BILT Gedeputeerde Kaland heide eerste paal voor E.M.S.-motel Westkapelle Vermist Drents meisje nacht in Kloosterzande Barendrechtse brug: wachten, wachten.... VERKOUDHEID? Met Duitser als begeleider EXAMENS KERKWACHTER: „SEIZ0ENTAAK" IN MARIA MAGDALENAKERK GOES Verdwenen met „huurwagen' Oranje Groene Kruis ledenwinst in 1962 OVERDRACHT LONDON BANKER AAN ENGELSE MAATSCHAPPIJ Zeeuwse ALMANAK TEKENINGEN-EXPOSITIE IN UERIKIEES LYCEUM VERWACHT. A. KOUSEMAKER GOES AANVAARDT BENOEMING OFFICIËLE OPENING PAVIUOEN „KINDERZORG" Eerste project Zwolsmangroep in Zeeland Bruin s Drie chauffeurs van Shell beloond hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Plannen voor rolschaatsbaan in Zaamslag Initiatief Voorlichting aan bezoekers Gebouw in zomer open voor bezoek Naar België T oezicht Bietenoogst op het scherm Bromfietser botst tegen Belgische auto Samenwerking bij zondagssluiting Goese hotels Aandacht Eén oplossing Steun nodig PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 KEEK IJ GISTERAVOND OOK T.V.? Ga dan naar Uw winkeliér en neem BIJSTAND - LOTEN meel De leerlingen van het Professor Zee manlyceum te Zierikzee hebben een deel van hun herfstvakantie besteed aan de inrichting van een expositie van tekeningen verzameld, werk in de afge- van tekenleraar Ad Braat werd een uitgebreide collectie krijt-, pen- en lijn- tkeeningen verzameld, werk in de afge lopen periode van het schooljaar ver vaardigd. Een aaneenschakeling van kleurencom binaties, waarbij weer opviel dat Zie rikzee voor de meeste leerlingen als teken- en sehilderobject ontzettend veel mogelijkheden biedt. De scholieren Piet van der Hulle en Erik Franke hadden een eigen lokaal inge richt met ongeveer 50 tekeningen van voornamelijk historische monumenten van Zierikzee. Ook hingen er in het lo kaal enkele foto's, die zij zelf hadden gemaaktEen nieuw idee van Ad Braat: er komt op school een fotoclub waarvoor al gelden zijn ingezameld. „Delta-Foto" in Zierikzee zal haar me dewerking hieraan verlenen. Ook de meisjes Katy Kuyper, Gerda Westerhof en Laura de Graag hadden een apart lokaal ingericht. Op de gangen waren verschillende zit jes gemaakt om de bezoekers gelegen heid te geven rustig resultaten van de wekelijkse tekenlessen te bewonderen. De gang op de eerste verdieping was ingeruimd voor lino-drukken. Ook de hall en het trappenhuis waren van teke ningen voorzien. De creatieve uitingen van de Zierikzee- se lyceïsten hebben vrijdag en zaterdag vele bezoekers geboeid. Collecten In de hervormde gemeente te Wemeldin- ge bracht de collecte voor het Steun fonds Prot. Chr. Ziekenhuis te Goes 242,78 op. Een collecte voor Skopje bracht 199,11 op en voor het Ned. Bij belgenootschap 158,86. Voor het front van het Goese en Ter- neuzense personeel van de Shell Neder land Verkoopmaatschappij N.V. zijn maandag drie chauffeurs van de maat schappij gehuldigd. Het waren de heren J. Strijd in Goes en A. A. Aerens en J. G. Kiel te Terneuzen, die tien jaar scha devrij hebben gereden. Zij ontvingen voor deze prestatie het certificaat met het bijbehorend insigne van het verbond van Veilig Verkeer uit handen van de chef van het Shelldistrict Zuid-Neder land, de heer H. M. Voorwinden, 's Morgens was er ter gelegenheid van dit feit een korte bijeenkomst in het kan toor te Goes, 's middags werden de cer tificaten in Terneuzen uitgereikt. De heer Voorwinden deelde mee, dat in het district Zuid-Nederland negen collega chauffeurs een dergelijk certificaat plus het bijbehorende insigne hebben ontvan gen. Naast het certificaat en het insigne ontvingen de drie chauffeurs namens de maatschappij een geschenk. De dames deelden in de prestaties van de echtge noten eveneens door middel van cadeaus. Tijdens de bijeenkomst in Terneuzen bracht de inspecteur, de heer J. P. de Leeuw, de gelukwensen van het perso neel over. (Advertentie) helpen probaat en smaken heerlijkl OVERWEGEND DROOG Zacht weer met af en toe wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. In de ochtend op enkele plaatsen mist. