huis JUNTA IN VIETNAM BELOOFT NIEUW DEMOCRATISCH BEWIND Nog achttien meter KWALITEITSGARANTIE Broers in arrest na aanslag op politieman KLANKBORD DIEM EN NHOE VIELEN ONDER KOGELS VAN REBELLENPATROUILLE WEER VALSE PONDBILJETTEN GEVONDEN IN TOPLITZMEER N.V.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Revolverschot werd op 20 cm afstand gelost STRIJD GESTAAKT IN SAHARA Student viel van 15 meter hoogte en stond op BEROEP VAN FOTOGRAFEN CONTRA BEDRIJFSCHAP WERD VERWORPEN V.S. lanceerden mimtelaboratorium GENERAALS NIET UIT OP DICTATUUR Dood van Diem Naar kathedraal NEDERLANDERS ONGEDEERD Kogel in 't hoofd Ook delen van een Duitse torpedo Heksenketel WILD WEST OP BOULEVARD MONTPARNASSE Alles gedaan... v.r—S StWolfgang °lschl JA, van het Bouwfonds! Door het Bewijs van Waarborg, een garantie zwart op wit tegen bouwgebreken, neemt BG het nieuwbouwrisico van u ove Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten weet wat goed bouwen is. Al bouwt het niet zelf, vijftien jaar lang zorgt het nu al voor goede huizen. Want het financiert niet alleen de bouw van woningen, het organiseert en controleert die bouw bovendien. En daarbij hanteert het eigen (strengekwaliteitsvoor waarden. Daardoor biedt BG woon-zekerheid. Nu, na ervaring bij bijna 25.000 woningen, wordt die zekerheid nog verdubbeld: Met het Bewijs van Waarborg houdt BG een hand boven uw huis, nog jaren nadat u er in trekt. „Gevaarlijk stel" zegt recherche Meubelbeurs in Utrecht geopend Kruimeldieven Schap behoeft geen motivering te geven „Straal van hoop DINSDAG 5 NOVEMBER 1063 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De militaire leiders die de macht in Zuid-Vietnam hebben overgeno men, hebben via de radio een aantal maatregelen bekend gemaakt. De vrijheid van pers en godsdienst zal worden hersteld en het land dient spoedig weer onder constitutioneel bewind te komen. Het parle ment is ontbonden, wijlen president Ngo Dinh Diem is nu ook officieel afgezet en voor de hoofdstad Saigon is een avondklok ingesteld van 's avonds 7 uur tot 's morgens 5 uur. De militaire leiders zeiden dat de strijdkrachten er niet op uit waren een dictatuur te vestigen, daar zij zich bewust zijn dat democratie en vrijheid de beste wapens zijn ter bestrijding van het communisme. Een uitgebreid program van inter' ne en externe hervormingen is af gekondigd door de junta. Enkele punten van het interne program. Alle niet-communistische partijen mogen werken binnen het raam van de nationale veiligheid. De politieke macht zal worden over dragen aan een door het volk geko zen regering wanneer de situatie dat toestaat. Vertegenwoordigers van alle standen worden uitgenodigd deel te nemen aan besprekingen ter voorbereiding van de hervatting van de regering onder een democratische grondwet. Godsdienstuitoefening wordt op vol komen gelijke basis gewaarborgd. Overwogen wordt alle niet-commu nistische gevangenen vrij te laten en hen in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de opbouw van een nieuwe sociale orde. Wat de buitenlandse politiek betreft, belooft de junta in het kamp der vrije wereld te staan, diplomatieke betrek kingen met alle bevriende landen te handhaven, alle overeenkomsten en ver dragen die door Vietnam zijn gesloten na te leven en de bezittingen en levens van buitenlanders in Vietnam te respec teren. De strijdkrachten hebben slechts één leuze: bestrijding van het communisme, werd verklaard. Uit Zuidvietnamese bron in Singa pore is vernomen dat president Ngo Dinh Diem en zijn invloedrijke broer Ngo Nhoe werden gedood toen zij een