GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT VOOR GRANEN OP 1 JUNI 1964 LIJN Situatie in W.-Berlijn gespannen Commentaren op ALS VOORSTEL WORDT AANVAARD TARWE IN NEDERLAND 6 PROCENT EN GERST 15 PROCENT DUURDER DUUR Z1EKENHU1SVERPL WORDT VERLENGD TOT ÉÉN JAAR De Brandy van de Burgemeester COMMISSIE-SCHOLTEN BEPLEIT „OPEN BESTEL NOBELPRIJZEN VOOR CHEMIE EN FYSICA I DE NIEUWE Verdachte wurs;- moord in Oldehorn gearresteerd Nieuwe regering in Zuid-Vietnam E.E.G.-COMMISS1E WIL KNOOP DOORHAKKEN Compensatie Prijsverhoging Basis-richtprijs Procedures vervallen Reactie Prinses Beatrix bij afsluiting actie-Dousadj wm jjBfjj ERRES VOL-OTO WASAUTOMAAT f 1675.- Voor vrijwillig en verplicht verzekerden Lichamelijk en geestelijk zieken gelijkgeschakeld lil Onbeperkt Journalisten in de hoofdstad willen twintig procent "Un grand vieux supérieur!" Reële kansen niet alleen voor omroepen Reclame „Willekeur" Nota's „Oppervlakkig" Geen woorden maar daden WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De Europese commissie van de E.E.G. heeft gisteren een aantal voorstellen ingediend bij de ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap voor een gemeenschappelijke „basis richtprijs" voor granen, die op 1 juni 1964 in werking zou moeten treden. Indien deze voorstellen worden aangenomen, zullen in Nederland de prijzen voor tarwe met 6 procent en voor gerst met 15 pro cent stijgen. Een verdere consequentie voor Nederland zal in dit geval zijn, dat het een bijdrage van ruim 58,5 miljoen gulden zal moeten leveren in de compensaties, die de gemeenschap tot 1970 zal verlenen aan de land bouwers in Duitsland, Italië en Luxemburg, die als gevolg van de „ba sis richtprijs" hun inkomsten zullen zien dalen. Als eerste reactie op de voorstellen van de Europese commissie ver klaarde gistermiddag de minister van economische zaken, prof. An- driessen, dat er van Nederlandse zijde een aantal bezwaren tegen de voorstellen bestaan. Hij vatte deze als volgt samen: lijke markt voor granen zal bestaan in de E.E.G. Daarmee wordt de handel in de lidstaten onderling bevrijd van een aantal administratieve procedures en worden talrijke moeilijkheden opgehe ven. Alle heffingen tussen de lidstaten voor granen en graanprodukten als ge volg van de verschillen in de graanprij zen, komen daarmee te vervallen. Dr. Mansholt schatte, dat indien het graanareaal van de E.E.G. geen wezen lijke verandering ondergaat, de komende 10 tot 12 jaar de huidige invoerbehoefte van de E.E.G. op 10 miljoen ton per jaar kan worden gehandhaafd. Als gevolg van de prijsdalingen door de „basis richtprijs" zullen de land bouwers in Duitsland, Italië en Lu xemburg samen naar schatting 206 miljoen dollar inkomsten derven, waarvoor zij door de gemeenschap volgens de verdeelsleutel van het Verdrag van Rome (Nederland: 7.9 procent) van 1964 tot en met 1966 volledig worden gecompenseerd, het zij direct of indirect. Van 1967 af wor den de compensaties geleidelijk ver minderd met 10 procent per jaar tot 2/3 van het oorspronkelijke be drag in 1969. 1) Een verhoging van de graanprijzen past niet in de Nederlandse prijzenpoli tiek; 2) De financiële consequenties van de compensaties; 3) Het gevaar dat de hoogte van de richtprijs de produktie van graan in de E.E.G. zal stimuleren en de import uit landen buiten de gemeenschap zal doen verminderen; 4) Het beginsel van de voortdurende steunmaatregelen aan de landbouwers. ter, dat over deze prijzen indien goedgekeurd door de ministerraad van de E.E.G. „nog kan worden onderhandeld" bij de komende tarief onderhandelingen in het G.A.T.T. in Genéve. Behalve in Nederland zullen de prijzen ook stijgen in Frankrijk indien de ge meenschappelijke richtprijs wordt aan vaard. In België zullen de gevolgen van zeer beperkte betekenis zijn, omdat daar het „Europese niveau" reeds wordt be naderd. De vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mansholt, deelde