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. ZON EN MAAN 6 november Zon op 07.42 onder 17.05 Maan op 21.29 onder 13.20 Burgemeester en wethouders van Zaam slag zuilen de gemeenteraad tijdens de vergadering op 11 november voorstellen een krediet te voteren voor de aanleg van een rolschaatsbaan in de Koepoort straat. Deze rolschaatsbaan zal een op pervlakte krijgen van 12 bij 20 meter. Voorts staat er een voorstel op de agen da inzake het in voorbereiding nemen van een plan tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen voor de kom van de gemeente. B. en w. delen aan de raad mede, dat ongeveer 15 kinderen een klasje zullen vormen, dat algemeen vormend muziekonderwijs zal krijgen. Dit gaat uit van de Zeeuwse Muziek school. De lessen zullen worden gegeven in een lokaal van de openbare lagere school. De subsidie voor dit klasje zal ongeveer 220 bedragen. De heer Kaland meende, dat het motel in Westkapelle uitgaat boven een plaat selijke gebeurtenis. Hij achtte dit project daarom van belang, omdat ook een na tionale onderneming, de Zwolsmangroep, de Zeeuwse mogelijkheden heeft ont dekt, naast de internationale belangstel ling die al bestaat voor Walcheren Woolcombers in het Sloegebied en het Eurotel in Vrouwenpolder). De heer Kaland merkte op, dat Zeeland niet langer een agrarische provincie is, wat hij illustreerde met het aantal be zette arbeidsplaatsen: in de dienstensec tor 42.000, in de nijverheid 35.000 en in de landbouw 22.000. De heer Kaland nam de gelegenheid te baat om met nadruk te wijzen op de unieke kansen voor industrie en recrea tie die er in Zeeland liggen. Hij wees op de stijging van het aantal overnach tingen in de laatste jaren in Zeeland (1959 90.000, 1960 120.000 en in 1961 150.000) en op het feit, dat nu Zee land, nadat België en de Hollandse kust voorgingen, aan de beurt is. De provinciale overheid heeft tot taak ervoor te zorgen, dat de re creatie dienstbaar wordt gemaakt aan de industrie en zij moet er te vens voor waken, dat de industriële ontwikkeling die der recreatie onmo gelijk maakt. De „tweeling" indus trie en recreatie mag geen „Siamee- se tweeling worden", aldus de heer Kaland. De overheid moet ook de mogelijkheden scheppen dan wel laten voor het parti culier initiatief. „Een Zwolsmangroep terwille van de objectiviteit: een andere naam is natuurlijk ook goed! is daarbij onontbeerlijk". „Ik weet", zo zei de gedeputeerde, „dat er in onze pro- Dichtbij de vuurtoren heeft gedepu teerde A. J. Kaland maandagmorgen in Westkapelle de eerste paal geheid voor het eerste E.M.S.-project in Zeeland. Op de voorgrond de heer Kaland met heiershelm). Links op de achtergrond een deel van het gezelschap genodig den. (Foto P.Z.C.J vincie, en ook daarbuiten, een niet ge ring aantal mensen wat huiverig staat tegenover de vele acctiviteiten van de zijde van uw concern". De heer Kaland meende echter, dat financieel krachtige ondernemingen onmisbaar zijn in een expanderende maatschappij. Hij wees daarbij onder meer op de Kon. Mij. „De Schelde". „Wij in Zeeland staan open voor uw activiteiten. Bij onze komende ontwikkeling zijn zij onmisbaar", zo zei hij. „Na de neergang in de vijftiende eeuw is Westkapelle eeuwenlang niet meer tot bloei gekomen", aldus burgemeester De Meester. Nu komt Westkapelle weer tot nieuwe bloei en welvaart, dankzij de „toeristenindustrie". De eerste burger van Westkapelle wees op het grote probleem om de nieuwe welvaart in goede banen