uitdagende houding aannamen tegen de militairen die hen gevan gen hadden genomen. zegslieden verklaarden nadat hen tevoren was verzekerd dat hun namen geheim zouden worden gehouden dat Nhoe werd neergeschoten toen hij een handgranaat wilde grijpen die aan zijn koppel hing. President Diem kreeg een schot door zijn hoofd. De zegslieden waren afgelopen vrijdag De in Saigon op het ogenblik dat daar de staatsgreep begon. Zij hebben toegang gehad tot gegevens over het lot van Diem en Nhoe die tot nu toe geheim waren gebleven. Zij bevestigden eerdere berichten dat de twee broers of uit het presidentië le paleis waren gevlucht zaterdag ochtend vroeg, of dat zij van de mi litaire commandant toestemming hadden gekregen het gebouw te ver laten. Diem en Nhoe begaven zich naar de kathedraal in Choion, een voorstad van Saigon, waar zij om speciale ge- Op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag is gistermiddag een bericht ont vangen van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Saigon, vol gens hetwelk de Nederlandse ko lonie in de Zuidvietnamese hoofd stad in goede welstand is. beden vroegen die hen werden toe gestaan, aldus de Vietnamese zegs lieden in Singapore. Op het moment dat zij de kerk verlie ten kwamen revolutionaire troepten het gebouw binnen die hen gevangen na men. Nhoe werd getroffen door drie kogels toen hij de handgranaat wilde pakken. Diem werd gearresteerd en hem werd de gelegenheid geboden zelfmoord te plegen. Maar volgens de zegslieden in Singapore wees hij dit voorstel verach telijk van de hand, waarna hij stierf door een kogel die waarschijnlijk werd afgevuurd door een van de soldaten en die hem in het hoofd trof. VIER PAKKEN BANKBILJETTEN BOVEN WATER Oostenrijkse kikvorsmannen heb ben op de bodem van het meer van Toplitz een kist gevonden, waarin zich valse Engelse bank biljetten van tien pond sterling bevonden. Toen de duikers de kist naar de opper vlakte wilden brengen viel deze in stukken uiteen, maar de mannen slaagden er toch nog in vier pakken met vals geld naar boven te halen. Behalve de bankbiljetten werden ook delen gevonden van een Duitse tor pedo, welke afkomstig is van het marinestation dat de nazi's indertijd aan het meer hadden gevestigd. Onder auspiciën van een Westduits tijd schrift hebben in 1959 ook al eens duikers het meer afgezocht. Toen werd een kist met valse biljetten van 5 pond naar de oppervlakte ge bracht. Het geld is in de oorlog door de nazi's gedrukt met het doel de Britse economie te ontwrichten. Op last van het Oostenrijkse ministerie (Slot van pagina 1) het riet gestuurd. Er zou „van hoger hand" gezegd zijn dat het onmogelijk was dat er in niet meer dan 40 kubie ke meter lucht nog mensen in leven konden zijn. „Een communist", commentarieerde een Westduitser. „Een man, die uit Oost- Duitsland gekomen is om hier rotzooi te trappen. Luister maar naar de radio zenders daar elke dag. Dit mijnongeval had voorkomen kunnen worden en zou een gevolg van een typische tekortko men van het kapitalistische stelsel zijn". Het werd een heksenketel. De directeur was te verbouwereerd om van zich af te bijten. De mijnwerker, een zekere Man fred Sullinger, bleef schreeuwen en alle mogelijke beschuldigingen uiten. „Niet waar, Herman, nietwaar Hans?" riep hij voortdurend weer, daarbij wijzend op twee andere kompels, die, evenals hij, waren binnengedrongen. De geheel van de vloer geveegde heer Stein liet het er niet bij zitten. Hij scha kelde de ondernemingsraad in, die Sul linger en zijn vrienden aan de tand be gon te voelen. Van alle drie kreeg men zelfs een