Dit speldje heb je vast nog niet! Ver keer sopvoeding op alle kleuterscholen Financiële berichten LANDBOUW BIEDT BESTE KANSEN VOOR VERDERE UITVOERING VAN ATLANTISCH DEELGENOOTSCHAP HOLLANDIA tTIIF WERKLOOSHEID IN ZEELAND IN OKTOBER MET 7 MAN GEDAALD Eerste deel van Ikes memoires is verschenen Scheepvaartlanden protesteren bij Verenigde Staten mm B.O.A.C. verwacht een flinke winst WENS: HOGERE HOOFDPRIJS IN SP0RTT0T0 Schiphol genoot van de Johnsonshow VICE-PRESIDENT LYNDON JOHNSON: Kracht vrije wereld berust op succesvolle landbouwpolitiek Besprekingen Kracht Jongens en meisjes van Zeeland* Heb je al een hele ver zameling speldjes? En ...hou je van DROSTE- cacao? Goed zo! Tot 1 januari 1964 krijg je bij elk pakje (250 gram) DROSTE-cacao zo'n speldje gratis! 1 V ..T Door vermindering aanbod jongeren Stijging bij hotelpersoneel daling bij losse arbeiders Last Rockefeller wil naar presidents- zetel dingen JONGENS- EN HERENSCHOENEN VAN OLIFANT CADEAU! BIJ BOTSING GEDODE SCHOLIEREN HERDACHT TRAINER VERWISSELT VAN VERENIGING VRAAG ERNSTIG GEWOND BIJ VREEMDE STOEIPARTIJ JAMAICAANSE MISS WERELD JÊSOÊ ma&\: .-i Fabriek verwoest door brand - vier gewonden Senoritas-Rood In het bekende rode blik Nederlandse militairen verloren van Belgen Initiatief Verbond voor Veilig Verkeer: OOST-EUROPA LEED ZWAARD2R VAN WINTER DAN WEST-EUROPA SCHOTLAND VERSLOEG NOORWEGEN 6-1 Corning Glass vestigt zich in Groningen CIRCULATIE PASMUNTEN NAM VERDER TOE Even puzzelen VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 De landbouw biedt de beste kansen om het Atlantisch deelgenootschap verder uit te voeren. De vice-president der Verenigde Staten, Lyndon B. Johnson, zei dit gistermorgen in de korte rede waarmee hij in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de Amerikaanse voedsel- en landbouw- produktententoonstelling opende. Wij moeten thans onze landbouw in nauwe onderlinge overeenstemming brengen, wanneer wij aan de moeilijke situaties die in de toekomst zullen ont staan het hoofd willen bieden. De banden tussen Amerika en Neder- £econfr°nteerd deze moeilijkheden nu wij voor beslissingen land, zo zei hij verder, worden door ons staan met betrekking tot het gemeen- in hoge ere gehouden. Maar wij hebben dezelfde gevoelens voor de vele gemeen schappelijke banden tussen Amerika en geheel Europa. Het belangrijkste doel van het Amerikaanse beleid en zijn pro gramma's is thans, op deze gemeen schappelijke aspiraties een doeltreffen de en goed functionerende steun voor ons Atlantisch deelgenootschap te bou wen. Wij hebben om dit deelgenootschap ver der uit te voeren geen betere kansen dan op het gebied van de landbouw. Wij, At lantische volkeren, zijn in een hongerige wereld verreweg de best gevoede van alle mensen. De kracht van de vrije we reld rust op een succesvolle landbouw politiek. Tegenover het succes van de landbouw in de vrije wereld staat heden ten dage het falen van de landbouw onder het communistisch stelsel. Terwijl de leiders van het communistische blok ons graag de gedachte willen opdringen dat er tus sen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten een wedloop gaande is om de bes te resultaten in de landbouw te bereiken is het voor de gehele wereld zonneklaar zelfs voor de mensen in de communis tische landen dat van geen wedloop sprake kan zijn. Met de agrarische pres taties in het westen kan geen communis tisch land zich meten. Door dit falen van de landbouw in de communistische wereld rusten op ons in het westen en op het Atlantisch deelgenootschap zware verant woordelijkheden voor wat betreft de toekomst. schappelijk landbouwbeleid van de E.E. G. en tot de G.A.T.T.