Eerste paal voor nieuw beddenhuis "St-Joanna"-ziekenhuis te Goes Uitbreiding gasnet in West-Z.-Vlaanderen Goes richtte Stichting Sporthal Bevelanden op „Bij ons geen kans op tweede Vlaardingen" ALMANAK Zeeuwse bejaarden te Goes voorgelicht over bijstandwet WEINIG KOOPLUST BIJ VEILING BOERDERIJ EN GROND KOEWACHT Verbetering verkeer op de Westerschelde KAPELSE ARTS I. J. RISSEEUW IN HET „ZILVER" „Zaak energiek aanpakken.,." Nieuwe gasprijzen circa 20 lager EERSTE PIJLEROPZETSTUK Kordon'van witgejaste k.ijkers „E.B.E.S." en „Zeevlam" overwegen: Capaciteit 110 bedden Bergen verzet Mevrde Casembroot koopt weer le kinderpostzegel Te weinig animo voor bloedtransfusieavond Zeeuwse Kras Geboden bedragen waren te laag INDUSTRIEEL IN BESTUUR Mening T.N.O Bij zwembad Energiek Consumptieoesters uit Ierland aangevoerd Nieuw kerkgebouw „Schrift en belijdenis" te St.-Maartensdijk Voordelen Doorkruising 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 (Advertentie) ER is sinds de bouw in 1926 al heel wat „gedokterd" aan het rooms-katholieke „Sint-Joan- na"-ziekenhuis in Goes. Maar dat is allemaal kinderwerk ge weest bij de rigoureuze vernieu wing, die woensdagmorgen met het nodige lawaai is begonnen. Witgejast personeel, artsen, be stuur en bouwers trokken een „kordon" rondom een ruime, die pe bouwput om te zien hoe daar de eerste paal voor een nieuw beddenhuis met 110 ligplaatsen aan de Kloetingseweg in de mod derige grond werd gedreven. I)e voorzitter van het stichtingsbe stuur, de lieer P. J. Geysen heeft het touw van de hei-installatie bediend toen deze eenmaal goed op dreef was gekomen. In tijd van tien minu ten was de zeven meter lange be tonnen zuil in de bodem geslagen. Overal in het ziekenhuis werden de gordijntjes opzij geschoven, zag men gezichten van patiënten en zusters voor de ramen. Het was een Belangrijk moment voor het ziekenhuis „Sint-Joanna". Im mers: over anderhalf jaar zonder strubbelingen zal hier haaks ach ter het bestaande ziekenhuis een complex verrijzen van vier bouw lagen plus een souterrain. Een ge bouw van zeventien meter hoogte en met een vloeroppervlak van bijna achthonderd vierkante meter. Lang is er gewerkt aan de voorbe reiding voor deze verruiming van de ligcapaciteit. Het „Sint-Joanna"-zie- kenhuis krijgt nu een aantal van on geveer 200 bedden. „En tegelijk kun nen we de verzorging en de verple ging op een peil brengen zoals dat van ons wordt verwacht", aldus de heer Geysen in een toespraakje tot de genodigden, voordat het deze mor gen feestelijk klinkende lawaai van de heistelling begon. De voorzitter beklemtoonde in deze bijeenkomst nog eens de noodzaak van het nieuwe gebouw, dat alle ge breken aan het huidige ziekenhuis straks zal moeten opvangen. De in stanties, die het nauwst bij de nieuw bouw zijn betrokken, waren deze morgen van de partij. De heer Gey sen wenste architect E. Cuypers uit Amsterdam en aannemer Struycken uit Tilburg een voorspoedige bouw toe. Namens de artsen wenste dokter P. K. de Haas bestuur en bouwers het beste toe. „Er zijn al bergen werk verzet", zei dokter De Haas, terwijl hij naar buiten keek en daar de grond uit de bouwput zag liggen. Zijn opmerking was uiteraard ook figuurlijk bedoeld. „Op het ogenblik is het bedje voor het nieuwe gebouw gespreid", aldus dokter De Haas, die de. op til zijnde activiteiten vergeleek met de geboorte van een kind! In totaal 130 palen variërende van 7'/j tot 9 meter zullen worden ge heid voordat aan het fundament kan worden begonnen. Het bestuur heeft dus nog een paar officiële gebeurte nissen op het programma: een eer ste steen en de opening. Men werkt ze liefst zo gauw mogelijk af (Foto P.Z.C.) Op dinsdag 12 november a.s. begint in het postkantoor te Middelburg weer de verkoop van