schriftelijke verklaring los, waaruit de waanzin van de even furore gemaakte insinuaties meer dan duidelijk werd. De ondernemingsraad deed nog veel meer. Alle leden er van stelden zich ter beschikking voor het beantwoorden van vragen op een twee uur later, nieuwe persconferentie. De mannen kregen het zwaar te verduren, maar beten fel van Midden op de Boulevard Montparnasse in Parijs heeft zich gisteren een schiet partij voorgedaan tussen politiemannen en een groep bandieten die zojuist een overval hadden gepleegd op een geld kantoor. Een van de overvallers werd gedood en drie liepen verwondingen op. Vier poli tiemannen werden gewond, van wie een ernstig. Het was juist lunchtijd en hon derden mensen die langs de boulevard flaneerden vluchtten in cafés en restau rants toen de schietpartij begon. zich af. Ze verklaarden de bedrijfslei ding in alle maatregelen, die genomen waren, te steunen. Ze voerden zelfs kompel Willy Huter ten tonele, de man die de directie zondagavond op de moge lijkheid had gewezen, dat zich in de spe lonk nog overlevenden zouden kunnen bevinden. Uit al dit gekrakeel kwam in ieder geval niet naar voren, dat de bedrijfsleiding het wel reeds gelooft. Ook als men de kans op succes nihil achtte: „schroomde men niet onderzoekingen te verrichten naar de mogelijke aanwezigheid van overlevenden in bepaalde delen van de ondergelopen mijn. iiiiRiiimiiiTiniiiiiiiiiiiiintiiiniiniiiniiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiii^ Op de kaart boven is bij puntl de i plaats aangegeven, waar vorige week drie mijnwerkers zijn gered. Bij punt 2 de plek waar zich de elf mijnwerkers bevinden om wie S een nieuwe reddingsactie wordt 1 ondernomen. Bij de pijl is het wa- terbassin aangegeven, waar de in- storting heeft plaatsgevonden. Op de doorsneetekening onder is te zien hoe hoog de waterstand in de I mijn is. In het midden (boven het water) bevinden zich de elf ge- vonden mijnwerkers, die nog in leven zijn. Hierboven is de voed- selbuis aangegeven. Linksonder een mijngang op 70 meter diepte. GOUDZOEKERSIN OOSTENRIJK Passau J j\. DUITSLAND I toplitz' Traun- ostein Hammer - Traan W meer (f D «*r F Bad °lschl Salzburg 5. Bad i meer Crundtmeer OOSTENRIJK v pelt! 63014I Radst adt van binnenlandse zaken wordt op het ogenblik een officieel onderzoek ingesteld om na te gaan wat er waar is van de geruchten dat de nazi's in het meer ook kisten met goud en do cumenten hebben laten verdwijnen. Tot dusver hebben de Oostenrijkse autoriteiten zich nogal sceptisch uit gelaten over de aanwezigheid van een dergelijke „schat" in het meer. De stukken van de torpedo waren zon dag gesignaleerd door een soort ra darapparaat dat gebruikt wordt om metalen voorwerpen in het meer op te sporen. Nadat de kikvorsmannen het object gisteren aan de kant had den gebracht bleek het een stuur mechanisme te zijn van een Duitse torpedo. Het marinestation van de nazi's aan het meer van Toplitz werd in het laatst van de oorlog opgericht om verschillende „geheime" wapens te beproeven. Daaronder bevond zich ook een eenmans torpedo met een zeer grote explosieve kracht. Advertentie Het Wereldgebeuren de voiligo weg naar het eigen huis (Kantoren te Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amersfoort, Goes, Zutphen, Zwolle. Assen) De echtgenote van de burgemeester van Utrecht, mevrouw A. M. de Ranitz-de Brauw, heeft gistermorgen in Utrecht de negende vakbeurs voor meubelen en woningtextiel geopend. Zij noemde de beurs een grootse mani festatie. Driekwart van alle Nederlandse meubel- en woninginrichtingfabrikanten laat