gistermiddag op een persconferentie in Brussel mede, dat wordt voorge steld een „basis richtprijs" voor tar we van 425 Duitse mark en voor gerst van 370 dm per ton. In ant woord op vragen verklaarde hij ech- Advertentie) Een lekkere gewoonte KAAS UIT HET VUISTJE Dr. Mansholt legde er de nadruk op, dat de op basis van granen vervaardigde voedingsmiddelen niet met hetzelfde per centage zullen stijgen als de granen. Zo zei hij van de voorstellen van de Europe se commissie een prijsverhoging voor brood, meelprodukten, varkensvlees, eie ren en pluimvee in Nederland te voor zien van niet meer dan gemiddeld 5 pro cent. Dr. Mansholt zei, dat niet langer kan worden gewacht met een gemeen schappelijke graanprijs omdat het re sultaat van de komende tariefonder handelingen in Genève, de „Kennedy- ronde", afhankelijk zal zijn van de vraag, of tot overeenstemming kan worden gekomen over de landbouw- produkten. „Bij de vaststelling van het peil van haar graanprijzen kan de E.E.G. het concrete en tastbare bewijs leveren, dat zij op het gebied van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid niet een politiek van hoge prijzen wil voeren, die tot au tarkie zou leiden, doch veeleer er naar streeft voldoende mogelijkheden voor de invoer uit derde landen te handhaven". „Bovendien", aldus dr. Mansholt, „is het hoog tijd dat de boeren in de gemeen schap weten waar zij aan toe zijn.. De huidige onzekerheid is economisch en psychologisch slecht". Indien de voorstellen worden aangeno men betekent dit in de praktijk; dat er van 1 juni 1964 af een gemeenschappe- wwrwwwwrMMr*wMww*rwwwww*MwwMwwwrrwwrwwwM Advertentie) Prinses Beatrix heeft het voorne men zaterdagavond aanwezig te zijn bij de „soiree europeenne de bon volonté" in het Hilton hotel te Amsterdam. Met deze soiree zal de actie-Dou sadj officieel worden afgesloten. Jonge, bekende Europese arties ten hebben zich bereid verklaard belangeloos op te treden op de soi ree. De opbrengst zal als laatste oijdrage voor de actie-Dousadj van de Europese werkgroep worden bestemd. De gelden voor de herbouw van het dorp met huizen, stallen en een school, zijn voornamelijk door jeugdacties zoals exposities van kindertekeningen, muziekuitvoe ringen en schoolavonden bijeenge bracht. Met het project was een bedrag van ongeveer 800.000 ge moeid. Margot Eskens, Imka Marina, Na- na Mouskouri, Rika Zarai, het Lu- relei cabaret, Douglas Duke, Ed win Rutten, Gerhard Wendland, Max Woisky jr., Harry de Groot en de Amerikaanse jazzpianist Erroll Garner zullen medewerken aan de soiree. Gastvrouw en gast heer zijn Ageeth Scherphuis en loop van Zijl. iüiüpii: 4052 0C Erres Vol-Oto wasautomaat voor: schoner wassen, beter spoelen, droger centrifugeren. Erres Vol-Oto wasautomaat geschikt voor alle soorten textiel. Ook voor de fijne en de fijnste was. Met een ongekend aantal wasprogram ma's, o.a. een uniek voorwasprogramma. Erres Vol-Oto, handig van bediening, fraai van lijn. Echt een aanwinst voor Uw keuken. doet de hele was vol-automatisch voor U. Reacties op de voorstellen van de Euro pese commissie waren gisteravond nog schaars. Van Franse zijde wenste men eerst de verstrekkende maatregelen te bestuderen. Dr. Mansholt weigerde op zijn persconferentie in te gaan op vra gen over de mogelijkheden, of de minis ters van de „zes" de voorstellen zullen aanvaarden. Wel bevestigde hij, dat de ministerraad van de E.E.G. vóór 1 januari a.s. zijn goedkeuring moet ge ven, wil de gemeenschappelijke graan prijs inderdaad op 1 juni 1964' van kracht worden. Een eerste debat rn de ministerraad wordt verwacht op 12 november, wan neer de ministers van de E.E.G. een po litieke bespreking aan de landbouw- kwesties zullen wijden. Verdacht van de wurgmoord op de 65- jarige mevrouw F. Peenstra-Veliinga te Oldeboorn is aangehouden de 24-jarige J. K., afkomstig uit Broek bij Joure. De man is sedert twee weken in de kost bij de familie Steenstra, buren van de familie Peenstra. Hij werkt bij de houtbewerkingsfabriek Haibertsma te Grouw. Over de aanwijzingen, die tot de arrestatie van K. hebben geleid, kon de officier van justitie te Leeuwarden nog geen mededeling doen. De regering van Maleisië heeft de nieuwe Zuidviètnamese regering erkend, al dus heeft het Maleisische ministerie van buitenlandse zaken in Koeala Loempoer mee gedeeld. