Schatter was het voor eigen grond oneens met cijfers van collega's Sport en wedstrijden Belastingverlaging behoudt prioriteit Rechtbank moet uitspraak doen „VAR ONS TELEVISIE IS NIET VEEL OV IR. LUNING PRAK AANVAARDT TE DELFT AMBT VAN HOOGLERAAR Inaugurele rede Over vorm" Met loonbeleid vaart regering in de mist NATUURWACHTERS IN TERNEUZEN GEÏNSTALLEERD VIKINGNEDERZETTING OP NEW-F0UNDLAND ONTDEKT BEZWAREN RUILVERKAVELING KLEVERSKERKE Vijf redacteuren van „De Waarheid" ontslagen Twee doden door kolendamp Ook particuliere boterhandelaren verhogen prijs ELLEN EN GEORGES MAZURE Bas Maliepaard blijft winnaar van Ronde van Picardië D.W.S.-Enschede 0-1 Hockeuploeg naar Tokio De Sporttoto Luc van Nuffel komt niet naar Middelburg A.V.R.O. tekst was totaal ongeschikt Ongeschikt Andere naam Schotland-Noorwegen ging de mist in Slovan Bratislava wint van Örgryte N.S.F. GEEFT GELD VOOR NATIONAAL SPORTCENTRUM VAN DER GRIFT NIEUWE RECORDHOUDER 1000 M In Technische Hogeschool Rhodesiëresolutie in V.N. aangenomen Prof. Witteveen verzekert: Belastingen Benzine Nota beloofd Voorstel kardinaal Alfrink Kroonraad moet paus van advies dienen Gelukwensen uit China voor de Sowjet-Unie PONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Middelburgse rechtbank heeft zich amper door een forse stapel bezwaarschriften inzake de herver kaveling Walcheren heengewor- steld of de Walcherse landbouwers komen al weer nieuwe bezwaren aandragen. Die bezwaren hebben thans betrekking op de ruilverka veling Kleverskerke en de eerste zaak die de rechtbank gepresideerd door mr. P. van Empel, woensdag middag kreeg te behandelen, was aangebracht door de landbouwer W. C. Jansen uit Arnemuiden. De heer Jansen, zelf een schatter in deze ruilverkaveling, had bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop zijn collega's, de heren L. Scheele, L. Dieleman en J. C. Maas, zijn per ceel onder Veere geschat hadden. De drie collega's van de heer Jansen hadden diens perceel op een verwach- tingswaarde van 3200,per hec tare geschat. Daarmee ging de land bouwer echter niet akkoord: zelf waardeerde hij de grond namelijk op 3800,per ha. De schatters beke ken de zaak nog eens, deskundigen van de cultuurtechnische dienst hiel pen ook mee, en toen kwam een schatting van 3400,uit de bus. De heer Jansen hield aanvankelijk vast aan zijn schatting van 3800, maar gisteren deelde hij het recht- ban koollege mee, dat hij met 3600,- per hectare genoegen wilde nemen. NIET LEUK Hij zei het niet leuk tegenover zijn col lega-schatters te vinden met wie hij zo dikwijls opgetrokken was dat er zo'n groot financieel verschil bestond. „Wellicht heb ik de grond te hoog ge waardeerd", meende de heer Jansen. Een bedrag van 3600,— wilde hij dus, maar mr. Van Empel wees de landbouwer er op, dat het nu voor de schatters ook een zekere prestigekwestie geworden is. In alle gevallen hebben die naar rechtvaar digheid, deskundigheid en billijkheid de schattingen gedaan, merkte de president van de rechtbank op. Die 200,er bij is het eind van hetgeen zij voor hun ver antwoording kunnen nemen, aldus mr. Van Empel, die voorts betoogde, dat er toch rechtvaardigheid moet zijn ten op zichte van de andere landbouwers in het rufTVerkavelingsblbk. „We kunnen de schattingen in het blok niet optrekken in uw richting", meende de president. AFWEEK Ti/lens de behandeling van deze eerste ruilverkavelingszaak werd duidelijk, dat voor in de omgeving van het perceel van de heer Jansen liggende gronden een verwachtingswaarde van f3600,tot 3800,was geschat. Omdat het profiel van de grond van de heer Jansen echter sterk afweek van deze omliggende gron den, meenden de schatters niet hoger te kunnen gaan dan 3400, De heer J. Polderdijk, de voorzitter van de ruilverkavelingscommissie Kleverskerke, zei