-handelsbesprekin gen die het volgend jaar beginnen. Wij, Amerikanen, aldus Lyndon Johnson, ge loven, dat het welslagen van onze land bouw verzekerd zal zijn door een verla ging van de barrières die onze handel in landbouwprodukten in de weg staan. Wat ons betreft, wij zijn bereid dit te doen. Indien bij de besprekingen kwes ties van binnenlands agrarisch beleid ter sprake komen dan zijn wij eveneens bereid ons binnenlands beleid ter tafel te brengen. (Advertentie) ALLEMAAL ELKE DAG DROSTE-cacao pÉ!llS.s|pf®PsiT: - :::;S Het aantal Zeeuwse werkloze mannen is in de afgelopen maand opnieuw enigs zins gedaald, namelijk met 7 van 644 eind september tot 637 eind oktober. D ze provide volgt hierbij zij het in iets mindere mate het landelijk beeld. In Zeeland verminderde het aanbod van jeugdige arbeidskrachten (op de scho len geslaagden) met 22, hetgeen impli ceert, dat er een toeneming van 15 oude re arbeidskrachten geconstateerd werd. In de ry der provincies bezet Zeeland de Tegen het jaar 2000 zullen er elke dag zes miljard mensen gevoed moeten wor den, terwijl dit er op het ogenblik nog drie miljard zijn. Wil aan deze grote verantwoordelijkheid het hoofd geboden worden wil de we reld de ellende van honger op veel gro tere schaal dan wij ons kunnen voorstel len bespaard blijven dan zullen wij in het Atlantisch deelgenootschap noodza kelijkerwijs een zeer groot deel van die last moeten dragen. Gouverneur Rockefeller van New York zal trachten door de republikeinse par ty aangewezen te worden als kandidaat voor de presidentszetel. In een verklaring voor de televisie zei hij dat hij zich hiervoor zal inzetten. De republikeinen zullen hun kandidaat aan wijzen op de partijconventie die in julie in San Francisco gehouden zal worden. Nelson Rockefeller, die 55 jaar oud is, en senator Barry Goldwater van Ari zona voeren al maanden een campagne om zich door de republikeinse partij kandidaat te laten stellen bij de strijd om de presidentszetel, die het volgend jaar zal worden gevoerd. Volgens de jongste opiniepeilingen maakt de conser vatieve Goldwater meer kans dan Rockefeller. Dit wordt toegeschreven aan het feit dat Rockefeller zich het vorig jaar liet scheiden van de vrouw met wie hij 31 jaar gehuwd was ge weest. In mei trad hij in het huwelijk met een gescheiden vrouw. (Advertentie) "Je ziet ze vliegen!" "Nee echt, Hollandia geeft 6 maanden garantie op de zolen van Cema-schoenen!" (Advertentie) Moet U ze zien glunderen, als U thuis uw gasten op zo'n echte Olifant-borrel (oude of jonge) trakteert, onder het motto: „Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE. Proost 1" Onder de titel „Mandate for chan ge" (Mandaat voor een nieuwe tijd) is gisteren het eerste deel verschenen van de memoires van oud-president Eisenhower. Het deel handelt over zijn eerste ambtsperiode, van 1953 tot eind 1956, de tijd van het einde van de Koreaanse oorlog, de dood van Stalin, de mislukking van de Eu ropese defensiegemeenschap, de oorlog in Indo-China, de eerste crisis om Formosa en de topcon ferentie in Genève. De houding van de oud-president tegenover deze gebeurtenissen is er een van geduld en afwachten. „Het zwaarst is het de moed te hebben om geduld te oefenen", schrijft hij. Daarnaast komen steeds naar voren zijn grote ver trouwen in zijn minister ven bui tenlandse zaken wijlen John Fos ter Dulles en zijn enorme eerbied voor Winston Churchill, toen nog premier van Engeland. Het boek licht de lezer in over veel gesprekken, plannen en ma chinaties achter de schermen, maar waarschijnlijk als gevolg van Eisenhowers afwachtende houding tegenover de grote-kran- tenkoppengebeurtenissen uit die tijd, gebeurt het weinig dat de lezer er weer middenin geplaatst