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft gisteren meegedeeld, dat met ingang van 1 januari 1964 de duur van de ziekenhuisverple- ging voor zowel verplicht- als vrij willig verzekerden per geval wordt verlengd tot één jaar. Bij deze nieu we regeling zullen lichamelijk en geestelijk zieken worden gelijkge- Varieer ook eens met jonge, belegen, oude Goudse, Leidse of Edammer kaas! MEESrER-VEKKOPER. Arthur Ri chards uit St. Austell in Engeland, „Chirpy" voor die hem beter kennen, heeft het bestaan een bestelauto te ver kopen aan George Peacock, wachter van Se Bishop vuurtoren, 11 km uit de kust in de Atlantische Oceaan. Richards heeft het vehikel er per boot afgeleverd. Pea cock inspecteerde het van duizelingwek kende hoogte. Zijn schouders ophalend, zei Richards: „ijskasten verkopen aan Eskimo's, kin derspel". Maar dat hij het een staaltje van vakmanschap vond, stak hij niet on der stoelen of banken. De situatie bij de grensovergang Mariënborg bij West-Berlijn is gis teren verscherpt, nadat de Franse en Britse autoriteiten konvooien hebben gestuurd naar het door de Russen vastgehouden Amerikaan se konvooi. Aanvankelijk wilden de Russen het Franse en Britse kon vooi niet op de weg naar West-Ber lijn toelaten, maar na een paar uur overleg gaven zij toe. De Ameri kaanse militairen hebben zich in middels voorbereid op een lang ver blijf aan de grens met West-Ber- lijn. President Kennedy pleegde gisteravond nog overleg met zijn minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk en een aan tal adviseurs. Rusk verklaarde na af loop, dat Amerika, Frankrijk en Enge land intensief overleg plegen. Washing ton staat ook met Moskou in contact over de affaire. De Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, die met vakantie in Engeland was, is met spoed naar de Russische hoofdstad teruggezonden. President de Gaulle zou er op hebben aangedrongen niet toegeeflijk te zijn te genover de Russen, die wensen, dat de Amerikaanse soldaten uit hun wagens stapten om zich door de Russen te laten tellen. De Franse en Britse militairen, die gisteravond laat nog onderweg wa ren naar Mariënborg zullen zich bij hun Amerikaanse collega's voegen. De Amerikaanse senator Thomas Dodd diende gisteren een resolutie in, waarin hij er op aandringt de graanleveranties aan Rusland te staken als represaille. schakeld. Tot dusver bestond deze termijn uit 70 dagen. De minister maakte dit bekend in een toespraak die hij hield op het jubileum congres van de Centrale Bond van On derling Beheerde Ziekenfondsen. Dit tweedaags congres werd in Utrecht ge houden. Minister Veldkamp werd verge zeld door zijn staatsseccretaris, dr. A. J. H. Bartels. Hij verklaarde dat de verzekering tegen zware geneeskundige risico's hem bijzon der na aan het hart ligt. Dat de gedach te van een dergelijke wat hij noemde brede verzekering' - weerklank heeft gevonden, stemde hem tot grote vreugde. De minister zei met nadruk een gezonde ontplooiing van het ziekenfondswezen voor te staan. Hij zal de ontwikkeling van het ziekenfondswezen niets in de weg leggen. Integendeel, hij zei er van overtuigd te zijn dat het ziekenfonds wezen in ons land een belangrijk stuk sociale zekerheid heeft geschapen. Wij willen zo zei de minister voorts naar een onbeperkte verpleging. Hij besloot met de mededeling, dat hij een blijvende taak ziet voor het particulie re ziekenfondswezen in Nederland. Het officiële Zuidvietnamese persbureau heeft gisteren de samenstelling van de nieuwe voorlopige regering bekendge maakt. Premier