desgevraagd, dat de commissie achter de schatters staat. „We willen de waarde niet ho ger stellen, omdat dan de landbou wers in het ruilverkavelingsblok de verkeerde conclusie zouden kunnen trekken, dat alle schattingen omhoog zouden gaan", aldus de heer Polder dijk, die er voorts op wees, dat bij de tweede schatting alles rechtgetrok ken wordt, wanneer bij de eerste schatting de één wat beter uit de bus blijkt te zijn gekomen dan de ander. Hetgeen voor de president van de recht bank aanleiding was om op te merken: „U moet overigens niet teveel verwach ten van de tweede schatting. Wat goed kan komen bij de eerste schatting, moet ook goed zijn". OVERKOEPELEND Det heer J. B. Meijer, technisch hoofd ambtenaar van de cultuurtechnische dienst, directie Zeeland, zei het zeer be langrijk te vinden, dat de schattingen worden verricht door deskundigen, die op de hoogte zijn van de situatie in de streek en aldus ook in het geval Kle verskerke een „overkoepelende kijk" op het blok krijgen. „Bovendien werken naast die schatters mensen op ambtelijk niveau, die eveneens deskundig zijn. Al deze deskundigen nu zijn van oordeel, dat een verwachtingswaarde van 3400 juist is", aldus de heer Meijer, die er op wees, dat de natuurlijke bodemvrucht baarheid van de grond van de heer Jan sen aoor vroegere afgravingen geweld is aangedaan, hetgeen niet door de cul tuurtechnische werken helemaal vergoed kan worden. Mr. Van Empel wilde ook de mening van de schatters weten. De heer Maas wees er op, dat op het perceel ook na de verwerking nog verschillende soorten grond werden aangetroffen. Er was een behoorlijk profiel ont staan, maar het wijkt nog sterk af van de omliggende gronden, die na tuurlijk zijn, aldus de heer Maas. HETEROGEEN De heer J. W. Teunlssen, technisch amb tenaar eerste klas van de cultuurtech nische dienst, die een toelichting gaf op het plan van voorzieningen, merkte even eens op, dat bij grondboringen een hete rogeen profiel was aangetroffen; er wa ren behoorlijke veenbonken in de grond, en een kleilaag uit de watergang in de nabijheid, grond zonder lucht. Hij gaf op een opmerking van de heer Jansen toe, dat de bruto-opbrengst van het per ceel ongetwijfeld even groot kan zijn als die van de percelen in de omgeving, maar dat de heer Jansen er hogere kos ten voor zal moeten maken. De heer Jansen meende te moeten be strijden, dat er overal behoorlijke veen lagen onder de grond aangetroffen kun nen worden. Deze grond moet nog wat „opsterken", legde hij de rechtbank uit. Hij twijfelde er niet aan, dat het perceel straks dezelfde opbrengst zal hebben als de er naast liggende grond. Waarop de president bepaalde, dat de rechtbank op 4 december a.s. uitspraak in deze zaak zal doen. De directie van het communistische dag blad „De Waarheid" te Amsterdam heeft, naar zij meedeelt als een der eer der voorgenomen bezuinigingsmaatrege len, vijf van haar redacteuren per 1 no vember met inachtneming van de gel dende termijnen ontslagen. Een van hen is de heer B. J. Weenink, sportredacteur en voormalig lid van de Amsterdamse gemeenteraad, die sedert 1945 lid van de Waarheidredactie was. Drie van de overigen maakten sinds omstreeks 1950 deel uit van de redactie. In Hoogezand zijn twee personen door kolendamp om het leven gekomen. Het zijn de 70-jarige heer J. Snitjer en zijn 55 jaar oude huishoudster mej. H. Spij ker. Gistermorgen ontdekten buren van de heer Snitjer dat er iets niet in orde was. Zij waarschuwden de politie die de be jaarde heer en zijn huishoudster leven loos in een stoel aantrof. De haard in de woonkamer was afgesloten waardoor er kolendamp is ontstaan. De vereniging van groothandelaren in boter heeft gistermorgen op een spoed vergadering besloten de boterprijs met zes cent per kilogram te verhogen. Dit verneemt het