Tweede Kamer wenst met financiële cijfers te werken nieuwe Financiële berichten heerlijk pittige Rijksbegroting vraagt wijziging Belastingen onder schot SER. WIL GEEN WIJZIGING IN BESTUREN PRODUKTSCHAPPEN Geld van Haagse koopman gevonden de beste keus naadloze tapijtweelde van plint tot plint Besprekingen tussen Deli-Maatschappij en Indonesië Drie arrestaties in verband met vergiftiging AMBTENAAR REAGEERDE SNEL OP ONJUISTE ADVERTENTIE DUS OOK IN DE WEER VOOR SPELDJES VOOR HET GEZIN De WALCHERSE KEURSLAGERS Geert uitspraak in Parijs over multi laterale kernmacht Maidenspeech Prof. Kloeke na ongeval overleden Radicaal Iil VERZOEKEN WERDEN AFGEWEZEN Ook bedrijfschap vlasindustrie ongewijzigd EEN MOEDER ZOALS U... Beroep in cassatie van 14 boeren werd verworpen EEN GRATIS KEURSLAGERSPELDJE IMANSE SCHOUWENAAR WEEMAES DAVIDSE Vijf jaar geëist tegen dader van roofoverval WEGENINFORMATIEDIENST OPNIEUW GESTART Zending koelcellen uit Nederland naar Djakarta Eerste paal voor eerste Amsterdamse sporthal Raad voor Europese aangelegenheden in de ministerraad Brief aan premier over situatie in Zuid-Afrika Schuld provincies en gemeenten Aniem spreekt weer de reserve aan Op 19 november procedure voor Haagse rechtbank Wie is verantwoordelijk? I Huis van 51 voor 21 mille Brief geweigerd RADIO VERONICA LUISTER ZONDAG OM 12.30 Uil* HAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG 0M3UURNAAR RAD10I VERONICA EN MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG DAT U EVA NR. 45 VAN 3 NOVEMBER IN HUIS HEEFT! WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer hield gisteren haar algemene financiële beschou wingen over de rijksbegroting voor 1964 in een onwezenlijke sfeer. De regering heeft een aantal maatre gelen aangekondigd die tot strek king hebben de overheidsinveste ringen te beperken en de particu liere bestedingen enigszins af te remmen. Die maatregelen zijn nog niet in concreto bekend, maar wel De parlementaire die deze week in Parijs bijeen is zal geei uitspraak doen over de wenselijkheit staat vast, dat zij op verscheidene posten van de begroting duidelijk merkbaar zullen zijn. Niettemin moest de Kamer discussiëren over een begroting met de „oude" cij fers. Geen wonder, dat verschillende sprekers er bij de regering op aandrongen zo spoedig mogelijk met de nieuwe cijfers te komen en daarna nog eens met de Kamer over de begroting van gedachten te wisselen. De socialisten toonden bij monde van de heer Van de Tempel weinig vertrouwen in de belastingverlaging, al konden zij niet ontkennen dat de progressiefactor inderdaad een zware druk op de contri- buabelen legt. Tegen belastingverlaging had de heer Van de Tempel geen be zwaar, doch met een driedubbel voorbe houd: zij moet niet in de eerste plaats profijt brengen voor de vermogenden, er zal een vermogenswinstbelasting moeten worden ingevoerd en de sociaal-culturele voorzieningen mogen niet worden aan getast. Lijnrecht hiertegen in ging de heer Joekes van de V.V.D., die zijn mai- N.A.V.O.-conferentie »een rieid van een multilaterale N.A.V.O.-kern macht. De politieke commissie van de conferentie heeft gisteren geen akkoord over dit van oorsprong Amerikaanse denkbeeld kunnen bereiken. Men heeft daarom besloten de kwestie te schrappen uit de ontwerpresoluties die donderdag en vrijdag aan de voltal lige vergadering zullen worden voorge legd. Het denkbeeld van een multilaterale kernmacht onder N.A.V.O.-bevel voor ziet in een vloot van oppervlaktesche pen, uitgerust met Amerikaanse Pola- risraketten en met gemengde beman ningen uit de deelnemende N.A.V.O.- staten. Dit plan stuit vooral op Frans verzet. De conferentie zal zich wel uitspreken over de plannen voor een multinationale N.A.V.O.