wordt en bijvoorbeeld nog de at mosfeer van hoop proeft die de topconferentie van Genève in 1955 omgaf of de angst voor oorlog uit de tijd van de eerste crisis om Formosa. per ian- traditionele vierde plaats met 11 duizend mannelijke loontrekkenden delijk promilage is 7) na Drente met 24, Groningen met 15 en Friesland met 14. Boven het Zeeuwse promilage bewogen zich de rayons Middelburg (17), Zierik- zee (18), Vlissingen (13), Oostburg (15) en Hulst (10), er ongeveer mee gelijk bleven de andere rayons: Goes, Kruinin- gen, Sas van Gent, Terneuzen en Tholen. De veranderingen deden zich de afge lopen maand voornamelijk voor in de groepen hotelpersoneel (een stijging van de werkloosheid van 28 tot 70) en losse arbeiders (een daling van 47 naar 32). Deze laatste daling houdt verband met een ruime werkgelegenheid in de land bouw en de WSW-sector van de bouw nijverheid. De kleine daling van het aan tal minder-geschikten (van 458 vorige maand naar 434) vindt wellicht zijn oor zaak in het feit, dat enkele arbeids krachten bij de landbouwwerkzaamhe- den zijn ingedeeld, voornamelijk schrij vers en tarreerders bij de los- en laad plaatsen van bieten. Vergeleken met oktober 1962 is er een belangrijke daling van het aan bod van arbeidskrachten: van 819 naar 637, waarvan er rond 200 valide arbeiders zijn. Van het totale aantal zijn er nog slechts 2 werkzaam op objecten voor aanvullende werken (zogenaamde niet-onttrekbare objec ten). Uit de analyse van de arbeids reserve blijkt, dat de seizoenwerk- loosheid steeg van 20 naar 70, de wrijvingswerkloosheid daalde van 100 naar S0, de werkloosheid voor minder-geschikten daalde van 460 naar 430 en de structuurwerkloos heid gelijk bleef op 60. Groot-Brittannië en tien andere leidende scheepvaartnaties zijn gisteren gereed gekomen met de opstelling van en pro testnota aan de Verenigde Staten naar aanleiding van de door president Ken nedy gestelde voorwaarde dat de even tuele verscheping van Amerikaans raan naar de Sowjet-Unie geheel of ge- eeltelijk met Amerikaanse schepen zal moeten gebeuren. De landen die bij de opstelling van het Srotest betrokken zijn, zijn Engeland, loorwegen, Denemarken, Zweden, Ita lië, Nederland, West-Duitsland, Frank rijk, België. Spanje en Japan. Zij hebben er bezwaar tegen dat het door Amerika ingenomen standpunt met betrekking tot de verscheping van het gTaan een discriminatie inhoudt tegen de vrijheid van de internationale scheep vaart. Het nieuwe voetbalseizoen is nauwelijks twee maanden oud of er zijn weer ver anderingen in de voetbalwereld. Hans Croone, de trainer van de Schiedamse tweede divisieclub S.V.V., zal aan het eind van dit seizoen overgaan naar het Amersfoortse H.V.C. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde van 1779 in september jl. naar 1287 op het eind van de vorige maand. De daling is voornamelijk terug te vinden in de voedings- en genotmidde len (219 naar 24) en in de groep „overi gen" (van 126 naar 18), hetgeen ver band houdt met het voldoen van de vraag naar arbeidskrachten voor de sui kerbietencampagne. In vergelijking met vorig jaar oktober is de vraag in de bouwnijverheid belangrijk gestegen (van 337 naar 496); deze heeft met name be trekking op de b. en u.