A.N.P. van de heer L. Borkhuis van Buisman's boterhandel in Leeuwarden. De vereniging volgt met dit besluit het voorbeeld van de Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopverenigingen, die dinsdag al overging tot een verhoging van de boterprijs. Het Comité van Beroepsrenners van de Franse Wielren Federatie heeft op een woensdag gehouden vergadering de Ne derlander Bas Maliepaard definitief tot winnaar verklaard van de dit seizoen gehouden Ronde van Picardië. De Belg Brik Schotte, directeur sportief van zijn landgenoot Walter Boucquet, had een protest ingediend tegen de uitslag van de eerste etappe, maar dit protest werd afgewezen, daar het te laat eerst na de start van de tweede etappe was ingediend. Het Franse kampioenschap voor be roepsrenners zal volgend jaar worden verreden op 23 augustus te Chateaulin. Het zal de eerste keer sinds 1952 zijn, aat het kampioenschap na de Ronde van Frankrijk wordt betwist. De hardwerkende ploeg van Sportclub Enschede is er woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam in ge slaagd door een krappe zege op D.W.S. twee kostbare punten binnen te halen. Bijna tienduizend toeschouwers zagen een teleurstellende wedstrijd, waarin Enschede in de eerste helft domineerde, hetgeen door een goede treffer van rechtsbuiten Ten Donkelaar na 29 mi nuten in een 10 voorsprong resulteer de. Daarvoor had de jeugdspeler Gies- kes, die op voortreffelijke wijze Arend van der Wel op de linksbuitenplaats ver ving, enkele goede schoten afgevuurd, die geen genade hadden gevonden in de ogen van Jongbloed. Het Nederlands olympisch comité heeft aan de hand van de door het Nederlands hockeyteam te Lyon behaalde resultaten ■en de nadien in Nederland tegen India en Pakistan gespeelde wedstrijden, in beginsel besloten de Nederlandse hockeyploeg op te nemen in de Olympi sche delegatie naar Tokio. Het N.O.C. heeft echter het voorbehoud gemaakt, dat in 1964 de huidige vorm van de hockeyers behouden blijft. De 680.745 deelnemers aan de sporttoto van deze week legden in totaal f 821.393 in, van welk bedrag voor prijzen f 271.060 werd uitgetrokken. Voor de eerste prijs, waarvoor zich drie kandida ten meldden, was f 149.083 beschikbaar, zodat de winnaars een netto bedrag van f42.239,90 ontvingen. Eén foute uitslag hadden 89 deelnemers en zij delen de tweede prijs f 81.318, hetgeen hun f 914 oplevert. Voor de extra prijs ten slotte waren 62 gegadigden, die van het prij- zenbedrag van f 40.659 ieder f 635 tou cheerden. In tegenstelling tot een eerder bericht zal de Belgische internationale scheids rechter Luc van Nuffel vrijdag 8 no vember niet spreken voor de scheids- rechtersvereniging „Walcheren". Door ziekte is de heer Van Nuffel niet in staat naar Middelburg te komen. De contactavond voor de scheidsrechters vindt evenwel normaal doorgang. Er zal nu onder meer een bespreking van spel regels plaatsvinden. (Van een onzer redacteuren). Ellen en Georges Mazure zijn bij zonder boos over de wijze waar op de AVRO de eerste afleve ring van hun televisiestrip „Met 24 pk door Europa", zondag voor een week, heeft behandeld. De AVRO op haar beurt: „Het stuk, zoals het geschreven was bleek totaal ongeschikt te zijn voor de televisie". Het zwervende echtpaar Mazure heeft drie weken geleden zijn intrek ge nomen in een flat in Bergen aan Zee. Begin december vertrekken ze weer naar Maliorca, het eiland waar hun eerste televisieshow zich afspeel de met als reislustige familie Ko van Dijk, Teddy Schaank en Simone Rooskens. Op Maliorca schreef Georges mede naar ideeën van Ellen, die zijn zakelijke belangen behartigt, de zes televisie spelen: „Met 24 pk door Europa". Om dit te bewijzen laten ze een door henzelf gemaakte bandopname horen en laten ze de oorspronkelijke script lezen. Georges Mazure: „U hoort