is Ngoeyen Ngoc Tho, die te vens de portefeuille van economie en fi nanciën beheert. Generaal-majoor Tran Van Don is benoemd tot minister van nationale defensie, minister van buiten landse zaken is Pham Dang Lam. Het nieuwe kabinet onder de 55-jarige voormalige vice-president Ngoeyen Ngoc Tho bestaat voornamelijk uit leden afkomstig uit het zuiden van het land, de regering van Ngo Dinh Diem werd voornamelijk gevormd door leden uit midden-V ietnam. Veel jongere officieren zouden teleurge steld zijn nu de generaals de macht in handen hebben genomen, nadat zij zelf de revolutie maanden lang hadden voor bereid. Bovendien zouden er tekenen van onenigheid zijn tussen de „zuidelijke" generaals en die uit midden-Vietnam. De drie jongste kinderen van mevrouw Ngo Dinh Nhoe zijn gisteren in Rome aangekomen. Dinsdag is ae Amerikaanse vice- president Lyndon B. Johnson voor een driedaags bezoek aan ons land aangekomen op de vliegbasis Ypen- burg. Foto: De inspectie van de erewacht. Kort na zijn aankomst heeft John son een bezoek gebracht aan minis ter-president Marijnen. wvwvvuvuvwvvwvwvvvwuwuvwwwuvwwv De Amsterdamse journalisten vulden een looneis van 10 procent, gegeven de re cente ontwikkelingen aan het loon- en prijsfront, voor hen ten enenmale ontoe reikend. Tijdens een gistermiddag in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden verga dering van de afdelingen Amsterdam van de drie kringen van journalisten, is met algemene stemmen een motie aan genomen, waarin de journalisten hun ontevredenheid kenbaar maken. In een Federatie van Nederlandse Journalisten verzonden motie, verklaren zij dat de on gerustheid die allerwege in de journalis tiek is ontstaan slechts door een looncor- rectie van tenminste 20 procent kan wor den weggenomen. Het Wereldgebeuren AMERIKAANSE TROEPEN IN EUROPA. DE VOLKSKRANT. De wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten omspringen met een zo belangrijke zaak als het terugtrekken van troepen uit Europa is een toonbeeld van verwarring. Het Pentagon, de militaire cen trale, en de regering in Washington hebben elkaar herhaaldelijk tegengesproken. Secre taris-generaal Stikker van de N.A.V.O. heeft de laatste weken tot tweemaal toe de verze kering ontvangen dat alle geruchten over troepenvermindering in Duitsland zonder eni ge grond zyn. De motivering wordt steeds herhaald, dat Amèrika zijn verplichtingen zal nakomen Ondanks alle tegenspraken is het nu duidelijk geworden, dat Amerika al ge ruime tijd over inkrimping van zijn Europese contingent denkt en dat de operatie „Big Lift" met vooropgezette bedoelingen werd gevlogen STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM. DE TELEGRAAF. Er is voorshands geen aan leiding na deze staatsgreep de toestand in Zuid-Vietnam ineens rooskleurig in te zien. Het is de vraag of de boeddhisten, nu zij meer vrijheid zullen krijgen, bereid zijn zich tegen het opdringende communisme te ver zetten. De nieuwe regering in Zuid-Vietnam zal moeilijk op korte termijn ingrijpende so ciale hervormingen kunnen invoeren en vooral zal het moeilijk zijn, op korte termijn, (Advertentie) VRAAG UW SLIJTER Jules Le Maire Flls Amsterdam/Jarnac. f8.15 RAPPORT OVER RADIO EN TELEVISIE INGEDIEND Een „open bestel", dat reële kan sen biedt voor andere dan de thans aanwezige groeperingen om van radio en televisie gebruik te maken wordt aanbevolen in het rapport met vergaande voorstellen van de commissie radio- en televisiewet geving (commissie Scholten), dat gisteren aan de Staten-Generaal is aangeboden. Volgens dit rapport kan er slechts sprake zij'n van een „open bestel", indien ook andere instellingen dan omroeporganisa ties zendtijd kunnen krijgen. De voorstellen van de commissie voor zien o.m. in de handhaving van toewij zing van zendtijd aan kerkgenootschap pen en politieke partijen. Nieuw is het voorstel zendtijd toe te wijzen aan ge nootschappen op geestelijke grondslag. Een