-kernmacht, die zal worden ge vormd door een aantal bestaande Ame rikaanse Polarisduikboten en Britse v- bommenwerpers. De militaire commissie van de parlementaire N.A.V.O.-confe- rentie heeft besloten aan de plenaire vergadering een uitspraak voor te leg gen waarin gevraagd wordt om spoedige verwezenlijking van deze strijdmacht, waartoe in beginsel is besloten op de conferentie van N.A.V.O.-ministers in mei van dit jaar te Ottawa. Aan de gevolgen van een ongeval is gis teren overleden de internationaal be faamde Neerlandicus, prof. dr. G. G. Kloeke, die van 1934 tot 1956 hoogleraar In de Nederlandse taal en letterkunde is geweest aan de Leidse universiteit. Prof. Kloeke werd maandagavond te Oegstgeest aangereden bij het overste ken van de weg. Kloeke werd in 1887 te Schagen gebo ren. Hij studeerde letteren in Amster dam, Groningen en Leipzig. In 1934 volgde hij J. H. Kern als gewoon hoog leraar in de Nederlandse taalkunde te Leiden op. De verdiensten van de Leidse geleerde werden allerwege erkend. In 1936 werd hij lid van de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandse taal, welke functie hij in 1957 beëindigde. Hij publiceerde vele werken. denspeech hield. De belastingverla ging was in het akkoord van Wasse naar de tweede prioriteit, na de wo ningbouw, zei hij. De V.V.D. is van plan de minister daaraan te houden. Dr. Lucas, de financiële deskundige van de K.V.P. en van oudsher kampioen voor belastingverlaging hoopte, dat de rege- ring-Marijnen wat het elimineren van de progressiefactor betreft dezelfde houding zal aannemen als het kabinet-De Quay. De heer Van de Mei van de C.H.U. hoop te, dat de regering de progressiefactor in de belastingen zou neutraliseren, zo dra daartoe conjunctureel de gelegen heid bestaat. De heer Kieft van de A.R. P. gaf er de voorkeur aan, dat de rege ring maar vast een desbetreffend wets ontwerp indient. Men kan dan met de in voering wachten tot het conjunctureel juiste moment. De heer Van Dis van de S.G.P. kwam met een radicaal plan voor de dag: af schaffing van de loon- en inkomstenbe lasting en daarvoor in de plaats verho ging van de omzetbelasting, maar niet op de eerste levensbehoeften. Met de verhoging van de belasting op sigaretten en benzine ging de Kamer akkoord. Advertentie (Van onze Haagse redactie). De Soc.-Economische Kaad heeft gisteren besloten de regering te ad viseren geen wijziging aan te bren gen in de samenstelling van het be stuur van het produktschap voor groenten en fruit en van het pro duktschap voor vee en vlees alsme de van het bestuur van het be- drijfsschap voor de vlasindustrie. Het Centraal Bureau Levensmiddelen- bedrijf had de wens te kennen gegeven te worden aangewezen tot het benoemen van een bestuurslid van de produkt- schappen. De S.E.R. overwoog echter, dat het aandeel van het kruideniersbe- drijf in de detailhandelsomzet van groenten en fruit circa 10 procent be draagt en dat het aandeel van het krui- deniersbedrijf in de totale detailhandels omzet van vlees en vleeswaren gesteld kan worden op circa 7 tot 8 procent. Mede gelet op de omstandigheid, dat slechts één bestuurszetel voor de orga nisaties op het gebied van de detail handel beschikbaar is, meent de S.E.R., dat het aandeel van het kruideniersbe- drijf in de omzet van groenten en fruit en van vlees en vleeswaren onvoldoen de is om een wijziging van de bestuurs samenstelling te rechtvaardigen. Wat de samenstelling van het bestuur van het bedrijfschap voor de vlasindus trie betreft had de vlassersvereniging St. Jansteen" verzocht te worden aan gewezen voor het benoemen van be stuursleden. Op een schrijven van de organisatie-commissie van