wel, er is niet veel van overgebleven. Ze heb ben er een Spaans danspaar tussen gevoegd, dat bijna 'n kwartier in het stuk danst. In ons verhaal komt dit paar niet voor". dat wij ook voor Televizier schrijven. Dat mochten we niet. Toen wij in Italië zaten, kregen we daar een hele kwaaie brief over. Ik ben toch niet in dienst bij de A.V.R.O.? Ik mag schrijven voor welk blad dan ook. Ik ben free-lance". Ellen: „De titel „Met 24 pk door Euro pa" is in feite belachelijk geworden, want je ziet niet eens dat autootje. Ja, en nou lazen we in enkele bla den, dat er een andere auteur is aan getrokken, die het werk van mijn man moet overnemen. Die gaat dus avonturen beschrijven, die wij beleefd hebben. Dat is toch waanzin? En Simone Rooskens is er uitgestapt. Waarom weten we niet. Petra Laseur zal haar rol overnemen". Ellen Mazure: „Het ergste is evenwel, dat men bij het publiek de indruk heeft gewekt alsof ik die verhalen geschreven heb. En dat is niet zo. Mijn man heeft ze gemaakt. Ik heb nog opgebeld of ze dat wilden veran deren, maar het gebeurde niet. Ik heb ze alleen bij de A.V.R.O. bepleit en verkocht". Georges: „De A.V.R.O. is nu boos, om- De interlandvoetbalwedstrijd Schotland Noorwegen, die woensdagavond in Hampden Park te Glasgow zou worden gespeeld, is letterlijk en figuurlijk de mist ingegaan. In de namiddag kwam er mist opzetten en een half uur voor het tijdstip van aanvang was deze zo dik, dat het onmogelijk was om te spelen. De wedstrijd werd afgelast en het is niet waarschijnlijk, dat deze dit seizoen nog zal worden gespeeld. De Schotse voetbalbond zal zich hierover echter nog beraden. Slovan Bratislava heeft zich woensdag geplaatst voor de kwartfinale van de intertotocompetitie door een 11- gelijk spel tegen de Zweedse club Örgry te uit Göteborg. De eerste wedstrijd ein digde in een 10-overwinning voor de Tsjechen. De Nederlandse sportfederatie heeft woensdag een cheque van f 1.259.660, overhandigd aan de burgemeester van Arnhem. Dit bedrag is bestemd voor een nationaal sportcentrum, een ideaal van wijlen Karei Lotsy. Het officiële gedeel te van de overdracht in het stadhuis van Arnhem werd gevolgd door een estafet te van ruiters. Het Nederlands record op de 1000 me ter, dat in de woensdagmiddag reeds viermaal werd verbeterd, ging 's avonds nog eens vier keer omlaag. Het zou ten slotte, nadat achtereenvolgens Ludwig Meijering (1.33.0), Albert van Manen (1.32.2) en Klaas Renes (1.32.1) het reeds scherper hadden gesteld, op naam komen van Henk van der Grift met 1 min. 30.7 sec. Onze oud-wereldkampi oen was echter niet de snelste. Hij werd in zijn rit tegen Günter Traub versla gen met 0.3 sec. De heer Reihhardt, hoofd van de A.V.R.O.-persdienst zei na enkele te lefonische gesprekken: „Ik kan Karei Prior niet bereiken. Ik weet dus niet, waarom men Ellen Mazure als de schrijfster van het verhaal heeft ge noemd en niet haar man. Verder moet ik het antwoord op uw vraag schuldig blijven of het bewerken van dit verhaal al dan niet met voorken nis van de schrijver is gebeurd. Wel weet ik, dat het stuk zoals het geschreven is, totaal ongeschikt bleek voor de televisie. Toen heeft Ko van Dijk, die de regie voert, het stuk omgewerkt. Dat gebeurt talloze keren bij televisiestukken. Overigens hebben wij geen nieuwe auteur aan getrokken, maar wel Dick Sijp op dracht gegeven de verhalen van Ma zure voor de televisie te bewerken. Inderdaad zijn we boos geweest op het echtpaar, omdat het aan ons een se rie verkoopt en tegelijkertijd dezelf de verhalen in andere bladen publi ceert. Het was veel hoffelijker ge weest wanneer men ons dat gezegd had. Hier is niet de kwestie Televi- zier-omroepen aan de orde. Dat staat er helemaal buiten. In de aula van de technische hoge school te Delft heeft ir. N. Luning Prak, voorheen