te leiden. Vol gens de nieuwste gegevens, aldus de heer De Meester, blijkt het aantal over nachtingen in het laatste seizoen boven de 200.000 te zijn gestegen. De burge meester wees nog op de „erg vreemde verhouding" van het aantal verhuurde gemeubileerde kamers en eenvoudige pensions tegenover de geringe hotel accommodatie in Westkapelle. Het nieu we motel met zijn 240 bedden het grootste in Zeeland kan de verhou ding wat meer in evenwicht brengen. De Goese musicus en adjunct-directeur van de plaatselijke afdeling van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, de heer A. Kousemaker, heeft zijn benoe ming in Gorinchem aanvaard. Met in gang van 15 januari aanstaande zal hij daar de functie aanvaarden van direc teur van de Stichting Streekmuzfek- school Alblasserwaard en Vijf Heeren- landen. Zodra in huisvesting van de nieuwe directeur is voorzien zal de heer Kousemaker Goes verlaten. Vorige week meldden wij, dat de heer van de grond af worden opgebouwd. De nieuwe streekmuziekschool moet nog Kousemaker zijn benoeming nog in be raad hield. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen elektro-technisch ingenieur de heer R. J. van de Plassche te IJzendijke. De echtgenote van Zeelands commis saris der koningin, mevrouw S. C. de Casembroot-Ba-ronesse van der Feltz, zal op 15 november de officiële ope ning verrichten van een nieuw pavil joen van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg. Dit paviljoen, „Het ba ken", dat bestemd is voor oudere jon gens is reeds officieus in gebruik ge nomen. De rijvloer van de Barendrechtse brug is omhoog om een schip op de Oude Maas door te laten. Onmid dellijk groeien aan weerskanten op de opritten de files aan. Wat moet dat straks worden, wanneer ook het doorgaande verkeer over de nieuwe zuid-noordroute van Zeeland naar Holland zich over deze oude, smalle brug moet wringen? Foto P.Z.C Aanrijding Vorige week ontstond op de t-splitsing Serooskerkseweg - Provincialeweg een aanrijding tussen een personenauto, be stuurd door G. H. B. uit Zierikzee en een personenauto bestuurd door mevr. E. S. uit Amstelveen. Deze aanrijding ontstond omdat laatstgenoemde geen voorrang verleende. Beide personen auto's werden beschadigd. De negentienjarige verkoopster Aaltje Bruins uit het Drentse Rol de die al bijna veertien dagen als vermist staat opgegeven, blijkt de nacht van 28 op 29 oktober in Kloosterzande te hebben doorge bracht. Daar was zij nog steeds in gezel schap van de Duitser, die zich Pe ter Schulz noemt en die zich uit geeft voor ingenieur en ook wel voor iemand die bij de Navo werkt. In werkelijkheid wordt de Duitser door de Nederlandse en Westduitse politie gezocht wegens flessentrek kerij en oplichterij. Het paar kwam vorige week maandag avond in Kloosterzande waar zij de nacht doorbrachten in hotel Van Waes, op de hoek Cloosterstraat-Hulsterweg te Kloosterzande. Geheel volgens de ge woonte van de Duitser vertrokken zij 's morgens zonder te betalen. Hun blau we personenauto, gestolen te Amers foort, gaven zij in reparatie bij het gara- bedrijf van de wed. Voet, eveneens te Kloosterzande. Voorlopig huurden zij een andere auto, kenteken PP 95-00, die zij tot nu toe nog niet hebben terugbe zorgd. De Duitser is in het bezit van een z.g. groene verzekeringskaart uit de in Amersfoort gestolen auto. Bij de in Kloosterzande „gehuurde" auto bevond zich geen groene kaart. Met voldoening wordt in het jaarver slag over 1962 van het Zeeuwse Oranje Groene Kruis geconstateerd, dat het ledental met ongeveer tweehonderd is gestegen tot 12.017 per ultimo decem ber 1962. Ten aanzien van het winnen van leden ziet het Orange Groene Kruis nog een taak voor de afdelingen. Met name acht men een geregeld bezoek aan nieuw