kinderpostzegels; tot het eind van het jaar zal men in het beken de stalletje terecht kunnen om bij tal van medewerkende dames zegels te ko pen. De eerste zegel zal traditiegetrouw weer om 10 uur gekocht worden door mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der koningin in Zee land. Donderdag a.s. zou vanwege het Ned. Rode Kruis in Sint-Maartensdijk een bloedtranfusieavond worden georgani seerd. In verband met de daarvoor no dige organisatie en beschikbaarstelling van apparatuur was het aantal donors uit de gehele streek gesteld op mini maal 150 a 200. Gebleken is dat dit aan tal zich niet aanmeldde, zodat de avond geen doorgang kan vinden. Dit ondanks de 80 aanmeldingen in Oud-Vossemeer. Ook vorige jaren kon het minimaal aandeel deelnemers niet of nauwelijks worden gehaald. Advertentie) Ter gei'uststellingons strafblad is nog steeds schoon, een aantal onbeduidende overtredingen, se dert de intrede van de gatsometer begaan, even daargelaten. Die vier mille van meneer H. uit Bilthoven eergisteren per pret tige vergissing op onze giro ge stort hebben we maar terugge geven. Gezwicht voor de woorden van een collega: „Als je op 't crimine le pad wilt, dan direct goed, niet van dat kleine kruimelwerk". Gewoon teruggegeven met. een vriendelijk briefje aan het adres van de girodienst: „Is niet van mij. Jammer. Zéér jammer Overigens maakt niet alleen de girodienst fouten. Laat men dit toch beseffen. Daarom is het zo goed bij lijd en wijle de hand in eigen boezem te steken. Toon Hermans zou formuleren: „En hier heb ik dan de hand..." Een goed gebruik. De hand in eigen boezem steken. Zoals wij vandaag doen. Onze rubriek „Vandaag" op de voorpagina van jongstleden dins dag bëgon: „is het 400 jaar geleden, dat Anna, gravin van 'Nassau te Breda werd geboren. Zij trad in 1857 in het huwelijk met Kras hoor. De afgevaardigden van de Zeeuwse af delingen, die zijn vertegenwoordigd in de Algemene Bond van Bejaarden, zijn woensdagmiddag bepaald bij de" vooruit zichten van de nieuwe bijstandwet. Zij kregen over deze zaak een uiteenzet ting van mr. F. H. A. M. Kruse, de de partementsvertegenwoordiger, op de na jaarsvergadering in „De Landbouw" te Goes. Het betoog van de heer Kruse spitste zich met name toe op de veranderingen, die de nieuwe wet voor de bejaarden met zich meebrengt. Hij wees er op, dat tot nu toe zeventig procent van de on dersteunden tot de groep van bejaarden behoort. Verder bracht de inleider naar voren, dat de nieuwe wet een ondersteu ning tot een recht maakt en het karak ter van een gunstverlening verdwijnt. Andere punten, die mr. Kruse voor de bejaarden aanstipte waren de verande ring op het verhaalrecht, die het ver haal op kinderen niet meer mogelijk maakt, de mogelijkheid die bejaarden is gelaten om bij opname in een bejaarden tehuis zelf uit te maken „in welk te huis" en het feit, dat bij het toekennen van ondersteuning een klein extra bezit buiten beschouwing wordt gelaten. Uiteraard gaf de heer Kruse ook een uiteenzetting over het recht van beroep via respectievelijk de gemeente, Ged. Staten en de Kroon -dat in de nieuwe bijstandswet is opgenomen. Op zijn uit eenzetting volgde een aantal vragen uit de vergadering. In de morgenvergadering had de voor zitter van het rayon Zeeland, de heer F. Leenhouts uit Souburg meegedeeld, dat het aantal leden in Zeeland met onge veer driehonderd is toegenomen tot vierenzeventighonderd en de afgevaar digden van een nieuwe afdeling Ka- pelle-Biezelinge in het bijzonder ver welkomd. Wel kijkers, geen kopers Reeds geruime tijd voor de aanvang van de openbare verkoop op rechterlijk bevel van de verpachte boerderij met bijbehorende bedrijfsgebouwen en landerijen van de heer J. Verbist uit de Matthijsstraat 26 te Koewacht waren meer dan 100 