architect te Vlissin gen, gistermiddag het ambt van hoogleraar aanvaard. Prof. Luning Prak (links) neemt hier de felicita ties in ontvangst van de rector magnificus prof. De Wijs. In het midden mevrouw Luning Prak. WWMMWWWVVVVIM/WVVVVWWWVVWWVWIMWWIMMMWM V In de aula van de Technische Hoge school te Delft heeft woensdagmiddag prof. ir. N. Luning Prak uit Rotterdam, voorheen architect te Vlissingen, het ambt van hoogleraar aan deze hoge school aanvaard. Prof. Luning Prak zal aan de Techni sche Hogeschool in de afdeling bouw kunde elementaire vormstudie doceren. De ambtsaanvaarding werd bijgewoond door verschillende Zeeuwse vrienden en relaties van prof. Luning Prak. In zijn inaugurele rede „Over vorm" wierp hij de vraag op, of er achter woord „vorm", dikwijls gebruikt voor de meest uiteenlopende zaken, een concre te inhoud staat. In Spon je zijn verkiezingen gehou den voor de gemeenteraden; in sommige districten van het land was dit de eerste verkiezing sinds 1936. Alle 5j.360 kandidaten voor deze verkiezingen zijn onafhanke lijk. Op de foto ziet men hoe liet Spaan se staatshoofd, generaal Franco, zijn stem uitbrengt (rechts); het feit dat hij zo verrast kijkt is mis schien wel omdat hij de treffende gelijkenis van hem met het hoofd van het verkiezingsbureau heeft op gemerkt. De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft gisteren met 73 tegen 2 stemmen bij 19 onthoudingen een re solutie goedgekeurd, waarin wordt aan gedrongen op de vorming van een rege ring in Zuid-Rhodesië die zou kunnen gelden als werkelijke vertegenwoordi ging van de gehele bevolking. De tegenstemmen waren afkomstig van Zuid-Afrika en Portugal. Alle N.A.V.O.- landen, alsmede Zweden, Ierland en Oostenrijk onthielden zich van stem ming. Zij maakten met name bezwaar tegen de inleidende paragraaf van de re solutie, waarin staat dat de situatie in Zuid-Rhodesië een bedreiging voor de wereldvrede is. Zestien delegaties, waar onder veel Afrikaanse en Zuidameri- kaanse die de resolutie in de commissie gesteund hadden, waren afwezig. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën prof. Witteveen heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de beantwoor ding van de algemene beschouwin gen royaal erkend, dat de regering met de maatregelen, die zij heeft aangekondigd om tot enige ont spanning op de arbeidsmarkt te komen, in de mist vaart. Hij nam dit risico, omdat hij van mening was, dat de maatregelen de rege ring de mogelijkheid in handen ge ven om het roer op elk gewenst ogenblik onmiddellijk te wenden. Van het effect van de maatregelen en van de komende loonsverhogingen zei de minister dat zij op langere termijn ont spannend zullen werken, maar op korte termijn een verslechtering van de beta lingsbalans te zien zullen geven. Een on zeker element voor hem was, hoe de ontspanning zal werken op de arbeids- produktiviteit. Hij had daarin een groot vertrouwen, want hij achtte het niet uit gesloten, dat de arbeidsproduktiviteit in een sterkere mate zal toenemen, dan men nu nog verwacht. Om deze op te sporen beschreef de spre ker een viertal punten van overeen komst tussen de wiskunde en de archi tectuur. In de eerste plaats vertonen bouwwer ken en wiskundige theorieën een ordelij ke, vaak hiërarchische opbouw. Ten tweede berust deze ordening veel vuldig op het gebruik van klassen van gelijke of gelijksoortige elementen. Men streeft ten derde in de wiskunde naar universele geldigheid en naar een voud van structuur. Maar ook in de bouwkunst wordt vaak een groot aantal ruimten en details door één enkele vorm omvat. Op de afwijking van de norm berust de expressie van net kunstwerk, het treft ons als iets bijzonders, uit deze afwij king komt de symbolische betekenis voort en onderscheidt zich hierin van de schoonheid in