-sector: vorig jaar 280, thans 430. Het aanbod van vrouwen bleef zo goed als gelijk: 182 september, 178 oktober. Bij het horecapersoneel was er een stij ging, van 21 naar 48, bij het kantoorper soneel een daling, van 43 naar 21, prak tisch geheel terug te vinden in een plaat sing van het aantal jeugdigen. De vraag naar vrouwen daalde van 679 naar 614, door het voldoen van aanvragen voor jeugdig personeel. In vergelijking met oktober 1962 nam de vraag belangrijk toe (485 naar 614). Uit dit alles blijkt dus, dat de arbeids reserve zeer minimaal is in Zeeland, ter wijl daar een vraag in veelvoud tegen over staat. De spanning op de arbeids markt neemt toe door de industriële ont wikkeling, terwijl vooral de grote een malige werken als de Oosterschelde- brug en de kanaalwerken in Zeeuwsch- Vlaanderen vele arbeidskrachten vast houden, ook een beduidend aantal uit de lokale sector. In de „Nieuwe Kerk" in Groningen is gistermiddag een sobere maar indruk wekkende samenkomst gehouden ter her denking van de acht leerlingen van de „Kweekschool met de Bijbel" in Gronin gen, die maandag j.l. om het leven zijn gekomen bij een ernstig verkeersonge- uk in Borger. Deze samenkomst droeg een besloten ka- rakter en werd bijgewoond door de fami lieleden van de jeugdige slachtoffers, di verse noordelijke autoriteiten, een verte genwoordiger van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, leerkrachten en leerlingen van de „Kweekschool met de Bijbel" en door deputaties van scholen en instellingen, waarmee de kweekschool contacten on derhoudt. De kerk was tot de laatste plaats gevuld met al diegenen die uiting wilden geven aan hun medeleven met de vele families die in rouw werden gedom peld door deze ramp Ds. C. M. Luteyn, Nederlands hervormd predikant in Groningen, die godsdienst doceert aan de „Kweekschool met de Bijbel" en die oudste leraar-predikant is, had de leiding van deze samenkomst Na dat psalm 103 8 -18 was gelezen, werd gezongen psalm 103 de verzen 5, 6 en 7. De 18-jarige H. F. M. van Kleef uit Woerden is gisteren op de Verwobeton- fabriek te Barwoutswaarder levensge vaarlijk gewond, doordat zijn 18-jarige collega G. M. uit Woerden bij een stoei partij een hogedmkslang tegen zijn zit vlak heeft gehouden. Op deze slang, die gebruikt wordt voor een tegelpers, stond een druk van 6 a 7 atmosfeer. Het slachtoffer ligt met ernstig inwen dig letsel in het rooms-katholieke zie kenhuis te Woerden. De 20-jarige Carole Joan Crawford, van Jamaica, is in Londen tot miss wereld 1963 gekozen. Zij werd gekozen uit zeven meisjes, die het tot de finale brachten. Dit waren de vertegenwoordigsters van Denemarken, Finland, Frankrijk, Jamaica, Nieuw- Zeeland, Zweden en Engeland. De jury stelde de volgende rangschik king vast: 1. Jamaica, 2. Nieuw-Zee- land, 3. Finland, 4. Denemarken, 5 Zweden. Donderdag zijn 72 plastic buizen, elk 100 meter lang. met behulp van rubbervlotten van Delfzijl naar het werkeiland in de Lauwerszee ge sleept. Zij zullen 60 cm diep in de Waddenbodem een drinkwa terleiding van het werkeiland naar de vaste wal vormen. Het merk waardige transport, dat hier gefo tografeerd is bij het vertrek uit Delfzijltrok veel belangstelling. Een felle brand heeft gistermiddag het bedrijfspand van de N.V. kapokfabriek v.h. J. en A. ten Bruggencate aan de Tuinstraat in Almelo geheel verwoest. Een grote hoeveelheid kapok, schuim rubber en kapokmatrassen ging ver loren. De schade is omvangrijk, doch kon nog niet worden vastgesteld. Vier werknemers zijn min of meer ernstig gewond geraakt. Ze kregen brandwon den in het gezicht. De oorzaak van de brand is onbekend. Wel is komen vast te staan, dat in de kapokverkavelafdellng brand is ont staan. De daar werkzame arbeiders (het bedrijf heeft dertig man in dienst) grepen naar een schuimblusapparaat en richtten de straal op een zogenaamde kapokketel. Daarop volgde een felle ex plosie, even later gevolgd door een twee de, minder hevige ontploffing. Door de explosies liepen de arbeiders brandwon den op. Na de ontploffingen greep het vuur snel om zich heen. Enorme hoe veelheden rook trokken over de bin nenstad. De brandweer bestreed het vuur met