belangstellenden in „De Koning van Engeland" te Hulst aanwe zig. Het was de eerste maal dat na de intrekking van de wet op de vervreem ding van landbouwgronden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen publiek werd ver kocht. Hierdoor hadden veel belang stellenden, niet alleen uit de gemeente Koewacht, maar ook uit de omliggende plaatsen en zelfs uit België, acte de presence gegeven. Nadat notaris mr. W. E. M. Seijdlitz uit Hulst de voorwaarden had voorge lezen begon afslager A. Eeckhout met het afroepen van Koop I, te weten de hofstede met schuur en erf, in totaal 15 ha en 42 are, waarbij inbegrepen waren een houtopstand van 72 bomen op het erf en 86 populieren langs de „Reigersdreef". Nadat de afslager zijn bekende „wie biedt?" had afgeroepen, bleef het echter stil. Er bleken geen liefhebbers te zijn, waarna overgegaan werd tot koop II, 5 ha 62 are bouwland in één kavel, alsmede 70 are en 30 ca aan de Matthijsstraat. Ook hiervoor meldden zich geen liefhebbers. Voor de derde koop, een stuk bouwland van 1 ha en 64 are kwam voor het eerst een bod. De heer J. A. Quaak te Axel zette het bieden in met 7000. Ondanks het feit dat dit bedrag opliep tot 9500 ble ken de eigenaars niet bereid tot verkoop voor dit bedrag. De afslager ging daar na over tot aankondiging van het ge heel. Maar ook hiervoor werd aanvan kelijk niet geboden. Ook na een korte pauze meldden zich geen kopers. Namens de gerechtigden werd toen een inzet van 150.000 gelanceerd, waar voor zich geen liefhebbers presenteer den, zodat het geheel door notaris Seijd litz werd aangehouden voor eventuele onderhandse verkoop. (Advertentie) IN GOES is gisteravond het startschot gevallen voor de rea lisering van een sporthal. Ten kantore van notaris W. Hame- lynck werd namelijk de Stich ting Sporthal De Bevelanden opgericht door enkele vooraan staande ingezetenen van deze centrumgemeente. Het passeren van de stichtingsacte was de be kroning van reeds enkele maan den lopende besprekingen. In deze besprekingen werd in feite voortgebouwd op reeds in 1952 gerijpte plannen voor een sport hal. Geruime tijd zijn deze plan nen sluimerend geweest, maar nu is men duidelijk voornemens de sporthalzaak energiek aan te pakken. Reeds gisteravond werd ook het stichtingsbestuur gevormd. Voorzit ter werd de heer M. Haasdonk, direc teur van de Twentsche Bank in Goes, terwijl de heer J. H. Roose het vice- voorzitterschap op zich nam. Het se cretariaat zal verzorgd worden door de heer B. S. Luider, die in de sport wereld en vooral in de handbal zijn sporen heeft verdiend. De heer A. G. Verhulst, in en buiten Zeeland vooral bekend geworden als organisator van de Ronde van Midden-Zeeland, werd penningmeester. Opmerkelijk is ook, dat het industrie- Slot van pagina 1 Volksgezondheid op het gebied van de hygiëne van het milieu deelde men ons in dit verband mede. dat op het ogenblik een onderzoek óp gang be gint te komen naar de luchtveront reiniging in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Men doet dit niet naar aanleiding van klachten, maar voor de eigen oriëntatie. Men wil in het bijzonder weten hoe het met de luchtverontreiniging in dat gebied staat in verband met de sterke indus trialisatie aan de Belgische kant van de grens. Men wees er voorts op dat indertijd de plantenziektekundige dienst een onderzoek heeft ingesteld naar aan leiding van schade aan vruchtbomen. De inspectie was toen nog niet ver ge noeg uitgebouwd om aan deze streek aandacht te kunnen schenken. In een interview met Het Parool van gisteravond zegt dr. J. F. van Elte- ren scheikundige en sedert 1948 ver bonden aan het Brandveiligheidsinsti tuut T.N.O., meer van dergelijke ge beurtenissen als in Vlaardingen te verwachten. „Volkomen terecht is men zo