de S.E.R. aan deze vereniging, waarin onder meer Ziehier een moeder, die elke dag in de weer is voor haar gezin. Man en kinderen mogen niets te kort komen. Daarom heeft de voeding haar volle aandacht. En daarom is vlees haar hoofd schotel, elke dag weer. Vlees heeft immers alles mee: de smaak, de kracht, de jus, de bouillon. Vlees •en vleeswaren zijn meer waard dan Nederlandse moeders ervoor betalen! werd verzocht haar aantal leden op te geven, werd niet geantwoord. Uit een door het bedrijfschap voor de vlas industrie dit jaar gehouden enquête bleek, dat van 255 geregistreerde on dernemingen 67 hebben vermeld niet te zijn georganiseerd dan wel de desbe treffende vraag niet hebben beantwoord. Van de overige 188 ondernemingen was er slechts één aangesloten bij de vlas sersvereniging St. Jansteen". Op grond hiervan is de S.E.R. van oordeel, dat deze organisatie niet in aanmerking komt voor bedoelde aanwijzing. De Hoge Raad heeft gisteren het be roep in cassatie verworpen van veer tien boeren die door de economische po litierechter te Assen waren veroordeeld wegens het niet verstrekken van volle dige en juiste gegevens aan het land bouwschap. Onder deze veertien zijn de boeren K. H. en B. N. die in maart van dit jaar uit hun boerderijen te Holland- sche Veld werden gezet. Op 9 oktober was geconcludeerd tot vernietiging van de vonnissen van de economische politierechter te Assen en tot ontslag van rechtsvervolging De politierechter veroordeelde dertien van de boeren tot een geldboete van vijf tig gulden of tien dagen hechtenis en de veertiende tot 25 gulden of vijf da gen. De Hoge Raad overwoog in zijn arrest dat het bewezenverklaarde in de von nissen van de economische politierech ter te Assen een overtreding oplevert van de inventarisatieverordening van het landbouwschap die op grond van die verordening strafbaar is. De Hoge Raad aanvaardt de in het cassatiemid del vervatte stelling dat het bewezen verklaarde geen strafbaar feit kan op leveren, niet als juist. Verder overwoog de Hoge Raad dat er ook geen grond is voor de grief van de boeren dat het uitvoeringsbesluit 1962 van de inventarisatieverordening van het landbouwschap niet in het vonnis van de economische politierechter is vermeld. In het arrest wordt gezegd dat niet is in te zien welk wettelijk voor schrift de economische politierechter verkeerd toegepast of geschonden zou hebben door die vermelding achterwege te laten. (Advertentie) Advertentie De KEURSLAGERS zijn hiertoe in staat, dank zij VOLDOENDE VOORRAAD der felbegeerde KEURSLAGERSPELDJES. NU voor 10 GULDEN gespaarde kassabonnen (Souburg) De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. ,J. D. dc Jong, heeft gistermorgen na een zeer langdurig on derzoek, dat werd geleid door de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, mr. R. J. Brunner, vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 24-jarige machinebank werker Stephan L. \V. uit Arnhem. Mr. De Jong achtte bewezen dat ver dachte zich in de eerste zeven maanden van 1963 heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal misdrijven, gevallen van diefstal en oplichting. Het zwaars! woog bij het vaststellen van de eis de roofoverval die W. in de nacht van 21 op 22 juli dit jaar pleegde op een pomp bediende van een benzinestation aan de Brielschelaan in Roterdam. Onder be dreiging met een pistool maakte W. de bediende een bedrag van 5000 gulden af handig. De wegcninformatiedienst K.N.A.C.