hier een groot deel van zijn pro- duktie zien in ongeveer 2000 „toon- kamers", terwijl er bovendien nog vele honderden „losse" produkten worden getoond. De beurs wordt In vijf hallen tegelijk gehouden en de netto-expositie ruimte bedraagt 22.000 vierkante meter. SCHOON GENOEG VAN. De 25-jarige student Peter Gould uit Swindon in En geland is beboet met vijf pond sterling omdat hij over een auto gelopen had. Gould verklaarde tegenover de politie dat hij door een vriend tot zijn daad was aangespoord Deze had gezegd: „Er zijn al te veel auto's over mensen gereden. Het wordt tijd dat eens een auto onder de voet gelopen wordt". Gould was het er mee eens geweest, en had een gepar keerde auto via het dak genomen. De politie wist hem te achterhalen door de voetsporen die er op achtergebleven waren. „Het was maar een grap" zei Gould. De Rotterdamse recherche is er van overtuigd in de gebroeders A. en D. van D., respectievelijk 23 en 35 jaar oud, de mannen te hebben aangehouden, die vrijdagmorgen in Het Eerste Blekerhof de aanslag pleegden op de Rotterdamse poli tieagent. De oudste heeft al be kend bij de inbraak betrokken te zijn geweest, maar hij schuift alle schuld voor de noodlottige schoten op zijn „onbekende maat" de nog hardnekkig ontkennende jon ge broer. Op grond van andere aanwijzingen was de politie al tot deze conclusie gekomen. De beide mannen zullen vandaag voor de officier van justitie, mr. J. D. de Jong worden geleid. In Rotterdamse politiekringen heerst veel grimmigheid over de aanslag, die van zo n „beestachtige bruutheid' 'is ge weest, zoals commissaris Th. Ardon dat gistermorgen op een persconferentie uit- Het hoofd van de neutrale controle commissie die toezicht moet hou den op het bestand tussen Algerije en Marokko, de Malinese majoor Leon Sankae heeft gisteren na een inspectietocht langs het strijdto neel bij Figuig in Marokko gezegd dat het vuren daar gisterochtend om 10.30 is opgehouden. Sankae verklaarde dat hij nadat de ge vechten waren opgehouden halverwege de frontlijn een ontmoeting had gehad met Marokkaanse en Algerijnse officie ren. Hij zei dat hij tijdens dit onderhoud de verzekering had gekregen dat de wa penstilstand die vorige week tussen de strijdende partijen in Bamako in Mali was overeengekomen zal worden geëer biedigd. „De wapens rusten nu. De troe pen aan beide zijden blijven in de posities die zij nu innemen", zei majoor Sankae. President Ahmed Ben Bella heeft giste ren opnieuw besprekingen gevoerd met de leiders van de dissidente groepen uit Kabylië, die sinds eind september zich openlijk hebben verzet tegen het een- mansbewind van het Algerijnse staats hoofd. Sinds het weekeinde heeft Ben Bella in Algiers geheime besprekingen gevoerd met zijn opponent Hocine Ait Ahmed. Met behulp van een Atlasraket nebben de Amerikanen gistermor gen een miniatuur ruimtelabora- torium gelanceerd ter bestudering ran de vraagstukken die samen- uangen met de terugkeer van j ruimtevaartuigen in de damp- tring. Het toestel, dat venaar- digd is door de ruimtevaartafde- I ting van de automobielfabriek Chrysler, heeft reeds gegevens j naar de aarde gezonden. De Ame- i rikaanse luchtmacht heeft verder I geen bijzonderheden bekendge- j naakt, maar alles schijnt tot dus- rer volgens plan te zijn verlopen. drukte, als men in de Maasstad nog maar weinig heeft meegemaakt. Bij de reconstructie, enkele uren na de aanslag is gebleken dat het schot op de agent Nijenhuis van een afstand van nauwe lijks twintig centimeter moet zijn gelost. De tweede kogel was gericht op agent Kraayveld, de chauffeur van