geschrokken van dat vuur. In mengmest zit ammoniumnitraat. Ik ken geen stof die gevaarlijker is. Am- momumnitraate.xplosies hebben in 1923 in Duitsland 1100 levens gekost en in 1947 in Texas 600. Er waren toen 1500 respectievelijk 3000 gewon den", aldus dr. Van Elteren. „Nu zeg ik niet", zo vervolgt hij, „dat hier groot explosiegevaar was. Maar ik zeg wel dat geen mens weet waar door ammoniumnitraat explodeert. En ik zeg ook dat je geen 400 ton van een zeer gevaarlijke stof mengmest bevat een procent of der tig, veertig ammoniumnitraat in één gebouw moet opslaan. Het is zon der meer duidelijk dat dit volkomen onverantwoord is" aldus dr. Van El- teren. Hij zegt verder, dat men ammonium nitraat een min-stabiele stof noemt. „Door een zeer geringe oorzaak kan het spul gek gaan doen, er treedt dan een chemische reactie op, die gepaard gaat met een temperatuurverhoging. Hoe groter de partij hoe groter de temperatuur zal kunnen stijgen. En hoe heter 't is, hoe sneller het reactie proces gaat. Er zijn zelden evxplosies geweest maar de explosies, die wij kennen hebben halve steden wegge vaagd" aldus dr. Van Elteren. en bedrijfsleven van Goes sterk in dit stichtingsbestuur is vertegenwoor digd. De heer J. P. Benschop, direc teur van de Apparaten- en Ketelfa- briek in Goes en de heer J. M. Pilaar, directeur van een bouwmaterialen- handel, werden namelijk aangewezen als algemene adjuncten. „Mag het feit, dat de heer Benschop zitting heeft genomen in het stichtingsbe stuur beschouwd worden als een aan wijzing, dat de A.F.K. de Goese sporthalplannen wil steunen?", zo vroegen wij de heer Haasdonk. „Zon der meer ja kan ik op die vraag na tuurlijk niet antwoorden", aldus de heer Haasdonk, „maar wel wil ik verklaren, dat de heer Benschop een zeer vooruitstrevend man is, die het van het grootste belang voor zijn werknemers acht, dat Goes ook als sportstad aantrekkelijk is". In de oprichtingsvergadering van gisteravond was ook burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes aanwe zig. Vanzelfsprekend hebben de ini tiatiefnemers ook al contact opgeno men met de gemeente, „maar voorlo pig was de heer Huber alleen als be langstellende aanwezig", zo zei de heer Haasdonk ons. Een definitieve plaats is voor de Goese sporthal van zelfsprekend nog niet aangewezen, maar wel heeft het stichtingsbestuur zich al over de kaart van Goes gebo gen. De voorkeur gaat uit naar een plaats naast het toekomstige zwem bad aan de Oude Singel. Mocht dat niet lukken dan denkt men aan een terrein naast het vijfde veld van het gemeentelijk sportpark. Inmiddels hebben de initiatiefnemers ook reeds contact opgenomen met de Nederlandse Sport Federatie, die zo als bekend financiële medewerking verleend bij het gereed komen van sportaccommodaties in Nederland. De N.S.F. kan daartoe putten uit de gelden die via de sporttoto binnenko men. Vaak wordt deze financiële medewerking verleend in een bijdra ge en bovendien nog een renteloze lening. De Goese initiatiefnemers heben echter op korte termijn een stichting willen oprichten ten einde als rechtspersoon met de N.S.F. te kunnen onderhandelen. Naar verluidt zal de stichting zich ook richten tot het provinciaal be stuur van Zeeland ten einde een pro vinciale subsidie te verkrijgen. Aan vankelijk werd gezegd, dat deze sub sidie gevraagd zou worden voor een congreszaal, die dan tevens als sport hal zou dienen. De heer Haasdonk verklaarde echter met klem, dat wie het zo stelt de zaken omdraait. „Goes wil in de eerste plaats een sporthal, die eventueel voor andere evenementen gebruikt zou kunnen worden", zo zei hij. Reeds heeft het bestuur van de Stichting Sporthal De Bevelanden zich in verbinding gesteld met ande re plaatsen, die al in het bezit zijn van een sporthal. Vanzelfsprekend