ingekomen gezinnen als een middel om het ledental te doen stijgen. Als bijzondere activiteit wordt genoemd de opening in 1962 van het wijkgebouw te Souburg. Een belangrijk besluit was de benoeming van zuster A. H. v. d. Heide uit Haarlem als verpleegster in algemene dienst, waardoor een eind kwam aan de vacature, ontstaan door het vertrek van mevrouw Vogelenzang- Keizer. Uit het jaaroverzicht blijkt ver der, dat in samenwerking met het Groe ne Kruis twee bijscholingscursussen werden gehouden. In het jaarverslag zijn tevens opgenomen de verslagen van de Zeeuwse Stichting voor Rheuma- bestrijding, van de Kankerbestrijding, van de dienst voor de Geestelijke Volks gezondheid in Zeeland, van de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid, van de Zeeuwse Stichting voor Revali datie en van de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland. Bij het jaarboekje 1963, met gegevens en verslagen over 1962, is de agenda gevoegd voor de vrijdag 8 november om half acht in het Koffiehuis te Mid delburg te houden algemene vergade ring van het Oranje Groene Kruis. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar de heren B. J. de Winter, G. Schep en A. J. Leenhouts. Na de pauze zal een film over het werk van het hospitaalschip „De Hoop" worden vertoond. Het Is dus niet onmogelijk dat het twee tal toch kans heeft gezien de Neder lands-Belgische grens te overschrijden. Volgens de politieautoriteiten moet hij in het afgelopen toeristenseizoen ook tal van hotel- en pensionhouders in Wal- cherse en Schouwen-Duivelandse bad plaatsen hebben opgelicht. Voorts wordt hij gezocht wegens vermogensdelicten en diefstallen. Het is nog niet geheel duidelijk of Aaltje Bruins uit Rolde de man vrijwillig volgt, in ieder gevai verkeren de ouders van het meisje, dat op 23 oktober het laatst in haar woonplaats werd gezien, in gro te ongerustheid omtrent de verblijf plaats van hun dochter. Na hun vertrek uit Kloosterzande is niets meer van het paar vernomen. DE bezoekers, die de voorbije zomer maanden een kijkje hebben genomen in de monumentale Maria Magdale- nakerk te Goes, zijn daar in contact gekomen met een stukje kerkewerk, dat enkele jaren geleden zijn intrede deed in de hervormde gemeente van Goes: de functie van kerkwachter. Zij werden in het historische gebouw rondgeleid en voorgelicht. Dat ge beurde op initiatief van de kerkvoog dij door een aantal gemeenteleden, die met pensioen zijn en hun tijd voor dit werk vrijwillig ter beschikking hebben gesteld. Een seizoentaak. De kerkvoogdij van hervormd Goes heeft in 1961 ingehaakt op een circu laire van het comité „Open de ker ken", waarin er op werd gewezen, dat vele hervormde kerken door de week gesloten zijn, terwijl zij vaak tal van bezienswaardigheden bevat ten: interieur, gebrandschilderde ra men, grafzerken. In dit verband werd ervoor gepleit om de kerken meer voor het publiek open te stellen. De kerkvoogdij is op deze suggestie in gegaan. En sinds 1961 staat de Grote Kerk in het zomerseizoen vanaf Pinksteren tot en met de zaterdag van het fruitcorso iedere werkdag een aantal uren open voor bezoek. „Het blijkt kennelijk in een behoefte te voorzien", zo zei ons de voorzitter van de kerkvoogdij, de heer J. Kwek- keboom. Hij illustreerde deze mening met een paar cijfers: in 1963 telde de kerk niet minder van ongeveer 3700 bezoekers. „Ze kwamen uit alle hoe ken van de wereld: Brazilië, Zweden, Canada, Hongkong en vooral veel uit België". Dit bezoekersaantal slaat dat van vorig jaar met bijna de helft. In 1962 namen 2500 toeristen en an dere belangstellenden een kijkje in het gebouw. een beknopte geschiedenis van de kerk en fungeren als gidsen om hen nog verdere informatie te geven. De belangstelling is zo groot, dat de kerkvoogdij overweegt het als attrac tie op te laten nemen in de V.V.V.