de surveil lancewagen. Het projectiel ging dwars door zijn rugzitting maar gelukkig was de heer Kraayveld toen al uit de wagen gesprongen om zijn collega te assisteren. Vóór de broers op de vlucht gingen heeft de jongste nog tweemaal op de agenten geschoten. „Het wordt voor de politie een ge vaarlijke zaak als de tegenspelers zich gaan bedienen van wapens van een kaliber dat hoger ligt dan zij zelf gebruikt" zei commissaris Ardon. De kogels uit het nog vermiste wapen der inbrekers waren namelijk van het formaat 9 mm. De mannen in de sur veillancewagens dragen wapens van het kaliber 7,65 mm en de recher cheurs zelfs van 6,35 mm. „Maar", zo voegde hij er onmiddellijk aan toe, „dat zal van onze kant niet tot re percussies leiden". Volgens commissaris Ardon was ook de Rotterdamse onderwereld ontzet over de aanslag. „Wij hebben de informaties dat men ook daar dergelijke gebeurtenissen verafschuwt". De toestand van agent Nijenhuis is in middels nog steeds zeer ernstig. Zater dag werd hij in het academisch zieken huis in Leiden voor de tweede keer ge opereerd en zondag is hij voor de eerste keer even bij kennis geweest. Het le vensgevaar is nog niet geweken. „Het zijn een paar glasharde en agres sieve knapen", zei gistermorgen hoofd inspecteur Perdijk over zijn verdachten. „Kruimeldieven, die alles pakken wat zij maar kunnen krijgen en voor niets en niemand uit de weg gaan". Hun verle den, enkele strafbladen vol, is de sleutel geweest voor het onderzoek. „Er zijn in Rotterdam maar weinig misdadigers, die zó iets doen. Wij dachten dan ook direct aan deze broers, die als gevaarlijk en agressief bekend stonden". Rina Lodders, vorig jaar verkozen tot Miss World, is maandagmiddag van Schiphol naar Londen vertrok ken om daar donderdagavond haar titel over te dragen aan de dan ver kozen nieuwe Miss World. In pyjama gekleed is gisterochtend om streeks zeven uur de 23-jarige student J. Kuijper van het dak bij de zolderka mer van de vierde verdieping van een huis aan de Ruysdaelkade in Amster dam gevallen. Het is mogelijk dat de student aan het slaapwandelen was, zo verklaarde de po litie. Na een val van 15 meter kwam de student in de tuin aan de achterzijde van het huis terecht. Hij stond direct op en liep de keuken van de benedenbewo- ners binnen waar hij verklaarde niet te weten hoe hij in de tuin was terecht ge komen. Met enige hoofdwonden, een verdikking in het gezicht en een pijnlij ke rug werd hij naar een ziekenhuis overgebracht en daar opgenomen. College van beroep voor het bedrijfsleven: Het college van beroep voor het bedrijfsvoetbal heeft gistermiddag in zijn uitspraak het beroep ver worpen dat zes fotografen hadden ingesteld tegen een beslissing van het bestuur van het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf waarbij een opiniepeiling over het voortbestaan van het schap werd afgewezen. Eerder had de president van de arron dissementsrechtbank in Den Haag de zes fotografen niet ontvankelijk ver klaard In hun eis in kort geding het bedrijfschap te verplichten een moti vering van die afwijzing van het houden van een opiniepeiling te geven, dan wel de fotografen in de gelegenheid te stel len zelf zulk een opiniepeiling te honden. De zes fotografen, bijgestaan door mr. J. C. F. Pons te Amsterdam, zijn niet gelukkig met het voortbestaan van het schap. Zij wilden de opiniepeiling doen houden over de vraag, of het niet beter was het schap of te heffen. Die opinie peiling zou zonder de bedrijfsgenoten moeten worden gehouden. Het bedrijfschap voor het fotografisch I bedrijf had, bij monde van