wil men vergelijkend materiaal ver zamelen om de .juiste oplossing voor Goes te vinden. Met nadruk ver klaarde de heer Haasdonk nog, dat deze plannen energiek en met grote kracht ter hand zullen worden geno men ten einde Goes ook op het ge bied van sport een waarlijke functie als streekcentrum te geven. Nadat reeds aantallen oesters waren geïmporteerd uit Portugal, Denemar ken, Frankrijk en Joegoslavië, zijn deze week ook een twintigtal kistjes con sumptieoesters aangekomen uit Ierland. De Ned. herv. vereniging „Schrift en Belijdenis" te St. Maartensdijk heeft de zer dagen in een buitengewone leden vergadering besloten tot stichting van een nieuw kerkgebouw. Zoals bekend heeft deze vereniging van af 1 oktober 1963 niet meer de beschik king over het gebouw Rehoboth, men heeft thans tijdelijk onderdak in een lo kaal van de openbare lagere school. Deze tijdelijke oplossing blijkt in verband met de toenemende belangstelling reeds te klein, zodat op zo kort mogelijke termijn tot nieuwbouw moet worden overgegaan. Over de aankoop van de grond waarop het gebouw zal worden gesticht wordt momenteel nog onderhandeld. De aan vraag voor rijksgoedkeuring zal zo spoedig mogelijk worden ingezonden. Nadat ds. Amesz, die met de leiding van deze bijeenkomst was belast, de bijeen komst had geopend en de secretaris de notulen van de vorige ledenvergade ring voorgelezen had, deed de voorzit ter enkele belangrijke mededelingen over de activiteiten, welke het bestuur in de afgelopen periode heeft ontwikkeld en welke voor de komende wintermaanden op het programma staan. Verder werden nieuwe statuten en een huishoudelijk reglement vastgesteld waarop de koninklijke góedkeuring zal worden aangevraagd. Bij de behandeling van het financieel overzicht bleek dat de investering voor de nieuwbouw volkomen verantwoord is. Zo mogelijk zal onder de leden en an dere meelevenden der vereniging een rentedragende lening worden geplaatst. Alvorens echter de bouwplannen defi nitief te realiseren zal alsnog worden getracht met de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk tot een oplossing te komen en waar mogelijk wederzijds begrip te tonen voor de gerezen moeilijkheden, welke zijn toegespitst na het niet meer beschikbaar stellen van het gebouw Re hoboth. Op initiatief van het bestuur zal een brief worden gezonden naar de betreffende kerkelijke instanties, waarmee de leden volledig konden in stemmen. De gasmaatschappij „E.B.E.S." te Brugge en de N.V. Zeeuwsch Vlaamse gasmaatschappij „Zee- vlam" te Sluis, die momenteel in een vrij nauwe samenwerking de distributie van gas in Breskens, Groede, Nieuwvliet, Aardenburg en Sluis verzorgen overwegen hun gasnet in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren uit te breiden. Dit plan is aan de orde gesteld in een vorige week gehouden vergadering van het da gelijks bestuur van de N.V. „E.B. E.S.". Het ligt in de bedoeling bin nenkort de besturen van de ge meenten in West-Zeeuwsch-Vlaan deren, welke nog niet op het gasnet zijn aangesloten over deze aange legenheid te benaderen. Ook zou een wijziging van het commissa riaat worden voorbereid terwijl voorts gedacht wordt aan een in schakeling van burgemeesters in het beheer. Commissaris B. A. T. M. Truffino, oud burgemeester van Hulst noemde bo vengenoemde gegevens tot op zekere hoogte wel juist. Hij zou het wel belangrijk vinden als alle gemeen tebesturen in het betrokken gebied eens bijeen zouden komen om over deze aangelegenheid van gedachten te wisse len. Voorts gaf hij toe, dat inderdaad besloten werd binnen niet al te lange tijd de betrokken burgemeesters te polsen". Misschien kan het net in Zeeuwsch- Vlaanderen wel worden uitgebreid, voordat de gasbel hier komt en kan dan daarvoor dadelijk worden