-A. N.W.B., die gisteren opnieuw is gestart, j is bereikbaar onder het nummer 070- 614241, dat ook in overige seizoenen voor deze dienst werd gebruikt. Van des morgens 7.00 uur tot des avonds 22.00 uur een uur langer dan voorgaande jaren verstrekt de dienst actuele ge gevens per telefoon. Gedurende de nacht worden de laatst beschikbare informa ties door automatische antwoordappara- tunr gegeven. Naast deze informatie per telefoon wordt dagelijks ook via de radio een bulletin van de wegeninformatiedienst K.N.A.C.- A.N.W.B. verstrekt. Deze bulletins, om 7.45 uur uitgezonden, afgewisseld in het programma van N.C.R.V. en K.R.O., ge ven een kort overzicht van de wegen situatie in Nederland en eventueel de nabuurlanden. In voorkomende geval len, zoals bij zeer dichte mist of ern stige gladheid zal ook op andere tijden via de radio een bulletin worden door gegeven. Om 12.58 uur zal de A.N.W.B.- oproepdienst via radio-Luxemburg, wan neer nodig, een kort overzicht geven van de wegtoestand op de grote inter nationale verkeersroutes. Uit de Amsterdamse haven Is gisteren vertrokken het m.s. „Sentiaboedhi" van Djakarta Lloyd. Aan boord van dit In donesische vrachtschip bevindt zich on der meer een eerste zending materiaal voor enige koel- en vriescellen voor het vliegveld te Djakarta. De levering van deze vol-automatisch werkende instal latie wordt ten behoeve van de Indo nesische luchtvaart maatschappij „Ga- roeda" in opdracht van de K.L.M. ver vaardigd en geleverd. Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt soort breedte prijzen INTERTEST Gazon verzetbouclé 4.50,3.80,2.00,1.30 m. f. 25.25 per m2. INTERTEST Espada moquette frisé 3.80 m. INTERTEST Norland jacq. wilton 3.80 m. Vraag uw woninginrichter f. 36.25 per m2. f. 39.75 per m2. WYERS afd. tapijten Op het terrein van de Vuil Afvoer Maat schappij (V.A.M.) in Wijster heeft men gistermorgen de „Haagse geldschat" ge vonden. Mevrouw Zwarts, de echtgenote van de oud-midvoor van de voetbalclub „Sche- veningen Holland Sport", die markt koopman in Den Haag is, heeft reeds een wasteil vol zilver- en papiergeld verzameld. Het geld Is gevonden op een andere plaats, dan waar men vorige week heeft gezocht. Uit een onderzoek is gebleken, dat het Haagse huisvuil van de vorige week maandag niet dinsdag, maar woensdag in Wijster is gestort. Honderden kubieke meters huisvuil heeft men dus voor niets omgewoeld. De reinigingsdienst uit Den Haag had maandag een nieuwe opgave over het verzenden van het huisvuil gegeven. Aan de hand van die mededeling is men gistermorgen in een ander vak gaan zoeken. Met behulp van een kraan heeft men eerst de 150 kub. meter vuil, die na woensdag in het vak gestort waren, ver wijderd. Kort daarop vond men het geld. Het zoeken wordt met volledige mede werking van de bedrijfsleiding van de V.A.M. voortgezet. Op de foto toont de overgelukkige me vrouw Zwarts het doorweekte bankpa pier. De Amsterdamse wethouder voor de sport en recreatie, dr. P. J. Koets, heeft vanochtend de eerste paal geslagen voor de eerste permanente sporthal in Am sterdam. Deze sporthal verrijst op het terrein van de Centrale Markthallen aan de Van Hogendorpstraat en zal ruim een miljoen gulden gaan kosten. De hal is bestemd voor de actieve sportbeoefe ning. In verband daarmee is de toe schouwersaccommodatie beperkt tot 600 plaatsen. De hal, die over een jaar klaar moet zijn, krijgt een speeloppervlakte van 27 bij 45 meter, waarop vier volleybalvel- den of drie basketbalvelden of een hand- balveld of een tennisbaan kunnen wor den uitgezet. De hoogte van de hal, die een zwevende vloer krijgt, zal 10,50 meter bedragen. Bij deze eerste hal zal een proef worden genomen met een ge sloten kap en kunstverlichting omdat de praktijk in binnen- en buitenland heeft uitgewezen dat het in sterkte wis selend daglicht de kwaliteit van het spel kan beïnvloeden. Het ligt in de bedoeling in de toekomst negen