mr. N. W. A. I Brink te Den Haag, in zijn verweer on der meer geconcludeerd dat de fotogra fen niet-ontvankelijk zouden moeten worden verklaard in hun beroep omdat zij niet rechtstreeks in hun belang zijn getroffen. Het college van beroep vermocht de ze conclusie niet te volgen, omdat een referendum, zoals door de foto grafen werd verlangd, doeltreffender kan worden georganiseerd door het bedrijfschap, of met medewerking van het schap dan door de fotografen op eigen gelegenheid. Wat de hoofdzaak betreft heeft het col lege van beroep overwogen, dat geen algemeen verbindend voorschrift be staat volgens welk het schap verplicht zou zijn een verzoek tot het houden van een opiniepeiling in te willigen. Ook is er niet een in het algemeen rechtsbe wustzijn levend beginsel dat wil, dat in alle gevallen in het besluit der admi nistratie, zoals het aan de betreffenden kenbaar wordt gemaakt, de motieven worden vermeld. Ngo Dinh Diem is dood. Ngo Dinh Nhoe is dood. Mevrouw Nhoe, zeer verbitterd, zoekt troost in Californië, waar zij ondanks alles („ik blijf nooit in dit land, dat het mijne een mes in de rug heeft gestoken") een riant onderko men vond. Aartsbisschop Ngo Dinh Thoec, eveneens zeer verbitterd, woont in Rome het concilie bij. Ngo Dinh Can, gouverneur van Hoee (Centraal Viet nam) is onder arrest gesteld. Conclusie: de familie Ngo is doeltreffend uitge schakeld. Vraag, die snel bij een mens opkomtin hoeverre heeft Amerika hier in de hand gehad. De aanstichter, uitdenker en voornaam ste leider van de Vietnamese staats greep, generaal-majoor (zaterdag nog brigade-generaal) Ton That Dinh, (38) geeft er geen antwoord op. Hij heeft gis teren wel verklaard, waarom hij tot zijn actie was overgegaan, maar noemde Amerika geen enkele maal. Amerika wordt wél genoemd door de radiostations van de communisten in Noord-Vietnam, die van de situatie ge bruik proberen te maken door valse pro- aganda uit te zenden. De communisten ebben de generaals die het nieuwe be wind vormen al direct de marionetten van de Amerikaanse imperialisten ge noemd. Het was de eerste gunstige reac tie op het omverwerpen van de rege ring Diem. Gunstig, want wanneer Noord-Vietnam zich zo laat gaan, dan kan het niet anders, of de generaals zijn te vertrouwen. In Londen en Washington heeft men trouwens eveneens reeds in die geest gereageerd. Hoewel geen of ficiële verklaringen van goedkeuring en tevredenheid werdn afgelegd, konden Britse en Amerikaanse regeringsambte naren een gevoel van opluchting niet verbergen. Generaal Ton That Dinh, een tengere man, die sigaretten rookt uit een lang zwart pijpje, een donkere bril draagt benevens een zeer getailleerd camouflage-uniform, doch met wie noch tans niet te spotten valt, vertelde, dat hij reeds tijdens de militaire acties tegen boeddhistische monniken op het idee was gekomen de regering-Diem te doen strui kelen. Hij was toen militair gouverneur van Saigon, maar door Diem machteloos gemaakt en benoemd tot militair advi seur van de regering, een loze titel, ge lijkstaand met pensionering. De generaal was eind augustus uit pro test naar Dalat gereisd, een vakantie oord in de bergen van Centraal Vietnam. Vóór zijn vertrek had hij president Diem nog gevraagd zijn politiek te willen her zien. maar de president wilde er nog steeds niet aan. „In Dalat heb ik de hele tijd aan een cop zitten denken", zei generaal Dinh. „Ik was daarheen gegaan om het volk te tonen, dat ik het niet met Diem eens was. De betrekkingen tussen de re gering en Zuid-Vietnam waren intussen zeer slecht geworden. Ik had Diem de raad gegeven