groot materieel, maar mede door de straffe wind kon ze niet voor komen, dat de fabriek verloren ging. Wel gelukte het nog een deel van de kantoorinventaris en wat voorraden in veiligheid te brengen. Advertentie III De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje De Nederlandse militaire volleybalploeg verloor donderdagavond met 3-1 van België. De setstanden waren 715, 15 7, 1513, 157. Het was een revan che voor de Belgische ploeg, die tijdens de internationale militaire kampioen schappen tweemaal van onze landgeno ten verloor. De eerste set werd een gemakkelijke prooi voor de Nederlanders, maar in de tweede set toonden de Belgen reeds hun kracht. Een sterk offensief van de Belgen in de derde set bracht de stand op een 102 voorsprong, maar Nederland kwam te rug tot 1112 om dan in de slotfase toch nog met 1513 te verliezen. De laatste set was van geen betekenis en de Belgen zegevierden verdiend. Een van de nieuwste activiteiten van het Verbond voor Veilig Verkeer is het oprichten van een mobiele dienst, die met ingang van het nieuwe jaar de kleuterscholen zal gaan bezoeken om de leidsters behulpzaam te zijn bij de verkeersopvoeding van haar pupillen. Deze dienst zal gebruik maken van een aantal auto's die „bemand" zijn met enige daarvoor opgeleide kleuterleidsters. Deze zullen in de scholen demonstraties geven. De auto's zijn uitgerust met voetgangers- en ver keerslichten, „oprolbare" zebra's, driewielertjes en trapautootjes, waar mee op de scholen zal worden gewerkt. De kleuterleidsters, in het bezit van een hoofdakte, die zich met deze werkzaamheden gaan bezighouden, ontvangen een opleiding, gebaseerd op de in de nieuwe kleuterverkeers- hof „In de bogaard" te Rijswijk van het Verbond voor Veilig Verkeer op gedane ervaringen. Een van deze auto's is al gereed. Het verbond hoopt spoedig meer wagens op de weg te hebben. Het werkt vooreerst nog op aanvraag. Het is de bedoeling alle kleuterscholen te bezoeken. De directeur van de British Overseas Airways Corporation (B.O.A.C.) heeft zijn personeel meegedeeld dat de maat schappij verwacht na betaling van alle kosten dertig miljoen gulden over te houden. De directeur van het Britse staatsbedrijf, Sir Matthew Slattery, noemde dit een schitterend herstel na het verlies van honderdtwintig miljoen gulden dat de maatschappij vorig jaar leed. De afgelopen strenge winter heeft de economie van de Oosteuropese landen zwaarder getroffen dan die van de Westeuropese, zo wordt gezegd in een „bulletin voor Europa" van de econo mische commissie voor Europa der Verenigde Naties. De slechte oogst van dit jaar in Oost-Europa is er oorzaak van dat de levensstandaard in de na bije toekomst waarschijnlijk niet belang rijk zal stijgen. Terwiji de expansie zich in het westen herstelde hebben veel Oosteuropese landen ernstig geleden van de strenge winter. In West-Europa bleek de tarweproduk- tie dit jaar vijftien procent kleiner dan verleden jaar door de strenge winter en de natte zomer. De kwaliteit van ds tarwe is slechter dan verleden jaar en een groot deel van de oogst zal alleen als veevoeder kunnen dienen. Frankrijk zal waarschijnlijk geen exportoverschot van broodgraan hebben voor zijn tradi tionele Westeuropese klanten en zal zelf vijf tot zes' miljoen ton moeten invoe ren. De Franse tarweoogst wordt ge schat op ongeveer negentig miljoen te gen verleden jaar honderdveertig mil joen ton. in het bulletin wordt voorts gezegd dat de vraag naar nieuwe auto's in West-Europa in de komende zes jaar waarschijnlijk zal verdubbelen. De eco nomische commissie voor Europa ver wacht dat de vraag in tien landen zal toenemen met twaalf procent per jaar. (Van onze Haagse redactie) Hoewel