de natuur, die zich zelve is terwijl het kunstwerk verwijst naar een andere realiteit achter de direct ge- gevene. Prof. Luning Prak vestigde zich in 1955 als zelfstandig architect te Vlissingen. Hij is sedert 1958 reeds belast geweest niet het geven van onderwijs in de al gemene vormgeving: in I960 volgde zjjn benoeming tot buitengewoon lector. Bij Koninklijk Besluit van 3 juli 1963 werd ir. Luning Prak benoemd tot ge woon hoogleraar in de afdeling der Bouwkunde om onderwijs te geven in de elementaire vormstudie. Wat de voorgenomen belastingverla ging aangaat zei de minister dat de wegneming van het progressie-effect nog altijd als nummer twee op de prioriteitenlijst staat, na de opheffing van de woningnood. Daar tussenin is nu wel de steun aan de landbouw ge schoven maar dat betekent niet, dat de landbouw daardoor voor de rege ring een grotere prioriteit heeft ge kregen dan de belastingverlaging. In de tijd zal de hulp aan de landbouw eerst moeten komen wegens het drin gende daarvan. Met het wegnemen van het progressie effect in de belastingen door de stij ging van de lonen zal de daarvan te be talen belasting progressief oplopen zal men niet kunnen blijven wachten vond de minister. In grote groepen vari het Nederlandse volk vooral in de mid dengroepen, wordt de druk zwaar ge voeld. Over de verhoging van de indirecte be lasting op sigaretten en benzine kon mi nister Witteveen nog geen definitieve mededelingen doen. De prijs van de ben zine zal met een paar centen de hoogte ingaan. Dat past ook in de prijsverhou dingen in de E.E.G. De bewindsman verzekerde dat het ka binet geen principezaak maakt van de gedeeltelijke financiering van de sociale verzekering uit de algemene middelen. Het is een prioriteitenkwestie waarover in de komende maanden zal worden be slist. Zodra die beslissing gevallen is, zal de Kamer daarvan mededeling krijgen. Burgemeester mr. H. Kijpstra van Terneuzen heeft woensdagmiddag in het geheel gevulde concert- en bios- eoopgebouw ruim 400 nieuwe natuur- wachters van scholen in Terneuzen, Sluiskil en Driewegen geïnstalleerd. „Het is wel goed eens de schijnwer per te richten op de activiteiten van de jeugdnatuurwacht, omdat de men sen zich nog wel eens afvragen, wat deze jongelui doen", aldus mr. Rijp- stra, in een speeehje tot de jeugd van zijn gemeente. Hij drukte de scholieren op het hart toch vooral niet te vergeten, dat het lidmaatschap verplichtingen geeft ten opzichte van de natuur, waaron der hij met name ook de stadsplant- soenen wilde rekenen. „Ik hoop, dat wij grote mensen nooit spijt behoeven te hebben, dat wij jullie hier hebben geïnstalleerd", zei de heer C. H. Voorhoeve, directeur van de stichting jeugd en natuur in Nederland. Hij zei onder meer, dat Nederland nu ruim 160.000 jeugdnatuurwachters telt. De voorzitter van de actieve Temeuzen- se afdeling, de heer R. Hol bood hij twee boekwerken voor het bestuur aan. De heer Hol wees op het feit dat in Terneuzen circa 2500 jeugdna tuurwachters zijn geïnstalleerd. „Dit bewijst, dat de bewering, als zou de jeugd van tegenwoordig het wel geloven, met een korreltje zout kan worden genomen", zo consta teerde hij. Woorden van dank richtte hij tot burgemeester Rijpstra voor de instal latie en voorts aan directeur Voor hoeve, onderwijskrachten en andere medewerkenden. Het winterprogram- ma zal volgens de heer Hol bestaan uit het maken van opstellen over vertoonde films, assistentie verlenen aan de plantsoenendienst bij aan plantingen, een excursie naar het vo- gelgebied in de Braakman, de winter- voedering van vogels, het organise ren van tekenwedstrijden en het ver vaardigen van kerststukjes voor be jaarden en alleenstaanden. De jeugd natuurdag werd besloten met een programma en een traktatie voor de kinderen. (Foto P.Z.C.). Ten