- folder van de Ganzestad. Ten slotte zit er aan dit zomerse door-de-weekse kerkbezoek een mee valler voor de hervormde gemeente. Leverde het openen van de Grote Kerk voor een overigens gratis - bezoek de kerkvoogdij vorig jaar een bedrag van f 500 op, in 1963 kwam men bijna aan het dubbele, ,,'t Was er niet om begonnen", zo verklaarde de heer Kwekkeboom, „maar als je met vakantie bent geef je makkelij ker iets. En 't is voor de hervormde gemeente meegenomen. De kerk kost toch al veel..." Toen men in 1961 het initiatief nam de kerk te „exposeren" was het toe zicht op de bezoekers het moeilijke punt, omdat de koster ander werk om handen had. Een twaalftal oudere gemeenteleden verklaarde zich bereid als kerkwachter te fungeren. Het aantal lag het afgelopen seizoen bo ven de twintig, onder wie ook een achttal leden van de hervormde vrou wenvereniging was. Zij houden, in groepjes van twee, om beurten toezicht als de kerk is ge opend. Ook voeren zij het beheer over het boekenstalletjemet kerkelijke voorlichting, dat de kerkvoogdij met medewerking van de boekhandel in de kerk heeft ingericht. Daarnaast verzorgen de kerkwachters ook de verkoop van ansichtkaarten. Met name de kaarten van het fraaie or gel en het exterieur van de kerk blij ken het uitstekend te doen bij de toe risten, die de kerk bekijken. De kerk voogdij heeft het bezoek zo aantrek kelijk mogelijk gemaakt: de kerk wachters voorzien de gasten ook van In de buitenhaven te Vlissingen is maandagmiddag te vijf uur aan de London and Overseas Freighters het bij de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen ge bouwde 14.800 ton metende motor schip London Banker overgedragen. Nadat de vlagwisseling had plaatsge vonden sprak de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Scheidedirectie de aanwezigen toe. Spreker dankte in het bijzonder lady Carpenter, de doopster van het schip, die speciaal uit Manchester was overgekomen om bij deze overdracht aanwezig te zijn. bracht dank aan de London and Overseas Freighters voor de op dracht van dit schip. De samenwer king bij de bouw was voortdurend bijzonder prettig. Spreker stelde een dronk in op de behouden vaart van de London Banker, nadat hij tevoren de Nederlandse vlag, die gedurende de proefvaart had gewapperd van de achtersteven had aangeboden aan kapitein J. Dryden. Aan de heer Sedgwick, die de directie van de London and Overseas Freighters vertegenwoordigde, overhandigde de heer Hupkes de laatste documenten van de London Banker. De heer Sedgwick verklaarde het schip gaarne over te nemen en prees de prettige samenwerking met „De Schelde". Daarna spraken nog lady Carpentier die de bemanning van het schip een behouden vaart toe wenste, waar het zich ook zou mo gen bevinden. Te half zes vertrok het m.s. London Banker voor zijn maidentrip naar Buenos-Aires. In de rubriek „Internationaal Agrarisch Nieuws", die de N.T.S. vanavond om half acht op het scherm brengt, zal aandacht wor den besteed aan de verzorging en de verwerking van de suikerbie- tenoogst. De opnamen hiervoor werden gemaakt bij de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord, waar een groot deel van de Zeeuwse suikerbietenoogst wordt verwerkt. rmmmmmmmmmmmmmmmmmstmmmmmmi Zondagmiddag om ongeveer vijf uur is te Oostburg op de hoek Markt-Ledel- plein de uit Oostburg afkomstige brom fietser R.R. in botsing gekomen met een Belgische personenauto bestuurd door A. v. V. uit Gent. Zowel de auto van de heer Van V. als de bromfiets liepen schade op. De bestuurders van beide vervoermiddelen kwamen met de schrik vrij. De directies van de hotels „De Koren beurs", „Centraal", „Terminus" en „Ockenburg" te