andere gedachte van de commissie omvat de samenstelling van een eenvou dige gids, waarop een ieder die geen blad van een omroeporganisatie wenst, zich kan abonneren. De commissie ontraadt de samensmel ting van de N.R.U. en van de N.T.S. Wel zou een permanent samenwerkings- lichaam in het leven geroepen kunnen worden. De invoering van een „droit de reponse" voor radio en televisie acht de commis sie noodzakelijk. In de voorstellen is dit recht van wederwoord beperkt tot het recht om op te komen tegen feitelijke beweringen. In het rapport van de commissie, die zich onthoudt van een advies over de vraag of toelating van reclame in de uitzendingen al dan niet aanbeveling A. Diepenhorst de opvolging van de es sentiële voorstellen van de commissie ontraadt. „Met miskenning van wat spontaan gegroeid is worden hierin de omroeporganisaties teruggedrongen en in hun bewegingsvrijheid belemmerd", aldus de hoogleraar. Het loslaten van het ledental als crite rium voor toekenning van zendtijd zal, naar de mening van mr. P. J. Witteman, schier onoplosbare moeilijkheden bren gen en zal leiden tot willekeur. Prof. dr. C. L. Patijn stelt in zijn nota in tegenstelling tot de commissie dat verdient, vvordt verder voorgesteld, j het str'Jc' 's *:e aphten dat de omroe- dat de omroeporganisaties vlrplicht P.en de communicatie tussen de groepe- zijn een jaarverllag te publiceren]™" ln de samenleving zouden stimu- mét opgaaf van alle inkomsten en uitgaven en van de financiële positie bij de afsluiting van het verslag. Aan het rapport van de commissie, die stond ander leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten (Utrecht), voorzitter van de Radioraad, is toegevoegd een ontwerp voor een nieuwe omroepwet. De commis sie namelijk acht het mogelijk en wen selijk de radio én de televisie in één wet te regelen. leren. Mr. M. Vrolijk, die met het „compromis" van de commissie instemt, voorzover het althans tendeert naar een open har monisch bestel dat gebaseerd is op het bestaan van vrije omroeporganisaties en tevens nieuwe kansen biedt voor wezen lijke coördinatie en samenwerking, be treurt het dat in de commissie geen ver tegenwoordigers van de omroeporgani saties zitting hadden. Bij het rapport behoren een vijftal afzonderlijke nota's respectievelijk van de leden Diepenhorst, Witteman, Patijn, Vrolijk en De Vries. de bevolking uit haar apathie te wekken. En dat is tcch de eerste vereiste om met succes de communistische infiltranten te weren. DAGBLAD DE STEM. Het moet voor de re- gering-Kennedy een opluchting zijn, dat de militairen de macht in handen namen. Over het democratisch karakter van het nieuwe bewind zal men zich voorlopig ook wel niet veel illusies maken. Welke regering er ook komt, ze zal zich toch slechts bij de gratie van het leger kunnen handhaven. Doch men kan nu meer verdraagzaamheid verwachten ten aanzien van de godsdienstige stromingen. De vrijlating van politieke ge vangenen zal de spanningen verminderen. INDONESIË. NEW YORK HERALD TRIBUNE keerde zich in een hoofdartikel fel tegen de Indonesische president, Soekarno, die het blad „de onbe duidende Caesar van de Pacific" noemde. „De Verenigde Staten hebben hem, kennelijk in de hoop hem van zijn communistische vrienden weg te lokken, niet alleen gefinan cierd, maar in het schandelijke geval van westelijk Nieuw-Guinea zowaar zijn imperia listische oogmerken gesteund". „Er zijn de laatste tijd echter tekenen dat Washington er ten slotte genoeg van heeft ge kregen. De Amerikaanse ambassadeur (in Djakarta), Howard P. Jones, is voor overleg naar huis ontboden. Het zou kunnen dat een wijziging in de politiek jegens de onbedui dende Caesar van de Pacific in de maak is. Zo ja, des te beter". GRIEKSE VERKIEZINGEN. THE TIMES (Londen). Voor de heer Kara- manlis moet het resultaat wel bitter zijn en zijn besluit zich terug te trekken uit de po litiek Is een reactie die voortvloeit uit een begrijpelijke