de wettelijke regeling, waarop de sporttoto in Nederland is gebaseerd, pas op 31 december 1964 afloopt en de vergunning voor de sporttoto om tot on geveer die tijd te blijven doordraaien wel verzekerd is, heeft het bestuur van de sporttoto toch reeds een onderhoud gehad met de nieuwe minister van justi tie mr. Y. Scholten over wat er in een verdere toekomst zal kunnen gebeuren. In totokringen is men verontrust over de geregelde teruggang van de inzet en daarmee van de revenuen die ten goede komen aan de sport en aan charitatieve instellingen. Men schrijft deze terug gang toe aan de beperking van de hoofdprijs tot 50.000 en aan de con currentie van de Duitse sporttoto en de Duitse lotto en de Belgische nationale loterij. Het spreekt dus vanzelf, dat de actie van het bestuur van de sporttoto er allereerst op gericht is, om de hoofd prijs verhoogd te krijgen en om de toto in het algemeen voor het publiek aantrekkelijker te maken. Op de bijeenkomst, die men in Den Haa; met de minister van justitie heeft gehac heeft het bestuur zijn wensen kenbaar gemaakt. Het was een heel pakket van wensen, waarover men zich naar buiten niet nader heeft uitgelaten, maar waar toe wel behoren het mogelijk maken van de voortzetting van de toto, als de wet, die haar mogelijk maakt afloopt, bene vens de verhoging van de hoofdprijs. De minister nu zal deze wensen bestude ren. Er is geen afspraak gemaakt voor een nieuwe conferentie. Als de minister daaraan behoefte mocht hebben, zal het initiatief ervoor van hem dienen uit te gaan. Uiteraard bestaat ook de moge lijkheid van schriftelijk overleg. Het Schotse voetbalelftal heeft donder dagavond op Hampden Park in Glas gow voor 30.000 toeschouwers met €11 gewonnen van Noorwegen. Bij de rust van deze wedstrijd, die aanvankelijk woensdag zou worden gespeeld maar wegens zware mist een dag moest wor den uitgesteld, leidden de Schotten met 2—1. Met de stopwatch-preeisie van Amerikaanse officiële bezoeken is vice-president Lyndon Baines Johnson gistermiddag, om klok slag half vijf van Schiphol naar Brussel vertrokken. Met zijn vrouw maakte hij de reis in een speciaal voor hem gereserveerde, enorme Boeing 707-niachine van le Amerikaanse regering, die bont gekleurd vlak voor de uitgang van de ICA-hal op het door de neerval lende regen glimmende platform gereed stond. De Amerikaanse vice-president vioog overigens in dit aan 140 pas sagiers plaats biedende vliegtuig niet alleen met zijn echtgenote. Hij werd zoals steeds door de bij zijn vertrek voortdurend ge agiteerd rondom hem neen jach tende 10 agenten van Amerika's geheime dienst, compleet met wal- kie-talkie-radiootjes, begeleid. Een 50-tal belangstellenden op Schiphol amuseerden zich koste lijk met deze typisch Amerikaanse show. Lyndon Johnson arriveerde om 16.25 uur per auto op het plat form en werd terstond door zijn beschermers van de geheime dienst, ditmaal gewapend met zwarte paraplu's, omringd. Enke len hadden handen te weinig, om dat ze ook nog hun radiotoestel letje bedienden. De kleinste, die volgens ingewijden bij het onder linge geheime radioverkeer luis tert naar de oproepnaam „Texas", torste met hoog opgeheven arm, op zijn tenen trippelend, de hoog ste en grootste paraplu boven de presidentiële hoed, teneinde deze tegen de regen te beschermen. Lyndon Johnson ging allereerst uitvoerig iedereen de hand schud den, te weten een tiental agenten, die hem per motor hadden geës corteerd en tevens alle chauffeurs van de auto's. Hij overhandigde ieder van hen daarbij een met goudopdruk vervaardigd kaartje, dat hun toegang geeft tot zijn bu reau in Washington, alsmede de bekende ballpoint. Daarna wandelde hij langs de ere- aaag der