tot tien van dergelijke sporthal leri in Amsterdam te bouwen. Wethou der Koets zal waarschijnlijk in het ko mende voorjaar de voordracht voor de tweede hal in de gemeenteraad kunnen brengen. Waar deze hal zal verrijzen is nog niet vastgesteld. De ministerraad heeft uitvoering gege ven aan het in de regeringsverklaring van 31 juli 1963 aangekondigde voor nemen over te gaan tot de instelling van een raad voor Europese aangele genheden als vast college uit de minis terraad. Onder voorzitterschap van de minister president zullen in de raad zitting heb ben de vice-minister-president en de mi nisters van buitenlandse zaken, van on derwijs, kunsten en wetenschappen, van financiën, van verkeer en waterstaat van economische zaken en volksgezond heid. Aan het overleg van de raad zal voorts worden deelgenomen door de staats secretarissen van deze departementen, voor zover zij ten aanzien van Europe se aangelegenheden een verantwoorde lijkheid dragen. Overigens hebben de ministers en de gevolmachtigd minis ters, die van de raad geen deel uitma ken, het recht desgewenst de vergade ring bij te wonen. Met het secretariaat wordt belast een door de voorzitter aan te wijzen amb tenaar van het ministerie van algeme ne zaken. WWMWMWWWWWVWMUIWAAWVWWIlWWWWIIMi Tijdens de debatten in de staten van Suriname over de overeen komst met de Amerikaanse bau- xietmaatschappij „Ormet" is het tot een handgemeen gekomen, xvaarbij de politie de vechtende statenleden moest scheiden. Hierbij een beeld van deze ongeregeldheden. De rege- ring-Pengel is inmiddels afgetreden. De directie van de N.V. Deli-Maat schappij maakt bekend, dat besprekin gen hebben plaatsgevonden nopens een samenwerking met Indonesië voor wat betreft de export van bevolkingspro- dukten, waarbij onder meer tabak niet is inbegrepen. Gezien het vertrouwen van de N.V. Deli-Maatschappij in een gunstig ver loop dezer besprekingen heeft zij beslo ten haar medewerking te verlenen tot een minnelijke beëindiging van de thans te Bremen aanhangige tabaksproce dure. De directie van de N.V. Deli-Maat schappij deelde ten aanzien van The Rubber Corporation of California me de, dat het haar zelfs na een grondig doorgevoerde reorganisatie niet moge lijk is geweest bevredigende resultaten te bereiken. Dientengevolge heeft zij nu het besluit genomen, dit onrendabele bedrijf van de hand te doen, hetgeen inmiddels heeft plaatsgevonden. Een aantal Nederlanders onder wie een groep hoogleraren heeft zich gericht tol mr. V. G. M. Marijnen, minister-presi dent. Zij menen dat de bestaande situa tie in Zuid-Afrika „zich kenmerkt door een differentiatie -ook in de rechten tussen de verschillende bevolkings groepen, die bezwaarlijk anders dan als discriminatie kan worden aangemerkt en die door het grootste deel der be trokkenen ook als zodanig wordt aan gevoeld en ondergaan". De ondertekenaars van het" schrijven achten het van betekenis, wanneer de Nederlandse regering „op enigerlei wij ze in persoonlijk contact zou treden met. de regering van Zuid-Afrika om tot een gezamenlijke bezinning op de gevol gen van de huidige situatie te komen". Er wordt op gewezen dat het Koninkrijk der Nederlanden in het algemeen en de regering van het koninkrijk in het bij zonder een roeping hebben ten aanzien van het oude broedervolk, waarmee nog hechte banden van vriendschap bestaan. In de brief wordt om een onderhoud ge vraagd om met een aantal leden van de raad van ministers over het voorstel van gedachten te kunnen wisselen. De politie in Tilburg heeft gistermiddag meegedeeld dat de vorige week drie per sonen zijn aangehouden, die worden ver- dacht van vergiftiging van de 55-jarige spoorwegarbeider C. Haneveer uit