slotte zegde de minister toe, dat hij aan de Kamer een nota zal overleggen, zodra de invloed van de aangekondigde maatregelen op de inkomsten en de uit gaven van de staat bekend is. Tijdens de woensdag gehouden verga dering van het concilie heer Bernard kardinaal Alfrink van Utrecht voorge steld, dat uit het wereldepiscopaat een „kroonraad" of concilium apostoiicum zal worden gevormd, die de paus terzijde zal staan bij het bestuur der kerk. Op deze vergadering is het schema: „De bisschoppen en het bestuur der bisdom men" met ruime meerderheid als basis voor verdere besprekingen aanvaard. In dit hoofdstuk stelt het schema, dat de bisschoppen in de wereld meer macht moeten krijgen dan ze tot nu toe heb ben en dat een aantal aan de paus voor behouden rechten dient te worden afge staan. Voorts wordt naar aanleiding van de pauselijke rede over de Curie-hervor ming voorgesteld, dat de Curie meer diensten aan de bisschoppen moet bewij zen. Ten derde wordt voorgesteld een raad op te richten uit het midden der bisschoppen om Curie en paus in de leiding van de kerk bij te staan. Hiertegenover stelde kardinaal Alfrink, dat men de positie van de Curie zuiver dient te stellen. De Curie staat niet als een bemiddelingsorgaan tussen paus en bisschoppen: zij staat onder de paus met het wereldepiscopaat. Om deze col legialiteit van bisschoppen met aan hun hoofd de paus, in het bestuur der kerk uit te drukken, zou de paus een kroon raad moeten worden gegeven, samenge steld uit vertegenwoordigers van alle bisschoppen uit de wereld, zo zei de Utrechtse bisschop. De rede van kardi naal Alfrink werd met applaus begroet. De leiding van de Chinese communisti sche partij heeft gisteren, ter gelegen heid van de 46ste herdenking van de Russische revolutie, de Russische lei ders een telegram gezonden waarin de hoon wordt uitgesproken op een „ge stadige groei en eeuwige bloei van de vriendschap tussen de Chinese en de Russische volkeren". De vriendschap en eenheid tussen de Chinese en Russi sche volkeren „is eeuwig en onverbre kelijk en zal alle beproevingen door staan", aldus het door onder meer Mao Tse Toeng en Tsjoe en Lai onderte kend? telegram. Een Noorse geleerde, dr. Helge Ingstad heeft bekendgemaakt dat hij op de noordelijkste fmnt van New-Found- and een nederzetting heeft ontdekt die daar moet zijn opgericht door Vikingen, onge veer 500 jaar voordat Columbus de nieuwe wereld ontdekte. Dr. Ingstad zei dat er reden is om te geloven dat het hier gaat om de reeds lang gezochte „Vinland-nederzetting" die ongeveer 1000 jaar geleden door Leif Eric- son werd gesticht. De nederzetting werd gevonden na jaren speurwerk door dr. Helge Ingstad, die bij zijn onderzoekingen werd geassisteerd door zijn vrouw en een in ternationaal team van geleerden. De nederzetting heeft uit ten minste negen huizen bestaan en een primitief gebouwde smederij, welke waren gebouwd op een strand aan de noordelijkste punt van New-Found- land. De „National Geogra phic Society" die de ex peditie financieel heeft gesteund, verklaarde dat niet eerder een dergelijk onomstotelijk bewijs was gevonden dat Vikingen Amerika hebben bezocht voor Columbus' reis in 1492. Ingstad maakte zijn ontdekking bekend op een persconferentie in Washington welke on der auspiciën stond van de „National Geogra phic Society". Bij het graafwerk ont dekte men dat de hui zen van zoden waren gemaakt. Een huis was 18 meter lang en 13 meter breed. Het had een grote hall volgens de stijl van de Vikin gen en voorts een haard in het midden. De Vikingen hadden hun grote tijd van de 9de tot ongeveer de 11de eeuw. Zij trok ken van Noorwegen en IJsland naar Groen land waar de vader van Leif Ericson, Eric de Rode, de eerste kolonie stichtte in 987.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9