dagen en wordt die voorraad steeds aangevuld wanneer een deel van het beperkt houdbare voedsel is geconsumeerd Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een groot aantal huisvrouwen. Na een reeks telefoontjes links en rechts in de provincie op grotendeels willekeurige adressen, is de conclusie deze: onmiddellijk na liet verspreiden van de ministeriële brochure juist tijdens de Berlijncrisis zijn er tal van Zeeuwse huisvrouwen geweest, die hun levensmiddelenvoorraad aan zienlijk hebben uitgebreid en de „ijze ren noodvoorraad" geheel of gedeel telijk hebben aangeschaft. Maar in middels is de internationale politieke situatie verbeterd en de animo voor de vorming van een noodpakket aan zienlijk verflauwd. Bij velen is het grootste deel van de noodvoorrad in tussen geconsumeerd en nooit meer aangevuldGebleken is, dat de grootte van de „ijzeren noodvoor raad" rijst en daalt met de politieke situatie in de wereld. Tijdens de Cubaerisis bijvoorbeeld werden er plotseling weer voorraden ingeslagen. Onder het begrip „ijzeren voorraad" le vensmiddelen wordt verstaan een voor raad, die ongeveer in dezelfde omvang aanwezig blijft en te zamen met de ge wone keukenvoorraad zekerheid biedt in nood een redelijke voeding te geven ge durende een periode van tien tot veer tien dagen. De grootte van de voorraad dient uiteraard afhankelijk te zijn van het aantal gezinsleden en naar de aard van hun houdbaarheid of verpakking dienen de artikelen regelmatig te wor den vervangen. Welnu, wat dat laatste betreft: daar is niet veel van terecht gekomen. „Wel een voorraad gekocht" zo zei ons een Middelburgse huisvrouw. Maar zij voegde daar onmiddellijk aan toe: „het voedsel heb ik nu grotendeels gebruikt. Iedere keer ben ik van plan mijn voor raadje aan te vullen, maar het komt er niet van". Een Goese huisvrouw verklaarde desge vraagd: „Nee, ik heb niet gekocht in dertijd. Ik heb dus niets aan te vullen". Een Terneuzense huisvrouw: „Ik heb een flinke voorraad gehad". De opsom ming. die daarop volgde was voor haar en haar man genoeg om een paar maan den rond te komen. „Nu heb ik er vrij wel niets meer van over. Als de politieke situatie verslechtert, kan ik nog altijd inkopen doen bij mijn kruidenier". Een mevrouw in Zierikzee bekende: „Nee hoor, ik heb er niet aan meege daan. Ik laat me geen angst aanjagen. Want dat was het twee jaar geleden". Een huisvrouw op het platteland zei dit: „Meneer, als je op een dorp zit, met een eigen lapje grond, heb je altijd wel een J voorraadje. Ik hoef alleen maar te den-1 ken aan de weck en de wintervoorraad t aardappelen. Nee, ik heb niets extra's I gekocht, zoals in de B.B.-folders was j genoemd". de dertiger jaren onhoudbaar bleek. De omroep was geen verenigingsbelang, maar een volkszaak van de eerste orde. De omroep groeide dan ook snel uit tot een ODenbaar nuts- (en amusements)- bedrijf. maar de exploitatie bleef toever trouwd aan enkele concessieboudsters in de vorm van verenigingen, die zich als verenigingen bleven richten op het be lang van hun eigen ledenkring. De ontwikkeling in de sfeer van het open bare nut heeft zieb na 1945 nog veel sneller voortgezet dan in de dertiger ia- ren. Vooral na de intrede van de tele visie in Nederland, werd het duideliik, ^at do samenwerkende verenigingen niet de kracht konden opbrengen voor een efficiënte programmacoördinatie en voo'- een samenwerking zoals het ..volksbelang" en niet het groepsbe lang! dat gebood. Hoewel de huidige adviezen van de com missie radio- en televisiewetgeving, naar onze mening nog niet sterk "genoeg ten deren in de richting van dat volksbe lang, moeten wii het toejuichen, dat er na aanvaarding van de adviezen voor radio en televisie elk een onafhan kelijke instantie zal komen, die alle om- roerorganisaties verplicht tot deelname "an de programmacoördinatie. Wij gaan daarmee in de goede richting: er wordt iets weggenomen van het verouderd in dividualisme. dat wezensvreemd is aan het gebruik van elk modern communica tiemiddel en dus ook aan het gebruik ■-an radio en televisie anno 1963! De georganiseerde huisvrouwen in Zee land zijn indertijd nauw bij deze zaak betrokken. Uitgaande van de Nederland se Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening is er voorlichting geweest over de individuele zelfbescherming met In Washington is donderdagavond offï- alle aspecten van dien. In deze kringen (Zie slot pag. 2 kol. 4) eieel bekendgemaakt, dat Amerika het nieuwe bewind in Zuid-Vietnam erkent-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1