Til-j burg. De man is op 11 oktober overleden. On middellijk daarop deden geruchten de ronde dat de man een onnatuurlijke dood zou zijn gestorven. Sectie door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft uitgewezen dat de spoorwegarbei der door vergiftiging moet zijn overle den. In het lichaam werden sporen gevonden van het levensgevaarlijke insectenbe strijdingsmiddel parathion, dat ook een rol speelde in de nog onopgehelderde vergiftigingsdood van de 68-jarige W. K. van Nuenen uit Goirle, die na een slok koffie uit een kruik te hebben ge dronken vier dagen later overleed. De Tilburgse politie heeft op grond van bepaalde aanwijzingen de vorige week drie personen aangehouden en ingeslo ten, die gisteren voor de officier van justitie mr. G. J. M. Temmink te Breda zijn geleid. Bij het voorlopig onderzoek is van enig verband tussen beide vergiftigingszaken niets gebleken, zo wilde de politie nog meedelen. In het tweede kwartaal 1963 is de netto vlottende schuld van de provincies en gemeenten te zamen toegenomen, waar door de stand, blijkens het Centraal Bu reau voor de Statistiek, op 30 juni kwam op 446 miljoen. Dit bedrag is de resultante van een netto tegoed aan vlottende middelen van de provincies van 53 miljoen en een netto vlottende schuld van 'de gemeenten van 499 miljoen. In het tweede kwartaal werden weer belangrijke bedragen aan vaste le ningen opgenomen. De verstrekte vaste schuld vertoonde eveneens enige stij ging. Een en ander had tot gevolg dat de totale netto schuld in het tweede kwartaal toenam met 344 miljoen zo dat de stand van dit totaal per 30 juni 12.836 min. beliep. Dit meldt de maandstatistiek van het financiewezen van het C.B.S. Van 1 januari tot en met 30 september 1963 werden door de Bank voor Neder- landsche Gemeenten wegens op te ne men vaste geldleningen obligaties uit gegeven en onderhandse overeenkom sten gesloten tot een totaalbedrag van 757,2 miljoen. Hiervan was 400, miljoen afkomstig van de publieke en 357,2 miljoen van de onderhandse ka pitaalmarkt. Gedurende de eerste drie kwartalen werd door de bank 808,9 miljoen aan gemeenten e.a. aangeboden. In de eerste negen maanden van 1962 werd door de bank 446,1 miljoen aan vaste geldleningen opgenomen, waar van 192,5 miljoen van de publieke en 253,6 miljoen van de onderhandse markt afkomstig was. Gedurende de eerste drie kwartalen van 1962 werd door de bank 475.7 miljoen aan gemeenten e.a. aangeboden. De elektriciteitmaatschappij Aniem N.V. heeft, blijkens het verslag, over 1962 aan rente, dividend en koersverschillen ontvangen 59.453 (v. j. 77.304). De werkzaamheden ten behoeve van maat schappijen waarin werd deelgenomen leverden op 53.913 17.177), terwijl aan overige baten werd ontvangen 63.524 ƒ80.7201 de exploitatiekosten stegen tot 475.049 388.450). De overige lasten bedroegen 66.459 (ni hil). Afschrijving projecten vergde 33.126 146.067), terwijl afschrij ving gebouwen en inventaris 12.306 12.217) bedroeg. Na overbrenging van 392.050 uit de reserve diverse belan gen naar de verlies- en winstrekening, sluit deze rekening zonder saldo. (Het vorige jaar werd 371.533 van de re serve diverse belangen naar de verlies- en winstrekening overgeboekt). Hoewel de beide maatschappijen in Pe ru, waarin Aniem deelneemt, 1962 met een positief saldo afsloten, kon nog niet worden overgegaan tot uitkering van dividend. Aangezien de maatschappijen er nog niet in slaagden de zo dringend noodzakelijke financieringsmiddelen aan te trekken, dienden de overschotten te worden gebezigd door dekking van de meest urgente investeringsbehoef ten. iniiiuinnHwiiwnniiunnwnnnnmin»nuniiinimn!ininin"unu!!nnniniini (Van onze Haagse redactie). Op 