gebruikt" dacht hij. „Wellicht kan het aardgas via dat net wel naar België worden doorge voerd", zo voegde hij er aan toe. Volgens hem kan het voordelen opleve ren als de gemeenten er bij worden in geschakeld, zodat zij ook een vinger in de pap houden en van de vruchten kun nen meeplukken. Als het een provncia- le gasmaatschappij wordt, dan blijven die gemeenten er volgens hem buiten. Bij de N.V. „E.B.E.S." te Brugge, die het gas van Zeebrugge aan de vijf West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten levert zei men nog niets van uitbreidingen te we ten. Maar misschien wel in de toekomst in het kader van de aardgasvoorziening voegde men er onmiddellijk aan toe. Evenals de andere Nederlandse gemeen ten zullen wij dan niet kunnen achter blijven. „Integendeel zelfs", aldus de woordvoerder van de Brugse N.V., „dan zullen wij de gasbel voor moeten zijn. Van overleg met de gemeenten voor het In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van defensie voor 1964 wordt gevraagd of er nadere mededelingen zijn te doen of en, zo ja, met welk resultaat de toezeggingen zijn nagekomen, die van regeringszijde zijn gedaan bij de beantwoording van de door het kamerlid Moorman op 27 februari jl. gestelde schriftelijke vragen in ver band met een ernstige scheepsramp op de Westerschelde. Er werd toen namelijk toegezegd, dat aan het college van per manente commissarissen van toezicht op de Scheldevaart zou worden gevraagd de mogelijkheden na te gaan tot verbe tering van de scheepvaart, o.a. met een richtingverkeer. aanvragen van concessies is evenwel nog geen sprake, maar dat zal in de toe komst zeker wel gebeuren". Men moet dat echter niet zien als plannen, die al leen in de boezem van de „E.B.E.S." en de „Zeevlam" leven, omdat die uitbrei ding overal is te verwachten', zo wilde de Brugse vertegenwoordiger van de N.V. duidelijk stellen. Gedeputeerde A. J. Kaland, die als pro vinciaal bestuurder zeer nauw bij de Zeeuwse gasaangelegenheid is betrok ken, zei van mening te zijn, dat uitbrei ding van de „E.B.E.S." een doorkruising van de provinciale plannen zou beteke nen. „Een ontwikkeling die wij snel te- femoet zouden moeten treden", aldus e heer Kaland, die voorts dacht, dat de samenwerkende maatschappijen zich door het komende aardgas wellicht be dreigd voelen en vooruitlopend daarop een zo sterk mogelijke positie willen verwerven. "Overigens hoop ik niet dat het tot een strijdverhouding komt, hetgeen ik ook niet verwacht na het contact, dat wij met E.B.E.S. hebben gehad", aldus ge deputeerde Kaland. De twee bedrijven hebben intussen een vrij drastische ver laging van de tarieven aangekondigd, „omdat wij niet willen wachten tot het tijdstip, dat zij van de gaswinning in het noorden van het land zal gaan pro fiteren", zo wordt deze tariefverlaging toegelicht. De nieuwe gasprijzen zullen circa 20 lager komen te 'liggen dan voorheen, terwijl de calorische waarde van het gedistribueerde gas van 4250 tot 4500 zal worden verhoogd. Dokter I. J. Risseeuw in Kapelle is aan zijn zilveren jubileum als arts toe: vijfentwintig jaar lang oefent hij zijn praktijk uit. Dit feit is voor de patiënten van dokter Risseeuw aanleiding geweest een comité in het leven te roepen, dat de jubilaris zaterdag 16 november aanstaande hulde zal brengen voor zijn werk in die periode. In hotel „De Zwaan" is er dan een receptie. Om half vier begint het officiële deel, van vier uur tot half zes kunnen de patiënten de jubile rende arts en zijn echtgenote de hand drukken. In het comité hebben zitting dokter H. W. ter Haar te Biezelinge, de heer M. Sinke te Biezelinge en de dames B. G. Lamper-de Kok, Wemeldinge, H. M. Eckhart-Viser, 's-Gravenpolder, P. Ku- see-Traas, Hansweert, mej. J. de Puijt, Kattendijke. Dokter