zich te ontdoen van het echtpaar Nhoe, omdat de mensen hen niet mochten. Bovendien had ik Diem gevraagd de leger-officieren meer ver antwoordelijkheid te geven en op te houden wantrouwen en tweedracht te zaaien in het leger. Diem wou niet luis teren". De beweegreden van rebel nummer een, Ton That Dinh, was, dat de verstandhouding met de V.S. onder Diem zodanig verslechterde, dat een nederlaag tegen de communisten on vermijdelijk was. Toen hij eenmaal tot die conclusie was gekomen was het ver der slechts een kwestie van geheimzin nig handelen en niets laten uitlekken. Vanzelfsprekend was de generaal op de hoogte van de stemming in het leger en die veronderstelde hij blijkbaar als vol doende gunstig om zijn missie te doen slagen. „Ik hield alles voor mij. Besprak met niemand de details". Generaal Dinh schakelde daarna kort voor de actie een regiment infanteristen van een van zijn divisies, enkele bataljons mariniers en twaalf tanks in. Binnen enkele uren was de zaak be slist, volgens de generaal ten koste van slechts enkele mensenlevens: aan zijn kant vielen negen soldaten, aan vijande lijke zijde vier paleiswachten. De com mandant van de geheime politie, kolonel Le Kwang Toeng, die de acties tegen de boeddhisten indertijd leidde, is na de ge slaagde opstand geëxecuteerd. Ton That Dinh zei niet uit persoonlijke ambitie te hebben gehandeld. „Ik res pecteerde Diem, maar ik walgde van zijn regime. Het bericht, dat de presi dent was gedood, toe hij verzet bood, heeft me pijn gedaan". Generaal-majoor Ton That Dinh maakt thans deel uit van een driemanschap, dat wordt geleid door generaal-majoor Doeong Van Minh, een man, die niet alleen populair is bij het volk, maar ook in aanzien staat bij de Amerikaanse mi litaire missie in Zuid-Vietnam. De Ame rikanen beschouwen Doeong Van Minh als de meest bekwame generaal van Zuid-Vietnam. Hij is 40 jaar oud en net als Dinh was hij militair adviseur van de regering. President Diem vertrouwde hem namelijk niet helemaal. Toch was het een verrassing, toen hij zich aan de kant van de opstandelingen schaarde; men had nooit gedacht dat deze ras militair er een politieke mening op na hield. Minh Is voor een Vietnamees nogal groot van stuk: 1 meter 70 volgens zijn zak boekje. Hij is bovendien vrij corpulent. Men noemt hem daarom „Grote Minh", dit tevens om hem te onderscheiden van brigade-generaal Tran Van Minh, die „Kleine Minh" wordt genoemd. „Grote Minh" werkte lange tijd samen met de Amerikaanse militaire adviseurs, met wie hij de krijgsplannen tegen de Viet- cong-rebellen opstelde. President Diem maakte aan die succesvolle samenwer king een eind, omdat hij Minh niet langer meende te kunnen vertrouwen, een van de maatregelen van Diem, waarmee hij de Amerikanen tegen zich in het harnas joeg. Generaal Minh heeft inmiddels een voor lopig regeringsprogramma bekendge maakt, dat door de oud-ambassadeur van Zuid-Vietnam in de V.S. een „straal van hoop" is genoemd. Uit dit program ma blijkt, dat de generaals niet van plan z(jn een militair bewind te handhaven. Zij hebben vrije verkiezingen beloofd voor een burgerlijke regering, vrijheid van godsdienst door 'de boeddhisten met uitgelaten vreugdebetoon begroet en voortzetting van de strijd tegen de communistische Vietcong. Een „straal van hoop", dat eindelijk spijkers met koppen geslagen zullen worden in Zuid- Vietnam en dat de Amerikaanse hulp resultaten zal gaan afwerpen. Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg j sinds 1856 NGO DINH DIEM ,.in kathedraal gesneuveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3