Goes hebben om econo mische redenen besloten tot een bepaal de samenwerking die de sluiting van de bedrijven op zondag betreft. Bij toer beurt zijn drie zaken op zondag gesloten en steeds één der vier geopend, terwijl eventuele gasten door middel van een aankondiging op de gesloten hotels erop attent worden gemaakt, welke zaait is geopend. Deze regeling gaat in op zon dag 17 november a.s. Met enig feestelijk vertoon is maandag morgen om half .elf één van de 141 pa len voor het eerste bouwproject in Zee land van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V., een motel in Westkapelle, als officiële eerste paal de grond ingeheid. Gedeputeerde A. ,1. Kaland, zelfs Westkapellenaar van ge boorte, trad hierbij als „provinciaal- amateur"-heier op, zoals hij het zelf uitdrukte. Op het bouwterrein aan de De Casembrootstraat, waar men half mei de eerste fase van dit project, het grootste motel in Zeeland, hoopt op te leveren (voor de 2de fase is nog geen rijksgoedkeuring verkregen), was on der meer aanwezig mr. D. Schuitema ker, lid van de raad van bestuur van de E.M.S. Voorts burgemeester Th. H. de Mees ter van Westkapelle, de beide wethou ders, de gemeentesecretaris, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, voorzit ter dagelijks bestuur van de Polder Wal cheren, drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I., alsmede architect W. de Haan (Serooskerke) en namens de aan nemingsmaatschappij De Muynck en Petri, de heer Petri. Zeer binnenkort, omstreeks twintig no vember, zal de eerste paal voor het E.M.S.-woningbouwproject (356 huizen) in Vlissingen de grond ingaan. Mr. Schuitemaker stipte dit aan in een speechje, waarin hij er op wees, dat men in Westkapelle gedurende de winter maanden een proef zal nemen met een speciale winterconstructie. Zo hoopt men bouwverlet te voorkomen. „Er is al veel over deze mogelijkheid gespro ken, maar het is helaas nog niet veel gebeurd. De E.M.S. gaat het nu voor het eerst in Westkapelle proberen", al dus mr. Schuitemaker. Gedeputeerde Kaland noemde het pro ject in Westkapelle van visie en van werkelijkheidszin getuigen en wenste, dat dit slechts het begin zou zijn van een toenemende investeringsactiviteit van de Zwolsmangroep in de provincie Zeeland. Hij vroeg daarbij speciale aan dacht voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, „dat bij het vervagen der rijksgrenzen nog unieke mogelijkheden biedt in de recreatieve sector. Tevens kan een re creatieve ontwikkeling daar de indus triële ontwikkeling van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ondersteunen". (Advertentie) Dit wordt een verzoeknummer. Een verlaat lachertje van de Goe se fruitweek. Men zal zich herinneren dat hier aan een braderie verbonden was. Nu weten wij ook niet precies wat dit is, maar één ding weten ive wel: met bakken en braden heeft het niets te maken. En daarom nu heeft men in Goes zo gelachen om een brief van een dame uit Middelburg, die schreef: „Dat is nog-es leukzo'n braderie, daar doe ik graag aan mee, maar weet U ik mag niet alles eten van de dokter en nu wil ik graag weten, wat ze precies gaan braden". Een attente lezer gaf dit gillertje door als tip voor een almanak bij deze onze dank. Maar om de één of andere reden bleef het maar liggen en liggen ten slotte moesten we gaan zoe ken, zoals men na de tweede aan maning begint om te zien naar de ligplaats van een aanslagbil jet. De tipgever werd ongeduldig en mokte: ,,'k Sla er iedere dag de krant op na -leuk hoormaar 't is toch geen braderie". ,,'t Komt wel", susten wij dan, ,,'t kan eens december wordenof januari, misschien maart maar voordat de boel weer in 't blad staat hebben we de zaak rond". Totdat we voor een doorslag gevend argument zijn