teleurstelling. Hij heeft meer stemmen verloren dan hij verwachtte en ver diende. Hij heeft Griekenland en Europa goed gediend. De Nobelprijs natuurkunde 1963 is gis teren toegekend aan twee Amerikaanse geleerden, onder wie een vtouw, en een Duitse geleerde. Het zijn dr. Maria Goeppert-Mayer van de universiteit van Californië, prof. Eur- ge Wigner van de Princeton University, New Jersey, en prof. Hans D. Jensèn van de universiteit van Heidelberg. Zij zullen 51.158 dollar met elkaar delen. De Nobelprijs voor chemi is dit jaar toegekend aan prof. Karl Ziegler en prof. Giuiio Natta. Prof. Ziegler is verbonden aan het Max Planck-Instituut in Mülheim (West- Duitsland) en prof. Natta aan het tech nologisch instituut in Milaan. Dr. Goeppert-Mayer en Jensen krijgen de prijs voor hun ontdekkingen betref fende de structuur van het nucleaire omhulsel en Wigner voor zijn aandeel in de theorie van de atoomkern en ele mentaire deeltjes. Prof. Karl Ziegler beschouwt de chemie hoofdzakelijk als een vrijetijdsbesteding. De onderzoekingen van Ziegler en Nat ta hadden betrekking op fundamentele methoden voor het beheersen van de constructie van grote organische mole culen en hebben de weg gebaand voor een aantal nieuwe produkten, zoals synthetische wasmiddelen, anti-klopmid- delen voor benzine, alsmede op het ge bied van kunststoffen. Wanneer een ras-politicus zich terug trekt uit zijn werk dan is daar meestal een zeer goede reden voor. Ge- woonlijK houdt zijn afscheid verband met een hoge leeftijd of een minder goe de gezondheid en acht hij de ttjd geko men om plaats te maken voor een jon gere kracht. Maar in Griekenland is alles anders. Daar heeft premier Karamanlis (66) zijn vertrek uit de politieke arena aangekondigd omdat zijn partij is ver slagen en het merkwaardige is dat hij (waarschijnlijk) zal worden opgevolgd door een man, die veel ouder is: zijn te genstander Papandreoe, de 75-jarige lei der van de Centrum Unie. üonstantine „Cossa" Karamanlis is niet temin een ras-politicus, een „politiek dier", zoals de oppositie met de woorden van Aristoteles zegt en zijn vrienden verklappen, dat zelfs zijn dromen een politiek tintje hebben. Het laatste weten we niet zeker, want Karamanlis zegt niet wat hij droomt. Hij spreekt niet eens graag over concrete zaken, ook niet wanneer zij de politiek betreffen. Kara manlis is een man van de daad en niet van het woord. „Geen woorden, maar daden" is als motto uitstekend van toe passing op hem. Voor de Grieken was het even vreemd toen Karamanlis in 1955 premier werd. Hij was de eerste premier uit het noor den, die het land ooit gekend had en daarmee de eerste regeringsleider, die zich niet graag te buiten ging aan uren lange retorische redevoeringen, een ge liefd Grieks tijdverdrijf, althans in het zuiden. Karamanlis kwam dus uit het noorden, uit het bergland van Macedonië, waar hij in het dorpje Proti, in de nabijheid van de plaats Serres, werd geboren. Vader Karamanlis was onderwijzer, en het is typerend voor de toestanden op het Griekse platteland in die jaren, dat hij van het onderwijzen alleen niet kon le ven, zodat hij er iets bijverdiende met het telen van tabak. Constant Karamanlis was 18 jaar toen zijn vader overleed. Hij was de oudste van de zeven kinderen Karamanlis en overeenkomstig de Griekse traditie moest hij zorgen voor de opvoeding van zijn broers en zusters. Bovendien wilde die traditie, dat Constant ongetrouwd zou blijven tot al zijn zusters in het hu welijksbootje zouden zijn gestapt. Kara manlis heeft die verantwoordelijkheid niet licht opgenomen: hij huwde pas in 1552 met de dochter van een vroegere premier Hij was toen zelf minister. Met diezelfde mate van verantwoor delijkheid als hij thuis vertoonde heeft hij sedert 1949 de belangen van de Griekse staat behartigd. Zijn eerste post in het Griekse kabinet kreeg hij in 1948 onder maarschalk Pa- pagos. Karamanlis werd benoemd tot minister van