Risseeuw heeft zich in de afge lopen kwart eeuw van zijn praktijk bij zonder „honkvast" getoond. Nadat hij in oktober 1938 zijn artsen- diploma behaalde, nam hij in november van. dat jaar de praktijk in Kapelle over van dokter H. J. Emanuëls. Hij is Ka pelle altijd trouw gebleven. De jubile rende arts werd op 18 juni 1905 in Arnhem geboren. Hij doorliep daar het gymnasium en studeerde vervolgens aan de universiteiten van Leiden en Am sterdam. Na zijn studieperiode was hij als semi-arts assistent in de verloskun de bij prof. Van der Hoeven en bij dr. A. Gans in de neurologica. Zijn Kapelse periode werd van juli 1945 tot oktober 1946 onderbroken. Toen was dokter Risseeuw als arts werkzaam in de vluchtelingenkampen in Duitsland. Naast zijn praktijk is dokter Risseeuw ook controlerend arts voor het sociaal fonds voor bouwnijverheid en de D.E.T.A.M. Verder is hij commandant van de Rode-Kruiscolonne Kapelle. Sinds 1945 doet de „zilveren" arts zijn praktijk in samenwerking met dokter H. W. ter Haar. IN ALLE VROEGTE is woensdag weer een nieuw betonnen onderdeel voor de bouw van de Oosterscheldebrug in be weging gekomen: het zogenaamde pij- leropzetstuk. Een hol gevaarte van rond 400 ton in gewicht. Met zijn twee grote poten stond het een paar uur later bo venop het fundament voor de pijler, de derde van de zeedijk bij Colijnsplaat uit gerekend. De constructie van de langste- brug-van-Europa is daarmee een fase verder gekomen. Nadat eerst de holle putten in series van drie in de bodem van de Oostersclielde zijn gewrongen en vervolgens over het eerste „trio" een zo genaamde caisson is gezet, een soort „hoed", kan men thans bovenop dat ge heel het hoefijzervormige draagstuk zien staan. Straks zal het de eerste armen torsen voor de bogen, die van pijler naar pijier zullen strekken. Het was opnieuw een experiment, het plaatsen van dit opzetstuk. Zoals de bouwers van provinciale waterstaat en de aannemerscombinatie Ooster scheldebrug bij ieder nieuw element in deze opvallende bouw telkens me tingen verrichten en met apparatuur allerhande tests uitvoeren, is dat ook nu weer gebeurd. Voor het plaatsen van het betonnen hoef ijzer kwamen gistermorgen om vier uur twee zogenaamde „pyramideschepen" in actie. Elevatorbakken met een toren constructie, aan elkaar gekoppeld. Met twee draagpalen rust daarop het nieu we brugelement. Drie sleepboten lood sten het opvallende transport van het werkterrein in de veerhaven bij Kats naar de pijlers-in-aanbouw. Op de „werf" was het gevaarte in twee stukken gestort en vervolgens in de voorspanning tot één geheel geklonken. Portaalkranen tilden het nieuwe brug- deel op de speciale bakken. Om het eerste „experimentele" draag stuk op het pijlerfundament te zetten werd een andere methode gebruikt. Kranen of bokken kwamen er niet aan te pas. De beide elevatorbakken voeren hun last bij vloed boven de twee steun punten: daarop was het afwachten ge blazen. Dat deed men tot half tien in de morgen, toen het ongeveer eb was. De laatste centimeters zakken werden bij het plaatsen versneld door de vijzels op de pyramide-schepen in werking te stellen. Een half uurtje later lagen de til-schepen weer in de werkhaven bij Kats. Het was gelukt. Het volgende element voor de Oosterscheldebrug zal een stuk boog zijn. Voor de belangstel lende toeschouwers op de dijk begint het grote werk tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland steeds meer op een echte brug te lijken. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) PLAATSELIJK ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht, in hoofd zaak in het midden en zuiden van het land. ZON EN MAAN 8 november Zon op 07.46 onder 17.01 Maan op 23.51 onder 14.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2