gezwicht. ,(En als je 't nu niet doet", belde de man gisteren, „wachten we je in Goes op met een gatsometer". Ach ja en dan doe je zo'n man een plezier. Hierboven staat het dan. De hele braderie-affaire. Onverkort. Het commentaar kennen we al. Wat bakt ie ze weer bruin van daag. (Slot van pagina 1) toegenomen. De zeehaven van Dor drecht is veel meer in trek geraakt. Voor de bouw van de Beneluxtunnel moet specie worden afgevoerd en dat moet in vele transporten per dag naar terreinen oostelijk van de Baren drechtse brug worden gebracht. Het effect: nieuwe moeilijkheden voor het wegverkeer. De Hoeksche Waard is als streek in al zijn facetten op Rotterdam georiënteerd: bevoorra ding, ziekenhuis, uitgaansleven. Al meer dan een halve eeuw bestaat er een vaste oeververbinding met de Maasstad. Maar naarmate de scheep vaart toenam en het wegverkeer in tensiever werd, begon de Baren drechtse brug een obstakel te wor den. Nu dus over een goed jaar ook Zee land zijn doorgaand verkeer in de Hoeksche Waard komt presenteren, zal het de verbinding met Rotterdam de nek breken, de enige vaste ver binding die er bestaat. Er is maar één oplossing: een snel begin met de bouw van een nieuwe „Barendrechtse" brug bij uinuiiiiiiiiiiuiuiiiiiiuuiiiiiuniiuiuuiiuiiiiniiiiiiiiiuiiuiiuiiuiiuiiui Op dit kaartje is de nieuwe centrale weg van Zeeland naar Rotterdam aangegeven: over Oosterschelde- brug (eind 1965 gereed), Grevelin- gendam (eind 196A) en Haring- vlietbrug medio 196A). In de Hoek sche Waard leidt de nieuwe weg vooreerst met scherpe haakse boch- I ten naar de Barendrechtse brug. De gj i vloeiende stippellijn geeft het I nog niet precies vastgestelde I tracee naar de nieuwe brug bij I Heinenoord aan. - Heinenoord. Rijkswaterstaat heeft de plannen ervoor al op de teken tafels, maar volgens de aanvan kelijke planning zou die brug er niet voor 197Q künnen liggen. Dat zou de chaos in de Hoeksche Waard compleet maken. Het ef fect van de Oosterscheldebrug en de Deltadammen rondom Schou wen loopt voor het verkeer een ernstig gevaar. De heer Vlielander karakteriseerde de misère van het wachten bij de brug als volgt: „Vroeger had je pech, als het rode stoplicht voor je neus aanknipte. Nu is het zo, dat je boft, als het licht is gedoofd. Voor iedere tocht over de brug moet je zeker een kwartier extra meerekenen Het ziet er dus allemaal nog niet zo rooskleurig uit voor het Zeeuwse verkeer. Het lijkt alsof de laatste ri vieroverbrugging tussen het midden van deze provincie en Rotterdam een vergeten schakel wordt. Althans voor de eerste jaren. Daarom is het initiatiefcomité „Brugverbinding Oude Maas" erg ge brand op een steun-in-de-rug van Zeeuwse zijde. Een uitstekend pleit bezorger heeft men al gevonden in de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Hij maakt al deel uit van het adviescollege voor de Hoeksche Waardse verkeersbelan- genr De brugplannen voor Barendrecht- Heinenoord kunnen in een kort tijds bestek klaar zijn, verzekert het initia tiefcomité. Het knelpunt is de finan ciële zijde. Op de begroting voor 1964 van waterstaat is geen ruimte om de brugbouw te realiseren. Het pro ject zal een bedrag van ongeveer 40 miljoen gulden vergen. „Toch mag het hierop niet vastlopen", is ieders overtuiging in de Hoeksche Waard. „We mogen niet wachten tot de files er staan Op het ogenblik worden namelijk al le argumenten verzameld om de mi nister van de noodzaak van de ver snelde brugbouw te overtuigen. Zee land moet daarbij een handje helpen: de nieuwe verkeersweg mag niet in een fuik gevangen raken, vlak voor dat het eindpunt is bereikt. Het is nu nog niet te laat, maar iedere dag uitstel brengt de onhoudbare toe stand dichterbij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2