sociale zaken, een van de minstbegeerde portefeuilles in het onder ontwikkelde Griekenland van die tijd. Maar overeenkomstig zijn aard maakte Karamanlis weinig woorden vuil over de sociale problemen. Hij pakte de koe on middellijk bij de horens, door het leger, dat in 1949 na de geslaagde bestrijding van de communistische guerrilla's de handen vrij kreeg, in te schakelen bij de herbevolking van het platteland. Duizenden boeren hadden namelijk in de oorlogsjaren hun boerderijen in de steek gelaten en waren gevlucht naar de pro vinciesteden, waar zij zich veiliger voel den. Die mensen drukten zwaar op 's lands economie. Zij moesten terug naar hun landerijen en Karamanlis betrok de strijdkrachten bij zijn plannen toen hij van sociale zaken naar het departement van defensie verhuisde. Man van de daad Karamanlis is ook een man van statistieken. Hij houdt niet van abstract gezeur, maar komt lie ver met feiten voor de dag. Aan hem heeft Griekenland het daardoor in zeke re zin ook te danken dat het als eerste land met de E.E.G. geassocieerd raakte. Nadat de eerste onderhandelingen op de tegenzin van de zes gestrand waren, wist hij de tegenstand toch nog met warme pleidooien te overwinnen. In tele grammen aan de zes regeringsleiders smeekte hij om „Griekenland met zjjn zesduizend jaar oude beschaving niet in de steek te laten". De E.E.G.-landen bleken ten slotte toch niet ongevoelig voor de bewogen brieven van de Griekse premier en voor diens accurate cijfermateriaal. Ze hebben het land der Hellenen de kans gegeven om zich met West-Europa mee verder te ontwikkelen en Kramanlis' verwachting was, dat Griekenland zich in twintig jaar tijd zou hebben opgewerkt tot het welvaartsniveau van het Euromarktge bied. Hoe dat nu in de toekomst zal gaan zonder Karamanlis is onzeker. Feit is dat Griekenland een groot verlies zal leiden, wanneer hij zich inderdaad helemaal terugtrekt, zoals hij heeft aan gekondigd. Of hij zijn afscheidswoorden gestand zal doen is overigens ook onze ker, want Karamanlis heeft al eens eer der het bijltje erbij neergelegd, waarna hij korte tijd later op zijn beslissing te rugkwam. De verslagen premier heeft namelijk één gebrek, dat in de politiek een grote handicap kan zijn: hij is snel op zijn tenen getrapt. Tijdens etteliike verkiezingscampagnes waarin het vaak niet al te zoetsappig toeging heeft hij zich gekrenkt gevoeld door de aanvallen van zijn tegenstanders Hij vatte die aanvallen op als persoonlijke beledigingen en reageerde dan woedend. ~'in lichtgeraaktheid blijkt ook uit een recent voorval. Toen namelijk afgelopen zomer koning Paul niet naar hem wilde luisteren en toch naar Engeland besloot te gaan wat Karamanlis de koning had afgeraden omdat hij bang was voor communistische relleties in Londen voelde hii zich zo terzijde geschoven, dat hij aftrad als premier. In Griekenland zegt men. dat dit niet de enige reden was voor zijn vertrek: hij zou ook niet langer ookunnen tegen de linkse oppositie, die hem voora! na de moord on de linkse afgevaardigde Gre gory Lambrakis eerder dit iaar, het vuur na aan de schenen legde. Toch is het wel zeker dat het conflict met de koning hem sterk heeft aangegrenen. Hij voelde zijn deskundigheid in twhfel ge trokken en kon dat als trotse Macedo niër niet accenteren. Een noliticus moet nu eenmaal een dikke huid hebben. Ka ramanlis mist zo'n leren huid. De heer J. W. de Vries is van oordeel, dat het rapport op een aantal z.i. belang rijke punten getuigt van een zodanige mate van oppervlakkigheid, eenzijdig heid en improvisatie, dat het de degelijk- heid en visie mist die z.i. nodig zijn om I Uit de afzonderlijke nota's van de com- de weg te wjjzen naar een bruikbare I missieleden blijkt o.m., dat prof. mr. 1.1 structuur. (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 CONSTANT „COSSA" KARAMANLIS ....fe snel op zijn tenen getrapt....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3