Koninklijke Marechaus see, die voor hem tussen vliegtuig en vertrekhal was opgesteld en gaf ten slotte brj de trap ook ad judant Veltman, commandan' der Koninklijke Marechaussee op Schiphol, een hand maar geen ballpoint). Tot slot kuste hij op de trap ten afscheid mevrouw Rice, echtgenote van de Ameri kaanse ambassadeur, en besteeg energiek de vliegtuigtrap, nog steeds met „Texas" nauw aan zijr. zijde en met diens hoge paraplu boven zich tot hij in de Boeing verdween. „Texas" ging niet mee naar bin nen, doch daalde de trap weer af. Zijn taak was gisteren beëindigd. In Brussel wordt hij door een op- volger afgelost. Met 122 auto's per duizend inwoners heeft Europa pas het peil van auto dichtheid bereikt waarop de Verenigde Staten al in 1923 waren aangeland. Wat West-Europa betreft merkt de commissie verder op dat de mate van economische groei in 1963 lager zal liggen dan in 1962. met uitzondering van het Verenigd Koninkrijk. Als oor zaken voert de commissie aan de afge lopen strenge winter en een teruggang in de vraag bij de consumenten. De totale toeneming van de industriële produktie wordt voor dit jaar geschat op vijfeneenhalf procent. Mede wegens de aanwezigheid van het aardgas in Groningen heeft het Corning Glass concern, een Amerikaanse onder neming die zich bezighoudt met de ver vaardiging van onbreekbaar-glaspro- dukten (autoruiten en artikelen voor huishoudelijk gebruik), besloten haar Europese fabriek in ons land te vesti gen. De fabriek komt te staan in de stad Groningen, waar voor haar asm de Peizerweg een terrein van 4,5 hectare is gereserveerd. Er komt een fabrieks gebouw van 1,5 miljoen gulden. In het door de minister van financiën gepubliceerde verslag omtrent de toe stand van het Nederlandse muntwezen gedurende het jaar 1962 wordt meege deeld, dat de circulatie van pasmunten verder is toegenomen. De waarde van de nikkelen en bronzen munten die ia het verslagjaar in omloop werden ge bracht (tot een gezamenlijk bedrag van 7.294.875) ligt plm. 35 pet. hoger dan die in het voorafgaande jaar. De totale muntcirculatie per J januari 1963 wordt geschat op (in miljoenen guldens): rijksdaalders 82,9. guldens 131,7, kwartjes 43,8, dubbeltjes 37,6, stuivers 8,9 en centen 7,8. 0 De oudste residerende rooms-katholieke aartsbisschop ter wereld, de 99-jarige dr. Daniel Mannix, is in Melbourne overleden. Hij was afkomstig uit Ierland. 0 Voor de tweede maal in acht weken heeft de politie van Hannover een drukkerij in be slag genomen waarin communistische lectuur werd gedrukt. Er werden acht mensen voor verhoor aangehouden en een grote hoeveel heid materiaal in beslag genomen. Horizontaal: 1. tijdsdeel, 5. planeet, 9. vette vloe: stoffen, 11. vandaag, 12. rund, 13 sprookjesfiguren, 15. dit is, 16. lariks, 18. vlek, 20. scheik. (ferrum), 21. cel, 23. slede, 24. naaste bewoner, 25. lid woord, 26. luchtvaart Mij., 27. uitroep van schrik, 29. sappig, 31. breuk, 33. pers. voornaamwoord. 34. zangstem, 37. 3 tenige luiaard, 38. plaats in het Gooi, 40. stil! (tegen hond). 42. tocht, 43. klef. Vertikaal: 1. pret, 2. de schijn van hebben, 3. 3 te nige luiaard, 4. hark, 5. aardbewoner, 6 ten bedrage van, 7. scheepseigenaar, 8 coupe (kleding), 10. namelijk, 11. uit roep van verbazing, 14. op de eerste rjj 2 17. oproerkraaier, 19. opera van Masse- 2 net, 21. aanmoedigingskreet, 22. mil. opl. school, 25. hoofdstad van Senegal, 28. I spoed, 29. inwendig orgaan, 30. loot, i i I 31. schamele woning, 32. steenslag, 35. voegwoord, 36. in orde!, 39. zangnoot, 41. rivier in Friesland. De oplossing van de vorige puzzel luidt: (Advertentie) Kaarslicht verzacht, verinnigt GOUDA KAARSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11