19 november zal voor de Haagse rechtbank de procedure worden ingeleid, waarbij te zij ner tijd de rechter moet beslis- sn of de Haagse ambtenaar J. van der Graaf een huis in Voor schoten, dat eigenlijk voor 51.000 gulden verkocht zou moe ten worden, zal krijgen voor 21 mille. Op zaterdag 28 september werd in een advertentie in de „Haagse Cou rant" een huis aan de Beatrixlaan te Voorschoten aangeboden voor 21.000 gulden. De heer Van der Graaf, die een huis zocht voor zijn dochter, ging de daaropvolgende zondag kijken en kreeg te horen: die advertentie is een vergissing, de prijs bedraagt 51.000 gulden. Na overleg met zijn advocaat, mr. L. Jonkergouw te Voorburg, schreef hij nog diezelfde avond een aangetekende brief, die maandagmorgen vroeg per expresse werd verzonden aan de ma kelaar, de heer J. C. G. Alkemade te Voorschoten. De ontvangst van deze brief werd door de heer Alkemade on middellijk telefonisch aan de heer Van der Graaf bevestigd met de me dedeling, dat hij 't huis voor die prijs niet kon leveren en dat er een fout in de advertentie had gestaan. Na over leg met een notaris en na bestudering van jurisprudentie besloot mr. Jon kergouw de zaak voor zijn cliënt door te zetten. Mr. Jonkergouw heeft vervolgens de heer Alkemade een aangetekende brief gestuurd „tot mijn spijt kan ik U niet vertellen, wat daar in stond" en deze brief is door de heer Alke made geweigerd en ongeopend terug gekomen. Onder meer uit het feit, dat de ma kelaar onmiddellijk reageerde op de brief van de heer Van der Graaf, als uit het weigeren van een brief waar van hij onmogelijk de inhoud kon we ten, concludeert de advocaat, dat de heer Van der Graaf inderdaad de eer ste gegadigde was voor het huis. Een dag later verscheen er op het huis een bord „verkocht". Dit kon betekenen, dat een vervreemding was ingeleid van een object, waarop de heer Van der Graaf als eerste een voorkeurs recht kon laten gelden. Mr. Jonker gouw heeft toen conservatoire beslag laten leggen ten behoeve van zijn cliënt. Voorwaarde voor een conservatoire beslag is, dat binnen een week de da tum van een behandeling voor de rechter wordt vastgesteld. Op 19 no vember wordt deze zaak door eiser de heer Van der Graaf, thans inge leid. De tegenpartij zal dan vermoede lijk uitstel van antwoord vragen. Voor mr. Jonkergouw en zijn cliënt speelt maar een zaak: er is een aan bod gedaan, de heer Van der Graaf is de eerste gegadigde en kan eisen, dat geleverd wordt conform het aanbod. Er zijn voorbeelden te over dat een aanbieder gedwongen werd zijn aan bod na te komen. Indien de heer Van der Graaf inder daad zijn huis krijgt voor f 21.000 gulden gaat de volgende zaak spelen: wie is verantwoordelijk voor de scha de? De „Haagse Courant" wijst elke aansprakelijkheid af op grond van de clausule in de advertentievoorwaar den, waarin alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen van het „niet, niet tijdig of niet goed" plaatsen van de hand wordt gewezen. Deze voorwaar den zijn afgedrukt op de bevestiging van de advertentieopdraeht. De heer Alkemade heeft de advertentie tele fonisch doorgegeven. Op dinsdag 1 oktober is dezelfde advertentie ver schenen doch nu met het juiste be drag, echter niét als rectificatie. De Algerijnse minister van economische zaken, Basjir Boemaza, heeft meegedeeld, dat de produktie van en de handel in tabak en lucifers zijn genationaliseerd. De overgebleven 800 Indonesische mili tairen. die nog deel uitmaken van de V.N.- strijdmaeht in Kongo, zullen begin decem ber naar Indonesië terugkeren, aldus be trouwbare kringen in Leopoldstad. Advertentie inninnimniniiiiiiiHiiiiimiiniiiini

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9